Nieuws uit STAD en OMTREK Van Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum OUDE TIJD Jaarlijkse bid-' en boetedag van de Vrouwenbeweging ..Harpc Davids" concerteerde in Passage-theater Excelsior-zege op Scheveningen zou kampioens-fuif verhaasten u Iets over voormalige industrieën De ti jkwevers waren welgestelde lieden De groenten- en fruitmarkten Garage Unique gezoTder roken LEGNER'S OLD GIN r VERLOVINGSRINGEN Indonesische avond Uit die goede H. Th. v. d. VLERK BOEKENWEEK 27 Maart-3 April RENAULT „4" Sigarenhandel S. K. v. d. BERG vanaf 36.- per stel Over de tram Een vlot en veelzijdig programma Beslissende match aan de Oudedijk Glasprodncten geremd; aanvoeren beperkt VRIJDAG 26 MAART 1954 S PAGINA 2 RENAULT 25 JAAR NOTARIS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT TERAARDEBESTELLING WIM DE ROOY Een indrukwekkende plechtigheid ZEER GESLAAGDE BIJEENKOMST Het raadslid Bosch stelde B- en W. enkele vragen S.F.S.-NIEUWS VEILINGUITSLAG De dirigent JUBILé GYMNASIUM EN GYMNASIASTENBOND SCHIEDAM— NOORDERKWARTIER ERNSTIG ONGELUK Het 3e kampioen! UIT HET S.V.V.-KAMP SCHOORSTEENBRAND WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND AGENDA IN ROT MEDISCHE ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE STAND ZOUTGEHALTE GIETWATER NED. VRACHTENMARK.T Woensdag 31 dezer geeft de V er. Vrienden van liet Stedelijk Museum in de aula een Indonesische avond, met zang, dans en gamelanmuziek. Deze is ongeschreven. Meestal is zij door anonyme componisten voortgebracht. Zij is op een traditionele orkeststructuur gebaseerd, die de musicus enige persoonlijke vrijheid laat. Zo draagt de Indonesische gamelanmuziek op een geheel eigen wijze bij aan de Aziatische muziekcultuur. Ongeëvenaard in haar orchestraal-rhythmische rijkdom heeft zij bovendien een eigen plaats in de wereldmuziek. De gamelanmuziek heeft zich ontwikkeld inin en met de religieuze en philosophi- sche theaterkunst. Ook kreeg zij haar plaats in de ceremonieën, waarmee in het verleden de Javaanse en Balische samen leving was doortrokken. Niet alle ende vakmusici, meestal met enige wijding bekleed, droegen aan de bloei van de gamelan bij en deelden daarbij in haar religieuze en sociale functie. Maar de gamelanmuziek heeft ook gewoon-menselijke profane kanten, waar door amateurs uit alle lagen der bevol king aan haar beoefening konden deel nemen. Buiten Indonesië vraagt o.a. een kleine groep Europese spelers de aandacht voor de gamelanmuziek: het gezelschap Babar Layar. Een zevental middelbare-scholieren richtten haar in de bezetting op. Zij bouw den gedurende de oorlogsjaren hun eigen instrumenten, waartoe zij o-a. oude kanon nen uit de compagniestijd tot gongs omsmolten; een dubbele symboliek. De repetities moesten in het geheim worden gehouden, want de bezetter kon deze uit heemse muziek niet dulden. Na 1945 trekt het gezelschap, tot dertien leden uitge breid, eerst naar Frankrijk en België dan door heel Nederland, waarmee het tijd perk van de besloten voorstellingen in kerkgebouwen, enz., voorgoed voorbij was. De Nederlandse en de Wereldomroep deden het orkest regelmatig optreden o.a. voor de uitzendingen naar Indonesië. Het instrumentarium werd uitgebreid. In Parijse hotels werd in nachtarbeid de laatste hand gelegd aan de eerste gamelan, die buiten Indonesië gebouwd is: de game lan Babar Yayar. In de volgende jaren van haar bestaan breidde de groep zich aanzienlijk uit, evenals haar programma, vooral dank zij de medewerking van Indonesische zijde. Haar oprichter, de musicoloog Bernard IJzerdraat reisde tweemaal voor arbeid en studie naar Indonesië, waaruit nieuw studiemateriaal voor de groep voort kwam. Het ensemble concerteerde daarop voor de Franse, Belgische, Zwitserse, Duitse, Engelse en Nederlandse radio, voor de televisie en voor de gramofoon- maatschappijen Philips en Columbia, New-York, gaf uitvoeringen in deze lan den ook in universitair verband en aan muziek-academies. Het trad op voor de Indonesische ambassades te Londen en Brussel en bij de Vertegenwoordiging in Den Haag, daarnaast ook voor muziekfes tivals, musicologische congressen en insti tuten o.m. onder auspiciën van de UNESCO. Op de festivals te Nice, Les étoiles du monde (1949), en Wales, Eisted- fodd (1951 en '53) behaalde de groep hoofd prijzen. i het dertiende jaar van haar bestaan -iet Babar Layar zich nog steeds verze kerd van de medewerking van de oor spronkelijke deelnemers. Sinds enige ja ren hebben zich daar bovendien nog aan toegevoegd de danser en theologie-stu- dent, Raden Mas Pakun, en zijn dans partner, Raden Suhondro Sosrosuwarno, mevr. N. R. P- IJzerdraat-Satjadibrata en VANAF 3995 B. Knappertlaan 2-6-22 Schiedam, tel. 67100-68100 Onze geachte stadgenoot, de heer H. W. M. Roelants, herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijn ambt als notaris te dezer stede heeft aan vaard. Van vele zijden ontving de heer Roe lants te dezer gelegenheid bewijzen, dat zijn langdurige werkzaamheid in het notariaat te dezer stede op den rechten prijs wordt gesteld. Niet alleen van de zijde zijner fami lie, maar ook door zijn kantoorperso neel, ambtgenoten, vrienden en beken den werd hem, ook in den vorm van stoffelijke huldeblijken, getoond, dat zijn zilveren jubilee in ruimen kring werd medegevierd. Voorzeker was aller wensch, dat de geachte jubilaris nog vele gelukkige jaren zou beleven in het ambt, waar in hij zich gedurende een kwart eeuw de achting en genegenheid zijner stad- genooten in ruime mate heeft verwor ven. (Nwe Schiedamsche Courant. van 2 April 1896). Noot: Hendrik Willem Marius Roelants werd 13 October 1833 te Schiedam geboren als zoon van de Apotheker Hendrik Adriaan Roelants, en van Maria de Graaff. Hij is 29 Mei 1899 te Schiedam overleden. met DENICOTEA filterpijpje vanaf 3.25 tot 14,95 HAV BANK GALERIJ - TELEFOON 68451 DAGBIAD VOOft SCMIIDAM IA OMStAfAIB 76ste Jaargang No. 22416 mejuffrouw R. Karlinah Kusumadinata, allen uit Indonesië afkomstig en daar mu zikaal geschoold. Onder de bezielende leiding van de op richter van het gezelschap zet de groep nog een zeer beperkte tijd de propaganda voort van de Indonesische dans en mu ziek. Daarbij vestigt zij vooral de aan dacht op zich door de nauwe samenwer king van de Indonesische en Europese deelnemers. Deze laatsten vormen de brug met het Westerse publiek, dat in hen de mogelijkheden ziet zich op ongedwongen wijze vertrouwd te maken met een niet- Europese toonkunst. In nauwe samenwerking met de Indo nesische muziekinstanties neemt de groep nu ook deel aan musicologische onderzoe kingen. Zij levert daarmee een bescheiden bijdrage aan de moderne wetenschap van de toonkunst van Java, aan welke de ar beid van Babar Layar zelve ontleend is. Als reden en doel van haar bestaan zie men mèt de groepsleiding echter uit sluitend het opwekken van het Westers publiek tot het zien en genieten van wat het gezelschap zelf zo buitenmate boeit het inleiden in de algemeen-menselijke vreugde, die men kan hebben in de zo uni verseel gerichte gamelanmuziek en de dans van Indonesië, de verdieping en de vergeestelijking van het muzikale en plas tische rhythme en hun samensmelting tot één kunstuiting het Indonesische dans drama. Distilleerderij Lange Hi.ven 69 Zo het al ooit nodig was, om aan te tonen welk een grote plaats Wim de Rooy heeft ingenomen in de harten van de Schiedammers, die op een of andere wijze geïnteresseerd zijn in of bij muziek, dan is het wel zijn requiem en begrafe nis geweest. De bloem van Schiedams zangers was opgekomen om haar dirigent de laatste eer te bewijzen, door een uitvoering van het Requiem van Lorenzo Perosi en de muzikale verzorging van de plechtigheden op het kerkhof. Zelden zal een Requiem en uitvaart een zo indrukwekkende sfeer hebben ge ademd als de onderhavige. De broers van de overledene Lou en Wouter de Rooy verzorgden resp. de directie van het koor en de orgelbegeleiding. Met een koor in alle onderdelen uitmuntend verzorgd, konden zij hun overleden broer geven, wat zij als musici te geven hadden. Een waardig Requiem, een muziek, die zij hun zangers uit het hart haalden. Wij herinneren ons dan ook niet, dat enig man in Schiedam zulk een prachtig en stijlvolle begrafenis is ten deel gevallen. Paul van Putten speelde gedurende de uittocht naar het Paradisum, de marche Funebre et Chante Serafique van Schu mann, een imponerend orgelwerk, dat door de componist werd opgedragen „a la mémoire de l'ame de ma mère". Paul van Putten bewees dat zijn faam als organist verdiend is en speelde het zware stuk op voorteffelijke wijze. Op het kerkhof waren eveneens zeer vele belangstellenden aanwezig: verschil lende collega's van de overledene, familie en vrienden en vanzelfsprekend een zeer groot aantal zangers van de koren, die hij heeft geleid. Ook hier waren de plech tigheden zeer treffend en kon de schoon heid van de dodenliturgie in volle luister naar voren treden. Wim de Rooy leefde als een groot mu zikant en in zijn dood is hij als zodanig geëerd op een wijze, die geen twijfel overlaat aan de genegenheid, die talloze zangers hem hebben toegedragen en die zijn nagedachtenis immer hoog zullen houden. In vriendschap en bescheiden heid heeft hij het leven van velen ver rijkt in schoonheid; iemand die zijn leven zo heeft gebruikt, heeft niet tevergeefs geleefd. Moge hem, die in deze wereld reeds zoveel heeft moeten lijden en door staan, reeds nu het licht van de Eeuwige Vrede zijn geschonken en al waren hem naar menselijk inzicht de jaren te ge ring toebedeeld, moge hij met St. Cecilia en St. Liduina, die hem in zijn ziekte steeds een steun en toeverlaat zijn ge weest, in alle eeuwigheid Gods lof zin gen. In de intieme sfeer van de St Liduina- kapel droeg kapelaan C. Hammann gister morgen tot intentie van de leden van Katholieke Gild^'en K.A.V. een H. Mis op. Na afloop daarvan had de K.A.V. een ontbijt voor haar leden in de bovenzaal van Arcade. Lange tafels, smetteloos wit Adverten* massief 14 karaats goud in alle maten en modellen Zonder inlevering van goud ROTTERD.DIJK 268 - TEL. 67593 Door het lid van de gemeenteraad, de heer K. Bosch zijn de volgende schrifte lijke vragen tot B. en W. gericht. I. Wordt door de voorgenomen wijzi ging van de routen van de tramlijnen 4 en 8 een betere dienstregeling op deze lijnen beoogd? 2. Met welke frequentie zullen de nieu we lijnen bereden worden en wel in het bijzonder tijdens de spitsuren? 3. Gaat de wijziging gepaard met ta riefsverhoging? Zo ja, hoeveel bedraagt deze? 4. Is aangaande het plan ter reorgani satie van het tramnet betreffende de lijnen die over Schiedams gebied lopen, door de R.E.T. en (of) het College van B, èn W. in Rotterdam met Uw College over leg gepleegd? Dank zij de sportieve medewerking van de voetbalver. Schiedam is het S.F.C. ge lukt a.s. Zondag op Boshoek haar con current A.S.B. te ontmoeten. Daar beide verenigingen kampioenscandidaten zijn voor de afd. 2e kl. A belooft het een spannende strijd te worden. S.F.C. staat 2 punten voor op A.S.B, met beide nog 3 wedstrijden te spelen, zodat mocht S.F.C. deze wedstrijd win nen, het dan nog 1 punt nodig heeft uit 2 thuiswedstrijden om zich kampioen te mogen noemen van zijn afdeling, maar dan zullen de Blauw Zwarten zich ook ten volle moeten geven. Want A.S.B. zal zijn huid zo duur mogelijk verkopen. Tevens is het voor het 2e elftal van S.F.C. een belangrijke dag want dan krijgt het R.C.R.D.K.S. 2 aan de Laan ons Genoegen op bezoek. Ziet het kans de 2 punten in Schiedam te houden dan mag het zich kampioen noemen Res. Ie kl. I. Het staat dan 1 punt voor op R.C.R.D.K.S. 2 met een gelijk aantal wedstrijden. De lagere elftallen spelen als volgt: Sportiefia 3—SFC 3, SFC 4 vrij en DPB 3SFC 5. De hedenmorgen gehouden veiling ten overstaan van de notarissen A. S. H. Blaisse te Schiedam en M. E. A. van Oppen te Heemstede, zijn de volgende panden ingezet geworden: perceel 1: Pa rallelweg 96 4900; perceel 2: Parallelweg 98 4100; perceel 3: Parallelweg 100 4200; perceel 4: Parallelweg 102 4400; perceel 5: Parallelweg 104 3800; perceel 6: Parallelweg 106 3900; perceel 7; Parallelweg 108 3600. (Van onze muziekmedewerker) Het programma bevatte enkele werkjes van Boedijn: „Paraphrase" en de dramatische ouverture „Caesar en Cloepatra" en daarmede alleen al zou Harpe Davids op een geslaagd concert hebben kunnen terugzien. Boedijn schrijft heel aantrekkelijke muziek, speciaal voor harmonie-orkest. Deze muziek ademt een nu niet zonder meer moderne, maar toch frisse, voort varende geest, die hijzonder prettig aandeed naast de traditionele nummers waaruit het programma overigens ook bestond. ijverige secretaresse, mevr. De Koning, een kleine collecte voor de eigen vlag, die zowaar nog 11,43 opbracht. Na het kopje koffie werd dit gezellig samenzijn besloten met een woord van I Sens <3e solistische trompetpartij keurig dank aan 't bestuur en de wërkcömmissie, werd gespeeld door, de le trompettist, voor het organiseren van deze ochtend. Niet dat we ook maar iets hebben te gen een gezellige mars als Per Aspera ad Astra of de Hongaarse ,,Lustspiel"-ouver- ture. Integendeel. Maar eigenlijk is bet zó, dat wij daarvoor toch langzamerhand niet meer naar een concert gaan. Daarom juist wordt het hoog tijd dat de Schiedam- se harmonie-orkesten eens de neus in een nieuwe wind steken en zoals hun zingen de broeders in Musica een koers uitzetten naar wat minder afgegraasde gebieden Daarom juist hadden wij veel waarde ring voor de keuze van Boedijns muziek. Er waren trouwens meer dingen te lo ven: een goede orkestdiscipline bijvoor beeld, een een goed muzikaal reactiever mogen ten aanzien van des dirigenten aan wijzingen; dat zijn zaken waarmee een orkest toch altijd een goede indruk ach terlaat, zelfs al is de bezetting niet overal evenwichtig en ook zelfs al was niet iede re noot even zuiver. Dit laatste stoorde nogal in de Trumpet Voluntary van J. Clarcke, waarin overi Om 3 uur was er in dezelfde kapel een Lof, opgedragen door de geestelijk advi seur. Na er de leden van het Katholieke gedekt, waarop zo hier en daar een kleurig Gilde op attent gemaakt te hebben, dat vaasje freesia's stond, noodden tot een ge- 14 April om 9 uur In de Havenkerk een zellige aanzit. H. Mis gelezen wordt voor het overleden j opvolger van de heer Karsseboom, die zich Alvorens men hiertoe echter overging, lid, Maria Bernoster, hield kapelaan Ham- I onlangs om gezondheidsredenen heeft te- Als we het wel hebben was dit de eerste maal dat Harpe Davids speelde onder lei ding van de nieuwe dirigent Alb. Ney do heette de voorzitster, mevr. Vredenbregt, alle aanwezigen van harte welkom. Er zijn plannen voor de jaarlijkse bede vaart naar Heiloo op Donderdag 13 Mei, mann een bezielende rede over het onder werp: „Zie de dienstmaagd des Heren". De gecombineerde zangkoren van de Singel- en Havenkerk luisterden deze uit- maar hierop komt de voorzitster nog wel stekend geslaagde bid- en boetedag van terug op de eerstvolgende vergadering in April. Tijdens het ontbijt met thee, hield de In September viert het gymnasium we hebben dit reeds gemeld zijn 75- jarig bestaan. Dan bestaat de Schied. Gymnasiastenbond N.S.A.T.A. vijftig jaar. Er heeft zich een lustrumcommissie ge vormd, die een gecombineerde viering zal voorbereiden. Deze heeft plaats op 24, 25 en 27 Sep- prachtige resultaat van j.l. Zondag ook op beide Katholieke Vrouwenbewegingen met zijn voortreffelijke zang op. Schiedam krijgt a.s. Zondag Noorder kwartier op bezoek. Dit is voor onze stad genoten ogenschijnlijk een niet te moei lijke opgave. De Rotterdammers zullen echter alles in het werk stellen om te winnen en daardoor trachten het vege lijf te redden, daar zij zeer ernstige candida- t.en zijn voor de onderste plaats op de ranglijst. Schiedam daarentegen z'al na het De kantoren dér Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, telefoon 66152. Gironummer 599943 Abonnementsprijs f 6.25 per kwartaal f 2.15 per maand, f 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolumbreedte f 1.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele Bij contract gelden lagere tarieven, welke kolombreedte t 0.30 per millimeter hoogte bij de administratie of Dij de erkende ad vertentiebureau* verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot ï0 woorden 50 cent Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Allf advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. tember a.s. Op Vrijdag 24 September zal het Ge meentebestuur van Schiedam ontvangen in de stijlvolle Aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112. Deze receptie vangt aan om 3 uur n.m. Des avonds om pl.m. 7 uur in café-res taurant ..Engels" in het Groothandelsge bouw te Rotterdam, een gezellig „borrel uurtje", gevolgd door het lustrum-diner. Op Zaterdagochtend d.a.v. ligt het tref punt in het Gymnasium, Lange Nieuw- straat 183. De schoolbel zal nu niet dwingende doch vriendelijk en beleefd uitnodigen tot de lessen, Latijn. Grieks, Wiskunde, Engels e.a. Enkele docenten (tussen 30 en 90 jaar) zullen hun vroegere leerlingen (tussen 20 en 60 jaar) gaarne weer eens als discipel onder hun gehoor hebben. Om 3 uur n.m. zal het Bestuur van de S.G.B. recipiëren in Gebouw „Irene" aan de Nieuwe Hhaven 155. Om 8 uur des avonds openen zich de poorten van de Vlaardingse Stadsgehoor zaal. In deze waarlijk grootse schouw burg zullen leerlingen en óud-leerlingen een toneelstuk opvoeren, waarna in het aangrenzend gebouw „Harmonie" een bal deze avond zal besluiten. Aan de leerlingen zal op Maandag 27 September een bustocht worden aange boden, waaraan echter ook anderen kun nen deelnemen. En niet in de laatste plaats zal de be langstelling uitgaan naar het met foto's verluchte gedenkboek, waarin o.a. de geschiedenis van de jubilerende instel lingen is te vinden, personalia, enz. Zo wel de prijs van het diner, de toneel avond als van het gedenkboek zal zo laag mogelijk worden gesteld. Het Comité van aanbeveling bestaat uit: Mr J. W. Peek, Burgemeester der Gemeente Schiedam, Mr N. J. Post, Se cretaris der Gemeente Schiedam, Dr J. M. van Buijtenen. Inspecteur der Gym nasia, H. Sabel, Wethouder van Onder wijs, Ds A. Hoffman, President Curator, Dr P. Herfst, Rector Gymnasii, Prof. dr C. C. Berg, ds G. Bloemendaal, Mr A. Dirkzwager, Prof. dr J. J. L. Duyven- dak. A. D. Erkelens, arts, Mr J. A. Fruin. Dr A. Hengeveld, Ds D. van Heyst, mevr. A. Leeman-de Ridder, Mr Ph. A. J. Mees. mevr. mr C. M. Paauwe-Verveen, dr E. B. J. Postma, G. de Reus, arts, J. Ris. arts, Mr H. A. M. Roelants, Mr P. San ders, Prof. dr K. Sneyders de Vogel, dr J. J. Thierry, dr J. A, G. van der Veer. Dr W. alther Boer. In het Lustruc-Comité zetelen: dr Ir A. Gabel, voorzitter, mr H. E. Gotink, secre taris, Louise de Colignystraat 18, Schie dam, tel. 66254. J. van Heyst, penning meester, mej. M. Engelberts, dr H. J. Geerlings, mej. Ch. j. Herfst, mr W. A. Hoek, mej. mr H. C. Kooyman, drs C. J. J. van der Maas, D. van der Plas, drs A. van der Poest Clement, D. de Smalen, mr C. H. C. Sunderman, J. A. Touw, A. Vos. eigen terrein laten zien wat het waard is. Daarom kan het Zondag een span nende en aardige wedstrijd worden. ruggetrokken. De heer Karsseboom was gisteravond in de zaal en we zijn er zeker van dat hij met genoegen zal hebben ge luisterd en dat hij tevreden was over de nieuwe leiding. Albert Ney bleek een nrima muzikaal leider te zijn, zeer muzi kaal dirigerend en voor de man in het orkest beslist een vertrouwwekkende fi guur. De verstandhouding met orkest liet dan ook niets te wensen over; zijn iuten- Op het Rubensplein is gisteren de 27-jarige analyst B. H. uit Vlaardin- gen op zijn motorfiets aangereden door een vrachtauto, bestuurder de 40- iarige expediteur H. J. A. M. uit Delft. De analyst kwam dusdanig te vallen, dat hij ernstige verwondingen aan het hoofd bekwam, zodat hij in het Ge meenteziekenhuis ter verpleging Verder spelen: Schiedam 2—Bloemhof j moest worden opgenomen. De motor 2, L.M.O. 4Schiedam 4. werd ernstig beschadigd. Er is deze week veel te beleven in Boekenland. U vindt bij ons wederom een keur van vele en voortreffelijke uitgaven voor'ledereen en in elke prijsklasse. Laat U zich vooral onderstaande speciale Boekenweek-uitgaven niet ontgaan: „DE MUZE EN DE DIEREN". Een bloemlezing verzen f 0.75. Jacq den Haan: „HET GEVAARLIJKE BOEK". Een geestige boutade f 0.75. Het Geschenk: „GOED GEBOEKT" ontvangt U gratis, wanneer U voor tenminste f 4.50 aan Nederlandse boeken koopt. Doe mee aan de grote landelijke lezerswedstrijd! - Zie onze speciale etalages A. ROODBOL-BOEKHANDEL, Rubenspleln 13, Schiedam, tel. 69513 Wanneer Excelsior van plan is, zijn kamploens-feest weer bij Beijersbergen in te richten, dan mogen ze daar on derhand de tafels al wel in gereedheid gaan brengen, een paar extra flessen locale elixer inslaan en opdracht geven tot het tekenen van kostbare menu kaarten, afgezien nog van de bestelling van confetti, serpetines en andere feest-attributen. Want dat kampioen schap van Excelsior staat nu ineens wel héél dicht voor de deur! Rekenen wij de voorsprong van onze stadgenoten maar veiligheidshalve op 4 punten; maar dan moeten de concurren ten L.F.C. en Scheveningen ook de wed strijd, die zij achter zijn, winnen! De stand luidt immers: Excelsior 1728, L.F.C. 1622, Scheveningen 1622, Ar chipel 1722; de rest doet niet meer mee. Er moeten in totaal door elke club 22 wedstrijden worden gespeeld; L.F.C. en Scheveningen kunnen dus nog maximaal op 34 punten komen. Als Excelsior zijn overwinningenreeks Zondag voortzet, staat het al op 30 punten! Het gaat a.s. Zondag tegen.. Scheve ningen! Een wedstrijd met een beslis send karakter. De vissersmannen zijn er een beetje uit en vooral de nederlaag van verleden week tegen L.F.C. heeft hen een lelijke das om gedaan. Zij komen dus Zondag aan de Oudedijk voor hun laatste kans vechten en het is duidelijk dat dit eerste instantie werd het in Schevenin gen 11, een zelfde resultaat op eigen veld zou al volop reden tot tevredenheid geven, maar wij vermoeden dat Excelsior tóch meer ambitie in een totale zege heeft. En dan kan Beyersbergen inder daad zo zoetjes aan wel aan de slag! Mag men het kampioenschap van het le elftal over een week of twee-drie verwachten, voor het 3e elftal kan mor gen reeds de vlag in top gaan. De voor wedstrijd van ExcelsiorScheveningen (2 uur) wordt gespeeld door Excelsior 3, dat om 12 uur tegen R.D.M. 3 aan treedt. En dat 3e elftal heeft, ongesla gen als het nog steeds zowel in uit- als in thuiswedstrijden is gebleven en met slechts twee gelijke spelen in een lijst van verder niets dan overwinnin gen, nog maar 1 puntje nodig om zich officieel kampioen van de reserve le klas van de afd. Rotterdam te mogen noemen. Dat éne puntje zal er tegen R.D.M. 3 óók wel komen en dan mag Excelsior 3 promotie-wedstrijden spe len om te trachten de enige jaren ge leden verloren gegane plaats in de reserve 3e klas van de K.N.V.B. te her overen. Het wordt dus Zondag wel een belang rijk programma aan de Oudedijk en men rekent dan ook op een record-belangstel- voor Excelsior ernstige risico's inhoudt, ling van de zijde van supporters en ander De zwartwitten zijn echter op eigen publiek. De overige vastgestelde wed- veld nog steeds ongeslagen (het enige strijden zijn: Fortuna 3Excelsior 2 om verlies dat zij er leden, waren twee ge- 12 uur. Dindua 2Excelsior 4 om 12 uur, lijke spelen) en ongetwijfeld zullen zij Hilleshiis 5Excelsior 5 om 12 uur, Ex- dat record ongeschonden tot het einde celsior 6- D.D.C. 4 om 12 uur, Zuiderster van deze competitie willen bewaren. In 4—Excelsior 7 om half 3, ties werden accurater en doorvoelder dan bij veel andere gezelschappen overgeno men. Dit kwam de resultaten zeer ten goede „Harpe Davids" schijnt een opvol ger voor de heer Karsseboom gevonden te hebben, die de beste tradities van net orkest zal kunnen handhaven en de pres taties tot steeds grotere perfectie zal op voeren. Na de pauze werd het programma be sloten met een boeiende muziekfilm over Tschaikowski en Taptoe. Zeer tot verdriet van allen, die met SVV meeleven, zijn de rood-groenen zo dom geweest om Zondag j.l. tegen WH '16 met de kous op de kop uit Heerlen te rug te komen. Voor de 3e maal In successie hebben zij zich in het Limburgse in de kaart laten kijken en dit betekent, dat niet minder dan 6 kostbare punten juist aan de zwakke broeders gelaten moesten worden. Indachtig het devies: doe wel en zie niet om. kan er nog een heleboel goed gemaakt worden. De achterstand op de leiders is nog maar twee punten en wanneer de SVV-ers nu eens heel erg hun best gaan doen en zich voornemen om alle komende wedstrijden te gaan winnen, dan kan het verdere verloop nog aardig zijn. Om te beginnen moet dan NAC uit Breda dat Zondga a.s. op bezoek komt, volgens de regelen der kunst worden opgerold, ter wijl verder alle tegenstanders, die nog te gen SVV in het veld komen, de kracht van de Schiedammers zullen moeten onder vinden. De wens is de vader van de gedachte en daarom houden we het voor de zoveelste maal weer op een overwinning voor SVV in de hoop, dat de rood-groenen alsnog mee blijven doen in de strijd om de bo venste plaats. Het 3e elftal speelt thuis tegen Sparta 3 en het 4e elftal gaat naar Den Haa'g om de strijd tegen HVV 2 op te nemen. De brandweer heeft gistermiddag in de woning van J. C. J. aan de Gordon- straat met de rager een schoorsteen brand geblust, die daar ontstaan was. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 9—12.30 uur en 2 6 uur. Bruine kinderportemonnaie, staaf ijzer, bril met licht montuur, sleutel van melkkraan, gekleurde hoofddoek, grij ze alpinomuts, bruin lederen herenhand schoen, 3-wielig kinderfietsje. Te bevragen bij de vinders: Autoped, mej. A. de Blee- ker, Maasstr. 27; bruin glacé herenhand schoen, v. d. Meer, Broers vest 123; groen gebreide want, M- Goos, Bosboomlaan 10 b; zwart glacé dameshandschoen, J. Tuin der, Oostsingel 118; khaki overall, Ver hoeven, Boerhavelaan 47; jongenspet, W. Melchers, Fr. Haverschmidtlaan 14; zwem broek en handdoek, W. Muren, Frans Halsplein 24 b; 2 paar witte nylons, M. Thijsen, Groenelaan 103; bruin glacé hand schoen, P. Kleinekoort, Boterstr. 81; 1 paar glacé dameshandschoenen, R. Suvaal, Geervlietsestraat 15; rode vulpen, A. de Gier, Rembrandtlaan 36 b; groene brood zak, M. v. d. Pol, Lange Kerkstr. 31; bood- schappennet met inh., E. Boudens, Pr, Bernhardlaan 19, te Vlaardingen; parkiet,, de Jnog, Amalia van Solmsstr. 10; bruin kindertasje, Jongebreur, Voorhesestr. 38; portefeuille met inh., K- de Hartog, B.K. laan 238; beige kindertasje, H. de Broe der, Dr. de Visserlaan 48; rieten bood schappentas, G. Zonneveld, Hogenbanweg 23; zwarte damestas, Molenaar, Singel 90; damei&ortefeuille, met inh., Baron, Tal- malaan 74; armband, R.. Westerveld, W. Frankelandsestr. 78 a; damespolshorloge, de Waard, Laurens, Costerstr. 4 a. Monopole Theater; Nachtruiters van d« Wolvenkreek (14 j.) Passage Theater: Staatsvijand no 1 (a.l.) Stedelijk Museum: Dagelijks van 25 u. R.K Openbare Lees- en Studiezaal en bibliotheek Geopenp iedere middag van 24. behalve Maandag Iedere avond van 78.30 behalve Zaterdag. VRIJDAG. Gebouw Arcade: Tweede lezing Pater van Rixtel over het Humanisme 8 uur. DINSDAG. Excursie Kat mer, Spinhu mensen" de Weefka- TONEEL EN Ml Schouwburg, 8 uur: (Rotterd. Toneel) (ontrad,|rt BIOSCOPEN Programma's van 26 Maart t/m 1 April Arena: The Glenn Miller Story (a.l.). Ca pitol: Sterkere banden (18 L). Centraal: De Vogelvrijen (18 j.i Cineac: Julius Caesar 114 D. Colosseum: Die Blume von Haw-jü (a.l.). Harmonie: Kikvorsmannen (14 j.). Lutusca: Sneltrein naar Parijs (18 j.). Luxor: The Robe (a.l.) Passage (Schiedam): Staats- vN>3j no 'a.l.). Prinses: Gestolen liefde LU Hex: Captain China (18 j.). 't Ven ster: Twee stuivers hoop (18 j.). Victoria: Zo begint het leven (volw.). De Medische Zondagsdienst zal wor den waargenomen door dr Jungerius, Vondellaan, tel. 67355, dr Hoogendijk, Tuinlaan 74, tel. 68785, dr de Ridder, Stadhouderslaan 46, tel. 67590. Apotheek Van Wespendorp, Singel 83. Deze dienst duurt vanaf Zaterdag middag 1 uur tot Zondagavond 12 uur. GEHUWD: W. F. Koeken 26 j. en W. J. Nieudorp 22 j.; S. Stavorinus 25 j. en A. Lagerweij 25 j.; J. a. van Dinteren 27 j. en C. E. W. Janssen 27 j.; H. M. G. J. v. d. Ven 27 j. en R. J. L. Jonker Roelants 27 j.; G. van Eek 22 J. en H. J. Rebers 19 j.; H. J. Bruggeman 19 j. en A. W. Reijnders i'; Lankhuijzen 26 j. en M. A. Ardon 23 jJ. a. C. Blaazer 29 j en M. A. Janssen 25 j.; H. M. A. Meijer 27 j. en ^5' S' 19 j-; M. a. Goeders 28 j, en J)orsy 19 p- J- Etman 29 j en C. M. M. Verspeek 23 j. ONDERTROUWD: A. Breddels 22 j en A. Sarucco 18 j.; J. G. P. Hagemeijer 28 j. en-H. H. C. Wigmans 24 j.; J. p. Kazen- broot 21 j. en A. M. Putter 26 j.; W. J. v. d. Klink 41 j. en H. W. v. d. Slobbe 29 U „A ,'de Kock 26 i- en G. S. Löke 33 j.; C. Mak 29 j. en M. C. Krommenhoek 28 j.; D. J. Mets 26 j. en C. Warnawa 21 j.; A, F Roelans 25 j. en J. Rijnaart 23 j.; J Sche pen 28 j. en P. Jongejan 25 j.; S.' Wolt- huizen 25 j. en J. C. E Whister 23 j.; J. van Zellem 19 j. en J, Overheul 19 j. OVERLEDEN: A. Schellevis, 46 j. vr van J. J. van Spingelen. GEBOREN: Maria J. d. v. G. H. A. van Gerwen en G. J. P de Geus; Jacobus P. H. M. z. v. P. A. S. de Jong en E C M. de Jong; Wilhelmirih C. d. v. L. M Mel- lema en J. J. Mos; Eveline S. M. d' v. P. J .W. Beukers en L. C. L. Sageer; Cornelia d. v. Z. Bernard en A. v. d. Zouwen; Gerardus H. M. z. v. P. G. A. van Velzen en M. Lips. doen van haere neringe, zijn vrije ende onbedwongen Iuijden, de welcke zoo wei swinters als zoomers met zoo veel ge touwen moogen wereken ende doen wereken, als haer belyeft ende goet- dunckt, daer ter eontrarye in tegen stelling) de meesters vant Linnenwevers Gilde bedwongen zijn soomers nyet meer als met drye, ende swinters nyet meer dan met twe getouwen te moogen wereken." Dan leggen de beide gecompareerde wevers nog een verklaring af betreffende de huisjes, door de tijkwevers op de Raam gebouwd: Schiedam, industriestad Dat is het parool van heden. En al is dc hrandewijnindustrie niet meer het hoofdmiddel van hestaan van onze stacE zij was toch minstens 250 jaren lang DE industrie, waarin velen hun levensonderhoud verdienden en een aantal zelfs welgestelde lieden van onze stad werd. Naast de industrie van liet jeneverstoken, bezat Schiedam vroeger een industrie, die aanvankelijk bloeide, maar daarna verviel, om tenslotte uit onze stad te verdwijnen. Wij bedoelen de industrie van de tijkwerkers. Wat verstaat men hieronder? Tijkwerkers zijn wevers van een grove lmnen stof. Vooral Turnhout, gelegen in de Zuidelijke Nederlanden, was geduren de de vijftiende en zestiende eeuw een middelpunt van tijkweverijen. Turnhout werd echter niet gespaard voor de predi king van de „nieuwe leer" en kwam aldus in moeilijkheden, daar er alleen de uit oefening van de Katholieke godsdienst werd toegestaan. Deze moeilijkheden wer den nog groter na de val van Antwerpen in 1585, zodat enige inwoners van Turn hout, aanhangers van de „nieuwe religie" de wijk namen naar de Noordelijke Neder landen, waar zij in plaatsen als Rotterdam, Utrecht en Schiedam een toevlucht von den. Aldus kreeg onze stad omstreeks 158? inwoning van tijkwevers uit Turnhout Over deze inwoning volgen hier enkele bijzonderheden. Op de zo prachtig getekende plattegrond van Schiedam, door Jacques de Gheyn in 1598 ontworpen, zien wij bij de Raam in de Middeleeuwen bekend om zijn laken weverijen enige huisjes aangeduid met de naam „tijekwerekershuijsjes". Deze huisjes waren van vrij recente datum. Wij lezen namelijk in een resolutie van de Vroedschap van 8 December 1594, dat be schikt wordt op een „versouck van de tijekwevers omme het erff genaempt" den Raem te coopen ende te betimmeren voor die van heure natie". Met dit laatste woord worden zij bedoeld, die van uit Turnhout zich in deze stad hadden geves tigd. Aldus ontstond een geheel nieuwe wijk, die door genoemde Jacques de Gheyn op een bijzondere manier werd aange duid. De gebondenheid van de tijkwevers, door in èèn wijk samen te wonen, werd nog versterkt door de oprichting van een gilde, het St. Severis- of Weversgiide. Veel bijzonderheden betreffende dit gilde zijn in het Gemeente-Archief niet bewaard gebleven. Er is slechts een gildebrief van de vereniging van het St. Severis-gilde met het St. Lucas-gilde. Het aantal tijk- wevers was tegen het einde van de zeven- t'ende eeuw danig gedund. Men ontmoet nog hoofdzakelijk enkele linnenwevers- Over het algemeen genomen waren de tijkwevers tamelijk gefortuneerd. Voor de uitoefening van hun bedrijf hadden zij zeer veel gereedschap nodig, en de aan schaffing van dit gereedschap vroeg enig kapitaal. Uit een acte, in dato 5 Maart 1616 voor de te Schiedam residerende Notaris Adriaen Corneliszoon Molswijck verleden, blijkt afdoende hoe de maatschappelijke toestand van de tijkwevers in dat jaar te Schiedam was. Wij laten deze acte hier onder volgen: „Op huijden desen Ven Martij anno XVIc ende zestyen compareerden voor mij Adriaen Corneliszoon Molswijck, Notaris bij den Houve Hove) van Hollandt, op de nomlnatye vande Vroet- schappen der Stede Schyedam geadmit- teert, ende de getuijgen naegenoompt nagenoemd): Heijnrick Janszoon als Hooflman vant Linnenwevers Gilde binnen deeser Steede, out XLII Jaeren, ende Jan Jans zoon Linnenwever out L Jaeren", Beide genoemde mannen gaan nu op het verzoek van een tijkwerker uit Utrecht, genaamd Joost Bals, een verklaring afleg gen betreffende de toestand van hun weversbedrijf te Schiedam: „Ende hebben ten versoecke van Joost Bals Tijcktwerker, jegenwoordich woo- nende binnen der Stadt Vuijtrecht Utrecht), bij haere conscyentye ende zyelen zalicheijt in plaetse van eede, verclaert, getuijcht ende geattesteert waarachtich te sijn, dat de Meesters vande Tijcktneringhe hyer ter Stede, int „Verclaeren oock mede zij deposanten, dat de meesters van de Tijcktneringhe binnen deser stede, meest al sijn welge stelde Iuijden van goeden vermeugen vermogen), hebbende alhyer gebout (f gebouwd) ende getimmert, veel schoone huijsen, daer van de requirant \_n.l- Joost Bals) selff een schoon nieu hutjs heeft doen maecken, t' welcke hij in huijre huur) laet bewoonen, ende brengen de Steede zeer goede neringhe aen, door de menichte vande arbeijts Iuijden, die zij te werek stellen ende door de coopmanschap vande Tijckten, die zij op Vranckrijck ende Engelant zijn doende." In het slot van bovenstaande attestatie (- verklaring) wordt nog bevestigd, dat genoemde tijkwevers reeds vele jaren hier in Schiedam woonden: „Bevestigende dese hare verclarlnghe met redenen van wetenschappe, dat zij getuijgen veele jaeren binnen deser Stede hebben gewoont, ende mitsdyen van alle t' gunt hetgeen) voorschre ven is, volcoomen kennisse zijn hebben de. Verzoekende etc." Uit bovenstaande acte blijkt afdoende, dat de tijkwevers te Schiedam in de eer ste helft van de zeventiende eeuw een bloeiend bedrijf hadden. In de jaren na de vrede van' Munster (1648) begon echter deze industrie door verschillende oorzaken te kwijnen, om daarna geheel te ver dwijnen. L. A. ABMA Het Centraal Bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland deelt over het verloop van de groenten en fruitmarkt in de periode van 18 t.m. 24 Maart het volgende mede: Door het donkere weer wordt de ontwikkeling bij de glasproducten enigszins geremd, waardoor de aan voeren beperkt blijven. Bij voldoende mooi weer zal de aanvoer echter snel toenemen. Wat de noteringen van de winter- producten betreft, deze waren gezien de flauwe gang van zaken weinig op wekkend, daar alle producten op een enkele uitzondering na, op een zeer laag peil verhandeld werden, en een groot gedeelte van de aanvoer onver kocht bleef. Vooral op de Noord Hol landse veilingen was het beeld verre van gunstig. De laatste noteringen voor rode kool bewogen zich tussen f 7—f 8 per 1Ü0 kg. Voor witte kool lagen de prijzen tussen f 6—f 9 per 100 kg, terwijl gele savoye kool van f 8f 13 per 100 kg opbracht. Export van rode kool geschiedde naar Duitsland en België, van witte kool naar Engeland. Duitsland België, Oos tenrijk en Italië, en van gele savoye kool naar Duitsland. Andere clan genoemde landen namen in verhouding kleinere hoeveelheden af. Hoewel diverse landen kool afnamen, is de totale hoeveelheid die werd ge ëxporteerd toch niet groot te noemen, en bedroeg zelfs minder dan in de af gelopen weken. Bij kroten lag de situatie niet veel anders dan bij de sluitkoolsoorten. Par tijen welke nog worden verkocht brach ten niet veel meer dan de ophoudprijs op n.l. f 4f 6 per 100 kg, terwijl een groot gedeelte doordraaide. Export van kroten kwam practisch niet voor. Hoewel van uien enige export voor kwam zijn de geëxporteerde hoeveel heden te klein, om de prijs van dit product op peil te houden Integendeel, deze zakte verder af en bedroeg op Woensdag 24 Maart j.l. f 2.50—f 4.50 per 100 kg. Duitsland en Engeland waren de voornaamste afnemers van uien. De grove peen (winterpeen) lag ook op een laag niveau in de markt, en no teerde f 5—f 6.50 per 100 kg, alleen naar België werd een hoeveelheid van be tekenis verladen. In tegenstelling tot de winterpeen lag waspeen gunstiger in de markt en no teerde van f 0.15—f 0.30 per kg. Op ea- kele veilingen werden zelfs prijzen be steed die liepen tot f 0.40 per kg. Het spruitseizoen loopt snel ten einde. Ook de kwaliteit van dit product gaat achteruit. De ongeschoonde spruiten brachten f 0.50—f 0.60 per kg. op voor de A kwaliteit, terwijl de B kwaliteit f 0.28—0.45 per kg opbracht. De ge schoonde spruiten deden f 0.65f 0.85 per kg. De handel in witlof verloopt vlot. De noteringen zijn tamelijk stabiel n.l. f 0.70 f 0.79 per kg. voor de A-kwaliteit en f 0.60f 0.70 per kg. voor de B-kwali teit. Knolselderij ligt ook goed in de markt en werd verhandeld van f 0.35— f 0.60 per stuk. De aanvoer van knolsel derij neemt af. Naar prei was een behoorlijke vraag met noteringen van f 0.10f 0.25 per kg. al naar gelang sortering en kwaliteit. Van de glasproducten bracht andijvie f 0.80—f 1.10 per kg. op en sla f 0.18— f 0.32 per stuk. Komkommers handhaafden zich in prijs en deden voor de A-kwaliteit f 0.95f 1.20 en voor de B- en C-kwali- teit resp. f 0.80—f 0.94 en f 0.70—f 0.80 per stuk. Van de overige glasproducten bracht spinazie f 0.50f 0.80 per kg, rabarber f 0.55—f 0 90 per kg., radijs f 0.32—f 0.45 per bos en raapstelen f 0.09f 0.14 per bos. Veldsla deed f 1.60f 2.25 per kg. In de fruitcentra verloopt de handel in appelen en peren vlot met gunstige noteringen. Voort Oude Leede voor de sluis 0.164; Voort Oude Leede door de sluis 0.282; Schie 0 656; Delfgauw 0.282; Sammersbrug 0,468; Wippolder 0304; Kwintsheul 0.422; Weversk Maassluis 0.516; Weversk. Tol 0 374; Zuidbuurt 1.008; Zuidbuurt 1 m. 1218; Bonervliet 0 680; Oostgaag 0 516; Hoornse vaart 0,632; Harnas 0 468; 's-Gra- venzande 0,304Haakweg 0.352; Dwars- haak 0,468; Waalblok 0,516; Poeldijk 0 422. 25 Maart: 250 ton kali Beringen: 1!W ton k»H Roosendaal: 168 ton haver Zaanstreek- 83 tolt haver Venlo: 40 ton haver Mnurik: 120 io» super Ruischerbrug: 250 tor suiker Amsterdam! LH Wu stukgoed Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2