Kath. Middenstandsbond heeft critiek op Middenstandsnota Onjuiste tegenstelling tussen rand- en volwaardig bedrijf TEXTIELJAARBEURS biedt veelzijdig beeld Prins Bernhard eerste klant van voormalige chauffeur BlCKRPftN ciiuia Limburg contra Zondagswet Om de eenheid van liet Duitse vakverbond Prijsvraag Katholieke lectuurweek Christenen op Z.-Celebes in verdrukking JJJi U De Paus bereidt weer een grote rede voor Westeuropese televisie- maand DINSDAG 30 MAART 1954 PAGINA 3 Financiën en belasting Ook protest van Katli. DIoc. Sportbond Er is hoop, maar we moeten het eerst nog zien STANDBEELD VOOR MGRPOELS Tweede Pinksterdag onthulling Op zoek naar het goede boek Gedwongen huwelijken met Mohamedanen Sfo'j.CHtTS "«««I Nederland zendt uit op 14 Juni het unieke vogelpark te Alphen a/d Rijn heropent 10 April 1954 Alle inlichtingenStichting Vogelpark AVIFAUNA Alphen aan de Rijn - Telefoon IC 1720-3300 en sociale problemen kunnen beoordelen. De instelling van een overheidsvoorlich- tingsdienst middenstandsconsulenten kan echter geen genade vinden. De be- drijfs-economische en bedrijfs-technlsche voorlichting zal branchegewijs door branche-organen moeten geschieden, ge coördineerd in of door het Dconomiscb Instituut voor de Middenstand. Betreurd wordt, dat in de nota slechts wordt medegedeeld, dat een financierings regeling voor bedrijfspanden in studie is. De urgentie vereist een spoedige oplossing. De N.R.K.M. zon gaarna een analoge rege ling zien als die, welke voor de woning bouw geldt. Voorts wordt er op gewezen, dat het juist is, dat een goede crediet- verlening van groot belang is voor her stel van de financiële positie der midden- standsbedrijven, welke buiten hun schuld is verzwakt Maar het gaat hier om toe voeging van vreemd kapitaal. Op de duur moet weer een redelijke verhouding tussen eigen en vreemde middelen worden be reikt. Wat de fiscale politiek aangaat, worden de desiderata herhaald, welke de bond voorheen reeds vaak heeft gesteld. Nieuw is, dat wordt voorgesteld de mogelijkheid te openen, restitutie van inkomstenbelas ting te vragen, als kan worden aangetoond dat over b.v. drie achtereenvolgende jaren meer belasting is geheven dan het geval zou zijn geweest, wanneer het totale in komen over deze jaren gelijkmatig was geweest. Tegen dit systeem zouden in tegenstelling tot belastingheffing over het gemiddelde inkomen over een reeks van jaren geen technische bezwaren kunnen worden aangevoerd. Met betrekking tot de investeringsaftrek wordt opgemerkt, dat de grens van 3000 ten onrechte wordt aangelegd per belastingplichtige, hetgeen tot gevolg heeft, dat b.v. een vennootschap onder firma met vier firmanten meer dan 12.000 dient te Investeren, wil zij van deze faciliteit gebruik kunnen maken. Tenslotte wordt een aantal critische kanttekeningen gemaakt ten aanzien van de betekenis en volledigheid van het aan gevoerde cijfermateriaal en van aange legde criteria zoals b.v. de norm van il werknemers, die het groot- van het klein bedrijf zou onderscheiden. De wens wordt geuit de middenstandsvraagstukken bij de begroting apart te behandelen. HET Parijse katholieke, om niet te zeggen geestelijke dagblad ..La Croix". dat dagelijks een motto publi ceert. verscheen onlangs met dit woord van P. Epagneul: „Het is altijd het uur van allen. De Kerk heeft bestendig be hoefte aan de inspanning van al haar leden". Het is een feit dat deze ge dachte op het ogenblik in de bisschop» pelijke documenten der Franse Kerk onophoudelijk terugkeert. Wij vonden haar bij Kardinaal Feltin („de gehele Kerk moet zich stellen en état de mis sion in missiestaat"). Kardinaal Liénart („geheel de christelijke ge meenschap moet een missionerende ge meenschap zijn") en Mgr De Proven- chères (alle gelovigen moeten bezield zijn met „de missiezorg voor het heil van al hun broeders"), terwijl Fran cois Mauriac, met zijn fijn situatiege voel, in een recente redevoering heeft gezegd: „Getuigen voor Christus, dat is het wat thans van ons allen op de eerste plaats wordt gevraagdWanneer wij de hoop verliezen, wij die van Christus zijn, wie zal hem dan be waren?" EEN bijzondere toepassing van deze gedachte vinden wij in de vasten brief van Kardinaal Saliége, aartsbisschop van Toulouse. Men moet ons toestaan ter inleiding een anecdote te vertellen op het stuk van drastische apologie, die wij dezer dagen hoorden. Een priester met een bijzonder soort gave om aanvallen tegen het geloof te beantwoorden, ont moette aan de Nieuwe Maas te Rotter dam een man met een onzindelijk uiterlijk, die hem zeide: „Uw geloof bestaat al 2000 jaar, en kijk eens wat een toestand het in de wereld is". De apologeet antwoordde: „Hoe lang stroomt de Nieuwe Maas hier al? Toch meer dan 2000 jaar. Hoe komt het dan dat u nog altijd rondloopt met dat ongewassen gezicht?" Kardinaal Saliège zegt in zijn vasten brief: „Hoort gij tot hen die doen zeggen: de christenen zijn niet beter dan de anderen, zij letten alleen op hun eigen belang: zij maken zich over de anderen geen zorgen; zij leven in onzedelijke verhoudingen; zij gaan echtscheidingen aan; zij zijn onscrupuleus in zaken. Hoort gij tot hen wier leven doet twijfelen aan de doeltreffendheid van het christendom Wij zijn verantwoordelijk voor het christendom. Men oordeelt over de waarde van het christelijk geloof naar ons leven". Een menigte die door de stralen rail Cairo trok tijdens dc zitting ran het Kabinet en de Revolutionnairc Raad waarin Generaal Naguib aanbood zich uit het publieke leven terug te trekken. De demonstranten spraken zich ten gunste ran dc Revolutionnaire Raad uit. De menigte, die op deze foto afgebeeld staat wordt verondersteld de terugtrek king van generaal Naguib slechts schoorvoetend te aanvaarden. Ook in katholieke Limburgse sportkrin gen is men niet te spreken over de nieuwe Zondagswet. Aan de reeks protest-tele grammen, welke door Limburgse gemeen ten en andere instanties met het oog op deze wet werden verzonden, is tijdens het week-einde n.l. nog een telegram toege voegd van de Dioc. Limb. Sportbond en wel naar aanleiding van de jaarvergade ring, welke deze bond in Sittard hield. Bedoeld telegram, dat o.m. aan de mi nister van Binnenlandse Zaken werd ge zonden, luidt „Het bestuur van de Dio cesane Limburgse Sportbond, afdeling van de Nederlandse Katholieke Sportbond, van oordeel, dat 1. talrijke door de bond en de 461 aangesloten verenigingen met 31.689 leden in de provincie Limburg te organi seren en in het verleden steeds georgani seerde provinciale en internationale sport- feesten en manifestaties door de Zondags wet ernstig bedreigd en ten dele onmoge lijk worden; en 2. de interpretatie van de huidige wettekst moet en zal leiden tot ni vellering en verarming van het volksle ven, speciaal van de Limburgse jeugd, verzoekt dringend die stappen te onderne men. welke kunnen leiden tot zo spoedig mogelijke wijziging van voormelde wet IN Santiago (Chili), daarentegen, heeft de aartsbisschop, kardinaal Cpo, een mandement uitgegeven, waarin hij het goed recht verdedigt van een arbeidersorganisatie die een grote staking had georganiseerd. In Dakar (Noord-West Afrika) heeft de apostolische vicaris, Mgr Lefebvre, bepaalde sociale misstanden onomwon den aan de kaak gesteld, sprekend van schandelijk onrecht (une injustice outrageante): „Voor een goed aantal ondernemingen, welker leiders in het moederland wonen, bestaat het con signe de grootst mogelijke winsten te maken, en ter plaatse te investeren om belastingen te ontwijken. Zo komt het^dat men meer en meer gebouwen ziet verrijzen van ongehoorde luxe naast besmette en moerassige woon gebieden. waar de meest elementaire hygiënische voorzorgen ontbreken". In de Philippijnen, eindelijk, heeft de bis schop van Bohol, Mgr Mascarinas, zich moeten verdedigen tegen de beschul diging van politieke inmenging ten gunste van de nieuwe president, de fervent katholieke en sociaal, zeer actieve Ramon Magsaysay. Gebleken is in een onderzoek, verricht op ver zoek van de verslagen oud-president Quirino, en op last van de pauselijke Nuntius, dat Mgr Mascarinas zich nauwkeurig heeft bepaald tot hetgeen zijn geestelijke taak was: het met de katholieke beginselen strijdige so ciaal programma van de oude rege ring bestrijden, en het wijzen van zijn diocesanen op hun zedelijke verant woordelijkheid daartegenover. J. H. C. CREYGHTON S.J. Te Köningswinter zijn op uitnodiging van minister Jacob Kaiser het voltallig bestuur der D.G.B. (Duitse eenheidsvak verbond) en van de voorzitters van alle industriële vakbonden samengekomen met de Christen-democratische arbeidersorga nisatie en al de vertegenwoordigers der Katholieke arbeidersbeweging. Na afloop der vergadering is verklaard, dat de hoop op verzoening tussen de Christen democraten en de Katholieke arbeiders enerzijds en de Duitse Enheids- vakbeweging anderzijds herleefd is. De afspraak is gemaakt, dat men zo spoedig mogelijk opnieuw bijeen zal komen. goed tot hun recht komen. Rayon komt zeer opvallend tot uiting en men vindt er zeer exquise en charmante toepassingen van. Als nieuwe producten verschijnen be drukte Enkalon-damesjaponnenstoffen en Everglaze-finish, uitgevoerd op rayon vezel. De expressionist Karei Appel, die nog al opzien heeft gebaard, maakte een ontwerp voor 'n veredelde katoen stof, ter wijl er ook dessins zijn van C. A. B. Bant- zinger. Kant blijft steeds een geliefd artikel en we zagen nieuwe dessins in kloskant, tres- sex-reliëfkant, valenciennes-kant en kant stof, alsook een nieuw artikel, het z.g. broderie-reliëfkant. Een primeur is een „slip-over laken" dat als een soort hoes over de matras gaat en waarmee men in een onrustige nacht dus geen ruzie heeft. Ook bij de zakdoek spreekt Vrouw Mode een woordje mee en op de beurs treft men er een uitgebreide, aardige collectie van aan, zowel voor dames als voor heren. Op het gebied van de dames-lingerie viert de charme hoogtij, in lijn en in kleur. De Belgische afdeling, zij moge dan enigszins in een hoekje zitten, mag er ze ker zijn en vooral de anti-sliptapijten, die niet opkrullen, zullen ongetwijfeld de aan dacht trekken. IEDER kent thans de actie van Abbé Pierre, speciaal gericht op het verschaffen van behoorlijke woongelegenheid aan die daarvan ver stoken zijn. Wij hebben hier reeds ver meld, dat door vele Franse bisschoppen soortgelijke initiatieven worden ont plooid, en, waar zij reeds bestonden, verder ontwikkeld. Wat misschien wei nigen weten, is, dat hetzelfde in meer dere andere landen het geval is. De gegevens, waarover wij beschikken, be treffen een groot aantal diocesen in Duitsland. Spanje, Italië en Noord- West-Afrika. Wij bedoelen uitsluitend gevallen, waarbij het initiatief direct bij de bisschoppen berust. De zo strijd bare aartsbisschop van Bologna bij voorbeeld. Kardinaal Lercaro die in Italië met de Kardinalen Ruffini (Pa lermo) en Siri (Genua) tot de voor naamste „papabili" (candidaten tot het pausschap) wordt gerekend heeft het Mariajaar ingezet met de eerste steenlegging voor een heel nieuw dorp, met kerk, school en andere openbare gebouwen, bestemd, heeft hij gezegd. (Van onze correspondent) Het voor Heerlen bestemde standbeeld voor mgr H A. Poels, dat wordt vervaar digd door de beeldhouwer >Vim van Hoorn uit Amsterdam, zal op tweede Pinksterdag worden onthuld tijdens een bondsdag van de Limburgse Credo Pugno clubs, welke te Heerlen wordt gehouden. Vele autoriteiten zullen de plechtigheid bijwonen. Het standbeeld wordt op heT Emmapleingeplaatst in de schaduw van Heerlen's oude Sint Pancratiuskerk. In de boekenweek hoort een prijsvraag die iets met boeken te maken heeft. Nu van katholieke zijde ditmaal ook een Katholieke lectuurweek, gelijktijdig met de algemene Boekenweek wordt gehou den, heeft de commissie die deze Lectuur week organiseerde, op haar beurt «en boeiende prijsvraag bedacht. Van 68 boektitels, telkens gevolgd door de naam van de uitgever, moet men de schrijvers vinden. De 68 schrijversna men staan in een aparte lijst onder de 68 boektitels, maar uiteraard in een an dere volgorde. Wie de puzzle het beste oplost komt in aanmerking voor een der honderden (boeken) prijzen, en mis schien zelfs voor de hoofdprijs. Deze bestaat uit één exemplaar van de hele jaarproductie van alle deelnemende katholieke uitgeversfondsen. Formulieren waarop de opgave en de voorwaarden staan vermeld zijn gratis te krijgen bij de katholieke boek handels en bibliotheken. De vice-voorzitter van het Indonesische parlement, dr Tambunan, die lid is van de Parkindo (de christenpartij), heeft aap Aneta verklaard, dat de algemene situatie van de Christenen in Zuid-Celebes „zeer teleurstellend" moet heten. Hij voegde hier aan toe, dat de machtsapparaten nog niet de maatregelen konden nemen, welke da christenen daar verwachten. Uit de rap porten van de Parkindo van de afdelingen Paopo en Malili blijkt, dat de teleurstel ling dagelijks toeneemt. Christenvrouwen en meisjes uit Wanalua en Rantebalia worden gedwongen met bendeleden te huwen, aldus zeggen deze rapporten. In het district Malili zijn in totaal 6500 chris- tenen onder dwang van de benden besne den. Vele vooraanstaande christenen ziin het slachtoffer van de benden geworden Onder hen bevinden zich o.a. twee vrou wen, die haar godsdienst niet wilden af zweren. Duizenden bijbels zijn verbrand of werden gebruikt als cigarettenpapier. tientallen kerkjes werden gesloten, of zijn thans in gebruik als moskeeën. Honderden varkens zijn afgemaakt. Dr Tambunan zei tenslotte, dat de volle aandacht van de regering voor deze tra- gische gebeurtenissen wordt gevraagd. De H. Vader werkt op 't ogenblik aan de voorbereiding van een redevoering, die Hij wil doen overhandigen aan de leden van een congres over radiologie, dat begin volgende maand te Rome zal wor den gehouden. Men weet, dat de Paus begin Maart eenzelfde weg volgde ten opzichte van de Vastenpredikers, aan wie Hij eveneens de tekst van Zijn rede deed toekomen. Overigens schijnt ook meer en meer vast te komen staan, dat de Paus op Paas-Zondag een boodschap tot de gelo vigen zal richten. Het is mogelijk dat Hij alleen een deel er van voor de radio zal uitspreken, zoals met Zijn boodschap tot de zieken geschiedde, in de maand Februari. WAAG smaakloos, snel. zeker (Van onze correspondent) Het is thans zeker, dat de Nederlandse uitzending in het. kader van de in Juni te houden Europese televisie-uitwisseling tussen acht Europese landen zal worden gegeven op Maandag 14 Juni De secre taris van de Nederlandse Televisie Sticn- ting, de heer J. W Rengelink, heeft tijdens de Europese televisie-conferentie te Can nes, voorgesteld dit Nederlandse aandeel te doen bestaan uit een kinder-programma Dit voorstel heeft bij de andere deelne mende landen een gewillig oor gevonden. Men za! In Nederland deze plannen thans verder uitwerken en daarbij komen de volledige t.v. staven van de diverse om roepverenigingen te pas.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3