Prof. Gerretson contra rapport v. Cauwelaert-Steenberghe Aanvaarding betekent „restloze" capitulatie van Nederlands standpunt ZESMAAL per WEEK A msterdam-Djakarta Verzekeringsagent wilde trein laten ontsporen Nederland ondertekent Duitse Schuldenovereenkomst nog niet Rare zaken in douaneloods van Roosendaal KIEV REN SCHA T IN BOLLEN STREEK ONTLUIKT BEPERKING UITVOERVERBOD STRATEGISCHE GOEDEREN ZWITSALINE gelee Spoedige régermgsbeslissing gevraagd inzake afsluiting zeegaten Centralisatie van de kustverdediging gebiedende eis Zeven gemeenten maken zich op voor bloemenfeest Vroege „April-mop „Cronivoirts boertje geneest met gebed K.L.M. maakt nieuwe overeenkomst met Garuda BIJ INDISCHE LIJNEN NOG 459 K.L.M.-ers Om bedrag van levensverzekering in lianden te krijgen Duitsland nog niet bereid tot onderhandelen over Auslandsbonds Mijn en dijn was vaag begrip WOENSDAG 31 MAART 1954 PAGINA 5 DEN HAAG, 30 Maart Van verschillende zijden heeft men zich vandaag in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat aan gesloten bij de uitspraak van minister Algera, neergelegd in de M. v. A., dat de oplossing van de kwestie van de Belgisch-Nederlandse wa terwegen de invloed moet ondergaan van het rapport der Delta-com missie inzake de afsluiting van de zeegaten en van het standpunt, dat de regering t.a.v. dat rapport zal innemen. Door deze ministeriële uitspraak zijn deze twee kardinale problemen voorgoed onlosmakelijk aan elkaar gekoppeld, aldus prof Gerretson (C.H.). Deze spreker was de enige, die nader inging op de kwestie der Belgisch-Nederlandse waterwegen. Namens zijn fractie verklaarde hij, dat deze slechts zou medewerken aan een oplossing, welke zowel boven als beneden de Moerdijk, in Antwerpen én Rotterdam bevre diging wekt. M oerdijkkanaai Afsluiting zeegaten Rijn vaartpolitielc De Rotterdamsche Tramweg Mij Amsterdamse caféhouder radeloos Achttienhonderd gulden boete geëist RUÏNEKERK TE BERGEN IN VERVAL Vijf jaar Keukenhof ZEVENTIENDE-EEUWSE HEKP?RG AFGEBRAND WIJZIGING BEGRAFENIS WETGEVING Minister vraagt advies MILITAIRE BEROEPS VOORLICHTING OP SCHOLEN Minister Cals heeft geen bezwaar BIJ HET OVERSTEKEN GEDOOD Vriend zorgde voor slachtoffer WIM BAR IJ TELEVISIE REGISSEUR Duitsland hoort niet te profi teren van de roof Duitse verplichtingen blijven bestaan MEISJE TEGEN VRACHT- AUTO Kort daarna overleden KWAAD UUR NA EEN GEZELLIGE BRUILOFT WYCHEN KON GEEN DOMINEE BEROEPEN Gemeenteraad komt te hulp KERKDIEF GEPAKT VRACHTAUTO TE WATER Chauffeur verdronken niet in de eerste plaats in de weg te staan om tot een uitvoering van de afdammings plannen binnen 20 .iaar te komen. Wat de materieelpositie betreft, is het wellicnt een ander geval. De A. R.-woordvoerder vroeg ook, of het geen aanbeveling verdient, om, zoais ir Klcijn heeft geopperd, in tijd van nood de Nieuwe Waterweg af te sluiten, gezien het gevaar, dat de dijken bij Rotterdam bij zeer hoog water lopen. 11 Hij dacht hierbij aan een nieuwe Schel de—Rijnverbinding via eert hetopend Kreekrak, een oplossing waarin ook van Rotterdamse zijde wordt be'',..v n welke reeds vóór de oorlog als de sleutel ter overwinning van dit netelige probleem is beschouwd. Door het voorstel van de Del ta-commissie tot afsluiting van de zee gaten tussen Voorne en Walcheren is zij opnieuw actueel geworden. Dit is ook, aldus de heer Gerretson, een goedkopere oplossing. Elk voorstel, dat hei belang van Rotterdam eenzijdig opoffert aan dat van Antwerpen, is in flagrante strijd met de Benelux-gedachte. Hoewel tie officiële tekst van het rap port Van CauwelaertSteenberghe nog niet is gepubliceerd, wilde de C.H.- woordvoerder er toch iels over zeggen, nu de resultaten via persberichten reeds zyn uitgelekt en in België eenzijdig als Verkiezingspropaganda worden uitgebuit. Wat hij ervan zei, was niet mals. Aanvaar ding van het ad vies van de commissie Van Cauwelaert Steenberghe be tekent, aldus spr., de „rest loze" capitulatie van het Neder landse stand punt. Het tracé van het Noor delijk deel van 't kanaal langs Bergen op Zoom, zoats Voorgesteld door deze commissie, stempelt het tot een Moerdijkkanaal in optima for ma. Een dergelijk voorstel is onaanvaard baar en de afgevaardigde kon zich niet goed indenken, dat de regering het by de Statcn-Gencraal aanhangig zal maken, daar het door het parlement vroeger reeds tweemaal is verworpen. De directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, prof. Thijsse, heeft zich ook al met het geval bemoeid en erop aangedrongen, dat Nederland zal instem men met het graven van een Moerdijk kanaal als compensatie van Nederlandse zijde voor de afdamming van het Hoi- Jandsch Diep. Laat, zo sneerde de hoog geleerde spreker, de Delftse badmeester bij zijn dempschool blijven. Afsluiting van «u X0Ï,ke,raIj ij"35 de regering o.i. niet afhankelijk stellen van Belgische goedkeu ring, want hiermede zou zij in strijd ko men met haar standpunt, dat de afsiuitini Oei' zeegaten een uitsluitend door Neder land te beslissen aangelegenheid is. A'an vele zijden werd tevredenheid ge uit over de snelle en degelijke wijze, waar- op de Deltacommissie haar rapport inzake Ue afsluiting der zeegaten heeft uitge bracht. Laat de regering hieraan een voor beeld nemen en ook spoedig een beslissing nemen, zo bond men haar op het hart Be aanneming van het voorste' der Delta commissie is verzekerd, want de natie staat hierachter, aldus prof. Gerretson. De heer Tjalma (A.R.) vroeg zich af. of het gewenst is de werken, welke de af sluiting vorderen, over een periode van 20 a 25 jaar uit te strekken Financiële moeilijkheden behoeven z.i. PROF. GERRETSON Onaanvaardbaar De heer De Vos van Steenwijk (VVD) was van mening, dat het nuttig is even als in het Zuid-Westen van ons land de indijking der zeegaten in Groningen ia overweging te nemen. Laat een soort gelijke staatscommissie als de Deltacom missie deze kwestie bestuderen, aldus de VVD-afgevaardigde. Verscheidene sprekers betuigden hun instemming met het beleid, dat minister Algera voert t.a.v. de Duitse Rijnvaart- politiek. Het lijkt wel, gelet ook op de practijk in de Kolen- en Staalgemeen schap. of sommige grote mogendheden, met name W.-Duitsland, alleen voor in ternationale samenwerking voelen, als zij er voordeel van hebben. Deze kwestie moet aan internationale rechtspraak of arbitrage worden onderworpen, als er geen andere weg tot een redelijke op lossing kan worden gevonden. De rege ring wachte hiermede niet te lang meer aldus de heer Tjalma. Ir Uoebrock (KVP) hield een krachtig pleidooi voor centralisatie van de orga nisatie der kustverdediging, welke hy een gebiedende eis achtte. De huidige organi satie. waarbij het beheer der zeewerin gen in handen ia van het Rijk, water schappen, provincie of hoogheemraad schappen, leek hem niet juist. Het Rijk creëre een orgaan, dat de supervisie heeft over de kustverdediging en onder leiding staat van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. De heer Kramer (P.v.d.A.) bepleitte de invoering van vacantiebiljetten, zoals we die vóór de oorlog kenden, dit om het vacantie-nemen in eigen land te bevor deren. Laat in de avond is minister Algera nog begonnen met zijn antwoordrede. Hij be perkte zich hierbij tot de ondergeschikte punten, terwijl hij morgen de opmerkin gen betreffende het algemene beleid za! beantwoorden. Inzake net vraagstuk van de beheers vorm van Schiphol deelde hij mede, dat spoedig een oplossing kan worden ver wacht. Wat de Rotterdamsche Tramweg Maat schappij betreft, merkte de bewindsman op, dat overschakeling op busvervoer, zo als van verschillende zijden was voor gestaan, niet zo'n eenvoudige zaak is. Er is thans overleg gaande om op Schouwen- Duiveland tot bus-exploitatie te komen Of de tram daar zal verdwijnen, zal af hangen van de bereidheid der R.T.M Deze kan hiertoe niet gedwongen worden. Dit zou een onrechtmatige daad zijn. AD INT. (Van onze Amsterdamse redactie) Daar valt voor mij wat te verdienen, dacht de caféhouder, toen enige dagen ge leden in zijn zaak aan de Wibautstraat in Amsterdam-Oost met veel strijkages een keurig geklede heer binnenstapte, die zich aandiende als een „hoge piet" van Philips Hij was door de directie te Eindhoven naar de hoofdstad gestuurd om voor 125 man Philipspersoneel onderdak te zoeken Deze mannen zouden werken aan een pro ject, dat Philips in Amsterdam-Oost zou uitvoeren. Het werk zou ongeveer 'n jaar in beslag nemen en er moest door de Wi- bautstraat een groot aantal kabels wor den gelegd De man deed over de aard van het proiect nogal geheimzinnig maar zijn verhaal was zo geloofwaardig, dat de heer R. op zich nam logiesgelegenheid voor de „Philips-employé's" te zoeken. Hij plaatste daartoe Maandag in drie hoofd stedelijke bladen advertenties met het vette opschrift „Spoed, spoed, spoed" Daarin vroeg hij kosthuizen voor de man nen uit Eindhoven tegen betaling van 25 per week. Verder sloofde de caféhouder zich uit om tegen het middaguur een uitgebreide koffiemaaltijd gereed te hebben voor 23 werkers, die met de op drachtgever reeds in Amsterdam zouden aankomen. Tot grote verbazing van de heer R kwam er echter niemand opdagen en dies was hij genoodzaakt de hele voor raad belegde broodjes weg te geven aan een liefdadigheidsinstelling Onraad ver moedend, deed de caféhouder vervolgens aangifte bij de politie. Na enig speuren is de recherche van het bureau Linnaeusstraat er gisteren in geslaagd de bedrijver van deze vroege Aprilgrap te arresteren. Het bleek een psy chopaat te zijn. die reeds zes jaar in de inrichting Avereest ha<j doorgebracht en daaruit onlangs was ontslagen. De man kon niet wennen aan het gewone leven en toen hij werd gepakt was zijn eerste re actie: „Ik had jullie al veel eerder ver wacht. Breng mij maar weer naar Avereest. Ik haj het daar zo goed, nergens hoefde ik voor te zorgen". De psychopaat is voor lopig in het politiebureau Linnaeusstraat opgesloten. Caféhouder R.. die behalve voor de strop met zijn belegde broodjes ook nog voor de advertentiekosten ad 800 moet op draaien de psychopaat bleek over geen sou te beschikken wordt thans radeloos, want rijn telefoon staat niet stil. Hij krijgt steeds maar aanmeldingen van mensen, die wel graag een „Philips-employé" in huis willen nemen 11 De officier van Justitie bij de recht bank te 's-Hertogenbosch. mr Pluyma- kers, heeft gistermiddag tegen de 39- jarige landbouwer en schaapherder T. M. V. uit Cromvoirt, alias „het Crom- voirtse boertje", een boete van zes maal 300 subs, zes maai dertig dagen hech tenis geëist wegens het ongeoorloofd uit oefenen van de geneeskunde. Verdachte had appel aangetekend tegen het vonnis van de kantonrechter te '-Hertogenbosch, die hem op 13 Januari j.l. wegens een zestal geconstateerde overtredingen veroordeelde tot een geld boete van zes maal 20. De ambtenaar van O. M. had zes maal 300 geëist. Verdachte was in appel gekomen, daar hij zich niet strafbaar acht. Hij gaf toe, in de periode van Februari 1952 tot Oc tober 1953 een groot aantal personen te hebben „behandeld", doch ontkende met een dergelijke handeling, bestaande uit het maken van een kruisteken over het pijnlijke lichaamsdeel en het verrichten van een gebed, de geneeskunde te heb ben uitgeoefend. Hij wordt dagelijks door 75 a 100 per sonen bezocht. Deze mensen zijn afkom stig uit verschillende streken van het land, uit Frankrijk en België. „Niet ik, maar God geneest de mensen", zegt het boertje van Cromvoirt, dat aan zijn patiënten een medaille en een gebed naar huis meegeeft. Uitspraak over veertien dagen. Een autobus is in botsing gekomen met een trein va.i de spoorlijn Bahia Blanca Rosario, in Argentinië. Hierbij zijn 21 per sonen om het leven gekomen en 5 gewond. De slachtoffers waren allen buspassagiers. (Van onze Haagse redactie). De K.L.M. heeft goede hoop. dat over een maand toestemming zal worden ver kregen van de Indonesische legering on: zes maal per week op Djakaita te vlie gen. Voor een zesde verbinniog bestaat voldoende vervoersaanbod, zodat onze nationale luchtvaartmaatschappij zo'n geste op hoge prys zou stelten. Aldus ver klaarde de plaatsvervangend president directeur van de K.L.M., drs M J. v d Ploeg, gisteren in Den Haag op een pers bijeenkomst, waarop hjj nadere toelich tingen verschafte over de verleden week afgesloten overeenkomst met de Garnda Indonesian Airways. Vóór 30 April kan ook de voordracht verwacht worden voor de oeietting van een directeurszetel in de G I v De K.L M is n.l. overeengekomen, dat zii een van de drie directeuren mag vuröragen. He benoeming zal geschieden dom de Indcjj nesische regering; zij zal gelden voor dvc jaren (tot en met 1956) en mudt verband De Ruïnekerk van de Ncd. Herv Ce meente te Bergen (N.H.), die dateert uit de 14c eeuw, raakt steeds meer in verval. Om haar voor algehele ondergang te be- hoeden moet de restauratie-commissie een bedrag van 15.000, zijnde haar aandeel ln de totale restauratiekosten, bijeenbren gen. Le totale kosten van restauratie, zoais die Zijn begroot door architect C. W Rooyaards uit Schoorl, bedragen biina een half millioen. Monumentenzorg heeft in Principe haar goedkeuring aan de plannen gehecht, hetgeen impliceert, dat er op een flinke subsidie van Rijk, provincie er. gemeente kan worden gerekend. Alles zal ®chter afhangen van de vraag, of men ér jn zal slagen het door het kerkbestuur bij ie dragen gedeelte bijeen te brengen. De Bergense Ruïnekerk had oorspron kelijk een 70 m. hoge toren, die echter 'n 1573 door brand werd verwoest. Later J® het koorgedeelte hersteld, doch da bouwvallen van de muren bleven staan. 2-0 kwam de kerk aan haar naam en werd z'.i een bezienswaardigheid voor toeristen uit binnen- en buitenland. De kleurenseliat van de bollenstreek ontluikt. Nog staan vele velden groen en verhullen hun toekomstige rijkdom. Maar de crocussen bloeien reeds in al hun purperen, gele en oranje blijheid en ook de vroege narcissen op beschutte plekken wenden hun vrolijke kopjes reeds naar het schuchtere zonnetje, dat helaas nog te weinig te voorschijn wil komen. Groot zijn dit jaar de plannen om het bollenfeest te vieren. Natuurlijk zal weer het bekende corso, ditmaal onder de titel „Melodie der Bloemen" op 24 April wor den gehouden. Twee Schotse doedelzak corpsen, het militaire orkest van de „Sea- forth Highlanders" en de „Queens Own Cameron Highlanders" zullen in het corso meemarcheren en 's avonds te Lisse concerteren. De zeven bollengemeenten, die nauw samenwerken, te weten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout en Warmond, zullen zich, gelijk in vorige jaren, weer in feestkleed ste ken. Aan de bloemenmozaieken hoopt men bijzonder veel zorg te besteden. Tal van attracties zijn gearrangeerd, zo als de Tulpenrally (25 April1 Mei, Noordwijk), tuindemonstraties (Tres long, Hillegom), een internationaal mu ziekconcours met 30 buitenlandse corp sen (24, 25 April, 1 en 2 Mei, Hillegom), hindercorps (Hillegom, Lisse), een rao- torbotenreunie (8 en 9 Mei, Sassenheim), voorts fiets- en bromfietsrallies (11 April, Hjllegnm), eveneens voor auto's op 8 Mei, Lisse, 19 April, Noordwijkerhout en toch ten voor Duitse automobilisten (30 April 3 Mei, Hillegom). Spoor- en busdiensten zullen weer spe ciale regelingen treffen om de ver wachte honderdduizenden bezoekers vlot aan- en af te voeren. De Rijkspolitie heeft thans reeds weer speciale maatregelen in petto om met behulp van rijdende zendinstallaties het verkeer zo glad mo gelijk te leiden. Een helicopter zal, zoals reeds bekend, tijdens het bollenfeest niet ontbreken. Zo zal men o.m. tochten boven Haarlem, Zandvoort, de Keukenhof en de bloeiende velden kunnen maken. De opening van de vijfde „Keukenhof" a.s. Vi ij dag door minister Beyen vormt de inzet van de viering van het eerste lustrum van dit nationlle bol-bloemen- park. Het is opnieuw uitgebreid en is een paviljoen rijker geworden. In dit ge bouw zal men „onbekende schoonheid" kunnen leren kennen. Bloemsierkunste- naars zullen er dagelijks werken en zul len daarbij tevens de schoonheid der pro- Een felle brand heeft Dinsdagmiddag do Uit de zeventienden eeuw daterende oude herberg „Het huis de Brcderode" ie Oud- karspcl (N.-H.) geheel verwoest. De brand ontstond in de achter het cafe gelegen woonkamer. Het pand. dat in zeer vervallen toestand verkeerde,'voor een groot deel uit hout bestond en met riet was gedekt, brandde geheel uit. Huu- raad en cafe-inventaris gingen geheel ver loren. De brandweren van Oudkarspel er Noord Scharwoude, die spoedig ter plaat se waren, wisten de omliggende percelen voor het vuur te vrijwaren. Omtrent de oorzaak tast men in het duister; verzeke ring dekt slechts gedeeltelijk d'e schade. ducten van enige vooraanstaande glas-, aardewerk- en metaalfabrieken met bloemen accentueren. In de uitbreiding van het park met ongeveer 2 hectare is een bijzondere rotspartij gemaakt, eigenlijk een minia tuur berglandschap van Cornwallse krijt- steen met een waterval, bruggetjes en dergelijke. Het Deense Koninklijke Paar zal de Keukenhof met een bezoek vereren. Op 22 April zullen voorts vele Zeeuwen, met de Commissaris der Koningin, jhr mr A. de Casembroot aan het hoofd, gasten van de Keukenhof zijn. De minister van Binnenlandse Zaken heeft een commissie ingesteld, teneinde hem van advies te dienen met betrekking tot de vraag, welke wijzigingen naast die vervat in het thans bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp dienen te word ;n aangebracht in de wet van 10 April 1869 tot vaststelling van bepalingen omtrent het begraven van lijkon, de begraafplaat sen en de begrafenisrechten. Mr J. M. Kan raadadviseur in algemene dienst bij hel ministerie van Binnenlandse zaken, is voorzitter der commissie, mr F. E. A. M Goseling, referendaris bij het minister-e secretaris. roof zachte handen Aan de directeuren van Rijks Hogere Burgerscholen heeft minister Cals mede gedeeld, dat hij er geen bezwaar tegen had, indien in het kader van de beroeps voorlichting op de scholen ook over de beroepsmogelijkheden bij het leger voor lichting zou worden gegeven. Reeds hier uit kan blijken, dat de Rijksscholen vrij zijn deze voorlichting al dan niet te doen geven. Gaat een school hiertoe over, dan worden de ouders der leerlingen van te voren met deze beroepsvoorlichting in kennis gesteld. Slechts die leerlingen worden tot deze voorlichting toegelaten, van wie de ouders schriftelijk hebben verklaard, dat zij daarvoor hun toestem ming verlenen. Er is dus geen sprake van, dat hier militaire propaganda onder het mom van voorlichting in de scholen wordt gevoerd, aldus minister Cals. Wat het gemeentelijk en bijzonder on derwijs aangaat, merkt de minister op, dat de gemeente- en schoolbesturen vrij zijn in het al dan niet toelaten van be- roepsvoorlichting op hun scholen. Hem ontbreekt elke bevoegdheid om een zo danige voorlichting voor te schrijven, dan wel te verbieden. Ten aanzien van de brief van de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk zegt de minister, dat bedoeld schrijven helaas blijk geeft van een misvatting omtrent wezen en zijn van de voorlichting, welke plaats vindt op de scholen en bij gelegenheid van de excursies naar mi litaire instellingen. De minister ziet dan ook geen reden zijnerzijds tegen bedoelde voorlichting, voorzover die door besturen en ouders wordt gewenst, enig bezwaar te maken. (Van onze correspondent) In Heerlen kwam Dinsdagmiddag een zevenjarig meisje om het leven, doordat het op de Schaesbergerweg aldaar werd overreden door een personenauto. Het kind stak onverhoeds de weg over. (Van' onze correspondent) Een gevangenisstraf van zes jaar niet aftrek van preventief, eiste de officier van Justitie Dinsdag tegen de 36-jarige verzekeringsagent H. de V. uit De Bilt, die zich voor de Utrechtse rechtbank moest verantwoorden terzake van een poging een ander te bewegen een trein ongeluk te veroorzaken, teneinde daar door opzettelijk iemand van het leven te beroven. De verdachte, die in geldnood verkeer de, had met zijn vriend, de 33-jarige Harry de Vr. uit Zeist het plan opge maakt een trein te laten derailleren nabij een oud seinhuisje op de lijn Utrecht Hilversum. De bedoeling was, dat zich ten tijde van het ongeluk de Amster damse vriendin van Harry, mevr. S. V. in dit huisje zou bevinden, op wie de verzekeringsagent een verzekering had afgesloten, zodat indien mevr. V. om het leven kwam. de verdachte de verzeke- ringssom in de wacht zou slepen. Maar de Utrechtse chauffeur A. E. S„ die als handlanger het technische werk zou doen, trok zich terug en sprak erover met een treinconducteur. De spoorweg recherche en de Biltse oolitie werden in de zaak gemoeid en met behulp van een pseudo-medewerker, Gijs" genaamd, wist men het complot te ontmaskeren. Ter zitting trachtte de verdachte op allerlei manieren de zaak van zich af te schuiven, o.a. door voor te geven, dat er geen plan was geweest, doch slechts „een beeld". Toch kwam naar voren, dat ools de vriend, Harry de V. had moeten ver ongelukken en de verdachte alsdan een dubbele verzekeringssom in ontvangst had willen nemen. Het reclasseringsrap- port schetste hem als een groot fantast, voor wie opneming in een psychiatrische observatiekliniek werd geadviseerd. Hiermede kon de officier van Justitie zich verenigen, doch indien de rechtbank van opneming wenste af te zien, meende hjj als bovenvermeld te moeten eisen. Ook mr dr Th. v. Schaik, die de opzet tot het doen veroorzaken van een spoor wegongeluk niet bewezen achtte, ver zocht een psychiatrisch rapport over zijn cliënt. Na gehouden raadkamer verwees de rechtbank de zaak terug naar de rechtercommissaris voor 't doen instellen van een onderzoek naar verdachte's geestvermogens. In de namiddagzitting van de recht bank moest de 33-jarige Harry de Vr. uit Zeist zich verantwoorden wegens mede plichtigheid. Verdachte, een oud-S.S.'er, schoof het ontwerpen van het plan ver van zich af. bewerend dat „Henk" daar mee op de proppen was gekomen. Toen er over gesproken was, iemand te ver zekeren en die later uit de weg te rui men, kwam Harry met zijn vriendin, de Amsterdamse mevr. S. V. aan, die hij inderdaad wist te bewegen tot het af sluiten van een verzekering, waarvan hij de premie zou betalen. Dat zijn vriend later het plan zou hebben gewijzigd, door niet alleen de vriendin, maar ook zijn medeplichtige om het leven te willen laten komen, was hem niet bekend, ver klaarde hij. Waarom de verdachte de verzekeringen had afgesloten, wist hij zelf niet, want zo beweerde hij thans aan geld had hij nooit gedacht. Ook het rapport over deze verdachte luidde niet gunstig; een welwillend, maar onmachtig mens, die totaal ontredderd was. Opneming in een psychiatrische ob servatiekliniek werd evens geadviseerd. De officier van Justitie vond gezien de zaak van de vorige verdachte termen aanwezig om accoord te gaan met een onderzoek naar verdachte's geestvermogens, waarbij de rechtbank zich aansloot, zodat ook deze zaak werd terugverwezen naar de rechtercommis saris. De Bussumse acteur Wim Barij is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot regis seur bij de Ned. Televisiestichting er: to„ gevoegd aan de regiestaf van de KRO- televisie. Volgens diplomatieke kringen te Londen J'ln Amerika, Frankrijk en Engeland ■jnn conferentie over de handel tussen Oost en West overeengekomen een aan tal gnea,.rcn te schrappen van de lijsten tan goederelli die als strategische mate rialen worden beschouwd en niet mogen Worden geleverd aan de landen van hel Sovjetblok. In de bijeenkomst vverd alleen in prin- °'pe overeenstemming bereikt over ver hindering van het aantal onder het uit voerverbod vallende goederen. De her "'ene lijsten zullen worden onderzocht een op 13 April te Parijs te houden vei Kadering van de 15 landen, die besloten hebben geen goederen Van strategische waarde aan te leveren. de communistische landen De verzachtende besluiten hebben geen betrekking op het strenge verbod, dal Voor de uitvoer naar China en Noord Korea geldt, en dat volledig zal worden gehandhaafd. Behalve tot verhoging van het aantal soorten goederen, dat niet onder het uit voerverbod valt, besloten de Westelijke „grote drie", tot verhoging van de maxi ma. die voor de uitvoer van bepaalds •ederen naar de communistische landeo an Europa gelden. De verruiming geldt o.m, voor bepaalde soorten machinewerk tuigen en aardolieproducten. In Juli 1953 hebben wij in ons blad een beschouwing gewijd aan de moeilijkhe den welke nog in de weg stonden aan de ondertekening door Nederland van de Londense overeenkomst inzake de Duitse buitenlandse schulden. Het liet zich toen volgens uitlatingen van bevoegde zijde aanzien, dat in Augustus of September 1953 overeenstemming zou kunnen wor den bereikt met de Duitse Bondsrege ring t.a.v. het voeren van officiële onder handelingen over de Nederlandse claim tot restitutie van de zg. Auslandsbonds. Zoals bekend zijn tijdens de oorlog Aus landsbonds (d.w.z. obligatiën van Duitse debiteuren, welke in vreemde valuta lui den) voor een bedrag van circa 200 mil lioen met waardeloze marken door Duits land aangekocht. Zij zijn terecht gekomen in Giro Sammeldepot te Berlijn, alwaar zij door de Russen zijn geroofd, die ze later ten dele weer op buitenlandse beur zen hebben verkocht. Nadat bedoelde overeenstemming zou zijn bereikit, zou Nederland kunnen overgaan tot onder tekening van de Londense schuldenover eenkomst. Van deze verwachting is niets terecht gekomen. Er zijn wel in Augustus 1953 officieuze NederlandsDuitse besprekin gen gevoerd, doch tot nog toe heeft de Duitse Bondsregering zich niet bereid verklaard tot het voeren van officiële on derhandelingen over de Auslandsbonds. Steeds hadden de Duitsers het een of an der motief om de zaak uit te stellen. In werkelijkheid is men echter niet bereid te onderhandelen. In Nederlandse krin gen verwondert nicn zich hierover. Men heeft zich immers van Nederlandse kant bereid verklaard om te gaan praten over een aantal andere uit de oorlog ontstane financiële kwesties Toen de Nederlandse autoriteiten inza gen dat Duitsland beslist weigerachtig was tot onderhandelingen over de Aus landsbonds. hebben zij zich tot de ver tegenwoordigers van de Geallieerde Hoge Commissie in Duitsland gewend, teneinde het standpunt van deze commissie over de aangelegenheid te vernemen. De Hoge Commissie is op grond van het Bezet tingsstatuut terzake van de Nederlandse claim bevoegd. Het schünt, dat men bij de Hoge Com missie van mening was, dat voor onze claim t.a.v. de Auslandsbonds eenzelfde regeling zou moeten worden getroffen als t.a.v. de restitutie van de ryksmarkcffec ten is gesclfied. Zoals bekend is laatstgenoemde kwestie bij bilaterale onderhandelingen tussen Nederland en Duitsland geregeld. De Ho ge Commissie wenste echter niet zelf di rect een officieel standpunt in te nemen en heeft zich gewend tot instructies van de regeringen van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten. Het antwoord van de Engelse en Franse regering is bij de Hoge Commissie binnengekomen, doch het ant woord van de Ver. Staten is er nog niet. Eerstgenoemd antwoord van de Engelse en Franse regeringen is voor ons redelijk bevredigend. De Nederlandse regering moet echter het antwoord van de Hoge Commissie op een officiële nota, welke op 19 Maart tot de Hoge Commissie is gericht, ontvangen. In Duitsland zelf bestaan er drie stro mingen t.a.v. het vraagstuk. De ene is voorstander van een regeling met het doel het internationale crediet van Duitsland te herstellen Een andere richting is voor stander, maar wil de regeling koppelen aan de behandeling van tal van financiële kwesties, welke met de oorlog verband houden. Een derde stroming is tegenstan der en meent, dat het geen zin heeft iets te betalen, waartoe men niet gedwongen wordt, gezien de budgetaire gevolgen. Nu is laatstgenoemd standpunt aanvechtbaar volgens de Nederlandse opvatting. Het manco (de stukken welke niet aan gemeld worden of niet erkend worden) dat uiteindelijk door de toepassing van het Wertpapierbereinigungsgezetz fiir Auslandsbonds beschikbaar komt. zal een voordeel vormen voor de republiek of de instelling welke de stukken heeft uit gegeven. (Dit is nog geen uitgemaakte zaak). Indien nu Nederland Auslandsbonds krijgt toegewezen, dan zal het manco kleiner worden en dus het voordeel dat de republiek of de uitgevende instelling der stukben uit het manco zou trekken, slechts geringer worden. Van Nederlandse kant wijst men er op dat het Wertpapierbereinigungsgesetz für Auslandsbonds is opgezet ten einde te voorkomen dat de Russen met enorms claims zouden komen opdagen voor de in Berlijn gestolen effecten uit Duitse depots Het gaat niet aan dat de Duitse debiteuren of de Duitse staat zou profiteren ten koste van geallieerden. Zolang nog geen zekerheid bestaat, dat t.a.v. het uit Nederland verdwenen bezit aan Auslandsbonds een voor Nederland aanvaardbare regeling kan worden be reikt, meent de Nederlandse regering alles te moeten nalaten, dat de gerechtvaar digde aanspraken van haar en haar onderdanen ongunstig zou kunnen beïn vloeden. Met name zou dit geschieden door toetreding tot de Londense Schulden overeenkomst. Deze toetreding zou de erkenning van de geldigheid van hst Duitse Auslandsbondsbereinigungsgesetz impliceren, welke wet niet voldoende waarborgen bevat, dat rechtmatige resci tutieaanspraken worden gehonoreerd. Er kenning van de geldigheid van het Aus- landsbondsbereinigungsgezetz brengt met zich mede, dat b.v. gedepossedeerden zich in hoogste instantie zouden moeten heb ben te onderwerpen aan het oordeel van een Duitse rechter over de vraag, wat onder van Duitse zijde gedurende de be zetting gepleegde roof zou moeten worden verstaan. De hiertegen bestaande oe- zwaren in het bijzonder voor ons land als voormalig bezet gebied, dat de twijfel achtige eer genoot met een Duitse Zivil- verwaltung bedeeld te zijn, gelden des it sterker, nu het i.e. gaat om Auslandsbonds welke juist in het buitenland zijn uit gegeven, ten einde te bewerkstelligen, dat Duits recht niet toepasselijk zou zijn. Op dit moment kan nog niet gezegd worden, wanneer tot ondertekening van de Schuldenovereenkomst zal worden overgegaan. Dit zal mede afhangen van de reaciic van de Geallieerde Hoge Com- missie op de Nederlandse nota van 19 Maart j.l. Van Nederlandse zijde wordt er op ge wezen dat al dan niet toetreding tot de Duitse Schuldenovereenkomst aan het be staan van de Duitse verplichtingen tegen over Nederland niets afdoet. Het streven van de Nederlandse regering blijft echter gericht op een zo spoedig mogelijke onder tekening der overeenkomst en de regering is daarom ook diligent teneinde te trach ten te voorkomen, dat Nederlandse credi teuren, wier vorderingen onder de Duitse schuldenregeling zouden kunnen vallen, door de vertraging worden benadeeld p grond van het vervallen van een aantal in de Duitse Schuldenovereenkomst opge nomen termijnen, Maandag is het drie-jarige dochtertje Nelly van de familie A. St.-St. te Honselersdijk door een noodlottig ongeluk om het leven gekomen. De kleine viel in de Van Goesstraat van het trottoir tegen een juist wegrijdende vrachtauto van een Haagse firma. Het meisje scheen met de schrik vrij te zijn gekomen, doch vijf mi nuten, nadat het bij een tante was binnen gedragen, overleed het slachtoffertje. „JOHAN v. OLDENBARNEVELT" NAAR AUSTRALIË Met 1400 emigranten Het m.s. „Johan van Oldenbarneveit" van de N.V. Stoomvaart Mij „Neder land" vertrekt Donderdag a.s. om 4 u. 's middags met ongeveer 1400 emigran ten naar Australië. De inscheping te Amsterdam, die zal worden bijgewoond door een groot aantal emigratiefunctio narissen uit Overijssel en Utrecht, zal om ongeveer 9.30 's morgens beginnen. Toen de familie N. K. S., na een brui loft in Leeuwarden, Maandagavond in haar woning aan de Hereweg te Gronin gen terugkeerde, ontdekte men, dat in brekers hun slag hadden geslagen. Via een raam aan de achterzijde van de wo ning zijn ze binnengekomen. Er werd een kast opengebroken, waaruit twee geldkistjes met een totale inhoud van met het feit, dat er circa v>0 KLM.-era werkzaam zijn bij de G.I.A. Bij het bepalen van de tijd liirriet is men er van uitgegaan, dat dit personeel ge leidelijk zal afvloeien en in 1960 tot circa nu! zal zijn gereduceerd. M"n reken' er op dat eind 1956 hun aan'ai tot de helft zal zijn teruggebracht Het'nen geenszins de mogelijkheid uitsluit, dat deze direc teur op verzoek van de Indonesische autoriteiten ook na 1956 no5 v handhaaft! zal blijven Zijn speciale taak zal zijn leiding te geven aan de technische bij stand en de „operations" Overigens be staat er gerede aanleiding orr> tt betwijfe len, of men in 1960 in Indonev'ë al zo ver met de opleiding van pers mee] zal zijn dat men het buiten Nederlandse krachten kan stellen. Het oorspronkelijke contract met de Garuda gold tot 1980. Dit is nu terugge bracht tot 1960. terwijl partijen ook tot een vroegere opzegging kunnen over gaan mits zij een termijn van 6 maanden in acht nemen. Drs. Van der Ploeg hoopt, dat het bestaan van deze mogelijkheid er juist toe zal bijdragen, dat er geen gebruik van wordt gemaakt. De technische bijstand wordt in deze vorm verleend, dat de K.L.M. personeel ter beschikking stelt tegen kostprijs plus een vergoeding van enige centen per ton-kilometer. De vergoeding is lager dan vroeger maar wordt toch nog rede lijk geacht. Zij zal in totaal enige hon derdduizenden guldens per jaar belopen. Overeengekomen is ook, dat geen wij ziging zal worden gebracht in de positie van het Nederlandse personeel dan in overleg met de Nederlandse directeur. Over de periode van 4 jaar, dat de K.L.M. aandeelhoudster is geweest in de G.I.A., zal een dividend worden uitge keerd van 5 pCt. per jaar. hetgeen in totaal neerkomt op een bedrag van f 3 millioen. In deze 4 jaren is geen verlies geleden, hetgeen drs Van der Ploeg een bevredigende situatie vindt. De G.I.A. heeft thans een vloot van 38 toestellen en circa 3000 man personeel (het Neder landse niet meegeteld). De piloten zijn grotendeels buitenlanders. Als de Indo nesische regering dit wenst zal de K.L.M. zich met de opleiding belasten. De besprekingen met de Indonesische regering zijn volgens drs. Van der Ploeg zeer vriendschappelijk verlopen. De lange duur zes weken moet ver klaard worden uit het feit, dat de leden van de Indonesische delegatie nog tal van andere werkzaamheden hadden. Bo vendien was hun delegatie zeer hetero geen samengesteld en moesten herhaal delijk ruggespraken plaatsvinden. Het kabinet heeft niet minder dan twee wger over deze kwestie vergaderd. Uitsluitend aan deze vertragende factoren is het te wijten, dat de overeenkomst niet eerder is tot stand gekomen. (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Wychen was ter ore gekomen, dat de Ned. Hervormde Ge meente aldaar niet langer in staat was een eigen dominee te beroepen. Het katholieke raadslid Th. Janssen stelde voor, dat de raad zijn Prot, Chr. medebroeders te hulp zou komen door het verstrekken var een gemeentelijk subsidie van 600 per jaar Wethouder Klaseh merkte op, dat men voor een principiële beslissing stond en vroeg zich af, wat men in andere gemeen ten zou doen, waar een kleine katholieke minderheid in dezelfde omstandigheden zou verkeren Voorzitter mr Van ThiH was van oordeel, dat het inderdaad om een principe gaat, maar dat Wychen een eigen politiek voert en niet afhankelijk is van wat andere gemeenten doen of laten. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel geaccepteerd. (Van onze correspondent) In de laatste maanden opereerde in het Zuiden van Limburg een persoon, die zich speciaal bezig hield met het inbreken in kerken. By zijn laatste inbraak, in de kerk te Ileugem by Maastricht, werd hy ont dekt, doch hy wist te ontkomen. De politie kreeg nu echter een zo goed signalement in handen, dat de man kon worden gear resteerd. Het is de 28-jarige meubelmaker H. H„ zonder vaste woon- of verblijf plaats. De aanhouding geschiedde gisteren door de rijkspolitie te Rothem. Bij het verhoor is gebleken, dat H. zich in de laatste maanden aan een flink aantal kerkdief stallen heeft schuldig gemaakt, o.a. te Kerkrade, Kaalheide, Schaesberg, Geleen- hof, Bunde, Valkenburg, St. Martinus, Wijk-Maastricht en Heugem. Hierbij ont zag hij zich niet tabernakels te openen en verder de kerken op de meest walge lijke wijze te onteren. H„ die zich vroeger reeds aan meerdere vergrijpen op dit gebied heeft schuldig gemaakt, is voorgeleid en ingesloten. De chauffeur J. M. uit Hoorn is gister middag met een vrachtauto van een firma uit Avenhorn, vermoedelijk doordat hij enkele duizenden guldens verdwenen. De I onwel werd, te water gereden en ver- brandkast was van haar plaats gehaald, dronken. Het slachtoffer was gehuwd en maar bleek niet geforceerd. I vader van drie kinderen. Het waren frisse toestanden, waarmee de Bredase politierechter zich gistermid dag bemoeide, frisse toestanden in de douaneloodsen te Roosendaal. Een viertal douane-ambtenaren en verder stations arbeiders en knechten van expediteurs hebben het in de periode van 1948 tot 1952 heel normaal gevonden als zij zich uit de dozen en pakken en kisten goederen, wel ke in de loods ter in- of uitklaring kwa men. allerlei kleine artikelen, toeëigen- den, zoals dameskousen, truitjes, vesten, schoenen, vulpennen, ritssluitingen en nog vele andere meer. Tot grote ergernis natuurlijk van de geadresseerden, die bij het ontvangen van de goederen moesten constateren, dat niet alleen de verpakking was bescha digd, maar bovendien een dozijn maar tien of elf meer telde, of een gros maar 140. Hetgeen weer de nodige soesah gaf van correspondentie met de leveranciers, ongenoegen, credit-nota's en wat niet al. Veertien van deze oneerlijke lieden nu, onder wie de genoemde vier douaniers, moesten zich gisteren verantwoorden. De officier van justitie, mr Houben. hekelde in zijn requisitoir op scherpe wijze de toestanden in de douaneloods van het Roosendaalse station. Hij consta teerde in de allereerste plaats, dat hier enkele douaniers hadden gestolen. Zij hadden bovendien verzuimd de toestand van de verpakking na te kijken. Op een gegeven dag, zo zeide de officier, lagen er in de doua" "loods wijnvaten voor verifi catie opgeslagen. De thans terechtstaande douaniers trokken een monster en zij de den dit zo, dat iedereen de kans had de wijn te proeven. Een der verdachten be kende ter zitting, dat hij op een keer 10 a 12 flesjes wijn mee naar huis had ge nomen. De zaken van vier verdachten werden verwezen naar de meervoudige kamer, omdat verdachten ontkenden of andere verklaringen aflegden dan voorheen. Het betrof hier de zaken van de grensicom- mies A. van B, de assistent van de be lastingen W. K„ de rijwielbewaker J. van G. en de thans op pensioen gestelde veri ficateur N. de H. Als de hoofddader beschouwde de of ficier twee emballeurs, te weten C. van G. en J. v. d. W„ die reeds twee maanden in voorarrest hebben doorgebracht. Tegen hen eiste hij twee maanden on voorwaardelijk met aftrek, bovendien vier maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd Het vonnis viel conform de eis van de officier. De andere acht verdachten werden ver oordeeld tot geldboeten van 40 gulden subs. 8 dagen, twee van hen werden ver oordeeld tot 6 weken gevangenisstraf voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5