De maestro wordt 87 jaar Botwinnik-Smyslov Rotterdams elftal zal In het België-Nederland-weekend weer „stopperen Melkblazen en Televisie PAGINA T VRIJDAG 2 APRIL 1954 Wilde 8ste partij afgebroken, Botwinnik staat beter Morgenmiddag in Antwerpen Als een examen Ir Victor F. Flops, een nimmer geboren „Hochstapler" HERENMODEBEURS IN R.A.I. LAATSTE TESTWEDSTRIJD WEST INDIE—ENGELAND OUDE MAN DOOR AUTO GEGREPEN STREEKPLAN BRIELSE MAAS GOEDGEKEURD KINDERCIRCUS HAD GEEN TENT NOORD-NEDERLAND OP 7 JUNI NAAR AARHUS F- J. A. L. CORDENS behoord, haar formulier voor weduwe pensioen in. Maar ze kreeg nul op het request. Want men had daar uitgezocht, dat benzolvergiftiging, opgelopen bij het vuurslikken en daardoor ontstane long kanker. niet voorkwam op de lijst van beroepsziekten. Met echt-Duitse „Gründ- lichkeit" is deze lijst telkens aangevuld. Niemand echter is ooit op de gedachte gekomen, dat ook vuurslikkers een ziekte kunnen oplopen, bij het uitoefenen van hun beroep en daaraan sterven. „De heren aan de groene tafel", zo verklaarde de directeur van het Circus Barnum. „hebben de vuurslikkers een voudig vergeten. En toch. het is een oud beroep. Dat ze in deze tijd, waarin her haaldelijk nieuwe beroepen ontstaan, vooral in de techniek, zich te dien aan zien vergissen, is niet zo erg. Maar vuur slikkers bestonden al voordat er circus sen bestonden." Er zijn nu in Duitsland na de dood van Bernhard Neumair nog twee vuur slikkers over. Die staan voor een pro bleem. Aan de ene kant zijn Ze verplicht, evenals Bernhard Neumair dit was, de premie voor de verplichte beroepsver zekering te betalen, doch hun beroep komt niet op de lijst van de beroeps ziekten voor. Ze krijgen dus nooit wat uitgekeerd. Ook het Circus Barnum zit in zware moeilijkheden. Het heeft jarenlang mee betaald aan de ziekteverzekering voor vuurslikker Bernhard Neumair Wat moet het nu doen, als het een nieuwe vuur slikker engageert? ER ZIJN OP DIT ondermaanse nog enkele vuuraanbidders overgebleven. Voorts zijn er heel wat pyromanen. Maar vuurslikkers zijn er niet veel. Tot voor kort telde Duitsland er drie. Ze traden in circussen op. Behalve aan vuurslikken, deden ze ook aan vuur- spuwen. Het is een gevaarlijk beroep. Maar Bernhard Neumair van het Circus Bar num, dat zijn zetel ergens in Niedersach- sen heeft, heeft het toch vijf en twintig jaar volgehouden. Toen vierde hij geen jubilé. Integendeel. Hij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Op een avond was hij tijdens een demonstratie van zijn vuurslikkende kwaliteiten adem te kort gekomen en bijna gestikt. In het ziekenhuis ontdekte men, dat zijn longen niet in orde waren en bij een nader onderzoek kwam vast te staan: Bernhard Neumair heeft in erge mate longkanker. Na enkele weken stierf hij. Hij was niet meer te redden geweest. Een nauw keurige sectie gaf als een der oorzaken van de ziekte aan het steeds weer inade men van benzoldampen. Deze diagnose zou men indirect kun- beschouwen als een goede aanwijzing voor hen, die beweren, dat longkanker niet door het roken veroorzaakt wordt, maar door de kwade dampen van onze hedendaagse grootstad-atmosfeer. Bernhard Neumairs weduwe diende in middels bij de verzekeringskamer van de vakvereniging, waartoe haar man had Damepionspel Wit: Botwinnik Zwart: Smyslov 1. d2d4 d7—d5. Smyslov laat zijn ge liefde Gruenfeld-Indisch in de steek, hij wil het nu zoals hierna blijkt met een weinig gebruikte verdediging pro beren. 2. Pgl—f3 Lc8—f5. Zwart wil geen moeite hebben met het aan d4-openingen inhaerente probleem: de ontwikkeling van de dameloper en brengt dit stuk daarom dadelijk naar buiten. 3. c2c4 e7e6; 4. Ddlb3 Pb8c6; 5. Lel—d2 d5Xc4; 6. Db3Xb7 Pb8e77. Db7—b5 Ta8—b8; 8. Db5a4 Tb8Xb2; 9. Pbl—a3 Dd8—d7; 10. Pa3Xc4 Tb2b811. e2—e3 Pc6—b4; 12. Da4Xd7f Ke8Xd7; 13. Ld2Xb4 Tb8Xb4; 14. Pc4e5t Hiermede vertraagt wit de ontwikkeling van de zwarte koningsvleugel, omdat 14. Kd7e8 gedwongen is, ter bescher ming van pion f7; 15. Lfld3Aldus elimineert wit het zwarte loperpaar; 15. f7—f6; 16. Ld3Xf5 Pe7Xf5; 17. Pe5 d3 Tb4b6. 18. Keie2In het eindspel staat de koning beter in het midden. 18 Lf8a3; 19. Pf3—d2, Pf5—d6; 20. Thl—bl, Pd6c8. Zwart maakt ruimte voor zijn be dreigde loper. 21. Pd2c4, Tb6Xbl; 22. TalXbl, La3e7; 23. Tbl—b8, Ke8—d8. Niet 23Kd7 wegens 24. Pe5f, fe5 25. Pe5 :t, Kd8 (d6); 26. Pf7f. Op 23 Kf7 volgt 24. Pa5, 25. Pc6 en 26. Ta8. 24. a2a4, Thans kan op 24. Pa5, Kd7 volgen. 24Th8—e8; 25. a4—a5, Kd8d7; 26. a5a6, Le7f8. Zwart is om een goede zet verlegen. 27. Lb8—b7, Lf8 e7; 28. Pc4—a5, Le7—d6; 29. e3—e4, Ld6— f8; 30. f2—f3, Pc8—b6. Zwart geeft een pion om daarvoor de witte a-pion terug te krijgen. 3*. Tb7Xa7, Te8b8; 32. Pa5—b3, Pb6—a4; 33. Ta7—b7, Tb8—a834. a6—a7, Lf8—e7; 35. Ke2—e3. Kd7c8; 36. Pb3—a5, Kc8—d7; 37. g2—g3, Pa4b6; 38. Pa5—b3, Kd7—c8; 39. Tb7— b8+ Thans geeft wit zijn pion terug, omdat hij het eindspel voor wit gunstiger acht. In de thans volgende phase zal de strijd zich afspelen op een vleugel en uit dien hoofde zijn de paarden sterker dan de loper. 39Ta8Xb8; 40. a7Xb8 damef Kc8Xd8. Hier gaf Botwinnik zijn 41ste zet af. Het Rotterdams elftal speelt weer met een stopper! Dat is het opmerkelijke in de groenwitte ploeg, die Zaterdagmiddag in het Beerschot-stadion zijn reeds zeer lange en traditie-rijke reeks wedstrijden tegen Antwerpen voortzet. Weliswaar had men in de jongste wedstrijden rond de aanvallende spil Van Schijndei Ook steeds in feite een (hele ofhalve) stog£er- formatie gegroepeerd, maar men beschikte toch niet over het complete stel spelers dat naar individuele norm in staat was om de hokus-pokus-taak naar behoren uil te voren. Weliswaar werd in October j.I. op het Sparta-terrein met de korfbal- cijfers 65 gewonnen, maar nu bovendien Van Schijndei in de B-ploeg is opgesteld, is men tot de normale stopper-formatie teruggekeerd. De oud-internationaal Jan Everse (toen van Neptunus, nu Xerxes) maakt het reisje naar de Sinjorenstad weer eens mee. niet als rechtsback maar als spil. Met hem vormen Dufourné en de backs Kerkum en Osterholt inderdaad de beste verdediging, Steenbergen (Feijenoord) en Dörr de besta middenlinie, althans bij de gegeven be perkte beschikking over spelers. Merk waardig is de opstelling op de middenvoor- plaats van Van der Tuijn; samen met Van Pelt een geducht kanonnenduo, geleid don» de strateeg Benningshof, met echter op de buitenplaatsen twee spelers die een vraag teken zijn: Köneman en Coen Rijshouwer Nu BrusselAmsterdam niet doorgaat (hopelijk gaan de Amsterdammers niet in hetzelfde vergeetboek waarin jaren gele den Den Haag en Utrecht verzonken), spits*, de belangstelling voor de „steden-derbies" zich meer dan ooit op AntwerpenRot terdam; de Maasstedelingen hebben de laatste jaren hun achterstand voor een goed deel ingehaald en wellicht kloppen zij morgen de Sinjoren opnieuw. Hoewel. Antwerpen komt weer als altijd met een behoorlijk sterk elftal, dat vooral in eigen huis zich niet gemakkelijk gewonnen geeft. Rapid speelde, een „voorlopig" B-elftal noemen? Van de acht B-spelers (toen met het trio SteigerOdenthalKlaassens ver sterkt), die in Wenen zo'n opmerkelijk goede wedstrijd moeten hebben gespeeld, is Michels nu zelfs in de A-ploeg door gedrongen, waarbij Heyster ook reserve is, terwijl Krist, Van Schijndei, Van Ede en Brooymans inderdaad als kleine kern in de B-ploeg van morgen werden gehand haafd. Mouw en Wiersma werden reeds in de oefenwedstrijd tegen Preussen Mini ster getest, Temming behoort al jaren tot onze vaste candidatcn voor een B-team. Kuys kreeg al eens eerder een kans, Dm- mels en Lauer hebben eveneens al eerder hun candidatuur naar voren geschoven en tenslotte betekent de opstelling van Cor van de Gijp vor dit B-elftal een mee- valletje want eigenlijk had de Dordte- naar in de A-ploeg moeten spelen Dit is inderdaad een B-elftal in de goede zin van het woord. Het is ook een heel ander elftal dan dat van verleden jaar en dat is juist. Het instituut der B- wedstrijden, hoe zelden ook in de practijk gebracht helaas, beoogt immers niet al leen een oefenschool voor toekomstige internationaals, maar óók een zwaar examen van mogelijke Oranje-candidaten en -reserves te zijn. Daarom heeft de K.N.V.B. dit inter nationale B-contact ook zo broodnodig en is het experimenteren op het tweede plan een methode, waarvan de Bond zich veel méér zou moeten bedienen. Een enkel woord nog over de Belgen: minstens even sterk als verleden jaar. ofschoon er van dat elftal slechts twee spelers over zijn. Een solide verdediging en middenlinie, met namen die wij bin nenkort ook in de A-ploeg zullen zienï, een voorhoede die iets minder sterk lijkt doch waarmee de Belgen toch altijd nog wel ook voor deze B-wedstrijd favoriet zijn. In ons nummer van Woensdag j.I. heb ben wij een experiment aangekondigd, dat iets met televisie, radio, sub- en supra-sonische golven, glaasjes melk, 60 eenheden water, 24 eenheden tetra en 16 eenheden sla-olie te maken had. De proef was, zoals misschien hier en daar in verband met de datum ervan is ver ondersteld, bestemd om wel genomen te worden maar niet te slagen. Ir Victor F. Flops bestaat niet en zo hij wel be stond, ware hij een „Hochstapler" waarbij Felix Krul nog in de leer zou kunnen gaan. Wij vermoeden dat ook de race tussen een antiek autootje en een mo derne race-wagen op de nieuwe Rijks weg, gesuggereerd door een ander dag blad niet zal zijn doorgegaan, dat Gua- reschi de zeventien dozen met corres pondentie. waarmee de Gasperi te com promitteren zou zijn, nog niet in Neder land heeft losgekregen, al wist een dagblad de overhandiging aan diens persoonlijke vertegenwoordiger aan te kondigen. Een smakeloze Aprilgrap vonden wij in een ochtendblad, dat zich ten koste van de Raad van Vakcentralen wilde vermaken en de geestigheid aan zijn politieke vooringenomenheid opofferde. „Recht op een gelukkig huwelijk" luidde het besluit, dat deze Raad. volgens het blad zou genomen hebben. Een onbillijke persiflage op de komende oudedagsvoor ziening! ven zal en dat er vaart iu zit, een zeer grote factor bij dameshockey. Wie weet wordt het tóch een goede partij van onze dames! Een herhaling van de 0—2 zege, die onze B-dames verleden week op België B be haalden, zou, gezien de handicap van ge ringe ervaring, van deze verjongde A- ploeg een verrassend mooie prestatie zijn. De wedstrijd begint om half vier op het veld der Tilburgse MHC aan de Rijksweg Tilburg—Breda, ongeveer een kilometer buiten Tilburg. Van 26 tot en met 29 April zai in het RAI-gebouw te Amsterdam de achtste Nederlandse herenmodebeurs, evenals haar voorgangster georganiseerd door de Stichting Ned. Herenmodebeurs, worden gehouden. Op 26, 27 en 28 April zulen 's avonds modeshows plaats vinden. Van 19 April tot en met 28 April staat ter gelegenheid van deze beurs een eta lage-wedstrijd onder de detaillisten van herenmode en -confectie-artikelen op het programma. (Van onze correspondent) Op de gevaarlijke en beruchte over steekplaats aan de voet van de oprit der IJsel-verkeersbrug te Deventer, i» de Hovenwijk, is Donderdagmiddag een 79- jarige man gegrepen door een personen auto welke in de richting Apeldoorn reed. Het slachtoffer, W. O. uit Wilp, is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Deventer overleden. O. was op weg naar huis toen hij zon der op te letten de drukke verkeersweg overstak. Tegelijkertijd kwam een pre- sonenauto van de brug de afrit af. Deze auto greep de grijsaard met de rechter- voorkant. Met ongegrondverklaring van inge diende bezwaren heeft de Kroon het be sluit van Ged. Staten van Zuid-Holland van 11 Maart 1952 tot vaststelling van het streekplan Brielse Maas goedgekeurd. Horizontaal: 1 bevestigingsmiddel, 4 zij rivier v. d. Donau, 7 pl. in Nederland, '0 deel v. e. priesterkleed, 12 zangspel, 14 insect, 15 vernis, 17 gelofte, 18 rijksnor maalschool, 20 schip van Noach, 21 bouw- Het is thans definitief, dat de voetbal wedstrijd tussen een Provinciaal Deens elftal en Noord-Nederland op 7 Juni a.s. zal worden gespeeld. De ontmoeting is vastgesteld te Aarhus. Gwynn kwam de coupé weer binnen, maar zijn gelaat stond ernstig. Drie man aan de overkant en de rest hier aan de portieren, hoorden we Hensley schreeuwen. Ik mag de heren niet verhelen, zei Gwynn, dat de toestand zeer ernstig is. Aanstonds zullen we worden bestormd. Luistert goed, uw enigste kans op behoud is, dat ge hier rustig blijft zitten en u in geen geval mengt in de strijd, waar gij toch geen invloed op kunt uitoefenen. Mijnheer Keening, steek die revolver weg Keening zat in zijn hoekje gedoken met de armen over elkaar en in de rech terhand zijn revolver hij kan u alleen in ongelegenheid brengen, u en uw vriend. Majoor Gwynn sprak met hese stem, hij was in hoge mate opgewonden, al be heerste hij z'ich dan ook volkomen. Toen maakte hij plechtig het militair saluut en verdween in de couloir. Beiden waren wij te ontroerd om een woord te zeggen, en onze vriend ging heen zonder een woord of een groet van ons; alleen een blik van sympathie nam hij van ons mee. Alleen vuren, als je zeker bent van ]e schot, commandeerde hij aan de sol daten. Dat was het laatste, wat wij van de majoor hoorden. We keken elkaar aan en Keening borg langzaam zijn revolver weg. Op eens flitste mij een gedachte door het hoofd en herinnerde ik mij Moonah Singh en de talisman, die hij mij gege ven had. Als je ooit in moeilijkheden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7