Nieuw plan Zuidhollands prov huis zeer wel aanvaardbaar De Vreng evenaart Nederlands record op de 200 m vrije slag Elfstedentocht-matador 75 RODE DUIVELS GEKOZEN PUZZLE Onze dagelijkse PAGINA 7 DINSDAG 30 MAART 1954 Jeugd van West-Europa naar Maastricht Abbé Pierre als spreker uitgenodigd Electrisch scheer Historisch anker opgehaald Moet 2V2 eeuw op zeebodem hebben gelegen Maarschalk Juin tegen E.D.G. B. B. C. orkest naar Nederland Architect Peutz zal voorlopig ontwerp uitwerken DE „VAN KINSBERGEN" IN TASMANIE Ai ziet, hoe goed het is apparaat Door rechtbank beschouwd als tondeuse WEER ARRESTATIE IN INDONESIË DRINKT geregeld ook eens met een schijf CITROEN het natuurlijke spijs- verterende bron water uit de Belgische Ardennen Pater A. Tillemans verongelukt Fraaie revanche van Rika Bruins BUSSUMS GASBEDRIJF BLIJFT GASTOESTELLEN LEVEREN ZES-JARIG JONGETJE ONDER AUTO MET EEN„TON"NOG NIET VIT DE BRAND Van 23 tot en met 31 Juli zal in Maas tricht een Europese week worden ge houden. Vooral de jongeren zullen een belangrijk deel in het programma hebben Onder meer staan op het programma een internationale studieconferentie over de essentiële voorwaarden voor de Europese eenheid en een jeugddag waarbij het <a de bedoeling ligt duizenden jongeren uit Nederland, België en Duitsland samen te brengen. Het voorlopige programma omvat voorts o.a. sportwedstrijden tussen de middelbare scholen van Maastricht Aken, Luik en Hasselt, 'n internationaal verbroederings feest, een fakkeloptocht en een grootse demonstratie op het Vrijthof, waarvoor abbé Pierre zal worden uitgenodigd. Van de sportevenementen wordt genoemd o.m een voetbalwedstrijd van een Zuid-Neder lands team tegen een semi-officiële West- Duitse ploeg. Een Harlinger visser heeft gisteren, drie kilometer van de Waddenkust, een zeer oud anker in zijn netten gekregen. Het bleek een z.g. stok-anker te zijn, dat min stens twee en een halve eeuw op de Noordzeebodem moet hebben gelegen. Dit type anker met eikenhouten legbalk was n.l. alleen vóór 1700 in gebruik. Het anker bleek door het verblijf onder de zeespie gel goed geconserveerd te zijn. Het is aan gekocht door het Harlinger gemeente museum. Verleden jaar werd bij Ameland een soortgelijk anker opgevist, dat een plaatsje vond in het Enkhuizer scheepvaartmu seum. Maarschalk Juin, opperbevelhebber van alle geallieerde strijdkrachten in Midden- Europa, die dus als zodanig ten nauwste met een (West)-Europees leger verbon den zal worden, heeft openlijk critiek ge leverd op de voorgestelde Westeuropese defensiegemeenschap. Hij zeide onder meer, dat de door Frankrijk, als waarborg tegen te grote Duitse invloed, opgestelde protocollen „onduidelijk en onvoldoende" zijn. Dit was de eerste maal, dat de Fran se maarschalk felle critiek op de E.D.G. oefende. In Franse politieke kringen acht men het door Juin uitgezochte tijdstip al bij zonder slecht gekozen, omdat de menings verschillen in Frankrijk over het in eerste aanleg door Frankrijk zelf voorge stelde Europese leger steeds scherper vormen aannemen. Ook zien zij in Juins rede openlijke schending van de verleden week door de minister van landsverdediging en opstel ler van het E.D.G.-plan, René Pleven, ge geven verzekering, dat niet zal worden toegestaan dat in de Franse weermacht propaganda voor of tegen de E.D.G. wordt gemaakt. Men verwacht, dat premier Laniel maarschalk Juin, „Frankrijks eerste sol daat", zal berispen vanwege de openlijke aanval op het voorgestelde Europese le ger. Generaal Alfred Gruenther, de NATO- opperbevelhebber in Europa, heeft Maan dag mogelijk als antwoord op de uit lating van zijn Franse collega gezegd dat men op het hoofdkwartier van de NATO te Parijs „geen andere oplossing heeft ter vervanging van het Europese legerplan". Generaal Gruenther voegde hieraan toe, dat „de beste verdediging tegen de atoom- en waterstofbom is: be letten dat zij wordt neergeworpen". Het B.B.C.-Symphonie-orkest onder lei ding van Sir Malcolm Sargent zal op 20 Juni een concert geven te Maastricht als onderdeel van het programma van de En gelse week. Op 18 Juni en 19 Juni speelt het B.B.C.-Symphonie-orkest in resp. Den Haag en Amsterdam in het Holland Festi val. De solist op de tournee van het orkest, dat ook in Düsseldorf, Hamburg en Brus sel zal concerteren, is de pianist Clifford Curzon, die o.m. Alan Rawthornes tweede pianoconcert zal spelen. Het Nederlandse fregat „Van Kins- bergen" is te Hobart (Australië) aange komen voor deelneming aan de feesten ter herdenking van het feit, dat 150 jaar ge leden de Engelsen zich in Tasmanië ves tigden. Vele inwoners van Nederlandse afkomst waren aan de kade om het schip te begroeten. De feesten zijn 18 Februari begonnen en duren tot 31 Maart. De Nederlandse ambassadeur in Aus tralië, de heer A. M. L. Winkelman, en officieren en manschappen van de „Van Kinsbergen" zijn door de burgemeester van Hobart ontvangen. In antwoord op woorden van welkom zeide de ambassadeur, dat vele mensen zich in Australië zouden vestigen, wan neer zij wisten hoe goed de omstandig heden daar z|jn. Er waren grote mogelijk heden voor jongeren om een goed be s-taan te vinden en carrière te maken. Het Nederlandse gezelschap bracht Zon dag een bezoek aan de vissershaven Dunalley, in Zuid-Oost Tasmanië, waar een monument is opgericht voor de Ne derlandse zeevaarder Abel Tasman, die in 1642 het eiland ontdekte. (Van onze correspondent) De Economische rechter te Arnhem heeft gisteren de Bennekomse drogist D. E. van rechtsvervolging ontslagen, wie ten laste was gelegd, dat h|j zijn zaak onrechtmatig had uitgebreid, doordat hij elcctrischc droogscheerapparaten in zijn winkel had verkocht. Voor deze princi piële zaak bestond grote belangstelling. De behandeling werd op een wire-recorder vastgelegd. Het ging om de vraag, of elec- trische droogscheer-apparatcn zijn te be schouwen als electrotechnische gebruiks voorwerpen of als tondeuses. Deze laatste apparaten mogen n.l. in parfumerieën, kapperszaken en drogisterijen worden verkocht, de eerste nir;t. De Officier van Justitie meende aanvan kelijk, dat een elecirisch drougscheer- apparaat zeer zeker niet als een tondeuse kon worden gezien, maar nadere inlichtin gen hebben hem van standpunt doen ver anderen. De Economische Politierechter heeft derhalve de drogist niet strafbaar ver klaard. en de bereikbaarheid van bet nieuwe pro vinciehuis van zo grote betekenis zijn. tijdig gereed zullen komen. Tenslotte zou de commissie ten aanzien van het adres van een aantal belangstel lenden bij de exploitatie van het Dieren tuingebouw gaarne worden ingelicht over de vraag of in het overleg met het ge meentebestuur van 's-Gravenhage tevens de belangen van een verdere exploitatie van dit gebouw ter sprake zijn gekomen en zo ja, of ten aanzien van dit onder werp overeenstemming is bereikt en of eveneens alle medewerking van het ge noemde gemeentebestuur kan worden verwacht. De commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Holland heeft haar verslag inzake de herbouw van het provinciehuis uitge bracht. De commissie acht het nieuwe plan in het algemeen zeer wel aanvaard baar en verscheidene leden zijn vin mening, dat een aanzienlijke verbetering is verkregen in vergelijking met het oor spronkelijke schetsontwerp, met name voor wat betreft het op elkaar inwerken der bouwmassa's en de algemene ruimte werking. Zij kan zich in het algemeen verenigen met het voorstel van Gei Staten om architect ir F. Peutz op te dragen het voorlopige ontwerp uit *e werken, hetgeen omvat het maken van het uitvoeringsontwerp met bestek en begroting. In tegenste'ïjng tot de mening van enigs leden kon het merendeel van hen zich verenigen met de opzet der afmetingen van het representatieve gedeelte. Zij menen, dat een te bekrompen opzet zich in de toekomst spoedig zou wreken. De commissie acht de geprojecteerde in gangen van het werkgedeelte aan de Ko ningskade echter onbevredigend. Zij za, gaarne vernemen of deze worden herzien en of daarvoor tevens meer levendigheid en diepte aan deze gevel zou kunnen worden gegeven Ook verzoekt de commissie te mogen vernemen of in het overleg met het ge meentebestuur van 's-Gravenhage de ver zekering kon worden verkregen, dat de noodzakelijke toegangswegen en andere werken ter plaatse, die voor de omgeving In Salatiga is gearresteerd de heer B. van der Jagt, employé van de suiker fabriek Panglah in het Tegalse. HU wordt ervan verdacht contact te onderhouden met de Darul Islam. Van der Jagt, die met vacantic in Salatiga was, is op transport gesteld naar Pekalongan, vanwaar het verzoek tot aanhouding afkomstig was. Advertentie) In Pontianak is een Indonesisch Staatsburger van Nederlandse afkomst, de heer F. Barg gearresteerd. Hij wordt er van verdacht 22.000 rupiah ten nadele van de visserijdienst in Pontianak te hebben verduisterd. blesseerd was geraakt), doch op de als invaller gecontracteerde Britse Goudkust neger Richard Armagh (die eervol van Turpin en Buxton had verloren), heeft Leen Jansen in de Riviera-hal te Rotter dam een verdiende puntenzege behaald. De Rotterdammer was meer in de aanval en haalde zijn overigens moeilijk te raken tegenstander in de zevende ronde neer. De puntenzege was ongetwijfeld verdiend. Voortdurend aanvallend won de Haag se lichtgewicht Vicky v. d. Berg royaal op punten van de Duitser Ne- semann, terwijl in hetzelfde gewicht ook de Rotterdammer Piet van Kla veren door aanval en tactisch boksen een verdiende en fraaie puntenzege op de Duitser Petri behaalde. Tenslotte won de Hagenaar Nico Schoenmaker in het wel- tergewicht op punten van de physiek sterke maar bokstechnisch uitgesproken zwakke Duitser Imbsweiler, die slechts dank zdj zijn moed en hardheid een k.o. voorkwam. Gistermiddag om kwart voor vier is op de rijksweg Roermond-Maastricht nabij Nieuwstadt de zeereerw. pater A. C. Tillemans M.S.C., rector van de H. Hart- kerk te Overhoven-Sittard, het slachtof fer geworden van een verkeersongeluk. Ter hoogte van de Holtummerweg stak de pater per fiets de weg over, toen hij werd gegrepen door een autobus uit Echt. De bestuurder trachtte nog een aanrijding te voorkomen, maar dit mocht hem niet gelukken. De pater werd op slag gedood. De bus kwam in een greppel langs de weg terecht, doch verdere persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Pater Tillemans werd in 1883 in Venray geboren en was dus zeventig jaar oud. In 1908 werd hij priester gewijd en sedert 1945 was hij rector in Overhoven. Tine van Brenk (Robben), die als derde ein digde, werd gediskwalificeerd. 100 Meter vlinderslag heren: 1 Wiering ('t IJ) 1.12.2; 2 Van Rooy (Aegir) 1.12.3; 3 Evertse (Neptunus, Amersfoort) 1.15.-. 100 Meter rugslag dames: 1 Eefje de Boer (A.D.Z. 1.17.2; 2 Willy Werker (H.D.Z.) 1.19.8: 3 Ali Segaar (A.D.Z.) 1.20.4. 200 Meter vrije slag heren: 1 De Vreng (A.Z. '70) 2.12.-: 2 Ten Thije (L.Z.O.) 2.13.4; 3 Tjebbes (H.P.C.) 2.17.4; 4 Boxem (D.A.W.) 2.17.5. 4 x 100 Meter wisselslag estafette heren: 1 't IJ .(Peter Swijghuisen, Wiering, Van der Kerff, Wikstaal) 4.44.9; 2 Robben 4.55.6; 3 Dol fijn 4.59.-. 3 x 100 Meter wisselslag estafette dames (rug-, school- en vrije slag): 1 H.Z.C. (Geertje Wielema, Jenny Welling, Greetje Kraan) 3.46.4; 2 Robben 3.58.-; 3 A.D.Z. 4.00.5. Schoonspringen dames: 1 Els van der Hom ('t IJ) 98.27 punt; 2 Annie Tenkink (Simaika) 79.40 punt. (Van onze correspondent) Langdurig heeft de Bussumse gemeen teraad gisteravond gesproken over de be rucht geworden gaskwestie, welke ten slotte heeft geleid tot een verzoek van de samenwerkende loodgieters- en gasfitters- patroonsorganisaties, daarbij gesteund door middenstandsverenigingen en K. v. K. om het verkopen, verhuren en ln huur koop geven van gasverbruikstoestellen door de gasfabriek te doen staken en in handen te geven van de fitters. Er werd veel ontstemming geuit over de gang van zaken, in den brede vyerd ook de bekwaamheid van deze gasfitters besproken, doch tenslotte werd met 169 stemmen het afwijzende praeadvies van B. en W. aangenomen. Zodat het Bus sumse gasbedrijf gasverbruikstoestellen blijft leveren aan particulieren. Het zesjarige zoontje van de familie B te Hem (gem. Venhuizen) is gistermiddag, toen hij bij het uitgaan van de schoc' plotseling de rijweg overstak, door een auto gegrepen. Het kind was vrijwel on- middellijk dood. Bij de Amerikaanse studentenkam pioenschappen te Syracuse wan Jack Wardrop, een student van de Universiteit van Michigan, de 220 yards vrije slag in 2 min. 5,- sec. Hiermee bleef hij 0£ sec. beneden het officiële Wereldrecord van John Marshall (2 min. 5,5 sec.). In Fe bruari j.l. heeft Ford Kono echter reeds 2.0b,8 en 2.0b, 1 genoteerd, zodat de tijd van Wardrop niet meer in aanmerking komt als Wereldrecord. Coen de Koning was 22 jaar, toen hij zich reeds als een schaatser van wereld formaat aankondigde, door de toenmalige titelhouder Gundersen op de 10.000 meter te verslaan. In hetzelfde jaar 1902 won hij zijn eerste Nederlandse kampioenschap, dat hij in 1905 en 1911 prolongeerde. Het jaar "1905 bracht Coen de Koning de grootste triomf: de Wereldtitel! Het ging op de Groningse Ijsbaan tussen hem en de Noor Lördahl en het was voor onze land genoot een zeer zware strijd. H|j was op de 500 meter kansloos, behaalde daarna een prachtige zege op de 5 kilometer, maar het zag ernaar uit, dat h|j op de tweede dag niet alleen de 10 kilometer maar ook de 1500 meter moest winnen om de We reldtitel te kunnen veroveren. Die 1500 meter was een van zijn minst sterke afstanden: maar zijn ijzeren wils kracht bezorgde hem hier de zege. Het was een direct duel tussen Lördahl en hem; na 500 meter gelijk, na 1.000 meter de Noor iets vóór, maar met nog 150 meter te rijden gooide De Koning zijn allerlaat ste reserves in een woedende sprint en hij had op de finish 2 meter voorsprong! De 10.000 meter kon toen De Koning's over winning alleen nog maar extra glans geven en dat gebeurde dan ook. Coen de Koning was in 1905 een groot wereldkampioen! Zijn lijst van triomfen zou ongetwijfeld nog veel groter zijn geweest, ware het niet dat in zijn tij<j de Nederlandse schaatsers veel meer dan thans afhankelijk waren van de beruchte kwakkelwinters; speciale trainingen in het buitenland waren er toen niet bij en nationale kampioenschappen waren toen even schaars als nu. Ondanks deze handicaps verwierf De Koning zich zoveel roem, dat hij nu nog steeds als ver trouwensman van menige prominente Ne derlandse schaatser zijn inzicht en erva ring ten dienste van onze sport kan stel len. Het zal deze ex-wereldkampioen (ge boortig van Edam) dan ook vandaag, nu hij in zijn woonplaats Princenhage zijn 75ste verjaardag viert, niet aan belang stelling en aan goede wensen voor zijn sedert enige tijd enigszins afnemende ge zondheid ontbreken. De gemeente Holten heeft op haar be groting voor 1954 een tekort van ruim een ton. Grappenmakers hebben gisternacht een grote ton op de stoep van het ge meentehuis geplaatst met daarop een op schrift van de volgende inhoud. „De gemeente uit de brand. de „ton" is bij de hand." De ton trok vanochtend, toen de ge meente-arbeiders en schoonmaakster bij het gemeentehuis kwamen, grote belang stelling. Een van de arbeiders heeft de ton verwijderd en achter het gemeente huis geplaatst. De grap werd door de bur gemeester, mr W. H. Enklaar, goed opge vat. Deze schenking heeft de gemeente echter niet het nodige soulaas verschaft, want de ton was leeg. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (12 April): Ned. Nw.- Guinea: m.s. „Bali" (8 April); Ned. Antil len: m.s. „Botne" (7 April); Suriname: m.s. „Nestor" (7 April); Unie v. Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Oranjefontein" (6 April); Canada: m.s. „Prins Frederia Hen drik" (6 Apr.); Z-Amerika: s.s. „17 Octubre" lië: s.s. „17e Octubre" (3 April); Australië: s.s. „Strathaird" (3 April); Nieuw-Zeeland: via Engeland (3 April). Inlichtingen be treffende verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.30 Muz. v. oude instrumenten. Frankrijk, Nationaal programma. 347 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.05 Nws. 18.30 Amerik. uitz.. 19.00 Gram. 20.00 Vocaal ens. en sol. 20.30 Hoorspel. 22.15 Lichte muz. 23.30 Gram 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 M. 324 M. 12.00 Operettemuz. 12.30 Weer. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Ork.conc. 17 30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Kamermuz. 18i30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20 00 De laatste ronde", hoorspel. 21.50 Gram. 22.00 Nws. 22.15 en 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. 12/Ooi^Gram. 13.00 Nws. 13.15, 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Llühte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram 17.30 Zang en piano. 17.55 Gram. 19.15 en 19.28 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Symh.ork., koren. 21.o5 Muz. uit de Congo. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nieuws. B.B.C. European service (uitz. voor Nederl.) 22.00—22.30 Nws. Vrijbuiters Radiodagboek (op 224 M.). gereden heeft en die aan het station een tijd lang op je moest wachten, tot je met je koffers klaar was, kon hij gemakkelijk te weten komen, waar je heen ging, en hier konden de kellners hem verder in lichten. Hij kon natuurlijk niet met zeker heid weten, of hij je nog ooit zou terug zien; maar die mogelijkheid bestond in ieder geval, en je kunt er van op aan, dat die man een gezicht, dat hij eenmaal ge zien heeft, niet meer vergeet. Hij heeft geboft vandaag, en de fooi, die je hem gegeven hebt, heeft niet alleen zijn dag. maar zijn hele week goed gemaakt. Wat nu die mijnheer Moonah Singh be treft, dat begrijp ik niet helemaal, en op verzoek van de majoor moest ik hem een en ander aan de Indiër vertellen. Ik zei hem natuurlijk niet alles en verzweeg het aandeel, dat ik in de ontmaskering van Gamba had gehad; zijn dood schreef ik toe, zoals iedereen aan boord had gedaan, aan een ongelukkig toeval. „Informeren naar Moonah Singh, koop man in Delhi", schreef Gwynn in zijn no titieboekje. Ik moet eens trachten, of ik wat meer van die snulter te weten kan komen, zei hij. Je begrijpt, voor ons, En gelsen, is het van belang, met alle moge lijke agitatoren op de hoogte te zijn, en het lijkt wel waarschijnlijk, dat hij tot dit gilde behoort. Gwynn nam nog een glas ijs met vruch ten en toen verliet hij ons, na afgespro ken te hebben, dat wij de volgende mor gen om tien uur aan het station zouden zijn om met zijn extra-trein naar Patna te vertrekken. Ik zag hem nog na, toen ne- cen )el.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7