Maria, die de Blijde Boodschap verscheen te Banneux ontving, Een devoot Genadeoord Chefarine .4 H.B.S.-er ontdekte Mosasaurus in mergelgroeve Nederlandse vrachtauto veroor zaakte verkeersramp ISRAEL LOOPT WEG UIT WAPEN- STILSTANDSCOMMISSIE Houding der Overheid tegenover Humanistische Verbond Fabrieksartikelen gemengd onder blindenhandwerk NG- SLAGEN De Maagcl der Armen Goedkope reis- panieren ziin nodig Israëlisch-Jordaanse verhouding toegesnitst Niet totaal afwijzend, doch erkenning van God en godsdienst mag niet ondermijnd Rode aanbidding 4 doen méér dan één! Zeldzame vondst in „9t Roothte Bemeten Leidse en Zuid-Limburgse geologen stelden onderzoek in Henk van der Maze. Straaljager bij Eindhoven neergestort Duitsers willen niet talmen met „Luf thansa Haagse maatschappij komt toch voor schade op „Geen probleem beheerst zó onze gedachten'' V.A.B.O.-vertegenwoordiger stond tereclit WOENSDAG 24 MAAKT 1954 PAGIiNA 3 Verlichting voor de zieken De zieneres De genadekapel, ivelke op verlangen van O. L. Vrouw te Banneux werd gebouwd. Zeer bijzondere vondst ZUSTERS VAN J. M. J. BLIJVEN IN NIEUWKOOP Boerderij door tank in vlammen opgegaan Paspoortleges zullen worden verlaagd AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN „Dan zou ik me hebben doodgereden' De schadevergoeding HAARLINT STAK BOVEN WATER VIT Het beste bed ooit gemaakt! Arabische solidariteit RAPPORT VAN CENTRUM STAATKUNDIGE VORMING Conclusies Sir Winston Churchill over Aen H.-bom STIEFMOEDER WAS TEGEN DE VERKERING Dienstbode stak huis van ex-verloofde in brand VIJF NIEUWE TREILERS VOOR IJMUIDENSE REDERIJ Pater Emmanuel, een Vlaamse Norbertijn van de abdij van Averbode, lag doodziek te bed. De professoren van de Universiteitskliniek te Leit- ven hadden hem opgegeven. De patiënt leed aan een ernstige longkwaal en had bovendien een ongeneeslijke hartafwijking. Pater Emmanuel, die een vurig Mariavereerder was, had al zijn hoop gesteld op Lourd.es. Men heeft hem naar dit Genadeoord gebracht. Iedere dag werd hij in het ijskoude water van de piscines gebaad, doch Maria verlichtte daar zijn lijden niet. Zieker nog dan hij gekomen was keerde hij naar zijn vaderland terug. Hij wilde nergens anders dan te Banneux sterven De zusters van de H. Vincentnis a Paulo, die pater Emmanuel in haar hospitaal ter verpleging opnamen, begonnen een noveen vooi de jeugdige priester. Zij baden zoals zusters gewoon zijn tot O.L. Vrouw te bidden: vurig en met een vertrouwen, dat de granieten heuvels der Ardennen zou kunnen verplaatsen! Op wonderbare wijze heeft Maria dit gebed verhoord. Reeds op de tweede dag van de noveen voelde pater Emmanuel zich op slag èn totaal genezen, hl de tijd van enkele maanden kwam hij maar liefst 26 kilo aan! Op een certificaat, dat de behandelende artsen hem na een minutieus wetenschappe lijk onderzoek uitreikten, verklaarden zij, clat zij hoegenaamd geen afwijking meer konden bespeuren. „Ik ben nog nooit zo goed geweest als tegenwoordigvertelde hij ons met een gezicht, dat straalde van blozende gezondheid. Acht maal is Maria als Maagd der armen te Banneux verschenen. Mari .tie Beco, die toen twaalf jaar oud was, zag Haar lichtende gestalte van heel ver en heel hoog over het „Bos der Armen" zwe ven en neerdalen op de plaats, waar thans volgens het. uitdrukkelijke verlangen van de Moeder Gods de kapel is gebouwd. De Lieve Vrouw deelde aan het eenvoudige meisje mee, dat Zij het l^den kwam ver zachten en aan de zieken verlichting wilde brengen. De verschijningen hebben plaats gehad in het rampzalige jaar, waarin Hitier het nationaal-socialisme in Duitsland aan de macht wist te br-ngen. Daarmede ving het meest dramatische hoofdstuk van de wereldgeschiedenis aan. De laatste zinnen zijn er nog steeds niet van geschreven. Want nog altijd duurt het geestelijke en stoffelijke lijden der mensen voort. Maria verscheen in een streek waar de geloofsijver van de bevolking reeds sedert verschillende generaties verslapt was. Over het algemeen waren deze men sen op godsdienstig gebied onvoldoende onderwezen. De dorpskerk, die beneden in het dal ligt, werd 's Zondags bedroe vend slecht bezocht. Dit alles was te wijten aan de noodlottige invloed van de Franse cultuur, die met de taal haar in trede in het Walenland had gedaan. Na het bezoek van O. L. Vrouw is er veel ten goede veranderd. Avond aan avond wordt bij de kapel luidop de Rozenkrans gebeden. Dagelijks trekken er drommen pelgrims naar toe. Devoot knielen zij op de banken van de kapel neer. Wonderbare genezingen en gebeds- MAANDAGAVOND publiceerden we een eind Februari uitgebracht rap port over de „bedroevende stand van zaken" in de Russische landbouw. Enkele hoge functionarissen hadden in verband met deze affaire een behoorlijke veeg uit de pan gehad. Ach ja, kankeren, gelijk de communisten dat hier mogen doen, op alle mogelijke toestanden, Is natuurlijk heel wat gemak kelijker dan instanties en volk tot 100 pet medewerking bereid te vinden of op te jagen. Alleen is het vreemd, dat „De Waar heid" hier altijd vergelijkingen trekt met Rusland of de satellietstaten. We nemen het nieuwe, jonj.a staten niet kwalijk als niet aanstonds de zaken uit stekend marcheren. Dat goed marcheren is in oude zaken soms nog een pijnlijke geschiedenis. Wel moeten we bezwaren maken tegen die rode aanbidding der communisten van alles wat Russisch is. Hoeveie malen in de afgelopen drie jaar zijn nu in Rusland al de rantsoenen ver hoogd en de prijzen omlaag gegaan? Eerst was het goed, toen beter, toen beterder, dan best, dan bester. We wachtten nog slechts op het allerbesterst. En zie, nu komt er weer een rapport, dat het met de landbouw vrij „knudde" is. Doch „De Waarheid" weet al te melden, dat grote veranderingen op til zijn ..aangezien de huidige graanproductie de snel groeiende behoefte van de sovjet economie nog niet geheel kan bevre digen". Keurig gezegd, niet? Dan begint „De Waarheid".weer met duizelingwekkende cijferreeksen. Het land staat voor de taak de productie van graan in 1955 met vijf en dertig tot veertig procent verhoogd te hebben. Dat is niet even een peuleschilletje, 35 40 pet. De onbevredigdheid moet dan thans wel navenant zijn. Doch de Russen pakken effentjes aan. Er ligt hier en daar noga] een stukkie land braak. Het graangebied wordt nu met 13 mlllioen ha land vergroot, d.w.z. een oppervlakte van vier maal heel Neder land. Voor het ontginningswerk bestaat volgens „De Waarheid" reeds een enorme interesse. Overigens ging het volgens genoemd rood orgaan toch al „bester". Want in de laatste maanden (de vorst is nauwelijks weg) hadden de boeren op de collectieve en staatsboerderijen reeds 16 millioen ha (bijna vier maal Nederland) meer beplant dan het jaar daarvoor. Waarom dan al die drukte, zou men s?e- neigd zijn te vragen. mcn ge Duizenden en duizenden technici en vaklieden uit de industrie en andere tak ken der sovjet-economie zijn naar het platteland getrokken om de boeren te hel pen bij de verhoging van de productie. Meer dan 173.000 vaklieden, ingenieurs en andere technici zijn bij de tractorenstations gaan werken. Gaat dat daar allemaal zo maar? Zonder dat de bestaande bedrijven stagnatie ondervinden van dat wegtrekken van vaklui en ingenieurs? „De Waarheid", die in de aanvang van haar artikel schrijft, dat in het begin van deze maand maatregelen zijn genomen tot verbetering, wijst er in het slot op, dat, naar het schijnt, weer andere maatregelen tot verbetering ai hadden ge leid tot een verhoging van het boeren-in- komen in 1953 met 13 milliard. Een behoor lijk cijfer. Al staat er dan niet bij guldens of centen. Binnen 2 a 3 jaar moet er een overvloed komen aan levensmiddelen en verbruiks- goederen. vervolgt „De Waarheid". Opnieuw stellen we de vraag van het vorig jaar: Dus we zijn zover nog niet? Vanwaar dan telkens die hysterische prijs verlagingsfanfares in „De Waarheid" aan gaande Rusland? Niemand is er, die er thans aan twijfelt, aldus besluit „De Waarheid", dat dit grootse plan verwezenlijkt zal worden. Niemand, die er thans aan twijfelt Is het dus wel eens anders geweest? Of bestaat er misschien nög twijfel? van de H. Geest mocht ontvangen, laat in dit Waalse vlek de zondaars vaak overrompelen door een bovennatuurlijke macht, waaraan zij evenmin kunnen weerstaan als weleer Saulus in de omge ving van Damascus dat kon. Zij móéten zich gewonnen geven in een rouwmoe dige biecht, of zjj willen of niet. Zij kun nen eenvoudig niet anders. Maria, die morgen (25 Maart) Moeder van de Ver losser werd, leidt de mensen naar Gods Zoon. Dat is de verheven taak, die Zij in de wereld vervult. En dc grote gedachte die aan het Mariajaar ten grondslag ligt. Tegen de achtergrond van donker groene dennebossen staat op de Espla nade. waar ongeveer 6000 mensen kunnen plaats nemen, een in moderne stijl ont worpen altaar, dat als voetstuk dient voor een indrukwekkend Mariabeeld van wit marmer. De andere helft van het blok. waaruit deze Madonna werd ge kapt, is indertijd voor een standbeeld van wijlen koningin Astrid gebruikt. Op deze open plek in het Bos der Armen wordt menigmaal het H. Misoffer in de open lucht opgedragen en heeft tijdens het Lof de zegening der zieken plaats. In de pis cines, die tegenover de bron zijn gelegen, worden op de zieke, gekwetste en ver lamde ledematen der pelgrims cotnpres- sen, gedrenkt in het wonderbare water, gelegd. Er hebben dus geen onderdompe lingen. maar slechts afwassingen plaats, want Maria heeft Mariëtte alleen bevolen haar handen in het water te steken. Mariëtte Beco is getrouwd. Menigeen heeft zich daarover verbaasd. Men had verwacht, dat dit bevoorrechte meisje op volwassen leeftijd naar het klooster zou gaan, zoals Bernadette Soubirous en Lucia van Fatima gedaan hebben. Voor sommi gen scheen deze stap zelfs een teleurstel ling te betekenen. Waarom feitelijk? De Moeder Gods heeft haar nimmer aange spoord kap en sluier aan te nemen. Nooit heeft Zij daarover zelfs maar met een enkel woord gerept. Valt het daarom te verwonderen, dat Mariëtte zich voor het religieuze leven niet geroepen voelde, maar overtuigd was, dat haar taak in het gezin lag? Zij is een voorbeeldige moeder van haar kinderen Aan de opdnngerig- belangsteliing, waarmee sommige bede vaartgangers haar persoon pogen te be naderen, heeft zij een hartgrondige heke, en zij tracht zich daaraan zoveel mogelijk te onttrekken. Met opzet gaat zij onder de Zondagsmis op een bescheiden plaatsi- achter in de kapel zitten. Op drukke dagen laat zij zich in de salon van haar patisse rie nooit zien. Dan worden de klanten door serveersters bediend. Het voorjaar geurde uit het geboomte toen wij op een zeldzaam mooie middag te Banneux vertoefden. Er stond een strak blauwe lucht boven dat bekoorlijke heu vellandschap. Toen de zon ging dalen, bo den de vriendelijke mensen uit Vilvoorde bij Brussel ons tot Luik de plaats naast de chauffeur van hun Volkswagen aan. Zij pelgrimeerden dikwijls naar Banneux vertelden zij. Uit dankbaarheid, want een der dames was daar door O. L. Vrouw genezen van rheumatische pijnen, die zij van een verstuiking had overgehouden Sinds zij water uit de bron over de gevoe lige plekken van baar voet had laten lopen, had zij er geen last meer van gehad „Mijn vertrouwen op Maria kan nie mand mij meer ontnemen", vertelde zij ons met geestdrift. E. LOKMAN O. F. M. (Advertentie) verhoringen hebben er te Banneux plaats, maar ook wonderen van bekering Van bevoegde zijde werd ons dit laatste met nadruk verzekerd. Het staat vast, dat Gods genadelicht daar menigmaal door duistere gewetens heenflitst, zoals trou wens in alle bedevaartsoorden, waar de Moeder des Heren bij voorkeur de zon daars naar zich toetrekt en terug voert naar Haar Zoon. Maria, die tijdens het bezoek van de Aartsengel Gabrië] het Goddelijk Kind De werking van 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel afzonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 CT Gisterenmiddag hebben enkele geolo gen een bezoek gebracht aan Zuid-Lim burg, waar enige dagen geleden een fos sielenvondst is gedaan, welke men meen de te mogen toeschrijven aan een Mosa saurus ofwel Maashagedis, een prae- historisch monster, dat leefde in de z.g. Krijtperiode. Prof. I. N. van der Vlerk, hoogleraar in de palaeontologie en historische ge ologie in Leiden, met zijn assistent dr G, Kortenbout van der Sluys van het Rijks museum te Leiden, dr A. A. Thiadens, directeur van het Geologisch - Bureau te Heerlen en dr E. M. Kruytzer, conser vator van het Natuurhistorisch Museum te Maastricht, hebben bij de heer E. Caselli te Valkenburg enkele delen van het skelet van de Mosasaurus, die daar heen waren gebracht, bezichtigd, waarna zij nog een bezoek brachten aan de groeve ,,'t Rooth" in Bemeien, waar op 400 meter van de ingang van de grot in een der mergwanden nog verscheidene andere beenderfosielen te zien zijn. Er is hier niet alleen een volledige schedel met een 1,20 m. lange onderkaak gevonden, ?o t°"?n .ver?choidene enorme tanden en tot, 20 centimeter dikke ribben en wer vels. De deskundigen verwachten, dat ook de ovenge resten van de Maashagedis nog zullen woi den aangetroffen, waarvan men de lengte op minstens 12 meter en de hoogte op 5 meter schat. De vondst dateert men op een ouderdom van 65 a 67 millioen jaren. Zij werd gedaan in een der oudste krijtlagen van het Limburgse Krijtland. Prof. Van der Vlerk heeft na afloop van het onderzoek verklaard, dat het een zeer bijzondere vondst is en dat men alle reden heeft om aan te nemen, dat het hier inderdaad een Mosasaurus be treft. Deze Mosasauria zijn uiterst zelden gevonden er zijn er enkele in Ame rika, maar deze wijken af van de Euro pese soort. In het natuurhistorisch mu seum te Parijs berust een kaakfragment van een Maashagedis, dat in 1770 in de oint Pietersberg werd ontdekt en van- aaar op nogal vrij mysterieuse wijze door kanunnik Godin naar de Franse hoofd stad werd overgebracht De belangrijke vondst te Bemeien is te 2 fn, aan c'e °Pmerkzaamheid van dc H.B.S.-leerling J. Vollers, zoon van de gemeentesecretaris van Bemeien die reeds een hele verzameling van fossielen uit dc mergelgroeven van Bemeien in zijn bezit heeft. Hij vestigde de aandacht van enkele Limburgse archaeoiogen op (Van onze correspondent) Het bestuur van het Gezelschap van de zusters van J. M. J. te Den Bosch heeft het onlangs genomen besluit tot opheffing van het Zusterhuis in Nieuwkoop inge trokken. Het H. Hartgesticht, een rusthuis voor bejaarden, zai dus in deze plaats ge vestigd blijven. De zusters zullen eveneens het onderwijs blijven verzorgen van de V.G.L.O.- en kleuterschool. Vooral voor de ouden van dagen, wier toekomst door het besluit tot opheffing onzeker was gewor den, is de nieuwe ontwikkeling van groot belang. Het feit, dat de zusters thans te Nieuwkoop blijven, is grotendeels te dan ken aan de activiteit van de plaatselijke bevolking, die niets heeft nagelaten, om het besluit ingetrokken te krijgen. zijn ontdekking, die daarna Leiden op de hoogte hebben gesteld. Het ligt in de bedoeling de fossielres- ten, die nog in de berg rusten, zorgvul dig onder deskundige leiding uit te zagen en dan over te brengen naar het Leidse museum, waar het geheel zal worden gereconstrueerd en een gipsaf gietsel zal worden gemaakt. Men ver wacht, dat de complete Mosasaurus ver volgens in het Natuurhistorisch Museum te Maastricht zal worden ondergebracht. Het prepareren van het fossiel zou, naar wij vernemen, worden toevertrouwd aan dr J. Brongersma te Leiden. Een Thunderjet F 84 straaljager van de vliegbasis Eindhoven is gisteravond om tien minuten voor negen tijdens een oefening in het nachtvliegen kort na de start even buiten de vliegbasis neergestort. De vlieger kwam hierbij om het leven. Onmiddellijk na de start op de vliegba sis Eindhoven is het toestel omlaag gestort en neergekomen op een afstand van an derhalve kilometer buiten het vliegveld in het buurtschap Oerle. Direct nadat het toestel de grond had geraakt is het geëx plodeerd en in brand gevlogen. Vermoede lijk heeft een zogenaamde tiptank, een tank aan het uiteinde van de vleugel, de boerderij van de landbouwer Van Roos malen te Oerle geraakt, waardoor de boer derij vlam vatte. De landbouwer en zijn vrouw, alsmede vier kleine kinderen kon den zich tijdig in veiligheid brengen. Het vliegtuig is in de onmiddellijke nabijheid van de boerderij neergekomen. De brand weer van het vliegveld vertrok naar de brandende boerderij en begon direct met het blussingswerk. Zij werd later geas sisteerd door de brandweren van Veldho ven en Eindhoven. De boerderij is niette min practisch geheel uitgebrand. Twee kalveren zijn bierbij omgekomen. Het an dere vee, alsmede de inboedel kon worden gered. Voor het geval, dat het van kracht wor den van de conventies van Bonn, waarbjj het bczettingsstatuut wordt afgeschaft, nog lange tijd op zich laat wachten, be studeert men aan Westduitse zjjde andere mogelijkheden om weer tot een Duitse burgerluchtvaart te komen. Op een persconferentie noemde de ■Westduitse minister van verkeer Seebohm o.m. de mogelijkeid, dat de Bondsrepu bliek aan de hoge commissarissen toe stemming vraagt om zich weer aan de burgerluchtvaart te wijden, voordat de conventies van Bonn van kracht worden. Een andere mogelijkheid is, dat West- Duitsland de aangekochte „Convalrs" in de V. S. of in Europa aan de „British European Airways" verhuurt. Over de wijze, waarop de nieuwe „Luft hansa" zai optreden, zal in de komende maanden worden beslist, aldus minister Seebohm. Het Franse hoge commissariaat te Bonn heeft inmiddels reeds te verstaan gegeven dat men te Parijs niet instemt met de exploitatie van een Westduitse luchtlijn vóór de aanvaarding van de conventies van Bonn. tr> ji 1 M. o> U Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Goedhart betreffende verlaging van de legeskosten voor de afgifte van paspoorten hebben de minister van Bui tenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille mede namens de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk het vol gende geantwoord: De vraag, of er reden is tot het ver lagen van de thans geldende leges voor het afgeven of verlangen van paspoorten is reeds geruime tijd in studie. Het sterk toegenomen gebruik van andere documen ten, zoals bewijzen van Nederlanderschap en collectieve paspoorten, heeft aange toond, dat er behoefte bestaat aan goed kope reispapieren. De ervaring met deze documenten en in het bijzonder met collectieve paspoorten heeft evenwel aangetoond, dat in het ge bruik daarvan niet de oplossing kan wor den gevonden om tot een vergemakke lijking van het internationale reizigersver keer te geraken. Daar collectieve pas poorten bovendien slechts zijn bedoeld voor werkelijke gezelschapsreizen, zal het vrijwel algemeen erkende belang van een toenemend en zoveel mogelijk onbelem merd reisverkeer het beste gediend zijn met een verlaging der paspoortleges. De mate waarin de paspoortleges ver laagd zouden kunnen worden, is nog een punt van overweging. Het invoeren van een "uniform tarief voor het gehele land is voorshands niet uitvoerbaar. Boven de rijksleges worden namelijk nog leges geheven door de pro vinciën en de gemeenten: deze organen bepalen zelfstandig het bedrag van deze leges. In het ziekenhuis te Venraij is de bijna 87-jarige E. Th. te Aijen, gemeente Ber gen (L.) overleden aan verwondingen, die hij vorige week had opgelopen toen hij bij het aanleggen van een brandje op de akker viel, waardoor zijn kleren vlam vatten. In een cafézaal te Neustadt, niet ver van Bonn is de grote strafzaak van ,1e rechtbank van Koblenz gisteren begonnen met het proces tegen de Nederlandse chauffeur Dirk de Baat uit Streefkerk, die 24 October j.l. op de autobaanbrug over de Wied een kettingbotsing heeft ver oorzaakt, doordat hy by de steile afdaling naar de brug door bet weigeren van de remmen de macht over het stuur verloor Hij ramde toen achtereenvolgens twee personenauto's, een zware Duitse vracht wagen, een Amerikaanse koerierauto en tenslotte een motorrijwiel. By dit ongeluk werden zes personen gedood, drie zwaar en vier licht gewond. De chauffeur verklaarde, dat hij met de met vijftien ton draad en stukgoederen beladen vrachtauto op 23 October uit Bazel was vertrokken. De auto had op het afhellende weggedeelte naar de brug .een snelheid van veertig a vijf-en-veertig km per uur gehad. Voor de brug had hij van de vijfde in de vierde versnelling willen terugschakelen, maar dat was hem niet gelukt Ook de pogingen van zijn mede chauffeur, Corn, van Dam, om terug te schakelen waren mislukt. De voet- en handremmen hadden eveneens niet goed gewerkt. Ook mislukte zijn poging om rechts de berm op te rijden. Inmiddels was de auto met razende snelheid op de brug toegereden. Vlak te voren had hij nog een vrachtauto kunnen voorbijrijden Zijn poging om de wagen tussen een vooi hem rijdende personenauto en een tegen- liggende vrachtauto door te sturen, was mislukt. De overige botsingen waren toen binnen enkele seconden tijds geschied. De expediteur Dekker bij wie De Baai in dienst was. getuigde, dat de wagen een week voor het ongeluk nog in reparat'e- was geweest, waarbij niet alleen de ver snellingsbak, doch ook de remleidingen waren nagezien. De verdediger van De Baat. de Frank- fortse advocaat Ormond, had een aantal Nederlandse en Duitse getuigen gedag vaard, die allen vol lof over de rijkwali- teiten en de voorzichtigheid van De Baat spraken. De Duitse wachtmeester Link zeide, dat De Baat zich tijdens het onderzoek .zeer goed" had gehouden en heldere en dui delijke verklaringen had afgelegd. Op Ie vraag waarom hij niet een tweede maai had getracht de wagen in de bossen naast de weg te rijden, had hij geantwoord: „dan zou ik me hebben doodgereden". Het O. M. heeft De Baat met alleen overtreding van de Duitse verkeersvoor- schriften en onvoorzichtig rijden ten laste gelegd, doch daarnaast ook het rijden met onvoldoende functionnerende remmen. Het eerste verloop van 'l proces wekte ie indruk, dat het zwaartepunt in hoofdzaak op dit laatste punt der aanklacht zal komen te liggen De verdpdiger betwijfelde of men veel waarde kon toekennen aan een onder zoek. dat was gehouden, nadat het wrak van de auto vijf maanden lang onbeheerd en in weer en wind had gestaan. Een Ne- derlandse deskundige stelde, dat net onderzoek in deze omstandigheden vrij wel waardeloos moest worden geacht. Ten bewjjze daarvan had hij de volgens hem belangrijkste leiding van het remsysteein zelf zonder controle uit de wagen kunnen halen en meenemen. Tijdens zijn verhoor heeft de eigenaar van de wagen verklaard, dat de Haagse maatschappij, waarbij hij is verzekeid, weliswaar in staat van faillissement is, doch dat de curatoren zijn teruggekomen op hun oorspronkelijke verklaring, dat geen schadevergoeding kon worden uit gekeerd. Zij hebben thans verzekerd, dat de maatschappij voor de schade zal op komen. Veel hoop viel daaruit volgens de Duitse advocaten niet te putten, daar de boedel van de maatschappij geen uitkering van betekenis zou toelaten. Expediteur Dekker zeide, dat op grond van deze verklaring van de curatoren zijn aanbod om met zijn persoonlijk bezit voor de schade op i« komen, vervallen moest worden geacht. De spanning tussen Israël en Jordanië is gisteren ernstig toegenomen. Israël verliet nj. de vergadering van de IsraëlischJordaanse wapenstiJstandscominissie Dinsdagavond, toen de neutrale voorzitter zich van stemming onthield over een Israëlische ontwerpresolutie, waarin Jordanië beschuldigd wordt van de overval op de Israëlische autobus, welke de vorige week plaats vond. Men beschouwt deze Israëlische stap als een zware slag voor de V.N. commissie van toezicht in Palestina. Dc burgemeester van 't Zand, de heer Teenstra, heeft een vijfjarig meisje van de verdrinkingsdood gered. De echtgenote van de burgemeester zag uit het raam een haarlint boven het water van de sloot uitsteken. Zij waarschuwde haar man die naar buiten rende, in de sloot sprong en het meisje K. van een wisse dood redde. „De Israëlische delegatie kan niet lan ger deelnemen aan de Israëlisch—Jor daanse wapenstilstandscommissie", aldus een later afgelegde Israëlische verklaring. De voorzitter van de commissie, kapi tein-luitenant-ter-zee Hutchison van de Amerikaanse marine, stelde voor, toen de Israëlische ontwerpresolutie ingediend werd, de beraadslagingen uit te stellen tot het onderzoek voltooid zou zijn, dat volg de op de inlichtingen van de Israëlische delegatie van Maandag over de Identiteit van de aanvallers. De Israëlische afgevaardigde, luitenant kolonel Arieh Sjaleh, antwoordde hierop, dat het politie-onderzoek naar de feitelijke schuldigen niets te maken heeft met de po litieke verantwoordelijkheid van Jordanië voor het incident, die boven iedere twijfel verheven zou zijn. Daarna werd de Israë lische ontwerpresolutie in stemming ge bracht, waarbij de Jordaniërs tegen stem den en de voorzitter zich onthield. Een woordvoerder van het Israëlische leger zei, dat de aankondiging, dat Israël niet langer deel zal nemen aan de wapen stilstandscommissie, van toepassing is op het toekomstig werk van de commissie in het algemeen. MAZEt, MOGEN. IN ITAAIWARENFABRIIBEN II ZEVENBERGEN Volgens luitenant-kolonel Sjalev houden de Jordaanse afgevaardigden vol, dat de overval om politieke redenen door Israë liërs is gepleegd. De Jordaanse afgevaar digde Joessef Heikal zou gezegd hebben: „Zelfs als de sporen naar de Jordaanse grens leiden, bewijst dat nog. niet. dat Jordanië schuldig is". Öe Arabische staten zullen een Israëli sche aanval op een Arabisch land beschou wen als een aanval op alle Arabische lan den en automatisch het aangevallen land te hulp snellen met alle middelen waar over zij beschikken, aldus heeft Malik, de Libanese ambassadeur in Washington, Dinsdagavond nog eens verklaard, na een onderhoud, dat de diplomatieke vertegen woordigers der Arabische landen hadden met minister Foster Dulles. De diplomatieke vertegenwoordigers van Syrië, Saoedi-Arbië, Jordanië, Irak, Liba non, Egypte en Jemen vestigden de aan dacht van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken op het gevaar, dat de vrede in het Midden-Oosten loopt, als ge volg van recente oorlogszuchtige verkla ringen van vooraanstaande Israëliërs. Israëlische troepenconcentraties langs de Syrische, Jordaanse en Lib: nese grens en het toegenomen aantal, door Israël uitge lokte incidenten in de afgelopen maanden, aldus Malik. Voorts wezen de Arabische afgevaardig den minister Dulles, die „met belangstel ling" de uiteenzetting volgde, op het feit, dat Israël „zonder de belangrijke Ameri kaanse hulp die het ontvangt" niet in staat zou zijn om een aanval te beginnen, zo voegde hij hieraan toe. Zowel de Rijksoverheid, als de openbare gezagsdragers in provincie en gemeente behoeven geen totaal afwijzend standpunt in te nemen, wanneer het Humanis tische Verbond om officiële erkenning, faciliteiten en subsidies verzoekt. Doch anderzijds dient de overheid er voor te waken, dat de erkenning van God en godsdienst niet wordt ondermijnd. Van gelijkstelling met organische verbonden Kan voorlopig geen sprake zijn. Tot dit standpunt komt de commissie, welke het Centrum voor Staatkundige hftini -ï '"Sesteld teneinde twee vragen met betrekking tot de overheid en het Humanistische Verbond te beantwoorden. De eerste vraag luidde: het Humanlstlsëh:v,eKt '1° bureerIijke ovcrbeid aan te nemen ten opzichte van vraag: Verbond en daarmede verhonden organisaties?" en de tweede vraag ',!VIa?."!ct na,"w de.b"rKerlijke overheid en zo ja, in hoeverre verzorging van soldaten DUM -arbeiders en gevangenen door genoemde organisaties lijk maken, b. op enigerlei wijze bevorderen?" a. moge- De commissie stond onder voorzitter schap van prof. dr A. G. M. van Melsen te Nijmegen; secretaris was pater H. F. J. Godding O. P. te Leeuwarden en leden: dr B. van Bilsen O.F.M., dr B. van Leeu wen O.F.M., mr L. P. M. Loeff, A. van Rixtël S.C.J., mr K. T. M. van Rijckevor- sel, mr H. M. L. H. Sark, dr P. Schoonen- berg S.J. en mag. dr J. G. Stokman O.F.M In het eerste hoofdstuk van haar rapport werden enkele zakelijke gegevens over het Humanistisch Verbond verstrekt. Daarna volgt een uiteenzetting van de ideeën van net Verbond en tenslotte worden deze ideeën geconfronteerd met de Katholieke leer, waarbij tevens de verhouding van het Verbond tot het Christendom ter sprake komt. Als gebleken is, dat de katholiek afwij zend moet staan tegenover de ideeën van het Humanistisch Verbond, komt de vraag aan de orde, of naar katholieke visie daar om ook de burgerlijke overheid een afwij zend standpunt moet innemen ten aanzien van het Humanistisch Verbond, zijn neven- organisaties en aanspraken op verzorging van soldaten, DUW-arbeiders en gevange nen. Om deze vraag te kunnen beantwoorden wordt in het tweede oofdstuk besproken de verhouding van Kerk en Staat, alsmede de verhouding van de overheid ten aan zien van levensbeschouwelijke groeperin gen in het algemeen. Hierbij wordt het beginsel bepaald, dat ten grondslag ligt aan de concrete houding van verdraag zaamheid en onverdraagzaamheid der bur- gerlijke overheid ten opzichte van een be- paalde levensbeschouwelijke groepering. Dit beginsel wordt r vonden in het con crete algemeen welzijn van de staats- gemeenschap. Tot slot heeft de commissie haar conclu sies als volgt samengevat: 1. Op zich genomen zijn het godloze uit gangspunt en de morele opvattingen van het Humanistisch Verbond nog geen rede nen voor een totaal afwijzend standpunt van een overheidslichaam bij de aan vragen van het Humanistisch Verbond om officiële erkenning, faciliteiten en sub sidies. Het standpunt van de overheid dient te worden bepaald in het licht van de con crete eisen van het algemeen welzijn van de Nederlandse samenleving. 2. Tot deze concrete eisen behoort, dat de overheid zich in het algemeen niet mengt in het recht van iedere Nederlander naar eigen levensbeschouwing te leven. Doch anderzijds geldt ook, dat de overheid ook op haar wijze er over waakt, dat de erkenning van God en godsdienst niet wordt ondermijnd. 3. Daarom moet de overheid ten aanzien van de eisen van het Humanistisch Ver bond een gereserveerde houding aan nemen. Het Humanistisch Verbond zal uit eigen kracht in de vrfle sector van het maatschappelijke leven moeten aantonen, dat het exponent is van een belangrijke groep èn in een door die groep werkelijk gevoelde behoefte aan „humanistische" levensbeschouwelijke verzorging metter daad voorziet. 4. Zolang het Humanistisch Verbond zich van de op hem rustende bewijslast niet heeft ontdaan, mag de overheid in indivi duele gevallen de verzorging van de zijde van het Humanistisch Verbond omwille van de gewetensvrijheid weliswaar niet onmogelijk maken, doch kan er geen sprake zijn van een o'^cieel opnemen en een daarmee correspenderende subsi diëring van een verzorging van de zijde van het Humanistisch Verbond in de organieke verbanden. 5. Te allen tijde moet echter de schijn van gelijkstelling tussen godsdienst en levensbeschouwing worden voorkomen, terwijl tevens waarborgen moeten wor- denge geven, dat de activiteit van het Humanistisch Verbond niet ontaardt in anti-godsdienstige en anti-kerkelijke acties. y De commissie merkt aan het eind van het derde hoofdstuk op, dat de in het rapport ontwikkelde gedachten niet al leen voor de rijksoverheid van belang zijn doch evenzeer voor de provinciale en de gemeentelijke. Van dc commissie kon niet worden verwacht, dat zij voor elke situatie, in welke provincie of plaats ook concrete richtlijnen zou opstel len. Zy heeft zich, gezien ook haar samenstelling, bepaald tot algemene richtlijnen voor het beleid. Het rapport is bij het bureau van het Centtum voor Staatkundige Vorming (Anna Paulownastraat 93 's Gravenhage) verkrijgbaar. Aan Sir Winston Churchill is Dinsdag in het Lagerhuis de vraag gesteld of er in Groot-Brittannië waterstofbommen wor den gemaakt. De premier antwoordde, dat het niet in het algemeen belang zou zijn een verklaring af te leggen over de rege- ringspolitiek t.a.v. de ontwikkeling van de H-bom. Hij voegde daaraan toe, dat ër een „vriendschappelijke regeling" bestaat voor overleg met president Eisenhower en de Amerikaanse regering over het gebruik van atoombommen. „Ik kan u de verzekering geven, dat er niets ter wereld is dat onze gedachten meer beheerst dan de serie enorme pro blemen en gevaren, die verbonden zijn aan atoom- en waterstofbommen", aldus de premier. Op een vraag over de afschaffing van atoomwapens antwoordde hij: „Het was niet gemakkelijk deze verschrikkelijke wapens te ontdekken, maar ik denk dat het nog moeilijker zal btjfken ze af te schaffen". Een betere verstandhouding in de wereld zou veel problemen wegnemen. De 19-jarige dienstbode H. S. uit Lun- teren heeft gisteren voor de Arnhemse rechtbank een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek tegen zich horen eisen wegens brandstichting uit wraak 'n het huis van haar ex-verloofde te Weke- rom, waardoor een stal en een garage tn vlammen opgingen. Door tijdig ingrijpen van de brandweer bleef het woonhuis ge spaard. ■Volgens de Arnhemse zenuwarts, dr Schnitzler is het meisje van nature wraakzuchtig; zij is egocentrisch en nuk kig. Zij zou wegens gebrekkige ontwikke ling van haar geestvermogens psychopa-a genoemd kunnen worden en dus vermin derd toerekeningsvatbaar. Niettemin achtte dr Schnitzler een strenge straf hier het juiste vonnis. De officier zeide zich niet te zullen verzetten tegen inwilliging van het ver zoek van de raadsman, mr Oberman, om een psychiatrisch rapport te laten un- brengen door dr Van Erp Taalman Kip Het was overigens éen misselijke manier van wraakneming, aldus de .officier. Zij stak het hooi in het achterhuis in brand en ging aan de kant van de weg liggin kijken. Toen het niet snel genoeg ging, is zij terug gegaan en heeft het hooi uit elkaar getrokken. Mr Oberman schilderde het opbloeien van deze dorpsliefde, waaraan een einde kwam door het ingrijpen van de stief moeder van de jongeman. Wraakneming zette zich toen in het hoofd van het zich diep gekrenkt voelende meisje vast. De zaak werd terugverwezen naar de rechter-commissaris yoor het doen in stellen van een nieuw psychiatrisch on derzoek door dr Van Erp Taalman Kip. De rederij Medan-Batavia in IJmuiden heeft met inbegrip van de kort geleden in Woubrugge van stapel gelopen treiler „Toronto" vijf nieuwe treilers in bestel ling. Na deze „Toronto" is reeds een begin gemaakt met de bouw van de „Colombo" en als deze gereed is begint men met de bouw van een nieuwe „Medan", daarna volgen de „Batavia" en de „Soerabaya". De opdracht voor de laatste twee sche pen is verstrekt aan de scheepsbouwwerf „De Industrie" te Alphen a. d. Rijn. De vijf schepen zijn volkomen identiek op de motoren na: het zijn treilers van het kol- ter-type, die slechts over één kant kun nen vissen, zoals de Duitse schepen dat reeds lang doen. Het ligt in de bedoeling de „Toronto" en de „Colombo" naar Bra zilië te verkopen. heden verk Voor de Utrechtse rechtbank heeft gis teren de 43-jarige vertegenwoordiger C. N. terecht gestaan, verdacht van oplichting en bedrog. Hem was ten laste gelegd, dat bij op of omstreeks 11 November j.l. aan een dame te Leersum een nagelschuier zou hebben verkocht onder het mom, dat dit een werkstuk zou zijn, door blinden vervaardigd. Vydachte, die destijds een te Utrecht gevestigd depót van het Ver koopkantoor voor Arbeid van Blinden en Onvoiwaardigen (V.A.B.O.) beheerde, gaf het hem ten last gelegde feit toe en er kende tevens wel meer machinaal ver vaardigde artikelen te hebben verkocht als te zijn vervaardigd door blinden. Hij kocht bij een fabrikant in borstelwerk te Utrecht deze artikelen onder een valse naam en mengde ze onder de „bona fide" ahtfkelen welke hij van het hoofdkantoor van de V.A.B.O. te Amsterdam betrok. In een half jaar tijds had hij voor 3679 machinale goederen gekocht. Op een vraag van de president, ho'e hij tot deze oneerlijke gedragingen was ge komen, antwoordde verdachte, dat hij in het najaar van 1953 in financiële moeüijk- rde Teneinde raad was hij toen begonnen te knoeien. Daarbij waren, volgens zijn zeggen, niet zonder invloed geweest, de ervaringen, welke hy met het blindenwerk had opge daan en met personen, die by dat werk een leidende functie hadden. „Het was gewoon een chaos in die kringen" verklaarde ver dachte. De->als getuige gehoorde adj.-directeur van de VABO, de heer I. van Stokkum te Amsterdam, legde gunstige verklaringen af over de persoon van de verdachte, In wie de leiding destijds haar volle vertrou wen stelde. Hy kon de door verdachte ge voerde tactiek niet goedkeuren, maar voerde tot diens verontschuldiging aan, dat het mengen van fabrieksgoed tussen het originele blindenhandwerk ook door ver scheidene andere blindeninstituten in Ne derland wordt toegepast. De rechtbank besloot de zaak terug te wijzen naar de rechter-commissaris voor het instellen van een nader onderzoek. Tevens besloot zij verdachte, die sinds December 1.1. is gedetineerd, op vrije voe ten te stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3