Gewroet in voorma Uniebonden waken over hun geesteskind lige D. U. W. Japanse huisvrouwen durven geen vis meer te kopen Israël klaagt aan In verband met de moord op elf autobuspassagiers SPANJE VERONTWAARDIGD OVER DE DREIGBRIEVEN aan KONINGIN ELISABETH Open laten Nieuwe Waterweg en Wester schelde nadelig Raad voor de Spoorwegen tot onderzoek van ongevallen Zeeland juicht docli profKlein geeft zn plan nog niet op HUIDIGE LOONREGELING Te Gibraltar worden uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen „DE SCHRIKVAN BODEGRAV Oostduitse rode leiders niet tevreden Vrijdag 19 Maart 1954 V... DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ook andere vissersschepen bleken radio actief te zijn Gaat tram op Schouwen- Duiveland verdwijnen? gemeenteraadsver kiezing IN ZIERIKZEE Ten aanzien van het effect van de afdamming volgens prof. Klein Zeeland juicht „Delta-advies" toe Mevr. Churchill in brieven bedreigd Gelijkvloer se kruisingen moeten verdwijnen Familie-bende pleegde meer dan 150 misdrijven Jan Kip werd 103 jaar WEERBERICHT Onder het opschrift „Loonsverlaging DUW-arbeiders" verscheen in „De Waarheid" van Woensdag 10 Maart een artikel, naar aanleiding van een bericht van haar sociale redactie uit Zwolle. Hierin werd medegedeeld, dat met ingang van Maandag 8 Maart j.l. de lonen van duizenden DUW-ar beiders met ongeveer f 6.per week waren verlaagd en de reisvergoéding aanzienlijk zou worden verminderd. en de arbeider vrij en volwaardig geworden. De uit te voeren werken vallen enerzijds onder de loonrege ling van het bouwbedrijf n.m. Het Water-, Spoor- en Wegenbouwcon tract (W.S.W.), anderzijds onder de loonregeling Cultuur Technische Werken (C.T.W.) van het agrarisch bedrijf. De loonregeling geven we hierbij in een aparte staat. E.V.C. paraat Bereikt werd dan ook, dat van de ongeveer 21.000 cultuur-tech nische D.U.W.-arbeiders niet min der dan 17.500 overgingen naar de civiel-technische sector, dus onder de W.S.W.-regeling kwamen, weer zonder E.V.C. Bovendien kan „De Waarheid" overtuigd zijn wij zijn dat in elk geval dat onze organisatie-be stuurders nauwlettend zullen toe zien op eventuele verslechteringen en op reële wijze, hier nog moge lijk, zullen trachten een voor de arbeiders gunstige oplossing te verkrijgen. Het is immers hun geesteskind, vrije arbeid en ar beidsvoorwaarden, waardoor, wel licht tot communistische spijt, we derom een haard van onrust is op geruimd. Men had echter met diverse uit voerende organen met weer ver schillende objecten te maken, zo dat een grote verscheidenheid in loon- en arbeidsvoorwaarden ont stond, een labyrinth of wetboek gelijk. Ontzag en medelijden mocht men dan ook hebben met de met deze materie belaste vakorganisa tie-functionarissen. Ondanks deze verbeteringen bleef toch de stem pel van minderwaardigheid op de D.U.W.-arbeid en -arbeider druk ken. Maar sjnds 1 Januari 1954 is dit stempel weggenomen, want sindsdien is de D.U.W. omgezet in D.A.W. en daarmede zijn de arbeid li® i|§|||fe f mm msm V ijfjarenplan Het openlaten van de Nieuwe Waterweg en de WeMerschelde aG verbindingen naar zee, zoals is opgenomen in het plan van de Delta commissie tot afsluiting van de zee-armen, werd gisteren door de directeur-hoofdingenieur bij de provinciale waterstaatdienst Zuid- Holland, prof. ir J. L. Klein, nadelig genoemd voor het effect van de afdamming, die een geheel gesloten kustlijn, ononderbroken door lopend van Delfzijl tot Cadzand, moet kunnen opleveren. Als oplossing suggereerde prof. Klein een stormstuw voor de monding van de Nieuwe Waterweg, alleen te sluiten in geval van uitzonderlijk hoge vloed. Wachten is op nadere bijzonderheden Drie vragen Eis tegen leider 9 jaar Mensen bijten niet hard in communistisch aas Op een na oudste Nederlander De weerverwachting van het KNMI, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat heel lichte motregen. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij zacht. Zaterdag 20 Maart: Zon op 6.45 uur, onder 18.52 uur; maan op 20.25 uur, onder 6.31 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Waarheid met halve waarheid Ter verduidelijking van deze verslech teringen werd het volgend staatje bijge voegd: Als een Amsterdamse DUW-arbeider onder de W.S.W.-regeling valt dan ver dient hij ten hoogste: 48 X .t 1.10 10 accoord verdienste, totaal f 58.08. Als diezelfde arbeider onder de C.T.W.-re- geling valt, dan verdient hij ten hoogste 48 X f 0,9814 10 accoord verdienste, totaal f 52,01. In totaal dus minder f 6,07. Maar zo redeneren Suurhoff en de TJniebestuurders, die 6,07 kunnen er weer bijkomen. Daarvoor is nodig dat de arbeider 10 meer presteert. Dan krijgt hij er weer 4,73 bij. En wat hij dan nog tekort komt, wordt aangevuld met woon- PlNatStnoe'aeen „lofrede" volgens geijkt Waarheid"-recept, aan het adres van mi nister, N.V.V.-bestuur en Unievakbonden, werd 'dit artikel als volgt besloten: De bonden staan er achter.Dat wil zeggen, de Hoofdbestuurders van de Uniebonden. De leden en lagere kaders van deze organisaties weten van niets. Zij werden niet geraadpleegd en moe ten vandaag uit „De Waarheid' verne men, hoe de vork precies in de steel zit. Zij vragen zichzelf ongetwijfeld af: zijn onze organisaties opgericht voor het verslechteren van de loon- en ar beidsvoorwaarden? Of is het de taak van onze organisaties om de loon- en arbeidsvoorwaarden te verdedigen en te verbeteren? Dit laatste is het geval. Daarom zeggen wij tot de leden van de Uniebonden: neemt geen genoegen met de huidige gang van zaken. Volgt het voorbeeld van de arbeiders, werk zaam op een drietal objecten uit de omgeving van Utrecht. Die protesteer den terstond eensgezind bij de werk- leiding tegen de opgelegde verslechte ringen en overwegen verderstrekkende acties. De bonden staan achter de verslech teringen maar niet de E.V.C. Deze vakcentrale, zo verzekerde ons een Hoofdbestuurder, zal tot het uiterste haar leidinggevende en stuwende acti viteit ontplooien in de strijd tegen de opgelegde verslechteringen." Tot zover „De Waarheid". Wij menen er goed aan te doen dit ar tikel zo ruim weer te geven, omdat: le „De Waarheid" sinds geruime tijd nogal sukkelt met een steeds kleiner wordende lezerskring; 2e. wij daarom gaarne een handje helpen met het geven van een grotere publiciteit: 3e. wij hierdoor bereiken dat de leden en lagere kaderleden van onze K.A.B., die vanzelfsprekend niet tot de lezei ski ing van ,De Waarheid" behoren, toch kennis krijgen van dit opzienbarende nieuws, alsmede de aan het eind gegeven goed kope raad; u 4e een halve waarheid, de Waarheid eigen erger is dan de grootste leugen en wij haar tot normale proportie willen terugbrengen. niTW Wij kennen nog de tijd dat de P u-W- o.m. een hulpmiddel was om werkschu- we en daardoor vaste steuntrekkers, voor al in de grote steden, van „de paal af te schuiven. Meestal lukte dit, want bij aanwijzing voor de D.U.W. vond een groot aantal plotseling" werk in het vrije bedrijf, ter» wijl een ander deel zich, na één of meer "aar de aanslag instellen, zijn voorzich- dagen tewerkstelling ziek meldde. den geen sprake zijn. Bovendien, „De Waarheid" zelf toch schrijft, dat van de 14 omgeschakelde objecten er in 3 ob jecten door de arbeiders is geprotesteerd bij de werk leiding. Bedankt voor de tip, heren. Wij wisten dat uw aanhang niet groot is, maar dat zij zo gering is, slechts in 3 van de 14 objecten waarbij duizen den zijn betrokken, daarover kunnen wij ons slechts verheugen. Vervolgens zette zij in haar rubriekje „Even rekenen" een Amsterdamse arbei der, dus vallende onder de hoogste loon- klasse W.S.W. in een lagere loongroep. van de C.T.W., vanwege het effect waar schijnlijk. Zo zachtjes aan kan de redac tie toch wel weten, dat overdrijving schaadt. Ach het is te begrijpen dat het de heren niet lekker zit. Noch zij, noch hun volg- wagen de E.V.C. hebben iets bijgedragen tot het bereikte resultaat. Ja, zij weten blijkbaar niet eens dat de georganiseerde arbeiders, althans van de erkende, zich niet tot de werkleiding, maar zich recht streeks tot hun organisatie kunnen wen den. Dit wenden tot de werkleiding is verleden tijd heren evenals de benaming D.U.W.-arbeider. Voor het zover'was vonden heel wat besprekingen plaats, zonder E.V.C. Na vaststelling van deze loonregeling moest worden bepaald, welk object onder de W.S.W. dan wel de C.T.W.-regeling be hoorde te vallen. De meest gunstige voor de werknemers, wonende in le klas ge meenten was de W.S.W.-regeling. Dit resultaat moest echter worden ge zien als een voorlopige, want daar de tijd van invoering vastgesteld op 1 Jan. '54 zeer nabij was, werd een en ander zogenaamd „doorgedrukt". Na de invoe ring moest blijken in hoeverre alles juist geplaatst was en of eventuele correcties moesten worden aangebracht. Dit sta dium schijnt in het bewuste ambtsgebied te zijn bereikt. Er schuilt dus waarheid in het door „De Waarheid" gesignaleerde, maar het is een halve waarheid. „De Waarheid" spreekt ten eerste van duizenden arbeiders die hierdoor worden getroffen. Gezien de bijzondere bepalingen, o.a. dat een arbeider werkzaam in een C.T.W.-object toch onder de W.S.W.- regeling valt, omdat hij van origine geen landarbeider is en in het voorafgaande jaar nog geen 6 maanden als zodanig is werkzaam geweest, kan toch van duizen- Ergens in de buurt van Breukelen, langs de Rijksweg AmsterdamUtrecht, waar overdag het snelverkeer jachtend voort raast, staat een oud molentje; de water molen van het voormalige waterschap Kortrijk en Hieltjesdorp, dat thans nog maar Kortrijk heet. Soms is er in het leven van de dommelende molen een schitterend moment.: dan glijdt de bru taal zoekende bundel licht'van een pas serende auto over zijn sierlijke vormen, dan schrikt de bejaarde uit z'n. gemijmer en wordt zpnhjnen spel even levendig. De geschiedenis met de 23 Japanse vissers, die tengevolge van een radio actieve asregen, afkomstig van de waterstofbomexplosie van 1 Maart j.l., ziek zijn geworden, heeft in het land nogal wat vrees veroorzaakt. Temeer waar thans blijkt, dat bij negen andere uit de Stille Oceaan in Japanse havens teruggekeerde vissersvaartuigen ook sporen van radio-activiteit zijn ontdekt. De radio-activiteit was hier echter niet erg genoeg om schadelijk te zijn. De bemanningen van deze schepen vertoonden dan ook geen ziekte sporen. waterstofbomontploffing heeft ondervon den, gegeten. Hun is verzocht zich voor een medisch onderzoek te melden. De leiding van de centrale vismarkt in Tokio heeft besloten een geiger- apparaat voor cle opsporing van door radio-activiteit besmette vissen aan te schaffen. Maar natuurlijk gaf dit nieuwe voe ding aan de vrees voor „radio-actief be smette vissen", deze vrees verbreidt zich door het gehele land. De Japanse huis vrouwen wilden de anders zo gezochte tuna-vissen niet kopen, ook niet toen zij door de vishandelaren voor de helft van de normale prijs werden aangeboden. De uit het zuidelijke gedeelte van de Stille Oceaan in Japanse havens teruggekeerde vissersboten mogen hun vangst, in af wachting van een onderzoek, niet lossen. In de Middenjapanse provincie Foekoei hebben naar schatting minstens zeshon derd personen vissen van de besmette vangst van het eerste Japanse vissers vaartuig, dat nadelige gevolgen van de Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken heeft Donderdag Jordanië De Jordaanse pers verklaart van offi- j ,j ,i C'cle Jordaanse zijde te hebben vernomen verantwoordelijk gesteld voor de moord op t dat de regering alle verantwoordelijkheid voor het autobusincident in Israe- elf inzittenden van een Israëlische auto bus. „Uit alle gegevens blijkt, dat de schandelijke aanslag werd gepleegd door uit Jordanië afkomstige militairen. De Jordaanse regering draagt er dus de ver antwoordelijkheid voor", aldus de beschul diging- Israëlische officieren, die een onderzoek Dit waren de"meest uitgekookte. Hierbij moet worden aangetekend, dat de meesten van deze twee groepen georganiseerd waren maar gelukkig met in N.V.V., K.A.B. of C.N.V. verband. Ook waren er arbeiders, die over nun plaatsing bij de D.U.W., hoewel niet di rect in de wolken, toch blij waren hun steun, de beloning was niet veel hoger, te kunnen verdienen, ofschoon zich scha mend in de D.U.W. werkzaam te zijn. Vooral na de oorlog is hierin verbete ring gekomen. De Vakcentralen, de er kende wel te verstaan, kregen emge zeg genschap, er werden successievelijk ver beteringen in loon- en arbeidsvoorwaar den aangebracht. iger. Zij hebben verklaard, dat deze „mogelijk is gepleegd door Arabische stamleden die onder leiding stonden van geoefende Jordaanse guerilieros." Te Tel Aviv wordt van gezaghebbende zijde vernomen, dat de Israëlische rege ring heeft besloten het voorgevallene ter kennis van de Veiligheidsraad te bren gen. Israel heeft de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk verzocht „hun aandacht aan de ernst van de ontstane toestand te schenken." De Jordaanse premier heeft gisteren •weemaal de minister van binnenlandse zaken en de commandant van het Arabi sche legioen bij zich ontvangen om van gedachten te wisselen over het incident „De regering neemt veiligheidsmaat regelen om op alle eventualiteiten voor bereid te zijn, nu Israel Jordanië voor het incident aansprakelijk stelt", aldus werd verklaard. Op verzoek van de minister van Land bouw worden door het departement van Verkeer onderhandelingen met de RTM gevoerd om de tram op Schouwen en Duiveland op zeer korte termijn te doen vervangen door wegverkeersmiddelen. De RTM is hiertoe bereid, doch zij stelt deze vervanging door autotractie af hankelijk van een vergoeding, haar te verstrekken voor het prijsgeven van haar eeuwigdurende tramconcessie op dit gedeelte van haar net en voor de nadelen, welke mogelijk voor haar uit de overschakeling voortvloeien. W.S.W.-contract (bouwbedrijf) Loongroep II Gem. Uur Accoord KI. Loon 10 I. 1.10 1.21 II. 1.07 1.17 III. 1.05 1.15 IV. 1.02 1.12 V. 1.— 1.10 Bovendien vacantiebonnen. risico- en pensioenfondszegel. Reisvergoeding na 1 uur. Tariefloon 25"/, (komt, evenals in het ge wone bouwbedrijf, practisch niet voor). C.T.W.-regeling (Agrarisch) LOONGEBIED A B C Cl D E per uur 1.041: 1.01'i 0.97 0.95'2 0.95 0.93 Als regel wordt in accoord gewerkt, Vroeger DUW-Loon Overschr. Gem. Uur Accoord Overschr. Gem. Uur- Accoord 25 KI. Loon 10 25 KI. Loon 20 °/o 1.37 I. 1.— 1.10 1.25 I. 0.92 1.10 1.33 II. 0.98 1.07 1.22 II. 0.88 1.05 1.31 III. 0.96 1.05 1.20 III. 0.84 1 1.27 IV. 0.92 1,01 1.15 IV. 0.81 0.97 1.25 V. 0.90 0.99 1.12 V. 0.78 0.93 waarbij de tarieven zo gesteld zijn, dat bij een behoorlijke prestatie ten minste 10"/» en ten hoogsfe 25% boven het tijdloon kan worden verdiend, Vacantiedagen 6 aan eengesloten plus 4 snipperdagen inclusief de 2gratificatie. Reisvergoeding na 2 uur. Er zijn nog enkele faciliteiten, waar voor een toeslag wordt betaald o.a. aan putters, richters, geulers, afwerkers en taludmakers van 1.10 tot 4.40 per week. afwijst. „De regering heeft direct noch indirect iets met de zaak te maken," aldus werd gezegd. De toestand van Re 23 opvarenden van het eerste besmette vaartuig is onveran derd. De behan'IN^nde geneesheer heeft vastgesteld, dat de betrokkenen aan een ander soort radio-activiteit blootgesteld zijn geweest dan de slachtoffers van de in de tweede wereldoorlog op Hirosjima en Nagasaki uitgeworpen atoombommen. Zo hadden laatstgenoemden brandwon den opgelopen door de ontwikkelde hitte, terwijl de brandwonden der vissers waren veroorzaakt door contact met radio-actieve stoffen. Een ander verschil is, dat zich bij de atoomslachtoffers van Hirosjima en Nagasaki onmiddellijk ziek teverschijnselen vertoonden, terwijl zich bij de vissers pas drie of vier dagen na het in aanraking komen met radio-actief besmette deeltjes symptomen van ziekte openbaarden. M" De minister van Binnenlandse Zaken heeft besloten de dagen der candidaatstel- lmg en de stemming voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente' Zierikzee vast te stellen onderscheidenlijk op 11 Mei en 23 Juni a.s. De minister van Verkeer treft op het ogenblik voorbereidingen tot de instelling van een raad, welke tot taak zou hebben na elk ernstig spoorwegongeval een on derzoek in te stellen. Al kunnen, aldus de minister in zjjn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, menselijke handelingen nimmer geheel worden uitgesloten, voor zover de spoorwegongelukken te wijten zijn aan tekortkomingen van het personeel kan uitkomst worden geboden door automa tisering van de algemene treinloopbevei- liging, waarmede in gepast tempo wordt voortgegaan. Met het aanbrengen van automatische flikkerlichten bij onbewaakte overwegen, die kunnen bijdragen tot het uitschake len van menselijke fouten, wordt voortge gaan tot een naar behoefte en kosten verantwoorde grens is bereikt. De verwachtingen omtrent de automa tische halve sluitbomen, aldus de minis ter, zijn gunstig en het ligt in de bedoe ling aan de toepassing daarvan in de naaste toekomst een belangrijke uitbrei ding te geven. De minister onderschrijft gaarne de opmerkingen, dat het wegnemen van ge lijkvloerse spoorwegkruisingen een niet minder urgent vraagstuk is. Met de mi nister van Financiën wordt bereids over leg gepleegd om in de jaren 1955 tot en met 1959 telkenjare aan de Staten-Gene- raal machtiging te vragen voor een ere- Prof. ir Klein betoogde dit in een inleiding, getiteld „Problemen rond een gesloten kustlijn van Delfzijl tot Cadzand", die hij hield voor ke' departement Amsterdam van de Ned. Mij voor Handel en Nijverheid. Prol. Klein hesprak ook de financiële zijde van de totale afsluiting van de zee gaten, die, gezien in liet licht van de dubbele veiligheid die verkregen wordt (de nieuwe dammen en de reeds bestaande waterkeringen), geen bezwaar genoemd kan worden. De verdere factoren, zoals de vorming van zoetwaterbassins, het terug dringen van de verzilting, ontsluiting van de Zeeuwse én Zuidhollandse eilanden en uitbreiding van de recreatiegebieden, achtte spreker voorts van zeer groot belang. „Vanzelf juicht het provinciaal be stuur van Zeeland het Deltaplan van ganser harte toe. Het zou dat alleen doen op grond van het feit, dat het aan Zee land veiligheid biedt, dus de vrees weg neemt voor herhaling van de Februari- ramp. Een andere reden tot instemming is, dat hel plan verlichting van de zwaar drukkende polderiasten brengt en dat het Drie-eilandcnplan en het Deltaplan samen, Zeeland totaal nieuwe ontwik kelingsmogelijkheden bieden". Zo verklaarde de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr ar A, de Casem- broot, maar hij voegde eraan toe, dat het provinciale bestuur zich evenmin ont veinst, dat de bedreiging, dat oester- en mosselcultuur ten onder zullen gaan, een zware schaduw over het Deltaplan werpt. Er zijn trouwens daarmee niet slechts Zeeuwse, maar zelfs nationale belangen gemoeid. Het plan is, wat de details aangaat, nog zeer vaag, zo zei jhr De Casembroot en drie vragen rijzen dan ook onmiddellijk op bij het provinciaal bestuur. Ten eerste: Wat wordt droog en wat blijft water? 2). Welke worden de nieuwe verbindings mogelijkheden? 3). Hoevee] cultuurgrond en hoeveel recreatiegebied krijgt Zeeland er bij? De thans gepubliceerde bijzonderheden omtrent het Deltaplan geven daarom trent geen uitsluitsel. Maar hoe belangrijk de zoetwaterbekkens ook zijn, ook voor de Zeeuwse landbouw, als ze niet tegelij kertijd worden 'ingepolderd, zijn de dam men en waterbassins toch heel wat min der interessant. Hoe meer grond er met behoud van voldoende water droog zal komen, hoe liever dat het provinciaal bestuur zal zijn. In ieder geval, zo meent de commissa ris, brengt het Deltaplan voor Zeeland een revolutionnaire omwenteling. „Wij ons terdege bewust, dat het 't provinciaal bestuur omvangrijke nieuwe taken op de schouders legt, die hopelijk weldra con crete vormen zullen aannemen. Het is duidelijk, dat de positie van Zee land als Nederlandse provincie een an dere wordt en dat Zeeland zich zal moe ten bezinnen op zijn toekomstige functie in het grote Nederlands geheel en paraat zal moeten z'ijn om zijn belangen te be hartigen. De afsluiting der zeegaten is weliswaar een rijksaangelegenheid, maar er zijn tevens provinciale levensbelangen mee gemoeid". diet van 4 millioen als rijksbijdrage in de kosten van het opheffen van de onder havige kruisingen. De directie van de N.S. is eveneens verzocht in de genoem de vijf jaren jaarlijks 4 millioen voor dit doel te reserveren. Het kwam redelijk voor' als algemene regel voor de kostenverdeling voors hands de verhouding 4 (localiteit) 1 (Rijk) 1 (N.S.) aan te houden, hetgeen bij een in 5 jaar uit te voeren plan ad totaal 120 millioen dus voor de N.S. (evenals voor het Rijk) neerkomt op 4 millioen per jaar. Ongetwijfeld verkleint deze reserve ring de mogelijkheid van het uitkeren van een matig dividend, althans in de naaste toekomst. Dit nadeel is echter niet te ontlopen, aldus de minister. Een te Manchester verschijnend avond blad heeft een met de machine geschreven brief ontvangen, luidende: „Het zal u wel licht belang inboezemen te vernemen, dat mevrouw Churchill vóór eind Juni a.s. een gewelddadige dood zal sterven". De onder tekening luidde: „Vrijheid voor Ierland, eenheid is ons doel". De brief was te Manchester afgestempeld. Hij is onmiddellijk in handen gesteld van de politie, die hem onderzoekt voor het mogelijk vinden van vingerafdrukken. Dit is de tweede brief, waarin het leven van mevrouw Churchill wordt bedreigd. De eerste is twee dagen geleden aan het adres van Churchills ambtswoning Lon don, Downingstreet 10, afgeleverd. „Scotland Yard" is van mening, dat de onderhavige dreigbrief van een ander ka rakter is dan het soort, dat warhoofdigen wel eens verzenden. „Het zou wel eens kunnen zijn, dat deze bedreiging inderdaad gemeend is", aldus de opinie van genoemde politie-instantie. De Spaanse ambassade te Londen heeft met nadruk verklaard, dat de schrijver van de brieven, waarin met een aanslag op het leven van koningin Elizabeth van Groot-Brittannië wordt gedreigd, ge schreven zijn „door een vijand van Span je, die er alleen naar streeft de goede SpaansBritse betrekkingen te schaden' Te Madrid verklaarde een woordvoer der der „Spaanse Phalanx", dat de partij „elk denkbeeld van een gewelddaad je gens koningin Elizabeth ten strengste veroordeelt". In Britse hofkringen acht men het uiterst onwaarschijnlijk, dat de dreig brieven invloed zullen hebben op de plan nen voor het bezoek van koningin Eliza beth aan Gibraltar, dat in Mei a.s., op de terugreis van het bezoek aan het Gemene best, zal worden gebracht. Niettemin worden in Gibraltar reeds speciale voorzorgsmaatregelen getroffen, opdat de veiligheid van de Britse vorstin bij haar komende bezoek volledig ge waarborgd zal zijn. De speciale politie macht, die hier in de afgelopen oorlog bestond, is weer in het leven geroepen. Voorts zijn de antecedenten van vele in de stad wonende Spanjaarden nagegaan Drie politie-autoriteiten uit Londen be raadslagen dagelijks met de leiders der plaatselijke veiligheidspolitie, opdat niets over het hoofd zal worden gezien om een goed verloop van het onderzoek te bewerkstelligen. Vermoedelijk zal koningin Elizabeth haar bezoek aan bepaalde delen van Australië bekorten in verband met de daar heersende kinderverlamming. Het is, in verband met het besmettingsge vaar, verboden haar de hand te druk ken en haar dichter dan twee meter te naderen. Na een lang en fel requisitoir heeft de Officier van Justitie bij de Haagse recht bank gisteren negen jaar gevangenisstraf geëist tegen de landbouwer B. S. uit Bode graven en drie jaar met aftrek tegen zijn broer D. S. De officier herinnerde aan de terreur, die de gebroeders S- in samenwerking met de gebroeders B. in Bodegraven en omstreken hadden uitgeoefend. In totaal, aldus de officier, heeft deze „gang" 153 misdrijven gepleegd, waarvan er 63 op de naam van B. S. staan. De officier verzette zich tegen een vraag van de verdediger om nog op het laatste ogenblik een psychiatrisch onderzoek naai de gebroeders te willen instellen. Hij achtte dit in strijd met de goede procesorde. Aan B. S. waren meer dan tien punten ten laste gelegd, betrekking hebbende op inbraak, poging tot inbraak, diefstal, ge weldpleging en verboden wapenbezit. De inbraken waren gepleegd in Bodegraven en omliggende plaatsen, waarbij schapen wol, rijwielen, kazen, boter, margarine, tabak, enz. werden buitgemaakt. Als B. S. op pad ging, was hij meestal in gezelschap van de gebroeders B. en van een van zijn eigen broers. Bij deze rooftochten nam verdachte steeds een met scherpe patronen geladen stengun mee, waarmee hij zijn slachtoffers indien hij dit nodig vond bedreigde. Aan D. S. waren diefstallen ten laste gelegd van houten planken, een schaap, kippen, geld en kazen, gepleegd in het tijdvak 19521953 te Bodegraven en Zwammerdam- Behalve B. S. en D. S. waren nog vier leden van de familie S bij de diefstallen betrokken, die achtereenvolgens ook voor kwamen. Tegen J. S., de .wapenmeester" van de bende was de eis 4 jaar; tegen S. S. 5 jaar; tegen C. S. 6 mnd en tegen M. van S.-L., vrouw van D. S,, 200 of 40 dagen. „De communistische partij is er niet in geslaagd voldoende aanhang in Oost- Duitsland te verwerven." Dit is kort en krachtig de conclusie van de dezer dagen gehouden partijconferenties in de veer tien bestuursdistricten van Oost-Duits- land. Uit berichten in de Oostduitse pers blijkt voorts, dat de aanvallen op de protestantse Kerk met hernieuwde he vigheid zijn hervat en dat er een groot scheepse recruteringscampagne voor de gekazerneerde volkspolitie is begonnen. Volgens het Westberlijnse anti-commu nistische inlichtingenbureau Wést is dr Walter Linse, de in Juli 1952 ontvoerde anti-communistische Westberlijnse ad vocaat, wiens verdwijning veel stof heeft doen opwaaien, in Oost-Duitsland ter dood veroordeeld en naar de Sovjet-Unie overgebracht. De Sovjet-autoriteiten heb ben herhaaldelijk verklaard niets van het geval-Linse te weten. Te Dreischor in Zeeland wapperden gisteren de vlaggen van verschillende huizen ter ere van de oudste inwoner van het dorpje, die zijn 103e verjaardag vier de. Jan Kip, want die was de feesteling, is bovendien de oudste inwoner van Zee land en de op een na oudste man in ons land. Ter ere van hem kwam de school jeugd 's morgens een aubade zingen, een zelfgemaakt versje. Vanzelfsprekend kwam er de hele dag door bezoek, van familieleden, vrienden en buren, van de burgemeester en vele dorpelingen, maar ook van twee verpleeg sters uit Dordrecht, die de oude baas daar verpleegden tijdens zijn evacuatie bij de watersnood. Jan Kip is nog hele maal geen echte oude man, want nog iedere dag doet hij verschillende werk jes in het boerenbedrijfje van zijn doch ter. Op deze bijzondere verjaardag zat hij als altijd gezellig op zijn praatstoel te ver tellen over het grijze verleden. Naast de vele persoonlijke gelukwen sen ontving hij ook talrijke cadeautjes, brieven en telegrammen, o.a. van de Com missaris der Koningin in Zeeland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1