EDG met of zonder Duitsland moet en wil her bewapenen Omzetverloop detailhandel Januari De E.D.G. bedreigt Kabinet Laniel met scheuring TUIN- EN KAMERPLANTEN lllsi t camera op t buitenland $V:vv';>- ''-A PAGINA 9 MGR KONINGS IN POSTERHOLT AAN GEKOMEN CONTACT TUSSEN K.A.B. EN WERKGEVERS WEINIG AFWIJKING T. O. V. VORIG JAAR In Dokkum KOE NöG GEEN LEERMIDDEL Prinses Beatrixschool moet even wachten Voortaan op rijkskosten OVERTOCHT GEESTELIJKE VERZORGERS VAN EMIGRATIE Geleerden en kunste naars betoogden in Wenen Illuster gezelschap wandelde in stromende regen Schuinan: Eerst E.D.G., dan Saarprobleem (Van onze correspondent) Gisteravond om half zeven hebben vele inwoners van Posterholt mgr A. Konings, de pas benoemde missie-bisschop van Keta (Koudkust W.-Afrika), in zijn ge boorteplaats hartelijk verwelkomd. Hij was Dinsdag j.l. per Cornet-straal vliegtuig van zijn diocees naar Parijs ver trokken. alwaar hij overnachtte. Per KLM- toestel zette hij zijn reis naar Schiphol voort, waar hij Woensdagmiddag om twee uur aankwam. Via Oosterbeek, waar hij de nacht doorbracht in het Provincialaat van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën, arriveerde mgr Konings tenslotte 's avonds in zijn geboortedorp Posterholt. Op een nog nader te bepalen datum, ver moedelijk 1 Mei a.s., zal mgr Konings in de parochiekerk aldaar de bisschopswij ding ontvangen. Woensdag heeft de Katholieke Werk geversvereniging in 't bisdom Den Bosch een besloten vergadering gehouden, waar op de heer Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. heeft gesproken. Op openhartige wijze behandelde de heer Middelhuis de dringende noodzaak van eenheid tussen de Katholieken en wel in het bij zonder tussen de Katholieke werknemers en werkgevers. Bedoeling der vergade ring was beter begrip voor elkanders si tuatie bij te brengen. sing van het probleem. Maar het lijkt, het is o.i. uitgesloten, dat, ais er geen Euro pese Defensiegemeenschap zou komen, de toestand van onbewapendheid van Duits land lange tijd zou kunnen bliiven gehand haafd. Krachten, welke nu op de achter grond moeten blijven, zouden in zo'n geval snel naar voren komen. ER IS trouwens, in tegenstelling met de periode 19181933, een sterke tendens om de Duitse herbewapening niet alleen als onweerhoudbaar, maar bovenal als noodzakelijk voor de verdediging van de vrije wereld te beschouwen. Als Duits land tot bewapening overgaat, zullen on getwijfeld allen tezamen aanvankelijk pro testeren; maar al heel spoedig zal „de andere oplossing" worden overwogen. In Duitsland zelf wordt openlijk over een bondgenootschap Duitsland-Griekenland- Turkije, met daarbij indirect inbegrepen Joegoslavië en Pakistan, gesproken. Dat is natuurlijk slechts een fragment; men noemt dit verbond dan ook de voorste linie. Achter de voorste linie komt echter nog veel meer en dan denken we daarvoor aan de combinatie, waarvan wij gisteren weer melding maakten: Verenigde Staten, Canada, Engeland, de Benelux-landen en West-Duitsland. Een dergelijk verbond zou ongetwijfeld zeer sterk zijn; maar het is geen oplossing voor het probleem-Europa, dat meer en meer in het nauw komt, nu de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken over de Politieke Gemeenschap, welke op 30 Maart te Brussel zou bijeenkomen, voor onbepaalde tijd is uitgesteld. De integratie gedachte maakt een crisis door, welke overigens te verwachten was en mischien ook niet 'al te ernstig behoeft te worden genomen. Men is tot dusverre heel snel voortgeschreden; wellicht is het goed. dat het reeds bereikte, en dit is toch veel, eerst wordt geconsolideerd. TEN MINSTE voorlopig is het een lou ter theoretische vraag, maar zij kan eens zeer actueel worden, wat er zou moeten en kunnen gebeuren, als West- Duitsland, nadat Frankrijk het verdrag inzake de Europese Defensiegemeenschap zou hebben verworpen (wat het nog niet heeft gedaan, maar wellicht zal doen), eigenmachtig, maar met oogluikende en wellicht gaarne gegeven instemming van andere grote en kleinere mogendheden, tot een nationale bewapening zou over gaan. Men zou dan, wijl protest-nota's in die omstandigheden toch niets meer zouden baten, kunnen overgaan tot een hernieuw de grootscheepse bezetting van West- Duitsland, welke practisch op een oorlogs verklaring zou neerkomen; of tot econo mische sancties. Veel andere doeltreffen de maatregelen schijnen er niet te be staan; de keuze is dus klein en bovendien uitermate gevaarlijk. Afgezien nog van 't feit, dat. wat men ook tegen Duitsland zou ondernemen, daardoor het gehele econo mische leven in het vrije Europa in een chaotische toestand zou worden geworpen, kan men er zeker van zijn, dat 't Kremlin zo'n prachtige gelegenheid om zijn in vloed, zijn heerschappij over ons wereld deel uit te breiden, maar al te graag met beide handen zou aangrijpen. Velen in Frankrijk, die eigenlijk tegen de Europese Defensiegemeenschap zijn, zien dit in; en zij hebben reeds meerma len en zeer duidelijk aan de regering ge vraagd, welke andere oplossing dan de E. D. G. deze heeft voor het Duitse pro bleem. De Franse regering heeft daarop nog niet geantwoord, eenvoudig omdat zij van het standpunt moet uitgaan, dat het verdrag wel door het Franse parlement zal worden geratificeerd. De voortduren de onzekerheid omtrent deze onrustbaren de zaak heeft bovendien een groot voor deel; want zij, die nog steeds aarzelen, zullen waarschijnlijk door de angst voor 't onbekende gemakkelijker tot voorstem men worden bewogen. Iets, wat de Franse I regering, nu zij nog lang niet van een I meerderheid zeker is en men zelfs het ge voel heeft, dat die mogelijke meerder heid aan het slinken is, zeker moet na streven. EVEN ZEKER is, dat de Franse rege ring binnenskamers toch over „de andere oplossing" nadenkt. En dat de regering 'In Bonn en die in Washing ton en Londen hetzelfde doen. Men hoopt nog altijd, dat Frankrijk de verstandigste, de voor dit land ongetwijfeld ook veilig ste weg van de Europese Defensiege meenschap zal kiezen, maar men moet ook met de andere mogelijkheid rekening hou den. Vast staat in elk geval, dat de her bewapening van West-Duitsland niet is tegen te houden; binnen afzienbare tijd zullen er weer Duitse soldaten zijn. In officiële kringen te Bonn steekt men heus niet onder stoelen en banken, dat alle plannen voor de recrutering van de 150.000 vrijwilligers, die de basis van de twaalf divisies van West-Duitsland zullen vor men, definitief zijn vastgesteld. Zij zullen de officieren, onderofficieren en technici zijn, die de toekomstige recruten zullen opleiden. Meent men nu werkelijk, menen de Fransen werkelijk, dat dit apparaat lange tijd werkeloos kan blijven? Het verdrag van Versailles had een per fect stel maatregelen getroffen om de Duitse herbewapening practisch onmoge lijk te maken. Dat meende men ten minste. Beetje bij beetje moest men in de tussen- oorlogse periode Duitsland concessies doen; of juister men moest de voldongen feiten legaliseren. Vrijwillig had men nooit iets toegestaan; alleen door een oorlog had men kunnen verhinderen, dat Duitsland deed wat het wilde. Over het algemeen heeft men uit die ervaring wel de les ge trokken, welke er zich uit opdringt; alleen Frankrijk schrikt voor de consequenties terug. Toen was Duitsland een op de rand van de afgrond levend land zonder vrien den van enige betekenis; nu is het een van de sterke landen met machtige vrienden, die echter ook beseffen, dat een nationaal Duits leger onmiskenbare gevaren inhoudt; de leidende figuren zelf in Duitsland zijn overigens deze overtuiging toegedaan en werken daarom voor een Europese oplos- In de woestijn van Ram branches geboekte omzetvermindering bedroeg resp. 5 pet en 3 pet. Indien men de omzetten in Januari j.l. vergelijkt met die in December daaraan voorafgaande dan blijkt in vele branches een aanzienlijke omzetdaling te zijn in getreden. Dit is overigens volkomen ver klaarbaar. aangezien de omzetontwikke ling in December uitermate gunstig werd beïnvloed door de in deze maand vallende feestdagen. In enige branches werden in Januari j.l. opruimingsverkopen georganiseerd. Zulks bracht in de detailhandel in meu belen e.d. en in textiel t.o.v. December 1953 omzetstijging met zich. In andere branches als in de detailhandel in schoei sel en die in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen werd hier door de omzetdaling van December op Januari j.l. beperkt. Door het Economisch Instituut voor den Middenstand zijn gegevens gepubli ceerd met betrekking tot. het omzetver loop in het midden- en kleinbedrijf ge durende Januari j.l. Dit cijfermateriaal brengt aan het licht, dat i). de voedings middelenbranches omzetten werden be haald. welke over het geheel genomen niet belangrijk afweken van die in de overeenkomstige maand van 1953. Bij de branches in duurzame consump tiegoederen constateert men met name in de detailhandel in sportartikelen en in de handel in ijzerwaren en gereedschap pen t.o.v. Januari 1953 een aanzienlijke toeneming van de geldomzetten. Deze omzetvermeerdering moet voor een be langrijk deel worden toegeschreven aan de grote verkoop van schaatsen en andere wintersportartikelen De in Jan. j.l. vallende vorstperiode heeft het om zetverloop in deze branches dus gunstig beïnvloed. De_ omzetbeweging in genotmiddelen kon in Januari j.l. niet onverdeeld gunstig worden genoemd. Naast bran ches met hogere treft men branches aan met lagere geldomzetten dan in Januari 1953. De vorstperiode beïnvloedde de verkoop van pantoffels en bontlaarsjes in gunstige zin en zulks bewerkstelligde in de detail handel in schoeisel een toeneming van de geldomzet van 14 pet. Ook in de boek handel en in de kantoorboekhandel gaven de geldomzetten t.o.v. Januari 1953 een stijging te zien, t.w. van resp. 6 pet en 10 pet. In de detailhandel in meubelen e.d., die in textiel alsmede in het rijwiel- bedrijf bleef de omzetvermeerdering van beperkte omvang en varieerde tussen 1 pet en 4 pet. Alleen in de detailhandel in glas, aar dewerk, porselein en huishoudelijke arti kelen konden de geldomzetten zich niet handhaven op het peil van Januari 1953 en in deze branche werd dan ook een omzetvermindering geboekt van 4 pet. Van de branches in genotmiddelen constateert men voor de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken een omzetstijging van 4 pet en voor de detailhandel in parfumerieën, cosmeti sche en toiletartikelen van 3 pet. In het banketbakkersbedrijf werden in Januari j.l. omzetten behaald van gelijke omvang als die in de corresponderende maand in 1953. Zowel in het chocoladeteriebedrijf als in de detailhandel in tabaksfabrikaten waren de Januari-omzetten in 1954 even wel lager dan die in 1953. De in deze (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Dokkum heeft gis teravond wel een heel bijzonder voorste.' te behandelen gekregen, het voorstel n.i. om de Prinses Beatrixschool voor B.L.O. een koe te bezorgen, waarmee die school een landelijke primeur zou krijgen. De leerkrachten van dit instituut hebben echter geenszins neigingen voor boer te gaan spelen, maar die koe zal moeten dienen als leermiddel. Het bestuur van de school was n.l. tot de ontdekking gekomen dat leerlingen, die kunnen melken, later in het landbouw- en veeteeltgebied rond Dokkum beter aan de slag kunnen komen. Derhalve maakte men, om het onderwijs nog meer op de praktijk af te stemmen, het plan om de jongens ook onderricht in melken te gaan geven. Daartoe zal een beste koe worden gekocht en er zal bij de school een stal moeten verrijzen, ter wijl het dier zal worden geweid achter de school. De koe zal geen verlies opleveren, zo meende het bestuur, maar nochtans bleken oe meningen in de raad verdeeld, zo zelfs, oat het voorstel na uitvoerige besprekin gen werd aangehouden. Dokkum zal zodoende zijn leermiddel koe voorlopig nog niet krijgen. Naar wjj van het commissariaat voor de emigratie vernemen, zullen de geestelijke verzorgers van Nederlandse emigranten, die naar een van de ontvangende emigra- tielanden willen vertrekken, om aldaar dat werk op zich te gaan nemen, voortaan op rijkskosten kunnen gaan. Voo wat betreft de dominees, zullen ook hun gezinsleden een gratis overtocht verkrijgen. Men hoopt hiermee het belangrijke werk van de Nederlandse priesters en dominees in de emigratielanden enige steun te verle nen. Te Wenen werd Donderdag een zeer uitzonderlijke betoging gehouden uit pro test tegen de „vrekkige" houding van de Oostenrijkse regering ten aanzien van kunst en cultuur, waaraan ongeveer 3.000 geleerden en kunstenaars deelnamen. Na een bijeenkomst in het Volks theater trokken de betogers onder aan voering van een groep hoogleraren der Weense universiteit in stromende regen naar het Parlementsgebouw, de bonds- kanselarij, het ministerie van onder wijs en het stadhuis. Het was een in drukwekkende stoet: professoren, ge leerden, zangers, musici, acteurs, ballet dansers, dokters, beeldhouwers en phi- losophen, van wie velen met een wereldfaam. Volgens toeschouwers de ordelijkste demonstratie in de geschiede nis van Wenen. Men had nog nooit zo veel goed geklede en gedistingeerde be togers bij elkaar gezien. Helemaal voorop liep de rector-magni- ficus van de universiteit, prof. Leopold Scboenbauer. Veel bekijks trok ook de 80 jaar oude „doyenne" van de Weense toneelspeelsters, de nog altijd bij het publiek zeer geliefde Hedwig Bleibtreu, die omringd was door een aantal char mante jonge actrices. Leden van beide regeringspartijen de (katholieke) Volkspartij en de socialisten hebben aan een delegatie van de be togers verzekerd binnenkort nu toch werkelijk voorstellen te zullen indienen voor grotere regeringssubsidies aan wetenschap en kunst. Zoals onze Weense correspondent Zater dag j.l. meldde, hebben zowel regering als parlement zich tot dusver steeds tot het geven van vage beloften beperkt. De minister van financiën, Kamitz, beloofde onlangs echter zijn krachtige steun.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9