De financiering van de V.A.M. Zeldzame verlammingsziekte op Guam Twee Heidelbergse studenten trokken naar Amsterdam Vietminh-druk verplaatst naar Tonkin-delta De rollen cler Tegelse Passiespelen Nederlandse artsen hielpen mee om oorzaken te bestuderen Nieuw e wonderverhalen uit Italië invoeri H. W. Tilanus John platzak naar Londen; Paul door ziin moeder gehaald Adempauze rond Dien Bien Phoe PAGINA 3 DONDERDAG 8 APRIL 1954 Communistische vragen VAN DEN BERGH'S JURGENS LTD Dividend van 10 (7j) pet OPDRACHT VOOR NED. DOK EN SCHEEPSBOUW MIJ. Tanker van 38.000 ton voor Noorse rekening Op Witte Donderdag zullen na de kerk diensten de deelnemers en deelneemsters aan de Tegelse Passiespelen 1955 bijeen komen ter opening van het nieuwe speel seizoen Dan zullen de rollen worden ver deeld, opdat iedereen zich tijdig kan voor bereiden. Alle deelnemers en deelneem sters zijn reeds getoetst op toneelkwali teiten,. stem en uitspraak. Voor deze rolverdeling bestaat altijd grote belangstelling, hoewel dit eigenlijk minder met de opzet strookt om spelers en speelsters zoveel mogelijk in de anoni miteit te doen blijven. Sinds de eerste opvoeringen in 1931 mo gen de Tegelse Passiespelen zich verheu gen in een grote belangstelling in binnen- en buitenland. De spelen worden om de vijf jaren gehouden en worden opgevoerd cp een door pater Jac. Schreurs MSC ge schreven tekst. Aan het begin der vergadering werd de aanvrage om een interpellatie van de heer Gortzak (Comm.) behandeld, een interpel latie betreffende de positie, waarin de koude-grondtuinders in verband met de moeilijkheden met de afzet van hun pro ducten zijn komen te verkeren. De voorzitter deelde mede, dat er aan gaande dit vraagstuk overleg gaande Is tussen de minister van Landbouw en de Stichting van de Landbouw, zodat het be ter was eerst het resultaat van dit onder zoek af te wachten. Aldus werd besloten. De heer De Groot (Comm.) vroeg daar na een gedachtenwisseling over Indo china in verband met de rede van Foster Dulles, waarin deze de landen, die had den deelgenomen aan de strijd in Korea, zou hebben uitgenodigd voor een overleg inzake Interventie in IndoChina. Vervol gens over de waterstofbom en hier kwam de aap pas helemaal uit de com munistische mouw over de collectieve veiligheid in verband met de recente voor stellen van de Sovjet-Unie, over deelne ming in de NATO. Met het oog op de con ferentie van Genève zou er eerst een Nota of iets dergelijks over deze zaken moeten komen waarover dan een debat zou kunnen plaats hebben. Morgen zal de voorzitter op deze verzoeken antwoorden. Bij het wetsontwerp Wijziging van de Wet op de Bedrijfsorganisatie, merkte prof. Romme op. dat in art. 88 een collec tieve geheimhoudingsplicht opgesloten kon worden geacht en daartegen wilde hij de minister van te voren waarschuwen. Volgens de wijziging zou deze geheimhou ding ommers worden opgelegd aan het or gaan. Minister De Bruijn wees op de moei lijkheid ten aanzien van de voorzitter en de plaatsvervangende leden, indien men voor het orgaan zou lezen de leden. Ik heb er geen bezwaar tegen, zei prof. Romme tenslotte, ik wil er de minister al leen maar op wijzen, maar ik zou per soonlijk nooit of te nimmer lid van een dergelijk orgaan willen zijn. De wijziging werd daarna z. h. st. aan genomen. Z. h. st. werd eveneens aangenomen de Bedrijfsvergunningenwet, nadat de amen dementen-Roemers (P.v.d.A.), welke wij gisteren vermeldden, óf waren ingetrok ken óf waren verworpen met alleen de stemmen van de P.v.d.A. voor. F. S. 's-GRAVENHAGE, 7 April 1954. In het gebouw van de Belgische ambas sade te Den Haag heeft de Belgische ambassade in Nederland, de heer E. Graeffc, aan verscheidene personen militaire onderscheidingen uitgereikt. De ambassadeur overhandigt de versierselen van Ridder in de Orde van Leopold met de Palmen aan soldaat L. v. d. Legden (een Belg, woonachtig te Amsterdam) voor diens verdiensten tijdens de strijd in Korea, daarnaast v.l.n.r.: mevrouw Bakhuizen-V. d. Bilt (posthuum Ridder kruis in de Orde van Leopold II voor haar man)pastoor L. v. d. Dungen (Ridder in de Orde van Leopold II), mr IV. Vierbergen posthuum ridder der Leopoldsorde met lint met gouden biesjes voor zijn zoon). Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der Van den Bergh's Jur- gens Ltd. zal voorgesteld worden over 1953 op de 5.250.000 gewone aandelen een dividend van 10 (in de drie hieraan voor afgaande jaren werd 7!z pet uitgekeerd) pet vrjj van inkomstenbelasting uit te ke ren. Het gehele gewone aandelenkapitaal is in handen van de Nnilcver Ltd. Na aftrek van de Engelse belasting ad 1.055.570 (1.021 956) werd over' 1953 een netto winst behaald van 975.170 (749.873). De Romeinse correspondent van het K.N.P. meldt d.d. 5 April. In Calabroain het Zuid-Italiaanse dio cees Mileto zou een klein schilderijtje van de „Wenende JVladonna" van Syra cuse bloedige traftén geweend hebben. Naar verluidt, is dit schilderijtje eigen dom van zekere Concetta Messiano, moe der van negen kinderen. Op 15 December reeds hadden huisgenoten geconstateerd, dat de beeltenis tranen schreide; zowel kerkelijke als wereldlijke autoriteiten werden er als getuigen bijgehaald. Daar op heeft men het schilderij in een glazen stolp geplaatst. Op de tweede en zesde Januari echter heeft zich het verschijnsel der tranen herhaald. Op Zondag 4 April j.l. zijn twee dok ters erbij gehaald. En terwijl zij bezig waren lachend het beeld te onderzoeken, omdat zij vast vermoedden dat hier een of andere truck in het spel was, zagen zij voor hun eigen ogen tot hun grote ver bazing, hoe tranen, die van bloed schenen uit de ogen van het beeld te voorschijn kwamen. De kerkelijke autoriteiten heb ben een onderzoek ingesteld. De maatschappij Sigurd Herlofsen en Co te Oslo heeft ae Nederlandsche Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam opdracht gegeven voor de bouw van een tankschip van 38.000 dwt. zo meldt het Noorse blad voor Handel en Scheepvaart. Het schip zal eind 1957 moeten worden geleverd. Herkozen als voorzitter van de C. H. Unie Tijdens de gisteren te Amsterdam ge houden vergadering van de Christelijk Historische Unie werd het lid van de Tweede Kamer, de heer H. W. Tilanus. met grote meerderheid van stemmen als voorzitter van de Unie herkozen. De oud-minister mr W. F Schokking, lid van de Raad van State, heeft het hoofdbestuur een bedrag van 5000 over handigd, dat door een actie-comité was bijeengebracht ter gelegenheid van het 45-jarige bestaan van de C. H. Unie. D:t geld is, met een aantal nog toegezegde giften, bestemd voor het aanschaffen van een propaganda-auto en een filmappara tuur. De vergadering werd onder meer bijge woond door de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, prof. dr W. J. A. Kernkamp. daar de rekening hoog had laten oplopen, be sloot John zich van hem te distantiëren en hij meldde zich beleefd bij dc vreemdelingendienst. Ongeveer gelijktijdig ontving men daar een brief uit Duitsland, af komstig van Paui's ouders. Hieruit bleek, dat vader Z. weinig te spreken was over het plotselinge en ongemerk te verdwijnen van zijn zoon. Op de universiteit had hij vernomen, dat het tweetal vermoedelijk naar Amsterdam was getrokken. Hij verzocht dc, Nederlandse Recher che Paul op te sporen en hem terug ie zenden laar Duitsland. De vreemdelingendienst haalde hem in zijn pen sion op en gaf hem enke le dagen gratis kost en inwoning in het hoofd bureau. Intussen werd John als ongewenste vreemdeling zonder mid delen van bestaan" vol gens dc regelen der wet 'uitgeleide gedaan. Bij heeft inmiddels de reis naar Londen aanvaard per boot van Hoek van Holland naar Harwich. Aan Paul's ouders stuurde de vreemdelin gendienst 'n brief, waar in verzocht werd Paul te komen halen, Gisteren is inderdaad Paul's moe der in Amsterdam aan gekomen. Zij heeft haar plan met zoonlief „den Weg zurück" per trein te maken laten varen, om dat Paul zich recalcitrant gedraagt en zij bang is, dat hij haar dan onder weg nog zal ontglippen. Er werden twee vlieg biljetten aangevraagd en zo zouden moeder en zoon vandaag van Schip hol naar huis vertrekken. Voor alle zekerheid zou de chef van de vreemde lingendienst een of twee rechercheurs mee naar Schiphol sturen, die er voor zouden zorgen, dat Paul noodgedwongen zijn moeder vreedzaam zou volgen. Zit hij eenmaal in het vliegtuig, dan kan hy bezwaarlijk de benen nemen Het ivas een zware gang voor de 19-jarige Engelse student John B. uit Londen, die zich dezer dagen bij de Amsterdam se vreemdelingendienst meldde, zijn zakken bin nenste buiten keerde en verklaarde, dat hij de dupe was geworden van zijn eveneens 19-jarige Duitse studievriend Paul Z. uit Rcmschcid, Het tweetal kende elkaar van de universiteit te Heidel- berg. Zij leerden boezem vrienden en toen John terug moest naar Londen besloot Paul hem te ver gezellen. In dc Nederlandse hoofdstad zetten zij sa men gezellig de bloeme tjes buiten, maar Paul's geld was al heel spoedig op en vóór de wat zuini gere John het wist, werd hy gedwongen enkele door zijn vriend gemaak te schulden te vereffe nen. Toen bovendien Paul nog in grote moeilijk heden met zyn pension kwam, omdat hjj ook Dc druk der Vielminh-rcbellen verplaat ste zich gisteren van de belegerde vesting Dien Bien Phoe naar de Tonkin-delta van dc Rode Rivier, de grote rijstschuur van Indo-China, welke altijd het eigenlijke doel van de hongerige Vietminh-Iegcrs is geweest. Men kon in de Tonkinese hoofdstad Hanoi het artillerievuur horen van het gevecht, dat op nog geen tien kilometer hfstand werd geleverd. Onderdelen van Jet in Franse-Unieverband strijdende Victnam-leger sloegen een aanval der r "•bellen op een bepaalde versterkte Maats af. Naar verluidt verzamelen de Vietminh- lelders hier duizenden guerillastrijders voor een aanval op de vitale auto- en treinverbinding tussen Hanoi en de haven Haiphong. Tot dusver waren deze verbindingen alleen 's nachts niet veilig, sinds kort is het verkeer ook overdag bedreigd. Rond Dien Bien Phoe was het Woens dag rustig. Slechts af en toe laaide kort een mortierduel op. Het weer was niet bijzonder gunstig, zodat de activiteit van de luchtmacht beperkt was. De Fransen slaagden er nochtans in parachutisten neer te laten binnen de vesting, die als ver sterking dienst doen voor de troepen van de verdediger, kolonel Christian de Castries. Het bombarderen van de vijande lijke stellingen gaat voort, evenals van de opmars van de twintigduizend man Viet-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3