Minister Van Thiel dient Eerste Kamer van re Subsidiepolitiek laat alle ruimte aan particulier initiatief pliek i Werk van drie Haagse tekenaars in de dop bekroond §01 O iri IKS IFïïi I w w 1 1 CENTRAAL PENSIOEN BUREAU ,0 CANGACEIRO" VAN LIMA BARRETO Naguib kondigt einde aan van militair bewind NG- SLAGEN Levensverzekering- Maatschappijen: werken samen in „De revolutie is voor bij!" Suiker is een noodzakelijk en nuttig voedsel Geen alarmerende prognoses over situatie in Indonesië Arner. leger verwerpt verzoek van Seliine Henk van der Maze. VELASQUES Breng Benelux-partners tot rede Amerikanen verloren geheime papieren Het bezoek van liet Deense Koningspaar Minister Cals reikte prijzen uit Kremlin zoekt nog steeds naar verdwenen diplomaat Eerste en aangename kennismaking met de Braziliaanse film N.C.R.V. protesteert bij minister Cals Mariale Priesterdag te Rome President behaalde overwinning VRIJDAG 26 MAART 1954 PAGINA 3 Gezinsraad W oonivagenwerh W Indische Nederlanders DIOR ONTWIERP VRIJGEZELLEN- HOEDJE Goed kujinende rekenen Motie Centraal Bureau T uinbouwveilïngen Troedbeweert: trans tijdschrift schreef internationale wedstrijd uit jggj&, Hfaaafr, lillik. VOO* STAKING IN NEW-YORKSE HAVEN Bij actie Loesje géén reclame (Van onze correspondent) 's-GRAVENHAGE, 25 Maart 1954. In een vlotte rede van anderhalf uur heeft Minister Van Thiel heden middag geantwoord op de algemene beschouwingen der Eerste Kamer over zijn begroting van Maatschappelijk Werk, waarin wel een wirwar van allerlei vragen was gesteld maar de positie van het departement en de lijn van het beleid eigenlijk maar summier ter sprake waren gekomen. Wat de positie van het departement betreft, had de heer De Vos van Steenwijk (VVD) dit gekenschetst als „de suikerstrooier van de regering", daarmee te kennen gevende, dat dit ministerie eigenlijk geen andere taak had dan de subsidies uit te delen, welke de regering wenste te verlenen. W aarmee de taak van dit departement nogal onwaarachtig was bepaald. Minister Van Thiel antwoordde hier alleen op, dat suiker een nood zakelijk en nuttig voedsel is, dat zeer doordringend kan werken en formu leerde hiermede kernachtig de zeer voorname taak van dit departement in het maatschappelijk bestel en de maatschappelijke vorming. De enige, die een geargumenteerd be toog had gehouden over een bepaald beleidspunt was mej. Tjeenk Willink (P.v.d.A.) geweest, die een dualisme zag ln de houding van de overheid, welke enerzijds het particuliere initiatief de eerste plaats geeft en het anderzijds, zoals spr. meende, de leiding weer ontneemt, door via haar subsidiepolitiek zelf weer de leiding in handen te nemen. Hiertegenover stelde de minister, dat ondanks het feit, dat 82% der maatschap pelijke taken w?rd gefinancierd door de overheid en slechts 18% door het parti culiere initiatief, beide toch hun speciale functie hadden op het terrein van maat schappelijk werk. De overheid heeft een aantal taken en laat plaats aan het parti culiere initiatief. Zij stimuleert de zelf werkzaamheid en tracht de verschillende belangen te coördineren. Het gaat dus alleen om elementen van algemene lei ding. welke het particulier initiatief niet aantasten en het was dus niet zo, dat de minister met de ene hand de subsidie en met de andere hand het subsidiariteitsbe ginsel hanteerde. Er was overigens een gesprek gaande om de verschillende levensbeschouwelijke organen in één coördinerende commissie onder te bren gen. Er waren inderdaad enige gevaren aan een indeling in zuilen verbonden, daar om was samenwerking, waar dit met be houd van eigen overtuiging mogelijk was, noodzakelijk. Wat 'het algemeen sociologisch onder zoek betreft, dat mej. Tjeenk Willink evenmin gesplitst wilde zien, daar men bij dit wetenschappelijke onderzoek anders geen objectieve normen zou heb ben, meende minister Van Thiel, dat objectief sociologisch onderzoek en levensbeschouwing elkaar niet behoefden uit te sluiten. De reële betekenis van dit departement, waarnaar de heer Reyers 's morgens had gevraagd, achtte de minister een vraag van algemeen regeringsbeleid. Het werk in het kader van het welzijn ten platte- iande vond hij mèt de minister van Land bouw primair een taak van Maatschap pelijk werk. De Landelijke Adviescom missie voor dit werk heeft, zo zeide de minister, alleen tot taak te stimuleren en is dus geen toporgaan van het Maatschap pelijk Werk in de toekomst. Zij adviseert hoofdzakelijk in de vraagstukken van overdracht van dit werk. De instelling van de Gezinsraad was vertraagd door een verandering in de plannen der gezinsorganisaties.Dit nieuwe plan was nog in discussie, de minister verwachtte echter, dat de oprichting spoe dig haar beslag zou kunnen krijgen. Voor de bestrijding van de onmaatschappelijk heid was een subsidie uitgetrokken van 50.000. Dit zeer magere bedrag voor zulk een belangrijke taak was, zoals de minister in antwoord op de vraag van de heer Schuurmans (K.V.P.) zeide, slechts een uitgangssubsidie. Hier lag hoofdzake lijk een taak voor de locale instanties; deze echter konden dit zelf niet financie ren en hadden steun nodig. Voor de opzet nu en het instellen van een onderzoek was deze subsidie bedoeld, die de minis ter voor het komende jaar hoopte te ver hogen. Een wettelijke regeling van liet Woon- wagenwerk achtte de minister niet uitge sloten, enthousiast was hij hiervoor even wel niet. Het lag geheel in de lijn van zijn beleid, dat hij het beter achtte eerst het maatschappelijk werk in de woon wagenkampen aan te vatten. Om dat te stimuleren was er een begin gemaakt met het subsidiëren van het katholieke woon- wagenwerk en deze subsidie kon natuur lijk over andere groeperingen, indien deze zich daarmee bezig gingen houden, worden uitgebreid. Hiermee was du heer Van Lieshout (K.V.P.) het, naar later bij de replieken bleek, niet eens. Er zijn enkele gemeen ten zo zeide hij, die haar sociale plicht doen en kampen voor de woonwagens inrichten. Deze worden er mee gestraft, dat zij alle woonwagens aantrekken, terwijl gemeenten, die dit verzuimen, hiervan verschoond blijven. Om die reden moet er, meende hij, noodzakelijk een wettelijke regeling komen en steun voor dit werk aan alle gemeenten. Minister Van Thiel antwoordde hierop, dat hij dit wel wilde overwegen, maar hij bleef toch bij zijn standpunt, dat eerst het particu liere woonwagenwerk zou dienen aan te tonen, dat het voldoende activiteit en om vang kon bereiken om als basis te dienen voor een verdere uitbouw. Subsidie bij verhuizing Voor de krotopruiming was er steun bepleit bij verhuizing naar een betere woning. De minister meende, dat dit enorme consequenties mede zou kunnen brengen zoals deze, dat men ook subsidie zou moeten geven bij verhuizing van een kleinere woning naar een grotere bij gezinsuitbreiding. De gerepatrieerden wilde de minister zo goed mogelijk helpen om hen te doen opnemen in de maatschappij. De geeste lijke zorg on- der deze men sen werd reeds gesubsidieerd. Voor subsidie ook na het ver laten der con tractpensions zou de minister het opnemen met de minister van Financiën. Voor deze ge- repatrieerden was er een ex tra-contingent gegeven van 1000 woningen in die gemeen ten, waar deze MINISTER VAN THIEL Geen alarm uit Djakarta mensen werk zouden vinden in overleg met het Rijksarbeidsbureau. De ca.rdo quaestionis vormde weer de zaak der Indische Nederlanders, welke, zoals gezegd, hier heel wat- rustiger werd behandeld dan bij de behandeling van deze begroting in de Tweede Kamer. Trouwens de heer Schipper (A.R.) had bij de alge mene beschouwingen reeds als zijn mening te kennen gegeven, dat de scherpe kanten intussen van dit vraagstuk waren weg- geslepen. Deze spreker had de nadruk gelegd op het bezien der mogelijkheid van het over brengen van deze mensen naar Nederland voor elk individueel geval afzonderlijk en zo mogelijk collectief, waaruit de minister terecht concludeerde, dat hier nu, anders dan de heer Schouten in de Tweede Kamer had gedaan, het accent was gelegd op de practische kant van dit vraagstuk. De regering en het parlement zullen moeten trachten, zo meende de minister, elkaar bij de uitvoering hiervan te vinden. Dit is zo zeide hij nog, geen opportunisme, maar realisme in het belang van deze mensen. Bjj het niet aanvaarden van het negaraschap waren er richtlijnen ter 1>e- oordcling van de gevallen, en hij laakte de foutieve weergave van de verzachting dezer richtlijnen in het blad der Indische Nederlanders, waarop de heer Reyers zich had beroepen. Het verzoek van de heer De Vos van Steenwijk om de strenge criteria te herzien beantwoordde de minis ter met de mededeling, dat verschillende gevallen, die vroeger waren afgewezen, nu opnieuw in behandeling waren. De heterogene samenstelling van deze groep van Indische Nederlanders vereiste een ver doorgevoerde individuele behan- ling van de aanvragen om steun. De minis ter legde er de nadruk op, dat er nu spoe dig twee commissies zouden zijn: hier de Commissie, waarvan de heer Mcjjerink voorzitter is, in Djakarta de Commissie van Advies en Bjjstand. Binnen enkele weken, naar de minister hoopte, zouden enkele deskundige functionarissen naar Indonesië vertrekken om dit werk aan te vatten. De minister vond het niet nodig hierbij ook de vakorganisaties in te schakelen, omdat de beide commissies bereid waren iedereen óók uit de vakorganisaties te horen. Wat de situatie in Indonesië betreft was er volgens de minister geen reden tot alarmerende prognoses. Ik houd mij, zo zeide hij, geregeld op de hoogte van de situatie aldaar, door telkens, als er mensen uit Indonesië komen, die de situatie kunnen beoordelen, met hen te spreken. Zo heb ik ook een langdurig onderhoud gehad met de hoofdredacteur van „De Vrije Pers", die onlangs uit In donesië werd gewezen. Ook dit onder houd had die indruk bevestigd. Na de zaak der Indische Nederlanders bepaalde vormen heeft aangenomen, zal deze taak met voortvarendheid worden uitgevoerd. De minister onderschreef de uitspraak van de heer De Dreu (P.v.d.A.), die des morgens de historische achter gronden van deze zaak had geschetst, dat deze mensen in vele gevallen hier nog on gelukkiger zouden zijn dan in zeer moeilij ke omstandigheden daar. Men kan hier nu eenmaal geen objectieve norm aanleggen. Beide commissies zijn een garantie, dat deze zaak zo goed mogelijk zal worden behandeld. Enkele afgevaardigden hadden nog ge pleit voor de Ambonezen, zoals de heer Schuurmans, die had betoogd, dat het doel van de zorg voor deze mensen de terug keer moest blijven. De minister meende in zijn antwoord, dat de duur van hun ver blijf hier te lande niet was te bepalen. Dat het ogenblik zou zijn aangebroken om deze mensen woningen te verschaffen be streed hij; deze mensen konden en wilden het groepsverband niet missen en stelden dit groepsverband in de woonoorden zeer op prijs. Na repliek werd de begroting van Maat schappelijk Werk tenslotte z.h.st. aange nomen. F. S. (Van onze correspondent) Indertijd, n.l. op een bijeenkomst van Amsterdamse vrijgezellen, lan ceerde de heer Greyn, de auctor in tellectualis van het wereldvrijgezel- lencongres te Grevenbicht, het plan om een wereldvrijgezellendag te houden. Deze dag wordt, zoals be kend, gevierd op Zondag 25 April a.s. Bij deze gelegenheid zal als hoofd tooi door de vrijgezellen een „vrij- gezellenhoedje" worden gedragen, dat speciaal werd ontworpen door de Parijse modekoning Dior. De vrijgezellen van Grevenbicht, de bakermat van het wereldcongres, zullen deze dag natuurlijk ook uit bundig meevieren. Dit zal gebeuren in lokaal Demandt, waar ook het eerste wereldcongres van 1953 plaats vond. De fanfare „Dag en Nacht" luistert de rondtocht door het dorp op. Het Amerikaanse ministerie van het leger heeft Donderdag bekendgemaakt, dat een verzoek van David Schine, een voormalige medewerker van senator McCarthy, om toelating tot de school van het leger voor opleiding van onder zoekers naar misdaden, is verworpen. Slechts militairen met een diensttijd van twee jaar worden tot deze school toegelaten en Schine heeft nog slechts enkele maanden dienst gedaan, aldus de verklaring. Zoals bekend is de figuur van Schine de bron van een scherpe controverse tussen het leger en McCarthy, aange zien het leger de senator en diens medewerker Cohn ervan beschuldigt gepoogd te hebben een voorkeursbe handeling voor Schine te verkrijgen. Deze beschuldiging heeft er toe ge leid, dat Amerika's „verhoorafnemer no. 1" thans zelf aan de tand gevoeld wordt. Zaterdag a.s., zo zegt de legerverkla- ring nog, zal Schine zijn eerste mili taire opleiding voltooid hebben. Een be sluit over zijn plaats in het leger zal dan worden genomen „op grond van een diepgaand onderzoek naar zijn capaci teiten". GJD EN HOE IS HET afgelopen vandaag? Ook het Oude Testament thuis ge kregen van de Actie-Zonnewijzer? Zo niet, dan even een briefkaartje naar „Zonnewijzer", postbus 2012 in Utrecht en ge ontvangt prompt boek en bijbehorende paperassen. De actie, waarover U gisteravond nog uitvoerig heeft kunnen lezen, achten we een donderslag aan de katholieke hemel. En tegelijk een zeldzaam prachtige knet ter. Op één dag 250.000 gezinnen met een boek bereiken mag in deze wereld van reclame-stunts toch wel een bijzonderheid worden genoemd. Persoonlijk hebben we zeer grote be wondering voor de gedurfde opzet. Hoe vaak putten we niet uit de voorraad van onze huisbibliotheek. Hoe dikwijls dron gen we reeds aan op lezen. We zijn zo gaarne man of vrouw van allure, een persoon, voor wie men eerbied heeft. Lieden, die noch om de wetenschap noch om de cultuur lezen, verarmen ten slotte, verdorren volkomen. De horizon wordt eng. alleen het gebeu ren in eigen straatje trekt nog, met als ge volg geroddel. Mannen en vrouwen moeten de tegen partij en vaak ook eigen mensen van ant woord kunnen dienen. Doch hoe wil men het wereldgebeuren van vroeger en nu, Gods leiding in figuren en zaken begrijpen zonder boeken? Wij Nederlanders hebben al geen hoge naam wat lezen betreft, om over fantasie maar te zwijgen. We zijn de nuchtere reke naars. Vandaar ook die advertenties, waar in „goed kunnende rekenen" een beste aanbeveling is. Zijn we zelfs in het godsdienstige niet uitgerekend? Maatlatten, of het zo nog net kan? Dat is geen spontane liefde tot God. Doch een houding, waarvan men on passelijk kan worden. En dan nu die ongewone we zouden kunnen schrijven on-Nederlandse activi teit om het goede boek in onze katholieke gezinnen te brengen tot opvoering van het levensniveau, tot verrijking van de inner lijke mens. Een geestelijke productie van de aller beste soort! Moge Katholiek Nederland aan deze Poging met succes beantwoorden. Velen zullen nog vreemd opkijken. Lees de papieren eens rustig door. Men wordt gaarne voor „vol" aangezien, beperk deze volheid nu eens niet tot de centenkwestie. Geestelijk „vol". Hier moet werkelijk de judas-inslag in de mens, de vreugde om het geld, maar eens geweld Worden aangedaan. Koop boeken, word deelgenoot van de -Zonnewijzer-actie en ge zult u spoedig ®en stuk rijker gevoelen, al hebt ge dan Wal minder geld in de portemonnaie. Alleen met het predicaat „goed kunnen de rekenen", zult ge een geestelijk-arme tierig leven leiden. Leest ge en leest ge s°ed, dan verruimen geest en gemoed, ge Zu't hoogten bestijgen en diepten peilen, Het hetzelfde aantal jaren leeft ge twee- Haal. de band tussen goede rokers (Van onze Utrechtse redacteur) Op voorstel van de heer A. van 't Hart, voorzitter van de Tuinbouwveiling te Rotterdam, die over dit vraagstuk eerst een uitvoerige beschouwing hield in de gisteren te Utrecht gehouden alge mene vergadering van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland, is een motie aangenomen "in zake dc Benelux, Daarin wordt, de rege ring verzocht te willen bevorderen: 1. Dat de in het Luxemburgse protocol van 21 October 1950 genoemde volledige liberalisatie van het verkeer van agra rische producten tussen de drie landen thans eindelijk daadwerkelijk binnen af zienbare tijd tot stand wordt gebracht; 2. Dat het landbouwprotocol van 9 Mei 1947 derhalve in de kortst mogelijke tijd worde opgezegd en eventuele vervanging door een andere overeenkomst, waarbij wordt bepaald dat de regeling betref fende tijdelijke beperking van de invoe ring van enig product slechts in geza menlijke overeenstemming kan worden getroffen; 3. Dat. indien België hiertoe geen medewerking wil verlenen cn de import van Nederlandse tuinbouwproducten blijft benadelen, zodanige represaille maatregelen tegen de invoer van Belgi sche goederen in Nederland worden genomen, dat onze Benelux-partners eindelijk tot rede worden gebracht. Het Moskouse dagblad „Troed" meldt, dat een Amerikaanse militaire attaché een actentas, waarin zich een rapport van dc Amerikaanse geheime dienst bevond, in een wagon van de Transsiberisclie spoor weg heeft laten liggen. Volgens „Troed" had het rapport be trekking op de voornaamste steden en sta tions tussen Moskou en Khabarofsk in Oost-Rusland. Er zouden voorts vliegvel den, radiostations en fabrieken in zijn ge noemd. Het blad weet verder nog te melden, dat de attaché, met drie andere Amerikaanse militairen, van wie het blad de rangen en namen geeft, in twee wagons reisden. De vier Amerikanen bevinden zich nog in Moskou. De betrokken documenten zijn op het spoorwegstation van Moskou in be waring genomen. Het blad nodigt de Ame rikanen uit ze daar te komen afhalen. (Van onze correspondent) Koningin Ingrid van Denemarken en Koningin Juliana zullen op Woensdag middag 28 April een bezoek brengen aan het blindeninstituut aan de Amersfoortse- straat te Huizen. Hier zullen beide vor stinnen het werk van de blinden in ogen schouw nemen, terwijl Koning Frederik met Z. K. H. Prins Bernhard een bezoek brengt aan de N.V. Philips Telecommuni- catie-industrie te Hilversum cn het doch terbedrijf van deze industrie te Huizen. Koningin Ingrid heeft de wens te kennen gegeven de Prinsesjes wat nader te leren kennen. Hiertoe zal zij, terwijl Koning Frederik en Prins Bernhard hun bezoe ken aan de - Philipsbedrijven afleggen, enkele uren op het Paleis te Soestdijk verblijven. „E.R.K." Levensverz. Mij. N.V., Nijmegen N.V. Ned. Verz. Mij. ,.St. Willibrordus" Utrecht N.V. Verenigde Verz. Mijen (V.V.M.). Utrecht Dir. J. A. Duynstee Bezuldenhoutseweg 54 Tel. 773459 's-Gravenhage Het Franse tijdschrift VEnfant et nous heeft, in 1953 een internationale teken wedstrijd voor scholieren georganiseerd, waaraan jongelui uit 31 landen hebben deelgenomen. Er was een dertigtal Nederlandse inzendingen. Hans Evendik, leerling van een Haags lyceum, ontving de Internationale Prijs. \lc hoogste be kroning in deze wedstrijd. Gisteren heeft de minister van Onderwijs. Kunsten cn Wetenschappen, tnr Cals, dc prijzen in het departement uitgereikt. De minister overhandigt de prijs boekenaan Hans Evendik; daarnaast staan Elly Bergman teen eerste prijsen Albertina van Eb teen eerste prijs), daarachter staat de heer W. D. de Jager, tekenleraar van twee der prijswinnaars. (Van onze Haagse redactie) Voor drie leerlingen van Haagse scholen dc 13-jarige Ilans Evendik en de even eens 13-jarige Albertina van Eb van het Maerlantlyceum en de 12-jarige Elly Bergman van de Nieuwe Middelbare Meisjesschool was het gisteren een grote dag. Vergezeld van ouders en klas genootjes mochten ze ten departemente uit handen van minister Cals de prijzen in ontvangst komen nemen, welke ze heb ben gewonnen in de internationale teken- wedstrfld georganiseerd door het tijd schrift „La Revue francaise et interna tionale d' information culturelle et so ciale; ,,L' enfant et Nous". De jury te Pa rijs heeft uitgemaakt, dat de „Tulpenvel den" van Hans Evendik de hoogste on derscheiding de internationale prijs Tijdens het onderhoud van Woensdag tussen Georgi Zaroebin. de Sovjet-ambas sadeur in Washington, en minister John Foster Dulles is voornamelijk gesproken over het lot van de in Januari verdwe nen secretaris van de Russische diploma tieke missie in Tokio, Rastoworof, aldus heeft Donderdag een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken te Washington bekend ge maakt. Zaroebin vroeg opnieuw om opheldering over de verdwijning, waarop Dulles be loofde, dat het Russische verzoek in over weging genomen zou worden, aldus de woordvoerder. De bedrijvigheid in de haven van New York is voor 70 pet verlamd door de sinds vier dagen durende havenstaking. De schade beloopt naar schatting 300 millioen dollar. Deze staking, georganiseerd door het onafhankelijke vakverbond I.L.A., die tot dusver onwettig en officieus was, is Donderdag officieel geworden, maar onwettig gebleven. Oorzaak van de staking is een geschil tussep c?e I.L.A en de nieuwe door het vakverbond A.F.L. opgerichte vakvereni ging van havenarbeiders. De A.F.L. be schouwde de I.L.A. n.l. wegens de bij deze heersende mistoestanden, niet lan ger als een representatieve organisatie. STEEDS MEER volken leren dc taal van de film spreken. En telkens opnieuw constateert men met verbazing, met welk een beheersing en bekwaamheid zij zich, ieder naar eigen aard cn opvatting, van deze taal bedienen. Wie denkL niet met bewondering terug aan dc pictorale schoonheid van Mexicaanse films als „Enamorada" en „Maria Candelaria". Wie wierp niet een verbaasde blik op dc onbekende wereld, die de Japanse film „Rashomon" voor de Westerling ontsloot. Thans vraagt een Braziliaanse film, de eerste, die ooit bier te lande is vertoond, de aandacht. „O Cangacceiro" (De Vogelvrijen), zoals baar titel luidt, is een becldballade, waarin bet leven wordt bezongen van de bandietenbenden, die weleer dc dun bevolkte streken van Brazilië terro riseerden. desromantiek, de strijd op leven en dood, gepaard gaande met staaltjes van boven menselijke dapperheid en edelmoedigheid, is volkomen gelijk aan dat van een com merciële Wild-West-film. Maar regisseur Lima Barretto, die óok het draaiboek schreef, en die zich kennelijk inspireerde op de grote Russische cineasten, heeft er, met name aan het begin en het slot een vorm aan weten te geven, die „O Canga- ceiro" ver verheft boven de gewone avon turenfilm, al kan men met betrekking tot dit product van de Braziliaanse filmindus trie, die gemiddeld per jaar drie films oplevert, nog lang niet van een meester werk spreken, wanneer men bijvoorbeeld bedenkt, wat een Elia Kazan van „Viva Zapata" wist te maken. Maar gezien als een prachtig gefotogra feerde beeldballade, waarin op minder ge- styleerde wijze dan in de Mexicaanse films, een brok historie van het eigen volk wordt bezongen, verdient „O Cangaceiro" zeer zeker de aandacht, hoewel sommige getoonde wreedheden minder geschikt zijn voor gevoelige naturen. F. De film. zet in met een eentonig lied, gezongen door een lange rij ruiters, wier duistere silhouetten zich dreigend afteke nen tegen de lichtende horizon. Een lied, even primitief, maar met een ondergrond van dreiging cn hartstocht, als de be woners van dit weinig bekende Zuid- amerikaanse land, waar de haat en de wreedheid van het heidendom zich dank zij de Portugese kolonisatie op wonder- 1 hjke wijze mengden met de liefde en de ridderlijkheid van het christendom. Plot seling breekt dit lied af en barst het mono tone beeldrhythme los in een orgie van roof en moord, verkrachting, brandstich ting en marteling. De onderwijzeres van het dorp, dat door de bandieten is over vallen. wordt als gijzelaarster meegevoerd naar de schuilplaats der rovers, waar de wil van de ijdele, bijgelovige en niets ont ziende hoofdman wet is. Tussen dit edele meisje cn Teodoro, de onderbevelhebber der bandieten, ontstaat een genegenheid, die op hun gemeenschappelijke vlucht groeit lot een innige liefde. Maar het noodlot, dat in dc klassieke tragedie over heerst, speelt ook hier zijn fatale, onont koombare rol. Teodoro, wiens gebonden heid aan zijn geboortegrond sterker blijkt dan zijn liefde, dekt de vlucht van zijn be minde en valt onder de kogels van zijn vroegere kameraden, waarbij ook de hoofdman aan zijn wonden bezwijkt. Deze beeldballade is een wonderlijk mengsel geworden van primitieve wreed heid cn poëtische ridderlijkheid, geloof en bijgeloof, romantiek en realisme. De hoofdman, die geen vogel in een kooi gevangen kan zien, aarzelt niet om één van zijn volgelingen, die hem heeft bedrogen, door een paard over rotsen en door strui ken te laten slepen tot hij sterft. Als hij kort daarop de dorpspastoor ontmoet, hoort hij eerbiedig diens boetepreek aan, geeft hem geld om te bidden voor de ziele- rust van zijn pas gemaakte slachtoffer, maar ontsteelt de godsgezant even goed diens paard. Deze tegenstellingen vindt men ook in de film zelf. Het gegeven: de wrede aan val op het dorp, de mensenjacht, die lief- verdiende, terwijl de tekeningen „De Lente" en „Lampionoptocht", resp. van Elly Bergman en Albertina van Eb met eerste prjjzen werden bekroond. Nederland heeft hier dus een uitsteken de beurt gemaakt. Het is jammer, dat door de korte tijd van voorbereiding in ons land slechts Haagse en Rotterdamse scho lieren mee hebben kunnen doen. Alleen aan Frankrijk werden eveneens twee eer ste prijzen toegekend. Aan de andere lan den slechts één. „De prijzen zijn jullie niet toegekend om de technische perfectie van jullie tekenin gen, maar omdat ze een zekere ontroering uitdrukken zei minister Cals. Hij over handigde de tekenaars in de dop per soonlijk de prijzen, bestaande uit enige boekwerken. Bovendien kreeg ieder nog het boekje „De Nederlandse monumen ten van Geschiedenis en Kunst in Beeld", samengesteld door de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg. En ook de teken leraar, de heer W. D. de Jager, die de jonge talenten heeft ontwikkeld, werd niet vergeten. Ook voor hem had de minister enige boeken meegebracht. Tenslotte dankte de rector van het Maer lantlyceum, dr P. W. Steenbergen, en de heer J. J. Hans, voorzitter van de Vereni ging van het Tekenonderwijs, voor de luister, welke minister Cals aan deze prijsuitreiking had bijgezet. Ook de staatssecretaris, mej. dr A de Waal, was bij de uitreiking aanwezig. Zoals bekend, heeft de adjunct-rege ringscommissaris voor het Radiowezen, mr Ph. de Vries, de N.C.R.V. er onlangs op gewezen, dat het niet is geoorloofd recla me te maken in de aether. Dit in verband met het feit, dat de N.C.R.V. in haar lief dadigheid sactie voor de Johanna-stichting voor gebrekkige kinderen te Arnhem de actie-Loesje de namen van perso neelsverenigingen noemde- Dit is thans voor deze omroepvereniging aanleiding geworden een protestbrief te schrijven aan minister Cals, waarin wordt gezegd, dat het dagelijkse bestuur van de N.C.R.V. met grote ontstemming van het standpunt der regering heeft kennis genomen en dit standpunt neergelegd in een schrijven van mr De Vries volkomen onjuist acht en beschouwt als „onaangename bevoog ding van een omroep, die zich de eigen verantwoordelijkheid terdege bewust is". Voorts wordt in het protestschrijven opge merkt, dat, naar de mening van de N.C. R.V., van reclame maken geen sprake is geweest. In de komende week, zo deelde men ons van de zijde der N.C.R.V. mee, zal men weer overgaan tot het noemen van per soneelsverenigingen in deze radio-actie, echter zonder de gewraakte reclame. Men zal dan b.v. spreken over „een koekfa- briek uit Deventer". Gisteren feestdag van Maria Bood schap was het voor de hele wereld Mariale Priesterdag. In de Santa Maria Maggiore te Rome werd een H. Mis op gedragen voor de „Kerk der Stilte" ach ter het ijzeren gordijn. Kardinaal Micara, vicaris van Rome, droeg de H. Mis op voor het beeld van de H. Maagd „Salus populi Romani" (heil van het Romeinse volk). Onder de aanwezigen bevond zich een tiental bisschoppen van landen, waar de Kerk op het ogenblik vervolgd wordt, of die in die landen het bisschopsambt hebben bekleed, alsook de studenten van de Poolse, Hongaarse en Tsjechische col leges te Rome en talrijke priesters, afkom stig uit Midden- en Oost-Europa. Dc strijd binnen de Egyptische revolutionnairc raad schijnt definitief :n Naguibs voordeel beslecht. Na twee zittingen van de raad, welke uren duurden en waarvan dc laatste weer werd bijgewoond door Naguib's opponenten, kolonel Nasser en majoor Salem (die eerder op de da" „ziek" heetten te zijn) kwam president Naguib voor Radio Cairo en kondigde het aanstaande einde aan van bet militaire bewind. De Egyptische legerleiders zullen zich uit de politiek terug trekken cn alle politieke partijen zullen binnenkort haar activiteit weer hervatten, aldus Naguib. weken geleden en tot het laatste ogen blik, naar verluidt, tegenstander van een Op 18 Juni, vervolgde Naguib, zullen verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering gehouden worden, die 23 Juli liauidatie van hot' Ml,™,,, k„„,„ om „„„den, Dc bandietenhoofdman in „O Canga ceiro' (De Vogelvrijen), de eerste Braziliaanse film, geregisseerd door Lima Barrcto, die hier te lande wordt vertoond. zen. De volgende dag zal de revolution nairc raad zichzelf ontbinden en de sou- vereine bevoegdheden aan de vergaderin" overd ragen. President Naguib verzekerde dat de verkiezingen in Juni vrij zullen zijn. Alle politieke gevangenen zouden spoedig vrijgelaten worden, behoudens in spe ciale gevallen. Geen Egyptenaar zou van zijn politieke rechten beroofd worden. Na de toespraak van president Naguib sprak dc omroeper van Radio Cairo de woorden: „De revolutie is voorbij". Naguib's toespraak maakte een einde aan de wilde storm van geruchten over nieuwe botsingen tussen de Egyptische leiders. Kolonel Nasser, de hoofdfiguur 'n de botsing met president Naguib enkele blijken tijdens een interview met een correspondent van „Le Monde". Daarin ontkende hij de stroom van geruchten over spanningen in de revolutionaire raad en zeide hij, dat de aangekondigde hervormingen zullen worden uitgevoerd. Op 23 Juli a.s., als de constituerende vergadering bijeen komt, is het juist twee jaar geleden dat Naguib en de mili taire groep rond hem een greep naar de macht deden. Naguib's belofte tot vrijlating van poli tieke gevangenen ging spoedig in vervul ling. Binnen enkele uren werden de eerste tweehonderd gevangenen vrijgelaten. On der hen bevond zich de leider van de „Mohammedaanse Broederschap", sjeik Hassan el Hodeitsi. De overigen volgden spoedig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3