V enlo kamp ïoen weer groot Alleen de West-titel is nog vacant BMHC en TOGO staan nu gelijk Elfde Bra ban t-Oren sri t eiste het volle pond BOTWINNIK-SM Y SLO V Aeolus-heren met één been reeds in de hockey overgangsklasse A.D.O.-aanval nog niet Rijnvis scoorde beide goals in groots hard duel met Limburgia Oranje-hockeyers Volgend jaar weer in Nederland Sport-Spatten Hongaren en Tsjechen overheersen Alle degradatie-vonnissen getekend Equipe Van der Meulen- Smulders winnaar Met een 0-1 zege terug van Waalsdorp DIE VAST ZIT? IP KARSOTE RUB Ex-prof Bauman viel tegen; Clavan ook MAANDAG 22 MAART 1954 PAGINA Venlo overtuigend RECORDVERBETERING OP 4 x 200 M. VRIJE SLAG Samenstelling tegen België TWEE ZUIDSLAVIERS BLEVEN IN PORTUGAL Zij verkozen de vrijheid DE VIERDE TESTWEDSTRIJD WEST-INDIë—ENGELAND 12 wickets 1013 runs P. ROOZENBURG EN KELLER ACHTERVOLGEN BOM Barreelen bléven dicht Daar lag een kruispunt, dat door de rijders drie achtereenvolgende malen moest worden gepasseerd en waar boven die een tijd controle stond opgesteld Dat deze tijd controle, toen puntje bij paaltje kwam, werd teruggebracht tot een normale route-contröle, deed aan de uitgebreide rekenpartijen op kosten van de kaartlezers weinig af, want dit besluit werd pas later bekendgemaakt. Het vond zijn oorzaak in het eerlijke gezicht van een Belgische spoorwegman, die eertijds met zijn hand op het hart had beloofd, dat de overweg bij Molenbroek in de Landbouwersexit Dames-kampioenen WEST BROMWICH ALBION HERSTELDE ZICH Mammie wrijft de kou er uit u verkoudheidszalf Drukte in de dorpjes Omgekeerde volgorde Terug naar Nederland De uitslag K.N.W.U. HEFT 5 CENT BIJ WEGWEDSTRIJDEN BORDEAUX LEED EEN GEVOELIGE NEDERLAAG in Nederlandse tafeltennis-kampioenschappen VOETBAL IN BELGIë (Van onze liockey-medewerker) Thans is ook de Zuidelijke hockey-kampioen bekend geworden en dat is „natuurlijk" Venlo geworden; tenslotte hebben de Limburgers bun titel niet even groot machtsvertoon geprolongeerd als D.K.S. en Meppel dat 111 Oost en Noord deden. Ook zijn nu alle degradanten bekend: Kampong in West en Wageningen in Oost zullen evenals Eindhoven in Zuid hun plaats in de eerste klasse volgend seizoen niet hernemen, terwijl Dash in Noord nog wel niet defini tief gevonnist is doch het lot niet meer zal ontgaan. De enige beslissing die nu nog over blijft, geldt het Westelijke kam pioenschap. En dat krijgt nog wel een „staart je Want nu B.M.H.C. op eigen \rhl tegen Be Fair niet verder kon komen dan een 00 gelijk spel en JT.O.G.O. met 20 de moeilijke Haagse derby tegen H.H.1J.C. won, staan de Bloemendalers en de Residentiebewoners gelijk. Over twee weken vol gen T.O.G.O.Groen Geel en KampongB.M.H.C., waarna dan waar schijnlijk een beslissingswedstrijd als „staartje" nodig zal blijken. Be Fair heeft in Bloemendaal uitstekend partij gegeven. Het was nauwelijks zwak ker dan BMHC, al kregen de Bloemenda lers de beste kansen, die zij (Bouwman in cluis) echter misten. Bij Be Fair onder scheidden Terlingen, Hogestein en De Wit zich. Het was een goede partij, doch door het overwicht der verdedigers toch iets eenzijdig. Op Klein Zwitserland behaalde Togo een wel iets gelukkige zege over buur vrouw HHIJC. De uitslag was 2—0 voor Togo, doch beide goals waren lichtelijk dubieus, bij de eerste ging de bal via doel man Meilinks hoofd over de lijn, bij de tweede had Van Beaumont eerst de ba) met de voet meegenomen. Voorts was HHIJC in het veld eerder sterker en hie'd de verdediging van de Drakenclub met Tiel als back zich heel goed. Dat echter Kruize en Bromberg enige kansen onge bruikt lieten, is bezwaarlijk als tegenspoed tc boeken! Amsterdam was technisch beter, doch in de aanval slap en onsamenhangend: Groen Geel speelde feller, harder en had het geluk enkele minuten na het begin een strafbully cadeau te krijgen, waaruit Van Balen voor de beslissende goal zorgde. HilversumKampong, een spannende, gelijk opgaande partij, eindigde zoals men was begonnen, waarbij Kampong zelfs vlak voor tijd een strafbully miste. Mede door de zege van Groen Geel is Kampong nu gedegradeerd. De stand der Westelijke eerste klasse is nu: Togo BMHC Be Fair HHIJC 13—20 13—20 13—14 13—13 Amsterdam Hilversum Groen Geel Kampong 13—i: 13—9 13—9 13—0 V/éér is dé Venlosche Hockey Club kam pioen van het Zuiden, ongeslagen en met prachtige cijfers, met een doelgcmiddelde van 53—9, de enige ongeslagen eerste- klasse-club in dit seizoen. In de laatste wedstrijd tegen het soms toch sterke HTCC won Venlo liefst met 5o Het werd voor de rust 10 door Jan sen;' in de tweede helft speelde een kam pioen en hebben Willy Nefkens drie en Van Gasselt één goal aan de score toe gevoegd, waarna er gehuldigd en feest gevierd is, bezigheden, waarin VHC óók kampioen is! Breda toont tenslotte toch een goede vorm. Met een nederlaag van 20 werd EMHC huiswaarts gestuurd. MOP en Zwart Wit deelden in Den Bosch met 2-2 de punten en ook tussen Eindhoven \en Tilburg was de eindstand 22, waardoor Eindhoven haar plaats in de eerste klasse verloren lyseft, zoals uit de stand blijkt. 13—24 MOP 13—10 we een gelijkspel in het Wagener-stadion tussen Amsterdam en Laren, terwijl Hil versum zich veilig stelde door een 21 op Togo. Al staan Amsterdam en Laren er het slechts voor, ook BDHC, dat met 1—0 van Be Fair verloor, en Togo lopen nog ge vaar. In Zuid is Oranje Zwart (Eindhoven) door een zege met 1—0 op Venlo Girls te Venlo vrijwel zeker van het kampioen schap. In het Noorden is voor de eerste maal de Hockey Vereniging Assen dames-kam pioen geworden. Te Leeuwarden is een ploeg van de Leeuwarder zwemclub L.Z.O. er Zondag morgen in geslaagd het Nederlands record 4 x 200 m. vrije slag estafette te verbete ren. Het oude record, dat sedert 12 Mei 1953 op naam stond van H-P.C. (Heemste de) (Tjebbes, Geurtsen, Prins en Bouw man) met een tijd van 9 min. 24.5 sec., werd door L.Z.O. met 4.7 sec. omlaag ge bracht. De tijd, welke voor de Leeuwardenaren door alle drie de tijdwaarnemers, de he ren H. van der Hoek, H. Dousma en H. Nieuwenhuis werd afgedrukt, bedroeg 9 min. 19.8 sec. De ploeg bestond uit Jitse van der Veen (2.23.6), Hans van der Zee (2.22.6), Jaap de Jong (2-18.7) en Piet ten Thije (2.14.9). Dit was tevens de startvolgorde. (Van onze hockey-medewerker). Het Nederlands hockey-elftal heren, dat a.s. Zondag in Brussel de Ianden- wedstrijd tegen België moet spelen, is als volgt samengesteld: Doel: L. Mulder (Amsterdam). Achter: H. Derckx (Venlo) en H. Drij ver (TOGO). Midden: J. Ancion (Kampong), D. Loggere (Laren) en M. Zeelen (Venlo.) Voor: J. Hillenius (TOGO), H. Bouw man (BMHC), R. Kruize (HHIJC), F. Hooghiemstra (SCHC) en W. van Heel (HHIJC). In vergelijking met het elftal, dat de laatste herfst-wedstrijd tegen Zwitser land met 0—4 won, is er dus slechts één wijziging: Hooghiemstra vervangt Van Beaumont in de voorhoede, waarvan men een radicale verjonging echter blijkbaar nog niet aandurft. De Nederlandse boksers Harry Schoen makers en Theo Baars hebben het in Wuppertal (Duitsland) niet tot een overwinning kunnen brengen. In zijn partij tegcit de middengewicht Burrow werd Schoenmakers in de vierde door een harde rechtse op de kin getroffen, waarop zijn helpers de spons in de ring wierpen. Max Schmeling, die de partij arbitreerde tussen Baars en de Duitse welter Bmil Koch, zond de Nederlan der na de derde ronde naar zijn hoek. De wedstrijd van de Elf Belgische Ste den voor profs is gewonnen door Hi- laire Couvreur, die in een tijd van 5 uur 17 min, over de 225 km, de eind streep te Brugge passeerde. Tweede werd De Cock op een half wiel en derde Mathys (allen België). De aanvoerder van het Zuidsla- visch volleybalteam Bupichin en zijn mede-speler Yotch, hebben na het internationaal-volleybal-tour- nooi te Lissabon besloten niet naar hun vaderland terug te keren. Toen de Zuid-Slavische ploeg op het punt stond met de boot naar Londen te .vertrekken, bleken bei den niet aanwezig te zijn. In de me ning dat Bupichin en Yotch zich verlaat hadden, begaf een der offi cials zich naar het hotel, waar de spelers hadden gelogeerd. Het enige, dat de official daar vond, was een brief waarin het tweetal mededeelde besloten te heb ben niet naar Zuid-Slavië terug te gaan. Zij hadden de Portugese auto riteiten reeds om politiek asyl ge vraagd. Nadat van Portugese zijde was ge weigerd de schuilplaats van de vluchtelingen bekend te maken, vertrok de boot zonder Bupichin en Yotch. Hoewel het er na vier speeldagen naar uit ziet, dat de vierde test wel een draw tot resultaat zal hebben, de liefhebbers van bright, criket en stroke play van de eerste soort hebben niet te klagen ge had, want na vier dagen te Port of Spain zijn er nog slechts 12 wickets gevallen en 1013 runs op het bord: dat is meer dan 80 runs per wicket, een zwaar werk- voor de bowlers en de fielders in de gloeiend hete zon. Nadat Bailey uit was zonder nog maar één run aan de score te hebben toege voegd zou het lang duren eer West-Indië een wicket kon scalpen. Compton en May speelden solide en de score steeg rustig. May bracht het tot een century en sneu velde eerst op 135, Watson maakte het met lang want voor een 0 was zijn lot bezegeld. Met Gravensey speelde Comp ton de dag uit de stand was toen 332/4. Er werd Zaterdag iets later begonnen omdat Hutton geprotesteerd had tegen een natte plek in het wicket. Het was juist daar waar de legbreaks haar werk zouden kunnen doen en gevaarlijk werk vand ie ..spot" het gevolg kon zijn Hoe het zij, het wicket is nog steeds perfect, en het zit er in, dat ook Enge land in de eerste innings een aantal runs zal scoren groot genoeg om een beslis sing in de weg te staan. In ieder geval heeft West-Indië dan reeds bereikt, dat de rubber in haar be zit blijft en een grote kans behoudt om tenslotte toch de serie te winnen waar voor dan slechts een draw in laatste instantie nodig zal zijn. In het tournooi om het Nederlands dam kampioenschap, dat weekend te Utrecht werd voortgezet, is Ansems door een nederlaag tegen Piet Roozenburg en een remise tegen Bergsma van de kop verdrongen. Bom echter handhaafde zich door Jurg te verslaan en met Hartgers te delen. Piet Roozenburg moest overigens dit weekend weer en wel tegen Laro» met een remise genoegen nemen. De Wereld kampioen deelt nu de tweede plaats met Keiler, die zijn beide partijen won. De uitslagen van Zaterdag (6e ronde) luidden: De GraagGordijk xBergsmaVan den Berg 2—0, Bom—Jurg 2—0, Keiler—Van Dijk 2—0, P. Roozenburg—Ansems 2—0, W. Roozen burg—Hartgers 0—2, Laros—Beers 2—0. Zondag zijn de resterende partijen uit de 5e ronde gespeeld, waarvan de uitslagen luiden: GordijnW. Roozenburg 11, LarosP. Roo zenburg 1—1. Beers—Keiler 0—2, Hartgers—Bom 11, AnsemsBergsma 11. De uitslagen van Vrijdag waren: Jurg—Van den Berg 1—1, Van Dijk—De Graag 1—1. De stand na de zesde ronde luidt: 1 Bom 9 punten; 2/3 Keller en P. Roozenburg, ieder 8 punten; 4/5 Ansems en Bergsma, ieder 7 pun ten; 6/9 Van Dijk, Gordijn, De Graag, Laros, ieder 6 punten; 10/11 Hartgers en Jurg, ieder 5 punten; 12/13 Van der Berg en W. Roozen burg, ieder 4 punten14 Beers 3 punten. (Van onze verslaggever) DEURNE, Zaterdagavond. Even voorbij Spa overviel ons een kille, onverwachte regen die het landschap hul de in een naargeestig grijs gordijn en de toch al niet al te beste Belgische wegen pasklaar maakte voor een volmaakte slip-demonstratie. Het was hier, na ongeveer vierhonderd kilometer rijden, dat deze Elfde Brabant-GrenSrit in volle omvang zijn tanden toonde aan de honderd deelnemende équipes, die er teen al zo'n kleine tien uur rallye-emoties op hadden zitten en al lang geen behoefte meer hadden aan verdere verrassingen zoals bijvoorbeeld de hierboven vermelde regenbui. Ai was het alleen maar, omdat men zojuist, bij het vertrek uit Spa, de gemiddelde snelheid (40 Km per uur) voor de resterende vierhonderd kilometer met maar liefst acht harde kilometers verhoogd had gezien, terwijl toch de deelnemers het er zojuist, tijdens de twee broodnodige rust-uren in hotel „Cardinal", al roerend met elkaar over waren eens geworden dat men deze nationale betrouwbaarheidsrit nu, aan het begin Van het seizoen, al gerust tot de zwaarste mocht rekenen van alle die dit jaar nog op het programma staan en dat hij bovendien in vele opzich ten de tot nog toe verreden Tulpen Rallye's voor een belangrijk gedeelte in de schaduw stelde In feite kon men in die regenbui bij Spa de clou van deze Elfde Brabant- Grensrit duidelijk weerspiegeld zien; het was de bestuurder die er ook nu weer een zorgenkind bij kreeg op wiens schouders de lasten ditmaal het hardst drukten. Vroeger was dat anders! Toen was het voornamelijk de kaart lezer die het leeuwenaandeel in de prestaties leveren moest, hetgeen overi gens niet zeggen wil dat zij, die nü met behulp van meetlatjes, loupes, lampjes en andere, vaak bijzonder in gewikkelde instrumenten de ruim dertien meter lange lijn op de landkaart moesten „vertalen", het deze keer ten geschenke zouden hebben gekregen. Verre van dat! De beruchte „lus" bij Kleine Spouwen was daar een wel zeer sprekend bewijs van. Venlo HTCC Tilburg EMHC 13—18 13—16 13—10 Breda Zwart Wit Eindhoven 13—10 13—10 13—6 DKS heeft bij de Berg in Wageningen haar tragische taak volbracht en de „Landbouwers", gelijk een kampioen be taamt, met 31 geslagen, zodat Wagenin gen gedegradeerd is De Enschedeërs heb ben hiermee de competitie besloten en de Wageningers eveneens. Een uitstekende beurt maakte Union in Enschede. Zij klopte PW met 32 en is nu zeker van de tweede plaats, waar de Nijmegenaars ook thuishoren. Ook hun stadgenoten van de Nijmeegse HC deden het goed. Zij wonnen van Arnhem, dat m de laatste wedstrijden sterk had gespeeld, met 21. Voorts speelden Zwolle en Hen gelo met 1—1 gelijk, De stand in Oost '.s nu: DKS Union PW Zwolle 14—24 13—18 13—15 12—11 Nijmegen Arnhem Hengelo Wageningen 13—11 13—10 13—9 14—7 In het Noorden heeft Meppel met een stevige 5—0 op GHBS nog eens duidelijk getoond de ware kampioen te zijn. Vóór de rust ging het nog gelijk op, al waren de gastheren beter, doch daarna was het met de Groningers gedaan en konden Ja cobs en Kraus elk tweemaal doelpunten. Groningen sloeg de Groninger Studen ten met 2—1, HVA won van LHC met 1—0 en DaringDash ging niet door, zodat de stand in Noord nu is: 14—24 HVA 12—10 11—16 LHC 10—9 13—15 Gron. Stud. 11—6 12—12 Dash 11—2 Van de dames-competities vermelden Meppel Daring Groningen GHBS De lijstaanvoerder in de Engelse voetbalcom petitie, West Bromwich Albion, heeft zich van de tegen Chelsea geleden 50 nederlaag goed hersteld en met een 21 zege op Blackpool de eerste plaats behouden. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Bolton WanderersAston Villa 3—0. Burnley—Manchester City 3—1, Charlton Athletic-Cardiff City 32, Liverpool —Chelsea 1—1, Manchester United—Hudders- fipld Town 3—1, Middlesbrough—Portsmouth 2-2 Newcastle^ United-Sheffield United 4-1, Preston North End-Wolverhampton Wariderers 0-1, Sheffield Wednesday—Arsenal Z—l. Tot tenham Hotspur—Sunderland 0—3, West Brom wich Albion—Blackpool 2—1.. Tweede divisie: Birmingham City— Derby County 3—0, Fulham—Bury 3—0, Leeds United—Blackburn Rovers 3—2, Leicester Chy Everton 2—2, Luton Town—Bristol Rovers 1—1, Notts ForestBrentford 21, Plymouth Argyle —Lincoln City 1—2. Rotherham United—Hull Citv 3—2, Stoke City—Oldham Athletic O—l, Swansea TownNotts County 22, West Ham United—Doncaster Rovers 2—1. Het Nederlands jeugd-team tafelten nis, dat op 19 April te Dortmund deel neemt aan het zeven-landen-tournooi, is na de nationale jeugd-kampiocnscliap- Pen te Rotterdam als volgt samenge steld: 1 Bert Onnes, 2 B. Peeters, 3' K. Wcsseling, reserve K. Doorneveld; als leider gaat de heer C. J. Vos mee. Voor bijna 60.000 toeschouwers heeft het Zuid Slavische voetbalelftal in het Pamatgam-Stadion te Tel Aviv in de Voorronde van het tournooi on\ het We reldkampioenschap voetbal met 10 van Israel gewonnen. De rugby-ontmoeting tussen de vijf tientallen van Schotland en Engeland is in is3 voor de Engelsen geëindigd. Na een grondige bestudering van de stand van de afgebroken derde partij hebben Botwinnik en Smyslov tot remise besloten zonder verder te spelen. De analyse had aangetoond dat er noch voor wit noch voor zwart winstkansen be stonden. Na drie partijen leidt Botwinnik met 234 tegen j/2 pnt. De derde partij ontwikkelde zich als volgt: Wit: V. Smyslov; zwart: M. Botwinnik. Franse Verdediging. (Nimzowitsch-variant) J e2e4 e7e6; 2. d2-d4 d7d5; 3. Pbic3 Lf8—b4; 4. e4—e5 c7—c5; 5.a2— a3 Lb4a5; 6. b2—b4 c5Xd4; 7. Pc3—b5 La5c7; 8. f2—f4 Pg8—e7; 9. Pgl—f3 Lc8d7. t In de eerste partij speelde Botwinnik hier Pb8—c6, waarna wit een goede stel ling kreeg. Het is dus niet verwonderlijk, dat Botwinnik het eerst afwijkt. 10. Pb5xd4 De theorie gaat hier verder met 10. Pc7:+, Dc7: 11. Ld3 en wit heeft voor de pion een sterk loperpaar. 10Pb8c6; 11. c2c3 Pc6X d4; 12. c3Xd4Thans kan wit dus niet meer, zoals in de eerste partij, een sterk paard op d4 posteren; daartegen over staat dat pion d4 minder zwak is dan pion c3 in genoemde partij. 12 Pe7—f5; 13. Lfl—e2 Ta8—c8; 14. a3—a4 Wit heeft de meeste ruimte en tracht zijn tegenstander nog meer bewegings vrijheid te ontnemen. Ook schept hij met de tekstzet de mogelijkheid zijn dame toren via a3 vlug naar de koningsvleugel te brengen, terwijl hem voor zijn dame loper ongetwijfeld reeds de prachtige diagonaal a3—f8 voor ogen zweeft. 14f7—f6. Geheel in overeenstemming met zijn stijl wacht de wereldkampioen niet af tot hij ingesnoerd is en tast zelf zo vlug mogelijk de witte voorpost aan. 15. 0—0 00; 16. g2g4Deze koene aan- valszet laat Smyslov van een andere zijde zien dan in de vorige partijen. De zet doet een zeer felle strijd verwachten, want wit mag nu niet meer aarzelen bij zijn offensief. Immers wordt de aanval afgeslagen dan blijft hij met een zwakke komngsstelling zitten, dit weegt des te ™eeri daar zwart reeds gereed staat met f6Xe5 de f-lijn te openen. „18;,; Pf5—e7; 17. Le2—d3 Dd8— e8. Wit speelt op het doorzetten van f4—f5 en zwart tracht door tegendruk op e5 deze doorbraak tegen te gaan. 18. b4b5Anders worden wit's stukken door de zwarte druk op pion a4 te zeer in hun bewegingen gehinderd 18Pe7g6; 19. f4—f5! Smyslov is ditmaal wel zeer resoluut en wacht niet tot hij zijn eigen ontwik keling geheel voltooid heeft. 19 Pg6e7. In plaats van deze terugtocht heeft Botwinnik waarschijnlijk ook j fe5: 20. fg6:, e4 overwogen, ™h, dan heeft wit na 21. Pg5, ed3: 22. gh7.j Kh8 23. Tf8:, Df8: wel heel sterke troeven in handen. 20. Ddle2! Dreigt 21 fe6' Le6: 22. ef6:, Tf6:, 23. hg5. 20 e6Xf5. De wereldkampioen neemt een kloek besluit en geeft vóór het te laat is een stuk voor drie pionnen. Maar zolang Smyslov in de aanval is, is dit geen vol doend aequivalent. 21. e5—e6 f5xg4: 22. Pf3—h4 Lc7b6- 23. Lel—b2 Pe7g6; 24. Ph4xg6 h7xg6; 25. TalelSmyslov is in hevige tijdnood en durft daarom blijkbaar de consequenties van 25. ed7:, Dd7: 26. Lg6: niet aan, vrezend dat zijn loper na 26 f5 in moeilijkheden zal komen. Deze pion zou dan evenwel na 27. Dd3 niet meer verdedigd kunnen worden 25f6—f5; 26. e6xd7 De8Xd7; 27. De2—e6 Dd7xe6; 28. Telxe6 Kg8— f7. Dekt pion g6 en verhindert het bin nendringen van de witte torens 29 Tfl— el Tf8e8; 30. Te6xe8 Tc8xe8; 31. TelXe8 Kf7xe8. Door de torenruil is zwart er in geslaagd zijn nadeel te ver minderen, omdat wit nu minder dreigin gen ter beschikking heeft. 32. Lb2—c3 Ke8 d7; 33. a4—a5 Lb6—d8; 34. Lc3—b4 b7b6; 35. a5—a6 Nu moet zwart in het vervolg steeds rekening houden zowel met een loper offer op b6 (ab6:, a6a7a8), als met een witte loper op b8. 35Ld8 f6; 36. Lb4—c3 Op 36. Lc5 (bc5: 37. B6, ab6. 38a7) volgt eenvoudig Kc7 en de witte loper moet d4 loslaten. 36. Kd7e6; 37. Kgl—g2 g6—g5; 38. Ld3e2 g7—g6; 39. Le2—dl Lf6—e7; 40. Lc3d2 Le7d8. De laatste zetten staan in het teken van Smyslov's tijd nood. De afgebroken stand is: Wit (Smyslov): Kg2, Ldl, Ld2, pion nen: a6, b5. d4, h2. Zwart (Botwinnik): Ke6, Ld8, pionnen: a7, b6, d5, f5, g4, g5, g6. Evenals in de eerste partij slaagde Smyslov er in tegen de Franse verdedi ging van Botwinnik een kansrijke stel ling op te bouwen en voordeel te beha len in het centrum en op de konings vleugel. Geleerd door de vorige partijen en in de wetenschap dat hij niets meer te ver liezen had, aarzelde Smyslov nu, in tegenstelling tot zijn houding tot nu toe, geen moment en trok fel ten aanval Hij zette Botwinnik zodanig onder druk. dat deze gedwongen werd een stuk te geven voor drie pionnen. In tijdnood zag Smyslov geen kans vergaande ver eenvoudigingen uit de weg te gaan, waar door de wereldkampioen betere voor waarden voor zijn verdediging kon scheppen. In de afgebroken stand is hij er in ge slaagd met zijn pionnen de koningsvleu gel af te sluiten waardoor wit's koning nergens kan binnendringen. Zoals gezegd werd later besloten tot remise zonder verder spelen. Aeolus heeft de grote hockey-strtjd tegen HDM 2 gewonnen; met een zwaar bevochten, doch onbetwist verdiende en zeer fraaie 01 overwinning keerden de roodzwarte heren van het slagveld Waalsdorp te Den. Haag terug. HDM 2 is nu uitgespeeld en staat op 21 punten; Aeolus heeft 20 punten en moet over twee weken de laatste wedstrijd in Lei den tegen staartclub Zuidwijck spelen. Wordt dan wéér gewonnen, dan promo veert Aeolus automatisch naar de over- gangs-klasse! Het is op het uitstekende Haagse ter rein en bij ideaal weer een zeer goede wedstrijd geworden: technisch op peil en spannend als zelden. Twintig minuten lang ging de strijd gelijk op; toen scoor den de Rotterdammers hun goal. Het zou de enige blijken. Linksbuiten Wil mink speelde zich goed vrij en loste van de rand van de strafcirkel een hard schot, dat door de keeper werd gestopt, doch naar de andere kant wegsprong, (Advertentie) 1 J werkt van twee kanten tegelijk Bt) apoth. en drog. 75 et Luxe flacon ijk ■i 1.28 J waar rechtsbuiten Vrinten met een kei hard schot opnieuw de kooi onder vuur nam. En raak. HDM 2 oefende daarna tot de rust een enorme druk op het Aeolus-doel uit, maar daar werd uitstekend verdedigd, waarbij in de middenlinie vooral rechts half Van der Rest bergen werk verzette. Aeolus haalde zonder kleurscheuren de rust en.... nam daarna de aanval over! Een kwartier lang werd het Haagse doel bestookt, doch zonder succes, waarbij zelfs een strafbully onbenut werd ge laten. HDM 2 herstelde het evenwicht, kwam in de laatste vijf minuten nog met een zwaar slotoffensief, forceerde twee strafcorners, maar de Aeolus defensie bleef onwrikbaar. Met deze 01 kwam de overgangsklasse nu heel dichtbij In totaal speelden de Aeolus-dames en -heren dit weekend twaalf wedstrijden (die van de jeugd inbegrepen). En zo'n volledig dozijn kan natuurlijk niet uit sluitend overwinning zoals die van het eerste heren-elftal opleveren. De reserves verloren dan ook, van de aanstaande kampioen Groen Geel 2, met 60; overi gens staan zij veilig in de middenmoot. Het eerste dames-team was vrij. De trainer van de Italiaanse skiploeg Zeno Colo, heeft zijn ontslag als oefen- meester aangevraagd, daar hij in de toekomst zelf weer aan internationale wedstrijden wil deelnemen. Colo be haalde in 1950 te Aspen het Wereld kampioenschap afdaling en werd op datzelfde nummer in 1952 Olympisch kampioen. Columbia heeft de laatste voetbalwed strijd in het tournooi van de Centraal Amerikaanse Spelen met 21 van Cuba gewonnen. De eindstand van het voetbaitournooi luidt: 1 San Salvador 7 pnt, 2 Mexico 6 pnt, 3 Columbia 5 pnt, 4 Panama 2 pnt, 5 Cuba 0 pnt. (Van onze Haagse sport-correspendent) ZUIDERPARK, Zondag Voor de ex-prof Toon Bauman was de rentree in het nationale amateur voetbal niet bepaald plezierig. In de eerste competitiewedstrijd sinds zijn terugkeer in Nederland werd hij nogal eens fel „genomen" betzelfde wat de Feijenoorder Piet Steenbergen óók bij zijn rentré overkwam; Red.)Een toen spil Bruist van Limburgia de Haagse rechtsbinnen ken nelijk uit wraak voor een stootje, dat bij enkele ogenblikken tevoren van Bauman had moeten incasseren, op hardhandige wijze vloerde, zag het er zelfs een ogenblik naar uit, dat verschillende spelers met elkaar op de vuist wensten te gaan. Bauman werd weer opgelapt en scheidsrechter Van Leeuwen uit Enschede, die tot dusverre de wedstrijd voortreffelijk had ge leid, legde de hal met een resoluut gebaar op de witte stip. Vreugde echter hij de Limburgers toen Clavan de strafschop naast schoot. Sensatie kregen de bijna 20.000 kijkers overigens royaal voorgezet. Want nadien werden er nog twee penalties uitge deeld. ADO zag kans uit een tweede de leiding te nemen, terwijl Limburgia een strafschop tegen het slot onbenut liet. Speltechnisch viel er echter weinig te genieten. De Hagenaars hadden het vak wel wat beter onder de knie dan de Lim burgers, doch deze, reeds van half zes Zondagmorgen op stap, legden heel wat meer enthousiasme aan de dag, zodat doelman Kok in het Haagse doel toch ook geen te rustige dag kreeg. ADO had van zijn nieuwe aanval, Rijnvis, Clavan, Wil- lems, Bauman en Vreken, grote verwach tingen. De linie is als geheel sterk tegen gevallen. Vooral Bauman, van wie een groot deel van het pubilek staaltjes fijn voetbal verwachtte, opgedaan in de Fran se voetbalkeuken, viel slechts een en kele maal op. Er zat niet het minste schot in de Haagse stormlinie, en alleen het strakke formidabel harde schot, dat Bau man kort voor het slot loste, en dat op brillante wijze werd gestopt door doel man Franken, ingevallen voor Jacobs, was het enige gevaarlijke wat ADO in 2 x 45 minuten demonstreerde aan schiet- kunst. Bauman is te langzaam, te traag in zijn spelopvatting, uit zijn hele optre den voelt men de halfspeler. Doch in de middenlinie is geen plaats vrij en zo zal Bauman voorlopig nog als aanvaller moeten optreden. Juist als bij Steenbergen van Feijenoord komt men bij de Haagse ex-prof tot dezelfde ontdekking: meer uit houdingsvermogen naar stellig geen ver bluffend profvoetbal. De wedstrijd begon wel onfortuinlijk voor doelman Jacobs; na een botsing met Bauman moest hij even later het veld verlaten. Zijn remplagant Franken heeft zich echter prima geweerd. Door hun enthousiasme hadden de Limburgers on danks een lichte veldminderheid in de eerste helft de leiding kunnen nemen, toen een goed berekende voorzet van de snelle Reimersdal bij een ongedekte Van Lubeck kwam. Deze miste echter finaal. Het spel was in die periode van matig gehalte; ADO kon slechts spo radisch tot een sluitende combinatie komen; doch een te angstige Clavan en een middenvoor Willems, die alleen snel is, doch als voetbaltechnicus heel laag moet worden aangeschreven, verstoorden elke poging tot eenheid. Amper na de rust was er het incident tussen Bruist en Bauman. De strafschop werd door Clavan naast geschoten. Na dat vervolgens Van Lubeck een vrije schop op de rand van het noodlotsgebied rakelings had naast gekanjerd, kreeg ADO een tweede strafschop, toen back Lemmens de bal met de hand speelde. Rijnvis schoot hard in, de keeper stopte de bal, maar achter de doellijn, 1—0. Toen Franken even later ook een schui ver van Willems niet klemvast kreeg, kon Rijnvis de voorsprong voor ADO vergroten. Spil Bruist was toen al uit gevallen en door Selens vervangen. Lim burgia mocht het bedrijf besluiten met een penalty, doch deze werd door rechts half Spanjer ook al naast het doel ge plaatst. rallye-nacht beslist geopend zou zijn en waarop de organisatoren dan ook ten volle hadden vertrouwd. Toen startnum mer 1 echter zo omstreeks kwart voor één de plaatselijke hoofdstraat kwam binnenstuiven vond hij de bomen pot dicht en bovendien een zeer duidelijk leesbaar bord dat vermeldde „Barreelen gesloten!". Onder het opschrift „voor de opening hier bellen" trof men weliswaar een levensgrote drukknop aan, doch het bedienen hiervan bleek volmaakt nutte loos. Want de beambte met het eerlijke gezicht sliep en blééf slapen, zodat de organisatoren er tenslotte toe moesten overgaan met krijt op het betrokken bord te schrijven dat de rijders er, met het oog op de rest van de rallye, beter aan deden niet af te wachten totdat, zo om en nabij het ochtendgloren, „Den IJzeren Baan" weer te passeren zou zijn, doch beter een verderop gelegen over gang konden opzoeken. Overigens gaf dit obstakel, wat betreft het verloop van de rallye, weinig moeilijkheden want men kon volstaan met het laten vervallen van een eenvoudige „lus". Ook bij Visé, waar de routebeschrijving niet in overeensteming was het de wer kelijkheid, omdat er plotseling twee weg wijzers bleken te zijn verdwenen, waren de moeilijkheden met behulp van een gendarme vlug opgelost. Naast deze twee verrassingen deden zich tijdens de rit, die op de regenbui by Spa na onder voortreffelijke weersomstandigheden kon worden gereden, geen verdere complica ties voor. En zo denderde de rallye-karavaan dan voort langs de Belgische wegen, van con trole naar controle, over beslist niet on verdienstelijke hairpins, langs griezelig onbekende binnenweggetjes, waar sinds de slag bij Turnhout geen twintig men sen meer tegelijk waren gepasseerd en waar het nü meer dan eens leek op de Coolsingel zo om en nabij het spitsuur door rustige dorpjes waarvan de bewo ners zich, met het slaperige hoofd uit het raam gestoken, een beetje angstig afvroe gen of „d'n oorlog misschien was uitge broken". In Spa was het een spraakwaterval! Daar vertelde iedereen tegen iedereen van alles over die geraffineerd opgezette valletjes zoals bij Lichtaart, Geel Mol en hoe het verder ook allemaal mocht heten, over die twee équipes (Dee— Courrech Staal en SeegersTeding) die er in waren geslaagd in dit eerste ge deelte alle contrólestempels in hun boekje te verzamelen en volgens de voor lopige gegevens overal op tijd waren aangekomen, over al die kleine drama's die zich tijdens zo'n rallye aan boord van iedere auto afspelen. En daar ook terwijl de plaatselijke gendarmerie twee tafeltjes verderop achter „inne pint" zat uit ter rusten en intussen vol belangstel ling luisterde naar de verhalen over „d'n otokoerse" vernamen wij hoe de route van deze Elfde Brabant-Grensrit eigenlijk niets meer of minder is dan de vorige, zij het dan in omgekeerde volg orde plus een stukje routebeschrijving tussen Argenteau en Visé zeer gemak kelijk overigens en alleen maar dienende om de deelnemers snel te voeren door dat gedeelte van het traject, dat niet op de kaart stond en een klein aanvul- lend gedeelte van Turnhout naar Deurne. En ook, dat een van de redenen waarom men dit had gedaan, was gelegen in het eenvoudige feit dat de heer Schade, toen hij onlangs naar Limburg was getrokken om met de aldaar gevestigde „Grens- rijders" contact op te nemen over de nieuwe route, daar een stelletje onver valste feestgangers had aangetroffen die, met secretaris Chappin als Prins Carna val van Maastricht aan het hoofd, op flat ogenblik het autostuur aan de wilgen hadden gehangen om zich met volle ener gie te kunnen wijden aan het Vasten avondfeest. Het was toen wél een bijzon der opgewekte bespreking geworden met als enig resultaat dat men de kaart van het vorig jaar maar voor de dag heeft gehaald Bijna twintig uur nadat we op de markt in Turnhout de hoofdcommissaris van de gendarmerie, de heer T. van Kal- ster, die zich voor deze gelegenheid als burgemeester had verkleed, met een enorme houten knuppel het startsein hadden zien geven, arriveerden we dan eindelijk, stoffig en afgetobd en met héél kleine oogjes van de slaap, tegen vijf uur in de middag in Deurne, waar voor het imposante gebouw van de luchthaven het laatste stempeltje te halen viel. En daar schaarde men zich dan achter een enorme filter en zwoer, met de rest van het gezelschap, dure eden om nooit, nooit-en-te-nimmer meer aan een Bra bant-Grensrit deel te nemen omdat het eenvoudig beulenwerk is; maar er wer den, niettemin, achter dezelfde filter, óók alweer plannen gesmeed voor de volgen de, twaalfde Brabant-Grensrit.... Waarschijnlijk zal deze rit weer op Nederlands grondgebied verreden kun nen worden. Op de persconferentie, wel ke voor de aanvang van de rallye in Turnhout werd gehouden, kon de alge meen secretaris van de RAC-Zuid, de heer E. M. de Grood, tot zijn genoegen meedelen dat dit met vrij grote zeker heid vast staat. De moeilijkheden, veroor zaakt door het beruchte art. 24 van de wegenverkeerswet, zijn zover overwon nen, dat zelfs déze rallye alweer in Nederland had kunnen plaats vinden. De enige reden waarom dit niet geschiedde, was dat het traject al geheel was uitge stippeld. Het is te hopen dat-men nu eindelijk weer kan terugkeren naar eve nementen als de vier lussen bij Tilburg, met telkens een half uur rust, en tot een behoorlijk geoutilleerde finish. Want dat zijn dingen waaraan men, tijdens zo'n rit in België, hoe goed deze 'overigens ook is uitgestippeld en verzorgd, toch nog immer met een zekere heimwee terug denkt. Uit de uitslag blijkt wel dat, hoe zwaar deze rit overigens ook is geweest, het toch mogelijk was hem vrijwel straf- puntloos te rijden. De winnaars, de équipe Van der MeulenSmulders (Eind hovenBreda)die met een Porsche reed, behaalde de zege met slechts 18 straf- punten. De équipes DeeCourrech Staal en SeegersTeding van Berkhout, die in Spa zo'n goede kans maakten, struikel den op het laatste gedeelte rond Antwer pen, waar een bijzonder moeilijk par cours was uitgezet. Het was hetzelfde parcours, dat door méér dan een deelnemer op de valreep maar eenvoudig werd overgeslagen, weliswaar met het risico een paar hon derd strafpunten op te lopen, maar met de zekerheid in ieder geval bijtijds de finish te bereiken. De rest van de uitslag luidde als volgt: 2. JettenVerlaan (BoxmeerBreda) met Vauxhall, 79 strafpunten; 3. Dee— Courrech Staal (Wassenaar—Gorinchem) met Peugeot, 81 str.pnt.; 4. Heidendahl— Van der Hoorn (Utrecht—Breda) met Peugeot, 82 str.pnt.; 5. Van Beers—Jan sen (Amsterdam) met Peugeot, 151 .straf punten; 6. Seegers—Teding van Berk- (Hilversum—Utrecht) met Citroën 255 hout (Den Haag) met Ford, 159 strafpun ten; 7. Reyrmes-Pronk (Arnhem) met Austin, 182 strafpunten; 8. Mynarends— Leenheer (HilversumUtrecht) met Citroën, 255, strafpunten; 9. Van Splunter —mevr. Kokkes-Godyn (Velzen—Alk maar) met Chevrolet, 266 strafpunten; 10. Van der Sluis—Hendriks (Kampen) 'met Volkswagen, 291 strafpunten. Clubteams: 1. RAC-West; 2. RAC-Oost; 3. RAC-Zuid. Merkenteams: 1. Peugeot; 2. Ford; S Vauxhall. Onder voorzitterschap van dr P. van Dijk werd te Utrecht de 28e algemene vergadering gehouden van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. Als belangrijkste punt kwam de neffing van vijf cent per betalend bezoeker bij wegwedstrijden in bespreking, waaromtrent de voorzitter opmerkte, dat ook andere sportbon den dit middel hanteren om grotere inkom sten te verkrijgen. Dit laatste is ook nodig in verband met de grotere uitgaven, welke voor net bondsbureau te verwachten zijn. Wedstrij den, die door verenigingen worden georgani seerd, zullen naar bekend is, niet worden be last met extra heffing. Ook zullen de organi satoren, die zeer lage entrees heffen, omdat nen anders in de vermakelijkheidsbelasting valt en die gemeenlijk gewend zijn om lage toegangs prijzen te vragen, vrijstelling van de vijf cent toeslag kunnen verkrijgen. Dr Van Dijk deelde nog mee, dat voor de orgamsatie van de Wereldkampioenschappen 1958 een -fonds zal worden gesticht. Om de baansport te stimuleren zal de directie van het Olympisch Stadion reeds na half April met de lopuiaire Vrijdagavondwedstri.iden beginnen. Vlen hoopt, dat ook Apeldoorn en Nijmegen soortgelijke wedstrijden op hun programma's zullen plaatsen, terwijl met Utrecht besprekin gen zijn geopend. De sportcommissie zal trachten het kweken van baanrenners te bevorderen en wil verder veelbelovende jonge amateurs naar het buiten- ?nH uitenden. Ook om die reden is het be- s uit inzake de toeslag van 5 cent op wegwed strijden genomen. Liefdadigheidswedstrijden vallen buiten deze bepaling. In antwoord op een vraag deelde dr Van Dijk nog mee, dat indien de stadions in de toekomst floreren ie paanwedstrijden kunnen geven, ook een hef fing per betalende bezoeker van de banen zal worden gevraagd. De uitslagen in de schaakcompetitie lulden: EindhovenHeerlen 82, VAS Max Euwe 5%4%, RotterdamA.S.C. 44 (voorlopig), PhilidorD.D. kV- 5Vz, H. Chr. S.V.Leids S.G. 55. Emil Zatopek heeft te Parijs een cross country gewonnen over 10 kilometer in de tijd van 80 min. 3Jf sec. Twee werd. Chromik (Polen) 31.26, S Kutz (Rusl.) 31.34, 4 Pojidaev (Rusl.) 31.38, 5 Anou- friev (Rusl.) Sl.47. Het Lentecriterium te Toulon is ge wonnen door de Fransman Louison Bo- bet; de 60 ronden van elk 800 meter reed hij in 1 uur 33 min, 2 sec. Hassenforder en Anquetil (beiden Frankrijk) werden tweede en derde. Gino Bartali (It.) ein digde als achtste. Op de Parijse winterbaan heeft An ti rieux, kampioen van Frankrijk achter volging profs, zijn titel met succes ver dedigd tegen Matteoli. Na een spannen de en fraaie strijd klopte hij zijn rivaal met 20 meter in de uitstekende tijd van 6 min. 16,6 sec. De in de Westfalenhal van Dortmund gespeelde revanchewedstrijd tussen de Wereldkampioen zaalhandbal Zweden en een Duitse selectieploeg eindigde in een 55 gelijkspel. De Rotterdammer Kerkmans heeft te Apeldoorn het Nederlands kampioen schap klein biljart 38/2 gewonnen. Twee de werd De Kleine uit Zwolle, terwijl de derde plaats naar Barzilaij (Rotterdam) ging. De kampioen Kerkmans promo veert thans naar de hoofdklasse. Voor de Franse voetbalcompetitie zijn in de eerste divisie de volgende wedstrijden gespeeld: Bordeaux—Le Havre 1—4, Reims—Straatsburg 22, Rijssel—Monaco 0—0, ToulouseSt Etienne 1—1. Nice—Marseille 2—4, Nim»s—Metz 2—1 Nancy—Sochaux 2—3, Lens—Roubaix 4—1, Stade FrancaisSete 22. Bordeaux heeft de leiding in het klassement met 41 punten, gevolgd door Rijssel en Reims, die elk 38 punten vergaarden. Toulouse staat op de vierde plaats met 33 punten. Hekkensluiter is Sete met 15 punten. De open Nederlandse tafeltenniskampioenschappen, die dit jaar voor dc zevende maal en wel op 3 en 4 April a.s. in de Hou trusthal te Den Haag worden gehouden, zullen sterker bezet zijn dan ooit tevoren. De Wereld kampioenschappen tafeltennis van 6 t.m. 14 April te Londen zijn niet geheel vreemd aan de ditmaal wel zeer grote deelneming van buitenlandse cracks aan het tournooi in Den Haag. Want velen, die ook hebben ingeschreven voor de strijd om de Wereldtitels te Londen, hebben tevens de gelegenheid te baat genomen om ook acte de presence te geven in Den Haag. Voor de competitie van de Koninklijke Bel gische Voetbalbond zijn de volgende wedstrij den gespeeld: Tilleur FC—La Gantoise 2—3, Llerse SKAntwerp FC 00, Daring CBBer- chem Sport 21, Ol. CharleroiFC Mechelen 00, RAC MechelenCharleroi SC 3—3, Beer schot ACSC Anderlecht 32, Union St. Gil- loiseLyra 22, FC LuikStandard CL 42. Alle clubs hebben hu 25 wedstrijden gespeeld. La Gantoise staat boven aan de ranglijst met 32 punten, gevolgd door Anderlecht met 31 en FC Mechelen met 30 punten. Lyra staat onder aan met 25 punten. Zoals reeds bekend zal de gehele Hon gaarse ploeg, die te Londen deelneemt, ook in Den Haag van de partij zijn met o.a. de drievoudige Wereldkampioen Ferenc Sido, verder bij de dames' Gizi Farkas, die driemaal deze titel bij de dames op haar naam bracht en de 17-jarige coming-star Eva Koczian. Uit Tsjecho Slowakije komt o.m. mevr. Krejcova, die in 1948 toen nog mej. Furstova geheten de eerste interna tionale kampioenschappen van Neder land won. Bij de heren hebben ook nog ingeschre ven de Yougo-Slaven Vilin Harangozo en Zarko Dolinar die in 1953 te Rotter dam de titel wonnen in het dubbel de Tsjechen Ivan Adreadis, Stipek, Slar en Tereba en uit Engeland de vijftienv^.- dige Wereldkampioen Victor Barna. Een Belgische ploeg onder aanvoering van de bekende internationaal Pierre Dekem- per, de Fransen Jean Claude Sale en Maurice Bordrez en de Zweed Tage Flis- berg. Van Nederlandse zijde wordt o.a. tleel- genomen door de dames Coby en Nora van Megen, Tine de Zeeuw en Mies Bon nier en bij de beren door Cor du Buy, Cor Pelser, Wil van Zoelen, Jan Scheffer, Bert Onnes, Wim Stoop, Bertus van der Spek. Vergeleken met het vorig jaar, toen het tournooi in Rotterdam werd gehou den, is de sterke Engelse en Franse deel neming (Richard Bergman, de zusjes Rowe, Kennedy, Amouretti, Haguenauer, Roothooft, Ehrlich) vervangen door een overwegend Centraal-Europees element; de reeds genoemde namen van de Hon- f-atrse en Tsjechische ploegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5