Vele exporteurs begrijpen hun taak niet Economische samenwerking tussen N.A.T.O.-lanclen Militaire vliegers vlogen te laag België-Nederland niet op de televisie KING De slapende Boeddha 'ROTTERDAMSE GRAANMARKT I f 62ste Jaarbeurs, algemene Jongens bonden kellner en meisje aan boom afspiegeling van opleving Conditio sine qua non voor welslagen Europese integratie Avondlij ke autotochtj es Stunten" 0111 op meisje indruk te maken "N UW LAATSTE KANS Officieel bezoek aan België Geen onderbreking van t.v.-uitzendingen? ZATERDAG 27 MAART 1934 FAG IN A 8 Buitenlanders niet te woord gestaan tmmmmmmmmmmmmm-' Mr. H. A. R. Schuit Jeugdige bende opereerde in Baarnse bossen STROOP EN VERF OVER DE WEG Zware trailer kantelde te Zaandam DUIZEND METER DIEP IN LIMBURGS BODEM ZUSTERS VAN LIEFDE VERLATEN STIPHOUT Wegens gebrek aan krachten Arbeiders en werkmeesters naar de beurs REDE VAN PROF. DR. J. ZIJLSTRA Onderschatting practische moeilijkheden Taak naar buiten EERSTE KIEVITSEI VAN ZEELAND Kantoorbediende maakte Van gestolen en verduisterd geld MISSIESTANDS IN LISSE'S BLOEMLUST-HAL Dekenaat Noordivijk organi seert tentoonstelling BOSSCHE KERK ZAKT UIT HET LOOD A.N.P.-NIEUWSLEZER WORDT G3-REDACTEUR tt V-J VIJF DAGEN ZONDER ETEN OF DRINKEN GEEN BELGISCHE KOLEN NAAR DUITSLAND Wel naar Nederland en Italië Stichting overweegt vacantie- spreiding MGR. VAN CAUWELAERT NAAR NIJMEGEN Voor wijding van fraters VEEL AANKOMEND GOED B. M. R. S. B. M. R. S. I I Een beroep op de natuur Geen tijd, geen tijd... uitdrukking van deze eeuw! Het werk stelt hoge eisen. Ontspanning en vermaak spelen een steeds belangrijker rol. Drukker cn jachtigcr wordt het leven. Dat is allemaal niet erg, zolang U maar een middel hebt, dat de balans in even wicht houdt Doe nü een beroep o dc Natuur; zij zal U helpen. «Zij geel U het beste dagelijkse middel ter op wekking cn verkwikking: de natuur zuivere KING-pcpcrmunt Het is aan U om daar icaerc dag dankbaar van te profiteren! DOOR F. J. A. L. CORDENS (Van onze Utrechtse redacteur.) Op de gebruikelijke persconferentie aan de vooravond van de Jaarbeurs te Utrecht heeft gistermiddag de nieuwe directeur, mr H. A. R. Schuit, na de rede van mr H. Albarda, welke elders in dit blad wordt gepubliceerd zijn maiden speech voor de journalisten gehouden. Hij begon met enige mededelingen over de omvang van de komende Voor- jaarsbeurs, waar producten van 3653 fabrikanten, afkomstig uit 24 landen zullen worden geëxposeerd. Zoals wij reeds in een beschouwing een dag of tien geleden hebben gemeld, zal de 62ste Jaarbeurs met een oppervlakte van 52.833 vierkante meter, de grootste zijn, welke ooit te Utrecht werd gehouden. Aanvankelijk was er de gedachte, dat het plan om in de maand Mei te Utrecht de „Techni-Show '54" te organiseren, waaraan alle vooraanstaande importeurs van machines, gereedschappen en werk tuigen voor de metaalindustrie zouden deelnemen, de betekenis van de Voor- jaarsbeurs voor deze industrie zou ver minderen. Door bijzondere omstandig heden de Europese organisatie van deze machine-industrie wenste niet tege lijk in Nederland en in Italië te expose ren moest de Techni-Show echter worden uitgesteld tot een later datum. Als gevolg hiervan hebben tal van importeurs alsnog tot deelneming aan de Jaarbeurs besloten. En overziet men de groep van exposanten met producten voor de metaalindustrie, dan blijkt zij naar aantal gemeten tot de belangrijkste op het Croeselaanterrein te behoren. Naar aanleiding van de inrichting van een informatiecentrum voor de export op de Jaarbeurs, moest het dr Schuit van het hart, dat tal van exposanten, die met trots een embleem van exporteur Geleid door een dertienjarige jongen, die dit alles heel gewoon vond opereerde in de Baarnse bossen een bende jongens acht in totaal, variërend in leeftijd van zes tot vijftien jaar die zich niet ontzag wandelaars te omsingelen en vervolgens op weinig zachtzinnige wijze aan een boom vast te binden. Zij maakten hun slachtof fers dan bang door het tonen van messen, dolken en sabels, waarmee zy wild in het rond zwaaiden. Een kellner van het midden in de bossen gelegen hotel de Hoge Vuurse werd ook hun slachtoffer. De jongens bonden hem aan een boom vast en hielden eerst uitge breid „krijgsraad", eer werd besloten de man weer in vrijheid te stellen. Hetzelfde overkwam een elfjarig meisje, dat in het bos speelde. De bende bond haar zó ste vig aan een boom vast, dat het kind ver wondingen aan armen en benen overhield. Haar moeder waarschuwde, toen het meis je luid huilende thuis kwam, onmiddellijk de boswachter, die een onderzoek instelde. Hij ontdekte toen, dat de jongens iedere vrije Woensdag- en Zaterdagmiddag naar het bos trokken. Zij hadden een hut ge bouwd van boomstammen en palen, welke war.en gestolen van een in aanbouw zijnd zwembad. Van hieruit ondernamen zij hun roverstochten. De jongens hebben hun hut moeten slopen; een vlot dat zij gebruikten om te varen op een in het bos liggende vijver, werd in beslag genomen. Hun is voorts verboden de bossen nog te betreden- Een met ongeveer 15 ton goederen ge laden trailer van het expeditiebedrijf Res Nova te Groningen, die de dienst on derhoudt tussen Amsterdam, de Zaan streek en Groningen, is gisterenmiddag gekanteld en in de onderdijk van de West- zanerdijk te Zaandam gevallen. De wagen reed van de dijk achteruit een smalle zij weg op, doch geraakte in een kuil, waar door hij omviel. De twee inzittenden kwamen met de schrik vrij. De lading, o.a. bestaande uit stroop, verf, stijfsel en lino leum viel uit de auto en de ravage werd nog erger, toen vaten met stroop en verf opensprongen en de inhoud met liters te gelijk naar buiten stroomde. Tot laat in de avond was men bezig met het lossen van de zwaar gehavende wagen. (Van onze correspondent). Bij de boringen naar kolen nabij Neer in Midden-Limburg door de Belgische fa Deilmann, is men gisteren de 1000 meter diepte gepasseerd. Dezer dagen had men, toen men bijna deze diepte had bereikt, een kolenlaag van 1.20 meter dikte aan getroffen. Tevoren werden reeds diverse dunnere lagen aangeboord. Opnieüw heeft het hoofdbestuur van de Congregatie van de Zusters van Liefde te Tilburg wegens gebrek aan krachten moe ten besluiten tot opheffing van een der in- «tellingen, die aan haar zorgen zijn toever trouwd, n.L het gesticht „Croy" te Stip hout. De zusters, die sinds 1873 aldaar werk zaam zijn, zullen binnen enkele maanden -worden teruggetrokken. op hun stand bevestigen, niet de minste activiteit opbrengen om de export te helpen vergroten. Vraagt men folders, dan hebben zij alleen een paar, in soms zeer slecht Nederlands gestelde, brochu res. Verlangt men een exportprijs, dan weten zij meestal niet veel meer mede te delen dan de prijs voor de winkelier. Ja zelfs komt het voor, dat buitenlan ders, die zich bij dergelijke standhouders melden in het geheel niet worden te woord gestaan, omdat de talenkennis zich beperkt tot onze eigen taal of een dialect. Er is een druk programma voor de Jaarbeurs met vele ontvangsten van gas ten uit binnen- en buitenland. Donderdag 1 April zal de belangrijkste dag worden, wat het bezoek betreft in verband met de komst van minister Chavez uit Mexico en een groot aantal Nederlandse autoriteiten, alsook van de officiële vertegenwoordigers van de Antillen. Een commissie van vertegenwoordi gers uit de deelnemers heeft de wens te kennen gegeven Woensdag 31 Maart op officiële wijze afscheid te willen nemen van mr J. Milius in het gebouw voor K. en W. Tijdens deze Jaarbeurs zullen voorts speciale dagen worden gehouden, zoals een Groothandelsdag (2 April). Metaaldagen (31 Maart en 6 April) en verder een dag voor de opleiding van handelsreizigers en vertegenwoordigers. Voorts heeft de Jaarbeurs het plan op gevat de „arbeider in de fabriek" meer in de Jaarbeurs te interesseren en hem ter beurze te laten zien, hoe het product van zijn hand de vergelijking met andere producten doorstaat. In verband hier mede zal aan de werknemers van de deelnemers Zaterdag 3 April een reduc tie van 50 procent op de toegangsprijs worden gegeven. Daarenboven zal de Jaarbeurs een plan uitwerken om het bezoek van directeuren met de werk meesters uit hun bedrijven te bevorde ren. Dr Schuit zei, de verwachting te hebben, dat de Jaarbeurs op haar wijze een afspiegeling zal geven van de alge mene opleving in Nederland. Een typisch staaltje van Nederlandse ondernemings lust en ingesDannen werken van fabri kant en handelaar van onuitputtelijke energie van ieder, die in ons economisch bestel een leidende rol speelt, alle be lemmeringen ten spijt. De economische samenwerking tussen de landen van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie is een belangrijk onder werp: lo. Omdat naast de militaire samen werking de versterking van de economi sche betrekkingen van doorslaggevende betekenis is voor het welslagen van ons pogen de Noordatlantische Gemeen schap tot een levende realiteit te maken. 2o. Omdat een doeltreffende gemeen schappelijke defensie-inspanning op den duur slechts mogelijk is, wanneer deze is gefundeerd op een gezonde economi sche basis. 3o. Omdat het voor mij vast staat, dat een nauwe economische samen werking in Atlantisch verband een grote bijdrage zal kunnen leveren tot de ver sterking van de economische betrekkin gen binnen Europa, aldus begon vandaag prof. dr J. Zijlstra, minister van economi sche zaken zijn rede die hij hield voor de American Businessmen's Club. Prof. Zijlstra vraagt zich echter af, of ondanks de talloze malen, dat de nood zakelijkheid van de integratie is onder streept, bij een ieder een scherp inzicht in deze materie bestaat. Naar zijn me ning is het accent bij de discussies over dit vraagstuk te eenzijdig blijven liggen op de theoretische beschouwing over de noodzakelijkheid van integratie. De ge stelde doeleinden zijn echter alleen be reikbaar bij het prijsgeven van een ge deelte van de nationale souvereiniteit. Men raakt hier aan één der kernpro blemen van het streven naar economische integratie: de onderschatting van de practische moeilijkheden, waarop de duurzame realisatie van dit streven stuit. Dit heeft tot gevolg gehad, dat zich thans het gevaar aftekent, dat er een afstand gaat ontstaan tussen de verwachtingen van het publiek en de reële vorderingen, die bij het totstandbrengen van een geïntegreerd Europa worden gemaakt. Op grond van de ervaringen waarover wy beschikken, maakt spr. zich intus sen geen illusies over de moeilijkheden, die wij hebben ontmoet en nog zullen ontmoeten. Een analyse van de factoren, die aan de stagnatie-tendenzen ten grondslag liggen wijst volgens prof. Zijlstra uit, dat de onvoldoende coördinatie van de na tionale economische politiek die in de afzonderlijke Europese landen wordt gevolgd ten dele hiervoor verantwoor delijk is. Hierdoor immers was het mo gelijk, dat in het Europese betalingsver keer extreme crediteuren- en debiteu renposities konden ontstaan, hetgeen de liberalisatie van de intra-Europese han del bemoeilijkt. Anderzijds is de gesig naleerde stagnatie voor een belangrijk gedeelte het gevolg van de onvoldoen de ontwikkeling van de economische samenwerking tussen de landen aan weerszijden van de Atlantische Oceaan. Juist daarom is onze minister van eco nomische zaken zulk een warm pleitbe zorger voor een nauw economisch sa mengaan in Atlantisch verband. Hy acht dit samengaan een conditio sine qua non voor het welslagen van de Europese integratie. De Westerse wereld heeft evenwel niet alleen een positieve en gemeenschappe lijke taak te vervullen naar binnen, zy Gisteren is in Zeeland het eerste kievitsei gevonden en wel in de buurt van Oudelande door Joh. Braam. Deze heeft het bij burgemeester Van Liere bezorgd, met het verzoek, het te zenden aan de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. de Casembroot. heeft eveneens een taak naar buiten, n.l. het mede dienstbaar maken van haar eigen technisch en economisch potentieel aan de verheffing van he' economische en sociale welvaartspeil van de minder- en onontwikkelde gebieden en volkeren. Deze taak heeft een tweetal aspecten. Het eerste bestaat in het belang van de Westerse democratieën bij vele van deze gebieden door de behoeften van de Wes terse economie aan een zo stabiel moge lijke grondstoffenvoorziening; het twee de aspect bestaat in de behoefte van de Westelijke wereld aan omvangrijke, ge stadig in koopkracht toenemende afzet gebieden. Het is duidelijk, dat een juiste wijze van uitvoering ook van deze externe taak alleen door een gecoördineerde en geza menlijke krachtsinspanning van de Wes terse landen mogelijk zou zijn. Het is der halve van groot belang, indien de landen van de Noord-Atlantische Gemeenschap zo spoedig mogelijk ook dit aspect van hun taak op reële wijze inpassen in hun gemeenschappelijk beleid. Spr. acht het daarbij vanzelfsprekend, dat de uitvoe ring van een dergelijk Atlantisch tech nisch en economisch hulpprogramma zal dienen te geschieden in passend overleg en waar mogelijk met inschakeling van de competente organen van de Ver. Sta ten. De Utrechtse rechtbank heeft gisteren behandeld de zaak tegen de 26-jarige Utrechtse kantoorbediende H. W., ver dacht van diefstal en/of verduistering van ongeveer ƒ8.500 ten nadele van het Spoorwegbouwbedrijf. Hij had gelden uit de loonzakjes ach tergehouden als zijn chef even afwezig was. Op deze wijze verduisterde hij ongeveer ƒ940. Voorts kreeg hij geregeld gelden in handen voor het aankopen van rentezegels. Hiervan behield hij ge deelten voor zich zelf, in totaal ongeveer 7.533. Het geld werd hoofdzakelijk be steed aan het huren van auto's en taxi's, waarmee verdachte in de avonduren tochtjes maakte. De officier van Justitie noemde het merkwaardig, dat verdachte's knoeie rijen zolang voortgang konden vinden. Hij achtte de controle bij het Spoorweg bouwbedrijf onvoldoende, waardoor het lager personeel, alle gelegenheid kreeg geld weg te nemen. Hiermee rekening houdend eiste hij 12 maanden met aftrek, waarvan 4 voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en toezicht van de reclassering. Uitspraak 9 April a.s. (Van onze correspondent) In de nieuwe Bloemiust-hal te Lisse zal van 15 tot 23 Mei a.s. een grote Missieten toonstelling worden gehouden, waarvan de organisatie berust bij de zestien parochies van het dekenaat Noordwijk. Het is reeds meer dan dertig jaar geleden, dat een der gelijke tentoonstelling in Lisse werd ge houden. Deze was toen bijzonder interes sant en trok ook van ni et-katholieke zijde veel belangstelling. De opening van de tentoonstelling, waar voor men ook een aangrenzend gebouw van de hal denkt nodig te hebben, zal ver moedelijk door een missie-bisschop wor den verricht- (Van onze correspondent) Een ernstig geval van verzakking is ge constateerd bij de kerk en de pastorie in de parochie van St. Antonius en St. Bar bara aan de Graafseweg te Den Bosch. Een 25-tal jaren geleden werden deze gebou wen aldaar gesticht. Beide vertonen grote scheuren. De verzakking is dan ook van dien aard, dat spoedig ingrijpen noodzake lijk wordt. De restauratiekosten zijn ge raamd op ruim anderhalve ton. Een nieuwslezer van het A.N.P. de heer Jansen zal de volgende maand niet meer te horen zijn. Hij gaat zich n.l- wijden aan het G3-werk, de Katholieke Actie in de Kon. Land- en Luchtmacht. Als officier in Indonesië heeft hij dit werk mee opge bouwd en heeft het siAlsdien niet meer losgelaten. Hij zal in het bijzonder worden belast met de redactie van het maandblad voor militairen „G3", dat ruim 15.000 abon- né's telt. Voor de krygsraad te Velde-Oost te Arnhem hebben Vrydag twee zaken ge diend tegen vliegers, die te laag zouden hebben gevlogen. Als eerste stond terecht de beroeps- eerste luitenant J. B. van de vliegbasis Leeuwarden, die, terwyl hy een instru ment- en terreinverkenningsvlucht moest maken, op 1 September van het vorige jaar met zyn Gloster-Meteor-trainer zó laag (circa dertig meter) over het dorp Noordbroek vloog dat de inwoners angstig werden. Na deze „stunt" een paar maal te hebben herhaald, had hy op geringe hoogte de vleugels van het vliegtuig laten wenken, by wyze van afscheid. Volgens een verklaring zou beklaagde op een gegeven moment zo laag hebben gevlogen, dat de toppen van de bomen door de snelheid van de straaljager waren meegezogen. Dit kan niet, zei de luitenant ter zitting, hoogstens weggeblazen. Iedere stuntgedachte wees hij overigens ver van zich af. Hij zou alleen de mede-inzittende (Advertentie) Uw laatste kans om toch nog het diploma H.B.S. A of B te behalen wordt U nu geboden door R.E.S.A. Deze bekende schrif telijke cursus leidt reeds jaren op voor het staatsexamen H.B.S. dat blijkens Staatsblad 511, zozeer is verlicht, dat de bezwaren, die er wellicht waren aan te voeren tegen een Schriftelijke opleiding, nu vrijwel zijn vervallen. Grijpt dus deze laatste kans en vraag nog heden een prospectus aan bij Resa-Hilversum. Dit adres is voldoende: Straatnaam en num mer zijn overbodig, daar Resa alom bekend is in Nederland. sergeant-vlieger H. op enkele punten in de omgeving hebben willen wijzen. Dit ont lokte een der militaire raadsheren de opmerking, dat men door zo laag te vlie gen, juist niets ziet De auditeur-militair vorderde tegen R. een militaire detentie van zes weken, waarvan vier weken voorwaardelijk met 'n proeftijd van twee jaar- Beklaagde was overigens reeds gestraft, doordat hij sinds October vorig jaar niet meer heeft mogen vliegen en ook geldelijk sedertdien een vrij aanzienlijk bedrag heeft gederfd. De mede-inzittende reserve-sergeant vlieger H. had het „grapje" enkele dagen later op 4 September van het vorig jaar, in de omgeving van Hoogeveen uitgehaald eveneens met een Gloster-straaljager. Op een hoogte van ongeveer honderd meter was hij over een gehucht gevlogen, waar bij hij tevens een kunstvlucht had uitge voerd, dit alles ter wille van zijn meisje, dat er woonde. De auditeur eiste vier weke» voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De krijgsraad veroordeelde, na raad kamer, de eerste luitenant B. tot een militaire detentie van zes weken, waarvan drie weken voorwaardelijk, en de res. sergeant-vlieger H. tot een militaire de tentie van vier weken, voorwaardelijk. In beide gevallen werd voorlezing van het vonnis tijdens een appèl opgelegd. (Van onze correspondent). In het perceel Westenenkerweg 55 te Apeldoorn, waar de alleenwonende 50- jarige weduwe K. woont, bemerkten om- woneftden sinds Zondag j.l geen enkel teken van leven meer. Men vond dit vreemd en stelde de politie hiervan op de hoogte. De politie op haar beurt heeft zich toegang tot de woning verschaft en vond de vrouw op bed. Zij vertelde, dat zij Zondag plotseling was getroffen door een verlamming in haar benen, waardoor het haar onmoge lijk was op te staan. Het gevolg hiervan was, dat de vrouw sinds Zondag niets meer had gegeten of gedronken. Overigens mankeerde zij niets. Buren hebben nu de verzorging van de vrouw op zich genomen. Het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft goedkeuring gehecht aan de levering door België in de loop van het tweede kwartaal van dit jaar van 500.000 ton steenkool naar Nederland en van 300.000 ton naar Italië. Het verzoek om ook 500.000 ton steenkool naar Duitsland te kunnen leveren werd af gewezen. De Belgische steenkoolmijnen ontvangen een bijzondere vergoeding voor de steen kolen, welke zij onder goedkeuring van het H. G. naar de andere leden-staten van de Gemeenschap leveren. Voor de levering van steenkool naar Duitsland bleek het niet mogelijk te zijn de gunstige regeling toe te passen met behulp van de gelden afkomstig uit de omslagregeling, welke voor een groot deel door de Duitse steen koolmijnen wordt opgebracht, op een ogenblik waarop de Duitse mijnindustrie zelf in de behoeften aan steenkool van het eigen land kan voorzien. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De Nederlandse Commissarissen der Koningin zullen 18 en 19 Mei a.s. de gas ten zijn van hun Belgische collega's, de gouverneurs der negen Belgische provin cies. Vorig jaar waren deze laatsten xn Nederland bij hun Nederlandse collega's op bezoek. De aanstaande ontmoeting in België is bedoeld als een tegenbezoek. De Nederlandse gasten zullen 18 Mei te Antwerpen door de Belgische gouver neurs worden verwelkomd. In de Schelde- stad zal een museum worden bezocht. Er staat ook een bezoek aan de haven op het program. In de loop van de namid dag zullen de Commissarissen der Ko ningin officieel op het stadhuis van Ant werpen worden ontvangen. Ook zal er op de Nederlandse ambassade te Brussel een receptie zijn. (Van onze Hilversumse sport-correspondent). De voetbal-interland tussen België en Nederland op 4 April a.s. te Antwerpen zal niet op het televisie-scherm te zien zijn. De Nederlandse Televisie Stichting heeft aan de K.N.V.B. medegedeeld, dat zij op haar aanvankelijke voornemen tot uitzen ding is teruggekomen. Zoals bekend hadden de Kon. Neder landse en de Kon. Belgische Voetbal Bond hun goedkeuring gehecht aan een uitzen ding van de eerste helft van de wedstrijd. De N.T.S. is evenwel van oordeel, dat de organisatorische en technische kosten slechts verantwoord zouden zijn voor een volledige uitzending. In overleg met de Belgische televisie- organisatie zou de N.T.S. de uitzending verzorgen, omdat de Nederlanders daarin meer ervaring hebben en ook over een re portage-wagen kunnen beschikken, voor delen welke de Belgen missen. Voor een uitzending eouden echter in versneld tempo uitgevoerde reparatie-werkzaam heden aan de onlangs door brand bescha digde televisie-apparatuur op de Ant werpse Boerentoren nodig zijn. Deze re paraties zouden voor een halve uitzending van de inderland niet lonen. Daarom wendde de N.T.S. zich opnieuw tot de K.N.V.B. met het verzoek, alsnog een volledige uitzending te mogen ver zorgen. Aangezien echter de Voetbalbond daarover niet kon beslissen binnen de termijn, welke de N.T.S. voor de organi satorische voorbereidingen nodig had, heeft de N.T.S. nu besloten, in het gehêel geen uitzending te verzorgen (ofschoon met de storting van vijfhonderd gulden voor én helft reeds accoord was gegaan). Daardoor ontgaat dus het voetbal- en televisie-publiek een reportage, die stel lig grote belangstelling zou hebben ge trokken. (Van onze correspondent) De Ned. Televisie Stichting is momen teel aan het onderzoeken of het mogelijk is tijdens de televisievacantie de uitzen dingen toch te laten doorgaan. Vorige jaren werden deze tijdens de vacantie voor drie weken stopgezet. Vermoedelijk zullen de televisie-mede werkers ditmaal niet gezamenlijk op va cantie gaan. Men denkt eraan een deel van de staf in Juni of Juli en de overigen in Augustus drie weken vacantie te geven. Door deze spreiding zouden de program ma's dus deze zomer geen onderbreking krijgen. Mgr Van Cauwelaert, de nieuwe Apos- tolisch-Vicaris van Inongo en titulair bisschop van Metropolis, zal op Zondag 4 April a.s. naar ons land komen om in kapel van het missiehuis „Bisschop Hamer" te Nijmegen aan een aantal fraters van de Congregatie van het On bevlekt Hart van Maria (Scheut) H.H. Wijdingen toe te dienen. Mgr Van Cau welaert is de zoon van de Belgische Kamervoorzitter, de heer Frans van Cauwelaert. Mgr zal tot subdiaken wijden de fraters F. Berkenbosch, J. Berkenbosch, F. Bom, G. Brouwer, H. Sanderink, P. v. Daelen, W. van Dillen en H. van Vugt, allen van de Congregatie van O. L. Vrouw van het Onbevl. Hart van Maria (Scheut). (Bericht van A. Bosman, graanhandelaar) De Rotterdamse markt had in het algemeen te kampen met grote aankomsten van gerst, haver cn rogge, welke partijen slechts tegen lagere prijzen konden worden geplaatst. Oude oogst plata-mais wordt schaars en dit nu veel gebruikte artikel kon dan ook belangrijke pre mies opbrengen. Nieuwe oogst plata-mais is tegenover verleden week ca 40 tot 50 cent per 100 kg. duurder geworden. Het bleek nl., dat het Japi niet bereid was op lagere biedingen in te gaan, zodat de shippers gereserveerder werden. Voor de andere granen was Argentinië geheel onveranderd en hier te lande moest bijv. het artikel gerst lager worden afgedaan, alhoewel bekend was, dat Duitsland deze week ca 187.000 ton plata-gerst op aflading had gekocht en voor verdere contracten open is. Door het teit, dat plata-gerst, gekocht in de Hollands-Argen tijnse clearing, niet kan worden doorverkocht aan een ander land. in casu Duitsland, kon ons land niet profiteren van dze buitenlandse vraag, n f im .N°orcl-Afr. gerst en Irak-gerst heeft uuusiand belangrijke hoeveelheden opgenomen, i fraK.wa^ met nieuwe gerst per Juni/tTuli en later dagelijks lager aan de markt en de be richten over overstromingsrampen in dit land hadden tot heden nog geen invloed op bet prijs peil. Heden is men voor het eerst wat gereser veerder, doch intussen wat de prijs ook gedaald tot ca 17 per ton. Plata-haver en rogge had den wat betreft spoedig goed ook te lijden van te groot aanbod, terwijl Argentinië op aflading onveranderd bleef en ook vrijwel geen zaken deed. De koekenmarkt toonde weinig activiteit, zo dat op aflading niets werd bijgekocht en spoe dig goed lager aan de markt was. Inlandse granen worden te hooi en te gras gedaan en regelmatige offertes hoort men niet meer. Spoe dige haver en rogge worden nog het meest verhandeld, terwijl over gerst zeer weinig ge sproken wordt. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 meter. Zaterdag 27 Maart 22.00 Verzoekplaten. 23.00 Een ogenblik a.u.b. 23.45 Vervolg *erzoekplaten. 01.00 Sluiting. ZONDAG 28 MAART Uitzending vanuit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 meter. 22.00 Een beetje anders dan gewoon. 22.30 Make mine music. 00.30 Sluiting. HILVERSUM I (402 M.). 8.00 VARA, 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOH. 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Sport. 9.00 Langs ongebaande wegen. 9.15 Gram. 9.30 Caus. 9.45 Met en zonder omslag. 10.10 Gram. 10.40 „Bij stukjes en beetjes". 11.15 Ned. muz. 12.00 Sport. 12.05 Dansmuz. 12.35 Even afrekenen, Heren! 12.45 Lichte mui. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 De B. B. spreekt. 13.20 Gram. 13 30 Lichte muz. 14.00 Boekbespr. 14.20 Mannen koren. (14.55—15.10 Filmpraatje). 15.40 .De strijd om Troje". 16.05 Orgel. 16.30 Sport. 17 00 Strijksext. 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Sport. 18.15 Nws. 18.30 Korte kerkd. 19.00 Kinderdienst 19.35 Gesprekken om de Bijbel. 20.00 Nws. 20.05 Omroepork. 21.00 Cabaret. 21.40 Meded. 21.45 Puzzle-Parade. 22.45 Radiojourn. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gevar. muz. HILVERSUM II (298 M.l. 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nws. 9.45 Vocaal ens. 10.00 Geref. kerkd. 11.30 Gram. 11.45 Alt en orgel. 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Hammondorgel en piano. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. 13.40 Boek bespr. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14 30 Viool en clavecimbel. 14.50 Gram. 15.00 Ronde tafelgesprek. 15.20 Kamerkoor en strijkers. 15.50 Concertgebouwork. 16.10 Katholiek Thuisfront Overal! 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Oecum. jeugdd. 18.00 Avondd. 19.00 Kerkel. nws. 19 05 Gram. 19.30 Caus. 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Amus.muz. 21.15 Muset.te- ork. 21.45 „Waar heb ik dat gelezen?" 22.30 Gram. 22.35 Actual. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nws. 23.1524.00 Residentie Orkest, Engeland, B.B.C. Home service, 330 M. 12.00 Muz. caus. met gram. 13.00 Hoorsp in 't Frans. 13.10 Critieken. 13.55 Weer. 14.00 Nws 14.10 Rep. 14.30 Caus. 14.50 Gram. 15.15 Tuin- bouwpraatje; 15.45 Symph.ork. en solist (1631— 16.46 Caus.). 17.40 Boekbespr. 18.00 V. d kind. 18.50 Caus. 18.55 Weer. 19.00 Nws 19 15 Caus hel beste dagelijkse middel Ier opwekking en verkwikking NS x i 18 Gwynn gaf mij de raad, bij aankomst te Benares direct naar Monopol Hotel te gaan en daar mijn vriend rustig te laten slapen. Het kan best gebeuren, voegde hij er bij, dat hij de gehele dag door slaapt, maar daar hoef je je niet ongerust over te maken, dat is zelfs heel goed. Als ik even tijd heb, kom ik je wel eens opzoe ken; maar in ieder geval bel ik je op om je te laten weten om hoe laat we morgen naar Patna vertrekken. Het hangt er na tuurlijk van af, wanneer Hensley met zijn mannetjes komt, doch vóór morgen ver trekken we beslist niet. Ik zou je aanra den van onze trein gebruik te maken, want er is veel kans, dat de gewone trei nen stampvol zijn, want er wordt nu druk gereisd met het oog op de godsdienstige feesten te Benares. Natuurlijk stel ik voorop, dat je vriend dan weer in staat is om te reizen; maar als hij is zoals nu, zou ik hem toch maar meenemen, want in Patna, waar het doorgaans lekker fris is, zal hij het veel beter hebben dan in het benauwde Benares. Doch ik denk wel, dat hij morgen beter zal zijn, als hij eens goed heeft geslapen, en anders blijf je in Patna een paar dagen uitrusten alvorens door te gaan naar Calcutta. Terwijl ik met Gwynn zat te praten en Alfred rustig sliep, bracht de trein ons door een dichtbevolkte landstreek. De lijn volgde van zeer dichtbij de oevers van de Ganges; nu en dan raakte de rivier uit het gezicht bij een van de vele bochten, die de stroom maakt. Aan de andere oever verrezen in de verte hoge, grillig gevorm de en met sneeuw gekroonde bergtoppen; het waren de bergen van Nepal. De majoor vertelde me van zijn op dracht. Hij moest een verkenning gaan doen in het kleine stukje van de provincie Bengalen, dat zich uitstrekt tussen de grenzen van Oudh en van Nepal. Sir Donegal had vermoedens, dat er iets broeide in dat verloren hoekje grondge bied, waar het Engels gezag niet veel meer dan nominaal gevestigd is en waar de vertegenwoordigers van het gezag zich ook maar heel zelden lieten zien. Op mijn vraag of er gevaar aan verbonden was, schudde hij het hoofd. Wel neen, zei hij, niet het minst. Maar sir Donegal houdt er van om zo nu en dan eens een kijkje te laten nemen aan de andere oever van de Ganges. En in plaats van dat dan over te laten aan een garnizoenscommandant, die daar in de buurt zit, wil hij altijd rapporten hebben van officieren van zijn staf. Hij noemt dat; uit eigen ogen zien. Toen we Benaras genaderd waren en de torens van de stad reeds in de verte op doemden, werd Alfred wakker. Hij voel de zich moe en suf, maar zijn hevige hoofdpijn was hij kwijt. Gwynn raadde hem aan wat te eten, maar daar had hij geen trek in; op mijn aandringen nam hij wat druiven, die hij met smaak gebruikte. Ik zie, dat je al heel wat beter bent, zei de majoor. Doe nu mijn zin en blijf vandaag rustig in je hotel. Gebruik iets verfrissends, neem straks nog een dosis kinine en tracht nog wat te slapen. Naar alle waarschijnlijkheid ben je dan morgen in staat om je reis te vervolgen. Met je vriend heb ik al een en ander besproken, dus je hoeft je nergens zorgen over te maken. Alfred knikte, hij had niet veel begre pen van wat tegen hem werd gezegd, maar keek met glazige ogen naar buiten naar de tempels in de verte en naar de onzegbare rommel van huisjes en krotten en vervallen bungalows, die ons de eerste indruk moesten geven van Benares. In het Metropole Hotel troffen we een eigenaardige Indische bediende. Toen ik, na een kamer besproken te hebben, met Alfred zat te overleggen wat hij zou ge bruiken. kwam de Indiër, die nabij ons tafeltje stond, tussenbeide met de raad geving, dat de sahib bouillon met rijst moest nemen. Indische bedienden houden zich doorgaans eerbiedig op een afstand; maar deze maakte een uitzondering en herhaalde zelfs zijn raadgeving, zeggende, dat het goed was voor de zieke. Alfred gaf hem zijn zin, nam een kop bouillon met rijst en liet zich naar zijn kamer brengen. Die snuiter beneden wist bepaald, wat ik nodig had, zei Alfred, ik voel me beslist veel beter en zijn kostje heeft me goed gesmaakt. Ik zal nu maar verder doen, wat Gwynn me geraden heeft, i straks een poeder nemen en wat gaan sla pen. Wil jij maar alleen die twee mensen bezoeken, waar we heen moeten, dan blijf ik rustig hier. Ik had mij voorgenomen mijn vriend gezelschap te houden, maar daar wilde hij niet van weten, en, zei hij, ik zou ook niet kunnen slapen, als jij daar voor mijn plezier op de kamer zit. Ga je boodschap pen doen, dan verletten we niets, en ik ben beter als je terugkomt. Een kwartier later bracht een auto mij naar een van de grote Engelse importhui zen van Benares. Onze besprekingen wa ren spoedig afgelopen om de eenvoudige reden, dat er geen kans bestond om zaken te doen, en zo verging het mij ook op het volgende kantoor, dat niet ver daarvan daan was gelegen. Beide firma's hadden hun eigen inkopers in Europa en hielden er een systeem van werken op na, dat ons als tussenpersoon volmaakt overbodig maakte. Ik hield me dus niet langer op dan nodig was en besloot een kijkje te gaan nemen in deze vreemde stad. Nergens ter wereld treedt het gods dienstig leven der Hindoe's zo sterk op de voorgrond als in het heilige Benares, en nergens is hun heilige stroom, de Ganges, zo heilig als daar. Een reeks van tempels strekt zich kilometers ver uit langs de oevers van de rivier; marmeren treden leiden naar het heilige water, en op die trappen zitten duizenden, neen tiendui zenden mannen, vrouwen en kinderen te bidden en te wachten op hun beurt om af te kunnen dalen in de afgepaalde ondiep ten van de stroom, te drinken van het vuile troebele water en er in te baden, i Zij zitten daar uren en uren biddend en zingend in de brandend hete zon, eniger mate beschut door reusachtige zonne schermen van verschillende kleur, die vreemd en grillig afsteken bij het over heersend wit van de kleding en het grijs van de gebouwen. Belangstellend had ik een tijd het voor mij zo vreemde gedoe gadegeslagen. Het was zeer warm die dag, de hitte begon mij te hinderen cn ik besloot de tram te nemen om naar mijn hotel terug te keren en zlen h°e bet met Alfred ging. Om aan tram te komen moest ik een niet al te lange, vrij nauwe straat door met bijna huis aan huis winkeltjes, die door inlanders werden gehouden en waar het bijna donker was onder de dichte luifels, die de hele straat overspanden. Geen stap kon ik' doen zonder te wor den aangeroepen door de verkopers, die mij hun waren aanboden: heerlijke vruch ten, rijke shawls, Indische stoffen, wa pens, schoeisel en wat al niet. Ik had al geleerd op die verlokkende aanbiedingen geen acht te slaan, want als men eenmaal naar zo'n man luistert, is men er nog niet van af, en ik drentelde langzaam verder, kijkend naar de uitstallingen en mij ver der storend aan niets. Ruim halverwege de straat werd ik staande gehouden door een stokoude Hindoe met een lange, grij ze baard en een zeer eerbiedwaardig uiterlijk. 'sMans gelaat was een en al rimpel; zijn te brede neus en wat scheve mond maakten hem bepaald lelijk, maar zijn ogen onder de ruige wenkbrauwen keken mij goedig en vriendelijk aan. (Wordt vervolgd) 19.30 Concertork. en sol. 20.15 Blaasens. 20 45 Kerkd. 21,25 Liefdadigheidsoproep. 21.30 Hoor spel. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.30 Klailkb 23.30 Sopr. en piano. 23.52 Epiloog. 24.00—0.03 Nws. Engeland, B.B.C. Light prngr. 1500 en 247 M. 12.00 Have a Go. 12.30 Kerkd. 13.00 Verz.- M-15 Geval', muz. 14.45 Gevar. progr. 'in ®?ns.°rk. 16.00 Hoorspel. 16.30 Klankb. Hnnr«'Aefp,oLFÏCe"- 17'30 ZanS en Bitaar. 18.00 nroirr 90 no S? H°°r!iPel m. muz. 19.30 Gevar. 20'30 Gevar- muz- 21.30 Sa- ïïtn^. 99 in ia Gevar. Progr. 23.00 Nws. 23.15 0.56-i.oo Nws C3US' 3 V°°rdr' °'15 Gram' N.W.D.R. 309 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 15.00 Verz.progr. 16.30 Dansmuz. 18.00 Philharm. ork. 18.50 Sopr., tenor en piano. 19.00 Nws. 20.00 Operetteconc. 21.45 Nws. 22.10 Hoorspel. 22.55 Amus.muz. 23.30 Cabaret. 24.00 Nws. 0.15 Symph.ork. en sol. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal programma. 347 M. 12.00 Twee piano's. 13.00 Nws. 13,20 Hoorspel. 15.30 „Don Procopio", opera. 16.27 Gram. 16.30 U,a^eIiPreek' 17-40 Gram. 17.45 Symph. conc. Gram. 20.00 Lichte muz. 21.45 Hoorspel. 22.30 Kamcrmuz. 23.4524.00 Nws. Binssel, 334 en 484 M, 334 M. 12.00 Kinderliederen. 12.15 Lichte muz 12.30 Weer. 12.34 Lichte muz, 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 V. d. sold. 14.00 en 15.30 Gram 16.00 Voetbalrep. 16.45 Gram. 17.00 Piano. 17.40 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 en 18.00 Gram 18.15 Orgel en piano. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws 19 30 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Dansmuz. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz progr. 14 30 Klass. muz. 15.00 Omr.koren en solist. 16.45 (j ra to .17.01) Nws. 17.05 en 17.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. muz. 20.50 Gram. 21.00 Waals progr. 22.00 Nws. 22.25 Parijs bij nacht. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. B.B.C. European service (uitz. voor Nederl.) 8.008.15 Engelse les v. beginnelingen (op 484. 79 en 49 M.)17.00—17.15 Engelse les V. beginnelingen (op 224. 49 en 42 M.); 22.00—22.30 Nws. Overz. v. d. Engelse tijdschriften (op 224 M.). MAANDAG 29 MAART HILVERSUM I (402 M.). 7.00—24.00 VARA. (10.00—10.20 VPRO). 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.50 Quatre mains. 8.18 Gram. 8.35 Franse muz. 9.00 Gvmn. 9.10 „Onder de pannen". 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.00 Voor de oude dag. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.35 Voor de zieken. 11.40 Voordr. 12.00 Gram. 12.07 Accordeonork. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Gitaarens. 13.35 Orgel. 14.00 Voor de vrouw. 14.13 Quatre-mains. 14.47 Gram. 15.00 Gevar. progr. 16.00 Gram. 16.45 Vragen- beantw. 17.15 Gram. 17.50 Millt. caus. 18.00 Nws 13.20 Gram. 18.45 Parlem. overz. 19.00 Voor de leugd. 19.10 Muzikale kanttekeningen. 19 25 Volkszang. 19.45 Regeringsuitz. 20.00 Nws. 20.05 Actual. 20.10 „In Holland staat een huis". 20.40 Aetherforum. 21.20 Dansmuz. 21.50 „Het 5e Middenst.congr. v. d. P. v. d. A. te Utrecht". 22.05 Radio Philh. ork. 23.00 Nws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.). 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.15 Gymn. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sport. 8.20 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. muz. 12,25 Voor boer en tuinder. 12.30 Laild- med..ed- 12 33 Orgel. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Marinierskapel. 14.00 School radio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.38 Zang, piano en voordr. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Piano. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Gem. koor. 18.20 Sport. 18.30 Vocaal ens. 18.45 Engelse les. 19.00 Nws. 19.10 Koper-ens. 19.25 Gram. 19.30 Caus. 19.45 Huismuz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amusem.muz. 20.50 „Het leven van Edward Grieg". 21.35 Gram. 22.00 Geestel. liederen. 22.30 Nederl. Bijbelgenootschap. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Engreland, B.B.C. Home service. 330 M. 12.00 Gram. 12.45 Voodr. 13.00 Hoorsp. 13.20 Gevar. progr. 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 15.10 Twee piano's. 15.30 Dansmuz 16 00 Interv. 16.30 Ork.conc. 17.45 Caus. 18.00 V d. kind. 18.55 Weer. 19.00 Nws. 19.15 Caus 19 25 A8'30 Sport' 20-00 Quiz. 20.30 Ork.conc- Sm pe\ar' progr' 22 00 Nws- 22-15 Hoorsp. 23.45 Pari. overz. 24.00—0.03 Nws. Ln;„cla"d' BBC- Eight progr. 1500 en 247 M. 12.00 Mrs. Dale's Dagb. 12.15 Piano 12 30 Dansmuz. 13.15 Orgel. 13.45 Ork.conc. 14,45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Amus.muz. 16.45 Dansmuz. 17.15 Mrs. Dale's Dagb. 17.30 Hoorsp. 19.00 Gram. 19.15 Vragenbeantw 19,45 Hoorspel. 20.00 Nws. 20.25 Sport 20.30 Gevar. muz. 21.30 Hoorspel. 22.00 Caus 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Klankb. 23.45 Gevar. muz 0 05 Voordr. 0.20 Gevar. muz. 0.56—1.00 Nws. N.W.D.R. 309 M. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.10 Ork.conc. 14.15 Gram. 16.00 Alt en piano. 16,15 Amus. muz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Symph.conc. 21.45 Nws. 23.40 Vocaal ens. en strijktrio. 24.00 Nws. 0.30 Dansmuz. 1.15 Gevar. muziek. Frankrijk. Nationaal programma. 847 M 12.15 Piano. 12.30 Symh.conc. 13.00 Nws 14 05 Viool en plano. 14.30 Gewijde muz 15 00 Symph.ork. 16 00 Balletmuz. 16.50 Kamermuz. 17.O0 Gram. 18.30 Amerik. uitz. 19.00 Gram. 20.00 Symph.ork.. koor en solist. 21.45 Hoorspel. 22.45 Gram'„22.50 Hoorspel m. muz. 23.20 Gram- 23.4524.00 Nws. Brussel, 324 en 484 M. 324 M. 1,a^45^0rlt-c0nc- 12-30 WeP1'- 12.34 V. d. landh- 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ir,.,tr. tt-io 13.30 Gram. 13.45 Instr. trio, 14.00 Schoolradio. 15.00 V. d. zieken. 16.00 Ork.conc. 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Volksliede ren 18.25 Fin. kron. 18.30 V. d. sold. 19.00 NWS. 19.40 Gram. 20.00 Koorzang. 21.15 Órk.conC» 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. 184 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Strijkseptet H l5 Kamermuz. 14.55 Gram. 15.00 Omr.ork. 15-3° Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gra»1' 17.30 Piano. 18.30 Chansons. 19.15* Gram 19-3° Nws. 20.30 Gram. 20.40 Kamerork en soÜ5^' 22.00 Nws. 22.55 Idem. B.B.C. European service (uitz. voor Nederl 8.008.15 Engelse les v. beginnelingen 464. 79 en 49 M.); 22.00—22.30 Nws Bezie»5' waardigheid v. d. week. Engelse ies' v gev»*" derden (op 224 M.),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8