Overal dreven reddingboten en zwommen mensen deed Nederlands m.s. „Mentor prachtig werk In April nog krachtiger water stofbomexplosie? Maastricht vierde veertigjarig priesterfeest Wij doen ons best en Maria doet de rest" Prins Bernhard uit Ver. Staten vertrokken Mist legde lucht vaart weer en scheep- lam r Atoomontploffing zit de mensheid zeer lelijk dwars Recordweek voor de Nieuwe Waterweg Veiligheidsmaatregelen worden extra gecontroleerd en uitgebreid Mevrouw Uw hoed STUDENT ONTDEKTE „EI VAN COLUMBUS" Maandag 29 Maart 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dodelijke val van trap H. Vader heeft weer H. Mis opgedragen Procesverbaal wegens de feeststoet Baimeiix-propagandisten te Valkenburg bijeen „Geen Nederl. critiek, maar bezorgdheid" Maar Waterweg verbeterde week-record Weduwe bekent haai man vermoord te hebben WEERBERICHT In Algiers Relaas van „Mentor'-kapitein Drie-jarig jongetje stortte neer met fietsje Stram in de houding Weer zieken in Japan Critiek van Acheson Felicitatie voor Audrey Hepburn Vissersboot op het strand MALENKOV INVITEERT AMERIK. JOURNALISTEN GEARRESTEERDE NEDER LANDER WEER VRIJ RUSSISCH PROTEST BIJ PAKISTAN De weerverwacliting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt en later plaatselijk enige lichte regen Vannacht hier en daar mist. Tot matig toenemende Zuidelijke wind. Weinig verandering In temperatuur. Dinsdag 30 Maart: Zon op 6.22 uur, onder 19.09 uur; maan op 4.26 uur, onder 13 58 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Troepentransportschip brandde als een laaiende fakkel Aan boord van het 14.651 ton metende Britse troepeuscliip „Empire W indrush is Zondagochtend, toen het in de Middellandse Zee op 30 mijl ten Noord-Westen van Algiers voer, door onbekende oorzaak brand uitge broken. Het troepenschip was op weg van Japan naar Southampton. Aan boord bevonden zich 1424 personen. Het waren militairen met hun gezin nen uit het Midden Oosten, die onderweg aan boord waren genomen. Na liet uitzenden van noodseinen snelden verschillende schepen, die zich in de buurt bevonden in allerijl toe. Alle opvarenden werden gered en in AMers aan land gezet. Er zijn evenwel vier slachtoffers te betreuren, t.w. een offi cier en drie andere bemanningsleden. Zij lieten het leven, toen zij trachtten de brand te blussen. Het 2.079 ton metende motorschip „Mentor" van de K.N.S.M. was als eerste schip bij de „Empire Windrush" om hulp te verle nen. Het Nederlandse schip nam 348 opvarenden aan boord. Het troepen- schip brandde geheel uit. lekend. De hele operatie is vlot ver open". Dit eenvoudige relaas doet juist door zijn soberheid de volle omvang van de.'e scheepsbrand, die had kunnen leiden tot een ontzettende ramp, scherp uit komen. De kapitein vertelt kort, en za kelijk hetgeen hij heeft gezien, maar men voelt welk een diepe indruk het aanschouwen van het brandende troe penschip en het zien van de ruim veer tienhonderd schipbreukelingen, die in reddingboten ronddreven of daartussen rondzwommen, op hem heeft gemaakt. De „Empire Windrush" was het voor malige Duitse passagiersschip „Monte Rosa", dan aan het einde van de t cede wereldoorlog door Engeland was overge nomen en werd omgebouwd tot troepen transportschip. De gezagvoerder vertelde, dat omstreeks zes uur 's morgens brand in de machinekamer was uitgebroken. Hij maakte onmiddellijk alarm. De brand breidde zich snel uit. De opvarenden, bijna 1000 leden van de landmacht, 140 van o..- luchtmacht en 150 van de marine, alsmede 156 vrouwen en kinderen kregen ver volgens bevel het schip te verlaten. Alles verliep zeer vlot, er was ge .-n sprake van paniek en binnen twee uur waren allen van boord. Het Britse s.s. „Socrota", het Italiaanse s.s. „Taigette" en het Noorse s.s. „Hemselfjell" pikten na de „Mentor" respectievelijk 500, on geveer 160 en nogmaals ongeveer 500 drenkelingen op. Het troepenschip was toen verlaten en dreef brandend rond. Aan de haven van Algiers stonden tien tallen ziekenauto's gereed voor het ver voer van de gewonden, toen de „Mentor" daar met de geredde schipbreukeling ;n binnenliep. Een functionaris van het Franse militaire ziekenhuis zei, dat Zon dagmiddag 150 gewonden, die door da „Mentor" naar Algiers waren gebraiht, in ziekenhuizen zijn opgenomen. Allen hadden brandwonden opgelopen. De gezagvoerder van het troepenschip was van mening, dat er maar wimg zwaargewonden waren en het Britse con sulaat in Algiers sprak van zes. Van de zijde van het Franse militaire ziekenhuis werd echter vernomen, dat het an-' 1 groter zou zijn. Volgens A.F.P. is te Lon den vernomen, dat het vliegkampschii „Triumph" en de torpedobootjagers „Saintes" en „St Kitts" opdracht hebben gekregen zich naar Algiers te begeven om de geredden aan boord te nemen. De kapitein van de „Mentor" heefl Zondag het volgende meegedeeld over de redding van opvarenden van het Britse troepenschip „Empire Windrush": „Wij waren onderweg van Tunis naar Oran. toen omstreeks zeven uur op 12 mijl afstand een rookwolk werd waargenomen Dit was de eerste aanwijzing, die wij kregen van de brand aan boord van het troepenschip. „Byna op hetzelfde ogenblik ving mijn radio-telegrafist een noodsein van het schip op. Ik voer er met grote snelheid heen. Binnen een uur waren wij ier plaatse. Het Britse schip brandde hevig. Een van zijn beide pijpen was omgevallen en het schip maakte naar stuurboord een slagzij van tien graden. „De zee was gelukkig kal het was een zeer mooie dag. Overal om ons heen dreven reddingboten en zwommen men- s-en. Op een paar honderd meter van de „Empire Windrush" draaiden wij bij en lieten onze ladders neer. Het was bij zonder warm. Toen de mensen aan boord kwamen, waren zij in een rustige stem ming. De meesten droegen pyama's, maar enkelen hadden bijna geen kleren. Wij gaven hun hete koffie, brood en gebak :n wat jenever. Wij droogden h'in kleren ph leenden kleding aan diegenen, die niets hadden" „Wij namen 55 bemanningsleden en 293 militairen van leger, vloot en luchtmac t aan boord. Onder de mensen, die door ons werden gered, bevonden zich geen vrou wen gf kinderen De schikkingen, die te Algiers waren getroffen voor de zorg voor de over levenden bij aankomst aldaar waren uit- Een tragisch ongeval heeft zich Zon dagmiddag voorgedaan in de Konings straat te 's-Gravenhagc. Op de gang van een tweede etage was het driejarig jonge tje W. van der M. aan het spelen met zijn driewielerfietsje. Plotseling viel hij met fietsje en al de trap af. Toen zijn hevig verschrikte ouders kwamen toe gesneld, bleek het kind reeds te zijn overleden. O Gedurende de afgelopen week zijn in de Nieuwe Waterweg binnengekomen 414 schepen, metende tezamen 696.879 netto reg. tons. Dit is het grootste aantal sche pen, dat sinds de oorlog in één week in de Nieuw e Waterweg is aangekomen. Tot nu toe was liet weekreeörd 404 schepen met 587.873 netto reg. tons, dat bereikt werd in de week, die eindigde op 17 October 1953. cv O Acheson: „terecht van oordeel zijn, dat hun bestaan op roekeloze wijze aan on nodige risico's wordt blootgesteld. Stra tegische bombardementen zijn niet ons eerste, doch ons laatste redmiddel. Geen verantwoordelijke en zeker niet een de mocratische regering zal hiervan anders gebruik maken dan om aan een algehele aanval het hoofd te bieden". (Van onze correspondent) Een soldaat, die Zaterdag in Hil versum door de Kerkstraat wan delde, zag een dameshoed onder de wielen van een stilstaande auto waaien. Hij bleek uit het goede (soldaten) hout gesneden te zijn, want de soldaat rende de hoed ach terna en bracht hem terng naar de rechtmatige eigenares. Toen hij de hoed wilde overhandigden, schoot hij plotseling stram in de houding: hij had de hoed van H.M Koningin Juliana voor de „ondergang" be hoed. Vriendelijk lachend bedankte de Koningin de onthutste soldaat. Zij had een bezoek gebracht aan een speelgoedwinkel, waar zij voor de prinsessen inkopen had gedaan. Voor het eerst sedert het begin van Zün ziekte, nu ruim twee maanden geleden, heeft Z. H. de Paus Zondag in Zijn parti culiere kapel weer de Mis opgedragen. De Paus celebreerde de H. Mis in Zijn privé-kapel in aanwezigheid van enige personen uit Zijn onmiddellijke omge ving, o.w. prof. Galeazzi Lisi, Zijn lijfarts. Natuurlijk vindt men een gerede aanlei ding om verband te leggen tussen het verheugende feit van Zondag en de om standigheid dat deze juist de Zondag „Laetare" was. Later heeft de Paus in Zijn particu lier studeervertrek de Zwitserse professor Paul Niehans en zijn vrouw ten afscheid ontvangen. Professor Niehans heeft als specialist de Paus gedurende Zijn laatste ziekte behandeld. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Strauss, is Zondag in Washington teruggekeerd om aan president Eisenhower ver slag uit te brengen over de geruchtmakende jongste proeven met waterstof- hommen in de Stille Oceaan. Volgens goedingeliclite kringen in Washington zal de volgende Amerikaanse proef met een nóg krachtiger waterstofbom dan die van 1 Maart volgens de planned doorgaan, ondanks de in het bui tenland getoonde bezorgdheid. I' unctionarissen hebben niet de datum van deze nieuwe proeven willen bekendmaken, doch naar het congreslid Van Zandt mededeelde, zal deze liggen tussen 16 en 26 April a.s. Aangenomen wordt, dat de juiste datum zal afhangen van de weersgesteldheid, omdat men wil voorkomen, dat door de wind radio-actieve as over een uitgestrekt gebied zal worden verspreid, zoals na de ontploffing van 1 Maart zou zijn gebeurd. Naar verluidt, was het plan geweest cm deze nieuwe proef met de waterstof bom iets eerder dan in de tweede helft van April te houden. Na de verrassing van de ontzettende gevolgen der explo sie van 1 Maart is de datum verschoven omdat de voorzorgsmaatregelen extra moeten worder 'econtroleerd en uitge breid. Intussen heeft president Eisenhower besloten een film van de eerste Ameri kaanse waterstofbomontploffing, welke plaats vond in November 1952, voor open bare vertoning vrij te geven. De film heeft een looptijd van 2714 minuut. Van 7 April af zal deze film op de televisie en in de bioscopen worden gedraaid, met een door de president uitgesproken in leiding. De oorspronkelijke opname is inge kort. Zoals men weet was de ontploffing van November 1952 veel en veel minder hevig dan die van 1 Maart jl. Toch werd door die van November 1952 een geheel eiland in de Grote Oceaan weggevaagd. In Japan duurt de vrees voor besmet ting onverminderd voort. Negen perso nen, die vis van het radio-actief besmette vissersvaartuig „Foekoerioe Maroe" had den gegeten, zijn thans ernstig ziek. De communistisch georiënteerde Franse atoomgeleerde Joliot-Curie, die indertijd aan het hoofd heeft gestaan van de Franse commissie voor atoomenergie, heeft in een artikel in het communistisch gezinde blad „Liberation" aangedrongen op een onmiddellijk verbod van „mon sterachtige proefnemingen, die de gehele mensheid met een afschuwelijk gevaar bedreigen". Joliot-Curie, die Nobelprijswinnaar is en voorzitter van de onder communis tische leiding staande Wereldvredesraad, was van oordeel dat „het ernstigste ge vaar gelegen is in de radio-actieve wolk, waardoor de grootte van de gevarenzone niet te voorzien is" een conventie wordt gesloten waarbij het gebruik van atoom- en waterstofwapens wordt verboden. In een artikel in de „New Vork Times" heeft de Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, als zijn mening te kennen gegeven, dat de politiek van zijn opvolger om mogelijke agressie af te schrikken door het dreigen met „zware vergelding", het anti-commu nistische bondgenootschap zal verzwak ken en dat deze politiek, in daden omge zet, mogelijk een wereldoorlog zal ver haasten. „Onze bondgenoten zullen", zo schrijft Acheson legde de nadruk op de nood zaak om de bongenootschappen, zoals de N.A.T.O., te handhaven. Naar zijn me ning moeten de V.S. vertrouwen op hun eigen defensie en die van hun bondge noten, en op hun atoomwapens, „ten einde alle betrokkenen af te houden van de geweldige ramp van een algemene oorlog". In Den Haag is het afgelopen week-einde „die goede oude tijd voor een halve dag herleefd. Op het terrein van het rijcen- trum aan de Oud-W aalsdorperweg werd een z.g. „Van Hobokenspring-concours ct la 1900" gehouden, ter herdenking van het feit, dat de heer A. van Hoboken van Hoedekenskerke, een van de bekendste figuren in de wereld van onze paarden sport, kortgeleden zijn 80e verjaardag vierde. Het byzondere van dit concours was, dat de heer Van Hoboken, die zelf als enig jurylid fungeerde, het parcours had doen opbouwen in de trant van een halve eeuw geleden. De deelnemers, onder wie zich bekende eracJcs uit de Nederlandse ruitersport bevonden, moes ten in hun kleding en rijwijze het tafe reel, dat een concours rond 1900 moet hebben geboden doen herleven. Ook de klederdracht van de toeschouwers rond om de ring moest hiermee in overeen stemming zijn. Zondag vierde pastoor L. Joosten van de St Josephparochie te Maastricht zijn veer tigjarig priesterfeest. Zoals gebruikelijk, werd de priester-jubilaris 's morgens om kwart voor tien door een feeststoet van verenigingen en parochianen van zijn wo ning naar de kerk begeleid. De gemeentepolitie heeft tegen de kerk meesters der parochie en tegen enkele andere deelnemers aan deze stoet achteraf proces-verbaal opgemaakt wegen overtre ding van de Zondagswet, welke o.a. op tochten op Zondag verbiedt. Dit optreden van de politie, een gevolg van de aanwijzing van hogerhand, om óe naleving der huidige Zondagswet nauw gezetste doen handhaven, geschiedde ech ter in voorafgaand overleg met de betrok ken organisatoren en deelnemers aan deze feeststoet. Men wil n.l. op deze wijze een rechterlijke beslissing uitlokken over de vraag, of deze feeststoet al of niet valt onder „optochten met godsdienstig karak ter", welke bij algemene maatregel van bestuur zijn uitgezonderd van de hiervoor bedoelde verbodsbepaling. Met opzet heeft men bij de feeststoet van Zondagmorgen te Maastricht het op luisteren door een muziekkorps weggela ten, hoewel ook dit tot de algemene volks gebruiken behoort. In „Zonnig Zuiden" te Valkenburg kwa men Zondagmiddag ongeveer 130 propa gandistcn van O. L. Vrouw van Banneux uit alle delen van het land bijeen voor de jaarlijkse vergadering. Zjj kwamen uit Eindhoven, Utrecht, Haarlem en zelfs uit Volcndam en Nootdorp naar het stadje aan de Geul. De heer Olivers uit Maastricht, die deze jaarvergadering leidde, mocht o.m. mgr J. Jenneskens uit Meerssen de geestelijke Koning Saoed van Saoedie-Arabiëdie op het ogenblik in Egypte is, heeft in Cairo met president Naguïb en luitenant kolonel Gamal Abdel Nasser, de Egyp tische vice-premier, gesproken om te trachten het politieke geschil tussen beide Egyptische staatslieden door be middeling op te lossen. Koning Saoed tezamen met president Naguïb, toen laatstgenoemde zyn gast tijdens zijn officiële bezoek een geschenk aanbood. Hij achtte het een eerste vereiste, dat adviseur van de Nederlandse afdeling der vliegtuig Prins Bernhard is Zondagmiddag om twaalf uur plaatselijke tijd van het vlieg veld Idiewild bij New York naar Neder land vertrokken. Het bezoek van de Prins aan de Ver. Staten, waar hij vliegtuig fabrieken bezocht, heeft drie weken ge duurd. Op een korte persconferentie voor zijn vertrek vroeg men de Prins om commen taar op in Nederland geuite critiek op zijn vluchten met snelle straaljagers bij zijn bezoek aan de Amerikaanse West kust. Prins Bernhard zei te geloven, dat het hier meer oprechte bezorgdheid om zijn welzijn betrof dan critiek. Volgens de Prins was het vliegen mat die straaljagers echter niet gevaarlijker dan de vluchten met de DC-6 tijdens het bezoek, dat de Koningin en hij twee jaar geleden aan de Verenigde Staten brachten De Prins wees er in dit verband op, dat toen het vliegtuig, waarmee de reis zou zijn ondernomen, enige dagen voor het vertrek was verongelukt. Hij herhaalde dat hij op zijn huidige vlucht met do „Super Constellation" van de KLM niet méér risico liep dan bij zijn vluchten met siraaljageie. Met hetzelfde vliegtuig als waarmee Prins Bernhard reisde, werd zestig pond rundervlees vervoerd; een geschenk van een uitgever uit Fort Worth, waar do Prins tijdens zijn bezoek aan Texas heefl gegeten. Prins Bernhard verklaarde nog voor zijn vertrek, dat de F-86 het beste onder scheppingsvliegtuig was, dat hij op deze reis had gezien. Voorts werd nog de vraag gesteld, of hij tijdens zijn bezoek be sprekingen had gevoerd over de opbouw van de Nederlandse luchtmacht. Prins Bernhard antwoordde, dat hij met func tionarissen van de luchtmacht besprekin gen had gevoerd die aansloten op die van de Nederlandse minister van Defensie tijdens diens recente bezoek aan de V. S. Zaterdagavond heeft Prins Bernhard een uitvoering van „Ondine" bijgewoond, waarin de actrice Audrey Hepburn, die van Nederlandse afkomst Is, optrad. Na de voorstelling werd zij aan de Prins voorgesteld, die haar feliciteerde met de onlangs door haar gewonnen „Academy Award", Zaterdag tegen het middaguur legde zich een naar het Noorden toe steeds dik ker wordend mistgordijn over de zee voor onze kusten. Verscheidene schepen raak ten hierdoor in moeilijkheden; ernstige ongevallen werden echter niet gemeld. Eater in de middag werd het scheepvaart verkeer practise!) onmogelijk cn daar de mist geleidelijk aan dieper in het land bin nendrong, werd ook het luchtverkeer tegen de avond lamgelegd. In de havens werden de radar-installaties in werking gesteld: op Schiphol kwam na zes uur geen enkel vliegtuig meer binnen. Na een uur Zaterdagmiddag was het voor schepen al onmogelijk de haven van IJmuiden binnen te lopen, daar de mist hier toen reeds zeer dicht was. De Nieuwe Waterweg zat tegen vier uur dicht, de dagboot uit Harwich kwam echter om 18.20 uur normaal binnen. In Vlissingen kwam de mist eerst in de avond, om onge veer 9 uur opzetten. De dichtheid was hier niet zo intens en de scheepvaart naar Ant werpen kon nog geruime tijd doorgang vinden. Op het radarscherm van de radarpost IJmuiden werd Zaterdagavond laat een scheepje zichtbaar, dat bij paal 49 te Wijk aan Zee aan de grond was gelopen. Het was de Katwijkse vissersboot KW 27 „Anna Marie". De kustwacht te Wijk aan Zee stelde direct een onderzoek in, doch aanvankelijk werd geen hulp verlangd Zondagochtend vroeg werd echter gemeld, dat de „Anna Marie" was lek geslagen en veel water maakte. De IJM 3 „Twee Ge broeders" was evenwel in de buurt om zonodig assistentie te kunnen verlenen- Later in de ochtend verliet de bemanning per vlet de gestrande boot. De schipper- eigenaar bleef aan boord. Door het duin werden pompen aangebracht om het water uit het schip te slaan. Zondagmid dag bij hoog water is de „Anna Marie" door de sleepboot „Nestor" vlot getrokken Daarop werd, al pompende om het scheepje drijvende te houden, de tocht naar IJmuiden aanvaard. In de nacht van Zaterdag op Zondag ls het 7.216 brt metende Russische schip „Stalingrad" bij Saaftingen in Zeeuwsch- Vlaanderen op de Westerschelde aan de grond gelopen. Er hing een dichte „mist. Sleepboten uit Antwerpen voeren ter assistentie uit, doch Zondagochtend vroeg slaagde men er in met eigen kracht het schip vlot te krijgen. Eveneens Zondagmorgen zijn twee Britse schepen, de „Crosboroughbeacon" en de „Benalder" voor de Nieuwe Water weg met elkaar in aanvaring gekomen. Door de botsing liep het eerste schip lichte schade op, waardoor het water maakte. Het schip keerde op eigen kracht terug naar Rotterdam. De „Crosborough beacon" is een nieuw motorvrachtschip van 9600 ton, eigendom van de Medomsley Steamshipping Co. Ltd uit Londen. Het had juist Vrijdag zijn proefvaart gemaakt op de Noordzee en zou ledig naar Londen terugkeren. Op Schiphol landde Zaterdag om zes uur het vliegtuig uit Londen als laatste iijnvliegtuig. Daarna moesten nog enkele toestellen, die boven het vliegveld rond cirkelden, naar Brussel worden ver wezen. Dichte mist verhinderde daarna iedere landing. Wel kon een enkel vlieg tuig opstijgen. Een zevental machines werd op de laatste landingsplaats vöör Schiphol tijdig gewaarschuwd en is daar blijven staan tot Zondagochtend. Aangezien de laatste tjjd sterke ver moedens waren gerezen, dat T. R„ die in 1950 te Brielle was overleden, geen na tuurlijke dood was gestorven, is zijn weduwe, M. J. J. aangehouden, verdacht van moord. Zij legde een volledige be kentenis af en werd voorgeleid bij de officier van justitie te Rotterdam. Het stoffelijk overschot van R. dat te Oost- voorne was begraven, is in beslag ge nomen. Internationale Gebedsunie prof. L. van Winkel uit Tongeren, pater Emmanuel, de Norbertijn van Averbode, die een bijzon dere gunst van de Maagd der Armen mocht ontvangen, en pater Lambert van de Minderbroeders-Conventuelen welkom heten. Met dankbaarheid mocht de heer Oli vers getuigen, dat het jaar 1953 voor de Mariale propaganda zeer vruchtbaar was geweest. De waarheid van de leuze: „Wij doen ons best en Maria doet de rest" was door O. L. Vrouw ook ditmaal zelf beves tigd. Bij de Internationale Gebedsunie, die meer dan anderhalf millioen leden telt, zijn thans 350.000 Nederlanders aangeslo ten. In het afgelopen jaar werden ruim 8000 nieuwe leden aangeworven. Aan de 43 bedevaarten namen meer dan tienduizend pelgrims deel. In de Kerst nacht waren 220 mannen te Banneux. De afdelingen van de bisdommen Utrecht en Den Bosch toonden zich zeer actief. Het bestuur van het hospitaal te Ban neux heeft herhaalde malen verzekerd, dat de Nederlandse verpleegsters en brancar diers op de ziekentridua uitblinken door hun ijver, naastenliefde, vlotheid en zelf verloochening. Het maandblad telt momenteel 6000 abonné's. Gezien de uitgebreide groep van propagandisten zou dit aanta] veel groter kunnen zijn, aldus spreker. Bijzondere gebeurtenissen waren o.m. de oprichting van het monument van de Maagd der Armen te Volendam; de inzege ning van een Banneuxkapel in het woon wagenkamp te Maastricht en het bezoek van ruim 200 Nederlanders aan Nancy bij de inwijding van een. kapel van O. L. Vr. der Armen aldaar. Pater Emmanuel deelde nog enige inte ressante gegevens meer. Hij vertelde, dat de nieuwbouw van het hospitaal, die acht millioen francs gaat kosten, 1 Mei a.s. wordt ingewijd. Er is thans voor 200 patiënten plaats. Met de bouw van de basiliek wil het nog steeds niet vlotten. Z. H. Ext. mgr Kerkhoffs, bisschop van Luik, heeft thans diverse architecten om een nieuw ontwerp verzocht, dat door particuliere bouwonder nemingen uitgevoerd zal worden. Mgr Jenneskens sprak het slotwoord. Een groep van 36 Amerikaanse hoofd redacteuren van dagbladen, die een reis maakt door Europa, heeft Zondagavond een uitnodiging ontvangen van de Sov- jetrussische eerste minister, Malenkof, voor een bezoek van drie weken aan de Sovjet-Unie. De uitnodiging is aanvaard. De Amerikanen hopen de volgende week naar Moskou te kunnen vertrekken. De op 15 Februari te Medan gearres teerde Nederlander R. Wittebol is op vrije voeten gesteld. Hij was aangehouden onder verdenking van het onderhouden van betrekkingen met subversieve elemen ten in Noord-Sumatra, zo deelde de politie mede. De politie had een door Wittebol onder tekend compromitterend schrijven gevon den. Het bleek echter, dat Wittebol on schuldig was en dat de deze week gearres teerde Romswingkel de naam Wittebol misbruikt had. De Sovjet-Unie heeft bij Pakistan ge protesteerd tegen „het verlenen van mili taire bases aan de Ver. Staten." Amerika en Pakistan zijn wel overeengekomen, dat Amerika materiaal zal leveren; over het verlenen van bases aan Amerika is echter niets gemeld. Eén dezer dagen bracht een chemisch student uit Duitsland een bezoek aan de landbouwstad Wageningen en wel in het bijzonder aan de N.A.K. (Aardappelkeu- ringsdiensl). Iljj bood hier een nieuwe vinding aan, die het mogelijk maakt de aardappel direct op rolblad te onder zoeken. De waarneming van rolblad bij de aard appel kon tot op heden slechts geconsta teerd worden na een twee maanden lange behandeling in speciaal daarvoor gebouw de kassen. De toestand van de kiem was een aanwijzing voor het al dan niet optreden van deze ziekte. Na over de verkoopsom van zijn nieuwe opzienbarende product geconfereerd te hebben, kwam men overeen hem een be drag van zegge en schrijve 180.000 uit te keren. De student overhandigde hierna een zeer eenvoudig product, een mengsel van enige stoffen, destijds door hem eens in een apotheek gekocht. Dit mengsel bleek een uiterst betrouwbaar middel om de bladrol te constateren, zonder dat hier veel tijd aan besteed moest worden. Dit nieuwe product betekent een zeer gelukkige greep voor de student en een in de toekomst enorme kostenbesparing bij het onderzoek van de aardappelen op bladrol.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1