r Onvergetelijke verrassing in Vaticaanstad Menigte knielde ontroerd C iili 0;. Amerika biedt aan I Kremlin Concreet plan" voor vreedzaam gebruik van atoomenergie TWEE COBALT-BOMMEN VOOR NEDERLAND Lagere werkloosheid en hoger verbruik verwacht Gunstige ontwikkeling voor de export 1 mSv il\ v mi Amerikaans aanbod aan Rus ter zake van atoomenergie Wilton-Fiienoord verhoogt dividend Afnemende wind Duitse bondsraad keurt aanvulling grondwet goed Stijging industriële investeringen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN "■'ii 1181 Zaterdag 20 Maart 1954 WEERBERICHT O o Anti-Britse betogingen op Rhodos McCarthy valt Stevenson aan "5-SI I m Egyptische feministen eten weer Amsterdam heeft 10.000 BB-ers 1,»^ w - 1 *V; Vötïlï- W o Franse defensie begroting aanvaard Koninginnedag in het bouwbedrijf Verplichte verlofdag Peking dementeer^ geruchten Mao zou volkomen gezond zijn K.R.O. laat weer eieren zoeken Rotterdams stukwerk Hulpmiddelen in strijd tegen de kanker Om invoering dienstplicht mogelijk te maken Toeneming productie In vergelijking met 1953 zal de produc tie dit jaar naar verwachting i pel hoger zijn De grotere productie wordt voor namelijk verwacht op grond van de ver moedelijke stijging van het verbruik en van de goederenuitvoer Meer dan tot dusverre zal de binnenlandse markt tot de expansie bijdragen, waarvan in het bijzonder de detailhandel en de diensten zullen profiteren. Brabant Grensrit heeft 100 deelnemers V olgend jaar de route weer door Nederland? overwegen Geen en niet Analyst NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geidig van vanavond tot margenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zondag 21 Maart: Zon op 6.42 uur, onder 16.54 uur; maan op 21.34 uur, onder 6.45 uur. Maandag 22 Maart: Zon op 6.40 uur, onder 18.55 uur; maan op 22.44 uur, onder 7.02 uur. Paus gaf ontelbaren Zijn zegen (Telefonisch van onze correspondent) ROME, Vrijdagavond. Niet alleen Rome, maar de gehele Katholieke Kerk heeft vandaag een volkomen onverwachte en ontroerende verrassing beleefd: de H. Vader is hedenmorgen om precies twaalf uur aan het venster van Zijn privé-werk- kamer verschenen en heeft een enorme menigte gegroet en gezegend. De verrassing was, zoals gezegd, volmaakt. Vanmorgen meldden enkele kran ten weliswaar, dat de Paus voor het venster zou verschijnen, maar niemand geloofde dit. De omstandigheden waren intussen zodanig, dat men een der gelijk gebaar van Paus Pius Xll mocht verwachten: immers vandaag begon in Rome de nationale, driedaagse reünie van 50.000 zogenaamde „alpini". dit zijn de alpenjagers, Italië's roemrijkste legeronderdeel. Zij kwamen me' hun families uit de bergen in het Noorden naar de hoofdstad, die daarom vandaag op het feest van Sint Jozef om dubbele reden in feeststemming verkeerde. was een onvergetelijke bijzonderheid dat er vreemde stilte viel. Men zwaaide met doeken en zakdoeken men hief al wuivend de armen hoog op Maar het indrukwekkende gejuich het luide roe pen en het wilde enthousiasme dat de verschijning van de Paus in al die vijf tien jaren heeft ontketend ontbrak van daag. Er was een veel inniger contact Er was een diepe dankbaarheid om dit gebaar van zelfverloochening, van wilskiacht en van opoffering Want misschien nooit tevoren heeft de Paus Zichzelf zozeei gekarakteri seerd als op deze ochtend toen Hij uit geput en ernstig verzwakt, toch persoon lijk Zijn Zegen wilde verlenen aan de ontelbaren, die om Hem hier waren gekomen. Het heeft slechts enkele seconden ge- Hedenmorgen zou er een H Mis voor hen worden opgedragen in de Sint Pieter door de kardinaal-vicaris van Rome, die zoals tevoren was bekend gemaakt een speciale boodschap van de H Vader zou voorlezen en aan alle reünisten bij bijzondere volmacht namens de Paus de Apostolische Zegen zou verlenen En dit sprak vanzelf aangezien de H Vader tn normale omstandigheden zonder enige twijfel een grandiose audiëntie zou hebben verleend. Er waren dus vanmorgen enorme mensenmenigten op de been in Rome. Iedereen had de kranten gelezen en men vroeg elkaar of het werkelijk waar zou zijn. Of de Paus persoonlijk Zijn Zegen zou kunnen geven - Welnu het wès waar. Om tien voor twaalf toen het Sint Pietersplein geheel vol was van een on overzienbare menigte werden de binnen- luiken van 's Pausen werkkamer (het be roemde venster op de bovenste verdieping van het Pausplein) opengedaan waardoor onmiddellijk een hevige spanning ont stond. De zon, die vandaag voor het eerst warm scheen, maakte dat iedereen zich voortdurend het voorhoofd moest afwis sen De spanning steeg En toen de zware klonk van de Sint Pieter het middaguur begon te slaan, gingen de enorme vensters van de privé-bibliotheek langzaam open Men zag duidelijk het hoofd van degenen, die de ramen openden Er ontstond een soort storm in de menigte. Velen begonnen al te juichen, nog voor er iets van Z. H te zien was. Anderen huilden van ontroering En toen, na slechts enkele ogenblikken, verscheen de H. Vader De vensters van het Paus paleis zijn zeer hoog aangebracht, en de Paus moet om goed zichtbaar te zijn voor de menigte op het plein drie kleine treden beklimmen Een ieder hield de adem in. toen Paus Pius XII langzaam zeer lang zaam en met grote moeite deze treden beklom en aldus zichtbaar werd. Er viel een stilte Hij hield Zich nog even vast en toen, met een uiterste inspanning, hief Hij de armen op en groette Het was weer dat oude vertrouwde gebaar: beide armen hooggeheven en vaderlijk wuivend. Het Aan de algemene vergadering van aan deelhouders van de Dok- en Werfmaat- schappij Wilton-Fjjenoord N.V zal worden voorgesteld over het boekjaar 1953 uit te keren in contanten: op de gewone aan delen en de prioriteitsaandelen 12 procent dividend (vorig jaar 11 procent), op de preferente aandelen 5 procent dividend (als vorig jaar) en 250 000 te bestemmen voor aflossing van amortisatiebiljetten. Betogers, ongeveer 6.000 in getal, heb ben gisteren de ruiten ingeslagen van het Britse consulaat op Rhodos. een van de eilanden van de Dodecanesos toen de aartsbisschop van Cyprus daar arriveerde. Deze Grieks-ortho doxe aartsbisschop is een der lei ders van de beweging op Cyprus, die ver eniging van deze Britse kolonie met Griekenland eist. In Athene hebben tweehonderd studen ten Vrijdagavond gedemonstreerd voor vereniging van Cyprus met Griekenland Zij werden door de politie verspreid. I duurd. Toen vouwde de Paus de handen samen en maakte het hoge innige gebaar van de Zegen, die Hij in drie wijde kruizen verleende. Als één man zonk de enorme menigte op de knieën er de stilte die ineens voelbaar werd, vertolkte beter dan welke mensenstem ook de ontroering de dankbaarheid en de intense bewonde ring voor deze Opperpriester die Zichzelf verboden heeft om „ziek" te zijn Senator McCarthy heeft Vrijdagavond tegen het advies van zijn dokter die hem wegen een aanval van legytis rust had voorgeschreven, in een radiorede de demo cratische leider Adlai Stevenson beschul digd van het bezigen van communistische methoden. In een recente redevoering had Stevenson verklaard, dat de republikeinse partij verdeeld is in een helft voor McCarthy en een helft voor Eisenhower Volgens McCarthy die er niet in wilde berusten, dat zijn partij vice-pre sident Nixon met het beantwoorden van Stevenson's aanval had belast met voor bijgaan van de senator - was de bedoe ling van Stevenson dezelfde als die in een rapport, ingediend op de conferentie van de Amerikaanse communistische partij in September van het vorige jaar In dit rapport, aldus McCarthy, werd ge zegd, dat de strijd tegen 't McCarthyisme een strijd is tegen het beleid van de repu blikeinse organisatie. McCarthy herhaalde nog eens, dat Ste venson in 1943 door 't ministerie van bui tenlandse zaken belast was met het uitstip pelen van de Amerikaanse politiek t.a v. Italië. Deze politiek bestond uit het bin nenhalen van communisten in de Italiaanse regering en het laten terukomen van To- gliatti uit Moskou, aldus McCarthy, die zich hierbij beriep op een getuigenis van ■eneraal Bedell Smith. -V#., clwilil wwnvwvwvHnn De wederopbouw van Hiroshima, de eerste stad in de wereldgeschiedenis, welke door een atoombom no goed als geheel werd vernieldgaat gestadig vort. De bevolking, die met een kleine honderdduizend doden verminderde na de atoomaanval, bedraagt op het ogenblik alweer 300.000. Een van de merkwaar digheden van de wordende stad is de aanleg van een verkeersader met een breedte van niet minder dan 100 meter. De verkeersweg doorsnijdt de stad van Oost naar West, zij krijgt een lengte van een kleine vier kilometer. De leidster van de Egyptische feminis ten, mevrouw Doria Sjafik. en zeven van haar aanhangsters, hebben Vrjjdag haar hongerstaking beëindigd, nadat zjj van de Egyptische president, generaal Naguib. de garantie hadden gekregen, dat haar ver zoek om zetels voor vrouwen in de grond wetgevende vergadering, in behandeling zou worden genomen. De staking duurde een week. In de hoofdstad heeft de 10.000ste vrij williger voor de dienst Bescherming Be volking zich opgegeven Hierdoor heeft de dienst de helft van het vereiste aantaj 20 000 bijeen. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Oostzee en West-Rusland be vindt zich een hogedrukgebied dat met koude lucht is gevuld. (In de Oostzee-lan- den heeft het vannacht plaatselijk meer dan 5 graden gevroren) Tussen de Azoren en Spanje ligt een hogedrukgebied. dat uit warme lucht bestaat. Tussen deze twee maxima ligt een oceaandepressie die Vrij dagavond bij Ierland aangekomen in de richting van Noord-Frankrijk afboog en tegelijkertijd begon op te vullen Het ge volg hiervan was, dat de winden in ons land naar Oostelijke richtingen krompen, zodat de koude lucht zich in het Noorden van het land kon handhaven In Groningen was de temperatuur van morgen slechts 3 graden boven nul, terwijl Zuid-Limburg 11 graden meldde. Ook morgen blijft het Zuiden van het land een bevoorrechte positie innemen, wat de temperatuur betreft De depressie in Noord-Frankrijk vult snel op, zodat de regenkansen klein zijn. 1 i |g|i fggrfii* j y-. -■ .NSpv - s' Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft Vrijdag medegedeeld, dat aan de Sovjet-regering 'n „concreet plan" is aangeboden om de vreedzame ontwikkeling van de atoomenergie te be vorderen en een vreedzaam gebruik ervan te regelen Het Dian ;s opgesteld na over leg met bevriende landen Het is door de minister van buitenlandse zaken Fos ter Dulles, overhandigd aan de Sovjet ambassadeur te Washington. Georgi Za- roebin Omgekeerd beeft de Sovjet-Unie de Amerikaanse regering .bepaalde voor stellen mei betrekking tot hel algemeen aspect ra" het vraagstuk der atoom energie" gedaan. Deze voorstellen worden thans bestudeerd. Aan de uitwisseling der voorstellen zijn, gedurende ruim twee maanden, voorbe reidende besprekingen tussen Dulles en Zaroebin vooraf gegaan over president Eisenhowers plan om een internationale „bank" voor atoomenergie te stichten. De Franse Nationale Vergadering heeft met 403 tegen 203 stemmen de defensie begroting voor 1954 goedgekeurd. De defensieuitgaven zjjn geraamd op 1.110 milliard franc, vergeleken met 1.233 mil liard het vorige jaar. Voor het eerst sinds de oorlog hebben de socialisten tegen gestemd. H'.n woord voerders gaven te kennen van mening te zijn, dat er niet genoeg gedaan wordt om de vrede in Indo-China te verzekeren. De Gaullistische woordvoerder generaal De Goislard de Monsabert zei vóór de begroting te zullen stemmen, doch uitte zijn bezorgdheid voor de uitwerking van het Europese legerplan en voegde er aan toe, dat tenzij een definitief plan voor de nationale defensie .tegen Juni was inge diend, hij niet langer voor de regering zou stemmen. De belangrijkste reden voor de verlaging der begroting is dat de Ver -ligde Staten dit jaar 78 25 pet der kosten van de oorlog in Indo-China dragen (490 milliard franc tegen Frankrijk 136 milliard). Het grootste deel van de begroting 780 milliard franc - is bestemd voor de Euro pese defensie. Het hoofddoel is vergroting van de Franse luchtmacht tot 1000 ge vechtsvliegtuigen tegen eind 1955. Ook de vloot ondergaat een uitbreiding. Door een dergelijke atoombank zou een vreedzaam gebruik van atoomenergie ge waarborgd moetèn worden. Dulles heeft de vorige maand te Berlijn met minister Molotof over Eisenhowers plan gesproken. De mededeling van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt uitgelegd als te betekenen, dat de ..proce- dure-phase" der atoombesprekingen voor bij is en dat de eigenlijke onderhandelin gen thans gaan beginnen Ook blijkt er uit, dat het Amerikaanse standpunt ts bepaald na overleg met Groot-Brittannië Frank rijk en mogelijk nog andere Amerikaanse bondgenoten. De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft zich tot het college van Rijksbemid delaars gewend met het verzoek, een wij ziging te willen aanbrengen in de thans geldende regelingen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de bcAtwnijver- heid, waardoor in deze bedrijfstak voortaan de Koninginnedag als een extra verplichte verlofdag zal gelden, waarop derhalve in het algemeen geen arbeid zal worden verricht. Hiermede keert de bouwnijverheid te rug tot een regeling, welke reeds geduren de enige jaren na de bevrijding werd toe gepast. Het is de bedoeling van de bedrijfsraad dat deze regeling reeds voor aanstaande Koninginnedag, Vrijdag 30 April 1954, zal gelden. De vice-minister van binnenlandse zaken van de Chinese volksrepubliek heeft in een uitzending van Radio- Peking, die Vrijdag in Hongkong is op gevangen, medegedeeld, dat Mao Tse Toeng. de president van de republiek een goede gezondheid geniet. Hiermede is een tegenspraak geleverd op de sinds enige tijd in omloop zijnde geruchten over de gezondheidstoestand van de Chinese leider. Ger de Roos zal op Beloken Pasen via de K.R.O. -microfoon een eierenzoekwed strijd houden. In de elf Nederlandse provincies worden op geheime plaatsen grote Paaseieren verstopt Via aanwijzin gen van Ger de Roos moeten de om wonenden van deze plaatsen de eieren opsporen De vinders ontvangen van de KRO pen attractie Gisteravond kantelde op de Plaszoom plotseling een 20 ton wegende, gloed nieuwe Engelse dragline van de vrachtauto waarop die werd ver voerd. Om de dragline weer op de wagen te krijgen moesten eerst enkele onderdelen worden gedemon teerd. Niet minder dan drie takel wagens (van Nico Nijman) moesten er aan te pas komen. Eén van de twee cobaltbommen, die Don derdag met 't Engelse s.s. Springcrag uit Engeland in Nederland zijn aangekomen, is bestemd voor het Haagse gemeentezie kenhuis aan de Zuidwal Het is een telecurie-apparaat voor de bestraling van kankergezwellen. De naam „bom" is dus enigszins misleidend en Is alleen geïnspi reerd door de vorm van het apparaat. De bom. die 920 kg weegt, de vorm van een peer heeft en op de dikste plaats een diameter van 46 centimeter is in het ge meenteziekenhuis zelf ontworpen en in Nederland vervaardigd. In Engeland is het cobalt radio-actief gemaakt door het in een uraniumzuil te plaatsen Overigens is er geen sprake van een sensationele ontwikkeling. De ontwikkeling van telecurie-apparaten dateert van 1919 en verscheidene buitenlandse ziekenhuizen beschikten er reeds vóór de oorlog over Nederland kon er toen niet aan toe komen, omdat radium te duur was. Nu het mogelijk is geworden cobalt radio actief te maken is deze belemme ring vervallen, want dit is veel goed koper. Toch kost de cobaltbom nog 19.000. Van kwaliteitsverschil is geen sprake alleen verliest cobalt in ongeveer vijf en een half jaar de helft van zijn straiingsactiviteit; radium gaat 1900 jaar mee. De cobaltbom bestaat uit een loden schil van 22 centimeter dikte, die de radio-actieve cobalt afschermt op één plaats na. nl. aan het peervormige uit einde. Het cobalt zelf zit weer in een wiel met een opening. Draait men deze opening voor het pepervormige uiteinde dan kan de bestraling plaats vinden Door de opening naar de bolle kant van het De Westduitse Bondsraad heeft Vrij dagochtend zijn toestemming gegeven tot aanvulling van de grondwet teneinde invoering van de dienstplicht mogelijk te maken Er waren 26 stemmen voor. 4 tegen en 8 onthoudingen. Ook in de Bondsraad was de twee derde meerderheid bij voorbaat verze kerd. De tegen de aanvulling gekante socialistische regeringen van Hessen Bremen en Neder-Saksen beschikken slechts over twaalf stemmen, terwijl de overige vijf regeringen samen 26 stem men hebben. De goedkeuring der aanvulling door de Bondsraad heeft volgens de opvatting van de Westduitse regering de weg ge opend voor ondertekening van de Euro pese verdragen door president Heuss Deze heeft zich indertijd door een toe zegging aan de sociaal-democratische partij gebonden om de verdragen niet te ondertekenen vooraleer was vastgesteld, dat zii met de grondwet in overeenstem ming zijn De geallieerde Hoge Commissie heeft de Westduitse regering intussen officieel ia- ten weten, dat de grondwetswijziging de goedkeuring van de hoge commissarissen behoeft. De geallieerden hebben in hun desbe treffende nota nog geen termijn voor hun beslissing genoemd, maar aangenomen wordt, dat deze toestemming pas zal wor den gegeven nadat in Parijs over de Euro pese verdragen zal zijn beslist. Volgens het Centraal Economisch Plan .1954, uitgewerkt door het Centraal Planbureau te 's-Gravenhage zal de gunstige economische ontwikkeling, die de na-oorlogse periode voor Nederland heeft gekenmerkt, dit jaar aanhouden. Verwacht wordt een lagere werkloosheid en een hoger ver bruik, grotere investeringen doch een enigszins kleiner overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans dan in 1953. Naar verwachting zal het totale aantal geheel werklozen dit jaar gemiddeld 82.000 bedragen tegen 102 000 in 1953 en 137 000 in 1952 Bjj de cijfers voor 1953 en 1952 zijn inbegrepen de tewerkgestelden op werken, gesubsidieerd door de DIJW (jaargemiddelde resp 17.000 en 32 000) Het betalingssaldo zal dit jaar waar schijnlijk ongeveer 1010 millioen be dragen tegen 1320 millioen in 1953 en 1840 millioen in 1952. Hel reële verbruik per hoofd der bevolking zal waarschijnlijk stijgen van 102.5 pet van het verbruik in 1952 tot 107,6 pet van dit verbruik Een van de uitgangspunten bij de be rekeningen voor 1954, welke tot di' gun stige resultaat hebben geleid is de ver onderstelde betrekkelijke stabiliteit van de wereldconjunctuur Een ongunstiger conjuncturele ontwikkeling zou echter tn 1954 slechts betrekkelijke geringe invloed op de Nederlandse volkshuishouding hebben. Voor 1954 wordt met een verdere stijging van de uitvoer rekening gehouden doch deze stijging zal voornamelijk het resul taat zijn van bijzondere factoren, die zich in de komende jaren niet opnieuw be hoeven voor te doen. De goud- en deviezenreserve zullen naar verwachting in 1954 blijven toenemen, tenzij de kapi taalbeweging naar het buitenland grote omvang zou gaan aannemen. Opgemerkt wordt, dat nu de monetaire reserves sterk zijn vergroot en de beta lingsbalans minder zorgen baart gaande weg minder belemmeringen in de weg worden gelegd aan een verbruiksstijging, waartoe de vergroting van het nationale inkomen aanleiding kan geven Als resul taat van bet betrekkelijk lage niveau van het particuliere verbruik in de afgelopen iaren konden de besparingen als percen tage van het nationale inkomen een be trekkelijk hoog cijfer bereiken hetgeen als de gunstige consequentie van deze ont wikkeling kan worden beschouwd. De industriële investeringen zijn de laatste jaren enigszins achter gebleven bij de taakstelling, welke ?p eer kentering wijzen Het volume der industriële inves teringen is voor 1954 dan iok c pet hoger geraamd dan voor 1953 Mocht een in zinking van de wereldconjunctuur inder daad uitblijven, dan kan deze stijging de inleiding vormen tot een versnelling van de industriële expansie, welke van zo groot belang is voor de toekomstige wel vaart Naar verwachting zullen de indus triële investeringen dit jaar ongeveer 80 millioen groter zijn dan in 1953. De loonstijging zal naar verwachting het grootste deel absorberen van de toene ming ten opzichte van 1953 van het netto product, hoewel ook de winsten kunnen toenemen Hier zijn uiteraard grote ver schillen van bedrijfstak tot bedrijfstak mogelijk. In het bijzonder zullen de win sten op export over het geheel genomen een daling ondergaan. Door de belastingverlaging zal de stij ging van het nationale product slechts leiden tot een beperkte verhoging van de inkomsten van de overheid, terwijl de overheidsuitgaven sterker zuilen stij gen Het financieringstekort van de overheid za) dientengevolge honderden millioenen guldens groter zijn dan in 1953 Naar verwacht wordt zal dit tekort voor het overgrote deel kunnen worden gedekt door het opnemen van langlopen de leningen. Voor de dekking van het overheidstekort komt in de eerste plaats in aanmerking een belangrijk deel van de besparingen en ontvangen aflossingen, welke zich bij de pensioen- en verzekeringsfondsen en spaarbanken accumuleren. Ir.dien inder daad het gehele financieringstekort van de overheid zou worden gedek: door lang lopende leningen, zou het financierings overschot van Nederland t o v het buiten land. dat op f 660 millioen ts geraamd, leiden tot een vermeerdering van de li quiditeit van de particuliere sector van dezelfde orde van grootte Een gedeelte van deze toeneming is gebonden door de vergroting van de actieve geldhoeveel- heid. Daar de nettoproductie in bedrijven naar verwachting van 1953 tot 1954 onge veer 4 pet in volume stijgt, is voor de ar beidsproductiviteit een toeneming van bijna 2 pet aangenomen t.o.v. 1953 en voor de werkgelegenheid in bedrijven een uit breiding met eveneens 2 pet Overheid en emigratie zullen de overige aanwas van de beroepsbevolking opnemen. In- en uitvoer M.b.t. de in- en uitvoer woidt aangeno men dat de wereldmarktprijzen van grondstoffen in 1954 gemiddeld op het peil zullen bljjven, dat zü einde 1953 hadden bereikt. Dit niveau is lager dan het ge middelde voor het gehele jaar 1953. Uit gaande van deze veronderstelling kan worden voorspeld, dat de Nederlandse in voerprijzen in 1954 gemiddeld een niveau van 83 pet van het gemiddelde peil van 1952 zullen bereiken Het volume van de uitvoer zal in 1954 vermoedelijk 121 pet van het volume van 1952 bereiken verge leken met 114 pet in 1953. Er zijn o.m. goede vooruitzichten voor de uitvoer van die metaalproducten waar van de fabricage onlangs op gang is ge komen, alsmede voor de uitvoer van aard olieproducten zulks als resultaat van de uitbreiding van de aardolieraffinaderijeii van 8,5 millioen ton tot 12 millioen ton jaarcapaciteit. De verwachting is. dal de uitvoer van aardolieproducten in 1954 zelfs meer dan 10 pet van de gehele uitvoer zal uitmaken Afgezien van de investeringen nodig voor het herstel van de rampschade zal in 1954 in economisch opzicht weinig meer van de gevolgen van de ramp te bespeu ren zijn In de landbouw zal de productie- derving nog ongeveer 55 millioen be dragen, waarvan ca 30 millioen zullen leiden tot een even grote toeneming van de invoer. Ontwikkeling in 19 rid Ten aanzien van de ontwikkeling in 1953 wordt medegedeeld, dat hei verbruik, naar hoeveelheid gemeten, 3% pet groter was dan in 1952. Deze stijging Is voorna melijk toe te schrijven aan de toeneming van het beschikbare inkomen in de parti culiere sector dat met ongeveer f 1,1 mil liard steeg. Dat het verbruik desondanks slechts met f 490 millioen toenam wijst op een terughoudendheid bij de verbrui kers. Voor het bedrijfsleven als g< heel lever de 1953 grotere winsten op dan 1952 Wel iswaar daalden de gemiddelde afzetprijzen maar de gemiddelde kostprijzen daalden sterker. Ook nam het productievolume aanmerkelijk toe. De netto productie in bedrijven steeg naar raming met circa 7 pet t.o.v. 1952, waardoor de werkgelegen heid in bedrijven, bij een stijging van de arbeidsproductiviteit met oijna 5 pet, met 60.000 manjaren toenam. Ondanks de ramp steeg de totale land-i bouwproductie nog met 2 pet. apparaat te draaien beëindigt men de bestraling. De cobaltbom zal aangebracht worden in een der kelders van het ziekenhuis. Zij wordt aan het plafond opgehangen en kan dan zowel naar boven als naar be neden en naar weerszijden worden be wogen Over enige maanden hoopt men haar in gebruik te kunnen nemen. Het voordeel van de cobaltbom boven bestraling via electrische apparaturen is. dat er «en grotere dieptedosering moge lijk is. Bovendien is de absorptie in het bot niet zo groot. Tenslotte wordt de huid minder belast, doordat men kan volstaan met een bestraling van minder volume. Men denkt het nieuwe apparaat vooral toe te passen voor de bestraling van hersen-, long- en diepliggende buik gezwellen. De tweede „bom", welke met het schip is gearriveerd; is bestemd voor het radio therapeutisch instituut in Tilburg en za daar eveneens in hoofdzaak worden ge bruikt voor de kankerbestrijding. Voor de start van de elfde Brabant Grensrit welke Vrijdagavond te Turnhout in België plaats vond, werd bekend ge maakt, dat het volgend jaar dit evene ment van de R.A.C.-Zuid, meetellend voor het nationale kampioenschap betrouw- baarheidsritten, waarschijnlijk weer op Nederlands grondgebied zal worden ge reden. Hoewel het rijden in België in veel opzichten aantrekkelijker is dan in eigen tand, zullen de organisatoren niet temin trachten de twaadfe rit het vol gend jaar weer naar Nederland terug te brengen, aannemende, dat de huidige overheidsbepalingen de R. A. C.-Zuid hiertoe in staat zullen stellen. Naar men weet is er een bepaling in de Nederlandse wegenverkeerswet opge nomen, waarbij het risico inzake het aanwijsbaar aanbrengen van schade aan de wegen bij het uitschrijven van automobielevenementen door de orga nisatoren van het evenement moet wor den gedragen Dat is de reden, waarom de Brabant-Grensrit naar België verhuisde. Het aantal équipes, dat Vrijdagavond op de markt te Turnhout vertrok voor een route van 822 km met Spa als rustpunt na 390 km, bedroeg 100. hetgeen niet zo groot is als in November 1953, toen 130 wagens aan de start waren ver schenen. ER zijn wel eens plannen, welke ieder een bevredigen. Het spreekwoord, dat men het niet iedereen naar de zin kan maken, behoudt ongetwijfeld zijn zin, doch een heel enkele keer kunnen dan toch de zinnen gezet worden op iets. dat een ieder zint. Wij doelen hier op het vijfjarenplan inzake spoorweg-via ducten, dat minister Algera in de zin heeft. Hij wil kruisingen tussen spoor lijnen en wegen opheffen en heeft daar toe een financieringsplan ontworpen. Over de détails ran het. plan zelf zul len wij het niet hebbenwat wij spe ciaal onder de loupe viller nemen, is het loffelijk voornemen om aan de narigheid van de overwegen een einde te maken. Iedere weggebruiker die gedoemd is om b\j herhaling voor gesloten bomen te staan, zal het verheugen, dat de minister hier niet slechts beloofde om het ongemak ran de overwegen te over wegen en met illeen een boom opzette over de spoorbomen, doch kort en goed voor de spoorlijnen de enig miste lijn aangaf: opheffen van de gelijk-vloersr kruisingen en aanleg van viaducten. Hopelijk zullen de spoorwegen ons in letterlijke zin spoedig ..boven het hoofd groeien

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1