Vier personen gedood en overige slachtoffers zwaar gewond ■SSÈ8 Getuige wijst beweerde moor denaar aan Zonder krukken naar huis ANDER GELUID UIT JOODSE KAMP HET Amerikaanse luchtmachttroepen op Nederlandse bodem Russisch protest in Den Haag Vondsten uit oudheid r Nieuwe vondst van eeu wenoud mens en dier in spelonken Ontploffingenreeks in Cairo Nieuwe opwinding in zaak-Montesi Rond Anneke Beekman Kroesjtsjef onthult „bedroevende situatie" van Russische landbouw DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 1 Maandag 22 Maart 1954 WEERBERICHT Bromfietser reed vijf gewonden voorrangsweg op: In de reeks van verkeersongelukken, die Vrijdagnacht werd ingeze' met een autobotsing te Best, welke, zoals in een deel der vorige editie reeds gemeld, drie mensenlevens eiste, heeft zich in de nacht Aan Zaterdag op Zondag bij Noordhorn een nog verschrikkelijker ongeval voorgedaan, toen een jeep met vier echtparen met grote snelheid tegen een boom reed. Vier personen kwamen tengevolge hiervan om het leven, terwijl de overige vier slachtoffers in zeer zorgwekkende toestand in het Academisch ziekenhuis te Groningen moesten worden opgenomen. Bromfietser contra auto Slippende motor greep jongeman Duikelende volkswagen Twee motorrijders gedood Dodelijke val van bromfietser Vrachtauto greep fietser Kind redde gezin van kolendampvergiftiging Wielrijder verongelukt Staatsiebezoek van koning Saoed 1 së*> fm De geruchtmakende .^affaire Montesi" beleeft vandaag een nieuwe sensatie door het verhoor van Piero Piccioni, de zoon van de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, die in een Zaterdag in beslag genomen brief van de kroongetuige Anna Maria Caglio als de moordenaar van het verleden jaar onder vreemde omstandigheden •lood aangetroffen meisje W ilma Montesi genoemd wordt. Geen absolute meerder heid voor Tsjang Kai Sjek Nederlandse mentaliteit op haar best Oorlogsslachtoffers hielpen vroegere tegenstander Geluk en welzijn enig criterium Scherpe aanval op lioge functionarissen Rabbijn bisschop secretaris van Ook protest in Griekenland VEERTIENHONDERD KIPPEN AFGEMAAKT Ouwerkerk heeft waterleiding Prinses „in diepvries Complete Mosasaurus De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost. Aanhoudend zacht. Dinsdag 23 Maart: Zon op 6.38 uur, onder 18.57 uur. Maan op 23.54 uur, onder 7.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA Jeep met vier echtparen tegen een boom Het gezelschap was van Zuidhorn, waar het een feestvergadering ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de afdeling van de Alg. Ned. Agrarische Bedrpfsbond had bijgewoond, op weg naar Noordhorn. Op de plaats, waar de nieuwe Rijksweg overgaat in de oude Rijksweg onder Noordhorn, is de jeep, die werd bestuurd door de heer W. Busscher, om ongeveer twee uur 's nachts, vermoedelijk door de grote snelheid uit de bocht gevlogen. De wagen raakt een boom en botste vervol gens met een hevige klap tegen een twee de, tengevolge waarvan alle uit Noord horn afkomstige acht inzittenden uit de jeep werden geslingerd en waarbij de hou ten^ carrosserie versplinterde. Het echtpaar Busscher en mevrouw HekkemaBloem hof werden vrijwel op slag gedood. Op weg naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overleed ook de heer K Post, alhoewel zijn toestand zich aanvankelijk niet zo ernstig liet aanzien. De andere vier slachtoffers, nl. het echtpaar Brilstra, me vrouw Post en de heer Hekkema, moesten allen met zware verwondingen in het zie kenhuis worden opgenomen. Hun toestand was Zondagavond nog zeer zorgwekkend. Het echpaar Busscher laat evenals mevr. Hekkema drie kleine kinderen achter. Twee doktoren hebben eerste hulp ver leend. Niet lang na het ongeluk waren de Officier van Justitie uit Groningen en de burgemeester van Zuidhorn ter plaatse. In Noordhorn werden in verband met het vreselijke ongeluk de voetbalwedstrijden en de filmavonden, die gisteren zouden worden gehouden, afgelast. Een ander ernstig ongeluk, dat vijf ge wonden tot gevolg had. Is Zondagmiddag gebeurd in de Haarlemmermeer, toen een bromfietser zonder snelheid te minderen een voorrangsweg opreed. De man werd door een auto gegrepen, die over de kop sloeg en waarvan de vier inzittenden eveneens werden gewond. Het ongeluk deed zich voor op de krui sing van de IJweg en de Kruisweg in de Haarlemmermeer. De bromfietsberijder, zo deelde de politie mede, reed zonder snelheid te minderen de Kruisweg een voorrangsweg op. Een uit de richting Haarlem komende personenauto, bestuurd door de heer W. V. uit Kampen, trachtte nog door naar links uit te wijken, de bromfietser te mijden. Dit lukte echter niet. De bromfietser, de heer A. H. Z. uit Halfweg, werd toch gegrepen en ernstig gewond. Door de uitwijkingsmanoeuvre raakte de auto in de berm van de weg, sloeg over de kop en kwam met de wielen in de lucht in de naast de weg gelegen sloot terecht. Ook de vier Inzittenden van de auto, behalve de bestuurder nog twee heren en een dame, allen uit Kampen, liepen verwondingen op. Allen zijn naar het St Elisabeths Gasthuis te Haarlem overge bracht. Toen de 17-jarige B. Zondagmiddag op de achterweg te Culemborg wandeldd, werd hij door het stuur van een slippen de motor gegrepen en met zulk een ge weld tegen de grond geslagen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Dr Van Hattum, die juist passeerde, constateer'de bij het slachtoffer, dat hevig bloedde, een sche- delbasisfractuur. In zorgwekkende toe stand werd de jongeman naar het Algem. Prot. Ziekenhuis te Culemborg overge bracht, waar hij enkele uren later over leed. Op de Rijksweg no 1 speelde zich Vrij dagnacht op het traject tussen Baarn en Laren eveneens een verkeersongeluk af dat echter gelukkig goed afliep. De houder van een benzinepomp zag een volkswagen plotseling hevig gaan slingeren en vervol- I gens viermaal over de kop slaan Nog groter werd zijn verbazing, toen de be stuurder van de auto naar later bleek de heer B. uit Rotterdam ongedeerd uit het wrak te voorschijn kroop en op de vlucht sloeg. ,Die heeft gedronken" meende de houder van de benzinepomp en meteen zette hij de achtervolging in. Hij wist de Rotterdammer te achterhalen en hem te bewegen naar zijn danig vernielde auto terug te keren. De inmiddels gearri veerde politie nam de man, die sterk naar drank rook, onmiddellijk in arrest. De capriolen van de Volkswagen ver oorzaakten nog een ongeluk, want om een botsing met de buitelende wagen te voor komen, moest een autorijder uit Bussum, de heer P. v. d. S. plotseling afremmen, waardoor een achter hem rijdende auto zijn wagen ramde. Deze laatste liep daarbij flinke schade op. Op de Rjjksweg VlissingenBergen op Zoom nabij de Smokkelhoekweg te Bie- zelinge heeft zich Zaterdagavond een aan rijding voorgedaan tussen twee motorrij ders, de heren P, A. Butler uit Biezelinge en Hundcrsmarck uit Ovezande. Beiden werden in zorgwekkende toestand naar het Nabij de Hefbrug te Gouwsluis in Al phen aan den Rijn vond Zaterdagmiddag omstreeks half drie eveneens een ver keersongeval plaats, dat aanvakelijk niet van ernstige aard scheen, (joch tengevolge waarvan het slachtoffer, de 51-jarige S Bekker uit Rijnsburg, enkele uren later ten huize van zijn ouders te Bodegraven is overleden. De heer Bekker, die per bromfiets uit Rijnsburg op weg was naar Bodegraven om zijn ouders te bezoeken, laveerde nabij de Hefbrug tussen twee fietsende kinderen door. Bij deze manoeuvre kwam <je man te vallen. Hij liep hierben 'n lichte wond op boven het oog, welke door de brugwachter werd verbonden. Daarna vervolgde hij zijn reis. Toen hij enige tijd bij zijn ouders was, voelde hij zich onwel worden. Te ongeveer vijf uur overleed hij. Dr S Beije te Bodegraven stelde vast. dat het slacht offer tengevolge van een bloeduitstorting in het hoofd, opgelopen door de val, moet zijn overleden. De heer S. van de Vrijberenweg te Heer- lerheide stapte Zaterdag voor de woning van zijn kleermaker in de Kouvender- straat op zijn fiets, maar werd vrijwel ter stond daarna op het smalle gedeelte van deze straat door een passerende Duitse vrachtauto uit Fuetzendorf geraakt en te gen de grond gesmakt. Aanvankelijk liet het ongeval zich niet zo ernstig aanzien, maar toch werd S., die inwendige kneu zingen had opgelopen, naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Daar consta teerde men een zware hersenschudding. In de loop van de nacht is het slachtoffer aan zijn verwondingen overleden. (Van onze correspondent) Doordat één van de kinderen door ziekenhuis te Goes overgebracht, waar zij passelijkheid midden in de nacht wakkei Ui de loop van Zondagmorgen aan de be komen verwondingen zün overleden. In Den Haag werd Zaterdagmiddag de 18-jarige wielrijder J. v. D. slachtoffer van een verkeersongeluk. De jongeman, wo nende te Den Haag, werd op de hoek van de Bilderdijkstraat en de Veenkade door een personenauto aangereden en zo ern- stik gewond, dat hij Zondag in het zieken huis Westeinde, waarheen hij was ver voerd, is overleden. werd, is het gezin van de heer K. Mulder te Korter-Aar (gem. Ter-Aar Z.H.) aan een groot gevaar ontsnapt. Behalve een baby van elf maanden in de wieg, bleek heel het gezin aan kolendampvergiftiging te lijden, doordat de circulatie van de kachel niet goed functionneerde. Zowel de moeder als de vader, die op het geroep van het 8-jarige dochtertje uit bed stap ten, verloren het bewustzijn. De vader, die echter even later weef tot zijn positieven kwam, slaagde erin onmiddellijk een raam open te zetten. Duizenden studenten en arbeiders hiel den Zondag een rumoerige demonstratie in Cairo bjj gelegenheid van het staatsie- bezoek, dat koning Saoed van Saoedi Arabië deze week aan Egypte brengt. De betogers komen grotendeels uit de (verboden) Mohammedaanse Broeder schap. maar er waren ook wafdistcn en communisten bij. Zij ontketenden door hun optreden een tegendemonstratie van jongeren, die achter president Naguib aanlopen. Zaterdag j.l. hadden in Cairo vijf ont ploffingen plaats, merendeels in de buurt van de Universiteit. De schade, aange richt door de eigen gemaakte projectielen, was zeer gering. De politie zoekt de da ders onder de aanhangers van de Broe derschap, die onlangs op koning Saoed een beroep heeft gedaan om te bemid delen in haar geschil met de revo- lutionnaire leiders. In Londen verwachtten waarnemers in diplomatieke kringen, dat bij de hui dige ordeverstoringen de Britse rege ring er niet veel voor voelde om haast te maken met de besprekingen, over het Suezkanaal. De voormalige hospita van Anna Mana Caglio, als getuige gedagvaard, vertelde de rechters, dat hr.. ueisje het vorige jaar op een avond thuis was gekomen na een diner met haar toenmalige verloofde Ugo Montagna, die, zoals bekend, thans be schuldigd wordt de leider te zijn van een bende handelaars in verdovende midde len. Anna Maria Caglio had hevige maag krampen en vreesde, aldus de hospita, door Montagna vergiftigd te zijn. Zij schreef daarom, voor het geval zij mocht sterven, een brief, inhoudende een beschu- diging, dat Montagna de leider van de bende was. Tevens wijst zij daarin Pic cioni als de moordenaar van Wilma Mon tesi aan. De hospita verzekerde, dat de brief in haar bijzijn geschreven werd op 30 October van het vorige jaar en bestemd was voor de advocaat van mej. Caglio te Milaan. Zij vertelde, dat zij de brief, wel ke zij onder haar berusting had gehouden, de vorige dag gepost had naar het aan gegeven adres. Op deze verklaring ging de politie on verwijld op zoek en vond het document inderdaad op een dc Romeinse postkan toren. Toen het i' de rechtszaal werd voorgelezen ging er een golf van huive ring door de zaal. Zoals men weet, is het proces-Montesi eigenlijk een proces wegen smaad tegsn de Romeinse journalist Muto, die in zijn blad beschuldigingen tegen een bepaalde vooraanstaande kring had gepubliceerd, volgens welke deze zich aan braspartijen overgaf, waarbij verdovende middelen gebruikt werden. Hiervan zou Montesi het slachtoffer zijn geworden. In deze artike len werd gezinspeeld op de thans gepro duceerde brief van mej. Caglio. De Italiaanse regering-Sceiba heeft de brief inmiddels verwelkomd als „een klaarheid brengend element". Vooral van communistische zijde wordt de zaak- Montesi voorgesteld als een symbool van de corruptie der christen-democratische regeringskringen. De communisten zijn er thans meer dan ooit op uit politieke ver warring te stichten, nu de regering-Sceiba krachtige maatregelen tegenover hen in het vooruitzicht stelt, o.a. de opruiming van de vrijwel monopolistische positie van communistische „handelsfirma's" voor handel met landen achter het ijzeren gor dijn, welke de communistische partij voorzien van grote hoeveelheden geldmid delen. Ter gelegenheid van de officiële inge bruikstelling der zes nieuice nevelblus- ■motorspuiten gaf de Rotterdamse Brand weer onder belangstelling van duizenden toeschouwers op de St Jacobsplaats een massale demonstratie van haar groot materieel. Uit 40 straalpypen werd per minuut 30.000 l. water gespoten. De Rotterdamse Brandweer is hierdoor momenteel de best geoutilleerde brand weer van Nederland geworden. Generalissimo Tsjang Kai-Sjek heeft Zaterdag bij de eerste stemming over het presidentschap in de nationale vergade ring te Tgipeli op Formosa niet de ver eiste meerderheid kunnen behalen. Hjj kwam 136 stemmen te kort. Vandaag wordt een tweede stemming gehouden. In Augustus 1947 tijdens de eerste Nederlandse militaire actie in Indonesië werd een compagniescommandant van het Indonesische leger, kapitein Mohammed Saleh zo ernstig aan het rechterbeen ge- Zondag 21 Maarteerste lentedag. Het was lenteniet alleen op de kalender doch ook in de natwir. Toch waren alle sporen van de winter nog niet verdive- nen: deze foto werd gemaakt op Zondag 21 Maart 195b, des middags te twee uur, aan het einde van de twaalf kilometer lange dijk, welke bij Harderwijk in de richting van Lelystad in het IJsselmeer steekt, i Het katholieke blad „I.a Libre Belgique" heeft naar aanleiding van de verdwijning van het Joodse meisje Anneke Beekman uit het klooster te Banneux verscheidene Joodse kringen in België geraadpleegd, die volgens het blad alle van pordeel zijn, dat er in deze aangelegenheid slechts één criterium mag gelden, nl. het geluk en welzijn van het kind. Ieder fanatisme, zo werd opgemerkt, moet worden betreurd. Men vraagt zich daarom af, aldus „La Libre Belgique", of het geluk van Anneke Beekman wel hierin bestaat haar aan een pleegmoeder te ontrukken, die haar zo j lief heeft, dat zij haar land en alles wat zij had, achterliet en zich blootstelde aan een gerechtelijke vervolging. Alle per sonen, die Anneke en haar pleegmoeder tezamen hebben gezien, getuigen van de grote genegenheid, die ook het meisje Nikita Kroesjtsjef, eerste secretaris van het centrale comité en belast met de verantwoordelijkheid voor de landbouw- en de voedselproductie, heeft In een Zon dag gepubliceerd verslag bepaalde voor malige functionarissen aansprakelijk ge steld voor de „bedroevende stand van zaken" in de Russische landbouw. Het verslag is 23 Februari 1.1. uitge bracht op een bijeenkomst van de com munistische partij, doch nu pas door de ..Fravda", het partij-orgaan, bekendge maakt. Volgens Radio-Moskou, welke de -Pravda" aanhaalt, noemde Kroetsjtsjef aantal voormalige hoge functionaris- ®en op landbouwgebied, o.a. de vice- voorzitter van de staatsraad voor econo mische plannen. Demidof, en het hoofd 'an de afdeling voor landbouwproblemen an de raad. Dmitrief. Deze twee droegen verantwoordelijkheid voor fouten, die ll het opstellen van de plannen waren •smaakt. Hij leverde tevens critiek op het voormalige hoofd van het beheer der staatsboerderijen, Skvortsof. Deze had zich een slecht organisator betoond, al dus Kroesjtsjef. Hij noemde verder het „onjuiste gedrag van kameraad Benediktof, minister van landbouw," die zich naar het scheen had ..laten verslinden door de bureaucratie". De overdreven centralisatie en de bureaucratische methoden van het Sov jet-regeringssysteem achtte hij aanspra kelijk voor de tekortkomingen in de landbouw. De grootste fout, die de staatsboerderijen hadden gemaakt, was de vergroting van de productie van vee voeder ten koste van granen. Hierdoor waren een millioen ha. voor het ver bouwen van granen verloren gegaan. Kroesjtsjef verklaarde voorts, dat fruittelers verantwoordelijk waren voor het verlies van grote hoeveelheden fruit, die elk jaar wegrotten, doordat de fruit telers onVoldoende maatregelen namen om het fruit te conserveren. koestert voor mevr. Langedijck-v. Moorst, die zij werkelijk ais haar eigen moeder beschouwt. Is het werkelijk voor het weizijn van het kind, aldus het blad Anneke thans in han den te geven van een commissie of een anonieme collectiviteit, wier doel schijnt te zijn het meisje aan een soort hersen spoeling te onderwerpen, zodat zij weer in de Joodse gemeenschap kan worden op genomen? Het blad betreurt, dat in Nederland geen modus vivendi gevonden is. waardoor het meisje bij haar pleegmoeder had kunnen blijven. Mevr. Langedijck-v. Moorst be vindt zich thans in een uiterst delicate positie en het ware te wensen, dat deze kwestie spoedig op humane wijze werd geregeld. wond, dat dit moest worden geamputeerd. Ruim zes jaar later, in November j.l. kwam ex-kapitein Saleh naar Nederland om als waarnemer namens de Indonesische oud strijders de conferentie bij te wonen, die de wereldfederatie van oud-strijders die maand in Den Haag hield. Van zijn ver wondingen was hij geheel hersteld, maar dc krukken, waarmede hij zich voortbe woog, vormden een groot obstakel voor zijn terukeer in de maatschappij. De bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtof fers heeft voor ex-kapitein Saleh dit ob stakel echter weggenomen. Hij bood hem een kunstbeen aan en de medische advi seur van de bond, dr Van Gogh, nam de taak op zich Mohammed Saleh in het ge bruik daarvan te oefenen. Zaterdagmiddag was ex-kapitein Saleh aanwezig in de ambtswoning van de waar nemende hoge commissaris van Indonesië in Nederland, mr Susanto, waar de bond hem het kunstbeen, waarmede hij al ge heel is vertrouwd, symbolisch aanbood. Hierbij waren ook aanwezig de Indonesi sche militaire attaché in Den Haag, luite nant-kolonel Harjono, enkele leden van 't Indonesische hoge commissariaat en leden van het hoofdbestuur van de bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers. De heer W. van Lanschot, voorzitter van de bond, zeide in een toespraak, dat het nu de taak van de oud-strijders is te stre ven naar vrede en vrijheid en het herstel len van het vertrouwen. Als onderdeel van dit streven moet ook worden gezien het aanbieden van het kunstbeen. Na een dankwoord van ex-kapitein Saleh bracht mr Susanto de bond de dank van de Indonesische regering over voor het geschenk. De Indonesische waarnemende hoge commissaris zeide. dat de waarde daarvan niet zozeer materieel dan wel ideëel is: de oud-strijders kennen geen vijanden meer, wat vroeger vijand was heeft zich nu verenigd om te streven naar een we reldbroederschap. Ex-kapitein Saleh, die met zijn vrouw en vier kinderen op Madura woont, zal binnenkort naar Indonesië terugkeren. Blijkens een Zaterdag door liet Russische persagentschap Tass ver spreid bericht, heeft de Sovjet-Unie bij Nederland geprotesteerd tegen het vestigen van Amerikaanse bases op Nederlands grondgebied in vredes tijd. Het protest was Donderdag door de Russische ambassadeur in Neder land, S. P. Kirsanov, overhandigd. In de Russische verklaring wordt gezegd: „Kortelings heeft de Nederlandse pers verklaringen van de Nederlandse minister van Oorlog en van Marine, C. Staf, ge publiceerd, waaruit blijkt, dat de Neder landse regering heeft ingestemd met de legering van personeel van de Ameri kaanse luchtmacht op Nederlands grond gebied. Het is geheel duidelijk, dat het vestigen van Amerikaanse bases op Nederlands grondgebied in vredestijd niets gemeen heeft met welk defensie-oogmerk dan ook. aangezien het goed bekend is dat Neder land niet door een aanval wordt bedreigd In het huidige tijdsgewricht, nu maat regelen worden genomen om de Inter nationale spanning te verminderen en de vrede te versterken, moeten dergelijkt- acties van de Nederlandse regering als des te meer ongerechtvaardigd worden beschouwd. De Sovjetregering, die groot belang hecht aan de zaak van het versterken van de vrede en het verzekeren van de col lectieve veiligheid in Europa, acht het noodzakelijk de aandacht van de Neder landse regering te vestigen op het feit. dat het ter beschikking stellen van bases aan buitenlandse strijdkrachten en het legeren van vreemde strijdkrachten op Nederlands grondgebied op geen enkele wijze tot de verbetering van de internationale toestand en van de betrekkingen tussen de landen kan bijdragen, aldus de Russische ver klaring. Volgens Tass heeft minister Luns de Russische ambassadeur meegedeeld dat de Nederlandse regering de nota zal bestu deren en beantwoorden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washington verklaarde aan Reuter, dat het Russische protest „nog weer een poging is om onze dappere bondgenoten schrik aan te jagen". Er was geen andere onmiddellijke reac tie noch van de kant van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noch van het ministerie van defensie. De Sovjet-Unie heeft bij Griekenland eveneens geprotesteerd tegen het beschik baar stellen van militaire bases aan de Verenigde Staten, zo meldt Tass. Dit is het derde protest van deze soort in vier dagen tijds. Vrijdag hééft de Sov jet-Unie namelijk nog bij Turkije, gepro testeerd tegen stappen in de richting van een „pro-Westers militair blok". (Van onze correspondent) Op het bedrijf van de kippenhouder S. in de Bodegraafse Meije, een der ge detineerden in verband met de omvang rijke diefstallen-affaire in de Rijnstreek, moest einde vorige week de gehele kip pen stapel, groot ongeveer 14Ö0 dieren onder toezicht van de politie worden vernietigd, wegens constatering van paeudo-vogelpest op het bedrijf. Het blad herinnert er nog aan, dat het „Home de la Vierge des Pauvres" te Ban neux, waaruit Anneke Beekman en haar pleegmoeder ontsnapten,-tijdens dc oorlog honderden Joden heeft verborgen. Een van hen was de thans nog te Luik ver blijvende rabbijn Lepkifker, die geruime tijd doorging als secretaris van de bisschop van Luik, monseigneur Kerkhofs. Voor het eerst na 1 Februari van ver leden jaar loopt de waterkraan weer in Ouwerkerk. Men heeft deze verbete ring bereikt door gebruikmaking van plastic verbindingsleidingen. Na vijf eeuwen is het bevroren lichaam van een 12-jarige Inca-prinses gevonden in een ijs-spelonk hoog in het Andesge- bergte. Deskundigen spreken van het meest volmaakt geconserveerde menselijk lichaam uit vroeger eeuwen. Een Chileense ezeldrijver vond de prinses in een ijs-grot. enige tientallen kilometers buiten Santiago. In tegen stelling tot de Egyptische mummies, vertoont de diepvries Inca-prinses de uiterlijke trekken van een levend schep sel. Zelfs h^ar ogen zijn onbeschadigd. Men meent dat het mogelijk zal zijn vin gerafdrukken te nemen. In haar handen hield de prinses een tas met papegaaien veren en afgeknipte nagelranden, waar schijnlijk vanaf de geboorte bewaard als een afweer tegen boze geesten. In de na bijheid van het lichaam bevonden zich kleine beeldjes van goud en zilver, waar uit archeologen belangrijke conclusies hebben ^kunnen trekken. (Van onze correspondent) Men meent in de Zuid-Limburgse mer gelgroeven bij Valkenburg een zeer be langrijke ontdekking te hebben gedaan, n.l. de vondst van een complete Mosasau rus. Tot nu toe is een mergelblok uitge zaagd, waarin zich het grootste gedeelte van de kop bevindt. Vermoedelijk zal de rest van de Mosasaurus ook nog wel in de wand zijn. Merkwaardig is, dat de beenderen versteend zijn en dat alleen de 6 tot 8 centimeter lange tanden volkomen gaaf zijn gebleven. Leden van het Geologische Bureau van de Staatsmijnen hebben reeds ter plaatse een onderzoek ingesteld, doch konden nog geen nadere mededelingen verstrekken. Indien inderdaad hier een complete Mo sasaurus zal worden gevonden, zal dit een unieke vondst zijn. Indertijd werd in de Sint Pietersberg wel een kop van de Mo- sasauris gevonden, die in de Napoleonti sche tijd naar Frankrijk werd gebracht en nooit meer is teruggegeven, doch een com pleet geraamte van de Mosasaurus werd in ons land nog nooit gevonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1