Maastricht verontrust over de Zondagswet Landbouwcomité der E. C. E. wordt weer bijeengeroepen Scherpe critiek op Belgische handelwijze inzake invoer van groenten en fruit Kort geding Ogem-Erven Eman aangehouden Kankerbestrijding weer een Duitse grondwetswijziging cipe door Hoge Commissie aanvaard prin- stap vooruit Gloeilampjes Uit rampgoederenclepot verdwenen dekens en kledingstukken Prof. Granpré Molière onderzoekt Oudenbossche basiliek Onze dagelijkse PUZZLE Zuiden heiligt de Zondag met muziek en zang Meer bevoegdheden voor gemeenteraden en burgemeesters gevraagd Motie aan Regering en Kamers Uitzonderlijk medisch geval Ter bestudering technische kwesties Oost-West handel Nieuwe telefoonkabel door de Noordzee Motie van liet C.B. van Tuinbouwveilingen Onjuiste berichten vertroebelden de zaak Wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken In samenwerking niet andere architecten Niet van kracht voor E.D.G. Nieuwe radiologische afdeling geopend VRIJDAG 26 MAART 1954 PAGINA 5 Vragen aan minister Beel •MINISTER BE YEN PLEEGT OVERLEG MET EDEN LATIJNS AMERIKAANSE INVOER Engeland verliest terrein aan Duitsland Meer spreken met Scandinavië fVeer een slap nader tot elkaar Onhoudbare toestand AUTO TOLDE OP L AKENS KRUISPUNT OEFENSMALDEEL V NAAR PLYMOUTH ,,Ons geld aan Belgische staat geschonken Tot rede brengen Af zet fonds De moeilijkheden der kooltelers Expositie in de tentoonstellingszaal NIEUW RUMOER OM „DE AMSTELSTAD" Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 gil, 4 zes, 7 asem, 9 dien, 10 bal, 12 pon, 13 et, 15 talon, 17 ge, 18 nel, 20 set. 21 lek, 22 gal, 23 rib, 24 bef, 25 rek.. 27 dak, 29 al, 30 varen. 32 ke, 33 elf, 34 iep, 36 otto, 38 toom, 40 nes, 41 ria Verticaal: J garen, 2 is, 3 leb. 4 zin, 5 ce 6 sneek, 8 mat, 9 don. 11 las, 12 pot, 14 te gel, 16 lever. 17 gebak, 19 laf. 21 lid, 24 baron, 25 raf, 26 kei, 28 komma, 30 vlo, 31 net, 33 ets, 35 por, 37 te, 39 oi. belemmering van aloude godsdienstige plechtigheden alsmede tot verarming en nivellering van het culturele leven, voor al in het Zuiden des lands, besluit zich te wenden tot de regering en de Staten- Generaal met het verzoek tot wijziging dezer wet in dier voege, dat aan de ge meenteraden en burgemeesters meer be voegdheden worden toegekend ten einde de bovengenoemde bezwaren te onder vangen. Intussen heeft het Tweede-Kamerlid Maenen de aandacht van minister Beel in een drietal vragen eveneens gevestigd (Van een correspondent) Tijdens de beschouwingen over de Maas trichtse gemeentebegroting 1954 hebben de raadsleden mr W. Kom, P. Schreuder en F. Allema gisteravond gesproken over de nieuwe Zondagwet en daarbij hun on gerustheid geuit over de onmogelijkheid tot handhaving van bepaalde normen van deze wet voor de specifieke feestelijke viering van godsdienstige en andere ge beurtenissen in het Zuiden van ons land. De burgemeester, mr W. baron Michiels van Kessenich, heeft in zijn antwoord erop gewezen, dat bij de samenstelling van de Zondagswet werd getracht 'n compromis te bereiken, hetgeen naar zijn gevoel niet is gelukt althans niet bij de thans van kracht zijnde'wetstekst. Indien men deze wet nl. grammaticaal gaat interpreteren, aldus de burgemeester, bestaat de mogelijkheid dat in naam der Zondagsheiliging de heiliging van de Zondag en speciaal van hoogtijdagen, wanneer processies door onze steden en dorpen uittrekken, niet meer kan geschieden met de rijkdom en devotie van onze vertrouwde gebruiken. Blijkbaar heeft men bij de vaststelling volkomen over het hoofd gezien, dat wij hier in het Zuiden onze Zondag plegen te heiligen met muziek en zang ter ere van God, ook en juist op bijzondere wijze des morgens. Inderdaad zijn, aldus spreker, processies van de Zondagswet vrijgesteld, maar de formele interpreteerder meent, dat het artikel over het maken van geluid, dat op meer dan tweehonderd meter hoorbaar is, voor de processies toch onverminderd geldt. Nu moeten wij echter bedenken dat op deze nieuwe wet nog geen jurispruden tie is gevormd. Wij zullen moeten afwach ten in welke zin door de rechter de wets bepalingen zullen worden uitgelegd. Ik kan mij moeilijk voorstellen, dat men op grond van deze letter der wet moeilijk heden in de weg zou willen leggen aan oude tradities cn devote gebruiken, waar aan niemand zich ooit heeft gestoten.. Wij hebben, zo vervolgde de burgemees ter, tot dusver getracht, waar mogelijk, ook met de politie samen, een soepele wetstoepassing te verkrijgen. Speciale moeilijkheden deden zich nóg niet voor en daarom bestaat mijnerzijds hoegenaamd geen enkele reden om b.v. ten aanzien van onze traditionele Sint Servaasprocessie ook maar enige wijziging in de oude ge bruiken aan te bevelen. tVij mogen wel vertrouwen, dat dc rechtsprekende instanties zich rekenschap zullen geven van de interpretatiemoge lijkheden, die de tekst van de wet zeker nog biedt en deze zullen aanwenden om een verarming van ons openbaar leven te voorkomen. Met name het begrip „zonder strikte noodzaak" zou hiertoe, volgens de burgemeester, dankbaar aanleiding kun nen geven. Intussen zouden alle moeilijk heden uit de weg zijn geruimd en zou men aan de differentiatie in levensover tuiging voor de verschillende streken van ons land volkomen tegemoet komen als de ontheffingsbevoegdheid voor de burge meesters tot dc gehele Zondag werd uit gebreid. Op een wijziging in deze geest zullen wij, aldus de burgemeester, daarom moeten blUven aandringen. Na de toespraak van de burgemeester heeft de voorzitter van de K.V.P.-fractie, de heer J. Ensinck, een motie ingediend, welke mede was ondertekend door de voorzitters van de P.v.d.A.-fractie en de groep der Katholiek-democraten. Deze motie, welke met algemene stem men werd aangenomen, luidde ais volgd. „De raad van de gemeente Maastricht van oordeel, dat de Zondagswet van 15 October 1953 in hare toepassing leidt tot op de moeilijkheden, die de toepassing van de artikelen 3 en 5 van de nieuwe Zon dagswet in de provincie Limburg heeft ge geven, met name naar aanleiding van het maken van muziek op Zondag voor 13 uur ter begeleiding van jubilarissen naar en van de kerk, bij processies en optochten met een godsdienstig karakter. Voorts vraagt het Tweede-Kamerlid de bewinds man, of hij niet van oordeel is, dat het nimmer de bedoeling kan zijn geweest dergelijke gebruiken te verbieden, alsook soortgelijke tradities bij bijzondere gele genheden, die in het volksleven diep zijn geworteld en waarvan redelijkerwijze geen beletsel voor de viering van de Zondag en geen verstoring van de openbare rust op die dag te duchten zijn. De heer Maenen vraagt tenslotte of de minister bereid is op korte termijn een aanvulling van de Zondagswet te bevor deren, er toe strekkende, dat alsnog buiten twijfel wordt gesteld, dat genoemde tradi ties en gebruiken buiten de werkings sfeer van de wet vallen. „Een uiterst zeldzaam geval in de me dische geschiedenis" doet zich voor in het Amerikaanse plaatsje Chelsea (Mas sachusetts. In het marinehospitaal al daar schonk de 31-jarige mevrouw Wil bur Chapman zeer onlangs, op 15 Maart j.l., het leven aan een dochter. Over zes weken verwacht zij reeds de geboorte van een tweede kind. Deze hoogst merk waardige gang van zaken is het gevolg van de aanwezigheid van dubbele or ganen bij de moeder, aldus deelden de marineautoriteiten mede. Het eerste kind woog bij de geboorte ruim 3 pond en ligt thans, in goede ge zondheid, in de couveuse. Mevrouw Wil bur Chapman zal vermoedelijk vóór haar a.s. bevalling nog enige tijd het zieken huis mogen verlaten. De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beven zal van 29 tot 31 Maart een bezoek brengen aan Londen ter bespre king van enige politieke en economische onderwerpen met de ministers Eden en Butler. Uit een overzicht van de Chase Natio nal Bank omtrent de Latijnsamerikaanse landen blijkt, dat Engeland bij de export naar deze landen verleden jaar terrein verloren heeft aan West-Duitsland. Het Westduitse aandeel in de export naar die landen steeg van 10 pet van de totale leveranties van Engeland, de Ver. Staten en West-Duitsland in 1952, tot 13 pet in de eerste negen maanden van 1953. Vol gens het overzicht ging de Duitse ver» betering ten koste van Engeland. In Brazilië, waar de totale invoer met een derde werd verminderd, nam de Amerikaanse invoer met 49 pet af, die van West-Duitsland met 39 pet en die van het Verenigd Koninkrijk met 70 pet. In Argentinië nam verleden jaar het West duitse aandeel in de invoer sterk toe en verloren de Ver. Staten terrein. Canberra (Australië) Je hoort zo van allerlei. Die Hollandse emigranten, ze kunnen elkaar eigen lijk niet uitstaan, het geld heeft ze allemaal te pakken, en ga zo maar even voort. En nu een klein stukje werkelijkheid. Er was een Nederlander in Australië, die eerst klaagde over pijn in de borst. Kou? Rheumatiek? Foto's werden genomen, operatie, tenslotte de mededeling: hier is niets meer aan te doen. Maar wanneer deze Nederlander weer terug in Holland zou zijn, ja, dan had hij nog 'n goede kans. De man is getrouwd, drie kinderen en dan naar Holland terug... De andere Nederlan ders, die het hoorden, staken de hoof den bij elkaar en ziet al gauw was er een 2000 en de K.L.M.-passage kon worden besproken. Vrouw en kinderen gaan per boot na. Zijn (eigen) huis in Australië wordt verhuurd en met de huur wordt de hypotheek betaald. Wanneer hij het geluk heeft weer ge- zond terug te komen, dan is zijn huis nog behouden. Ja, ze leven heus met allemaal langs elkaar heen, die vroe gere Nederlanders. Clayburn (Texas) Hij had er genoeg van, de kapper en diende een aanklp.cht in. Nog wel tegen een collega-kapper. Waarom? Deze collega, vond hij, had hem namelijk ten onrechte beroofd van zijn sclmer- cliëntele. Want die collega is de op richter van een club. die zich de „Ge baarde Broeders" noemt. En bovendien is er nog een wedstrijd uitgeschreven, wie te zijner tijd de mooiste baard heeft De kapper, die zijn scheerklan ten zag verdwij'nen. acht dit oneer lijke concurrentie. Maar de baarden kapper vindt, dat zijn tegenstander ongelijk heeft. Ik pas me aan, zegt hij, aan de gewijzigde verlangens van mijn klanten. Terwijl mijn collega geen klant meer ziet. heb ik een gouden tijd wegens het in model knippen van baar den. De rechter moet nu uitspraak doen. Maar nu heeft de gedupeerde kapper weer bezwaar tegen de rechter. Want die iteeft een... golvende baard. De Economische Commissie voor Europa van de Ver. Naties heeft met algemene stemmen besloten haar landbouwcomité, dat sedert enige jaren niet meer ge- funetionncerd heeft, opnieuw bijeen te roepen. Het besluit werd genomen op de basis van een compromis-motie, ontstaan uit gedeeltelijke samenvoeging van de Deense en Russische moties, waarover Oost- en West-Europa elkaar urenlang in de haren hebben gezeten. Voor de stemming legden de Nederland se en de Amerikaanse gedelegeerden ver klaringen af, waarin zij hun bezorgdheid uitspraken over de mogelijkheid, dat het toekomstige werk van het landbouwcomité in verschillende opzichten een duplicatie zou kunnen worden van wat er al door andere lichamen, zoals de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Naties (de F.A.O.) wordt gedaan. De Nederlandse afgevaardigde mr C. A. baron Bentinck betoogde de noodzaak van een scherp omlijnd werkprogram voor het comité, want, zei hij, „het zou voor ons heel moeilijk zijn, onze toch al door zo vee] werk in beslag genomen deskundi gen naar vergaderingen met vaag uitge stippelde agenda's te sturen". Ook merkte baron Bentinck op, dat ver schillende technische kwesties misschien het best konden worden behandeld door speciaal voor dat doei te benoemen- des kundigen, die ook gebruik zouden kunnen maken van de diensten en gegevens van andere instellingen. Op die manier zou bet landbouwcomité niet ai te vaak be hoeven samen te komen, namelijk alleen dan, wanneer een beperkt aantal speciale experts voorbereidend werk had gedaan. De uitvoerende secretaris van de E. C. E. Gunnar Myrdai, verzekerde de Ame rikaanse en Nederlandse delegaties, dat zij zich niet ongerust hoefden te maken over de mogelijkheid van duplicatie van het werk. Dit kon door de goede relaties be staande tussen de E.C.E. en de F.A.O. vol komen worden vermeden. Ook zou het landbouwcomité in staat worden gesteld, zich uitsluitend met technische kwesties bezig te houden, omdat het debat duide lijk had laten uitkomen, dat ideologische en theoretische beschouwingen niet tot taak van het comité zullen behoren. De eerste bouwcomité Juni a.s. vergadering zal plaats van het land- hebben op 21 Het telefoonverkeer tussen Scandinavië en West-Europa, dat via Nederland loopt, zal aanmerkelijk worden uitgebreid. De Nederlandse cn Deense P.T.T. hebben na melijk een plan uitgewerkt, dat voorziet in de aanleg van een nieuwe telefoon kabel tussen beide landen en uitbreiding van de twee reeds bestaande kabels. Hierdoor zal men over enige jaren 300 gesprekken tussen Scandinavië en West- Europa gelijktijdig tot stand kunnen brengen. Voor de oorlog liepen de telefoonver bindingen tussen Scandinavië en West- Europa via Duitsland. Thans is Neder land de belangrijke schakel. Na de oor log hebben de Deense rijkstelefoondienst en de Nederlandse P.T.T. voor gezamen lijke rekening twee telefoonkabels laten aanleggen tussen het Deense eiland Römö aan de Zuid-Westkust van Jutland en Oostmahorn in Friesland. Deze kabels hebben een gezamenlijke capaciteit van ttesprekke.u. De nieuwe kabel zal pa rallel worden gelegd met de reeds be staande kabels en krijgt een capaciteit van 60 gesprekken. Als aandeel in de aanlegkosten is van Deense zijde reeds een crediet verleend van zes millioen kronen (ongeveer 3.300.000). Verwacht wordt, dat de Ne derlandse P.T.T. een zelfde bedrag zul len voteren. De nieuwe kabel zou in 1955 reeds in gebruik kunnen worden geno men. Daarna zal de capaciteit van de twee bestaande kabels worden verhoogd tot 120 gesprekken per kabel. Daar door zal men over enige jaren 300 ge sprekken tussen Scandinavië en West- Europa gelijktijdig kunnen voeren. Dc conferentie van de Economische Commissie voor Europa van de Ver. Na ties, die zojuist is geëindigd, heeft Oost en West-Europa economisch weer een stap nader tot elkaar gebracht, aldus ver klaarde mr C. A. baron Bentinck in een gesprek met het A.N.P. Er is door de Oosteuropese vertegenwoordigers minder politieke propaganda gemaakt dan bjj vorige gelegenheden en er zijn op tech nisch gebied ongetwijfeld vorderingen ge maakt. Baron Bentinck zeide te vertrouwen, dat de volgende maand te houden con ferentie belangrijk werk zal kunnen doen. Hoewel zij geen multilaterale regelingen tot stand zou kunnen brengen, zullen de technische mogelijkheden, die voor deze zowel als voor bilaterale overeenkomsten bestaan, grondig besproken kunnen wor den en de handelsbesprekingen van ver leden jaar hebben aangetoond dat, hier door zeker we] een en ander kan worden bereikt. Ons land heeft al enige tijd bi laterale handelsaccoorden met Oosteuro pese landen, maar andere Westeuropese regeringen, die deze nog niet hadden, zijn door de Oost-West conferentie van 1953 toch ook de voordelen daarvan gaan in zien. Op de zojuist geëindigde conferentie is opnieuw gebleken, dat het Sovjetblok grote waarde hecht aan uitbreiding van de handel tussen Oost en West, aldus de heer Bentinck. Wij kunnen slechts ver moeden, dat dit voortvloeit uit het be lang, dat Oost-Europa heeft bij de invoer van Westeuropese consumptie-artikelen, benodigd voor de verhoging van de le vensstandaard. Ongetwijfeld wordt daarbij echter ook een rol gespeeld door de Russische wens, om mazen te vinden in het embargo on strategische goederen. Natuurlijk kan dit niet lukken, waar het uitgesproken oor logsmateriaal betreft, maar de Russen zouden er toch wel eens in kunnen slagen op het gebied van producten, die men „twijfelachtig" z0u kunnen noemen, zoals bijv. schepen. Een belangrijk pun.t, waarop de belan gen van Oost en West ook op deze confe rentie weer parallel- bleken te lopen, was die van de wenselijkheid van langdurige handelsovereenkomsten. West-Europa streeft naar dit soort stabilisatie van de handel tussen Oost en West, omdat wij daardoor een grotere mate van zekerheid krijgen, vooral ten aanzien van onze af zetmogelijkheden, terwijl Oost-Europa er behoefte aan heeft in verband met de opstelling van economische plannen op lange termijn. (Van onze Utrechtse redacteur) Nadat de lieer M. Prins gisteren te Utrecht de algemene jaarvergadering van „Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland" met 'n uitvoerige rede geopend had, kreeg de heer A. van 't Hart, voorzitter van de Tuinbouwveiling te Rotterdam het woord om zijn misnoegen te uiten over de gang van zaken met de Benelux. De heer V an 't Hart betoogde, dat er in tuinbouwkringen sprake is van een groeiende en ernstige ontevredenheid met de betrekking tot de export naar België. De Belgische handelwijze op het gebied van de invoer van Nederlandse groenten en fruit geeft aanleiding tot zeer scherpe critiek. Spr. zei niet te begrijpen, hoe onze Minister van Landbouw ooiï zijn handtekening onder het Landbouwprotocol van 9 Mei 1947 heeft kunnen zetten. Dit protocol was toch bedoeld om de Economische Unie tussen de drie landen naderbij te brengen, maar volgens de bepalingen van deze overeenkomst is elk der drie landen gemachtigd tot het eenzijdig nemen van maatregelen ter bescherming van de binnenlandse markt tegen" ever de pai tnerlanden. In beginsel is dit protocol dus reed8 lijnrecht in strijd met het gestelde doel. Op -de tweede plaats is wel gebleken, dat België zich zelfs aan de gemaakte afspraken niet'houdt. In het Protocol van 9 Mei 1947 was bepaald, dat de drie lan den elkander preferentie op eikaars mark ten zouden toekennen. Het is echter her haaldelijk voorgekomen, dat België een vrije invoer van bepaalde soorten groen ten uit Italië toeliet, op hetzelfde mo ment, dat voor Nederland zeer hoge mini mumprijzen golden. Bovendien is het voorgekomen, dat België weigerde in voervergunningen af te geven voor groen te, alhoewel de hoge minimum-import- prijzen werden nagekomen en de Belgi sche marktprijzen nog belangrijk boven deze importprijzen lagen. Op de derde plaats is in de afgelopen zeven jaren wel overduidelijk bewezen, dat de bepaling, dat België tenslotte zelf zijn kostprijzen en daarmede zijn mini mumprijzen volledig autonoom mag vast stellen, een onding is en aanleiding heeft gegeven tot het scheppen van een volko men onhoudbare toestand. De door België Gistermiddag zijn de N.V. Overzeese Gas- en Electriciteitsmij. te Rotterdam en de Erven Eman te Aruba wederom voor de president van de Rotterdamse recht bank verschenen. Dit naar aanleiding van het voorstel van de president, gedaan aan het einde van de behandeling van het korte geding, dat Maandag j.l. voor de president diende. Zoals bekend, had de N.V. Ogem ophef fing verzocht van het conservatoir beslag ad acht millioen gulden (Ned. crt.), dat de Erven Eman hadden gelegd bij de N.V. Ned. Handelmij. De president had ten slotte de mogelijkheid geopperd een com missie van Nederlandse deskundigen op Aruba de onteigende concessies te laten taxeren. Gistermiddag werd de zaak gedeeltelijk met gesloten deuren behandeld. Toen de behandeling openbaar werd, zeide dc pre sident, mr G. van Vollcnhovcn, dat hem was gebleken, dat in deze zaak onjuiste berichten in de Westindischc pers waren verschenen. Er werden bedragen genoemd, die bezijden de waarheid waren. Van bet korte geding van Maandag j.l., aldus dc president, waren tendentieuze berichten in dc bladen op Curacao verschenen. Hü wilde de zaak aanhouden, omdat de on juiste berichten deze vertroebelden. Zij zal worden aangehouden totdat dc publieke opinie niet meer door onjuiste berichte* wordt opgezweept. Met een vrijspraak wegens gebrek aan wettelijk bewijs voor de ex-loco-burge meester en wethouder van Gcertruiden- berg, dc heer L. R. viel voor de Bredase rechtbank het doek over de onverkwik kelijke zaak van de verleden jaar uit het depot „De Statendam" te Geertruiden- oerg verdwenen goederen, die waren be stemd voor de slachtoffers aan de waters nood. De heer R. werd verdacht van diefstal subs, verduistering van deze goe deren. Een hele voor- en namiddag heeft de rechtbank besteed aan het verhoor van een groot aantal getuigen, die op al hun vroeger aan de politie gedane verklarin gen terugkwamen. Het ging over een aantal wollen dekens, wat kledingstukken, levensmiddelen en een babypakket, die waren ingezameld voor de slachtoffers van de watersnood ramp en opgeslagen in de „Statendam", d.e oude suikerfabriek te Geertruidenber". Op geruchten dat er met deze goederen merkwaardig was omgesprongen heeft de Rijkspolitie een onderzoek ingesteld. 13ij verscheidene inwoners van Geertrui- denberg werd het een en ander van deze goederen aangetroffen. Enige tijd geleden is een aantal van deze mensen wegens on juiste handelingen met de rampgoederen veroordeeld. Tegen de heer R. was de beschuldiging geuit, dat hij de goederen had weg genomen en uitgedeeld. Hij verklaarde, dat hij slechts had gehandeld met toe stemming van het Provinciaal Opbouw ergaan. De directeur hiervan, drs A. Ver- oijk, verklaarde, dat R. inderdaad ver lof had gekregen om bepaalde goederen ,e gebruiken voor 't parochieel centrum ie Geertruidenberg en om mensen tege moet te komen, die schade hadden ge leden bij de hulpverlening. Tijdens de middagzitting ging het er om of R. nu alleen nieuwe of zo goed als nieuwe goederen had weggegeven. Hier voor waren 15 getuigen opgeroepen, die allen ontkenden tegenover de politie te hebben verklaard, dat zij nieuwe dekens aadden gekregen. In ieder procesverbaal stond dit wel woordelijk opgetekend, maar thans werd verklaard, dat het slechts tweedehands goederen waren geweest. De Officier van Justitie, mr Bosch, zei de, dat het beheer van het rampgoede- rendépót heel wat te wensen had over gelaten. Hier kon echter van verduiste ring volgens hem geen sprake zijn, om dat de heer R. niet met het beheer van de goederen was beiast. Voor diefstal was "volgens de Officier het wettig bewjjs niet te leveren. Derhalve kon hij slechts tot vrjjspraak concluderen. Mr Drion, verdediger van verdachte, sloot zich in zijn pleidooi hierbij aan en verzocht de rechtbank onmiddellijk uit spraak te doen. Dit geschiedde met het bovenvermelde gevolg. Gisteren is op het beruchte Larense kruispunt de snijding van de Rijksweg no 1 en de weg van Hilversum naar La ren weer een ongeluk gebeurd. De Hilversumse arts P. R. stak met zijn auto, komende uit Hilverhum, de Rijks weg over. De uit de richting Amsterdam komende J. L. B. werd hierdoor genood zaakt op volle snelheid het stuur van zijn auto om te gooien, waardoor de wagen als een tol in het rond draaide. Niettemin werd de auto van de arts gegrepen. De beide bestuurders liepen geen letsel op; de auto's werden echter aanzienlijk beschadigd. Het oefensmaldeel V van de Nederland se marine, onder bevel van commandeur Den Boeft zal van 2 tot 5 April a.s. een bezoek aan Plymouth brengen. De een heid bestaat uit het vliegdekschip Karei Doorman, twee torpedobootjagers, twee fregatten eh twee onderzeeboten. De ma rine-autoriteiten te Plymouth hebben reeds een uitvoerig gezelligheidsprogram ma voor de bezoekers opgesteld. vastgestelde minimumprijzen voor onze producten missen elke verhouding met de reële kostprijzen en zijn zo hoog, dat niet alleen zeer hoge heffingen op onze export moeten worden gelegd, maar dat België al spoedig in staat is om de invoer uit Nederland te verbieden omdat de Bel gische marktprijzen zijn gedaald beneden het niveau van die minimum-importprij- zen. Op deze wijze kan 'van een Neder landse preferentie op de Belgische markt toch nauwelijks meer worden gesproken. Na ruim drie jaar. zo vervolgde de heer Van 't Hart, heeft deze wantoestand ein delijk ook de aandacht van onze regering kunnen trekken en heeft men getracht een verbetering in deze toestand te brengen door het opstellen van het Landbouwpro tocol van Luxemburg van 21 October 1950. Die verbetering was echter slechts schijn. In zekere zin betekent het Luxemburgse Protocol zelfs een verslechtering. Daarin wordt n.l. bepaald, dat de opbrengst van de heffingen, welke bij export moeten worden genomen om de zeer hoge Belgi sche minimumprijzen te waarborgen, elk kwartaal gelijkelijk tussen Nederland en België worden verdeeld. Dit betekent niets meer of minder, dan dat een gedeel te van de opbrengst van hun producten, welke op grond van de in België heer sende marktprijzen aan onze tuinders zou toekomen, in de Belgische schatkist wordt gestopt. Alleen al de Coöperatieve Tuinbouwvei ling te Rotterdam heeft aan heffingen op de export van sla naar België in 1952 66.000 aan het Bedrijfschap moeten af dragen en in 1953 toen de stopperiode voor onze sla nog langer was dan in 1952 ruim 40.000 en ondanks het Belgische invoerverbod voor tomaten gedurende het gehele hoofdseizoen in 1952 22.000 en in 1953 27.000 aan heffing op dit product. De heer Van 't Hart vroeg zich af of onze regering het recht heeft om „ons geld" aan de Belgische staat te schenken Van liberalisatie van het verkeer van agrarische producten tussen de drie lan den is in de praktijk niets terecht geko men. Ruim drie jaar zijn verlopen en nog steeds heeft de Belgische regering zelfs geen poging aangewend om dit protocol door de Belgische volksvertegenwoordi ging te doen aanvaarden. Dit betekent in feite niets anders dan dat België een ge maakte afspraak doodgewoon boycot. Alle besprekingen van onze Minister van Landbouw met zijn Belgische en Lu xemburgse collega's hebben zander uit zondering tot gevolg gehad, dat Neder land aan het kortste eind trok en dat nieuwe en steeds ongunstiger bepalingen voor onze export naar België in het le ven worden geroepen. Dc beer Van 't Dart meende, dat de tijd is gekomen om da regering duidcljjk te maken, dat ons ge duld is uitgeput en dat niet langer genoe gen genomen wordt met een politiek, die ons Iaxid onwaardig is en waarvan onze tuinbouw reeds jarenlang het slachtoffer is. De heer Van 't Hart diende daarom een motie in, die door de vergadering werd aanvaard en waarin de regering wordt verzocht te willen bevorderen: ten eerste, dat de reeds in het Luxem burgse Protocol van 21 October 1950 ge noemde volledige liberalisatie van het ver keer van agrarische producten tussen de drie landen, thans eindelijk daadwerke lijk binnen afzienbare tijd wordt tot stand gebracht; ten tweede, dat het Landbouwprotocol van 9 Mei 1947 derhalve in de kortst mo gelijke tijd wordt opgezegd en eventueel vervangen door een andere overeenkomst., waarbij wordt bepaald, dat regelingen be treffende tijdelijke beperking van de in voer van enig product slechts door geza menlijke overeenstemming kunnen worden getroffen: ten derde, dat indien België hiertoe geen medewerking wil verlenen en de import van Nederlandse tuinbouwproducten blijft benadelen, zodanige repressaille-maatre- gelen tegen de Invoer van Belgische goe deren in Nederland worden genomen, dat onze Benelux-partners eindelijk tot rede werden gebracht. Overeenkomstig bet voorstel van het bestuur besloot de vergadering over het tijdvak van 1 April 1954—31 Maart 1955 0.7 pet te heffen over de bruto-opbrengst der voor iedere aanvoerder via een vei ling verkochte producten en de opbrengst van deze heffing te storten in het Afzet- fonds. Het bestuur werd gemachtigd de gelden van het Afzetfonds aan te wen den, waar zulks voor de afzet der pro ducten nodig is en voorts tot het nemen van die maatregelen, die voor de uitvoe ring van dit besluit nodig zijn. Een amendement, ingediend door de Vierbond van Noordhollandse veilingen om een Weerstandsfonds op te richten, werd door deze afdeling na enige bespre kingen teruggenomen, omdat de gevolgen hiervan te verstrekkend zouden zijn om te overzien. Het bestuur werd opgedragen de mini- mumprijzenregeling in de komende perio de van 1 April 1954—31 Maart 1955 nader uit te voeren met dien verstande, dat bij het vaststellen der minimumprijzen zo- vee) mogelijk rekening gehouden dient te worden met de plaats gehad hebbende ver hoging van de productiekosten. De Landelijke Groenten Centrale 1e Broek op Langendijk drukte in een voor stel als haar mening uit, dat de export van diverse koolsoorten naar West-Duits land ernstig belemmerd wordt enerzijds door de hoge invoerrechten van 5 Mark per 100 K.G. en anderzijds door de van Duitse zijde gestelde cis van een minimum- aankoopprijs ad 9 per 100 K.G. Zij drong bij het bestuur ten sterkste aan om de regering te verzoeken haar volle aandacht te willen schenken aan deze onhoudbare toestand welke een be langrijk deel van de Ned. Tuinbouw zwaar treft en de nodige maatregelen te willen nemen, waardoor de liberalisatie ook in deze waarlijk voortgang vindt. Het bestuur deed de toezegging, in over leg met het Bedrijfschap te zullen bevor deren, dat de kwestie van de te hoge mi nimum-aankoopprijs 'van sluitkool opnieuw met» de desbetreffende Duitse instantie onder de ogen zal worden gezien. Wat het vraagstuk der te hoge invoer rechten betreft, dit kan slechts op rege ringsniveau worden behandeld. Het Cen traal Bureau heeft er bij de regering op aangedrongen, te bevorderen dat bij alle besprekingen over een nieuw handelsver drag voortaan ook dit «nderwerp een punt van de agenda zal uitmaken. Tenslotte wees het bestuur erop dat uit de thans opgedane ervaringen de juiste conclusies ook ten aanzien van de omvang van de koolteelt in ons eigen land moeten wor den getrokken, zodat deze wordt aange past aan de werkelijke afzetmogelijkheden op de binnen- en buitenlandse markten. (Van onze correspondent) Prof. ir M. J. Granpré Molière zal in samenwerking met de architecten ir H. J. W. Tbunnissen uit Den Haag, ir C. G. Gee- nen uit Eindhoven en ir G. Leeuwenberg uit Utrecht een onderzoek instellen naar l-.mK«U^,(iüS!aanfl.e d« bezwaren kenbaar gemaakt door de commissie voor buiten- hZ le?e"heien van de Franse Nationale Vergadering, heeft de geallieerde aanvulHne van'fi ïv U" l»n'lc,P,e^ toestemming gegeven aan de militaire h! ,de tVestduitse grondwet. Daardoor is in Bonn een politiek stormpje l iS?,"?1' De geallieerden hebben de eigenlijke militaire aanvulling van de grondvvet weliswaar voorwaardelijk goedgekeurd, namelijk onder het beding dat maatregelen op het gebied van de verdediging door de Hoge Commfssie eerft zuilen worden toegestaan, wanneer de E.D.G. niet van kracht is geworden De eigenlijke „militaire aanvulling" der grondwet zal dus eerst van kracht worden tegelijk met de verdragen van Bonn en Parijs, maar dit in overeenstemming met beliben Duitsers zelf uitdrukkelijk aan de grondwetsaanvulling gegeven De hoge commissarissen hebben daarentegen onvoorwaardelijk hun goedkeuring gehecht aan het interpretatieve artikel van de grondwetsaanvulling. waarin ver klaard wordt, dat de Europese verdragen niet in strijd zijn met de Westduitse grondwet. Daarmee is het dezer dagen gerezen hankeljjk te stellen van Westduitse on- coiiflict over de gewijzigde grondwet in dertekening van de aanvullende proto- feite bijgelegd. Voor dc Duitse regering collen op het E.D.G.-verdrag. In Bonn was men verontrust over deze eis, aangezien men van mening was. dat daardoor ratificatie der protocollen door tiet parlement nodig zou worden. Deze ratificatie wilde men in elk geval vér- mijden Men wilde tot elke prijs vasthou den aan de overeenkomst van Rome, waar besloten werd. dat deze protocollen slechts een Interpretatieve betekenis hebben en generlei materiële wijzigingen van de verdragen inhielden. De protocollen zijn tot dusverre nog niet ondertekend, doch van officiële zijde is thans de weg geopend om de wet aan de bondspresident voor te leggen ter ondertekening en ter afkondiging, waar door voor Duitsland de procedure der ratificatie kan worden afgesloten, en voor Frankrijk is de zekerheid verkregen, dat de militaire aanvull'ng niet voor de op richting van een Duits nationaal leger kan worden aangewend, indien de E.D.G. niet tot stand zou komen. De Franse regering heeft afgezien van het Woensdag in Parijs geopperde plan om de goedkeuring der verdragen af in Bonn werd Donderdag verklaard dat bondskanselier Adenauer tot onderteke ning bereid is mits geen ratificatieproce dure wordt vereist. De tekst van deze aanvullende proto collen is geheim, doch indertijd is uitge lekt, dat zij Frankrijk met het oog op zijn overzeese verplichtingen het recht geven naast E.D.G.-contingenten ook nationale eenheden te onderhouden en ten behoeve daarvan zo nodig eenheden aan hun Europese bestemming te ont trekken. Daarover zijn na het tot stand komen der protocollen heftige polemieken onder Westduitse politici ontstaan en dit maakt het begrijpelijk, dat de Westduitse rege ring in elk geval wil vasthouden aan de overeenkomst om de protocollen als in terpretaties te beschouwen. Van Franse zijde worden de protocol len beschouwd als interpretaties met dezelfde bindende kracht ais de verdra gen". De in Parijs geopperde, doch uit eindelijk niet officieel gestelde eis. heeft tot bittere conunentarer in de Duitse pers geleid. In de meeste bladen was de stemming jegens Frankrijk toch reeds zeer verkoeld. Ook de Amerikaanse en Britse leden van de Hoge Commissie hebben er niet veel doekjes omgewonden, dat zij de Franse bezwaren tegen goedkeuring der gewijzigde grondwet niet konden delen en dat zij er bijzonder door verrast waren. Gisteren heeft het Nedcrlandsch Kanker- instituut te Amsterdam de nieuwe radio logische afdeling van zijn kliniek offi cieel geopend, ruim anderhalf jaar nadat de eerste paai er voor in de grond werd geslagen. Het is een complex lokaliteiten, vol van de modernste apparaten waaron der die voor bewcgingsbestraling een grote plaats innemen en in Nederland als uniek gelden. „De gehele apparatuur is zo nieuw, dat zij vergeleken bij de oude onherkenbaar mag worden genoemd", verklaarde de ra dioloog H. Lokkerbol tijdens de rondlei ding. „Zij zal geen verandering brengen in de stralingsmethoden maar wel belangrijk veel meer mogelijkheden bieden Het spreekt vanzelf, dat de routinebehandelin gen bij voortduring met critische blik zullen worden geobserveerd". In een afzonderlijke ruimte bevindt zich de zware loden kluis met 1060 milli gram radium, verdeeld in holle gouden naalden van verschillende doorsneden en lengten (voor verschillende stralingsbe hoeften), die door knoppen van allerlei grootte en kleur van elkaar kunnen wor den onderscheiden. Ook de les- en tentoonstellingszaal van het Antoni van Leeuwenhoekhuis, inge richt op de zolderverdieping is bij deze gelegenheid officieel geopend en wel door dr W. F. Wassink. hoofd van de sociaal medische afdeling, die evenals de heer Lokkerbol een groot aantal genodigden tóe- sprak in de aula. Het tentoongestelde be staat goeddeels uit beeldstatistieken, die de bezoeker o.a. doen weten, dat kanker van de onderlip alleen een kwaal if van pijp rokers of werkers in de opén lucht; dat onder de tabaksverbruikers lijdende aan tongkanker de misbruikers een grotere plaats innemen dan onder de tabaksver- bruikei's, die aan longkanker lijden; welke de betekenis voor kanker kan zijn van al coholmisbruik. geslachtsziekte, erfelijk heid, tijdige herkenning, voeding enz. enz. Kanker als zodanig is bij voorbeeld niet erfelijk terwijl erfelijkheidsfactoren bij 't kankeronderzoek toch niet mogen worden weggecijferd. Dr Wassink deelde mede da( de sterfte door mond- en slokdarmkanker sterk is afgenomen, veeleer door het afnemen van drankmisbruik en geslachtsziekten en de verbetering der mondverzorging dan door iets anders. Vooral te danken aan de verbeterende behandeling is volgens dr Wassink het af nemen van sterfte door baarmoederkanker, niet het minst ook aan tijdige melding. Groot kindertal schijnt op het ontstaan van deze soort carcinoma geen invloed te heb ben. Maakankcr wordt zeldzamer, deelde dr Wassink verder mede, ondanks de ge ringe macht der therapie. Dit afnemen is waarschpnUjk te danken aan verbeterde voeding, eCn verschijnsel dat zich bfl de hogere maatschappelijke klassen al eerder heeft voorgedaan cn zich nu geleidelijk over de gehele bevolking gaat uitbreiden Verdere vooruitgang op dit gebied is vol gens dr Wassink stellig te verwachten. De cijfers derstatistiek vertonen grote beweeglijkheid, maar een beheersing ervan mogen wij met gepast optimisme meer en meer gaan verwachten. de huidige toestand van de Oudenbossche basiliek van de H.Ih Agatha en Barbara. Dit deskundige gezelschap, waaraan nog een vjjfde architect zal worden toege voegd. zal, zo hoopt de Stichting Behoud Basiliek Oudenbosch, over ongeveer drie maanden een rapport uitbrengen. Daarna zal de stichting, die wordt ge presideerd door burgemeester B. Funk van Oudenbosch, met haar landelijke acti viteit tot behoud van de basiliek kunnen beginnen. Alhoewel nog geen enkel plan tot actie buiten Oudenboseh definitief is vastge steld, zal West-Brabant toch reeds in staat worden gesteld zijn steentje tot herstel van het gebouw bij te dragen. De Ouden bossche toneelgroep „De Koepelspelers" heeft nl besloten een tournee te gaan ma ken door het Westen van de provincie. De opbrengst van de uitvoeringen gaat in de kas van het fonds voor de basiliek. Twintig Nederlandse zeelieden, die naar Vancouver waren gevlogen om het vracht schip „De Amstelstad" te bemannen, heb ben gedreigd naar Nederland terug te keren, tenzij het schip wordt opgeknapt. „De Amstelstad" kwam Dinsdag in Vancouver aan, nadat tien officieren en zes stewards het schip van Japan over de Stille Oceaan hadden gevaren. De oor spronkelijke bemanning van negentien koppen verliet in Japan het schip uit pretest tegen het verstrekken van „slecht voedsel en drinkwater" en tegen „slechte levensomstandigheden en een onredelijke behandeling". De nieuwe bemanning verklaarde, dat zij niet aan boord zal gaan, tenzij het schip wordt opgeknapt, schoon linnengoed verstrekt en meer voedsel aan boord wordt genomen. „De Amstelstad" zou volgens de plan nen met graan naar Japan terugkeren. Horizontaal: 1 rang in het leger, 7 fa milielid, 8 voorzetsel (eng.), 10 rivier in Italië, 11 lengtemaat, 13 voertuig. 10 strijdperk, 18 het romeinse rijk. 19 ijzer oxide, 21 de somma van, 22 meisjesnaam, 23 nummer (afk.), 25 draaien, 27 zangnoot 28 elk, 30 klepper, 32 rang in het leger (afk.), 33 pers vnw, 34 verlaagde toon,' 36 uitroep, 37 in vol getal. Verticaal: 2 kostbare stof, 3 zoals de katen getuigen, 4 bijwoord, 5 duidelijk (lat.), 6 het bekronen, 9 soort bloemen 10 prijs (afk.), 12 lidwoord (fr.l, 14 tan deloos zoogdier, 15 eenvoudig, 16 bloem 17 voorzetsel, 20 lof. 24 zangnoot. 25 wisk. figuur, 26 deel v.e. vinger, 27 lidwoord. 29 inhoudsmaat, 31 getij, 35 heilige, 36 in houdsmaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5