Stoel van Heilige St Adelbert en St Bestaansrecht der Katholieke Vereniging van hoger personeel tussen Willibrord Grotere werkloosheid in de V.S, Min. Van Thiel bezocht model woonwagenkamp te Maastricht r Hebt U een huis voor mii?" Ruim 35.000 pelgrims trokken door de hoofdstad Kinderen krijgen hun ei Nederlandse tuinbouw wil de opheffing landbouwprotocol Bedrijfsleiders echter optimistisch m Voss, ook voor de kleintjes! ■H; Onderwijs voor de bedrijfsjeugd Scherpe critiek op Benelux De strubbelingen met de K.A.B. Adenauer krijgt instem ming van Ankara Grote waardering voor het gepresteerde werk Huurprijzen en nog wat! Vistijd verlengd op de rivieren Mgr Huibers voegde zieli bij de bedetocht Nenni moclit toch naar Parijs MAANDAG 22 MAART 1954 PAGINA 3 GROTE VERWACHTING VAN BISSCHOPPELIJK MANDEMENT Aan de zijde van werknemers De plaats van de katholieke intellectueel LONDEN: Maar alleen voor bepaalde soorten vis Modieus en toch kinderlijk De eerste klantjes In raad van Loosdrecht RAADSLEDEN BLIJVEN BUITEN TIJDENS GEBED (Van onze Utrechtse redacteur) „Tot grote voldoening stemt ons de er kenning in toenemende mate van het be staan en het bestaansrecht van onze or ganisatie. Alhoewel de officiële erken ning nog steeds op zich laat wachten, heb ben wij in het afgelopen jaar mogen con stateren, dat met haar bestaan steeds meer rekening wordt gehouden. Als voornaam ste feit menen wij in dit verband te mogen memoreren de vaststelling door de S.E.R. van de normen, welke aan een organisatie bij de bepaling van haar representativiteit gesteld moeten worden". Dit zei de heer P. van Rooij uit Ulft Zaterdagmiddag in Utrecht, toen hij als voorzitter de tweede jaarvergadering van de Katholieke Vereniging van Hoger Per soneel opende. Direct daarop liet hij over de i richtlijnen van de S.E.R. echter een minder tevreden geluid horen, vanwege 't scherpe onderscheid of zo men wil ver schil in behandeling tussen organisaties, deel uitmakende van algemeen erkende centrale organisaties en zelfstandige of wel losstaande organisaties. Van de eerst wordt met name de re presentativiteit voorondersteld en moet bij tegengesthelde bewering het bewijs van niet-representativiteit worden geleverd; de tweede groep wordt geacht niet-represen- tatief te zijn en moet wil zij recht van medespreken krijgen dit recht claimen en representativiteit bewijzen. Dit onderscheid vindt geen grond in de wet, doch is slechts gebaseerd op machts verhoudingen en hoezeer de heer Van Rooij zich verheugde over de doorbraak in de S.E.R. in de richting van objectivi teit, hij betreurde het, dat dit toporgaan thans deze norm invoert en dat de nei ging tot bevriezing van de machtsverhou dingen komt juist van de zijde van die or ganisaties, waarvan de grootste verdienste is gelegen in de heroïsche strijd van haar oprichters tegen de macht en vóór het recht. Uitvoerig ging de voorzitter vervolgens in op de status van het hogere personeel, waarbij hij zich plaatste tegenover de op vatting, dat het zich op grond van zijn dagelijkse werkzaamheid, die een nauw contact met de werkgever meebrengt, meer op de werkgeversorganisaties moest oriënteren. De heer Van Rooij her haalde de reeds vroeger geponeerde stel ling, dat, wanneer de keuze van indeling wordt beperkt tussen de status van werk gever en die van werknemer en derhalve in de practijk nog geen rekening wordt ge houden met de mogelijkheid, dat in het sociaal-economische organisatieleven een drie-deling meer voor de hand zou liggen, deze keuze noodzakelijk en onvermijdelijk moet vallen op de status van werknemer. De vereniging plaatst zich op het stand punt van solidariteit en bereidheid tot samenwerking met andere werknemers vakorganisaties en in dit verband verklaar de de voorzitter tot samenwerking met de K.A.B. nog steeds bereid te zijn, maar niet met negering van het bestaansrecht van zijn vereniging. Waar zowel de K.A.B. als „St. Francis- cus" (de organisatie van katholiek han dels- kantoor- en winkelpersoneel) de sa menwerking publiekelijk heeft afgewezen, wordt bij de Kath. Vereniging van Hoger Personeel weinig bereidheid gevonden daartoe het initiatief te nemen. Spoedig eind aan onzekerheid Voor wat de verhouding tot de stands organisatie betreft, sprak de heer Van Rooij de verwachting uit, dat door het in de jongste vastenbrief van het Ned. Epis copaat aangekondigde uitgebreide mande ment inzake de taak van de katholiek in de maatschappij, de onzekerheid, welke in het katholieke kamp bestaat, tot op lossing zal worden gebracht. Met enige hartelijke woorden werd mr A. baron van Voorst tot Voorst als voor zitter van de „St Adelbert" verwelkomd, die, toen hij het woord kreeg, speciaal drie punten uit de rede van de heer Van Rooij onderstreepte. Met name de nood zakelijkheid van het verkrijgen van de re presentativiteit voor het hogere, leiding gevende personeel in de S.E.R. en andere organen van de P.B.O.; over de status van het hogere leidinggevende personeel en de bezorgdheid over een tekort aan solidari teit en bereidheid tot samenwerking bij andere groeperingen in 't katholieke kamp. Toch meende de heer Van Voorst tol Voorst, voor wat het laatste betreft, dat er verbetering daagt en zich daaromtrent bij de leiding van de K.A.B. een nieuwe ge dachte ontwikkelt. Met heel veel moeite zal men tot een resultaat kunnen komen, dat voor alle betrokkenen bevredigend is. Bjj de vak mtraies is de wil tot toelating in de S.L.R. van het hogere personeel groeiend. Baron Van Voorst tot Voorst had de ver- wachting, dat de voorzitter het volgend jaar een positiever geluid zou kunnen doen horen, omdat dan een mandement ver schenen zal zfön, waarin naar spr. ver moedt, de plaats van de katholieke intel- IcctuecI in het gehele maatschappelijke bestel en van de katholiek als individu zal worden bekeken. De heer Van Voorst tol Voorst verwacht wel niet, dat het geba seerd zal zijn op het rapport van de com- missie-Bcaufort, die dan nog niet met haar werk gereed zal zijn en waarmee dus eventueel eerst volgend jaar in een nieuw mandement rekening zal kunnen worden gehouden. In zijn jaarverslag ging ook de secre taris, drs P. van der Zanden in op de besprekingen met de K.A.B., waarbij hij meende, dat een nieuw gesprek met de K.A.B. beter via „St Adelbert" zou kunnen worden gevoerd. Het ledental bedroeg 1 Januari j.l. 257, hetgeen een winst van 47 betekent. De Bisschoppelijke goedkeuring is inmiddels verkregen. Rector Dunselman uit Rotterdam, de geestelijk adviseur, sprak enige woorden aan de hand van een Pauselijke uitspraak over de verantwoordelijkheid van de katholieke intellectueel in de maatschappij. Het bestuur wer<j door de vergadering gemachtigd zijn medewerking te verdenen bij de totstandkoming van een Beroeps centrale van katholieke intellectuelen. Evenzo om zich aan te sluiten bij de Fe deratie van organisaties der intellectuele beroepen. Aan het einde van het bezoek van bondskanselier Adenauer aan Turkije is Zondag een communiqué uitgegeven, waarin de Westduitsc bondskanselier en de Turkse premier, A. Menderes het er eenparig over eens zijn, „dat met het oog op het voortdurende ernstige gevaar voor dc bedreiging van hun bestaan, de vrede lievende landen sterker, meer verenigd en waakzamer dan ooit moeten zijn". „Met betrekking tot Europa", zo pre ciseert het communiqué verder, „is de hoofdvoorwaarde voor 't verschaffen van kracht en doeltreffendheid aan de orga nisatie van de Europese verdediging, die noodzakelijk zijn voor het behoud van de vrede, de zo spoedig mogelijke opne ming van West-Duitsland in de E.D.G."- West-Duitsland heeft in beginsel er in toegestemd, de aankoop van Turkse pro ducten te vergroten om de handelsbalans te herstellen, Turkije in staat te stellen de betaling van verrichte Duitse leveranties voort te zetten en Duitse ondernemingen in de gelegenheid te stellen verder bij te dragen in Turkse beleggingsplannen. De volgende week zal een Turkse han delsdelegatie naar Bonn reizen voor nader overleg. Binnenkort zal voorts een culturele overeenkomst getekend worden. Adenauer heeft premier Menderes en de Turkse mi nister van buitenlandse zaken uitgenodigd voor een bezoek aan Bonn. Beide minis ters hebben deze uitnodiging aanvaard. Het Amerikaanse departement van arbeid deelt mede, dat de werkloosheid, welke bij het begin van de winter slechts betrekking had op enkele industrieën, in Maart groter is geworden en zich thans tot een groot aantal industrieën uitstrekt. De werkgelegenheid blijft verminde ren maar in een langzamer tempo in de auto-industrie, de fabrieken van land bouwwerktuigen, de vliegtuigindustrie en de fabrieken van huishoudelijke apparaten, welke industrieën het zwaarst van de winterwerkloosheid hebben ge- (Van onze Limburgse redacteur) „Wat een prachtig geheel. Dat had ik niet verwacht. Welk een knap stuk werk" riep minister Van Thiel uit, toen hij Vrijdag aan de ingang van het nieuwe woonwagenkamp langs de Ijsbaan te Maastricht uit zijn auto stapte. Opgetogen bleef hij enige ogenblikken staan kijken naar de nieuwe kapel, het schoolgebouw en sociaal centrum. Hij overzag met bewondering het kamp en de geheel nieuwe en originele opstelling der wagens in carré-vorm. Pater J. Belt S.C.J. en de overige leden van het bestuur verwelkomden de be windsman, die vergezeld was van mr dr F- Houben, Commissaris der Koningin, mr W. baron Michiels van Kessenich, burge meester der stad, pastoor Merckelbagh van Heer en rector Van de Laarschot. Na de bezichtiging van het gebouwen complex had de minister in de bestuurs kamer een langdurig onderhoud met de aalmoezenier en de overige leden van het bestuur, waarbij ongedwongen de proble men van het woonwagenwerk werden be sproken. Mej. Wetzels, de sociale verzorg ster, lichtte Z. Exe. in over de diverse cur sussen, welke aan de meisjes en moeders op het gebied van huishoudelijk werk, babyverzorging, hygiëne enz. worden ge geven. Voor het consultatiebureau voor zuige lingen, dat in dit kamp als eerste in den lande onlangs door het Limburgse Groene Kruis geopend werd, toonde de minister bijzonder veel waardering. leden. Tot medio Maart is de werkgele genheid voorts verminderd in de grote productiecentra voor staal, nonferro- metalen, scheepsbouw, electriciteit, ban den en textiel. Volgens het Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal werklo zen in Februari 1.1. 3.671.000. De Amerikaanse bedrijfsleiders voor spellen dat 1954 een omzet zal brengen welke bijna liet record van 1953 zal be reiken en zij kanten zich tegen bewerin gen van een economische inzinking. Het optimisme der bedrijfsleiders wordt weergegeven in een overzicht van het 'Amerikaanse departement van han del. dat gebaseerd is op inlichtingen van 2500 ondernemingen door het gehele land verspreid. Uit dit overzicht blijkt echter tevens, dat de bedrijfsleiders, ondanks hun optimisme voornemens zjjn hun uit gaven voor nieuwe fabrieken en instal laties te verminderen met ruim 1,16 mil liard of ongeveer 4 pet minder dan het recordbedrag van vorig jaar. Het ge raamde bedrag voor 1954 ligt echter nog aanzienlijk boven het niveau van 1951 en 1952. De stijging van het aantal werklozen in Februari met 584.000 tot 3.671.000 was groter dan door de regering was ver wacht, doch de autoriteiten zijn van mening, dat de omvang van de werkloos heid nog geen werkelijk gevaarlijke af metingen heeft aangenomen. Het totale aantal arbeidskrachten van de Ver. Sta ten bedraagt ongeveer 63 millioen. Hebt U dat aardige artikeltje in het Amerikaanse tijdschrift TIME over mij en mijn familie the Beagles, gelezen? Wij zijn in Amerika tot ,,top"dogs 1953 gekozen. In Nederland zegt U: „Hond van het jaar". Alle Lexi's hebben zich verheugd met de poot op de borst geslagen en ik ben trots op TIME gaan zitten. Trots ook op de sigaretten van mijn baas de LEXINGTON, die over de hele wereld (Van onze correspondent). LONDEN, Maart. MAG IK U, die een huis zoekt, vanuit Londen een bemoedi gende hand toesteken? Het is in deze millioenenstad zo mogelijk nog moeilijker een huis te vindén dan in Nederland. Of beter gezegd: het is moeilijk, een huis te vinden, welks huur uw financiële krachten niet te boven gaat. Huizen zijn er in overvloed, ge behoeft slechts naar een woningbureau te gaan en ze worden u te kust en te keur aange boden. En ook in de advertentie kolommen der dagbladen kunt ge moed putten tot 'n nadere kennis making met de werkelijkheid échter de advertenties u alle moed dreigt te benemen. Dat is mij in de laatste weken gebleken. Toen ik hier kwam, trok ik in het huis van mijn voorganger. Ik kon mijn oren niet geloven toen ik vernam, dat ik per maand 210 huur zou moeten betalen. Doch mijn collega ver zekerde mij, dat dit, ge rekend naar Engelse maatstaven, een koopje was, te geef. „Nergens in Londen zul je zo'n huis tegen zo'n lage huur vinden", was zijn mening en het is helaas maar al te waar. Want mijn huisbaas wil nu de flat in tweeën splitsen en staat mij niet toe in dit huis te blijven. De huur van 210 dateert nog van vóór de oorlog, zei hij en dat was bij het huidige prijspeil niet de moeite waard. Als hij de flat nu in tweeën splitste, zou hij meer mogen bereke nen. Ergo ben ik nu gedwongen naar een ander huis om te zien en ik ver zeker u, dat dit een uiterst ver moeiend en teleurstellend avon tuur is. Ik begon met de advertenties, die ik nu met dezelfde belangstelling verslind als een oude vrijster de huwelijks-annonces. De meeste flats, die worden aangeboden, zijn ge meubileerde woningen, die in huur prijs variëren van 200 tot 1000 per 'maand. Er zijn ook „luxe flats" van 1500 per maand, maar daar durf ik zelfs niet naar te kijken. Hoe er ergens in Londen een „ge woon" burger is, die 1000 tot 1500 kan uitgeven alleen om te wonen, is mij bij de huidige belas- tingpolitiek een raadsel, maar blijk baar zijn er nog genoeg. IK MOET het dus ongemeubileerd proberen, maar ik kan net zo goed een reis naar de maan willen maken, want die is ook onbereikbaar. „Unfurnished flats" zijn er ook ge noeg te krijgen, maarrrrer schuilt altijd een addertje onder het frisse gras der aanlokkelijk-gestelde advertenties: „Aangeboden: een on gemeubileerde flat, 5 kamers, tuin, garage, 2000 per jaar, exclusief „rates" (huurbelasting), F f. f 2500". Het addertje, dat zijn die lettertjes „F f", „fittings and fur niture", de meubels, gordijnen, elec- trische leidingen, stopcontacten, vloerbedekking enz., zonder welke een huis nu eenmaal niet bewoon baar is. Gaat men kijken, dun schrikt men van die „F f", want heel vaak zijn het niet meer dan een paar vodden en wat wrakke stoelen plus een tafel. De waarheid is heel eenvoudig deze, dat het in Engeland verboden is „sleutelgeld" te vragen. Doch elke wet heeft haar mazen en zo is men toch „law-abiding" als men de vast gestelde huur vraagt en daarbij wat meubilair verkoopt. Natuurlijk treft men lang niet altijd wrakhout, maar men kan moe worden van een meu bilair, nietwaar, en wel eens iets nieuws in zijn huis willen hebben, en dan is het erg voordelig als men zijn oude meubelen op deze wijze van de hand kan doen, want er zijn genoeg huizenzoekers die tenslotte, wanhopig van alle mislukte pogin gen, verzuchten: in vredesnaam, la ten we dan maar die „fittings and furniture" erbij nemen! En zo is elke adver tentie voorzien van die twee lettertjes plus de prijs: 2500, 6000, 7500 Dan zijn er de „estate agents", de woning- bureaux, waarvan er honderden in Londen zijn. Hele lijsten vol aanbiedingen hebben ze, maar als ge dan vertelt, dat ge geen geld hebt om die „F f" te betalen, klinkt onherroepelijk hel Brits-beleefde: „Sorry sir, maar dan kan ik u niet helpen" Toen kreeg ik een lumineus idee: ik ging naar het huisvestingsbureau van de L.C.C., de London County Council, men zou kunnen zeggen het gemeentebestuur van Londen. De L.C.C. heeft een heel bouwprogram ma in uitvoering, en de huur die zij berekent is erg redelijk: 70 tot 150 per maand. Toen ik het bureau binnenkwam, zat er een ambtenaar verveeld z'n nagels schoon te ma ken. Met een gewoonte-gebaar greep hij een formulier, zette er vast een prachtig stempel op, noteerde mijn naam en vroeg toen: „Bent u Brits onderdaan?". „Nee", zei ik fier, „ik ben Nederlander". „Sorry sir", was zijn reactie, „maar dan kan ik u niet helpen. Pas als u 12 jaar achtereen in Engeland woonachtig bent, mag ik u inschrijven voor een huis van de L.C.C. En ik denk dat u dat overi gens weinig zou helpen, want ziet uï er staan er 100.000 vóór u op de lijst" Nu zwerf ik weer door Londen, van woningbureau naar woning bureau, doch altijd weer klinkt het: „Sorry, sir, F f".... En 's avonds rust ik uit van het zwerven door de advertenties te lezen, maar steeds weer prikken in mijn ogen die hate lijke lettertjes: „F f".... Je krijgt er een complex van: het lijkt wel of heel de Britse samenleving is samengeperst in dat „F f'. Niette min, de hoop blijft brandende, want ergens moet toch een huisje zijn, zónder „F f", waar het hol van de voet eens Londensen correspon dents kan rusten. Maar waar? En wanneer? Weet het? -..-.•■-.f. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat de j gesloten vistijd in de rivieren in plaats van op 1 April dit jaar zal ingaan op 11 April voor de ankerkuil en op 18 April voor wargarens, visfuiken, de viszegen en gewone hengel. Ook voor enkele vis soorten, t.w. barbeel, brasem, meun, ser- peling en winde, is dc aanvang van de ge sloten tijd op een later tijdstip gesteld, nl. op 18 April. De verlenging van de vistijd voor de genoemde vistuigen geldt alleen voor de rivieren, terwijl dan nog slechts de ge vangen barbeel, brasem, meun, serpeling en winde zal mogen worden behouden. Alle andere gevangen vis, waarvoor de gesloten tijd geldt, moet onmiddellijk in hetzelfde water worden vrijgelaten.. De maatregel heeft geen betrekking op de binnenwateren. Slechts indien in vis tuigen, waarvoor in de binnenwateren geen gesloten tijd van kracht is dat zijn dus alleen de aalvistuigen een der genoemde vissoorten eventueel zou wor den meegevangen, mag men deze tot en met 17 April meenemen. Van die soorten komt in de binnenwateren in het alge meen alleen de brasem voor. Wat de sportvisserij betreft, wordt nog in 't bijzonder aangestipt, dat de ver lenging van de vistijd tot 18 April dus uit sluitend geldt voor de rivieren en dan alleen voor het vissen op genoemde vis soorten met een hengel, dus niet voor een hengel geaasd met vis of voor een sleep- hengel. i; Reeds om even over 12 begonnen de cer- (Van onze Amsterdamse redactie) Het zou ondoenlijk zijn precies na te gaan, hoeveel duizenden Zaterdagnacht weer door dc oude binnenstad van Am sterdam zijn getrokken, om God te ver heerlijken in Zijn Allerheiligst Mirakel- sacrament. Naar schatting hebben onge veer 35.000 mannen aan de Stille Omgang meegedaan, waarvan omstreeks 23.000 van buiten de hoofdstad kwamen. Onder de pelgrims bevond zich Haarlems kerk vorst, mgr Huibers, die ondanks Zijn hoge leeftijd ook dit jaar weer, traditiegetrouw, de Ommegang heeft meegelopen. Het is aan het voorbeeldige samenwerken van de diverse genootschappen, politie en voortrekkers te danken, dat zich tijdens deze bedetocht geen enkele onregelmatig heid heeft voorgedaan. Dc EHBO had wel druk werk met het verzorgen van over vermoeide pelgrims en zelfs moest er een bedevaartganger uit Twenthc in het O.L. Vrouwe Gasthuis worden opgenomen. Vermoedelijk betrof het hier een geval van buikgriep. Het was de laatste Zondag waarop „of ficieel" de Stille Omgang werd gehouden. De Franse regering heeft Zaterdagmid dag haar eerder op de dag gegeven uitwü- zingsbevel tegen de leider der Italiaanse linkse socialisten, Fietro Nenni, weer in getrokken. Nenni was naar Parijs gekomen voor het bijwonen van een congres van tegenstan ders van het E.D.G.-verdrag in de volks vertegenwoordigingen van verscheidene landen. Van officiële zijde werd aanvanke lijk verklaard, dat Nenni als communisti sche agitator de toegang tot het land ont zegd werd. Franse parlementariërs, die aan het congres deelnamen wendden zich daarop met een protest tot de regering. Premier Laniel mengde zich toen persoon lijk in de zaak en Nenni mocht alsnog komen. De socialistenleider kreeg dit bericht, toen hij op de terugreis reeds de Frans- Italiaanse grens bereikt had. Hij keerde onmiddellijk naar Parijs terug. Het merk waardige is, dat de Franse autoriteiten al leen. Nenni hadden geweigerd; tegen dè communist Terracini en Nenni's assistent Lombardi werden geen maatregelen ge- trofen. Een speclgoedwieg vol bloemen werd Zaterdagochtend in het mode-huis Voss aan de herrezen Coolsingel te Rotterdam binnengedragen. Die bloemenhulde symboliseerde de ge boorte van een nieuwe afdeling, speciaal bestemd voor de jeugd en zelfs voor die kleintjes, die de wieg nog maar kort zijn ontgroeid, Nederlands oudste mode-huis, dat op 1 Mei a.s. reeds 126 jaar bestaat, gaat zich namelijk sedert jongstleden Zaterdag niet alleen in Rotterdam maar in alle steden, waar een Voss-filiaal is gevestigd, ook tot de jongste generatie, de kinderen, richten. Dat het dit doet op-een voor ons land geheel nieuwe manier, werd ons duidelijk, toen wij in dat pas geopende kinderpara dijs eens een kijkje gingen nemen. De lage rekken vol jurkjes, .mantels, blouses, rok jes en zelfs mantelpakjes, speciaal ontwor pen voor de jeugd van drie tot dertien jaar, nodigden door hun kleurige aanblik dadelijk uit tot een nadere kennismaking met deze kindermode. Om het de moeders en de kleine dames, die hier haar keuze komen doen, gemakkelijk te maken, is de kleding niet op soort maar op leeftijd ge rangschikt. Als mama en dochter het dus eens zijn geworden over de aankoop van een fleurig katoenen jurkje, kunnen zij bijvoorbeeld dadelijk in hetzelfde rek een goed daarbij passend toppertje of mantel tje vinden- Geen kinderkleding zonder meer, maar werkelijk kindermode troffen wij in deze nieuwe Voss-afdeling aan. Een afwisselen de collectie waarbij er grote aandacht aan wordt besteed, dat een kind er in zijn kle ding niet alleen aardig moet uit zien, maar er ook naar hartelust in moet kunnen spe len en ravotten. Bovendien is, wat hier voor de jeugd wordt gebracht, ook mo dieus in kleur en model, zonder daarbij te vervallen in eigenwijze nabootsing van de mode der volwassenen. De kwaliteit van de stoffen, die bij deze speciale kindermode worden toegepast, voldoet bovendien aan elke eis, die moeder daaraan maar kan stellen. Nu de mode voor mama tweed voorschrijft, gaat Voss bijvoorbeeld ook voor de kleintjes en de al iets grotere dochters manteltjes en zelfs pakjes in tweed uitgevoerd brengen. Kleu rige blazers en toppers voor naar school en bij sport en spel nemen naast regenjas jes, waarbij zelfs exemplaren te vinden zijn, die de jonge dame aan twee kanten kan dragen, reeds nu in de sortering een grote plaats in. Zomerse jurkjes, fleurig en makkelijk te wassen, zijn er ook voor de kleintjes in een aantrekkelijke verscheidenheid te vin den. Parmantig hangen de blousjes en vlotte plooi- of rimpelrokjes er tussen de tricot pullovers en zomerse sweaters van fijne katoen aan de rekken. Jurken voor communicantjes en bruid jes nemen zelfs een bijzondere plaats op deze afdeling in. Op de fiels kwam de eerste jeugdige koopster reeds kort na de bloemenwieg bij Voss op de Coolsingel aan: een zesjarig meisje, dat zich dadelijk thuis voelde in dit geheel voor haar bestemde modedomein en zonder aarzeling de rekken, waarop in 'n grote zes haar leeftijd prijkte, ging inspec teren. Het was wel moeilijk uit zoveel moois een keuze te doen, maar ook op de kinderafdeling weten de Voss-verkoop- sters daarbij steeds deskundig van advies te dienen. Jetty koos een groen windjack met tricot afgewerkt, waarin zij parmantig voor de spiegel in de paskamer poseerde. Het week-end werd voor haar wel bijzon der tot een feest, toen ze ook nog een ka toenen schooljurkje mocht uitzoeken waarbij de keuze op een genopte overgooi- er met een wit blousje viei. Haar grotere zusje nam ondertussen de gelegenheid waar eens rustig in de afde ling voor jonge meisje rond te neuzen, die Voss heeft uitgebreid met een speciale collectie voor de „Lucky Girl", het meisje tussen veertien en achttien dat in haar hart nog kind is, maar uiterlijk dikwijls al zo graag dametje wil zijn. De zusjes verlieten haar eigen mode huis met een fraaie kleurplaat als extra verrassing, reeds ijverig met elkaar over leggend, hoe zij daarmee het best een van de fraaie prijzen konden veroveren, die Voss voor alle meisjes van drie tot dertien jaar ter gelegenheid van de opening van deze nieuwe afdeling voor de jeugd in een kleurwedstrijd beschikbaar stelt. ste groepen zich op het Spui te verzame 'len. Rond 1 uur was de levende rozen krans van pelgrims gesloten en de bid dende schakels bleven hecht aaneen, tot het eerste ochtendgloren toe. Met 22 ex tra-treinen, met bus en tram, per fiets of lopend, was de onafzienbare menigte bij eengekomen om de Christus Eucharisticus eer te bewijzen, om het wonder dat Hij in 1345 heeft gewrocht. Rond half zes, kwam mgr. Huibers Zich bij Zijn kudde voegen. Onopvallend, met forse stappen, een grote wandelstok om het lopen enigszins te verlichten, gaf Hij blijk van Zijn grote liefde voor het Mi rakel-Sacrament. De kiosk op het Spui was het centrale regelpunt van deze derde omgangsnacht en menigmaal werd daar om raad ge vraagd als een groep zich wat had ver laat of iets eerder was aangekomen. Wel heel bijzonder droeg deze nachtelijke be detocht een nationaal karakter. Uit Lim burg en Brabant, uit Friesland en Zee land waren duizenden naar de Mirakel stad gekomen. De Limburgers hadden in de kathedraal van Den Bosch een plech tig Lof bijgewoond. Het totaal aantal van diegenen, mannen cn vrouwen, die dit jaar overdag of des nachts de Ommegang hebben gemaakt, kan gerust om en nabij de 100.000 worden geschat. Reeds in 1886 schreef „De Maasbode over een „reuzenschrede op de weg van de uitbreiding van de devotie. Het wa ren er toen enige honderden, nu tiendui zenden. Veerboot met Friese pelgrims had aanvaring De veerboot Enkhuizen-Stavoren met aan boord vele Friezen, die aan de Stille Omgang hadden deelgenomen, is gister morgen om ongeveer half acht in dikke mist op het IJsselmeer in aanvaring ge weest met de klipper „Alge" uit Oude Pekela. De klipper, die voor anker lag op het moment van het ongeluk, werd aan de achterzijde geramd. De boot liep averij op aan de stuurinrichting en kreeg een gat aan de achterkant. Schipper G. Broek- schmidt, die zeide, dat zijn schip water maakte, was, evenals zijn vrouw, niet bereid van boord te gaan. Mede dank zij de uit Stavoren uitgevaren „Star 39" is de „Alge" er in geslaagd deze haven te bereiken. De veerboot had een half uur vertraging. De aanvaring is zonder per soonlijke ongelukken afgelopen. (Van onze correspondent) De leden van de Partij van de Arbeid fractie in de gemeenteraad van Loos drecht, de heren Langgras, v. d. Meer en Mol, hebben meegedeeld dat zij zich ge dwongen voelen obstructie te gaan voe ren. In verband hiermee hebben zij be sloten tijdens het gebed ter opening van de raadszitting, in de gang te blijven en pas na het beëindigen van het gebed de raadzaal te betreden. Dit is, zoals de fractieleider, de heer Langgras mede deelde, niet „uit gebrek aan eerbied je gens het gebed, maar om het misnoe gen te tonen met de gang van zaken in de Raad". Van verschillende zijden is de laatste tijd aandrang uitgeoefend om tot een verlenging van de leerplichtige leeftijd tot 16 jaar te komen. Op het laatste partij-congres heeft met name de K.V.P. zich hiervoor uitgesproken en ook onzer zijds is voor een dergelijke verlenging gepleit. Bij de behandeling van de be groting van Sociale Zaken en Volks gezondheid in de Eerste Kamer heeft staatssecretaris Van Rhijn nu medege deeld, dat hierop niet gerekend mag worden. Wij beseffen volkomen, dat deze wenselijkheid, gezien de ingrijpende consequenties, welke haar vervulling met zich meebrengt, niet zo maar op stel en sprong verwezenlijkt kan worden. De regering'dient hiernaar echter wel om wille van de grote belangen, die op het spel staan, met kracht te blijven streven. De regering wil gelukkig we] iets doen voor de zo bedreigde leeftijdsgroep van 14 tot 16 jaar. Zij overweegt nl., naar de staatssecretaris te kennen gaf, de in voering van verplicht parttime-onderwijs voor 60.000 jeugdige personen in de in dustrie. Wij verheugen ons hierover zeer. Dit parttime-onderwijs is reeds enige jaren door de Mater Amabilis- en Zonnebloemscholen en, wat de jongens betreft, de Pater Fortisseholen op basis van vrijwilligheid tot ontwikkeling ge bracht. Maar door het vrijwillige karak ter blijft nog een grote groep van onze in haar ontwikkeling naar volwassen heid ernstig bedreigde mannelijke en vrouwelijke bedrijfsjeugd van de zo broodnodige levensvorming, welke op deze scholen gegeven wordt, verstoken. Wij hopen, dat de grote nood aan vormingwaaronder deze categorie van jonge mensen gebukt gaat en die om spoedige leniging schreeuwt, de rege ring zal bewegen tot invoering van wat zij thans overweegt. Er zullen nog wel heel wat moeilijk heden te overwinnen zijn. Wij denken o.a. aan het probleem van voldoende voor dit soort onderwijs geschikte leer krachten. Het doel is het echter alleszins waard, dat met voortvarendheid ge streefd wordt naar de overwinning hier van. De overgang van school naar be drijf, een van de grootste vraagstukken van de werkende jeugd zal door het verplichtstellen van het parttime-onder wijs in belangrijke mate verlicht wor den. Tevens kan het uitstekend dienen als overgangsmaatregel naar de verlen ging van de leerplichtige leeftijd tot 16 jaar, welke, zoals gezegd, als doelwit in het regeringsvizier dient te blijven. Jetty was de eerste en zij voelde zich best thuis op de afdeling kinderkleding van het mode-huis Voss. Het was moei lijk uit zoveel moois een keuze te maken. Dit fleurige overgooiertje beviel haar echter wel heel bijzonder. Ziet ze er niet schattig in uit* In leidende kringen van de Neder landse tuinbouw wordt opnieuw de eis gesteld van opheffing van het Benelux- landbouwprotocol. Alleen België, zo zegt men, put voordelen uit deze Éenelux- afspraken, waarbij de bepalingen zoda nig worden toegepast, dat zij, zo niet naar de letter, dan toch naar de geest, in flagrante strijd met de économische unie moeten worden geacht. Men lanceert deze aanval op het pro tocol, „na zeven jaar teleurstellende ervaringen", naar aanleiding van het wederom instellen van minimumprijzen voor dc uitvoer, van tuinbouwproducten naar België voor het tweede kwartaal van 1954. Fel wordt geprotesteerd tegen het geheim houden dezer prijzen. „Schuwt men op dit gebied de openbaar heid. waarschijnlijk vanwege de exor bitante hoogte dezer minimumprijzen?" zo vraagt men zich af. Even principieel verwerpelijk als deze geheimhouding vindt men het stelselma tige en tot elke prijs weren van het be drijfsleven bij de Nederlands-Belgische onderhandelingen. Een Beneluxpolitiek, welke er op gericht is het bedrijfsleven overal buiten te houden, wordt „bij voor baat ten dode gedoemd geacht". Terwijl Nederland zich vrijgevig en dende figuren. steeds weer vrijgevig ten koste van de Nederlandse tuinbouw en ook nu meer ten koste van de visserij betoont, behoudt België de volle preferentie op onze markt. De Belgen binden de invoer van groenten en fruit uit derde landen aan perioden. Zijn deze perioden afgelopen, dan worden doorgaans voor de invoer uit Nederland hoge minimum-invoerprijzen gesteld, met als gevolg, dat deze invoer ook spoedig ophoudt. De minimum-invoerprijzen zijn meestal zo buiten proporties, dat de Bel gische binnenlandse prijzen er ver onder zitten. Men remt de Nederlandse invoer dus zo sterk mogelijk af, terwijl de be doeling van de minimumprijzen slechts is, dat de Belgische markt niet mag worden verstoord. Nederland heeft altijd goede wil ge toond, aldus de opvatting in leidende tuinbouwkringen. België daarentegen handhaaft belemmeringen in volle om vang. Hoe kan men spreken over het „hogere nationale belang van Benelux", indien men een economische unie wil aangaan met een partner, die bij herha ling blijk heeft gegeven en blijkt geeft overeenkomsten met voeten te treden en bewust essentiële Nederlandse belangen te schaden? aldus de bovenbedoelde iei-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3