Eerste Kamer eens met krachtig defensiebeleid Vijf-divisieplan vindt vele voorstanders WAT IS DICHTE MIST? m Verklaring van Aartsbisdom Meisje onttrok zich vrijwillig aan beslissing over voogdij Grote in brand verwekte opschudding het Groothandelsgehouw Westelijke conferentie Oost- Westhandel in voorbereiding; Belgisch huiseigenaar wil de autoriteiten „onder druk" zetten Kremlin's vrees voor insluiting Atoomproeven en de gevolgen r ik Humanisme zal zijn echte waarde nog moeten bewijzen Probleem voor het verkeer Het geval-Anneke Beekman In Baarle—Hertog Woensdag 24 Maart 1954 iDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuw plan voor inschakeling van Duitse troepen Tien argumenten aii! Tweehonderd meter ziclit de uiterste «frens Frans E.D.G.-debat waarschijnlijk niet vóór Mei VETTE ROOKWOLKEN BOVEN ROTTERDAM Inventaris van sportfirma in de as gelegd; schade wordt geschat op drie ton Enorme ravage Dulles: V.S. gaan minder ver dan bondgenoten Te voet naar Rome en terug Belgisch of Nederlands I gebied? Russische waarschu- wing aan Arabische landen Grootscheepse luchtbe- scliermingsoefening in Ver. Staten WEERBERICHT K... Planningsfout bij nieuwe kruisers Inschakeling Duitse troepen De vliegtuigongevallen Luchtmacht niet sterk genoeg? Brume beer en grizzly „Bedorven vrede WFw:W ij O Egyptische duisternis Waternymphen Grote voorraad ging verloren Triest beeld Geen gevaar voor de andere panden Dammen van greffel Opa Schram cii Jolian Wilmsen vertrokken De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt, later verspreide opklaringen. Ove'rwegend droog weer. Meest matige wind, aanvankelijk Noordelijk, later krimpend naair West of Zuid-West. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Donderdag 25 Maart: Zon op 6.33 uur, onder 19.00 uur. Maan op 1.00 uur, onder S.24 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT GETALM inzake VEILIGHEID 's-GRAVENHAGE, 23 Maart 1954. Zoals was te verwachten, vormde het vijf-divisieplan van minister Staf hij de behandeling van de Oorlogsbegroting in de redevoeringen van de meeste senatoren het kernpunt van het hele vraagstuk van de legerophouw, al betrof dit dan ook eigenlijk niet deze begroting zelf, maar hel toekomstige beleid. Meende de heer De Dreu (P. v. d. A.), dat hij zich hierover niet moest uitspreken, omdat dit het beleid van na '54 betrof en de minister deze plannen nog zou toelichten in de Defensienota, die hij aan de Tweede Kamer had toegezegd, de heer Ruijs de Beerenbrouck (K.V.P.) was van mening, dat nu de Tweede Kamer zich hiermee had bezig gehouden, de senatoren hieraan ook aandacht moesten schenken. Hij haalde de „Times" aan, waarin de militaire medewerker van dit blad had geschreven, dat de militairen zich meer voorbereiden op de afgelopen oorlog dan op de komende en maande de regering niet in die fout te vervallen. Hij erkende, dat er een berg onzekerheid lag in een komende oorlog. Men kon niet met zekerheid zeggen of bepaalde wapens zouden worden gebruikt of niet en op welk terrein die oorlog zou worden uitgevochten, er was een omwenteling in de strategie. Hij vond het ook volkomen begrijpelijk, dat de Tweede Kamer de minister inlichtingen had gevraagd over de toekomstige legervorming. Minister Staf had intussen een succesvolle reis naar Amerika achter de rug, de regering was het met zijn plannen eens, de minister zou nu reeds verhelderend kunnen spreken om de onzekerheden in zijn beleid te verduidelijken. De heer Ruijs zeide geen bezwaar te hebben tegen het vijf-divisieplan, men moest hierin de minister de vrije hand laten, indien de verwezenlijking van dit plan zowel wat betreft het personeel als materieel en financieel mogelijk was. Hij vroeg in dit verband om concrete cijfers in de defensienota. De katholieke senator had niet minder dan tien argumenten voor het vijf-divisie plan. Hij vertelde daarbij, dat in geval van oorlog een transportvïoot in tijd van 15 dagen 700.000 man troepen en materieel en alles wat er nodig was over de oceaan zou kunnen brengen, deze periode van 15 dagen zou dan door de mobilisabele divisies moeten worden overbrugd. Dit gold hierbij alleen maar de vraag of onze gevechtskracht daardoor groter zou wor den. Met een stellige hulp van de V.S. en voldoende kader achtte hij het plan uit voerbaar. Er waren echter ook andere klachten en onzekerheden, zoals over de twee kruisers, die op zichzelf zeer werden geprezen, maar die nog geen vuurleidingsapparatuur hadden, waardoor de gevechtswaarde tot een minimum was teruggebracht. Deze zou pas in 1955 komen. De heer Ruijs vroeg dienaangaande, of zulke plannings- fouten bfl buitenlandse marines ook voor kwamen. De heren Wendelaar en Rujjs hadden was een van zijn argumenten. Men moest j het voorts over* het tekort aan mijnen- goed begrijpen, zo betoogde hij, dat een Nederlandse verdediging-op-zich-zelve niet bestaat, er bestaat alleen een West- Europese verdediging de heer Vixse- boxse onderstreepte dit later nog eens cn om de strijd zover mogelijk naar het Oosten te dringen, zouden zestig divisies nodig zijn. Een heel nieuw plan ontwikkelde de heer Ruijs aangaande het opnemen van Duitse troepen in de Westerse verdediging, wat tot nu nog steeds schip breuk heeft ge leden op de Franse tegen stand. Tegen over de z.g. Oost-Duitse Volkspolitie, die klaar staat met een macht aan troepen en ma teriaal, is het Westen nog niets gevorderd. Hoe lang zal dat nog duren, vroeg de katholieke spreker vegers en over de kwetsbaarheid van de havens. Voor het laatste drong de heer Ruijs aan op een beter vliegveld voor Den Helder nu de watervliegtuigen in de mo derne oorlogvoering hadden afgedaan. De versterking van de luchtmacht achtte de heer Ruijs zeer urgent; tevens vond hij samenwerking en coördinatie in verband met deze tekorten bij de aanschaffing van materieel zeer gewenst. De heer De Dreu meende, dat de Neder landse bevolking het bericht van de sta tionnering van een Amerikaans vliegtuig eskader in ons land met gemengde gevoe lens had ontvangen. Ter ene zijde werd hierdoor onze afweer wel vergroot, maar het vergrootte ter andere zijde de kans op grootscheepse aanvallen. Dit lokte critiek uit van de zijde van de heer Algra (A.R.) die meende, dat deze opvatting tot merkwaardige conclusies leidde. Dat zou namelijk leiden tot ont bloting van ons land van alle verdedi gingsmiddelen. Ook met de territoriale verdediging vond men het maar droevig gesteld da heer Vixseboxe, partijgenoot van de mi nister, zei dit op enigszins andere wijze en de toezeggingen van Amerikaans oefen materiaal waren te vaag (Wendelaar). Voor de vliegtuigongevallen noemde da Den Haag, moest worden tegengegaan Volgens de heer Ruijs waren de ongeluk ken ook te wijten aan foutief beleid als bijvooi'beeld onvoldoend getrainde vlie gers bij slechte weersomstandigheden de lucht in werden gestuurd. De onachtzaamheid zou men moeten be strijden door dc eis van een bijdrage in de schadevergoeding tot regel te verhef fen. Weer een andere klacht was, dat de luchtmacht niet sterk genoeg was, hoewel toch aan alle Nato-eisen was voldaan. Raket-verdediging was er pas in twee lan den van.het Nato-blok, de radar was nog slecht verzorgd en de waarde van lucht verdediging zonder radar was vrijwel nihil. De heer De Dreu legde er nog eens de nadruk op, dat deze offers voor de lucht verdediging moesten worden gevraagd. Het had nooit tot een gesprek kunnen komen, zo zei hij, tussen dc wolf en het lam, maar wel tussen de bruine beer cn een grizzly. Hij was het met de andere senatoren Gistermiddag brak op de derde ver dieping van het Groothandelsgebouw te Rotterdam een hardnekkige brand uit, die een schade veroorzaakte van drie ton. Door de ramen van het bran dende bedrijfspand banen zich enorme vette dampwolken een weg naar bui tten, waardoor het blussingswerk werd bemoeilijkt. heer Wendelaar twee oorzaken, namelijk maar niet direct eens over de 1350 mil- onvoldoende voorzichtigheid bij de vlie gers en onvoldoende zorg van het grond personeel. De onvoldoende discipline, zo als die kortgeleden nog was gebleken bij de vlucht van een straaljager vlak boven lloen na 1954 voor nieuwe defensie-uitga ven. De zes milliard tot 1954 was wel de uiterste grens. Daarna zou men zorgvul dig de defensieve en sociaal-economische doeleinden hebben af te wegen. Dr Klamer zeide, dat ook het K.N.M.I. spreekt van dichte mist, wanneer het zicht 50200 meter bedraagt. Hij kon zich echter wel voorstellen, dat mensen bij een zicht van ongeveer 200 meter niet spreken van dichte mist en dat men dan met kleine lichten gaat rijden. De ambtenaar van het O.M. meende, dat men de 200-meter-grens moet aan houden. Hij eiste tegen alle verdachten boeten, variërende van 20 tot 25 gulden. De kantonrechter tekende bij zijn vonnis aan, dat het begrip dichte mist misver stand heeft gewekt en hij verlaagde de boeten tot 15 gulden. Voor de kantonrechter te Groningen had zich gisteren een aantal automobilis ten te verantwoorden, tegen wie proces verbaal was opgemaakt wegens overtre ding van het Wegenverkeersreglement. Dit reglement verplicht bestuurders van motorrijtuigen bij dichte mist bij dag aan de voor- en achterzijde van hun voertuig een verlichting te voeren als in het reglement beschreven. Er wordt daarin gesproken van koplichten, maar hierbij wordt in het midden gelaten of men met vol dan wel met gedimd licht moet rijden. Wel staat vast dat men niet kan volstaan met stads- of parkeerlich- ten. De bovenbedoelde automobilisten nu waren geverbaliseerd omdat hun wagens onvoldoende zouden zijn verlicht geweest. Men zat evenwel met de vraag: Wat is dichte mist. Om deze te beantwoorden kregen twee getuige-deskundigen het woord, n.l. ir A Boost uit Den Haag, direc teur van de A.N.W.B. en dr G. Klamer. adjunct-directeur van het K.N.M.I. Ir Boost verklaarde, dat men volgens de internationale schaal voor de scheep vaart van zware mist spreekt, wanneer iichtmerken reeds op een afstand van 50 meter niet meer herkenbaar zijn. Bij een zicht van 50200 meter spreekt men van dichte mist. Volgens ir Boost zou in dat geval dus groot- of dimlicht zijn voorge schreven. Hij zou evenwel uit veiligheids overwegingen nog van dichte mist willen spreken, wanneer het zicht niet meer dan 300 meter bedraagt. Het staat thans eigenlijk wel vast, dat de behandeling van de bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag in het Franse parle ment tot Mei zal worden uitgesteld, aldus is Dinsdagavond in politieke kringen te Parijs vernomen. Zelfs de vroegere minister van buiten landse zaken Robert Schuman, een van de krachtigste voorstanders van het Europese legerplan zeide Dinsdagavond dat begin Mei „de geschiktste tijd" voor het begin van de lang uitgestelde behan deling schijnt. Hij sprak ook over devrede, al was dat woord dan ook door de z.g. vredespropaganda van Moskou bedorven en dit woord is door de communistische duivel aangeraakt. Hij pleitte dan voor de verhoging óók van de geestelijke weerbaarheid en de culturele ontwikke ling van de jeugd, wat de heer Algra (AR) onderstreepte, toen hij de voor lichting van het ministerie onder de jeugd besprak. Men moest in deze omstandigheden niet te snel oordelen, dat men door deze voor lichting de jeugd militairistisch leerde denken. Van overheidszijde moest men het resultaat van de voorlichting niet afwe gen naar het aantal vrijwilligers, dat deze opleverde; de voorlichting had een die pere betekenis. De heer Vixseboxe meende tenslotte, dat de op de minister geuite critiek ook poli tieke motieven had en hij verwees daar voor naar de uiting van mr Oud op het VVD-congres, waarin deze twijfel uit sprak of minister Staf wei tegen zijn zware taak was opgewassen. Wat prof. Molenaar deed opmerken, dat de M. v. A. van de minister niet geschikt was om het vertrouwen in zijn beleid te versterken Deze M. v. A. had een zeer duidelijk beeld gegeven van de plannen en mogelijkheden Zijn partijgenoot, de heer Wendelaar, had als lid van de defensiecommissie misschien meer vertrouwen kunnen uitspreken. Hij had dat vertrouwen uit de stukken niet kunnen putten. In de zeer late avond werd nog begon nen aan de begroting van het Ministerie van Maatschappelijk Werk, waarvan de algemene beschouwingen morgen worden voortgezet. Twee sprekers, de heren Schip per (AR) en De Vos (VVD) voerden nog het woord. Wij komen daar morgen op terug. F.S. Vanwege de herhaalde vragen, of het Aartsbisdom zal antwoorden op het tele gram van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap betreffende het geval- Anneke Beekman, deelt het Aartsbisdom mee, dat een telegram, dat bijna reeds voor dat de geadresseerde cr kennis van kon nemen, aan de publiciteit van de pers wordt vrijgegeven, klaarblijkelijk eerder is bedoeld om stemming te wekken dan om antwoord te verkrijgen. Het standpunt, dat door het Aartsbisdom in deze zaak werd ingenomen, is reeds meermalen uiteengezet, zodat het niet no dig schijnt daarop nogmaals te insisteren. Het is niet de taak van de kerkelijke Mr RUIJS de BEERENBROUCK ...sprak met generaal Gruenther zich af. De Duitse medewerking is meer dan ooit nodig. Wij zijn erbij betrokken met vlees en bloed. Hier gold het: Tua res agitur, het gaat om onze zaak. IHj stelde het «Tan aldus, dat nu er door onderhandelingen geen overeenstemming tussen Frankrijk en Duitsland was te ver krijgen, de enige oplossing zou zijn, dat de Amerikaanse en Britse bezettingen in baar zones Duitse eenheden zouden op nemen. Frankrijk zou daar moeilijk be zwaar tegen kunnen maken, waar het zelf een vreemdelingenlegioen heeft, met al leen in Indo-China reeds 40.000 Duitsers. Overigens kon men Frankrijk rustig voor een fait accompli stellen.. Dit was beter dan de voortgezette onveiligheid, indien de E.D.G. niet tot stand zou komen. Bij het bezoek van de defensie-commissie aan Parijs had spr. generaal Gruenther deze suggestie eveneens gedaan. Intussen was men over dit vijf-divisie plan niet helemaal gerust. Was het kader hiervoor wei voldoende, vroegen de heren Wendelaar (V.V.D.) en De Dreu (P.v.d.A.). De heer Wendelaar sprak zelfs van grote ongerustheid dienaangaande. En hoe stond het met de geoefendheid van de dienst plichtigen, die tot 35 jaar konden worden opgeroepen, maar dan te weinig geoefend zouden zijn? Volgens de heer De Dreu (Van onze verslaggever) Jn het Groothandelsgehouw te Rotterdam liet grootste zakenpand van West-Europa is gistermiddag kwart voor drie een hardnekkige brand uitgebroken op de derde verdieping, in de bedrijfsruimten van de sport handel „Wifra Het vuur woedde daar ongeveer twee cn een half uur lan<* en legde de inhoud van het magazijn, de showroom cn het kantoor, geheel in de as. De schade bedraagt naar ruwe schatting drie ton. In het betrokken magazijn waren grote hoeveelheden tafeltennis-balletjes, ten nisrackets en andere met celluloid be werkte sportartikelen, alsook tennisbal len, opgeslagen en dit had tot gevolg, dat de brand direct zware, vette rookwolken veroorzaakte, welke zich door de stuk geslagen ruiten een weg naar buiten baan den en reeds van ver te zien waren. Vrijwel onmiddellijk stroomde het pu bliek van alle kanten voor het Groothan delsgehouw tezamen en de enorme poli tiemacht, die terstond op de been werd gebracht, had handenvol werk om de kijklustigen op een afstand te houden. De gemeentelijke brandweer was, nadat er middclalarm was gegeven, snel ter plaat se met vier slangenwagens, drie motor- spuiten en een machinale ladder. De galerijen langs de binnenplaats, waaraan ook het pand van „Wifra" is ge- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, heeft Dinsdag te Washington meegedeeld, dat een voorstel wordt onderzocht om een conferentie van de voornaamste Westelijke geallieerden te houden over de handel tussen Oost en West. Toen men Dulles op zijn persconferentie om commentaar vroeg op do Britse regeringsverklaring van Maandag, waarin het besluit werd meegedeeld om de handel met de Sovjet-Unie tot een maximum op te voeren zonder de Westelijke veiligheid in gevaar te brengen, zei de minister, dat Amerika blijkbaar een gro tere mate van beperking van die handel wenst dan zijn voornaamste bondgeno ten. Overigens, zo merkte hij op, viel nog niet te zeggen, wat het resultaat van de komende besprekingen over deze kwestie zou zijn. Op de vraag of die besprekingen bila- Westelijke bondgenoten, teraal of multilateraal zouden zijn, ant- (De Britse minister van handel deelde ■woordde Dulles, dat enige aandacht Maandag in het Lagerhuis mee, dat Groot wordt geschonken aan het houden van Brittannië de Westelijke geallieerden ge- een. vergadering met de voornaamste detailleerde voorstellen zou voorleggen). legen, waren al vanaf de eerste minuut gevuld met talloze belangstellenden, die het verloop van de brand van daar af op een uitstekende wijze konden volgen. In tussen streden de brandweerlieden, onder leiding van de heer J. Hamei, binnen een zware strijd. Door de enorme rookontwikkeling was het onmogelijk de vuurhaard zonder gas masker te naderen. In de gangen, waar het water al gauw vele centimeters hoog stond, heerste een Egyptische duisternis, omdat men, met het oog op eventuele kortsluiting, de electriciteitsvoorziening had uitgeschakeld. Ook de liften werkten niet meer en in het gehele gebouw had men de honderden branddeuren ge sloten. dichter werd de rook, steeds moeilijker het blussingswerk en steeds om. vangrijker werden de watermassa's, welke tot op de tweede verdieping begonnen door te dringen. In golven stroomde het water de trappen af, terwijl het ook op vele plaatsen door de plafonds begon te sijpelen. Het gevolg hiervan was, dat ook op deze verdieping de gangen, direct onder de brandende ruimten gelegen, blank kwamen te staan. De showroom van de fa. Westenborg en Zn, de kantoren van het Braziliaanse consulaat en enkele kleine vergaderzaal tjes van restaurant Engels kregen even eens waterschade. Direct werd op deze verdieping begon nen het bluswater te lozen. Dertig perso neelsleden van restaurant Engels rukten j me^ ..se'lePPen, zwabbers, bezems en ander geïmproviseerd materiaal en „duw den' het water door de geopende buiten deuren in de richting van de binnen plaats. De koks waren nog gestoken in hun witte pakken en hun hoge mutsen. De meisjes waren so verstandig ge weest de schoenen uit te trekken en waadden in haar „blote nylons" door het water, terwijl men hier en daar dc optimistische opmerking kon horen „Dat dc baas wel voor nieuwe sou zorgen Boven, in de directe nabijheid van de orand, werd door vele hulpvaardigen een levende ketting gevormd om te red den wat er nog te redden viel. Helaas was dit erg weinig. In verband met het nade rende sportseizoen had de grossiersfirma „Wifra" een zeer grote hoeveelheid goe deren in huis. De vorige weken waren er nog dertigduizend prijscouranten de deur uit gegaan! De 21-jarige magazijn bediende Hilke Rense van den Brink uit de Rubroekstraat 108, ontdekte het vuur het eerst. toen rook zag", vertelt hij, „neb ik „Brand... Brand geroepen om de anderen te waarschuwen en toen ben ik naar de brandslang gesneld, heb net ruitje ingeslagen en ben met blussen begonnen. Maar de rookontwikkeling was zo enorm sterk, dat ik er vrijwel onmiddelijk mee moest ophouden Onder de dertien personeelsleden, die °P n®' ogenblik in de zaak waren, ont stond een kleine paniek. De meisjes vluchtten gillend naar buiten, maar kon den haar jassen en tasjes nog meenemen Ongelukkiger was het grootste gedeelte van de heren, die al hun goed moesten achterlaten. „Mijn ketelpak, mijn overjas, mijn tas, mijn boterhammen, die ik nog niet had opgegetenalles verloren", ver telt ons de jongste bediende, Gerrit I apmans, als we hem ergens op de gang, ontmoeten, badend in het nat en vuil van het roet en het bluswater. „Ik was net even naar de bank. Toen ik terugkwam vond ik dit In dezelfde poel. terwijl men net een door het vele rook-slikken bewusteloze spuitgast op een brancard wegdraagt, treffen we ook hoofdman H, van der Burg' van slangenwagen 26. Zijn hand draagt hy in verband. Glaswond. Het bloed druipt langs het windsel. „We hebben het vuur hier bestreden met zeven stralen, maar je kon er bijna niet bij komen vertelt hij. Inmiddels is het half vjjf geworden en slagen we erin, met een zakdoek voor de mond en tot aan de enkels in het water, de getroffen ruimten 216 vierkante meter in totaal te bereiken. De ravage is hier verschrikkelijk. Wrakken van bureaux, kapotte stoelen, een enorme hoeveelheid tennisrackets, welpenrmitsen, voetballen en andere sportartikelen, druipend en geruïneerd Langzaam drijft, als 'n ironische situatie schets, een badmuts de deur uit De klap pers hangen drijfnat uit de kasten. Alle ruiten zijn kapot. Rechts in de hoek spull nog steeds een vette damp naar binnen, die tegen het plafond blijfl hangen. Al leen laag bij de grond kan men naar adem happen. Het eens zo moderne, frisse kan toor is nu alleen maar triest. Aan de kapstok hangt nog het restant van een jas. Terug op de gang, waar men nu bij het licht van schijnwerpers het blus singswerk voortzet, sjouwt enderbrand meester J. Kamps met een levensgrote modepop, een sportief geklede dame, die ondanks alles nog een vriendelijke glimlach om de lippen heeft. Hij zwaait haar trots in het rond en sluit haar dan in zijn armen. „Je moet", zegt hij, „van alles de goede kant proberen te zien Later op de avond maken we met de heer Thurmer, directeur van het Groot handelsgebouw, een inspectietocht langs het getroffen gedeelte. „Het betrokken pand", vertelt hij, „omvat maar een vijf duizendste van de gehele verhuurbare ruimte van het Groothandelsgebouw. De schade valt, ondanks alles, nogal mee. Het bluswater is voornamelijk doorgelekt langs het trappenhuis en de ruimten langs de liftkokers. Dit is de tweede brand in het Groothandelsgebouw. De eerste, ruim een jaar geleden was veel kleiner van omvang. De rest van de hier gevestigde panden hebben geen enkel ogenblik ge vaar gelopen. Men is hier op alle moge lijke manieren tegen brand beveiligd". Restaurant Engels blijkt er goed van af te zijn gekomen, dankzij het onmiddellijk ingrijpen van het personeel en de practi- sche gedachte, overal in de gangen kleine dammetjes aan te leggen, waarvoor men een greffel gebruikte, die onlangs bij de Weense week reeds als versiering dienst deed en die nu, zij het dan op een geheel andere manier, opnieuw op practische wijze kon worden benut. Nog tot laat pi de avond dromde het publiek voor het Groothandelsgebouw samen en nog steeds waren er toen rook wolken te zien. Wat betreft de oorzaak van de brand is nog niets bekend, hoewel het vermoe den werd geuit als zou hier- sprake zijn van kortsluiting. Verzekering dekt de schade. overheid beslissingen van eer burgerlijke instantie uit te voeren. Al spoort de Kerk de gelovigen in het algemeen aan te ge hoorzamen aan de burgerlijke autoriteit, zij dwingt die gehoorzaamheid niet met kerkelijke sancties af. De kerkelijke over heid laat aan iedere gelovige de vrijheid van geweten om in een bepaald geval zich niet aan de beslissingen van een burger lijke instantie gebonden te achten. Uit de laatste ontwikkeling van dit ge val is wel duidelijk gebleken, dat het meisje zich vrijwillig aan de beslissing van het gerechtshof onttrekt, omdat ze blijkbaar het vertrouwde milieu, waarin zij vanaf haar eerste levensjaren opgroei de en dat met gevaar voor eigen leven haar leven redde, prefereert boven het volkomen nieuwe milieu, dat men haar wil opdringen. Indien het bewuste meisje meent de vrijheid te mogen nemen zich niet aan de over haar toekomst genomen beslissing van de burgerlijke autoritei ten gebonden te achten, zal de kerkelijke overheid haar die vrjjheid willen en moeten laten Zoals het Aartsbisdom er niet aan zou willen meewerken om het meisje tegen haar wil gedwongen te handhaven in een katholiek milieu, zo stuit het evenzeer te gen de borst om medewerking er aan te verlenen, dat het meisje tegen haar zin gedwongen wordt overgebracht naar een ander milieu. Nu de eigen wil van het meisje zo dui delijk is gebleken, kan men zich afvragen of het niet op de weg van de Joodse ge meente zou liggen om afstand te doen van de voogdij «en de achtervolging en opjaging van het meisje te staken, zodat ze zowel de lichamelijke als de psychische rust kan vinden, die zij behoeft. Kan het belang van het meisje daar niet toe doen besluiten, dan spore men het meisje op tot men het in handen heeft, maar men vrage niet anderen om het'meisje tegen haar zin uit te leveren en men make er geen rel van, die de bevolkingsgroepen van Neder land van elkaar zou kunnen ver vreemden. Gisterenmorgen om negen uur zijn de 67-jarige „Opa" Schram uit Driebergen en de 71-jarige Johan Wilmsen uit Asten (N.-Br.) gestart voor een wandeltocht van meer dan 3000 km heen en terug naar Rome. Beide wandelaars hadden een band om de arm, waarop stond „Holland- Rome v.v.", met daaronder de kleuren van de Nederlandse vlag. Hun bagage hadden zij in een wagentje gepakt, dat van dezelfde emblemen was voorzien. Bij het vertrek was mede het echtpaar Deuss uit Zeist aanwezig, dat verleden jaar een voetreis naar Rome maakte en per vliegtuig terugkeerde. Vele familieleden van de wandelaars waren present om afscheid te nemen. Opa Schram had nauwelijks tijd om alle formaliteiten af te wachten. Hij haalde in het gemeentehuis het eerste stempel voor zijn cahier, dat hij op elke pleister plaats hoopt te voorzien van een derge lijk waarmerk. Hij hoopt, dat de 3000 km er op zal zitten voor de Vierdaagse be gint. Dan wil hij ook daaraan deelnemen, voor de veertiende keer. O In Baarle-Hertog staat een groepje hui zen, die nog steeds een twistappel vormen voor de Belgische en Nederlandse autori teiten. Men kan het er nl inaar niet over eens worden, of de huizen nu op Belgisch dan wel op Nederlands grondgebied staan De Belgische eigenaar van de huizen, de heer Van den Eynde, heeft nu, zo be richt het Belgische blad „Het Volk", een plan uitgewerkt dat, naar hij meent, ds autoriteiten er toe zal brengen snel een beslissing te forceren. Nadat hij voor de papieren had gezorgd, die het overbren gen van zijn meubelen via het douane kantoor moesten dekken, heeft hij name lijk zijn intrek genomen in een der huizen De Nederlandse tolbeambten lieten alles over de grens toe en weldra waren de Dc Sovjet-Unie heeft Dinsdag Egypte cn andere Arabische landen nogmaals laten weten, dat zij het sluiten van een militair verdrag voor het Midden-Oos ten onder auspiciën van het Westen als „een onvriendelijke en zelfs vijandige daad" jegens haar beschouwt, aldus is in welingelichte kringen te Cairo vernomen. De nieuwe Sovjet-ambassadeur in Egypte, Daniel Solod. herhaalde in een onderhoud met de Egyptische minister van buitenlandse zaken, dr Mahmoed Fawzi, het standpunt van het Kremlin ten opzichte van defensieverdragen in het Midden-Oosten. Rusland liet Egypte en de Arabische landen voor het eerst weten, dat het hiertegen gekant was, toen in 1951 Ame rika, Groot Brittannië, Frankrijk en Tur kije een defensiecommando van het Mid den-Oosten voorstelden. Sinsdien hebben de Russische gezan ten in de Arabische hoofdsteden het Rus sische standpunt duidelijk gemaakt tel kens wanneer de Arabische landen op het punt stonden defensieverdragen met de Westelijke landen te sluiten. Maandagavond had Egypte reeds aan gekondigd, dat het zich zou verzetten tegen de Westelijke politiek van bilate rale verdragen met de Arabische landen, zolang het geschil over het Suezkanaal nog niet is geregeld. dochter en de zoon van de heer Van d=n Eynde bezig bij het huis de inboedel af te laden. Toen zij bijna klaar waren dook evenwel plotseling de ontvanger van het Nederlandse douanebureau op en ver klaarde, dat alle goederen in beslag ge nomen zouden worden. De zoon werd op het bureau ontboden, waar een vertegen woordiger van de Belgische douane even eens aanwezig was. De Nederlandse ontvanger verklaarde, na overleg met zijn hoofdbureau te Eind hoven, dat de heer Van den Eynde nog bepaalde documenten moest overleggen wilde hij zich als Belg in Nederland ves tigen. De heer Van den Eynde weigerde evenwel zich deze documenten aan te schaffen, omdat hij zich naar zijn mening op Belgisch grondgebied bevond. De ont vanger was het daarmee niet eens en zeide, dat in dat geval de meubelen ln beslag zouden worden genomen. De vertegenwoordiger van de Belgischs overheid verklaarde hierop, dat, indien er beslag werd gelegd op het meubilair van de heer Van den Eynde, hij de Bel gische rijkswacht zou verzoeken de in beslagneming te verhinderen. Deze be dreiging, aldus „Het Volk", bracht de Ne derlandse douane-ambtenaar tot „bezin ning". Tenslotte besloot hij tot uitstel van een beslissing in deze zaak, opdat hij deze aangelegenheid met zijn onmiddellijke chef zou kunnen bespreken. Het hangt nu van Den Haag af, zo besluit het blad, wat er verder zal gebeuren. Op 14 en 15 Juni zal een grootscheepse oefening worden gehouden om de lucht beschermingsorganisaties in de 48 staten der V. S„ Hawaii. Porto Rico, Alaska en de tien provincies van Canada te beproe ven O.m. zullen schünaanvallen met atoom hommen op 42 plaatsen worden uit gevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1