Minister Algera opende Rijks weg Amsterdam-Utrecht Sovjetrussiscli danstheater naar ons land f f CONCERTGEBOUWORKEST NAAR AMERIKA Rotterdammers leverden koorts- werende tabletten aan Hongkong Voorafgaande beledigingen aan de premier Maarschalk thans leider van actie tegen de E.D.G»? SLIMME BOTERSMOKKELAARS Melksanering Nederlands modernste verbinding naar het hart van het land Juin srede deed de deur dicht Jaarbeurs ontving lioog bezoek Intern. Maria-congres 24 Oct.-l Nov. Zend spoedig Uw kaart in voor de NATIONALE PAASLOTERIJ 1954 Prof. Cleveringa 60 jaar Gevangenisstraf geëist wegens opmaken van valse exportbrieven Turkije en Pakistan tekenen verdrag VRIJDAG 2 APRIL 1954 PAGINA 5 Het grote ogenblik Hoofd en hort, vereend VERDUISTERING BIJ HERWONNEN LEVENS KRACHT Gefingeerde nota's uitgeschreven te 5 AMSTERDAM-DJAKARTA IN 39 UUR Misbruikten hoefijzerverkeer NederlandBelgië WESTEUROPESE PRIMEUR VOOR AMSTERDAM In totaal een waarde van f 30.000 aan prijzen Een kwartje per lot WEER TWEE NIEUWE MIJNENVEGERS Op 7 April vertrek uit Norfolk naar Den Helder VAN NEW ORLEANS TOT TORONTO HANGEN DE AFFICHES Ontslag als NATO'Com mandant? Laniel: „Geen andere keuze Zes verschillende programma' s PATER LAMERS S.C.J. NAAR KOREA JONGEN STAK HAND IN GEHAKTMACHINE II (slot). HET VRAAGSTUK van de melksanering heeft uitsluitend betrekking op de rationalisatie van de melkbezorging aan huis. De winkelverkoop is niet in het geding. Daar waar de melksanering als probleem aan de orde is, gaat het dus uitsluitend over de thuisbezorging. De voorstelling, alsof de detaillist en de consument door de saneringsvoorschriften ook beperkt worden in de winkelverkoop, is onjuist. Het probleem, dat zich in vele gemeen ten van ons land voordoet is, dat door het onbeperkte slijtgebied van alle melk- detaillisten ter plaatse bepaalde aanwijs bare nadelen ontstaan, zowel voor de leveranciers als voor de consument. Door het slijtgebied te beperken kunnen vele van deze nadelen worden opgeheven. Een dergelijke beperking is zeker geen taak van de overheid. Dat stellen wij voorop. Wel kan hier een taak liggen voor de betrokken ondernemers in overleg met de andere betrokkenen. Ook kan e> aan leiding bestaan voor de overheid en met name voor de bedrijfsoverhcid om desbetreffende regelingen te sanction- neren. Aan zo'n beperking kunnen, zoals ge zegd, bepaalde belangrijke voordelen ver bonden zijn. Maar er kunnen ook nadelen zijn. Het gaat er nu maar om deze voor- en nadelen tegen elkander af te wegen, waarbij ervoor gewaakt dient te worden, dat de essentiële belangen van alle direct °f indirect bij de melkdistributie be trokkenen niet worden aangetast. Deze betrokkenen zijn de consumenten, de melkdistribuanten, de melkbezorgers in loondienst, de standaardisatiebedrijven en de melkveehouders. De voornaamste voordelen zijn wel de kostenverlaging en de bevordering van de hygiëne en de kwaliteit van de melk. Daarnaast staan nog andere voordelen, zoals de bezorging van de melk op een vroeger tijdstip, de verhoging van de melkconsumptie, het feit, dat de distri- buanlen meer tijd en gelegenheid hebben tot de best mogelijke verzorging van hun bedrijf en hun producten, vergroting van de omzet in nevenartikelen en de verster king van de sociaal-economische positie van de detaillisten als gevolg van de economische samenwerking. Daartegenover staat, dat bepaalde na delen kunnen voortvloeien uit een niet juist opgezette sanering. Van de zijde van de consument denken wij vooral aan de beperkte keuze, welke op zich reeds een ongemak kan zijn, maar ook aan de ge volgen daarvan, zoals het kunnen weg vallen van gezonde concurrentie met weer als gevolg een geringere dienstverlening. Van de zijde van de detaillist denken wij aan het gevaar van verlies van zelf standigheid, van verstarring en sluiting van de branche en van monopolie posities van enkele bedrijven. OM DEZE GEVAREN te vermijden en ieders essentiële belangen tot hun recht te laten komen, zullen aan de sanering dan ook een aantal eisen gesteld dienen te worden. Als essentiële consumentenbelangen zijn te beschouwen: een goed product, rede lijke prijs, gemakkelijke verkrijgbaarheid en behoorlijke bediening. Om deze belan gen tot hun recht te laten komen is het noodzakelijk, dat de consumenten keuze hebben van leveranciers en keuze uit melk en melkproducten van verschillend fabri kaat. Deze keuzemogelijkheden behoeven echter niet onbeperkt te zijn. Men kan om de gedachten te bepalen bij een sanering in de vorm van rayon-indeling een keuze uit drie leveranciers verantwoord achten. Als essentiële belangen van de melk distribuanten zijn aan te merken: vesti gingsregeling, zelfstandigheid, uitbrei dingsmogelijkheden (omzetvergroting) redelijke winstmarge, kostenverlaging, be strijding van ongezonde concurrentie en wering van monopoliepositie door het leverend bedrijf. Het werknemersbelang eist behoorlijke arbeidsvoorwaarden, hetgeen redelijke sociale voorzieningen impliceert, ook bij ongevraagd ontslag tengevolge van ratio nalisatie van de melkbezorging. Zo kan men ook een aantal essentiële belangen aangeven van de standaardisatie- bedrijven en van de melkveehouders. Aan iedere rationalisatie moet men be paalde algemene eisten stellen. Deze kan men in het kort samenvatten als volgt: Er moet behoefte bestaan aan rationali satie, er moet een van belang zijnde reële kostenbesparing worden bereikt, het mid del van de rationalisatie en de wijze, waarop dit in de practijk wordt gehan teerd, moeten recht doen aan de essentiële belangen der betrokkenen en het econo misch netto-resultaat van de rationalisatie moet zoveel mogelijk ten goede komen aan alle belanghebbende groepen. ER ZIJN VERSCHILLENDE systemen van rationalisatie denkbaar. De voor naamste zijn wel die van klantenruil, al dan niet via een klantenruilbureau, een tijdelijke rayonnering en een permanente rayonnering. Het spreekt wel van zelf, dat san het laatste systeem, dat het meest ingrijpende is, de hoogste eisen gesteld dienen te worden. Het eerder genoemde rapport wijst er op, dat naast de grote economische voordelen verbonden aan het systeem van permanente rayonnering, ook onvermijdelijk verbonden is een beperking van het vrije ondernemerschap en wel op langere termijn. Het is daarom vooral ten aanzien van dit systeem, dat men wel zeer goed en zeer concreet voor- en nadelen tegen elkaar dient af te wegen en dat gezien Uit het oogpunt van het belang van het zelfstandig ondernemerschap, de eis gesteld moet worden, dat deze aantasting van het zelfstandig ondernemerschap niet te ver gaat. Het gevaar van zelf-socia- lisatie Is hier reëel aanwezig. Het bedrijfsleven kan overgaan tot sanering op basis van onderlinge afspraak zonder meer. Men kan echter ook van de bedrijfsoverheid, in casu het Bedrijfschap, ren tijdelijke sanctionnering verkrijgen op be rayonnering. Voordat het Bedrijfschap deze sanctie verleent moet vaststaan, dat de overeenkomst voldoet aan bepaalde eisen betreffende de leverancierskeuze der consumenten, het behoud van gezonde concurrentie, het behoud van vrijheid in e melkverkeer, de reële kostenbespa- r'pm' d<? priisreSGling, het percentage deel- 11 h,et onts,ag van werknemers, de verbruü"rs!0PeeCnn levfn*en aan Sroot" heoeo°enrdeg 'T» gl° p 'en rd,ewerk*n* van bet college van. J vu»- juridische vormgeving en de voorlichting aan het publiek Een dergelijke sanctie wordt niet gegeven, beperkte 1duun°Ven^ien iS Gezien het grote belang verbonden aan de distributie van een der voornaamste voedingsmiddelen en de steeds toenemen de belangstelling van de betrokken detail listen voor sanering is het begrijpelijk, dat de overheid als hoedster van het rt r\ Rnmoince linAfrlmin P m Alvorens hij gistermiddag de nieuwe Rijksweg Amsterdam-Utrecht offi cieel opende, heeft minister mr J. Algera des morgens in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in de hoofdstad in een rede het een en ander ver teld over de totstandkoming en de aanleg van deze nieuwe weg, die dc prachtige maar aanzienlijk langere Rijksweg door de Vechtstreek vervangt. Op basis van de bestaande verkeersintensiteit, aldus spreker, geeft de nieuwe weg per jaar ecu besparing van ongeveer 10 millioen voertuig- kilometers, ongeveer 2 millioen liter benzine en circa 450.000 manuren of omstreeks 19.000 etmalen. Behoudens dc bouw van een groot aan tal kunstwerken moesten voor deze weg aanleg, waarmee een bedrag van 50 mil lioen was gemoeid, 28 bruggen en viaduc ten worden gebouwd. De minister noem de de nieuwe brug over de Amstcl, die omstreeks 3.5 millioen kostte, wel het grootste kunstwerk in deze weg. Na er op te hebben gewezen, dat de nieuwe weg de toeneming van het ver keer nog meer zal stimuleren en een rol van betekenis zal vervullen als aan- en afvoerweg naar en van Schiphol, zeide de minister, dat om een inzicht te krijgen in de verkeersintensiteit het Verkeer op de nieuwe weg en op enkele andere we gen met behulp van automatische ver- keerstellers zal worden geregistreerd. Tenslotte deelde mr Algera mee, dat H.IVt. de Koningin ter gelegenheid yan de openstelling van deze nieuwe Rijksweg beeft benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau: ir M. E. Rijpcrman uit 's Gravcnhage, hoofdingenieur van dc Rijkswaterstaat en tot ridder in die orde dc heer P. de Wit uit Utrecht, technisch hoofdambtenaar van de Rijkswaterstaat. Ook werd het woord gevoerd door de burgemeester van Utrecht, jhr mr C. de Ranitz, die namens de stad Utrecht zijn gelukwensen aanbood aan minister Al gera en Amsterdam met de opening van de nieuwe weg. waarmee een jarenlange wens van Utrecht in vervulling gaat. Amsterdams loco-burgemeester, wet houder mr A. de Roos, merkte in zijn toe spraak o.a. op. dat de nieuwe verbinding tussen Domstad en hoofdstad de rijtijd met een half uur heeft verkort. Over de oude weg, met op elke 250 meter een bocht., had een automobilist een uur no dig om van Amsterdam de hoofdstad van Neerlands centrale provincie te berei ken. Ook is het watersportgebied van de Vinkeveense plassen nu dichter bij Am sterdam komen te liggen. De meest mo derne weg van ons land verbindt nu beide steden. Spreker releveerde, dat de nieuwe Am stelbrug vier millioen heeft gekost, waar van Amsterdam een kwart heeft betaald. Het is de grootste voorgespannen beton- brug in ons land, waarvan de totstand koming een mijlpaal in de geschiedenis van de Nederlandse bruggenbouw bete kent. Daarna, om precies te zijn om vijf minuten voor half vier, draaide minis ter Algera 't nieuwe verkeersbord van de ANWB in de rotonde voor de nieuwe Amstelbrug in de juiste richting. In ie paal van het hord, dat via de Amstcl- dük naar Utrecht wees, was een holle huis gestoken. Dc parmantige 4-jarige De dag van gisteren was voor dc Jaar beurs zeer belangrijk door het bezoek van een groot aantal hoge autoriteiten. In de Buitenlandse Club heette gistermorgen de Jaarbeursleiding bij monde van dc voorzitter van de raad van beheer, mr W. H. Foekema Andreac en van de directeur, mr H. A. R. Schuit, deze gasten welkom. Onder hen waren de minister van Wa terstaat van Mexico ir E. Chaez; de pre sident en de directeur van de Nationale Kamer van Koophandel te Mexico, de he ren E. Ayala en A. E. Iraquirre; de gezant van Mexico dr Emanuel A. Chavez en de secretaris van het Mexicaans gezantschap S. Alva Cejudo. Voorts waren aanwezig de Nederlandse minister ir H. B. J. Witte, prof. dr J. Zijlstra en prof. dr W J. A. Kernkamp, alsmede do zes Antilliaanse gasten van de beurs. De buitenlandse gas ten werden voorgesteld aan Z. K. H. Prins Bernhard, die korte tijd later arriveerde, waarna men een rondgang maakte over de afdelingen op het Vredenburg. In het Zwitserse paviljoen tekende de Prins het Gastenboek; voor de Belgische inzending toonde hij grote belangstelling. Een groot gezelschap ontving de gasten bij het betreden van de Mexicaanse inzen ding in de Landenpaviljoen. Prins Bern hard werd door de Mexicaanse minister van waterstaat ir E. Chavez in het Spaans toegesproken. Het is de eerste maal dat Mexico op een Europese jaarbeurs uit komt. Mr Chavez was van mening dat deze voorjaarsbeurs zou leiden tot ver steviging van de innige relaties, die Mexico en Nederland reeds met elkaar hebben. Voordat Prins Bernhard zich in het middaguur naar de Rayondag in Espla nade begaf heeft hij nog het Jaarbeurs terrein aan de Croeselaan bezocht. Hij toonde speciale belangstelling voor de collectieve inzending van de Rijks Nijver- heidsdienst en de Vereniging van Metaal industrieën in de Bernhardhal, die aan toont, dat in eigen land vele metaalbe werkingsgereedschappen worden gemaakt die zeker met buitenlandse producten kunnen wedijveren. De Prins deed de sug gestie of het niet mogelijk zou zijn, ter wille van de export bevordering als col lectief geheel naar buiten op te treden. Hij zeide zijn medewerking daartoe te wil len verlenen. *a£EN ÏCHT MET HEI SAVEBneuu algemeen welzijn voor dit vraagstuk grote belangstelling toont. Het gevaar is echter niet denkbeeldig, dat deze belangstelling uitmondt in een al te eenzijdige opvatting van algemeen belang en het vraagstuk te negatief benadert. Men mag van de over heid ook open oog verlangen voor de positieve waarde van een verantwoorde sociaal-economische versterking van het bedrijfsleven, uiteraard binnen de grenzen, welke de belangen van alle betrokkenen stellen. Het is een eis van algemeen belang, dat uitwassen worden uitgesneden. Maar het is tevens een eis van algemeen belang, dat saneringspogingen welke de garantie bieden, dat de belangen van alle be trokkenen worden gediend, positief wor den benaderd. P. kleinzoon van hoofdingenieur Rijpcr man reikte de hierin passende knop aan dc minister over. Het speet hem wel, dat hij de prachtig glimmende knop moest afstaan, maar hij verrichtte de hem opgedragen taak keurig. Het draaien van het bord geschiedde met vaardige hand en de bewindsman trok vervolgens de 8 van het cijfer 38 weg, waardoor dc nieuwe afstand van 33 km zichtbaar werd. Daarmee was Rijksweg no 2 dan officieel geopend. De Amsterdamse politiekapel zette een pittige mars in en de lange file van ruim 150 auto's reed over de brug de weg op. Honderden Amsterdammers, die zich door het nogal gure weer en de dreigende be wolking niet lieten weerhouden, hadden zich in de omgeving van de rotonde, waarin aan masten de nationale, Amster damse en Utrechtse vlaggen in de wind wapperden, opgesteld. In de stoet reed ook een delegatie van arbeiders mee, die aan de weg hebben gewerkt; bij de brug. was een vertegenwoordiging van arbei ders, die deze hadden gebouwd. In Utrecht werd het gezelschap op het stadhuis ontvangen. Op het bordes van het stadhuis had zich een ontvangstcomité van Batavieren, compleet met knots en hun hoofdman Alvin, opgesteld. Bij hen bevond zich ook Het internationale Maria-congres ter gelegenheid van het Maria-jaar, waarvan de datum nog niet bekend was, is vast gesteld van 24 October tot 1 November a.s. De zittingen van het congres zullen in de lokalen van de Lateraanse univer siteit plaats vinden. Het hoofdthema van het congres zal de leer omtrent het dogma van de Onbe vlekte Ontvangenis zijn, welke leer in verband zal worden gebracht met andere prerogatieven van de Allerheiligste Maagd, zoals haar goddelijk moederschap, haar tenhemelopneming, haar deelneming aan het verlossingswerk. De historische ontwikkeling van deze leer, de gods vrucht tot Maria onder de titel van On bevlekt Ontvangene en de voorstellingen van het dogma in de gewijde kunst zul len onderwerpen van studie van dit con gres vormen. Op het kantoor van „Herwonnen Levenskracht." te Utrecht kwam men verleden week tot de onaangename ont-. dekking, dat een van de bedienden, een 35-jarige man, door valsheid in ge schrifte, verduistering heeft gepleegd. Voorzover men tot heden heeft kun nen nagaan, beloopt het verduisterde bedrag ongeveer f 35.000. De man heeft zich dit kunnen toeëlgenen door het uit schrijven van gefingeerde nota's voor huisverpleging van t.b.-patiënten. Tegen over de politie heeft hij een bekentenis afgelegd, waarna hij is ingesloten. de Romeinse hoofdman Cornelius. De twee „geconserveerde" aanvoerders ble ken vlot en geestig van de tongriem ge sneden te zijn. Hoofdman Cornelius b.v. vertelde, dat men in de tijd dat de Ro meinen in onze streken vertoefden, al een verbinding had voorzien tussen wat eens het hoofd van Nederland 'zou wor den (Amsterdam) en wat voorbestemd was het hart van het land te zijn (Utrecht). Hij verbond daaraan de waar schuwing, dat het hart tik-tak zou gaan slaan als het hoofd zich teveel te buiten zou gaan aan tak-tiek. Minister Algera, die zich kennelijk bedreigd voelde door de Stichts-Bataafse knotsen, kon er toen niet onderuit ook nog een woordje te spreken. Het feestelijk gebeuren werd daarna nog geruime tijd in de hall zo wel als in de raadskeldergewelven van het stadhuis verder gevierd. Op 11 April a.s. gaan de Belgen ter stembus om zich uit te spreken over de verkiezing van een nieuw Parlement. Grote borden, de punten van de party - programma's naar voren brengend, wekken de kiezers op om de „juiste te stemmen. De 14000 kilometer lange luchtroute AmsterdamDjakarta van de K.L.M. zal met ingang van 10 April a.s. eenmaal per week worden afgelegd in 40 uur en een maal per week in 39 uur. Dit is mogelijk, omdat deze vluchten met Lockheed „Super Constellations" zullen worden ge maakt en de nachtstop te Bangkok ver valt. Sinds de watersnood is het veer Ferk- polderKruiningcn buiten gebruik ge steld. Teneinde het goederenverkeer met Zeeuws-Vlaanderen gaande te houden, wordt door de handel gebruik gemaakt Volgende week Dinsdag zal Amsterdam dc primeur voor West-Europa krijgen van het Sovjctrussische Volksdanstheater „Bcrjozka". Dit optreden zal plaatsvinden in het theater Carré en wel nadat Martha Graham haar bijzondere kunst heeft ge toond en voordat Antonio met aijn nieuw Spaans ballet de planken aan de oever van dc Amstel zal doen dreunen. In een uitermate snel tempo is dit optreden van het Sovjctrussische Volksdansthcater mo gelijk gemaakt. Woensdag 38 Maart kwam dc definitieve toezegging van de zijde van de Russen. Er moest snel worden beslist, anders zou dc primeur naar Engeland zijn gegaan. De heer Wunnink van Carré en de heer Meyer Hamel zetten hun schou ders onder de zware taak om alles spoedig te regelen en dank zij een bijzondere medewerking van diverse ministeries is het mogelijk gemaakt dat Zaterdag j.T. bin nen drie uur de zaak beklonken was en naar Moskou kon worden getelegrafeerd voor de vereiste visa. Het tournée zal als volgt verlopen: 6, 7 en 8 April Amsterdam (Carré); 9 April Arnhem (Stadsschouwburg)! 10 April rust dag; 11 April Bussum (Concordia); 12 April Haarlem (Stadsschouwburg); 13 April Lei den; 14 April Utrecht (Grote Schouwburg); 15 April Leeuwarden (Harmonie); 16 April rustdag; 17 April Groningen (Stadsschouw burg); 18 en 19 April Den Haag (Kunsten en Wetenschap); 20 April Rotterdam (Stadsschouwburg);21 April Den Haag; 22 April rustdag; 23 April Hilversum (Gooiland); 24 April nog onbekend en 25 April Matinee in Rotterdam. De Russische regering vat het optreden van dit danstheater hoog op. Gisteren is n.l. via radio Moskou bekend gemaakt dat het Volksdanstheater „Berjozka" naar het buitenland vertrokken is voor een optre den in Nederland en in Engeland. Zater dagavond zullen de veertig danseressen vergezeld van de vijf musici en twee zan geressen op Schiphol aankomen met een speciaal gecharterd K.L.M.-toestel, dat de groep uit Praag haalt. De dansgroep ontleent haar naam „Ber jozka", dat letterlijk vertaald „Berken boompje" betekent, aan een dans van een groep amateurs uit de omgeving van Ka linin. In 1948 werd deze groep eerste-prijs- winhares op 'n groot concours voor volks dansen. Het Cultuurinstituut te Moskou MAARMAAR! NOG Uw lotkaart niet ingestuurd? (Postrek. 80.700 t.n.v. Secr. Landelijke Kath. Actie, I-leemstede) 12 Hoofdprijzen t.iv.v. f 7000.—, f 3000.—, f 1600.— enz. enz. Lotkaarten nog gratis en franco verkrijgbaar: POSTBUS Goedgek. bij Min. besch. v. 10-2-'54 2de Afd. A. No L.O- 520/261 A HEEMSTEDE zag in het optreden van deze amateurs aanleiding om aan de balletmeesteres Na- dezjdina opdracht te geven de groep onder haar leiding,te nemen. De beste amateurs werden aangevuld met beroepsdanseres sen o.a. uit het beroemde Bolsjoi-theater. De groep kreeg de officiële naam „Berjoz ka" en begon een triomftocht door Rus land en het buitenland. De groep is reeds met veel succes opge treden in Hongarije, Tsjechoslowakije, Roeprenië, Polen, Finland, Zweden, Noor wegen, Oost-Duitsland en Oostenrijk. De volksdansgroep toont niet alleen dansen uit de omgeving van Kalinin, de bakermat van de groep, maar ook uit de Oeral en de Kaukasus. Het ensemble bestaat uit vrouwen. De muzikale begeleiding o.a. door drie accordeonisten en een balalai kaspeler is in mannenhanden, terwijl de volksliederen door twee zangeressen wor den uitgevoerd. Na Nederland zal de groep in Engeland op tournée gaan. Van daar gaat de groep terug naar Rusland. Men kan dit optreden zien als een koers wijziging in Rusland, waarbij de cultuur- uitwisseling een grotere rol zal gaan spe len dan voorheen. Zoals bekend zal de Comédie Franchise een Molière opvoering in Moskou geven en in ruil daarvoor het grote Russische staatsballet in Parijs krij gen. Het is niet geheel uitgesloten dat het optreden van dit klassieke ballet ook buiten Frankrijk zal plaats vinden en wel licht zal het ook in ons land komen. Maar hierover valt niets met zekerheid te zeg gen. Bu. van het z.g. hoefijzerverkeer, wat er op neerkomt, dat goederen, bestemd voor genoemd gebied, uit Nederland via Bel gië worden ingevoerd. Smokkelaars heb ben in deze handelsweg een aantrekke lijke mogelijkheid gezien om geld te ver dienen. Uit een onderzoek is komen vast te staan, dat smokkelaars op een z.g. kust- paspoort, dat voor het hoefijzerverkeer vereist is, in Noord-Brabant 80 kisten met eik 50 kg boter hadden ingeladen en de bestelauto normaal door de douane hadden laten verzegelen. In België wer den de kisten gedeeltelijk verwisseld, zonder dat de verzegeling werd geschon den Achter de zitplaats van de bestuur der was nl. een geheime toegang tot de laadruimte aangebracht, waarlangs men bij de lading kon komen. Toen de Ne- derlandse douane dan ook in Hulst de visitatie verrichtte, bleken 45 kisten zaagsel te bevatten; 20 waren leeg en de overige 15 lagen, gevuld met boter voor een eventueel onderzoek, vooraan. Naar aanleiding van deze ontdekking werden enige personen in arrest gesteld. Het onderzoek duurt nog voort, doch in middels is wel gebleken, dat de smokke laars al drie keer eerder op de geschet ste manier boter hadden vervoerd. Vandaag (Vrijdag) viert prof. mr R. P. Cleveringa te Leiden zijn zestigste ver jaardag. Velen zullen bij deze gelegen heid terugdenken aan de bezettingsjaren, toen prof. Cleveringa de Leidse Univer siteit moedig voorging in het "verzet. Hij was het, die pp 26 November 1940 open lijk protesteerde tegen de afzetting van de Joodse professor E. M. Meyers. Tij dens zijn protestrede in het groot audi torium van de universiteit werd prof. Cleveringa herhaaldelijk door een enthou siast applaus onderbroken en na afloop zetten de studenten spontaan het Wilhel mus in. Een dag na dit gebeuren werd prof. Cleveringa gearresteerd en opgesloten in het Oranjehotel te Scheveningen. Na de bevrijding viel hem de eer te beurt op 10 Mei 1946 te mogen optreden als pro motor bij de ere-promotie van Winston Churchill aan de Leidse Universiteit. Op wetenschappelijk terrein verwierf prof Cleveringa zich grote verdiensten. Als hoogleraar in het handelsrecht en het burgerlijk procesrecht is hij in Ne derland de grootste autoriteit op het terrein van het zeerecht. De mijnendienst in Den Helder zal, naar men verwacht, binnenkort twee gloednieuwe mijnenvegers krijgen. Hr Mr. „Bolsward" en Hr. Ms. „Borne", de vierde en vijfde van een serie kust- mijnenvegers, die Nederland overeen komstig het programma voor wederzijd se militaire bijstand van Amerika ont vangt, zullen nl. op 7 April a.s. uit Nor folk in de staat Virginia met bestem ming Nieuwediep vertrekken. De sche pen staan onder bevel van de luitenant ter zeer der tweede klasse Anthonie L. van der Cingel uit Capelle aan den IJssel en T. H. de Meester uit Bussum. Een vacantiereisje is het nu niet di rect, de tournee die het Concertgebouw orkest in October en November door Amerika gaat maken. In nauwelijks 8 weken tijds zullen maar liefst vier-cn- veertig concerten gegeven worden, waar bij men dan de vermoeienissen van 5800 mijlen bus-reis moet optellen. Eduard van Beinum en Rafael Kubelik zullen het orkest tijdens de tourne lei den; zes verschillende programma's zijn In zijn requisitoir kwam de officier van Justitie tot de overweging, dat beide ver dachten hebben geweten, dat de lading naar Hongkong ging, terwijl zij opgaven, dat de bestemming Antwerpen zou zijn. Hij deelde mee dat het Rotterdamse han delskantoor K. geregeld zaken deed met een firma in Hongkong. Deze firma zou volgens hem reeds door de Amerikanen op de zwarte lijst zijn geplaatst. Deze valsheid in geschrifte zou be schouwd worden als ernstige inbreuk op de wetgeving in de Ver. Staten. Strategi sche, politieke en economische belangen staan hier op hét spel, zo meende de offi cier van Justitie, die tenslotte tegen K. tien maanden en tegen Van W. acht maan den gevangenisstraf eiste. De verdediging was van mening, dat de Rotterdamse kooplieden niet te kwader trouw zouden hebben gehandeld. Voor de Rotterdamse rechtbank hebben gisteren terecht gestaan de 45-jarige transito-expert C. A. M. van W. en de 35-jarige exporteur A. A. K., beiden uit Rotterdam. Zij werdën er van verdacht in het jaar 1951 voor Amerika bestemde exportbrieven valselijk te hebben opge maakt, waardoor de Verenigde Staten ern stig zouden zijn benadeeld, aldus de dag vaarding. Het handelshuis K. uit Rotterdam wilde in de V. S. tabletten van een koortswerend middel kopen om deze later weer te ver kopen. Voor de invoer zijn echter export vergunningen nodig van de Amerikaanse autoriteiten. K. en W. moesten daartoe een papier in vullen, waarop stond waar de «tabletten heen zouden gaan. Als plaats van bestem ming zouden zij toen Antwerpen hebben ingevuld, terwijl ze in werkelijkheid naar een firma in Hongkong gingen. Voor Hongkong zouden ze geen vergunning heb ben gekregen, omdat de tabletten vallen onder zogenaamde strategische goederen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). Het besluit van dc Franse minis terraad om maarschalk Juin uit zijn mili taire functies te zetten (welke functies hem in oorlogstijd het opperbevel zouden hebben doen voeren) moge de communis ten verheugen, maar over het algemeen oordeelt men hier, dat de regering wel wat hard van stapel is gelopen. Ook onder de voorstanders van de E.D.G. zijn er velen, die menen dat het conflict de minister-president en de minister van defensie aan de ene zijde en maarschalk Juin anderzijds, hoewel disciplinaire maatregelen noodzakelijk makend, op heel wat eenvoudiger manier had kun nen worden opgelost, dan de verwijde ring van dc maarschalk als regerings raadsman en uit elke legerpost. Men kan Juin de maarschalksstaf niet ontnemen, aangezien de rang van maar schalk niet een functie maar een waar digheid is, op grond van het verleden toegekend. In elk geval verwacht men hier, dat maarschalk Juin thans de voorman zal worden van de strijd welke op het ogen blik tegen dc aanvaarding van dc E.D.G. wordt gevoerd. En dat is bij alle onzeker heid inzake de ratificatie Juist wat men het minst behoefde! Enfant terrible Dat maarschalk Juin zelf, die nimmer een blad voor de mond nam, de regering tot ingrijpen heeft gedwongen is duide lijk. De omgang met maarschalk Juin is voor regeringspersonen steeds zeer moei lijk geweest door diens vierkante en over-vrijmoedige houding. Men zal zich herinneren op welk een laatdunkende wijze hij over een candidatuur voor het Elysée heeft gesproken, zodat president Auriol destijds de vrijheid kon nemen te verklaren dat als één ding hem bij zijn aftreden genoegen deed, het wel was, dat hij maarschalk Juin niet meer hoefde 'te ontvangen. De gebeurtenissen der laatste dagen zijn als volgt: na de geruchtmakende rede werd de maarschalk door de heren Laniel en Ple ven naar Parijs ontboden. Hij antwoordde, dat hij zich naar Marseille zou begeven om zijn zoon af te halen, die na een diensttijd van twee jaren met verlof uit Indo-China terugkeerde. Daarna is het niet meer ge lukt Juin te spreken te krijgen. Hij werd daarom Maandag geconvoceerd voor, een bijeenkomst van het oorlogscomité vafn de opperste defensieraad te houden op het Elysée onder voorzitterschap van de pre sident der republiek. Maarschalk Juin gaf kennis van een reden van verhindering. Hij werd daarop ontboden door premier Laniel voor Dinsdagavond 7 uur. Zoals ge meld is Juin niet verschenen. Hij schreef in plaats daarvan aan de heer Laniel een brief die op het grove af was, o.m. zeg gend, dat hij „niet als door een trompetter opgeroepen wenste te worden'. Laniel en Pleven vertrokken, na vergeefs gewacht te hebben en na vergeefse onderhandelin gen met Juins adjudanten, naar het Elyséa voor een langdurig onderhoud met presi dent Coty. Men besloot de ministerraad tegen kwart voor twaalf 's nachts bijeen te roepen, met opzet zo laat om af te wachten wat Juin zou zeggen in zijn rede van Woensdag. En natuurlijk in de hoop, dat hij op de rede van Auxèrre zou terugkomen. Tever- geefs. Disciplinair ingrijpen was toen een dui delijke noodzaak. Maar wat kan men met de maarschalk doen, gesteld dat men hem zou willen straffen? Oude wetten maken voor maarschalken een vestingstraf van maximaal twee maanden mogelijk. Maar de gestrafte moet door een gelijke in rang naar de vesting worden overgebracht Een gelijke in rang is er echter niet, tenzij men eerst een nieuwe maarschalk zou benoe men. Het merkwaardige is, dat de positie van een maarschalk als zodanig niet gere geld is. Men weet dus ook niet op welke wijze Juin tegen de maatregelen van de regering zal kunnen opkomen. De gevol gen van zijn afzetting, ook voor de rege ring zelf) zal men zonder twijfel echter spoedig vernemen. Maarschalk Juin heeft Donderdagmid dag ccn onderhoud gehad met generaal Gruenther, de opperbevelhebber van de N.A.T.O.-strijdkrachten. Men meent te weten, dat dc maarschalk zijn ontslag aanvrage als bevelhebber van dc Atlan tische strijdkrachten in Midden-Europa heeft ingediend. Frankrijk zou de der tien andere N.A.T.O.-leden reeds een op volger voor Juin hebben voorgesteld. Voordat de Franse regering er toe over ging Juin te ontslaan, zouden verscheide ne N.A.T.O.-afgevaardigden op de weke lijkse bijeenkomst van de N.A.T.O.-raad critiek hebben geuit op Juin's houding. De scherpste critiek zou hierbij zijn ge leverd door de Belgische en de Neder landse afgevaardigden. De raad zal Maandag de behandeling van de kwestie Juin hervatten. Men wenst niet overhaast te werk te gaan., Naar A F P. meldt, zijn sommigen, on danks aile bedenkingen, voorstander van handhaving van maarschalk Juin. De maarschalk zelf heeft geen com mentaar willen leveren op de besluiten van de regering. Volgens kringen, die nauw met hem in contact staan, is hij niet van plan met de regering in debat te treden. De Franse Nationale Vergadering heeft zich Donderdagavond bezig gehouden met de zaak-Juin. Generaal Koenig (ex- Gaullist) achtte dit voorval een zeer ern stig en ongelukkig incident, dat volgens hem „diepgaande invloed zal hebben op 't Franse politieke leven en de politieke ban den tussen Frankrijk en zijn bondgenoten. Premier Laniel verdedigde zijn optreden in de zaak-Juin. Hij verklaarde, dat de re gering geen andere keus had dan de maar schalk van ztjn functies te ontheffen, nadat deze Woensdagavond op een diner zijn uit latingen tegen de E.D.G. had herhaald. „Er is hier geen sprake van een voor of tegen de E.D.G. zijn, het ging er om, of een dienaar van de staat deze staat moet ge hoorzamen", aldus Laniel: „Er is in Juni 1939 een order uitgevaar digd, volgens welke officieren van het Franse leger geen politiek getinte rede voeringen mogen houden, zonder hiervoor tevoren toestemming aan de regering te hebben gevraagd. Indien de maarschalk vergunning zou hebben gevraagd zijn ge weten te ontlasten, zou hem deze ver leend zijn, of niet. zolang hij nog zijn hoge militaire positie had bekleed". Laniel beschreef hoe hij verscheidene malen gepoogd had Juin er toe te brengen hem te bezoeken en zijn gedrag te verkla ren. „Ik heb zelfs mijn eerste secretaris naar hem toegezonden en ik heb hem uit genodigd mijn ambtswoning door een ge heime deur binnen te komen, om de jour nalisten te ontwijken. Doch Juin heeft mijn secretaris niet willen ontvangen. Hij had er bezwaar tegen om, zoals hij het noemde „als een gewoon soldaat op het matje te worden geroepen". Bij stemming heeft de Nationale Verga dering de defensiebegroting met 302 tegen 232 stemmen in tweede lezing goedgekeurd. Tegen stemden de communisten, de so cialisten en ongeveer 25 ex-Gaullisten. Het merendeel van de voormalige Gaullisten onthiel^ zich. Zij wensten zich uit te spre ken zowel tegen de E.D.G., als tegen mi nister Pleven, die zij persoonlijk verant- l woordelijk achtten voor het ontslag van Juin; zij wilden evenwel de regering niet ten val brengen., i door het Concertgebouworkest aan de impresario voorgelegd, deze zal de ge schiktheid daarvan beoordelen in verband met de programma's der andere orkesten. Men zal begrijpen, dat voor zulk een onderneming een geweldige organisa tie is vereist. Zowel van Amerikaanse als van Nederlandse zijde wordt met man en macht gewerkt om alles prima voor elkaar te krijgen. Veel steun ondervindt men daarbij van de Nederlandse Ambas sade te Washington, die een belangrijke schakel blijkt in de correspondentie tus sen de Orkeststichting en de „Columbia Artists Manager", Amerika's grootste im presario. Deze heeft inmiddels ook niet stilgezeten; van New Orleans tot Toron to (de enige stad buiten de V. S., waar het orkest optreedt) hangen nu reeds talloze, enorme affiches, die op Ameri kaanse wijze het Europese orkest aan kondigden. Aardige bijzonderheid van deze trip is wel, dat enige Amerikaanse dirigen ten tot de organisatie ervan hebben ge adviseerd. Ook de tegemoetkoming van de Amerikaanse orkesten is treffend. Boston en Philadelphia hebben beide wat programma's en data betreft geheel en al rekening gehouden met hun Europese collegae. Kubelik en Van Beinum stellen er prijs op ook Nederlandse werken te dirigeren; elk hebben zij twee werken van (nog niet bekend gemaakte) Nederlandse compo nisten gekozen. Voorts treft men in het prospectus onder andere Mahler, Debussy, Ravel en Strawinsky aan. Bruckner en de Amerika-favoriet Sibelius komen niet in het schema voor. De paar dagen rust aan boord van het schip waarmee heen- en terugreis gemaakt worden, is zeker niet overbo dig, gezien het geringe aantal vrije da gen die er zijn; daarbij komt nog, dat de reis de dag na het laatste abonne mentsconcert te Amsterdam aanvangt. Gezien de belangstelling van de ver schillende steden voor een concert in deze tournee (het oorspronkelijke sche ma van 42 concerten moest nog met twee worden uitgebreid), verwacht men een even grote belangstelling van de kant van het publiek. Hetgeen de waar de van deze representatie zeker nog zal verhogen. Het nieuwe verdrag voor vriendschap pelijke samenwerking tussen Turkije en Pakistan is vandaag te Karatsji getekend. Deze samenwerking zal zich uitstrekken op economisch en cultureel gebied, maar ook op dat der defensie. Het verdrag staat open voor andere landen. De beide ondertekenaars verplichten zich, zich niet te mengen in de binnen landse aangelegenheden van het andere land en af te zien van activiteit, die na delig is voor het andere land. Het is het derde verdrag tussen Paki stan en Turkije. In 1951 is een vriend schapsverdrag gesloten en in 1953 een culturele overeenkomst. (Van onze correspondent) Pater R. Lamers S.C.J. te Bergen op Zoom is benoemd tot aalmoezenier in Zuid-Korea, waar hij aalmoezenier Van Benthem zal aflossen. Pater Lamers is geboortig uit Bergen op Zoom. Hij werd in '32 priester gewijd. Tot '45 was hij administrator aan_ het juvenaat te Bergen op Zoom. Van '39 '40 was hij reeds hulp-aalmoezenier. In 1947 ging hij als aalmoezenier naar Indonesië. Bij zijn terugkeer, in '50, was hij achtereenvolgens aalmoezenier in het garnizoen Bergen op Zoom, te Soester- berg en Nunspeet. (Van onze correspondent). Het negenjarig zoontje van de slager F. te Leur bij Breda stak gistermiddag onverwacht zijn hand in een draaiende gehaklmachine. De gehele hand werd de ongelukkige knaap afgesneden. WESTERLEE. 1 April. Sla I 39—43 ct, idem II 3135 ct, idem III 2830 ct per krop; stoofsla 4770 ct; andijvie 5558 ct; spinazie 45—56 ct; alles per k£.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5