O.-Duitsland maakt westelijke militaire missies onmogelijk Offensief ter verkrijging van diplomatieke erkenning ZONDAG 4 APRIL WERELD BIDDAG Het eerste gereedschapspakket w Nederlander en zijn Interessant onderzoek naar wat bevolking beluistert RADIO Churchill: Engeland kan V.S. niet afhouden van proeven met de waterstofbom Overleg of controle niet mogeli jl< en niet gewenst Resultaat der jongste loonronde in cijfers Officier van Justitie verbreekt het stilzwijgen VERJAARGESCHENK VOOR TACHTIGJARIGE r Doe mee Zondag a.s. met de gebedsactie voor de vervolgden im Tweede Technische Hogeschool Het geval Anneke Beekman Woensdag 31 Maart 19o4 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kan niet ontploffen Ontspanning de voornaamste functie Zuidland had primeur Verhoging volgens C.B.S. ruim boven cle vijl: procent Na lijdensmeditatie overleden Pleegmoeder blijft in arrest Missiehuis Cadier en Keer wordt afgebroken Willem Loyens vliegt de Oceaan over Nicht van gezusters Van Moorst aangehouden Stroomlevering en zekerheid WEERBERICHT V Op het congres van de Oost-Duitse communistische partij, de z.g. S.E.D., heeft de eerste secretaris, Ulbricht, medegedeeld, dat het de buitenlandse militaire missies, geaccrediteerd bij de Sovjetrussische hoge commissie in Duitsland, niet langer zal zijn toegestaan in Oost- Duitsland vrijelijk te reizen. Deze maatregel houdt volgens Ulbricht verband met het feit, dat ,.Husland de Oost-Duitse regering de vol- ledige verantwoordelijkheid voor haar eigen grondgebied heeft gege ven". Ulbricht, die vice-premier is in het communistische Oost-Duitse kabinet, zeide dat de regering bereid was thans normale diplomatieke betrekkingen met de Westelijke landen aan te knopen. Tot de landen Riet een militaire missie behoort ook Nederland. Westelijke reacties Cylinder was inderdaad lees, maar ja.... Verrassend tempo Zoals men reeds eerder in dit blad beeft kunnen lezen, zal a.s. Zondag t April des avonds om 8 uur in de Vaticaanse basiliek een plechtige godsdienstoefening gehouden worden voor de vervolgde christenen van <1c „zwijgende Kerk" (de Kerk achter het „ijzeren gordijn"). Alle in Rome verblijvende kardinalen e* bisschoppen, alsmede de leden van het pauselijk hof zijn voor deze plechtigheid uitgenodigd, zoals men weet. Het is de vurige wens van de H. Vader, dat deze biddag door de hele christenheid over geheel de wereld zal worden meegemaakt. i# Verschillen bij de standen „Woord" verdrong muziek Zeer voorzichtige uitlatingen Paters en studenten naar Echt Kamer van Koophandel vraagt inlichtingen Dc weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met in hoofdzaak in de Noordelijke helft van het land enige regen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 1 April: Zon op 6.17 uur, onder 19.12 uur; maan op 5.05 uur, onder 16.50 uur. WE SCHIEDAMSCHE COU Ullbricht werpt een dam Ulbricht zeide dat Oost-Duitsland nu |eheel vrij is in beslissingen betreffende "iflnen- en buitenlandse aangelegenheden. „Er zijn geen vertegenwoordigers van be lettende mogendheden, die ons instructies kunnen geven wat betreft de handel met West-Duitsland o£ met andere landen". Voorts zeide Ulbricht nog, dat de rege ring „wellicht bescherming van de staat m overweging zou moeten nemen, indien er oen Westduits leger wordt gevormd". Hij weidde hier echter niet over uit. Naar uit diplomatieke kringen te Parijs wordt vernomen, zal de Franse regering bij de Sovjet-autoriteiten protesteren tegen de belemmeringen, die de Oostduitse regering de geallieerde militaire missies in de weg zal leggen. Men herinnert er aan, dat de tegen woordigheid van de militaire missies te Berlijn berust op een uitnodiging der vier Van onze correspondent Tijdens graafwerkzaamheden hij de nieuwbouw van het. R.K. Lyceum te Lei den is men gestoten op ccn zonderling voorwerp, dat na onderzode als een bom werd geïdentificeerd. De politie achtte het nodig het terrein af te zetten en een deskundige instantie te alarmeren. Na iuge-wonhen informaties werd men ver- Vjesen naar de mijnopruimingsdienst in ydrneveld. Het vorderde enige tijd eer de deskundigen ter plaatse waren, maar de Volitie hield moedig de wacht, terwijl de pniioonenden maatregelen troffen in ver- °an(i niej. een mogelijke ontploffing. Vijf ''''milten nadat de mijnopruimingsdienst gearriveerd ivas, lag het projectiel mid- cn op straat. Het bleek een lege cylin- :f.r te zijn. Degene, die het voorwerp des- Ms begroef, had. er voor alle zekerheid rV geschreven: „Kan niet ontploffen", "."laas had niemand dat tydens.de con- ']lerhatic ontdekt. In de Mariënpoelstraat thans de rust weergekeerd. grote mogendheden, in 1945 gericht aan de regeringen van de voornaamste belang hebbende landen. Elke belemmering van het werk der missies is in strijd met de nog van kracht zijnde overeenkomsten. Te Washington werd gezegd, dat ver geldingsmaatregelen tegen dc militaire missies van communistische staten in West-Duitsland zouden kunnen worden ge nomen indien Oost-Duitsland het werk der Westelijke militaire vertegenwoordigingen zou belemmeren. De Ver. Staten zullen zich honden aan de bestaande vier- mogendhedenoverecnkomslen en zij z(jn niet voornemens zich dienaangaande in verbinding te stellen met de Oostduitse autoriteiten. Van gezaghebbende zijde wordt te Lon den vernomen, dat de Britse regering niet de minste waarde aan Ulbrichts verkla ring toekent. Er wordt op gewezen, dat Groot-Brittannië de Oostduitse regering niet erkent en dat elke beslissing omtrent de bij de opperbevelhebber der Sovjet strijdkrachten in de Duitse Oostzöne ge accrediteerde Westerse militaire missies via deze commandant moet gaan. Het door Ulbricht aangekondigde beslu't Nog nooit voor zover mensenheugenis reikt is de Kerk op zo grote schaal ver volgd als in deze tijd, nu tientallen mil- lioenen christenen zijn beroofd van de meest elementaire mensenrechten: het recht op vrijheid van gevveten e- op vrij heid van godsr" .st. Bijna 200 kardinalen, aartsbisschoppen i bisschoppen en andere geestelijke hoogwaardigheidbekleJers zijn in di laatste jaren vermoord, gehangen ge nomen of verbannen. De Chines, commu nistische autoriteiten hebben zo goed als alle buitenlandse missionarissen uitgewe zen. Droevig lang is de lijst in slachtoffers der vervolging in de Sowjet-Unie, de Eal- tische staten, Albanië, Bulgarije, Oekraïne, Noord-Korea, China. De Kerk wordt door allerlei c sngmaatre^eien in gebieden het leven onmogelijk gemaakt. Bisschop- 1 i kunnen geen conJ ct onderhouden met de H. Stoel, het onderwijs wordt commu nistisch, arrestaties en veroordelingen de cimeren de rangen der kerkelijke getrou wen: priesters en leken. Godsdienstige boeken worden verboden, preken onder censuur gesteld, seminaries en kloosters in beslag genomen. Doel is: volkomen opheffing der Kerk in die gebieden, war haar bestaan het communisme in de weg staat en haar ver- vanging door de „nationale kerk", die het communisme bevordert. Daarom zullen de Katholieken in vrij heid op Zondag 4 April a.s. voor hun ver volgde broeders in het geloof bidt cn, ge dachtig hetgeen de H. Vader in Zyn En cycliek „Fulgcns Corona" van "eptember 1953 ter aankondiging van het Maria jaar zeide, nl: „Wij wensen vooral dat in de gebeden, die aan God worden opgedragen tydens de viering van het komende M~- riajaar, gesmeekt zal worden, dat eindelyk de Katholieke Kerk over de gehele we reld zich zal mogen verheugen in het be zit van de vryheid, die Haar rechtens toe komt". op rdf in diplomatieke kringen te Bonn op- 'St wori gevat als het begin van een groot diplo matiek offensief ter verkrijging van de erkenning van de Oostduitse republiek Alhoewel een dergelijke stap na de ver lening van nieuwe souvereiniteitsrechten aan de „Duitse democratische republiek" te verwachten vas, is men toch kennelijk verrast door het tempo, waarin de Rus sische hoge commissie te werk gaat. Reeds gisteren werden aan de Noorse militaire missie door de Russen visa voor de doorreis van haar leden door het ge bied der „Duitse democratische repu bliek" onthouden. De missie werd voor het verkrijgen van de reisvergunning naar de Duitse regering verwezen. Voorts werden bij Helmstedt enkele leden van Westelijke missies verhinderd de grens naar het Oosten te passeren, aan gezien zij geen visum der Oostduitse regering in hun passen hadden. „Voor het overgrote deel der bevolking zijn de verschillen in luistervoorkeur bij de radio-uitzendingen vergeleken met die in overige recreatiegewoonten, tussen diverse sociale cn leeftijdsgroepen gcrine. De functie van dc radio ligt voornamelijk in het ontspanningsviak en dc aan radio- beluistering bestede t(jd is, in vergelijking niet de overige recreatie-mogelijkheden groot." Dit zijn de voornaamste uilkomsten van een steekproefonderzoek, gecombineerd met een statistische analyse van de be luisterde programma's, dat onder da. Ne derlandse bevolking door het Centraal Bureau voorde Statistiek is gehouden. Dit onderzoek werd aan het C-B.S. opgedragen door de minister van O., K. en W. en heeft betrekking op het luisteren naar dc radio door de 18-jarigen en ouderen. De agrarische bevolking toont vooi vrijwel alle onderzochte recreatie-aspec ten, inclusief de radio, minder belangstel ling dan de andere bevolkingsgroepen. Vermoedelijk bestaat bij deze groep geen specifieke aversie tegen de aard der uit gezonden programma's, maar is haar ont spanningsbehoefte iwiders gericht. De luis ter-frequentie der arbeiders is weimg hoger dan die van de gemiddelde Neder lander. Hun belangstelling is, als gevolg van een grotere ontspanningsbehoefte sterk gericht op lichtere programma's. Hun overige vrije-tijdsactiviteit vertoont, wat frequentie en veelzijdigheid betreft, vrijwel dezelfde kenmerken als bijvoor beeld die der kleine zelfstandigen. Het radiogebruik van de middenstand lijkt, statistisch gesproken, eveneens veel op dat van het Nederlandse volk als ge heel. De recreatie van de .risicodragende middenstand vertoont verwantschap met die van de geschoolde arbeiders, die van de saiarisontvangende middenstand neigt naar die van de leidinggevende groepen De leidinggevende groepen luisteren, tn tegenstelling tot haar overige recreatie, betrekkelijk weinig naar de radio. De luis terstijl is selectiever, maar de luisterpre ferentie is in grote lijnen dezelfde als die der andere groepen. Luisterfrequentie noch luistervoorkeur van de jongere generatie wijken opvallend van de landelijke af. Dc luisterstijl wijst niet op gemis aan selectiviteit of op grotere oppervlakkigheid. In vele gezin nen, vooral in arbeiderskringen, bepalen de oudere kinderen de programmakeuze. Aan hun overige recreatie, zowel actief als passief (lezen, musiceren, dansen, bio scoopbezoek) besteden de jongeren meer tijd. Uit andere uitkomsten blijkt, dat 40 pet van de uitgezonden programma's is gewijd aan ontspanning, 60 pet aan ontwikkeling en verdieping. Vergeleken met vöór de tweede wereldoorlog neemt de „luchtige muziek" in de programma's een aanmer- Sir Winston Churchil], de Britse premier, heeft in het Lagerhuis op desbetreffende "ragen geantwoord, dat Engeland het niet in zijn macht heeft Amerika af tc houden van proeven met waterstofbommen in de Stille Oceaan. Churchill wees er op, dat het ingevolge de Amerikaanse wetten niet mogelijk is om toekomstige proeven aan internationaal overleg of aan controle te onderwerpen. Hij zou zulks trouwens beslist niet wensen. De premier betoogde, dat de Amerikaanse autoriteiten bij de proeven nauw keurig alle internationale regels voor het beproeven van conventionele wapens hadden nageleefd en zeker ook in de toekomst de strikte veilig heidsmaatregelen in acht zullen nemen, teneinde het risico, aan de proeven verbonden, tot een minimum terug te brengen. ,,A'S onderdeel van het agrarisch plan het Nederlandse Rode Kruis tot Hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood heeft de voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis gistermjddag in Zuidland, op het eiland Putten, het eerste gereedschap uit gereikt. in alle gemeenten in het ramp gebied zullen dergelijke uitreikingen geschieden. Elk pakket omvat landbouw gereedschappen ter waarde van 150, In Zuidland verwelkomde de burge meester, de heer L. de Kool. onder meel de vertegenwoordiger van de commissa ris der Konmgm in Zuid-Holland en de voorzitter van het Rode Kruis. De bur gemeester toonde zich zeer erkentelijk voor de enorme hulp, die het Rode Kruis heeft verleend. Op de „Ring" tc Zuidland deelde de voorzitter van het hoofdbestuur van het Rode Kruis, ir T. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuyien mede, dat deze gereedschappen voor het merendeel afkomstig waren uit Canada. Denemarken cn Zweden, doch dat ook andere landen rnii hoeveelheden hebben gezonden. Hij Vej"volgens aan een der zwaarst ien.en een spa over, waarna hij de gereeaschappen in door dc getroffenen medegebrachte zakken deed. .„Gizi?neï„met volwassen zoons, die ook de landbouw werkzaam zijn, ontvan- g n nog een aanvullend pakket ter waar- 167 IT' In Zuidland alleen zullen v„„^.G2;lilspa tten worden uitgereikt en voorts 33 aanvullende pakketten. Volgens de Britse atoomgeleerden is sr geen grond voor de veronderstelling, dal ontploffingen van de waterstofbom on berekenbaar zouden zijn. De Amerikaanse experimenten vormen volgens Churchill een onderdeel van de defensiepolitiek van een bevriende mogendheid. ..zonder wel ker grootse kracht en vrijgevige steun Europa zich in dodelijk gevaar zou ba- Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt mede, dal blijkens de dezer dagen beschikbaar gekomen indexcijfers van lonen volgens regelingen, de loon ronde van 1 Januari j.I. voor volwassen mannelijke arbeiders in de nijverheid, landbouw en transportbedrijven tezamen beschouwd, neerkomt op een verhoging van de op 31 December 1953 in loonrege lingen voorkomende lonen met gemid deld 7,3 Voor de nijverheid afzonder lijk bedroeg deze stijging 7,9 voor de landbouw 5,6 cn voor de transport bedrijven 6,6 Voorzover de landbouw betreft, is dit een gedeelte van de in te voeren loons verhoging, het overige deel zal in de op 1 Mei a.s. ingaande loonregelingen wor den opgenomen. Het administratief personeel in de groepen bankbedrijf, levensverzekerings bedrijf en metaalindustrie boekte gemid deld een stijging van het salaris volgens i-egehngen met 8,1 Voor de rijksamb tenaren bedroeg de stijging der salaris sen gemiddeld 6,6 voor werklieden der P.T.T. 7,6 Zoals bekend, waren boven de alge meen toegekende verhoging van 5 nog extra verhogingen toegestaan voor geschoolde arbeiders en voor werkne mers in de lager geclassificeerde ge meenten. Met deze extra verhogingen is bij de berekening der indexcijfers reke- mng gehouden. Naar aanleiding van geruchten als zou den reeds beslissingen genomen zyn om trent het tijdstip van een eventuele vesti ging van een tweede Technische Hoge school cn dc inrichting daarvan, verzoekt het departement van Onderwijs, K. en W ons mede te delen, dat deze geruchten van iedere grond ontbloot zijn. In dc com missie van voorbereiding is nog geen cn kei besluit dienaangaande genomen. vinden". Hij voegde hieraan toe: „Wij zouden de vrije wereld een grote ondiens' bewijzen, als wij zouden pogen de vooruit- gang van onze Amerikaanse geallieerden te belemmeren bij de opbouw van hun overweldigende kracht op de wapens, die de grootst mogelijke afweer tegen het uit breken van een derde wereldoorlog vor men''. Churchill wees er vervolgens op, dat geen bevredigende regelingen voor da be perking van de atoomwapens getroffen kunnen worden, tenzij deze ^en onderdeel zouden vormen van een effectief gecon troleerde internationale overeenkomst be treffende een algehele ontwapening. Hier voor is in de eerste plaats wederkerig vertrouwen nodig en dat ontbreekt. „Wij zullen echter geen gelegenheid voorbij laten gaan, om een verlichting van de spanning in de wereld te bewerkstel ligen", aldus beloofde de premier. „Tezelf dertijd moeten wij, tezamen met de ande.-e landen van de vrije wereld, aan de po'l- tiek van het handhaven van onze ver enigde militaire kracht op het vereiste peil vasthouden". Churchilis verklaring werd afgelegd In een spervuur van vragen over de Ame-i kaanse proeven. Tenslotte weigerde de speaker van hef huis in te stemmen met het voorstel om direct een debat over deze kwestie te houden. Dit zal na Pasen ge beuren. De speaker verbood het stellen van verdere vragen op dc zitting van gisteren. Noel Baker, een gewezen labour-minis ter. beschuldigde de regering er van, lat zij niet ;,de vrijheid van de zee" gehand haafd had. Churchill gaf terug: „Wij heb ben ook de zorg voor de vrijheid van het land". Ongeveer 100 leden van de labour- fractie in het Britse Lagerhuis hebben na de verklaring van Churchill een motie getekend, waarin geëist wordt, dat de regering stappen zal doen om de ontploffing van nieuwe waterstof bommen te verhinderen De motie be vat verder het'voorstel om atoomwa pens te verbieden en zegt, dat Enge land, de Ver. Ptaten. de Sovjet-Unie, Frankrijk en i ommunistisch-China voorstellen moeten indienen voor toe zicht op de atoomenergie en de gelei delijke beperking van de bewapenings uitgaven. Charles Wilson, de Amerikaanse mi nister van defensie, heeft gisteren een persconferentie gehouden over de proe ven met de waterstofbom. Hij liet zich echter zeer voorzichtig uit. Zo zeide hii bijvoorbeeld, dat de gevolgen van de recente proef „ongelooflijk" war O? de vraag, wat hij hiermede bedoelde antwoordde hij ontwijkend, dat „alle. in de moderne beschaving ongelooflijk is" Vijftig jaar geleden zou men bijvoor beeld niet aan televisie of radio gedacht hebben. Bij de tweede proefneming van de hui dige reeks, die van Vrijdag j.I., was nie mand van het personeel gewond, noch door radio-activiteit noch mderszins. De voorzitter van de Amerikaanse atoomcommissie, Strauss, heeft gisteren verslag over de jongste proefnemingen uitgebracht aan generaal Eisenhower Later verklaarde hij tegenover journalis ten, niet bezorgd te zijn over de onver wachte kracht van de ontploffing. kclijk geringere plaats in (1935: 48 pet, 1953 27 pet). Het gesproken woord won sterk aan betekenis, mede als gevolg van een toeneming van hoorspelen cn reportages (1935: 21 pet, 1953: 38 pet)- Er bestaat een tegenstelling tussen deze programmaver- schuiving cn de bjj dit onderzoek vast gestelde voorkeur voor luchtige pro- gra mma's. Het aantal luisteraars naar een uitzen ding varieert tussen 100.000 en 3.000.000 en bedraagt gemiddeld bijna 1.000.000 (de jeugd beneden 18 jaar niet meegerekend). De maximale beluistering der bonte avon den beloopt ca. 2'ïi millioen, daarna volgen de nieuwsberichten (1 1/3 millioen), hoor spelen en gemengd luchtige muziek in de avonduren (beide ruim 1 millioen). Ern stige muziek en godsdienstige uitzendingen worden aanzienlijk minder beluisterd (resp. 140.000 en 350.000). De doorsnee-Nederlander luistert gemid deld op weekdagen ruim 2 uur per dag en op Zondag 2ii uur naar de radio; vrou wen luisteren bijna 18 uur per week, man nen bijna 14. De bonte programma's trekken van 50 tot 75 pet luisteraars die een programma blad gebruiken van een andere omroep dan die, welke het programma verzorgt. Het rapport waaraan deze gegevens zijn ontleend, is opgenomen in een zojuist ver schenen publicatie van het C.B.S., getiteld „Radio een vrijetijdsbesteding"- Zowel de Canadese als de Zwitserse inzending op de 62e Kon. Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht werd Dinsdag in aanwezigheid van verschillende auto riteiten officieel geopend. De opening ran de Canadese inzending werd ver richt door de Canadese ambassadeur in Nederland, nir Thomas A. Stone, die hiertoe een rede hield tegen de achter grond van een enorme landkaart van zijn vaderland (links). De Zwitserse ge zant in Nederland, de heer D. Secrétan, opende de inzending van zijn land op bijzonder originele wijze door het luiden van een reusachtige koeienbel (rechts). Gisteravond is plotseling overleden de rector van het Maria-Pension te Gronin gen, pater R. P. C. Greitemann, missio naris van Mill-Hill. Nadat hü de lijdens meditatie had geboude n maakte pater Greitemann een korte wandeling, tijdeno welke hij onwel werd. Hij overleed kort daarop. Pater Greitemann is op 28 Maart 1897 te Kloosterburen geboren. Hij werd ge wijd te Mill-Hill in 1922, was tot 1926 le raar te Arnhem en vertrok daarna als mis sionaris naar de Philippijnen. Tijdens de Japanse bezetting heeft pater Greitemann in een gevangenkamp gezeten; hij keer de ziek naar Nederland terug en werd na gedeeltelijk herstel benoemd tot rector in het Maria-Pension te Groningen. Naar wij thans officieel van de zijde van het Openbaar Ministerie vernemen, is op 22 Maart j.L te Hilversum gearres teerd mevrouw L. van M., de pleegmoe der van Anneke Beekman. Zij is in de sindsdien verlopen dagen voorgeleid aan de officier van Justitie te Amsterdam, mr F. Hollander, die bij de rechter-com- missaris haar inbewaringstelling heeft gevorderd. De rechter-commissaris heeft dienovereenkomstig gelast, waarna op 30 Dank zij de medewerking van de hoogeerw. heer abt te Echt, van de directie der Staatsmijnen en van de departementen van Sociale Zaken en Wederopbouw kunnen de paters en stu denten van het onlangs door brand ver woeste Missiehuis te Cadier cn Keer worden ondergebracht in het gymnasium van de Paters Trappisten te Echt. Onmiddellijk na de Paasdagen worden de studies daar voortgezet. De oudere studenten, die voor het staatsexamen staan, hebben inmiddels reeds de lessen hervat in het Missie-seminarie te Aal- beek. Dat het Missiehuis op de Keerderberg zo goed als geheel zal worden afgebro ken, staat nu wel vast. In welke vorm het zal herrijzen weet men niet. De paters staan nu voor een enorme opgave. Van verschillende kanten werd gelukkig reeds hulp toegezegd. De Ka tholieke Universiteit en verscheidene particulieren boden boeken aan voor de nieuw te vormen bibliotheek. (Van onze correspondent). Vandaag gaat een tach tigjarige man uit Hilva- renbeek voor een poosje naar Canada. H?ft is de heer Willem Loyens, die deze wereldreis, waaraan ook nog een uitstapje naar de Verenigde Staten aan verbonden is, als een ver jaardagscadeau kreeg van zijn kinderen, van wie er nu al vijf in Canada zitten als immigranten. Vijf jaar geleden ver trok de jongste zoon van Hilvarenbeek naar een plaatsje bij London in On tario. Hij was als het ware de voorbode van de fami lie, want i hadden onder ling afgesproken, dat hij er eerst eens poolshoogte moest nemen, dan eerlijk moest schrijven wat hij er van dach4 en verder de weg zo'n beetje moest be reiden. Het is Dorus daar zo goed bevallen, dat hij zijn hele familie aanraad de naar Canada te komen. Over een tijdje zouden ze dan samen weer eens naar Nederland gaan, om hun vader op te zoeken, want Willem Loyens is te veel aan zijn geboortegrond ge hecht. Trouwens hier heeft hij nog te werken. Dagelijks trekt hij er op uit, klimt op de daken en verricht zijn arbeid als aannemer, welk beroep ook zijn zonen gekozen hebben. Twee jaar-geleden trok Jan met vrouw en kinderen, Willem met zijn gezin en tenslotte ook Pië ta met haar man en kin deren naar het nieuwe va derland, terwijl nog enke le kinderen zitten te wachten totdat zij klaar zijn voor de emigratie. Maar van een overko men kwam niet erg veel. ,,'t Is hier te druk", schre ven Willems kinderen. „We kunnen eigenlijk zo moeilijk weg, dat vader zelf maar moet komen". Nu, lang heeft Willem Loyens, die dit op zijn tachtigste verjaardag aan geboden kreeg, niet over dit voorstel behoeven te denken. „Maar als het er ginds niet aan zit, wil ik niet", zei hij. Hij had ech ter geen reden om daar voor bang te zijn, want de kinderen hadden alles bij elkaar gelegd voor deze reis, die per vliegtuig van de K.L.M. en dan nog per trein van Montreal naar London (een hele dag) zal worden ondernomen. Loyens ziet er ook hele maal niet tegen op. Hij gaat geregeld nog op stap naar België. Maar dat doet hij dan per fiets, zo'n anderhalf uur, om zijn dochter te bezoeken, in Hilvarenbeek staat men dan ook helemaal niet verwonderd over z'n plan netje. Maar voordat Wil lem weg zou gaan heeft z'n clubje nog een schil derij van hem laten ma ken; Willem als middel punt van de vrienden kring, een stuk, waar ze nu al op wijzen in een café, waar Willem zijn dagelijks glaasje pleegt te nemen. „Als ze dat ook in Ca nada maar hebben" is zo ongeveer zijn enige angst. Maart de rechtbank de gevangenhou ding van verdachte voor 30 dagen heeft bevolen. Er zijn volgens het O. M. thans aan wijzingen, dat mevrouw L.van M„ mede de hand heeft gehad in de verdwijning van Betty Melhado, tezamen trouwens met een of meer van haar familieleden. Nadat Betty enige tijd hier te lande ver borgen is gehouden door verdachte, is zij volgens de thans bestaande aanwijzin gen in een auto tezamen met Anneke Beekman door verdachte en haar voort vluchtige zuster Elisabeth naar het kloos ter te Valmeer bij Tongeren (België) overgebracht. De thans gedetineerde mevrouw L. van M. was de pleegmoeder van Anneke Beekman, doch heeft aldus de officier van justitie niettemin goedgevonden, dat het kind jarenlang met een harer zusters in België onder valse naam was ongedoken. Bovendien staat nu vast, dat de pleegmoeder van Betty haar pleeg kind jarenlang in een Belgisch klooster, eerst te Valmeer en daarna te Sint Trui den, onder valse naam heeft laten op voeden. De officier van Justitie, die tot dusver re tegenover de pers steeds heeft vol gehouden niets van een arrestatie van mevr. L.van M. af te weten, besluit zijn mededelingen met de opmerking: „In het belang van het onderzoek heeft het Openbaar Ministerie tot nu toe ge meend niet de toedracht, voor zover thans bekend is, te kunnen mededelen en met name niet te kunnen doen blijken, dat het op de hoogte was van de arrestatie van mevrouw L.van M.". lil Haarlem is Maandagavond om half 10 gearresteerd mevr. D. -van Moorst, die er van wordt verdacht behulpzaam te zijn geweest b(j de ontvluchting destijds van Betty Melhado. De aangehouden dame, die moeder is van drie kinderen, is een nicht van de gezusters Van Moorst. De arresta tie, die geschiedde door twee politieman nen, verliep in alle stilte. Mevrouw D. is niet meer in haar woning teruggekeerd. De Kamer van Koophandel voor 's-Gra- venhage en omstreken heeft gistermiddag besloten 'n concept-adres tot de gemeente raad op te stellen over de kwestie van het congresgebouw. Critiek werd uitge oefend op het feit, dat in het rapport van de commissie ad hoe uit de Kamer, geen aandacht was besteed aan de voordelen, verbonden aan andere vestigingsplaatsen dan Scheveningen. Voorts werd besloten het G.E.B. te ver zoeken om informaties betreffende de onderzoekingen naar mogelijkheden ter verbetering van de zekerheid der stroom levering. De voorzitter, de heer J. v. d. Heem, critiseerde de slechte voorlichting, welke de directie van het G.E.B. tijdens de recente storing in de stroomlevering ten béste heeft gegeven. Tenslotte ging de Kamer accoord met het voorstel om adhaesie te betuigen aan het adres van -)«< Eindhovense Kamer, waarin de P.T.T. ge vraagd wordt lagere tarieven vast te stel len voor interlocale gesprekken in de avonduren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1