KIEVITEN BEVOLKEN WEER MASSAAL ONS LAND Vele andere soorten eveneens ALUMINIUMPRODUCTIE verdubbelt iedere zeven jaa van het groothandels probleem Enorme uitbreidingsplannen worden voorbereid Twee doden door te snel rijden Katholieke architecten bijeen Proces tegen A.K.U. PAGINA VRIJDAG 19 MAART 1954 Nog geen blijvers Lenteachtig intermezzo Verandering van décor Rotterdammer kreeg een maand hechtenis Congres over Kerkenbouw te Munster Duitse aandeelhouders wederom in ongelijk gesteld Er waren nog geen volle twee wsken na de laatste vorstperiode van dit seizoen verstreken, toen, blijkens de mededelingen van één der Spaken- burgse buschauffeurs, die een goed vogelkenner is, er boven de gemeente Bunschoten al heel wat kieviten passeerden. Er liepen toen bovendien in de polder ook al hele menigten te azen. Dat was op 22 Februari. Twee dagen later, toen de temperatuur eindelijk zacht was, de pimpels en koolmezen als musici niet van uitscheiden wisten, her en der de vinkenslag daverde en de zang van de heggemussen liet karakter droeg van een plotselinge explosie, zag ik de kuifdragers ook in groepje? hoven mijn tuin in Soest naar het Noordoosten koersen. Tureluur met jongen. Een aardige zomervogel, die zeer talrijk in onze polders en i reiden broedt. Hel merendeel verlaat ons tegen de herfst en keert weer terug in het begin van Maart. tientallen karpers om het leven gekomen zijn. Dat het intussen lente was geworden, vertelden ook de zwarte elzen. Dezelfde zoelte, die de kieviten zo dol maakte, joeg ook hen plotseling in bloei, terwijl de grijze elzen, die voortvarender zijn en waarvan de bloei door de vorst was onder broken of tegengehouden, nu ook hun beste beentje voorzetten. Zo verkeerden de beide soorten ditmaal tegelijkertijd in hun stuivend stadium RINKE TOLMAN Dit was een fijne gebeurtenis, al was het verschijnsel niet iets uitzonderlijks, omdat de repatriëring van de kieviten inde tweede maand van het jaar normaal is; soms kan men ze medio Januari al ver wachten. Opnieuw een dag later' toen ik in de Eemnesser contreien optornde tegen de wind, die de regen tegen mijn gezicht plensde, kon ik niet alleen genieten van- de verrukkelijke fluittonen en de rappe vliegevoluties van de goudpluvieren, die na het einde van de vorst weer de voedsel rijke polders hadden opgezocht, maar waren de zwart-witte vogels met de par mantige koptooi, die hun eerste, beroefnde, eieren gewoonlijk leggen als de lente offi cieel haar intrede doet, eveneens present. Sommige individuen fourageerden, andere vlogen groepsgewijze rond. Hun .afintallen waren toen nog niet groot. .'vó* Tijdens een verkenning op de voorlaatste dag van Februari in Soest, Baarn en Hoog land kon ik vaststellen, dat de kieviten massaal waren teruggekeerd; bij honder den liepen zij in de weiden, zelfs- op de percelen, die vlak bij de boerderijen waren gelegen. Vaak hielden buitenlandse lijsters (kramsvogels en koperwieken) hen daar gezelschap. Elders padden spreeuwen en goudpluviëren zicHt bij hen aangesloten. Soms wierpen al die verschillende vogel soorten zich gezamenlijk in de lucht: als formidabele beweeglijke wolken hingen zij dan onder het uitspansel. Sommige kievi ten, die op de grasmat ronddrentelden, vvaren erg prikkelbaar: zij vlogen elkaar voortdurend heetgebakerd in de veren. Er waren ook enkele, die, zij het nog wat aarzelend en kortstondig, hun baltsroep lieten horen. Betekende dit, dat de kieviten, die in het laatst van Februari bij duizenden in de Utrechtse polders vertoefden, aanstalten maakten om zich reeds definitief als broedvogels te vestigen Op grond van jarenlange ervaringen maakte ik mij in dit opzicht geen enkele illusie. En terecht Op (j Maart 'och. dus een week later, bestond n het uitgestrekte poldergebied van de jrje genoemde gemeenten, dat ik niet vluchtig per auto, maar oren lang te voet doorkruiste, de kievitenbevoiking in totaal uit slechts één vereenzaamd individu Maar toen gebeurde er drie dagen later iets geweldigs. In mijn natuurjournaal kon ik de volgende veelzeggende woorden neerschrijven: „Geduchte lentedag". De temperatuur overschreed plotseling de zestig graden Fahrenheit. Wijd openden de sneeuwklokjes en gele erocussen de bloe men. Dromsgewijze stormden de hoïiing- Jonge grutto's verbreken de eischaal. bijen uit korf en kast en omzoemden de bevallige lenteboden. De. poten van de insecten werden oranje van de bolletjes stuifmeel, die zij verzamelden. Citroentjes verlieten de overwinteringskwartieren en wapperden door de zonnige lucht,- kleine vossen stelden hun bont vleugelpatroon ten toon op de warmgestoofde bodem en bovendien verschenen de eerste wespen- koninginnen ten tonele: zij vertegenwoor digden de soort germanica. De warmleiminnende katten verlieten de slaapplaatsen bij kachel en haard en zonden zich in de frisse buitenlucht. De hele dag kon je in je enkele jasje buiten zitten en pas laat ln de avond was het behaaglijk om binnenshuis nog even een vuurtje aan te leggen. De zanguitbarsting van de vogels was weer indrukwekkend. Als musici noteerde ik in de eerste plaats de drie lijstersoorten: grote lijster, zang lijster en merel. Deze laatste flopt plech tige, gedragen liederen, maar er waren ook individuen, die zich nog tot een fijne sotto voce-voordfacht bepaalden. Buitengewoon op drëef waren ook koolmees, pühpel, heg- gemus, schildvink en houtduif. Maar het kon mij evenmin ontgaan, dat ziclj boven mijri Muis die dag ook weer dé Vllegflguren van de kieviten aftekenden. Zouden deze vogels de polders opnieuw talrijk hebben bevolkt De dag daarop ging ik poolshoogte nemen in het kustgebied tussen Nijkerk en Spakenburg, maar reeds tijdens de trein en, busreis zag ik, dat niet alleen bij De Naald de kieviten boven de effen steppen kantelden, buitelden en andere acrobati sche vliegtoeren uitvoerden, maar dat zij dit eveneens deden boven de landerijen langs de Ni.ikerkerweg, die van de Bun- scnotense zuivelfabriek „Eemlandia" naar Nijkerk loopt. Van hun levendig baltsen transport. Dit werd nog eens naar voren gebracht bij het laatste bezoek aan Smu- lings Haven Mij N.V. De expediteur is geworden tot een onmisbare schakel in de ketting van producent tot consument Hij is een vertrouwensman en het expeditie wezen staat geheel in het teken van a» dienstverlening, waartoe tal van uiteen lopende werkzaamheden behoren. De neutrale positie van de expediteur tegen over rederijen en andere vervoersonder nemingen stelt hem in staat steeds de gunstigste verzendingsmogelijkheden voor de klant te benutten. De rondleiding was bedoeld als voor bereiding op de groothandelsdag, die op Vrijdag 2 April a.s. tijdens de Jaarbeurs zal worden gehouden. Voor de Zwolse rechtbank is gis teren tegen de 23-jarige schrijf machinemonteur B. M. uit Rotterdam een maand gevangenisstraf en drie jaar in trekking van het rijbewijs geëist. Op de avond van Nieuwjaarsdag reed hij met een auto onder Steenwijk links van de weg tegen een boom waardoor zijn inzit tende broer J. M. en de echtgenote van een andere broer M. M,de R. werden gedood. Hem werd verweten met te grote snelheid te hebben gereden op een onbe kende en natte weg, terwijl hij onvol doende rijvaardigheid bezat. Scholekster op zijn nest. Langs de stranden, in de duinen en op de weilanden langs de duinvoet is de scholekster thans iceer verschenen als een zeer welkome lentegast. Honderdtachtig katholieke architecten, onder wie zich vele deelnemers uit Ne- deriand bevinden, zijn te Münster bijeen, orrf zich in een gesprek met theologen, een duidelijk beeld te vormen, over de eisen, aan welke moderne kerkenbouw moet be antwoorden. Bij opening waren de bisschop van Mün ster, mgr Keiler, en de wijbisschop mgr Baaken aanwezig. In een uitvoerige rede behandelde prelaat dr L. Grosche de theo logie van de kerkenbouw. Hij verdedigde daarbij de stelling, dat de ruimte van het kerkgebouw zo ingericht moest zijn, dat de Doop, de huwelijkssluiting, dé aanbid ding en andere plechtigheden naar aparte ruimten moeten worden ondergebracht. Daarna hield prof. Schwartz uit Aken een rede ovep de dienst, welke het kerkge bouw heeft ten opzichte van liturgie en zielzorg. Er werd over deze onderwerpen een'levendige discqssie gevoerd, waarbij vooral jonge architecten en jonge studen ten in de architectuur deelnamen. Het Oberlandesgerioht te Duesseldorf heeft in hoger beroep de Duitse aandeel houders in het proces tegen de A.K.U. 'n het ongelijk gesteld. In de overwegingen van het vonnis wordt gezegd, dat de ont eigeningsmaatregelen tegen de Duitse aandeelhouders door de Westelijke be zettende mogendheden, bevestigd zijn en daardoor aan een nader onderzoek door Duitse gerechtshoven'onttrokken iijn. Van belang is de-zetel van de gedaagde hiaatschappij, welke de aandelen heeft uit gegeven en de plaats, waar de aandeel- bewijzen zich bevinden, is van geen bé- tang. Ook is het zonder juridische be tekenis, of de A.K.U. in Duitsland ver hingen heeft. De onteigende aandeelhouders der AKL. hadden verlangd, dat de AKU vervangen Öe aandelen zou verstrekken, of een over eenkomstige schadevergoeding zou betalen Naar verluidt zullen de betrokken aan deelhouders opnieuw in hoger beroep Kaan, dit maal bfj het Bundesgcricht te Karlsruhe.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9