West-Duitsland: zeer grote belangen bij aansluiting op kanalenstelsel der Westelijke buurlanden AKEN NIET GEÏNTERESSEERD voor „VENLO- RUHRORT" II armonie-orkest Oranj e-N assau mijnen vrijgesproken Goede vooruitzichten voor de Nederlandse textielindustrie VUURWERK IN CAIRO Gloeilampjes Limburg en de Zondagsrust Benelux-handel in verse zeevis Brieven van Onderweg Export naar België breidt zich steeds uit DE KWESTIE DER WATERWEGEN (3) Isolement van Aken Sovjet-Unie zou „roebel- willen vormen Uitgebrande „Empire Windrush" gezonken Soldaat gedood door kogel uit eigen geweer Negen-en-vijftigste Russische veto Kerkraadse harmonie kreeg 7 gulden boete Ambtenaar O.M. in hoger beroep Henri Gheon postlmum bekroond Slagroom in chocolade bekertjes President Heuss tekent E.V.G.-verdrag EcWfflond k vis* Concrete mogelijkheden Praag Hun vaarweg blijft dan even lang, doch tegenover de grotere snelheid, welke zij door het ver mijden van de tegenstroom kunnen ontwikkelen, staat dan het feit, dat zij vier sluizen moeten passeren. Langs nieuw mijngehied Naar analogie van E.B.U. Kostbaar project Het „Vent-Debout" En hoewel met name tijdens de jongste jaarvergadering van de Akense Handelskammer met op vallende waardering over dit Vent- Debout-kanaal werd gesproken, krijgt men niettemin de indruk, dat men in Duitsland over het alge meen een andere oplossing, waar bij ook Nederland betrokken is, prefereert en dat men er de voor keur aan geeft, deze oplossing te zoeken in de sfeer, die in 1869 reeds Von Treitschke zeggen deed: „Was wir wollen ist gerecht und redlich: ein treues freundnachbar- liches Verhaltnis, also dasz uns unser Strom (de Rijn!), den Hollan- dern ihr weites Hinterland zu schrankenlosem Verkehre offen stehe". (H. Von Treitschke: „Histo rische und politische Aufsatze", 1886). „Innerlijke dranggeen argument „Verschoonbare rechtsdwaling" VOLLEDIGE LIBERALISATIE OPGESCHORT TOT 1 MAART 1956 Duisliai XretU Md nehen Gl&oc tsra Keer Hs astricht s 't „BOEREN WILLYKOCHl PARTIJ GOLDEN RINGEN Afkomstig van diefstal te Oudenbosch Verschillende opvattingen Jeanne écoute", een onbekend werk Mag niet meer door melkhande laren worden verkocht Indonesië belangrijkste exportmarkt Confectie Tricot-industrie PAGINA 3 DINSDAG 30 MAART 1954 O -3 5. 7,o men de bewogen geschiedenis van liet Moerdijkkanaal, dat nog steeds een onderwerp van onderhandelingen en discussies vormt méér dan een kwarteeuw nadat het voor het eerst officieel ter sprake werd gebracht, een zaak kan noemen, die op de eerste plaats België en Nederland regardeert, zo is het niettemin evident, dat ook Duitsland steeds rechtstreekse en zijdelingse belangen heeft gehad bij een snel lere verbinding tussen Rijn en Schelde. In de jaren 19251927 heeft men ook in Duitsland het debat rond liet Moerdijkkanaal, zoals het zich in Nederland en België ontwikkelde, zowel in scheepvaart- als handelskringen niet zonder belangstelling ge volgd, ook al omdat, zoals wij in een vorige beschouwing reeds zagen, het Moerdijkkanaalplan voor het eerst door België op de vredesconfe rentie was ter sprake gebracht. Vanzelf zag men in Duitsland de Bel gischNederlandse waterwegenkwestie in een andere sfeer dan nu, nu men ook in Bonn naar een verenigd Europa streeft. Terwijl bet nu, in 1954 in West-Duitsland uitsluitend economische belangen zijn, waarover men wil waken, slaat men daar ook heden ten dage de besprekingen tussen België en Nederland aangaande de kwestie der waterwegen met bijzondere belangstelling gade, en ook in Limburg is men er zich terdege van bewust, dat het „graven van een Maas-Rijn-kanaal in hoge mate zal afhangen van de medewerking van de Duitse regering". Alvorens nu nader in te gaan op de plannen voor een Schelde-Maas-Rijn- verbinding, waarover wij in een vorige publicatie reeds spraken, is het nuttig allereerst na te gaan, welke wensen -er in dit verband in West-Duitsland leven. Daarbij blijkt, dat het streven aldaar er op de eerste plaats op gericht is, het kolen- en industriegebied van en rond Aken een verbinding met de Maas en de Rijn te geven. Dit gebied heeft jarenlang reeds te lijden gehad onder een isolement, dat er toe bijdroeg, dat een deel der indu striële bedrijven naar elders trok en dat voorgenomen vestiging van andere indu strieën nimmer heeft plaats gevonden. Hoe groot het vervoer te water zou zijn, dat dit kolen- en industriebekken zou kunnen opleveren, valt moeilijk te schatten. In een verre van recente doch uitvoerige en gedegen studie, getiteld „Der Aaehen- Rheinkanal als wirksamster und vorteil- halfster Weg zur Behebung der Verkers- notlage des Aachener Gebietes", versche nen in de „Denkschrift der Industrie- und Handelskammer Stolberg" (1926), werd dit vervoer op 6.000.000 ton per jaar geschat, de helft daarvan kolen. In een, onlangs te Keulen verschenen, publicatie van de hand van Dipl. Volkswirt H. Gaspers en getiteld „Der Rhein-Maas-Schelde-Kanal", kwam de deskundige schrijver echter tot een veel lagere raming. Hij schatte het ver voer te vlrater voor dit Akense kolen- en industriebekken op 2.500.000 ton per jaar en berekende tevens, dat voor dit gebied het tot stand komen van een Rijn-Maas- Schelde-kanaal een besparing aan vracht kosten van drie tot vier D-mark per ton zou betekenen, hetgeen bij het door Gas pers gestelde tonnen-totaal dan zou neer komen op een besparing van 7 - 10.000.000 D-Mark per jaar- Hoe sterk ook in West-Duitsland de kwestie van een betere verbinding tussen Maas cn Run op het ogenblik de aandacht heeft, bleek pas nog tijdens de jaarverga dcring van de Kamer van Koophandel te Aken, een vergadering, die door vier leden van de Duitse Bondsdag en door twee leden van de Landdag werd Ingewoond, en tijdens dewelke Akcn's Oberbiirgcr- meister, dr Hermann Heusch, onder meer verklaarde, dat de noodzaak van een spoe dige aansluiting met het kanalennet der in het Westen gelegen gebieden groeit naarmate de intensivering tiei- handels- bctrekkingen van het Wormbekken met de afzetgebieden in Luxemburg, Belgic en Frankrijk in snel tempo voortgang vindt. Pleitende uiteraard op de eerste plaats Den Hang Duits goud hebben twee Nederlandse koks weten los te krijgen. Dat bereik ten de heren W. E. L. te Mey en S. Coenraads, respectievelijk directeur en chef-kok van een bekend restaurant in Rijswijk door op een internationale tentoonstelling van kokswerk in Ham burg met een gouden medaille er van door te gaan. Ze hadden die eerlijk vaart verdiend door de bekroning van hun inzending „Koud Buffet". Shreveport (V-S.) Vijf jaar geleden had een handels- reiziger een reuze-idee. Niet voor de verkoop, want hij kocht toen namelijk iets. Zijn keus was gevallen op een grafsteen die hij meteen maar van een inschrift liet voorzien. „J. L. Hopcroft, geboren 24 October 1866, overleden 2.1 Maart 1954". De steen heeft zijn be stemming gekregen. Want de dood van de koper heeft plaats gehad. De steen houwer hoefde niet veel aan het op schrift te veranderen, want de handels reiziger ging 24 Maart 1954 dood. Neen. het is niet wat U mogelijk zou kunnen denken: déze dood van een handelsrei ziger had een volkomen natuurlijke oorzaak. Het is al weer een tijdlang rustig ge weest in de hoek van de harde werkers achter het IJzeren Gordijn. Maar een Tsjecho-Slowaakse ploeg mijnwerkers heeft er zich weer eens voorgespannen tot meerdere eer en glorie van de volksdemocratische republiek natuur lijk en slaagde er in. zegt Radio- Prang om in 25 dagen mijngangen over een totale lengte van 510 meter te hou wen. Hoe groot de ploeg was. heeft men niet gemeld, evenmin iets over de bo demgesteldheid. Maar vooruit, we heb ben in Praag weer een nieuw wereld record. voor de belangen van dit Wormbekken, zeidc dr Heusch voorts, dat men in de Westduitse republiek voor een nieuwe Schclde-Rjjnverbinding via een kanaal V e n 1 o-Ruhror t, weinig belangstelling heeft, waarbij overigens valt op te mer ken, dat men over dit punt in het gebied rond Ruhrort uiteraard wel anders denkt. In Limburg hadden de Samenwerkende Kamers van Koophandel in 1953 in eerste instantie aan de verbinding Venlo-Ruhrort de voorkeur gegeven. Rekening houdende met de „practische voorwaarden tot reali sering op korte termijn van een betere Maas-Rijnverbinding", waren zij tot de slotsom gekomen, dat het graven van een kanaal van Venlo naar Ruhrort binnen het bereik der concrete mogelijkheden lag. De overwegingen welke daarbij golden, waren velerlei. Op de eerste plaats zagen wij in een vorige beschouwing reeds, dat zuiver technisch gesproken dit kanaal de minste moeilijkheden biedt en dat het daarnaast, aan weerszijden begrensd door een sluis, een lengte van slechts 38 k.m. zou hebben. Verwacht werd bovendien, dat dit kanaal gunstige mogelijkheden bood in verband met de ontginning der Feelmi.invelden. Zouden de Noordelijke kanalen in de Belgische Kempen en de daarop corresponderende Nederlandse ka nalen worden gemoderniseerd, dan zou via Venlo-Ruhrort ook dit gebied een betere verbinding krijgen met de Rijn Voorts verwachtte men, dat er op den duur in het „Niederrheinische" kolen- gebied, dat door het kanaal wordt door sneden, een nieuw grondstoffen- en industriecentrum zal ontstaan. Tenslotte heeft men er op gewezen, dat het kanaal bij stremming van de vaart door laag water op de beneden-Rijn tussen Lobith en Ruhrort een uitwijkmogelijkheid biedt en dat schepen met een klein motorver mogen, die van Rotterdam stroomopwaarts varen, dan in ieder geval van Weurt af de tegenstroom kunnen vermijden. Intussen heeft men in West-Duitsland in het algemeen en in Aken in het bij zonder, blijkens recente publicaties én uitlatingen, meer belangstelling voor het Born-Neuss-kanaal, dat het Akense in dustrie- en kolenbekken in ieder geval veel dichter bij groot vaarwater brengt. Zoals wij in een vorig artikel reeds aan gaven, heeft men voor dit kanaal Born- Neuss, twee verschillende tracé's ontwik keld: a. via Vlodrop, b. via Geilenkirchen Het eerstgenoemde tracé, dat van de „Limburgse plannen" in feite pas op de derde plaats komt, biedt de mogelijk heid via een verbindingskanaal van Linne (aan de Maas) door het dal van de Roer ook het gebied van Weert en Roer mond een directe verbinding met de Rijn te geven, waarbij dan tegenover een extra uitgave, welke op een bedrag van 20-000.000 a 25.000.000 wordt geraamd, staat dat dit kanaal de noodzaak om te zijner tijd de sluiten van het Juliana- kanaal te verdubbelen voor onbepaalde tijd zal opheffen, omdat men de scheep- dan reeds een uitwijkmogelijkheid via Vlodrop kan bieden. Belangrijk aan dit tracé is uiteraard, dat het het nieuwe mijngebied in Midden-Limburg onmiddel lijk raakt; belangrijk is voorts, dat hel zoals wij reeds eerder zagen, de enige mogelijkheid biedt om Maas en Rijn met elkander te verbinden door middel van een kanaal, dat slechts één sluis behoeft, zo men tenminste wil overgaan tot een dan noodzakelijke, sterke insnijding van het terrein. Vbor het vervoer tussen de Rijn en het gebied van Sambre en Maas bezuiden Sittard zou dit Born-Vlodrop- Neuss-tracé een winst van meer dan 150 k.m. betekenen, hetgeen dan neerkomt op een onkostenbesparing van 70 cent per ton. Met evenveel nadruk heeft men er op gewezen, dat deze nieuwe vaarweg ook de scheepvaart tussen Schelde en Rijn voor delen zou kunnen bieden, vooropgesteld dat intussen ook het Cabergkanaal, de verbinding van het Albertkanaal met het Julianakanaal ten Noorden van Maas tricht, werkelijkheid geworden is. Voor de scheepvaart tussen Antwerpen en Ruhrort zou deze winst slechts weinig be tekenen, doch voor de vaart naar plaatsen bezuiden Neuss wordt deze winst aan zienlijk geacht, „zelfs", zo zegt het rap port van de Limburgse Commissie voor de Waterwegen, „zelfs ten opzichte van de route via een Moerdijkkanaal". Portsmouth Honderd gulden boete kreeg de Brit se matroos Thomas Evans. Toch was het feit, waarvoor hij terecht stond, nogal ernstig. Hij had namelijk de stuurinrichting van zijn schip, een hulp sleepboot van de marine, onklaar ge maakt. Daardoor vertraagde hij het vertrek van het schip. En weet U waar om? Thomas was bang, dat door een vroeger vertrek zijn trouwplannen in de war zouden lopen. Nu kost het hem die boete plus nog f 200 wegens de ver oorzaakte schade. B tissual Morgen wordt de heer P. Stuyven- berg 102 jaar. Maar zegt U maar gerust ..Ome Piet", zo kent iedere Bussummer hem. Dat Bussum over zo'n oudste in woner beschikt, is eigenlijk maar een toevalligheid want negentig jaar lang' heeft ..Ome Piet" in Kesteren door- "ebracht. Hij stamt uit een sterk ge slicht. want zijn vader werd 93 jaar en 7-iin züsje" telt 92 lentes. En dan te weten, dat Ome Piet" op 53-jarige leeftijd geen werk meer kon doen we gens de wankele toestand van zijn ge zondheid! Een van de belangrijkste resultaten van de zojuist geëindigde bijeenkomst van de economische Commissie voor Europa van de Ver. Naties (E C.E.) is de mogelijkheid, dat de Sowjet-Unie een „roebelgebied" zal vormen, dat de Sow jet-Unie en Oost-Europa zal omvatten, met het doei de handel tussen Oost en West te vereenvoudigen en uit te brei den. Deze hoop is gebaseerd op het feit, dat de Sowjet-Unie met nadruk gewezen heeft op het belang van het sluiten van langlopende multilaterale handels- en betalingsovereenkomsten tussen Oost en West. Men meent, dat wat de Russen voor ogen staat de vorming is van een soort Oostelijke Europese Betalings Unie, gelijkend op de Westelijke E.B.U., via welke schulden, ontstaan met het Wes ten, afgewikkeld zouden kunnen wor den. Bovendien zouden de in de Sowjet- Unie verdiende roebbels gebruikt kun nen worden voor aankopen in andere landen. Naar vernomen wordt zullen de lang lopende en multilaterale handels- en be talingsovereenkomsten de basis vormen van de besprekingen, die op 20 April a.s. te Genève beginnen over de handel tus sen Oost en West. Intussen ligt er dan in West-Duitsland een zogenaamd „WestlandkanaV'-plan dat tussen Geilenkirchen en Neuss werd geprojecteerd en dat op de eerste plaats beoogt, het Wormbekken een goede ver binding met de Rijn te bezorgen. Het is dit Westlandkanaal-plan dat herme tisch aansluit op het tweede „Limburg se" tracé voor een Boru-Neuss-verbin- ding, het tracé via Geilenkirchen. Het is daarom ook, dat men in Duitsland voor dit tracéde meeste belangstelling koes tert, een belangstelling, die uiteraard vooral in het bekken van Aken leeft. Zo als bekend, zou men van Geilenkirchen nit ten overvloede nog een steekkanaal kunnen aanleggen, dat tot vlak bij Aken doordringt, terwijl een andere oplossing ligt in het aanleggen van een grote over slaghaven te Geilenkirchen, waardoor men eveneens in staat zou zijn het Akense bekken te helpen aan goedkoop massa-transport zowel naar Rijn als naar Maas en via Caberg- en Albertka naal naar de Schelde). Het gaat hier ech ter om 'n kostbaar project ff 170.000.000, en de raming is genoemd, te zijn aan de lage kant!), terwijl het van zuiver Lim burgs standpunt bezien uiteraard wel minder interessant is, aangezien het, in tegenstelling ook tot het Venlo-Ruhrort- tracé, de nieuwe mijnvelden in Midden- Limburg en de Peel niet raakt. Daar staat tegenover, dat dit kanaal in de buurt van SchinveldBrunssum veel transport zou kunnen opnemen. Het gaat daarbij niet alleen om aanvoer van mijn- hout en afvoer van klei, doch bovendien om een jaarlijkse hoeveelheid van 100.000 ton zilverzand, die nu met vrachtwagens van Brunssum uit naar de overslaggele genheden aan het Juliana-kanaal moet worden vervoerd. Hoewel Limburg oor spronkelijk om practische, technische re denen het meest voor het Venlo-Ruhrort- kanaal voelde, kwam later het accent veel meer op dit tracé Born-Geilenkirchen -Neuss te liggen en zeker indien de Duit se regering er toe zou overgaan, te be sluiten tot het aanleggen van het West- landkanal Neuss-Geilenkirchen, ziet men in brede kringen in Limburg wel de noodzakelijkheid om, in samenwerking tussen België Nederland en West-Duits land. deze verbinding dan door te trek ken naar Born. Op de achtergrond van deze speculaties rond een verbinding tussen Born, Gei lenkirchen en Neuss speelt intussen nog steeds het. door zijn technisch zo ge waagde opzet in ieder geval tot de ver beelding sprekende „Vent-Dcbout"-plan, dat bij het tot stand brengen van een verbinding tussen Maas en Rijn de pro vincie Limburg geheel vermijden wil en dat via Visé, Moresnet en Aken even eens zou kunnen aansluiten op het Duitse Westlandkanal-plan. Het is met dit Vent-Debout-kanaal een merkwaardige geschiedenis. Terwijl men ook, om niet te zeggen juist in krin gen van technici twijfelt aan de uitvoer baarheid en dus aan de practische waar de van dit project, duikt het vooral de laatste tijd zowel in Luik als in West- Duitsland telkens weer op en meer dan eens kreeg men de indruk, dat de waar de van dit plan voor sommige belang hebbenden voornamelijk gelegen is in het feit, dat liet op de weegschaal der niet altijd geheel parallel lopende belan gen voortdurend een stille dreiging vormt, waarmee men hoopt, zo nodig enige con cessies te kunnen afdwingen. Wat de practische waardh van dit pro ject aangaat, wezen wij in een vorig artikel reeds op de enorme technische moeilijkheden en de daaraan evenredige onkosten, waarvoor men bij de ver wezenlijking van dit kanaal zou wor den geplaatst. Bovendien verwacht men dat bij het graven van het Vent-Debout- kanaal slechts 25 pet van de jaarlijkse lasten voor afschrijving, exploitatie en onderhoud door de baten zou worden gedekt. Stelt men, zich houdende aan de normen welke ir G. P. Nijhoff aanlegde bij het opmaken van het verslag der Bel gisch-Nederlandse Bijzondere Commissie voor de Waterwegen en de Havenpro blemen, het oponthoud voor de scheep vaart bij een sluis op 45 minuten en bij een hefinstallatie op 1% uur, neerko mende op een „virtuele" route-verlenging van respect. 5 K.M. per sluis en van 7 tot 8 K.M. per hefinstallatie, dan is het duidelijk, dat een kanaal, waarin zeker vier of vijf liften méér nodig zouden zijn dan in het kanaal Born-Geilenkir- chen-Neuss voor de grote verkeers stroom tussen Schelde en Rijn weinig aantrekkelijkheden biedt. De brand aan boord van het Britse troe pentransportschip „Empire Windrush", dat in de Middellandse Zee ter hoogte van Algiers ronddreef, is Maandagochtend ge doofd. De Britse torpedobootjager „Sara- tes", is er daarna in geslaagd het uitge brande vaartuig op sleeptouw te nemen. Het transport ging op weg naar Gibraltar, doch op ongeveer 50 mijl ten N.W. van Algiers is de „Empire Windrush" gezon ken. De Britse minister van vervoer, Len nox Boyd, heeft bevil gegeven een onder zoek in te stellen naar de brand op de „Empire Windrush", die aan vier perso nen leden van de bemanning het leven kostte. De minister heeft Maandag middag in het Lagerhuis dit onderzoek aangekondigd. Zaterdagmiddag hoorden soldaten bij een militair object in de buurt van Deventer een schot. Zij snelden op het geluid af en vonden tot hun schrik bij een greppel de 20-jarige dienstplichtige soldaat A. P. J, Leenen uit Boxtel zwaar gewond op de grond liggen. Hij was door een schot in het hoofd getroffen, dat af komstig was uit 's mans geweer. L. is terstond naar het St. Joseph Ziekenhuis in Deventer overgebracht, waar hem het H. Oliesel is toegediend, 's Nachts is de jongeman gestorven. Omtrent de toedracht van het gebeur de valt nog niets te zeggen, daar niemand getuige is geweest van het ongeluk. De Sovjet-Unie heeft Maandag In de Veiligheidsraad haar veto uitgesproken over een Nieuwzeelandse resolutie, die Egypte verzoekt om opheffing van de be lemmering der scheepvaart op Israël door het Suezkanaal. De resolutie had de steun van Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk De Sovjet-Unie heeft thans voor de 59ste keer haar veto uitgesproken in de Veilig heidsraad. (Van onze correspondent) De Auw Harmonie „St Caecilia" te Kerkrade, die op Zondag 7 Februari j.I. „illegaal" een serenade bracht aan een gouden bruidspaar te Holz is strafbaar bevonden door de kantonrechter te Heer len. Zoals men weet, moest deze harmo nie zich op 17 Maart j.I. samen met het harmonieorkest van de Oranje Nassau- mijnen verantwoorden wegens overtre ding van de Zondagswet. Maandag deed de kantonrechter schriftelijk uitspraak in deze beide zaken. De voorzitter van de Auw Harmonie, de heer F. Ploum. kreeg twee boeten op gelegd, een van f 6.— subs. 3 dagen hech tenis voor het op Zondag zonder nood zaak 200 meter ver hoorbaar gerucht verwekken vóór 13.00 uur (dit gebeurde, toen de harmonie naar de woning van het jubilerende paar trok) en een boete van f 1.subs. 1 dag hechtenis voor het verwekken van niet noodzakelijk gerucht (de serenade) na 13.00 uur). fc Dat de Kerkraadse muzikanten zich innerlijk gedrongen hadden gevoeld de meer dan 100 jaar oude tradities van hun corps inzake het brengen van sere nades voorrang te geven boven de jonge Zondagswet, kon de kantonrechter niet als excuus aanvaarden. Eerstens niet om dat innerlijke drang geen overmacht in de zin van de wet oplevert en tweeden s niet omdat de Kerkradenaren, als zij toestemming hadden gevraagd aan hun burgemeester, legaal hadden kunnen bla zen, althans na 13.00 uur. De muzikanten van de Oranje Nassau- mijnen waren op Zondag 14 Februari In aansluiting op hetgeen wjj gisteren m.b.t. de Benelux-ministerconferentie te Brussel berichtten, kunnen wij nog meiden, dat t.a-v. de wederzijdse invoer van verse zeevis beneden 40 cm is overeengekomen, dat de vrijmaking van het handelsverkeer tot 1 Maart 1956 wordt opgeschort. Een overgangsregeling met halfjaarlijks te vergroten contingenten zal aan de libe ralisatie vooraf gaan, te beginnen met 80 ton over de periode van 1 April tot 1 Juni 1954 en 125 ton voor de periode van 1 Juni tot 1 September 1954. Hierna zal het kwar taalcontingent ieder jaar met 50 ton wor den verhoogd. Inde periode van 1 Septem- ber 1955 tot 1 Maart 1956 zal het contin gent echter 250 ton bedragen. Met ingang van 1 Maart 1956 zal de wederzijdse invoer van verse zeevis be neden 40 cm worden geliberaliseerd, zodat dan volledige liberalisatie van het handelsverkeer een feit zal zijn. (Het handelsverkeer in verse zeevis groter dan 40 cm werd reeds op 1 Maart 1952 geliberaliseerd). Ten aanzien van de invoer van garnalen uit Nederland in de Belgisch-Luxemburgse Unie is voor gepelde garnalen voor de periode van 1 Maart 1954 tot 1 Maart 1955 een contingent van 200 ton vastgesteld. Voor ongepelde garnalen is voor dezelfde periode een contingent vastgesteld van 400 ton, met dien verstande, dat als de markt ontwikkeling daartoe aanleiding geeft, het contingent in onderlinge overeenstemming met 100 ton kan worden verhoogd. Op 1 Maart 1955 wordt zoals reeds was overeengekomen de wederzijds I invoer van garnalen geliberaliseerd. Dezelfde hoeveelheden verse zeevis be neden 40 cm en verse garnalen mogen ge durende de bovengenoemde perioden uit België in Nederland worden ingevoerd. 4 AKC a Een 53-jarige Amsterdamse vertegen woordiger met negen veroordelingen op /.ijn strafblad, die bjj zijn kennissen en dr j Justitie bekend staan ais de runner „boe ren Willy", had op 14 Februari j.I. in een café op het Rembrandtsplein in Amster dam van een hem onbekende man 87 gou den ringen gekocht, die afkomstig waren van een juweliersdiefstal te Oudenbosch Gisteren stond de man terecht voor de Amsterdamse politierechter. Hij gaf on onmiddellijk toe te hebben begrepen dal het een koop ..met een luchtje" was; d; orijskaartjes hingen n.l nog aan de rin gen .Boeren Willy" was via een kellner ook een runner, met de onbekende, de dief, in contact gekomen Verdachte die ongeneeslijk ziek is, gaf toe. dat hij als runner optreedt voor landgenoten, die Amsterdamse nachthuizen willen bezoe ken. De officier van Justitie, die het bepaald ongewenst achtte dat de hoofdstad een afzetgebied voor gestolen goederer" 1 wordt, eiste 4 maanden met aftrek. Na het pleidooi van de raadsman, die de lichamelijke gesteltenis van zijn cliënt In het geding oracht. werd „boeren Willy" veroordeeld tot 1 maand met aftrek en 2 maanden voorwaardelijk. De goudsmid heeft alle ringen teruggekregen. De kellner kreeg voor zijn bemiddeling 14 dagen gevangenisstraf. met muziek naar de St Pancratiuskerk te Heerlen getogen om daar 'n ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum van hun corps op te dragen Hoogmi-s bij te wonen. De Heerlense politie had hier toestem ming voor gegeven, zelfs werd het corps officieel geëscorteerd door verkeerspoli tie. Achteraf werden de muzikanten toch nog geverbaliseerd op last van het Open baar Ministerie. De kantonrechter vond hen niet schuldig op grond van het feit. dat het orkest zich had laten leiden door een autoriteit, die men als gezaghebbend mocht beschouwen. Er was hier sprake van een verschoonbare rechtsdwaling in een nog nieuwe materie. Behalve het zonder noodzaak verwek ken van gerucht was het orkest ook het houden van een optocht ten laste gelegd. Ook hiervoor was het naar het oordeel van de kantonrechter niet strafbaar, daar de kerkgang van de muzikanten geen optocht was in de zin van de Zondags wet. Aangaande het verweer van mr M. van Oppen uit Heerlen, die indertijd het corps van de Oranje Nassaumjjnen ver dedigde in dier voege dat niet-hinderlijk geluid niet als strafbaar zou kunnen worden beschouwd op Zondag, merkte de kantonrechter in zijn uitspraak op: „Wij mogen niet uit het oog verliezen, dat juist in verband met de strekking van de Zondagswet, n.l. het beschermen van de Zondagsviering en het verzekeren van de openbare rust op Zondag, ook geluid, dat op zichzelf of voor bepaalde personen niet hinderlijk ja zelfs aange naam klinkt, toch voor anderen storend kan werken in verband met de verschil lende opvattingen, die in ons land heer sen ten aanzien van de Zondagsviering en de verschillende wijzen, waarop in ons land het Christendom wordt be leefd". De ambtenaar van het O.M. is inmid dels in beroep gegaan tegen de vrij spraak van het harmonieorkest. Aan een onuitgegeven werk van Henri Gheon: „Jeanne écoute...", is de eerste prijs toegekend van het concours van stuk ken met uitsluitend vrouwelijke rollen, georganiseerd door de katholieke federatie voor het Franse amateurtoneel. De jury bestond uit de dames Germaine Acremant, Paule Henry-Bordeaux, Gisèle Casadesus, Danieie Delorme. Er werd geen andere prijs toegekend. „Jeanne écou te zal worden opgevoerd in Blois, in het openluchttheater van de Notre Dame de la Trinité op 9 Mei. (Van onze correspondent) Op het ogenblik zijn er vele melkhau- delaren, die een z.g. slagroom-klop-appa- raat hebben aangeschaft en daarmede chocolade-bekertjes vullen, welke dan worden verkocht. In verband hiermede werd gisteren door de Economische poli tierechter te Arnhem een interressante principiële zaak behandeld tegen de melk handelaar G. uit Oosterbeek. Vastgesteld werd, dat melkhandelaren deze slagroom alleen mogen verkopen in papieren bakjes. Geschiedt deze. verkoop in chocolade-bekertjes of tussen wafels, dan worden deze beschouwd als banket- bakkers-producten- In verband met een en 'ander werd de Oosterbeekse melkhande laar veroordeeld tot de principiële boete van 1,— plus 1 dag stillegging van de zaak om hem in de gelegenheid te stellen in hoger beroep te gaan. President Heuss van West-Duitsland heeft gisteren de wetten getekend, die de bekrachtiging inhouden van het E.D.G.- verdrag en de conventies van Bonn. Krachtens het E.D.G.-verdrag zal West- Duitsland een half millioen man bijdragen tot een Europees leger. In ruil daarvoor geven de conventies van Bonn West- Duitsland een nagenoeg volledige souve- reiniteit als de verdragen door alle deel genoten zijn geratificeerd. De conventies van Bonn behoeven al leen nog een bekrachtiging door Frank rijk. De twee andere ondertekenaars, Amerika en Engeland, hebben haar reeds geratificeerd. Hei fanaal Geilenkirchen, op dit kaartje met strepen aangegeven, past, naar het zich laat aanzien beter in de West-Duitse kanaalplannen dan het tracé VenloRuhrort en het tracé BonnVlodrop, op de kaart met punten iveergegeven. Aan de vooravond van de Voorjaars- beurs heeft zoals gebruikelijk, de voor zitter van de stichting „Nederlandse Textieljaarbeurs" de heer P. Fentener van Vlissingen uit Helmond, enkele be schouwingen gegeven over onze huidige textielsituatie. Hij zeide dat het algj- lopen jaar zich heeft gekenmerkt door verdere ontwikkeling en consolidatie op de binnen- en buitenlandse markt. De prijzen waren door de grotere en intensievere concurrentie niet bevre digend. Mede daardoor was 1953 niet toereikend om door voldoende inves teringen de continuiteit van de pro ductie op langere termijn te waarbor gen. De heer Fentener van Vlissingen voeg de hieraan toe dat het jaar 1954 zich goed laat aanzien, hetgeen n.m. blijkt uit het feit, dal de levertijden voor courante goe deren reeds vier a vijf maanden zijn. De Nederlandse textielindustrie moet, hoewel de binnenlandse omzetten van de confec- tieindustrie vorig jaar weer belangrijk gestegen zijn, naar middelen zoeken om de afzet te vergroten. Daarbij zal in de eerste plaats gelet moeten worden op de inkomensbesteding en dus ook op de prijzen. Over de export zeide de heer Fentener van Vlissingen. dat de uitvoer naar Bel gië zowel van garens als van stoffen en kleding zich steeds uitbreidt. Ook de garfenexport naar Duitsland geeft een stijgende lijn te zien. De uitvoer naar Scandinavië geeft in Zweden, na een da ling in 1952 een aantrekking in 1953 te zien, terwijl die van Noorwegen een kleine stijging in de garens en een daling in de stoffen vertoont. De export naar Denemarken bevindt zich in gestadig op gaande lijn. Wel wordt de buitenlandse, speciaal de Duitse, concurrentie op de markt steeds meer voelbaar, zodat de Ne derlandse textielindustriëlen grote aan dacht aan deze buitenlandse mark» moe ten blijven besteden. Ofschoon op de Amerikaanse markten de Nederlandse textiel steeds meer wordt gevraagd, kan men over de uitvoer naar de dollarlanden nog niet tevreden zijn. De Nederlandse export van katoenen manufacturen in de wereldhandel ver toont een opgaande lijn. De uitvoer naar Indonesië, welke in 1952 18.5 pet. van de totale export bedroeg, zal naar een voor zichtige raming in 1953 bij een gedaalde totaalexport ongeveer op hetzelfde per centage uitkomen. Het grote wereldver- bruik van katoen is o.a. door het herstel van de West-Europese textielindustrie wederom aangetrokken. Na Indonesië is België in 1953 de be langrijkste exportmarkt geweest, waar heen bjjna 10 pet. van de totale weefsel export is gegaan. Voor het gehele jaar 1953 liggen onze exporten naar Engeland nog aanzienlijk beneden het niveau van de exporten in 1952, als gevolg van de in het eerste kwartaal 1952 opgenomen importbeper- kende maatregelen. Ook 't handelsverkeer met Frankrijk staat sterk onder de druk van de daar genomen invoerbelemmerende maatregelen. Als gevolg van een verbete ring van de Zweedse binnenlandse markt werd de export daarheen- belangrijk uit gebreid. Over het algemeen kan men zeg gen. dat de relaties met de Scandinavische landen sterker zijn geworden. Onze confectie-industrie vertoont 'n vrij wel onverdeeld gunstig beeld. Er is een tendens merkbaar zich meer en meer te begeven in de richting van wetenschap pelijk verantwoorde productiviteitsbevor- dering via productiviteitsvergelijking en verbeterde productiemethoden. De export is gestegen en werd niet geremd door de lichte prijsstijging, maar het blijft een harde strijd de exportmarkten uit te brei den en te consolideren. De confectie vond een gerede afzet in het binnenland en vooral de export in damesmantels geeft goede verwachtingen. In de tricotindustrie werd in 1953 voor ongeveer 40 millioen uitgevoerd. Uitge zonderd de kousen en de sokken vertoont de export een stijgende lijn. De voornaam ste afnemer van tricol is België, daarna Duitsland, Zweden en de Unie van Zuid- Afrika. De tapijtindustrie, op deze beurs sterker vertegenwoordigd dan voorheen, heeft evenmin reden tot pessimisme. In deze bedrijfstak zijn thans ongeveer 4500 mensen werkzaam. CAIRO, Zondag. Het is feest hier. Koning Saud Ibn El Saud van Saudi-Arabië (plus negentien prinsen) bracht een bezoek van acht dagen aan de Egyp tische hoofdstad. De hele stad verkeerde daardoor een beetje in een feest stemming. Er stonden im posante erepoorten van Oosterse tapijten dwars over de straten. Groene Egyptisch" en Arabische vlaggetjes hingen in slin gers van lantaarnpaal tot lantaarnpaal. En 's avonds brandde de feestverlich ting. Het herinnerde eigenlijk allemaal sterk aan die vervlogen dagen toen Egypte zelf nog een ko ning had. Dat komt ook omdat alles uit die tijd nog in gebruik is. Het mo numentale Abdin Paleis bijvoorbeeld, dat nu Re publikeins Paleis heet. En de Koninklijke Lijfwacht, die in Republikeinse Gar de is omgedoopt. En de vloot van glimmende Ca dillacs, waarmee de gas ten zich door de stad ver plaatsen en waarvan al leen het kroontje verwij derd is. Koning Saud zelf reed in een zwarte Rolls Royce (vorige eigenaar: Koning Faroek). Op de treeplank aan weerskanten stond een Arabische lijfwacht in een witte burnoes en met een lang, Oosters zwaard 1 in een gouden schede. En schietklaar over de schou der een modern, Ameri kaans machinegeweer. Bommen Het was overal feest. De vertegenwoordigers van de Oostduitse Repu bliek (die hier al weken lang een geweldige ten toonstelling houden om de zegeningen van het com munisme te adverteren) staken een fantastisch vuurwerk op de oever van de Nijl af. Er waren zo veel mensen komen kij ken, dat het verkeer uren lang in de knoop heeft ge zeten. En toen iedereen met open monden van be wondering naar een ge kleurd lirhtportret van generaal Naguib stond te kijken, klonk er elders in de stad een knal. die niet op het programma stond: een tijdbom in een Egyp tische club. De ochtend bladen schreven de andere dag uitbundig over het prachtige vuurwerk. Er stond echter geen woord over die bomontploffing in de krant. En ook niet, dat er op vijf andere plaatsen (onder andere in het Koebbeh paleis, waar de eigendommen van ex- koning Faroek geveild worden) onontplofte bom men ontdekt waren. Er zitten weer overal in de stad politie-agenten met helmen op en stokken en geweren op de schoot. Er zijn ook weer versper ringen in de buurt van Cairo's broeinest van agi tatie opgericht: de univer siteit. De militaire wacht voor het telegraafkantoor 'nuffeit ook weer voor zichtig en in de tassen en pakjes van degenen die het telegraafkantoor bin nen willen. En de bewa king van het hoofdkwar tier van de Revolution- naire Raad is extra op zijn quivive. Commando's Maar het leven gaat verder. Het is nu zomer hier. De mensen dragen weer dun ne gailabia's en ze zitlen weer buiten voor de kof fiehuizen te praten. Over ..papa" Naguib, over de komende raadselachtige verkiezingen over de hon- ger-stakende vrouwen, die zoiets ongehoords als vrouwenkiesrecht eisen en natuurlijk over die stijf hoofdige Engelsen, die nog steeds van alles wat er in Egypte verkeerd gaat de schuld krijgen En degenen die iets meer willen dan alleen maar op de Engel sen schelden, zwoegen in khaki-overalls gestoken door de woestijn om zich als commando's voor te bereiden op het verdrij ven van die tachtigdui zend Britse militairen als ze niet uit zichzelf die strook Egyptisch grondge bied langs het Suez-ka- naal willen verlaten. Maar zover is het nog niet. ALFRED VAN SPRANG.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5