Tegemoetkoming aan wensen van Tweede Kamer Meer handelaren vrijgesteld Chefarine .4 Verhoging Omzetbelasting bij invoer FOSTER DULLES LICHT MILITAIRE „NEW LOOK" TOE Later tijdstip van betalen Integratieheffing en -vrijstelling worden uitzondering EGYPTE, land der plagen... Openbare behandeling van McCarthy's geschil met het leger Herziening Omzetbelasting 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! Prins bestuurde reuzenvliegtuig Intrekking der vrijstelling voor invoer van metaalertsen Franse begroting van defensie Oud-com m issaris van politie in arrest President kan zelfstandig vergeldingsactie gelasten Drie en een lialve maand na factnurnitreikins I' mi tl amen Iele wijziging van liet wetsontwerp Vrijstelling voor prestaties op cultureel en sociaal gebied met een drietal restricties Sfinxachtigheid en narigheden Getuigen zullen onder ede staan VOOR FABRIKANTEN LEVERANTIES AAN PARTICULIEREN 4 pet Haar verloren, al verloren! Invlieger vol lof LEVEREN COMPENSATIES VOOR VERLIES AAN INKOMSTEN JANUARI GEEN SLECHTE MAAND VOOR WONINGBOUW ZIERIKZEE'S HAVEN- DIJKEN BIJNA GEREED I?i België is de maat vol Peter Selie Vi UEJNSDAG 17 MAAKT 1954 PAGINA 5 Bij lie 1 weede Kamer is ingediend de Memorie van Antwoord inzake bet ontwerp van Wet op de Omzetbelasting 1952, Hierin delen de minister van Financiën en de staatssecretaris van Financiën o.m. mede, dat bet streven om, voorzover oe genoemde bewindslieden zulks met hun verantwoordelijkheid in overeenstemming achten, tegemoet te komen aan in de 1 weede Kamer levende wensen, als ook nadere overweging van enkele punten, welker regeling hun geen bevrediging gaf, er toe hebben geleid, dat in hel ontwerp van wet op verschillende punten veranderingen van betekenis zijn aangebracht. De herziening van de omzetbelasting beoogt een technische herziening te bren gen, welke verhoging noch verlaging van de bestaande druk tengevolge heeft. Tegenover de in de Nota van Wijzigingen vervatte veranderingen, die tot een ver mindering van opbrengst leiden, staan dan ook enige andere, waarvan een onge veer even grote toeneming van de op brengst valt te verwachten. De aangebrachte beperking van de administratieve verruiming van de vrij stelling voor de detaillisten, de voorge stelde vermindering in differentiatie van percentages van heffing en nog een aan tal op andere punten aangebrachte wijzi gingen spruiten voort uit een streven naar vereenvoudiging in de wetgeving en in de toepassing daarvan. Onder meer bij de voorgestelde inkrimping van de integratieheffing en bij de wijziging van het systeem t.a.v. goederen, welke wor den ingevoerd, heeft de regering afge zien van het in het oorspronkelijk ont werp .ver doorgevoerde streven naar een zover mogelijk gaande gelijkheid in_ hef fing en wordt een zekere oneffenheid in de heffing aanvaard. Voor de kleinhandelaar blijft de ver plichting tot het inboeken van inkoop facturen gehandhaafd, doch een belang rijke thans aangebrachte wijziging is, dat de kleinhandelaar niet meer voor de omzetbelasting zijn ontvangsten zal be hoeven te boeken. Als „kleinhandelaar" wordt beschouwd de handelaar, voorzover hij leveringen verricht aan particulieren. De leverin gen door fabrikanten-detaillisten. de leveringen door handelaren aan anderen f„a" Particulieren, alsmede het verrich- +,-r?n,Van ,die"sten blijven aan omzetbelas- er™orPen- Als een ondernemer naast legeringen als handelaar aan par ticulieren andere leveringen verricht of diensten verricht, blijft hij uiteraard ge houden omtrent die andere leveringen en diensten aantekening te houden. In de M. v. T. was er van uitgegaan, dat een belaste omzet van niet meer dan 800 geen beletsel zou zijn om geheel vrijgesteld te zijn van belasting. Die grens is thans belangrijk verruimd. Iedere ondernemer, die jaarlijks, al dan niet naast zijn vrijgestelde leveringen als handelaar aan particulieren, een omzet heeft van niet meer dan ƒ10.000 als handelaar aan anderen dan particulieren, alsmede een omzet van niet meer dan 1200 aan leveringen als fabrikant of als verrichter van diensten, wordt ontheven van de verplichting tot betaling van om zetbelasting. Het aantal in de toekomst geheel vrijgestelde middenstanders, dat in de M. v. T. was geschat op 100.000. zal daardoor stijgen tot 120.000 a 130.000. De regering is tot de conclusie ge komen, dat in de percentage van heffing zekere vereenvoudigingen kunnen wor den aangebracht. Zij stelt de volgende wijzigingen voor: Voor leveringen door fabrikanten ver valt het voorgestelde tarief van drie pro cent voor boeken; petroleum en poeliers artikelen, welke drie artikelen worden vrijgesteld van omzetbelasting. Vier procent voor leveranties aan particulieren Voor leveringen door fabrikanten rechtstreeks aan particulieren wordt bij Nota van Wijzigingen een nieuw percen- ta^c van vier procent in het leven geroc- pen (oorspronkelijk was vijf procent voorgesteld). Dit lagere percentage is niet alleen van toepassing in gevallen, waarin t.a.v. dezelfde soort goederen Jevermgen aan particulieren naast leve- l ingen aan de handel voorkomen doch het wordt uitgestrekt tot alle leveringen. welke door fabrikanten rechtstreeks aan particulieren worden verricht Dit brengt o.m. mede, dat het verlaagde percentage eveneens zal gelden voor fabrikanten leveringen in de horeca-bedrijven en voor leveringen door de overige in 7 van de uitvoeringsresnlutie-Omzethelas- ting 1947 genoemde ondernemers. Voor deze categorie ondernemers als (apothe kers. bankethakkers, fotografen, maat- kleermakers. tandartsen en andere) zal de thans geldende heffing van omzetbe lasting dus niel worden vcrho'ogd. Dit kan echter slecht:- geschieden voor zover de goederen aan het gewone tarief zijn onderworpen. Voor de goederen, wel ke onder het tussentarief van tien procent en onder het hoogste tarief van vijftien procent vallen, is van de vaststelling van een overeenkomstig lagere percentage voor leveringen door fabrikanten aan particulieren afgezien, aangezien zulks te grote financiële offers met zich zou kun nen brengen In die gevallen zal met toe passing van artikel 29 (splitsing van fa- brieks- en handelsafdeling) een billijk re sultaat worden nagestreefd- De percentages inzake uitbesteding van werk worden vervangen door één percen tage van in het algemeen drie vierden. Hogere omzetbelasting op invoer Bij dc invoer van goederen heeft hef fing in beginsel plaats naar dezelfde per centages als bij leveringen door fabrikan ten. met de mogelijkheid tot verhoging, voorzover zulks op grond van het binnen lands cascadestelsel gewenst is. De regeling voorziet er dus in, dat een 70 juist mogelijke aanpassing van de bij invoer te heffen omzetbelasting bij de In het binnenland geheven omzetbelasting wordt verkregen. De bedoeling Is dus niet een protectie, doch te voorkomen dat de binnenlandse productie zwaarder door omzetbelasting wordt getroffen dan het geïmporteerd product. Vandaar de ver hogingen der omzetbelasting bij invoer welke mogelijk worden, maar welke door de wet moeten worden goedgekeurd. De regeling inzake uitbesteding van werk in het buitenland wordt met de re geling voor uitbesteding van werk ln het binnenland In overeenstemming gebracht Advertentie) (Advertentie) Roos is een teken dat Uw hoofdhuid verschilfert Uw haar zal uitvallen indien U niet zéér snel ingrijpt! Want Uw onder voede hoofdhuid schilfert reeds en ver- hoornt. Daar moet U onmiddellijk iets tegen doen Wal? Dit is geen vraag meer sedert Silvikrin, de wetenschappelijke haarvoe- ding, is uitgevonden. Ga terstond Silvi krin gebruiken. Silvikrin heeft reeds talloze mensen over de gehele wereld uit komst gebracht Silvikrin bevat n.l. de 14 natuurlijke opbouwstoffen voor de haargroei, zoals Tryptofaan, Tyrosine. Cystine en de 11 overige uit de animo- groep. De wetenschap heeft vastgesteld, dat Silvikrin al deze opbouwstoffen in de juiste verhouding bevat. Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet een enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 CT Uniform diensten tarief van vier procent Wat het verrichten van diensten betreft vervalt het onderscheid tussen hel ver richten van diensten voor particulieren en voor anderen Nu een verhoging van vier op vijf procent voor de diensten, wel ke voor particulieren worden verricht niet gewenst is, meent de regering de he- lasting voor diensten aan ondernemers te moeten verlagen tot vier procent. Het percentage van de heffing voor diensten wordt dus over de gehele 'inie gesteld op vier. De enkele diensten welke thans met 3 pet 'i.in belast, blijven met 3 pet heiast. zoals vervoer en de oplevering van een werk in onroerende staat (bouwnijver heid). Ook de heffing van een half ten honderd voor onderaanneming blijft be staan. Behoudens vrijstelling vindt voor de leveringen door grossiers slechts heffing naar één percentage plaats en wel van drie vierde ten honderd (Eerst was het voorstel '/2 tot 1 pet) Het gemiddeld per centage van zal ten naaste bij eenzelf de opbrengst geven, als than* wordt ver kregen. De evenwichtstoestand, waarbij uit de heffing van omzetbelasting geen uitschakelingstendens voor de groothan del voortvloeit, komt nu voor goederen- onderworpen aan het tarief van 5 pet bij levering door de fabrikant, te liggen bij een gemiddelde bruto-winstmaige voor de grossier van 15 pet. Het ligt in het voornemen van de re gering nader te onderzoeken of de ver hoging van de belasting vooi de leverin gen. die tot nu toe met een Va pet waren belast, op pet, meer vrijstellingen voor leveringen door groothandelaren nodig zal maken, dan in de bij het aanvankelijke ontwerp behorende tabel was voorzien. Gisteren heeft Prins Bernhard op zijn reis door de V.S. een Douglas Globemas- ter, een vliegtuig, dat 200 personen kan vervoeren, ruim een uur bestuurd. Een invlieger van de Douglasfabriek vloog met de Prins mee. Hij was vol lof over de prestatie van Prins Bernhard. Z.K.H. besloot gisteren een bezoek van vijf dagen aan vliegtuigfabrieken in het Zuiden van Californië. Volgens de Nederlandse consul te Los Angeles heeft de Prins besloten thans geen bezoek te brengen aan Mexico, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Vandaag zou hij naar El Paso in Texas vertrekken. Verschillende wijzigingen, welke de re gering thans voorstelt in het oorspronke lijk ontwcrp-Omzetbelasting 1952 aan te brengen, zullen de opbrengst van de om zetbelasting doen dalen met een bedrag van naar schatting 44 millioen per jaar. Compensatie zal in de eerste plaats wor den verkregen door de verdere verhoging van de belasting bij invoer, welke 25 mil lioen zullen opleveren. In dc tweede plaats wordt compensatie verkregen door een in trekking van dc bestaande vrijstelling voor de invoer van metaalertsen en blokken van zink, lood en tin waaruit vermeerdering van opbrengst van 15 millioen voort vloeit. Voorts is bij Nota van Wijzigingen een bepaling opgenomen, die zal medebrengen, dat in de gevallen, waarin degene die op dracht geeft tot. de oplevering van een werk ip onroerende staat o.a. de bouw, enz. van onroerend goed aan de aanne mer materialen, onderdelen en dergelijke verstrekt, welke deze voor het werk bezigt, de waarde van die materialen enz. tot de vergoeding wordt gerekend, over welke de aannemer omzetbelasting is verschuldigd. Hiervan wordt een opbrengst van 1 mil lioen verwacht. Verschuivingen in 10 en 15 pet Tarief-groep De regering is van mening dat voor en kele goederen een wijziging van het tarief wel op zijn plaats is, doch dat zij deze thans niet moet voorstellen in verband met de vrees voor een kopersstaking. De rege ring acht het beter thans over wijzigingen in de tabellen van aan tien en vijftien per cent onderworpen goederen verder het zwijgen te bewaren en tegen de tijd, dat het tijdstip van inwerkingtreden van de onderhavige wet vaststaat, te komen met een afzonderlijk ontwerp van Wet tot het aanbrengen van enige wijzigingen in be doelde tabellen. Daarbij zal tevens worden ingegaan op de verschillende in het V.V. gemaakte opmerkingen over deze materie. Bedoelde wijzigingswet zal alsdan op het zelfde tijdstip als de onderhavige in wer king moeten treden. De nieuwe regeling t.a.v. het verrichten van werkzaamheden voor andere onder nemers kan nog worden vereenvoudigd. In plaats van een heffjng van een half per cent over de aannemingssom doch niet meer dan vijf °ver de totale vergoeding, stelt de regering ^ter vereenvoudiging één heffing voor van -.4 pct over <je totale ver goeding. De aangebrachte vereenvoudiging betekent voor die gevallen, waarin de door de opdrachtgever ontvangen vergoeding minder bedraagt dan twee-derde gedeelte van de waarde van de vervaardigde goe deren, een verlaging in heffing, welke des te aanzienlijker is naar mate de vergoe ding een kleiner bestanddeel van die waarde uitmaakt. Een waardebegrip bij invoer In het V.V. is bezwaar gemaakt tegen het invoeren van een tweeërlei waardebe grip bij invoer van goederen. De regering is thans tot de conclusie gekomen, dat in het bijzonder de noodzaak van twee ver schillende waarde-aangiften bij invoer een zodanige complicatie inhoudt, dat het wen selijk is niet tot het voorgestelde systeem over te gaan. De eenvoud in de wetgeving cn in de toepassing daarvan is er mede ge diend, indien voor de heffing van omzet belasting bij invoer van eenzelfde waarde wordt uitgegaan als voor de heffing van invoerrechten. Dat kan worden bereikt door terug te keren naar het systeem, het welk voor 1 Juli 1947 van kracht was, toen immers in de invoerwaarde voor de hef fing van invoerrechten evenmin als thans de binnenlandse vrachtkosten waren op genomen. Daarmede jS uiteraard tevens aan de sedert 1 Juü 1347 bestaande vrijstel ling voor het vervoer van goederen, die worden ingevoerd, van de grens tot de plaats van bestemming (vrijmaking) de grond ontvallen. De regering acht echter een uitzondering voor het vervoer met zeeschepen en voor 't internationale lucht vervoer gewenst. Bij Nota van Wijzigingen zijn de nodige veranderingen in het ont werp aangebracht. Er is voorzien in de mogelijkheid om leveringen, welke door fabrikanten wor den verricht zowel aan particulieren als aan ondernemers te onderwerpen aan een heffing van 4li pct. Deze bepaling is o.m. van belang voor handelaren (-fabrikanten) van gas en electriciteit. Voor de export is van belang dat b(j uitvoer niet alleen teruggaaf zal worden verleend voor verwerkte grondstoffen, doch ook voor hulpstoffen, energie daarbü inbegrepen. V.S. financieren strijd in Indo-China De Ver. Staten dragen dit jaar 78 25'/o van de kosten van de Indochinese oorlog. Dit komt neer op een bedrag van 490 mil liard frank. De Franse bijdrage in 1954 zal 136 milliard frank bedragen. Deze cijfers zijn Dinsdag in de Franse nationale ver gadering bekend gemaakt aan het begin van het debat over de defensie. De Franse defensie-begroting bedraagt 1110 milliard frank, dit ir 8 pct van het nationale inkomen tegen 1233 milliard frank (91 pct) in 1953 Het grootste ge deelte van de Franse defensie-begroting voor 1954 zal aan* de Europese defensie woiden besteed De militaire uitgaven van 1954 zullen in Frankrijk 27.7 pct van de totale begroting uitmaken. In de Britse begroting van 1953 54 vertegen .v'ordigden zij 35 pct, tn de Amerikaanse 56 pct. (Van onze Amsterdamse redactie). Naar wij vernemen is op last van de Justitie de 70-jarige oud-commissaris van Politie te Amsterdam, A, van IJ. ge arresteerd en op het hoofdbureau van Politie ingesloten. Een hoofdstedelijk blad weet te melden, dat de heer Van IJ. juwelen zou hebb enverduisterd, welke hij tijdens de bezetting van joden in bewa ring had gekregen. Noch van de zijde van de justitie, noch van de politie konden wü hiervan bevestiging krijgen. Com missaris Dijkstra van de afdeling „Op lichting en flessentrekkerij", die deze zaak in handen heeft, bewaart het diepste stil zwijgen omtrent deze arrestatie. De heer Van IJ., die chef is geweest van de dacti- loscopische dienst van de centrale recher che zou door twee van zijn vroegere ondergeschikten in zijn woning in Am sterdam-Oost in hechtenis zijn genomen. De oud-commissaris is in 1948, het jaar van zijn pensioengerechtigde leeftijd, na een bijna veertigjarige diensttijd eervol ontslagen. bevoegdheid tot het gelasten van vergel- dingsaanvallcn zou bezitten ais bij een aanval op New York, Detroit of Chicago, antwoordde Dulles: „Ja". De minister legde er de nadruk op, dat zijn verklaring omtrent Eisenhowers mo gelijke reacties op verrassende aanvallen géén betrekking had op ontwikkelingen die zich in de Indochinese oorlog zouden kunnen voordoen. „Het Congres heeft niet bij voorbaat verklaard ln te zullen stem men met een betrokken worden der Ver. Staten in de Indochinese oorlog. Dit be tekent echter niet, dat de V.S. afzijdig zouden blijven, indien bijvoorbeeld com munistisch China zich met deze oorlog zou inlaten. Het houdt slechts niet tn, dat de Amerikaanse regering tot enige actie in Indo-China zou overgaan zonder tevo ren het Congres geraadpleegd en de goed keuring der Amerikaanse volksvertegen woordiging te hebben verkregen". Volgens de> gegevens van het C.B.S. zijn in Januari j-1. 3.816 nieuwe woningen voltooid, waarvan L909 woningwetwonin gen en 1.627 in opdracht van particulie ren gebouwde woningen. In Januari 1953 werden slechts 2.061 woningen voltooid, zodat, ondanks de vorst, 1954 niet slecht heeft in gezet. Einde Januari j.l. bedroeg het aantal woningen in uitvoering 69.010 tegen 54.643 op 31 Januari 1953. Dc Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dalles, beeft gisteren een nadere uiteenzetting over de betekenis van de zogenaamde „JVew look" in de Amerikaanse militaire politiek gegeven. Vooral een verleden week door president Eisenhower afgelegde verklaring, onder meer luidend: „De Ver. Staten zullen niet in een oorlog worden betrokken, tenzij als gevolg van de in de grondwet omschreven werkwijze, die voorziet iri een oorlogsverklaring door het congres", werd onder de loupe genomen. ïri Dulles zeide: „President Eisenhower ts bevoegd, zonder noodzakelijkerwijs eerst het Congres te moeten raadplegen, een vergeldingsactie op grote schaal te gelas ten, indien gebied der Ver- Staten of van hun bondgenoten zou worden aangeval len". De minister vervolgde: „Ik ben van me- gemiddeld In het V. V. zijn bezwaren geuit tegen de overgang van het kasstelsel naar het facturenstelsel. Deze bezwaren sprui ten blijkbaar in hoofdzaak voort uit een aantal overwegingen, waaraan door het aanbrengen van enige wijzigingen naar het oordeel van de regering in hoge mate kan worden tegemoet gekomen. Wat het tijdstip van voldoening betreft, heeft de regerjng door bij Nota van Wijzigingen de termijn, binnen welke een aangifte moet worden gedaan, van veertien dagen tot twee maanden te ver lengen, het tijdstip van betalen aanmer kelijk verschoven. Ingevolge de nieuwe bepalingen zal voor een in de maand December ver- ri.cnte levering de belastingschuld uiter lijk 14 Januari d.a.v. ontstaan, terwijl oan. bij uitreiking van de factuur na 1 r December, de voldoening van de belasting pas tegen 1 Juni dient plaats te vinden. Voor de in de maanden October en November verrichte leverin gen zal de belasting pas uiterlijk op 28 Februari behoeven te worden vol daan. Door de aangebrachte wijziging Wat het probleem van de verstoring van de concurrentieverhoudingen betreft merkt de regering op, dat zij in beginsel slechts tot het, wegnemen van bepaalde ongelijkheden in de wetgeving een voor ste) wil doen. indien die ongelijkheden Zo ernstig blijken te zijn. dat daarmede grote belangen van sociaal-economische aard zijn gemoeid. Deze nieuwe koers leidt er toe, om slechts waar zulks onvermijdelijk is, toe- Passing van integratieheffing of integra- tievrijstclling niet achterwege te laten, tnaar op de voorgrond te stellen, dat in het uit het cadeaustelsel (d.i. dat in prin cipe elke levering van goederen of dien sten aan omzetbelasting is onderworpen) Pu eenmaal voortvloeiende verschil in heffing tussen geïntegreerde en gediffe rentieerde bedrijven moet worden be rust. Er moet niet te snel worden ge streefd naar het bereiken van een ge lijkheid in heffing. De nieuwe koers zal een vereenvoudi ging jn de heffing van omzetbelasting medebrengen, althans het in het leven toepen van nieuwe verwikkelingen te gengaan. De tot dusverre aan gedifferen tieerde bedrijven verleende vrijstellin- ff ",™A^gemoe^?niniKen in de vorm van rl/nc v?n, belasting zullen, behou dens een enkel geval en met inachtne- nung van een zekere overgancstiid wnr- den ingetrokken. Daartegenover diéntde integratieheffing ook slechts in enkele gevallen waar ernstige klachten over de ongelijke werking van de belasting daar toe aanleiding geven, te worden toege past en dan nog slechts indien daartoe door de wetgever wordt besloten. Bij Nota van Wijzigingen heeft de regering in verband met het vorenstaande de bepa lingen in 't ontwerp met betrekking tot de integratieheffing ingrijpend o» funda menteel gewijzigd. De regering stelt voor een integratie heffing in het leven te roepen bij de textielindustrie, bij de oliën- en vetten- industrie, bij de industrie welke zich be zighoudt met de vervaardiging van haar den, kachels, fornuizen en gascomforen en bij de schoenen- cn handschoenen industrie. De mogelijkheid om in de wet indunstrie. De mogelijkheid om de in de wet opgenomen tabel bij K. B. aan te vul len wordt geschapen, zulks echter met goedkeuring achteraf door de Staten-Ge- neraal. zal de belasting dus eerst drie en een halve maand na de uit reiking van de factuur behoeven te worden voldaan. Het vorenstaande is niet van toepas sing in gevallen waarin niet een ver plichting tot het uitreiken van een facture bestaat, zoals bij leveringen van goederen en het verrichten van diensten aan particulieren. Alsdan ont staat de verschuldigdheid op het tijd stip, waarop de levering of de dienst wordt verricht, cn behoort de belas ting vóór het einde van de tweede maand volgende op het kalenderkwar taal, waarin de belastingschuld is ont staan, te worden betaald. De eis van vermelding op de even tueel uit te reiken factuur van het percentage van heffing en van het be drag van de belasting is vervallen. Slechts zal, indien goederen onder een verhoogd tarief (10 of 15 pct) vallen, een aanduiding daaromtrent op de fac tuur moeten worden gesteld. Voorts is tegemoet gekomen aan het bezwaar, dat ondernemers ook omzetbelasting zullen moeten voldoen over de in rekening gebrachte bedragen, welke zij „om redenen", gelegen in de financiële om standigheden van hun afnemer of op drachtgever" niet ontvangen. Een nieu we bepaling is in het leven geroepen, in gevolge welke recht op teruggaaf ont staat bij gebleken wanbetaling door de afnemer of opdrachtgever. valt te denken aan door deze georgani Onder de vrijstellingen van omzetbelas ting z(jn huisbrand en schoeisel thans ook opgenomen. Voorts wordt voorgesteld nu ook dc vrijstelling voor het verstrekken van kleuteronderwijs, van lager, uitge breid lager, middelbaar, voorbereidend hoger en hoger onderwijs cn van nijver heidsonderwijs wettelijk te regelen. Daarbij kan worden bepaald, dat de vrijstelling slechts toepassing vindt t.a.v. onderne mers, die met het verstrekken van het aangegeven onderwijs geen winst beogen of maken. Het is de bedoeling in het alge meen het z.g. schriftelijk onderwijs vrij te stellen. Tenslotte zijn bij Nota van Wijzigingen een aantal nieuwe vrijstellingen aange bracht voor prestaties welke op sociaal en cultureel gebied worden verricht. De vrij stelling voor het verstrekken van maaltU- den e.d. in ziekenhuizen enz. behoeft uit breiding. De vrijstelling dient te worden uitgebreid tot meer gevallen, waarin de maatschappelijke functie van de exploi tant niet gehee] op een lijn kan worden gesteld met die van andere ondernemers Naast de thans reeds vrijgestelde presta ties zullen o.a. aan de heffing van omzet belasting worden onttrokken de leverin gen en diensten van publiekrechtelijke lichamen, enz. die internaten voor schip perskinderen en andere internaten, pensio naten, seminaris, jeugdherbergen, kin derkampen, z.g. volkshogescholen, mili taire tehuizen, cantines en dergelijke exploiteren. De tot zekere hoogte bestaande vrijstel ling voor de leveringen en diensten van kunstenaars, schrijvers, leraars e.d. (n.l. tot een omzet van niet meer dan 8006 per jaar) is uitgebreid tot verplegers en verpleegsters die onder de vrijstelling vallen, terwijl tevens kan worden aange nomen, dat men gewoonlijk niet uit com merciële overwegingen dat beroep kiest.. Leveringen en diensten, die door jeugd organisaties worden verricht waarbij secrde kampen, trainingscursusen e.d. ln het algemeen dus jeugdvormingswerk worden aan de heffing van omzetbelasting onttrokken. De vrijstelling omvat niet prestaties, die in dezelfde vorm ook door het bedrijfsleven worden verricht en t.a.v. welke de jeugdorganisaties dus in concur rentie treden met andere ondernemers- Een andere vrijstelling betreft de pres tatie door sportbonden en -verenigingen ten behoeve van hun leden. Hierdoor zul len o.m. inleggelden voor competities, kos ten van behandeling van protesten, scheidsrechterskosten, vergoedingen voor administratieve lasten en dergelijke niet meer aan de heffing van omzetbelasting zijn onderworpen. Uitdrukkelijk is van de vrijstelling uitgesloten het verlenen van toegang tot wedstrijden, demonstraties, enz. Verdere vrijstellingen op sociaal en cul tureel terrein zuilen bij Algemene Maat regel van bestuur mogelijk zijn. De rege ring denkt bijv. aan comité's voor vacan- tiebezigheid, speeltuinverenigingen, e.d. In ieder geval zat uitbreiding van de regeling aan een drietal restricties gebon den zijn, t.w.: a. de leveringen of diensten moeten van culturele of sociale aard zijn: b. de ondernemer mag geen winst be ogen of maken; c. de leveringen of diensten mogen niet van een zodanige aard zjjn, dat zij over eenkomen met prestaties, welke In het maatschappelijk verkeer worden verricht door ondernemers, die wel winst beogen of maken. De tabel van vrijgestelde goederen wordt behalve met boeken, poeliersartike len en petroleum uitgebreid met bepaalde prothesen, gras en andere ruwvoeders, zo wel vers als gedropgd, alsmede hooi en stro. De vrijstelling van ontbijt- en peper koek wordt ingetrokken. Het werk aan de Zierikzeese haven- dijken vordert goed. Aan de Westzijde heeft de dijk over grote afstand reeds de vereiste breedte. De dijk heeft hier een geheel andere vorm gekregen. Aan de binnenzijde heeft de steile kant plaats gemaakt voor een flauwe helling. Boven dien wordt ter versteviging een weg onderaan de dijk gelegd. Een drijvende kraan in het haven kanaal werpt thans klei over de dijk en draglines zorgen voor de bekleding van het dijklichaam mét de op deze wijze aangevoerde klei. Met de zogenaamde Zierikzeese voor haven schiet men ook flink op. Hier is men aan de afwerking toe. De grote kieileemtransporteur van de Zuiderzee werken brengt hier de klei aan .de land zijde van de nieuw aangelegde dijk, waar thans spoedig met de afwerking van het talud zal worden begonnen. ning, dat het Noordatlantische verdrag, dat behelst dat 'n aanval op een der Ame rikaanse bondgenoten zal worden be schouwd als agressie tegen de Ver. Staten zelf, de president machtigt in een derge lijk geval ook te handelen alsof de Ver Staten rechtstreeks waren aangevallen Het hangt van de president zelf af, of hij alsdan zijn bevoegdheid zou gebrui ken. Het betekent niet, dat de president geen overleg met het Congres zou plegen De te volgen gedragslijn zou worden bepaald door de ernst van de uitgevoer de aanval", aldus Foster Dulles. In antwoord op vragen of de president bij een onverhoeds bombardement van bijvoorbeeld Londen of Parijs dezelfde Pater Bonaventura Kruitwagen OFM herdenkt morgen in 't Franciscanen klooster te Vorden de dag dat hij 55 jaar geleden tot priester werd gewijd. Wat de regering te Cairo wil, Is niet altijd even duidelijk, zoals nu weer uit het volgende bericht blijkt: Volgens een te Londen uitgegeven ver klaring heeft de Egyptische regering „in directe stappen" gedaan bij de Britse regering met het oog op een hervatting der Engels-Egyptische onderhandelingen over de toekomstige positie van het Suez- kanaal. Een woordvoerder van de Egyptische regering heeft dit ten stelligste tegen gesproken, maar op het Britse ministerie van buitenlandse zaken houdt men aan de oorspronkelijke verklaring vast. „Het mi nisterie heeft uit Caïro wel degelijk het verzoek ontvangen om de mogelijkheid tot hervatting der besprekingen te over wegen. Ik heb hieraan niets toe te voegen, noch heb ik iets in te trekken", aldus een' officiële zegsman. Dat de Suezkanaalzöne ook nog in ander opzicht zorgenkind blijft, dan op politiek gebied, is zeker. De Britse ambassade te Cairo heeft ge meld, dat Maandag in de zone van het Suez-kanaal twee Britse soldrten zijn ge dood en twee gewond, waarvan een ern stig Bovendien worden twee soldaten ver mist. De vijf Britten zouden door Egyp- tenaren met vuurwapenen zijn aangeval len. De Egyptische vice-premier, luitenant kolonel Nasser, heeft Dinsdagavond be kend gemaakt dat de uitzonderingstoe stand in Egypte „in de komende paar da gen" zal worden opgeheven. Men ver wacht, dat dan 400 politieke gevangenen onder wie de vroegere leider van de Waf- disten en de leider van de Mohammedaan se broederschap, zullen worden vrijgeia. ten. Intussen laten zich ook de vrouwen te Cairo niet onbetuigd. Negen harer, onder leiding van dc bekende feministe Doria Sja- fik, zijn nog steeds in hongerstaking om haar eis om het toekennen van kiesrecht aan vrouwen kracht bij te zetten. Haar moreel is uitstekend. Een der vrouwen, 52 jaar oud, begint echter tekenen van zwakte te vertonen na vijf dagen vasten. De staaksters liggen op matrassen op de vloer van het perssyndicaat te Cairo en nemen uitsluitend vruchtensap en water tot zich. Ook krijgen zij van een arts wel injecties met glucose. nu en dan De sub-commissie van onderzoek uit de Amerikaanse senaat heeft Dinsdag be sloten, het conflict tussen haar voorzitter senator McCarthy, en functionarissen van het leger in het openbaar te behandelen Bij het onderzoek naar de gewisselde be sehuldigingen cn tegenbesehuldigingen zullen getuigen worden gehoord, die onder ede zullen staan- McCarthy verklaarde zich bereid, voor deze kwestie, waarin hij zelf partij is, het voorzitterschap af te staan aan het repu blikeinse lid Karl Mundt. Deze leidde ook de besloten vergadering van Dinsdag, waarop vijf resoluties werden aangenomen betreffende het nieuwe onderzoek. Mundt maakte deze besluiten bekend op een persconferentie, waarbij alle vier re publikeinse en de drie democratische leden der subcommissie aanwezig waren. In deze resoluties wordt gezegd: 1. dat de sub-commissie het onderzoek zal doen; 2. dat „alle onder ede afgelegde ge tuigenverklaringen in het openbaar zullen worden gedaan"; 3. dat senator Mundt, als waarnemend voorzitter van het onderzoek, de bevoegd heid krijgt „zodanige raadgevers en per soneel te gebruiken, als hij nodig a-ht overeenkomstig de regels van de sub commissie". Mundts keuze moet bij meer derheid van stemmen door de sub-com- missie worden goedgekeurd. Ook wordt in den resolutie gezegd, dat de staf „aan vaardbaar moet zijn voor en verantwoor- ding verschuldigd aan zowel de demo cratische als de republikeinse leden der sub-commissie"; 4. dat de sub-commissie „deze openbare getuigenverhoren moet afnemen met uit sluiting van alle andere verhoren"; 5. dat de subcommissie volgende week Dinsdag weer bijeenkomt om van senator Mundt te horen, welke voorbereidingen hij intussen getroffen heeft. HET ORIGINEEL VAN de Belgische Grondwet is er niet meer, eenvoudig foetsie. Die verdwijning dateert niet van vandaag of gister. Dit heeft de minis ter van Justitie haarfijn uit de doeken ge- daan, naar aanleiding van vragen, die een vorsend kamerlid netjes op een papiertie had gezet. Het kostelijk document is noch op mijn departement, noch op dat van één mijner confreres, zei hij. Zijn door ons geauto- liseerde conclusie luidde: de Grondwet is er tussen uitgeknepen, lang voordat Burgess en Maclean, ge weet wel die twee kornuiten die zo geheimzinnig onder het IJzeren Gordijn door kropen, ook maar over een dergelijke daad dachten Wij vinden het alles bij elkaar toch maar niks. Gesterkt door onze drie jaar middel bare staatsinrichting durven wij aan de openbaarheid prijs te geven, dat wij een land zonder echte Grondwet, een slak be schouwen, een slak of een ander week dier. in ieder geval iets zonder ruggegraat. Als wij bij onze Zuiderburen advocaat wa- ,raMt"W,Ste,n Wi! het wel- Als de rechter L ander op zou merken, dat „het in de Grondwet" staat, dan zouden 'n het gelaat werpen: „Ach wat, tL?n il^ 5 '.W^ar is die te vinden?" Tien dat dle rechter hierop zou rea- kef" m "ln de eerste de beste boekwin- rtfLv, Maar, van de victorie van dit juri- wS ihn ,SPT1,,°Vertui6<i zijnde, zouden yij dan met Tollens uit voller borst uit- ™pe" ..Driewerf Ha; in die winkels lig- f- „echts namaak-grondwetten, surro gaten Wie bewijst ons dat wat op dat papier tussen de zware met goudbedrukte ouckrambanden .staat, Waarheidsgetrouw en zonder toevoegingen of weglatingen overgenomen is?" Wij zijn er heilig van overtuigd, dat de-rechter hierop het ant woord zou moeten schuldig blijven O zo' In ernst. Eigenlijk is het met die' Belgi- mLe. ?r°in?Wiet Precies zo, als met ons metriek stelsel van maten. Een paar hon derd jaar terug kwam men op het idee om maten te ontwerpen, welke steeds uit tien kleinere afmetinkjes bestonden, welke ook marm^en naan\ kregen. Men nam een stuk de a?stand°err^e 1 "®eter" en verdeelde in ,US niet het marmer zelf honde.d partjes, ziedaar de centimeter mflhSetn?rk"ï Zo ,ging het maar door, van Hd mi nnï r. toe- Dat stuk marmer "°g ergens in Parijs en alle meet- ganSe wereId zijn er direct of lonr ci ?aar gemaakt. Het zijn dus stuk voor stuk copieen. Veronderstel, dat het raLkfe?= ,iP d® een of andere wijze zoek h™ i. ei" dan maar eens een bolle b??,3 komen, die ons kan aantonen, dat een willekeurige meetlat precies één meter is. v\ ij oenken dat we lang kunnen wachten..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3