Politiek is een schone zaak doch in zeker opzicht gevaarlijk Doorbraak christelijke visie De kwestie der verdwenen kinderen Twee van cle honderd mensen hebben gezond gebit Laniel en Pleven door betogers gemolesteerd Franse „invlieger no. 1" bij demonstratie verongelukt Tanden laten zien ook in de politiek goed gebit nodig Jeugd blaakt nog van objectiviteit en onbevangenheid H. Vader verscheen voor het venster KROONPRINSES MARTHA VAN NOORWEGEN OVERLEDEN ONWAARACHTIG ROOD GEDOE Anti-E.D.G. en pro-Juindemonstratie op de „Etoile Maandag 5 April 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het „Nederlandscli Juristenblad" pleit voor redelijke oplossing Toscanini's afscheid Reeds goede verzorging van het kleuter gebit noodzakelijk Bur gerzm Vier hoofdstedelijke P.T.T.-bestellers gearresteerd Geruchten over Churchill's heengaan houden aan Mevr. Lips tot president Sukarno Vliegtuigongeluk eist 23 slachtoffers Auto ramde woonhuis Engelsen verwachten belastin g verlaging Piloot vloog met nieuw toestel Stichting Kath. Film- Centrale Handel Oost-West Jeep botste tegen boom WEERBERICHT - Doorbraak van christelijke visie Paus zal Pius X op 29 Mei heilig verklaren Achterstand der katholieken in overheidsdienst Tweede-Kamerlid sprak namens vredelievend d&èl der natie •>v Juin en de N.A.T.O Het zilveren juhilé „Engeland wilde te ver gaan"' Nederlandse soldaat in Duitsland gedood De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord-West. Dezelfde of iets lagere tempera turen. Dinsdag' 6 April: Zon op 6.06 uur, onder 19.21 uur; Maan op 7.00 uur. SCHIEDAMSCHE COUR (Van onze Utrechtse redacteur) Na de min of meer pijnlijke botsing tus- sen ..jong cn oud" op de in Januari ge houden Partijraadsvergadering der K.V.P. klonken in de vergadering van de Jonge- renraad, die Zaterdag in Utrecht werd ge houden, vreedzame en meer bemoedigende geluiden. Voorzitter drs C. Cosjjns had het over een gesprek met het K.V.P.-bestuur, dat reden tot vertrouwen en optimisme geeft en de partijvoorzitter, mr H. W. van Doorn, die deze middag verklaarde, waar om jongeren in de politiek opgenomen moeten worden zei zelfs niet te zullen rus ten vóór zo gunstig mogelijke voorwaar den zijn vervuld voor de eigen inzet van de jongeren in het politieke werk. Juist ter wille van de partij, die nu en dan fris bloed nodig heeft cn ook voor een gave politiek politiek is een schone zaak. maar in zeker opzicht gevaarlijk voor ob jectiviteit en integriteit achtte mr Van Doonr de in zet der jongeren onontbeer lijk. Met het overleg om een goede orga nisatorische regeling voor het inschakelen van het jongeren-werk te vinden, is men reeds een goede stap gevorderd. De heer Cosijns getuigde van de vaste wil der jongeren om hun politieke verant woordelijkheid op eigen wijze te dragen en verklaarde, dat de Jongeren-organisatie met de haar gegeven beperkte financiële middelen haar doel zal bereiken, waarbij het vooral aankomt op de activiteit der leden. De Jongeren-organisatie kan men zien als een levensverzekering voor de K.V-P. Mr Van Doorn ging nader in op de bij zondere taak van de katholieken, die er K Yerantwoordelijk voor zijn, dat ande- ^,00r hen 3uist geachte weg volgen. unde is bij de aanleg en het uit- riin - -V^n die weg zeer belangrijk. En zyn met juist de jongeren geroepen door net voeren van politiek te bouwen aan een toekomst, te zorgen voor het algemene welzijn en het creëren van een goede rechtsorde. Het dynamische karakter en de strijdbaarheid van de politiek zijn even zeer elementen, die de politiek verplichten de jongeren in ruime mate in het werk van de staatkunde en ook van de partij te betrekken. Wij moeten, aldus de heer Van Doorn de gevaren van politiek voor objec tiviteit en integriteit onder ogen durven zien, ons daartegen veilig stellen en ook m de politieke partij fris bloed doen bin- n?en,.d,oor je.ugd. die nog blaakt onbevangenheid. °b3«Ctivlteit - Politieke Mr Van Doorn wees vervolgens on de plicht van de katholieke jongeren om mee te werken, dat socialistische en liberale plannen niet tot uitvoering komen, waar bij hij aan feiten van de laatste maarWen constateerde, dat een maatschappij in so lidaristische zin toch beter schijnt te be- cbristelijk-sociale oplossing gt zelfs in socialistische en liberale (Van onze Romeinse correspondent) Na afloop Van dc picchtige bidstonde in de basiliek van St. Pieter voor de „Kcr er Stilte", de 60 millioen gelo vigen ie achter het IJzeren Gordijn vervolging lijden, bleef een grote me nigte van naar schatting 50.000 mensen op het plein voor de basiliek staan, b°°? ecn S'imp op te vangen van e aer. Men begon om de Paus te roepen. En inderdaad, plotseling ver scheen voor het verlichte venster van het Vaticaans paleis de gestalte van de H. Vader. De Paus groette de menigte en zegende haar. Dit is de tweede keer, sinds Zijn ziekte, dat de H. Vader Zich »n het openbaar vertoont. Zaterdag heeft de „Osservatore Ro- Vader n5i»e.ei - bevestigd, dat de H. dc zalirr d a-s- ziJn Voorganger, c, p;ptp ,lus X' °P de trappen vóór de Intussen werkt de H gemeld, aan een boodschap aaVde" deel" nemers van het internationale congres voor radiologen, dat de volgende week te Rome wordt gehouden. De H. Vader zal deze boodschap persoonlijk uitspre ken, maar afschriften van de tekst zullen aan de deelnemers woiden uitgereikt. kringen door. Men ziet een duidelijke er kenning van de rechten van bet gezin en prof. Oud sprak over de onvrijheid van de bezitloze. De positie is gunstig om die doorbraak van de christelijke visie verder door te zetten, waarbij de jongeren in de eerste gelederen moeten staan. De politiek laat echter vele jongeren nog onbewogen, waarvoor spreker twee rede nen zag. Staats- en overheidsbeleid zijn voor ons katholieken bij de opleiding niet. primair en op de tweede plaats kiezen ve le katholieke jongeren eerder een ander beroep dan in dienst van de overheid te gaan. Er is tijd nodig om de katholieke achterstand in het bestuurlijke leven in te halen, waaraan door de emancipatie lang zaam maar zeker een einde komt. Mr Van Doorn noemde échter een voor 1954 wel vreemd geval, waarin een ambte lijke aanbeveling van een katholieke solli citant vermeldde: „een uitstekende kracht, maar hij heeft tegen, dat hij katholiek is. „Gebleken is, dat bjj een ambtelijke dienst van de 25 hoogste functionarissen er maar één katholiek was. De achterstand van katholieken onder ambtenaren kwam ook ter sprake bij de gedachtenwisseling ,toen een der sprekers de positie van de personeelshoofden op de departementen steeds machtiger noemde en constateerde, dat er slechts één katho lieke secretaris-generaal is. Mr Van Doorn wees op de activiteit in deze van de partij en merkte op, dat ook het aanbod van katholieke krachten on voldoende is, terwijl men niet voldoende bekend is met de personen, die voor be paalde functies kunnen worden aangetrok ken. Interessant was nog de mededeling van de partijvoorzitter, dat besprekingen gaan de zijn om de propaganda van de K.V-P. anders en meer modern te doen zijn. Minister Van Thiei gaf een uiteenzet ting over het maatschappelijke werk, dat meer omvat, dan velen menen. Komend tot de plaats van de overheid in dit werk betoogde de minister, dat deze zo min mo gelijk de uitvoering ter hand mag nemen, doch deze moet overlaten aan het particu liere en kerkelijke initiatief en slechts in bijzondere uitzonderlijke gevallen, zoals bij rampen, zelf handelend mag optreden. Haar taak is eer het maatschappelijke werk te bevorderen, het financiëel te steu nen en te coördineren. Spreker deed tenslotte een ernstig be roep op de jongeren zich voor het maat schappelijke werk beschikbaar te stellen, enerzijds als beroepskrachten, waaraan sterke behoefte bestaat en anderzijds als vrijwillige krachten. Zaterdag is te Utrecht de Jongerenraad van de Katholieke Volkspartij in verga dering bijeen gekomen. Al gasten waren aanwezig minister Van Thiel en de voor zitter van de K.V.P.mr Van Doorn. Opname van de bestuurstafel: links minister Van Thiel, midden de voorzitter van de jongerenraad Celestin Cosyn en rechts mr Van Doorn. Het „Nederlands Juristenblad" komt te rug op de kwestie der verdwenen kinde ren. Omtrent de hier in 't geding zijnde rechterlijke uitspraak zegt het blad o.m „Niemand die meer dan wij overtuigd kan zijn van de eerbied waarop zij aanspraak heeft, niet alleen om der wille van de ob jectieve beslechting van het individuele geval, maar vooral niet minder om dei wille van het vertrouwen in de rechtsorde voor de toekomst. Wanneer er echter ge vaar zou bestaan, dat een vijf jaar oude rechterlijke uitspraak in de weg zou staan aan de best mogelijke ontplooiing van het zieleleven van een opgroeiend mens, dan eist o.i. herziening van die uitspraak over weging. Anderzijds: de voorgeschiedenis kan men niet buiten beschouwing laten- Voor eerst immers: aangenomen, dat het kind zich thans thuis voelt in haar milieu, dan is deze vertrouwdheid, voorzover de laat ste vijf jaren daartoe hebben bijgedragen, in zover bewerkt door een misdrijf. Hei behoeft nu toch wel niet vee] betoog dat het grote bezwaren heeft, wanneer een misdrijf uiteindelijk blijkt te leiden tot het daarmede beoogde doel. Vervolgens: aan de omstandigheden, waaronder het kind thans leeft, kleeft dan toch minstens dit hoogst ernstige gebrek dat het kind ge- Na een ongekend lange carrière die de vitale Arturo Toscanini nog op zijn 87ste jaar de dirigeerstok zag dragen, heeft de beroemde dirigent thans besloten zich als orkestleider terug te trekken. Toscanini's afscheid werd gisteravond bekend gemaakt door de voorzitter van de Board of the Badio Corporation of Ame rica. De mededeling volgde op het concert door het orkest van de National Broad casting Company dat het winterseizoen besloot. Zaterdag is in het Bouwcentrum te Rot- teidam de jaarlijkse algemene ledenverga- ■ivf» gebo"den van de Tandartsenver eniging „Het Ivoren Kruis". Na afloop van het besloten huishoudelijke gedeelte maakte de tandheelkundige' verzorging voor kleuters onderwerp van bespreking uit. Dr J- K. Huysinga, kinderarts te 's-Gra- venhage, merkte hierbij op, dat verwaar lozing van het melkgebit niet zonder scha de voor de gezondheid kan zijn. De ouders denken vaak, zo zei hij, het is toch maar een tijdelijk gebit en veel tandartsen de len op dit punt dezelfde mening en stellen de behandeling van het gebit uit. Slechte eetlust, buikklachten, prikkelbaarheid, ja zelfs chronische longakwijkingen vinden dikwijls hun oorzaak, volgens spr. in ver waarlozing van het melkgebit. De heer L. J. M. Spoorenberg, inspecteur van de volksgezondheid in algemene dienst, hield een betoog over het onder werp „Kleuterzorg als noodzakelijke ba sis voor een verantwoorde tandheelkun dige verzorging op latere leeftijd". Hij be gon zijn inleiding met op te merken dat slechts twee van de honderd mensen een gezond gebit bezitten. Hij wees op het feit, dat een goede verzorging van het ge bit van volwassenen berust op het goed m stand houden van het kindergebit. Spr. wilde dit als volgt aantonen: onder kleu ters van drie jaar vindt men 64 procent met een slecht gebit, bij vierjarigen is dit 71 procent en bij vijf-jarigen 73 procent. dwongen is, in verborgenheid en onder een valse naam te leven. Het spreekt van zelf dat wij ons geen gezaghebbend oordeel aanmatigen over de juiste afweging van dit alles. Wij me nen echter goed te doer, met niet te ver bergen, dat, zou inderdaad blijken dat het kind zich met het katholieke milieu verbonden voelt ('t geen dan door een objectieve instantie vastgesteld dient te worden), het naar onze mening beter >s dat zij in een katholiek milieu blijft" Het blad pleit voor een redelijke oplos sing en eindigt zijn artikel aldus: „Mogen er aan beide zijden personen van het ver eiste gezag en de vereiste bezadigdheid worden gevonden om een schikking in te leiden en moge de justitie het niet bene den zich achten, te doen wat zij, met hand having van haar waardigheid, doen kan om harerzijds zulk een schikking te be vorderen". Op de Leywcg in Den Haag ont stond een aanrijding tussen ecn invalidewagen, bestuurd door de 73-jarige W. van de B., wonende aan de Amsterdamse Veerkade en een auto. De automobilist reed door en ook Van de B. trachtte zijn weg te vervolgen. Maar zijn wagentje had zoveel schade opge lopen. dat de man weldra zijn po gingen moest opgeven. Er verza melde zich, zoals dat meestal ge schiedt, een menigte mensen om zijn wagentje. Een van dc omstan ders opperde het voorstel, dat ieder één of meer kwartjes zou offeren ten behoeve van de reparatie. Hier aan werd onmiddellijk gevolg ge geven cn weidra was een tientje bijeen. Het wagentje werd naar een rijwielhersteller gebracht, die zich bereid verklaarde het gratis te repareren en de benodigde onder delen tegen inkoopsprijs te leveren. (Van onze Amsterdamse redactie) Naar wij vernemen zijn. vier bestellers van de hoofdstedelijke P.T.T. gearres teerd door de postale recherche in ver band niet diefstal. Gedurende geruime tijd speurt genoemde tak van de Rijks recherche nu al naar leden van een com plot, dat naar alle waarschijnlijkheid reeds enige tijd bij de P.T.T. opereert. Binnenkort worden nog meer arrestaties verwacht. Inspecteur Achterberg van de postale recherche kon ons verder geen mededelingen doen over deze aanhoudin gen, daar dit het onderzoek zou bemoei lijken. Het Labourlid Mallalieu heefl Zondag op ecn vergadering te Huddersfield ver klaard, dat onlangs op een vergadering van de conservatieve partü besloten, dat Sir Winston Churchill kort na de terug keer van het Britse koninkRike paar in Groot-Brittannië zal aftreden. Hy et>u Eden hebben aangewezen als opvolger In October zouden parlementsverkiezingen oudste dochter van prinses Ingeborg en gehouden worden, aldus Mallalieu. prins Carl van Zweden. Door haar huwe- over- Kroonprinses Martha van Noorwegen is Maandagochtend vroc^ leden. Zij was a] geruime tijd lijdend aan een ernstige leverziekte en Zondagavond zag men haar toestand reeds hopeloos in. De gehele Noorse Koninklijke Familie was aan het sterfbed. Kroonprinses Martha vierde slechts weinige dagen geleden, 28 Maart, haar drie en vijftigste verjaardag en een week eerder de vijf en twintigste van haar huwelijk. Aangezien zij toen reeds ernstig ziek was, werden alle feestelijkheden afgelast. Kroonprinses Martha Sofia Lovisa Dag- mar Thyra werd op 28 Maart 1901 te Stockholm geboren als de op een na President Sockarno heeft Zaterdagoeh- tcn op het paleis dc deelneemsters ont vangen aan een congres, dat de Gewani, een vrouwen-organisatie, die een voortzet ting is van de communistische Gerwis. in Djakarta houdt. Het communistische Ne derlandse Tweede-Kamerlid mevr. Lips- Odinot, betuigde op deze ontvangst de president dc sympaihie van het vredelie vende deel van het Nederlandse volk, dat de nationale strijd van het Indonesische volk ten voile ondersteunt". Zij sprak de hoop uit, dat ecn goede samenwerking en verstandhouding tussen Nederland en In donesië zou ontstaan en blijven bestaan. Soekarno zeide in zijn antwoordrede. dat een goede verstandhouding tussen Neder land en Indonesië slechts mogelijk is, in dien alle politieke en psychologische bar rières tussen beide landen zouden zijn op geruimd. Een van de grootste politieke barrières noemde het Indonesische staats hoofd de kwestie Nieuw-Guinea. „U spreekt van het steeds toenemende vre delievende gedeelte van het Nederlandse volk. dat zich achter de Indonesische na- Zaterdag Is een Turks passagiersvlieg tuig, kort nadat het van het vliegveld Adana was opgestegen, ontploft en neer gestort. Bij het ongeluk kwamen 23 per sonen. onder wie 2 leden van het Turkse parlement, om het leven. Onder de om gekomenen bevindt zich de leider der boe renpartij, Remzi Oguz Arik. alsook een 7-jarig kind. tionale strijd schaart. Ik hoop, dat dit ge deelte steeds zal groeien en de politieke lijn van Nederland zo zal doen zijn dat bij Nederland het volledige begrip zal ont staan, dat, zolang Nieuw-Guiftea niet aan Indonesië is teruggegeven, geen goede verhouding tussen Nederland en Indone sië mogelijk is". Mevrouw Lips antwoordde hierop, dat „het vredelievende deel van Nederland de eis van Indonesië op Nieuw-Guinea vol komen billijkt en steunt". (Van onze correspondent) Het was een wel wat ongewone ge waarwording voor de ruim 70-jarige v. S„ wonende aan de Rijksstraatweg Culemborg—Geldermalsen. toen hij Za terdagnacht omgeveer één uur wakker schrok door een geweldige klap. Via een betonnen paal en een lichtmast ramde een personenauto komende uit Geldermalsen de voorgevel van de woning van de heer S. Een gedeelte van het dak kwam naar beneden en stortte boven op de auto. De heer S„ die in de bedstede sliep, bleef ongedeerd. De chauffeur kreeg een ingedrukte borstkas en de andere inzittende mevr. H., uit Erlchem een gebroken pols en enkele verwondingen. Ook de heer v. M., uit Zaitbommel werd vrij ernstig ge wond. Twee andere inzittenden kwamen met de schrik vrij. Overbrenging van de gewonden naar het ziekenhuis te Culemborg was nood zakelijk. Door de politie wordt een onderzoek naar de oorzaak van deze aanrijding in gesteld. Aan hel einde van een plechtigheid hij de Are de Triomphe te Parijs ter nagedachtenis van de gevallenen in Indo-China is het Zondag tot een bewogen demonstratie voor de ontslagen maarschalk Juin gekomen. Een grote menigte drong om de auto van premier Laniel heen, toen deze wilde vertrekken. Er ontstond een worsteling tussen de opdringende menigte en het politie-cordon. Laniel wist snel in de auto van een in zijn nabijheid vertoevende generaal te stappen en slaagde er in aan de menigte te ontkomen. Hij moest kreten als: „leve maarschalk Juin" en: „treed af, zwijn" over zich heen laten gaan en toelaten dat men op het dak en de ruiten van de auto trommelde. Minder gelukkig was de minister van defensie, Réné Pleven, die eveneens het mikpunt van de betogers was. Hij werd tien minuten door de menigte opgehouden en kon met moeite door de politie worden ontzet. De plechtigheid had reeds een rumoerig karakter gehad. Men deelde duizenden vlugschriften uit, waarop o a. te lezen stond: „Zal Juin vervangen worden door Von Stuipnagel?" (de Duitse bevelhebber in Frankrijk en België tijdens de bezet ting) en: „Nu is Juin aan de dijk gezet Zullen zij straks De Gaulle arresteren?" Laniel en Pleven waren bij aankomst v i Ar<i de TriomPhe onder gejouw van enkele duizenden toeschouwers ontvangen 5r, deze toeschouwers waren vele oud- ™i, n, die in Indo-China gestreden nebhen en medailles op hun colberts droe gen. Volgens ooggetuigen zijn deze oud strijders bij de latere demonstraties rustig gebleven en schijnen de betogers vrijwel uitsluitend uiterst rechtse en uiterst link se elementen geweest te zijn. Laniel stond bleek te luisteren toen een militaire kapel de „Marseillaise" speelde. Onmiddellijk nadat de kapel ophield werd er opnieuw gejouwd. De politie haastte zich Laniel de toegang tot zijn auto te verzekeren. Toen de menigte zijn au'.c omstuwde, leek het een ogenblik alsof La. niel zich omwendde om haar toe te spre ken, doch één der leden van zijn gevolg drong de premier in de auto. Betogers met militaire baretten op grepen de wagen van achteren en voren vast zodat hij ge vaarlijk begon te wiebelen. Politiemannen, arm in arm, drongen de vijandige menigte naar achteren en maak ten ruim baan voor Laniel's auto, waar van één der koplampen bij de schermut seling was vernield. Pleven bleef kalm, dóch keek gespannen terwijl de dreigende menigte bij het „Gra' van de onbekende soldaat" tegen hem op drong. Zijn hoed was gedeukt toen de po litie hem bevrijdde. Hooggeplaatste leger officieren gaven de menigte luide te ver- Tot dusver is geen melding gemaakt van persoonlijke ongelukken bij de betoging Wel werden enkele arrestaties verricht Vijf gearresteerden werden later op de dag weer vrijgelaten. Maarschalk Juin had Zaterdag ver klaard, dat h(j niet op de plechtigheid zon verschijnen. Hij legde deze verklaring af te Le Havre, waar hij vertoefde wegens de begrafenis van zijn zwager. De maarschalk merkte tevens op, dat hij zijn commando over de N.A.T.O.-strijd krachten in de Midden-Europese sector niet zou opgeven, voordat hij er zeker van was, dat een andere Fransman zijn plaats zal innemen. Volgens Franse legerkringen bood Juin Donderdag jl. zijn ontslag aan bij de op perbevelhebber der N.A.T.O.-strijdkrach ten in Europa, generaal Gruenther. Deze zou evenwel hebben gezegd, dat de Franse regering over Juin's post bij de N.A.T.O zou moeten beslissen, aangezien zij inder tijd ook de maarschalk voor deze functie had aangezocht. In antwoord op vragen verklaarde Juin dat hij „het voorwendsel" waaronder de regering hem had willen straffen zeer onbeduidend" vond „Ik zal het 'besluit der regering niet bestrijden, doch ik er»er mij over de wijze, waarop zij het open baar maakte", aldus de maarschalk. Toen een journalist hem vroeg of hij nu in de politiek zou gaan, antwoordde Juin slechts: ,,U schijnt mij slecht te kennen" Juin noemde de E.D.G. intussen „een absurditeit". Hij had wel een alternatief zei hij, maar het zou te veel tijd verger, dit nu uiteen te zetten. Hij had het des tijds aan minister Pleven meegedeeld, maar er geen reactie op gehad. lijk met de thans 51-jarige krtonprins Olav van Noorwegen, werd zij kroonprinses van Noorwegen. Door haar eenvoud, haar beminnelijke karakter en haar krachtige persoonlijk heid won kroonprinses Martha reeds spoe dig na haar vestiging in Noorwegen het vertrouwen en de diepste achting van het Noorse volk in al zijn geledingen. Door haar veelzijdige representatieve werk zaamheden, haar practische initiatieven op allerlei terreinen van het maatschappe lijke en sociale leven en door haar gede gen en hartelijke radiotoespraken werd zij een zeer populaire figuur, die de sympa thie en welwillendheid van het gehele Noorse volk verwierf. Toen de Duitse legers op 9 April 1940 zonder oorlogsverklaring Noorwegen bin nenvielen, ging kroonprinses Martha in gezelschap van haar kinderen prinses Ragnhild, prinses Astrid en prins Harald naar haar familie in Zweden. Op uitno diging van president Roosevelt en op ver zoek van haar schoonvader, koning Haa kon van Noorwegen, vestigde zij zich enige maanden later, in Augustus 1940, met haar drie kinderen in Amerika. Zij bleef daar tot het einde van de oorlog. Toen zij na de bevrijding van Noorwe gen in haar land terugkeerde, bereidde het Noorse volk haar een geestdriftige ont vangst. Ook tijdens haar ziekte ontving de kroonprinses talrijke bewijzen van mede leven van het Noorse volk, dat hoopte kroonprinses Martha eens als koningin te mogen begroeten. Het heeft niet zo mo gen zijn Het ontslag van maarschalk Juin wordt in Frankrijk maar niet zo geaccepteerd bewijs hiervan was Zondag te Parijs te vinden, waar aan het einde van een plechtigheid aan de voet van de Are de Triomphe ter nagedachtenis van de ge vallenen in Indo China een massale de monstratie werd gehouden ten gunste van de maarschalk. We zien op deze telefoto de Franse minister van Defensie, René Pleven (blootshoofds, zie pijl) die zich met behulp van een stel potige agenten een weg tracht te banen door de opdringende menigte, om zijn wagen te bereiken. Financiële deskundigen tc Londen zijn van mening, dat de begrotingsvoorstellen, welke de conservatieve regering op 6 April a.s. zal indienen, er op gericht zullen zijn ecn dynamische stimulans aan de industrie te geven. Wanneer door deze voorstellen de pro ductie met 5 pet vergroot zou kunnen worden, aldus de deskundigen, zou de regering het zich kunnen veroorloven een deel van de voordelen reeds op voorhand te verdelen. Dit is bijv. in andere landen, o.a. in West-Duitsland, die belangrijke be lastingverlichtingen konden toestaan, ge beurd. Volgens de deskundigen zal de begroting de volgende voorstellen inhouden: 1. Ver hoging van het afschrijvingspercentage om de industrie in staat te stellen te moder niseren; 2. Verlaging van de belasting op benzine, waardoor het vervoer goedkoper zou worden; 3. Verlaging van de inkom stenbelasting. De belastingdruk is thans de hoogste ter wereld. Het standaardtarief zou echter thans van 9 sh. per pond ster ling op 8 sh. 6 d gebracht worden; 4. Ver hoging van de ouderdomspensioenen en andere sociale voorzieningen om de stij ging in de kosten van levensonderhoud goed te maken; 5. Afschaffing van de lage nog resterende belasting op niet-uitge- keerde winsten welke geïnvesteerd wor den; 6. Verlaging van de huidige belasting van 2 pet bij overdracht van effecten en andere bezittingen; 7. Een verlaging van de bankrente, die nu 3V2 pet beloopt. Deze rente zou immers gemakkelijk weer ver hoogd kunnen worden, indien de inflatoire invloeden van de begroting te sterk zou den blijken. Frankrijks meest bekende testpiloot, kolonel Rozanoff. is Zaterdagmiddag op dramatische wüze bjj Melun Viliaroche verongelukt, toen hij de nieuwe Franse straaljager „Mystère 4" demonstreerde voor de Britse minister van bevoorrading. Duncan Sandys, en de Franse minister van defensie Pleven. Het toestel, de nieuwste Franse jager en het eerste Franse straal vliegtuig dat in horizontale vlucht de ge luidsmuur kan doorbreken, kwam op slechts 50 meter van de plaats, waar het hoge gezelschap stond, terecht. Minister Pleven, die naast Duncan Sandys stond, rende onmiddellijk naar het wrak Toen Rozanoff na een duikvlucht op nieuw wilde stijgen en een kleme zwen king wilde maken om niet over de toe schouwers te vliegen, werd het toestel door de krachtige wind plotseling neerge drukt. De linkervleugel raakte de grond waardoor het vliegtuig uit elkaar sprong Eén van de straalmotoren kwam op enige tientallen meters van de toeschouwers te recht. De invlieger was op slag dood. Kolonel ir Rozanoff, die 48 is geworden, In de Zaterdag j.l. te Eindhoven ge houden jaarvergadering zijn de aftre dende leden van het algameen bestuur bij acclamatie herkozen, namelijk de heren H. Bresser te Roermond, burgem. mr W. C. A. Francissen te St Michiels gestel en drs H. K. Schreinemacher te Sittard. Zonder hoofdelijke stemming werd voorts o.m. een gewijzigde redactie vast gesteld van het huishoudelijk reglement voor de Algemene Keuringscommissie. Inzake de viering van het zilveren jubilé kon nader worden medegedeeld, dat deze is voorgenomen tegen het einde van Juni-maand en wel te Leiden, de bakermat der K.F.C. In de dekenale kerk aan de Steenschuur, welke grenst aan het perceel waarin vóór 25 jaren de wieg der K.F.C. stond, zal door de gees telijke adviseur, prof. mrg. dr J. B. Kors O.P.. een solemnele H. Mis worden op gedragen. De definitieve samenstelling van het program der voorts te houden feestver- gadering. waarop o.m. een herdenkings rede zal worden uitgesproken, is aan een comité ad hoc in handen gesteld. 'n Warschau geboren. Op 24-jarige leef tijd trad hij in dienst van de Franse lucht macht. In de bijna 20 jaar, die hij als test- piloot werkte, maakte hij 5000 'vlieguren in meer dan 200 typen toestellen Hij was ae eerste piloot, die de nieuwe „Mvstère" en de „Ouragan", de jachtbommenwerper waarvan de gegevens nog strikt geheim worden gehouden, in de lucht bracht „Een onherstelbaar verlies", zeide minister Pleven over het verscheiden van deze be kende vlieger. De Engelse regering heeft haar definitie gewijzigd van hetgeen moet worden be schouwd als materiaal van strategische waarde, dat niet naar de communistische landen mag worden uitgevoerd, zo ver neemt de New York Times uit Washing ton. Deze wijziging is volgens het blad een resultaat van het onderhoud, dat Harold Stassen, de directeur van de Amerikaanse programma's voor hulpverlening aan het buitenland met leden van de Engelse re gering heeft gehad. Uit gezaghebbende bron verneemt het blad. dat de Engelse regering haar stand punt heeft gewijzigd na kennisneming van een door Stassen overhandigd memoran dum, waarin de Amerikaanse regering haar standpunt ten aanzien van de han del tussen Oost en West uiteenzette. In het memorandum werd medegedeeld, dat Amerika bereid was aan Engeland concessies te doen met betrekking tot de beperking van de handel tussen Oost en West, doeh dat de Amerikaanse regering van oordeel was, dat Engeland te ver wilde gaan. In de buurt van Celle in West-Duits- iand is een jeep met Nederlandse solda ten tegen een boom gevlogen, nadat het voertuig een vrachtauto had ingehaald. De 21-jarige soldaat D. Kuperus uit Paesen bij Leeuwarden, werd op slag gedood. Twee andere inzittende solda ten, A. Briickers uit Geldrop en G. Vroom uit Almelo werden zwaargewond naar het ziekenhuis in Celle overge bracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1