Eerste Kamer contra beslissing van Hoge Autoriteit inzake maximum-prijzen Melksanering mag geen kongsi tussen slijters zijn SIR PERCY Voorschriften omtrent nuchter- zijn bij viering Paasvigilie Nieuwe gasfabriek in Utrecbt voor centraal Nederland Gillette j vecht tegen de duurte! De Gaulle weer in actie tegen E.D. G. Boeddha j? SARANTO Gloeilampjes DONDERDAG 8 APRIL 1954 PAGINA 5 Met de PBO gaat het maar in langzaam tempo Cadeaustelsel P.B.O. Het landbouwbeleid They smoke them here they smoke them there They smoke them everywhere! Pure Virginia Cigarettes 2*4 NfÓ 2.50 Moeilijkheden voor Avifauna thans voorbij Zaterdag weer open Christen-vervolging op Zuid-Celehes Regering betreurt het gebeurde De verdwenen Joodse kinderen Belgische recherche bedankt voor behulpzaamheid Ondanks gemis aan steun van directoraat- eeneraal Bollenkwekers ongerust Over verdwijnen van cultuurgrond Ook Luxemburg aanvaardde E.D.G. Prijsstijgingen overal, maar Hier hebt U de gelegen heid kennis te maken met 's werelds beste scheer systeem. Blauwe Gillette mesjes, de'scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheer- apparaat. Die behoren bij elkander. Voor slechts f. 1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkelier U een Gillette 32' te tonen Een Gillette precisie scheer- apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes slechts Een „goeie morgen" begint met Gillette Eigen onafhankelijk Frans beleid" Dulles' uitspraak niet „au sérieux" genomen De gearresteerde Nederlanders Deze week reeds behandeling van enkele gevallen Alléén naar Are de T riomphe Steun voor Jum Compromis in Indo China DOOR F. J. A. L. CORDENS Gommunistische rel in West-Berlijn Betoging tegen Von Manteuffel Religieuzen niet eikaars huisgenoten? In Alkmaar volmacht geweigerd voor zieke zuster INDUSTRIëLE PRODUCTIE IN FEBRUARI Indexcijfers iets gedaald •S-GRAVENHAGE, 7 April 1954 Be Eerste Kamer heeft het minister Zjjlstra niet moeilijk gemaakt bij de be handeling van de begroting van Economi sche Zaken, welke daar vandaag aan de orde kwam. Afgezien van de C.P.N. werd algemeen ingestemd met zjjn beleid. Van K.V.P.- en P. v. d. A.-zjjde werd voldoening uitgesproken over de econo mische ontwikkeling van ons land in de laatste jaren. De heer Kaptejjn schreef deze gunstige ontwikkeling toe aan het na de oorlog gevoerde regeringsbeleid. Met name noemde hij hierbij de ministers Drees en Beel. Ook de heer Regout (KVP) prees het regeringsbeleid als oorzaak van onze opmerkelijke economische opbloei, maar zag het geheim van ons succes vooral gelegen in het begrip voor samen werking in het bedrijfsleven en de poli tiek, dat ons volk na de oorlog heeft ge toond De jongste belastingmaatregelen beschouwde de K.V.P.-woordvoerder als een ontwikkelingsfase naar een nieuw evenwicht tussen het belastingniveau en het nationale inkomen. Op verschillende punten kreeg minister Zijlstra complimentjes. Zo voor zijn op treden tegen de beslissing der Hoge Auto riteit van de Kolen- en Staalgemeenschap inzake het stelsel van maximumprijzen voor kolen. De Hoge Autoriteit heeft nl. besloten in Frankrijk en Duitsland dit stelsel te handhaven, terwijl zij in de andere landen der K.S.G. de prijzen wi! vrij laten. Tegen deze beslissing heeft minister Zijlstra verzet aangetekend. Van vele zij den werd dit optreden toegejuicht. De geest van het Verdrag laat een stelsel van Maximumprijzen alleen toe bij schaarste. Van een dergelijke schaarste kan 'hans echter niet meer gesproken worden. Het stelsel van maximumprijzen is dus over bodig geworden. Ook werd de bewindsman geprezen om zijn kordate houding tegenover de melk sanering. Prof. Rip (AR) had op zich tegen de saneringsgedachte geen bezwaar, mits de consumenten er maar iets van merken in de vorm van lagere prijzen. Zij mag echter niet ontaarden in een kongsi tussen slijters, welke de prijzen onveranderd laat. Ook het cadeaustelsel werd door ver schillende sprekers ter tafel gebracht. De heren Molenaar (VVD) en Regout spraken zich uit voor een wettelijke rege ling hiervan ter bestrijding van excessen, de heer Vixseboxse (CH) daarentegen voelde hier niets voor. De beteugeling van excessen kunnen we z.i. best overlaten aan het gezonde ver stand van de Ned. huisvrouw. Bovendien kon een wettelijke regeling de voordelen van het cadeaustelsel teniet doen. Hi.t vroeg de bewindsman daarom niet tot een Wettelijke regeling over te gaan. De C.H. woordvoerder had verder cri- tiek op het aardgasbeleid van de rege ring dat z.i. is vastgelopen. De bereken de prijs ligt te hoog. Wil men een nieu we industrie op gang brengen, dan moet men de vraag stimuleren en dit doet men niet door een te hoge prijs te be rekenen. Ook achtte hij het niet juist, dat de re gering bij het onderzoek naar de bodem rijkdom veelal geïnformeerd wordt door particulieren, die veelal belanghebbenden in een bepaalde richting zijn. In plaats hiervan is intensieve exploratie van de bo dem van Staatswege noodzakelijk. Goudswaard In dit schone plaatsje, dat u, lezer, in Amsterdam, Rodeschool en Maastricht, onmiddellijk weet te vinden als liggend aan het Haringvliet op Beijerland, zo in de buurt van Hellevoetsluis, dat wat meer Westelijk ligt, in 't schone Gouds waard dan, is er Zaterdag meer dan goud te bewonderen bij een bruiloft. Zelfs het diamant is niet voldoende om deze echtvereniging te kenschetsen, we houden het maar op platinum, dat lijkt ons een zeldzaam genoeg metaal om te passen bij de herdenking van een zeven tig-jarig huwelijk. Het is het echtpaar W. van Q6 Plugt in de Dorpsstraat 11, dat het zover gebracht heeft. De brui gom telt 93 jaar (en is tevens de oudste inwoner van het dorp), zijn vrouw 92 jaar en die zal dan wel de tweede in de rij der zeer ouden van Goudswaard zijn. Deventer De zakenman is met deze procedure helaas niet onbekend. Hij verkoopt, zo als een Nijmeegse winkelier, aan een stadgenoot een electrische lamp. Het geval prijkt aan het plafond van de klant en de winkelier stuurt te zijner tijd de rekening. Herinnert nog eens aan dit papier, komt nog eensen het blijkt tenslotte, dat het te laat is. De klant is met zijn hele hebben en houden naar Deventer vertrokken. Brieven, vriendelijke brieven, boze brieven, felle aanmaningen, alles helpt niet. De Nij meegse winkelier stapt tenslotte in de trein, gewapend met de kwitantie en belt aan in Deventer bij zijn vroegere klant. Meisje doet open, goed getraind „Mevrouw is niet thuis". Mijnheer blijkt *Ler?.mJn erg huiselijk te zijn en dón ontploft de winkelier. Want hij had door vn ®chtpaar reeds lang zien zitten, heerlijk knus onder zijn altijd nog met betaalde lamp. De man rent naar binnen, rukt met een greep de lamp van het plafond, verdwijnt er mee naar bui ten en komt na twee straten tot bezin ning. Zijn lamp terug, jawel, maar huis vredebreuk is een niet mals misdrijf. De winkelier trekt naar de Deventerse po litie. doet zelf aangifte van zijn „inval" en de politie zit er nu mee. W enen Zondagmiddag ontsnapte een baviaan tijdens de voorstelling uit een circus. Maandagavond keerde het dier op han gende poten terug, helemaal op eigen gelegenheid. Het bleek door honger ge kweld de vrijheid niet zo lief te hebben, zo aanlokkelijk als deze eerst scheen. ■dssen „Waar gaan we heen?", vroeg de offi cier van justitie zich hoofdschuddend af en hij keek nog eens bedenkelijk naar de thans wel berouwvolle P.T.T.-amb- tenares, die vroeger in Valthermond woonachtig was en nu in Haarlem. Ze had dan ook voor een ambtenares van de posterijen wel 'n heel scheve schaats gereden en dat had ze te wijten aan haar ongewoon grote nieuwsgierigheid. Ze maakte namelijk wel eens brieven open van mensen die ze kende, zo maar, om nu eens te weten wat ze te vertellen hadden. Zo deed ze ook met een brief, die door twee wederzijdse kennissen van haar aan elkaar waren geschreven. En dat liep tenslotte in de gaten. Drie we ken gevangenisstraf, zei de rechter, pauzeerde even en voegde er aan toe voorwaardelijk. Hopelijk is ze nu van haar nieuwsgierigheid genezen. De voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis (P.v.d.A.) beoordeelde de ont wikkeling van de P.B.O. met gemengde gevoelens. Hij doelde hierbij op de nog bestaande grote reserves t.a.v. het tempo van verwezenlijking en de bevoegdheden, die men aan de schappen toegekend wenst te zien. Waarom toch ai die weerstanden, die haast niemand meer begrijpt, riep de socialistische senator uit. De heer Vixe- boxse echter vond het langzame tempo van verwezenlijking helemaal geen na deel. De heer Van der Himst (K.V.P.) ver wonderde zich erover, dat er voor het grafische bedrijf nog geen bedrijfschap is en niet minder teleurstellend was volgens hem de situatie op dit punt in de metaal industrie. Doet de S.E.R. wel voldoende om de P.B.O.-gedachte te populariseren, zo vroeg deze senator zich af. De heer Oosterhuis had in de tot dus verre gevolgde methode de opstelling van een plan betreffende de grenzen van de op te richten P.B.O.-lichamen gemist. Is het, aldus zijn vraag aan minister De Bruijn, in dit stadium nog mogelijk om een dergelijk plan op te stellen? In de avondvergadering is de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening aan de orde gekomen. De heer Louwes (V.V.D.), voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, consta- teerde, dat Nederland in het algemeen de consequenties van zijn landbouwpolitiek wel aandurft, al is deze politiek vaak een slingeren tussen een socialistische en libe rale visie. Nu er zich een zeker onbeha gen t.a.v. de prijsvorming openbaart, moe ten wij dubbel op onze hoede zijn en daar om is het logisch, dat de georganiseerde landbouw en tuinbouw wil weten, waar zij aan toe is en zoveel mogelijk vaste toezeggingen van de regering verlangt. De regering erkent gelukkig deze aan spraken. die resulteren in een strikt prijs beleid. Toch zijn er t.a.v. het landbouw beleid nog wel moeilijkheden en de eerste vraag, die daarbij opkomt, is wat is een verantwoorde kostprijs voor de landbouw producenten? Wat de kwestie van de grenslanderijen betreft (de landerijen van Duitse grens- boeren, die onmiddellijk langs de grens liggen), was de V.V.D.-spreker van me ning, dat men in deze formeel juist had gehandeld, maar soms geen recht begrip heeft gehad voor de Duitse boeren, vlak over de grens, op wiens vroegere grond nu Hollandse boeren werken. Voor de en kele gevallen, waar het hier om gaat. moet z.i. een oplossing gevonden worden. Morgen komen de ministers Cals, Zijl stra, De Bruijn en Mansholt aan het woord. N.a.v. een verzoek van prof. Molenaar om te overwegen, of het toch niet moge lijk zou zijn een beperkte discussie te openen bij die voorstellen, volgens welke geen uitspraak van de Kamer wordt ver langd, t.a.v. internationale overeenkom sten, stelde voorzitter Tonkman vanmor gen, bij wijze van proef, voor in dergelijke gevallen een lid der Kamer het recht te geven zich schriftelijk met vragen tot hem te wenden, waarop hij zich dan met de regering in verbinding zal stellen. Daarna mogen ook andere leden over de kwestie spreken, mits zij zich beperken tot het vragen van inlichtingen. AD. INT. jtOr* GOUDGELE VIRGINIA J»tn product «in DEAN a SIMMONS Ltd. VoorNtdcrUod; N.V. CIGARETTES IMPORT C* A.J. BLOK. SCHEVENINGEN De Osservatore van Woensdagavond publiceert een decreet van de H. Congre gatie van het H. Officie, houdende de voorschriften betreffende het nuchter zijn bij de viering van het Paasvigilie van Paaszaterdag op Paaszondag, zo meldt het KNP In de gistermorgen gehouden plenaire zitting van de H. Congregatie is het volgende vastgesteld: le De priesters, die H. Mis van het vi gilie van Pasen celebreren omstreeks middernacht en ook de gelovigen, die tij dens deze H. Mis communiceren, zijn ver plicht nuchter te zijn van middernacht af volgens canon 808 en 858 het kerkelijk wetboek. 2e. Wanneer het vigilie van Pasen ge vierd wordt vóór middernacht, moeten de gelovigen nuchter zijn volgens de voor- Saranto rood f 2.25 dry 2.75 per grote fles (l liter) JgtóW» Alom verkrijgbaar schriften van de pauselijke constitutie „Christus Dominus", d.w.z. van drie uur voor het begin van de H. Mis af moeten zij zich onthouden van vast voedsel. Tot één uur voor het begin van de H. Mis of van de H. Communie mogen zij iets gebruiken bij wijze van drank, met uitsluiting van alcoholische dranken. Zoals men zich herinnert is de nachte lijke viering van het Paasvigilie bij de creet van de H. Congregatie der Riten van 9 Februari 1951 toegestaan en vervolgen» voor een periode van drie jaren verlengd (Van onze verslaggever). pers het Op een gisteren gehouden conferentie heeft de voorzitter van Stichtingsbestuur van Avifauna, de heer A. C. A. Decrenberg, verklaard, dat de moeilijkheden, waarmede dit vogelpark in Alphen aan den Rjjn in het verleden te kampen heeft gehad, thans voorbij zijn. Er zijn heel wat stormen over de on schuldige vogeltjes heen gegaan, zo be toogde hij, en wij zijn blij en gelukkig dat Avifauna nu is herboren". De heer Deerenberg wilde niet meer uitweiden over het verleden, omdat dat eeluklHo voorbij is. Wel legde hij er de nadruk on dat het heel wat moeite heeft gekost om 't huidige resultaat te bereiken. Avifaun^ gaat nu als zorgenkind, straks wellicht al» troetelkind van de gemeente Alphen a d T- v. 6!T toekomst tegemoet van grote zekerheid, van efficiënte exploitatie en van succes, naar wij hopen; Avifauna is thans op een stevige leest geschoeid en staat op een behoorlijke ondergrond" Tenslotte deelde de voorzitter van' k„» stichtingsbestuur mede dat middel van verschalende - m6n' d°°r trachten de aantrekk vogelpark te verhogen. A.s. Zaterdag om 9 Als afgevaardigde van de Christelijke Kerkenraad heeft oud-minister dr Lei- mena een bezoek gebracht aan vice-pre- mier Wongsonegoro in verband met de terreur, die door benden tegen de christe nen op Zuid-Celebes wordt uitgeoefend Dr Leimena bracht onder de aandacht van mr Wongsonegoro, dat deze kwestie de kerken in het buitenland in opschud ding kan brengen. De vice-premier zei, dat de regering het zeer betreurt, wat de christenen op Zuid-Celebes is overkomen. Hij zette uiteen, dat de terreur plaats had binnen „het machtsgebied'' van de ben den. Door een algemene operatie op grote schaal kan slechts radicaal worden opge treden Hij zei, dat de regering al het mo gelijke zou doen. De vice-premier voegde hieraan toe, dat de regering de kwestie beziet uit een oogpunt van algemene vei ligheid. Zij zal bfl de uitvoering van het veilig heidsprogramma niet gierig zijn. Wij zul len de nodige fondsen ter beschikking stellen, zelfs al moeten wij daardoor vas ten, aldus mr Wongsonegoro. Voorts zei hij, dat de regering het lijden van de christenen geenszins als een onbelangrijke zaak beschouwt. Hij verzocht tenslotte be grip voor de moeilijkheden, waarmee de jonge staat wordt geconfronteerd. Geruchten volgens welke de Neder landse justitie en politie zich zouden heb ben uitgesproken over een tekort aan medewerking" van Belgische zijde in de zaak-Anneke Beekman, worden door het Openbaar Ministerie te Amsterdam offi cieel tegengesproken. De werkelijkheid is, zo deelt het O. M. verder mede, dat men slechts lof kan heb ben voor de bijzondere activiteit en wel willende behulpzaamheid, betoond door de Belgische justitie en de door haar terstond ingeschakelde gerechtelijke politie op het eerste van Nederlandse zijde gedane ver zoek. Een en ander heeft er dan ook toe geleid, dat de officier van justitie te Am sterdam, mr F. Hollander, reeds enige weken geleden de procureurs des konings te Tongeren, Hasselt en Luik dank heeft gezegd en dat de procureur-generaal te Amsterdam, mr A. A. L. F. van Dulle- men, zulks heeft herhaald in een recent persoonlijk schrijven aan zijn ambtgenoot te Luik. B. en W. van Utrecht stellen aan de ge meenteraad thans voor te besluiten tot de stichting, in samenwerking met de ge meenten Amersfoort, Baarn, Culemborg, Woerden en Zeist, van een nieuwe gas fabriek op het industrieterrein Lageweide te Utrecht. We hebben destijds reeds uit voerige mededelingen gedaan van de plannen tot de gasvoorziening van mid den-Nederland, die door een commissie van voorbereiding waren ontworpen. In principe hadden ook de betrokken gemeenteraden reeds besloten tot deel neming, waarna de z.g. gasnota is ver schenen van de minister van Economische Zaken, waarin ook de plannen van de samenwerkende gemeenten betreffende de gasvoorziening van centraal-Nederland ter sprake kwamen. De voorstellen van genoemde commissie hebben echter niet de volledige instemming van het directo raat-generaal van de energievoorziening kunnen verwerven. Het gemis aan steun van het directo raat weerhoudt B. en W. niet thans toch over te gaan tot maatregelen, die het vei lig stellen van de gaslevering in alle bij de samenwerking betrokken gemeenten volgens het college noodzakelijk maken. Zoals uit het rapport der deskundigen blijkt, zal de gasfabriek worden ingericht volgens het allernieuwste procédé van totale vergassing van steenkolen en een productie mogelijk maken, die goedkoper is dan in enige gasfabriek, die werkt vol gens de klassieke methode. Deelneming aan de combinatie, waar voor een samenwerking op publiekrech terlijke grondslag wordt voorgesteld, zal vergeleken met de huidige productie methode niet onbelangrijke financiële voordelen met zich mee brengen. De ge middelde kostprijs van het gas af fabriek wordt in het rapport nl. becijferd op 7,45 cent per ms. in totaal zullen door bijkomende kosten de gemeenten echter rekening kunnen houden met een prijs van 8,3 ct per m3. Urteraard komen daar bij dan nog de kosten van distributie. De kosten van fabricage volgens de klassieke methode kunnen echter worden becijferd op 11 ct per m3. De onlangs in gebruik genomen nieuwe gashouder van Utrecht zal als menggas houder van de nieuwe fabriek dienst doen, waarvoor Utrecht als vergoeding voor gemeenschappelijk gebruik gemid deld 50.000 per jaar zou kunnen ontvan gen. In het nieuwe bedrijf zal een kapitaal van f 23.300.000 worden geïnvesteerd, waarvan ruim vijf miliioen voor het kop- peinet. attracties zal aantrekkelijkheid van het voor het publiek"*worden'Iop^ngesteld!ana „Grote agrarische belangen worden op het spel gezet, indien er niet genoegzaam rekening wordt gehouden met de gron den, waarover de vele uitbreidings- en streekplannen van de laatste jaren wor den geprojecteerd". Dit was de teneur van een rede, die gisterenmiddag door de heer J. Valkering, bloembollenkweker en on dervoorzitter van de Kamer van Koop handel Hollands Noorderkwartier te Alk maar werd uitgesproken tijdens een ver gadering van die kamer. De heer Valkering meende, dat niet ge noeg kon worden gewaakt tegen het ver loren gaan van 0"ze kostbare cultuur grond en in het bijzonder van de lichte zandgronden, welke zo uitstekend ge schikt zijn voor de teelt van export bloembollen. Amerika, dat ruim 45 mil iioen gulden aan bollen uit Nederland in voerde (de totale export bedroeg 140 mil iioen gulden) stelt bijvoorbeeld de eis, dat de bollen (voornamelijk tulpen en nar cissen) vrij zijn van aanhangende aarde en de teelt van dit soort bollen is even als die van de hyacinth alleen mogelijk op zandgrond. En het is deze zandgrond, die steeds zeldzamer wordt, omdat uit breidingsplannen veelal dwars over deze percelen worden geprojecteerd. De heer Valkering zeide voorts er zich wel van bewust te zijn, dat onteigening soms nodig is en dat het niet steeds mo gelijk zal zijn om met ieders persoonlijke belangen rekening te houden, doch hij achtte het belang van onze bloembollen teelt en -export wel zö groot, dat een waarschuwend woord hier op zijn plaats was. De Kamer van Koopha.Viel Hollands Noorderkwartier zal zich verstaan met de Kamer te Haarlem, met de Vereniging voor bloembollencultuur en met de Stich ting voor de Landbouw teneinde gezamen lijk deze kwestie in studie te nemen. Het Luxemburgse één-Kamerparle- ment heeft Waensdagavond na een debat van een enkele dag met 46 tegen vier stemmen het verdrag inzake de Europese Defensiegemeenschap goedge keurd. Twee leden waren afwezig. AI leen de communisten stemden tegen. "d" '/SS'- Gillette 0 Pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes nu slechts 75 ct. Dispenser of pakje van 10 mesjes nu voor f. 1.50 heeft druk- elkaar mogend- Generaal Charles de Gaulle Woensdag in Parijs op een zeer bezochte persconferentie verklaar als er een echte Franse politiek bestond, het voornaamste doel daarvan zou ten zijn het zoeken naar een „ontsp ning" tussen de twee tegenover staande blokken van grote heden. Om echter een dergelijke rol te kun nen spelen moet „Frankrijk op eigen benen staan, een eigen beleid volgen, een verdedigingsstelsel hebben in ver houding tot zijn hulpbronnen, verbonden zfjn met zijn geallieerden, doch onafhan kelijk en evenwichtig". De generaal deed opnieuw een aanval op dl E.D.G. Na te hebben gezegd: „Het ligt slechts aan onszelf of wij een mogendheid op atoomgebied zullen worden", xreryols- de hij met de verklaring, dat bekrachtigt g van het verdrag voor het Europese leger Frankrijk voor de duur van 50 jaar en ongetwijfeld voor altijd het zclfbcsc - kingsrecht zou ontnemen. De goedkeur, g zou Frankrijk beroven van zijn Ieger' land afsnijden van zijn overzeese ge 1 en alle toegang tot het terrein van atoom wapens verhinderen. Het A™erl opperbevel zou beslissen op welke minine Frankrijk diende te worden verdedigd e of het verdedigd moest worden, aldus generaal. De Gaulle zei niet te geloven in de be- dreiging" van minister Foster Dulles, indertijd op een persconferentie "^njs geuit, dat, als Frankrijk het E.D.G. verdrag niet zou ratificeren, de V.. hun beleid diepgaand zouden moeten herzien. De generaal meende, dat als het verdrag met fou worden bekrachtigd de Amerikanen dit zouden betreuren, doch het zouden aanvaarden. Zij zouden menen, dat Europa een andere formule zou vinden om een breuk te vermijden, die met slechts voor De minister van Justitie, mr Djodv Gondokusmo, heeft .gisteren meegedeeld, dat een deel van de gevallen van de ge arresteerde Nederlanders deze maand ter behandeling aan het parket zal worden overgedragen. Van de zijde van het hoofdparket voegde men hier aan toe, dat reeds deze week enkele gevallen aan het parket zullen worden voorgelegd. Het onderzoek is kortgeleden gesloten. Gebleken alle gevallen onderling met verband staan. dat elkaar in Frankrijk gevaarlijk zou zijn, doch ook voor de Verenigde Staten en de vrije wereld. Het E.D.G.-verdrag noemde De Gaulle een „monster". Aanvaarding zou „een permanente opstand" doen ontstaan, meende De Gaulle. Voorts deelde hij mede, dat hij niet zal deelnemen aan de officiële plechtigheden op 10 Mei ter herdenking van de bevrij ding van Frankrijk in 1944. Hij zou op 9 Mei 's middags om 4 uur alléén naar de Are de Triomphe in Parijs gaan om de onbekende soldaat te eren. De generaal nodigde het publiek en oud-strijders in het bijzonder uit om zich op dat uur ook in stilte om de Are de Triomphe te vereni gen. De generaal sneed ook de pflnijjke affaire- Juin aan. Maarschalk Juin was volgens De Gaulle nooit voorstander van het E.D.G.- verdrag geweest. Het scheen, alsof de maarschalk volledig over de inhoud van het verdrag was geraadpleegd, doch in feite was zjjn mening slechts „indirect" gevraagd over technische kwesties". „Dat verwondde zjjn geweten als man en sol daat. Hjj reageerde in volmaakt passende termen", aldus de generaal, die de N.A.T.O.-Raad het recht ontzegde critiek op Juin's uitlatingen te oefenen. (Over dit onderwerp verklaarde dezelfde dag Robert Schuman, ex-minister van buitenlandse zaken, voor de commissie van buitenlandse zaken van de Franse Natio nale Vergadering, dat Juin nauw betrokken is geweest bij het opstellen van het E.D.G.- verdrag. Juin's opvattingen werden echter niet altijd gevolgd, zo zei hij.) Voorts verklaarde generaal De Gaulle nog; Frankrijk dient vast te houden aan het Atlantische pact, hoewel het pact enigszins gewijzigd moet worden. Frankrijk heeft atoomvapens nodig. Dan zou het in staat zijn om terug te slaan en tevens het gezag hebben om contróle op atoomenergie voor te stellen. Hij herhaalde het oude thema, dat als alternatief voor het Europese leger een confederatie dient te worden aanvaard van „alle staten in Europa", welke op den duur ook de landen achter het „ijzeren Gordijn, moest omvatten. Hierin zou voorts ook Groot-Brittannië moeten worden opge nomen. Een eerste teken van internationale „ontspanning" zou zijn „opschorting van proeven met waterstofbommen door beide partijen". In tegenstelling tot minister Bidault ver klaarde generaal De Gaulle zich voorstan der van een regeling in Indo-China „op- wereld- of zelfs op planetair niveau". Er dient geen „inmenging" in Indo-China te zijn, tenzij op „nadrukkelijk verzoek" 28 Bengor was blijkbaar tevreden, her haaldelijk noemde hij ons vrienden en gaf toen zijn volgelingen last ons te blinddoeken. Dat kunstje kenden die ke rels uitstekend. De doek werd zó over de ogen gedaan en om mijn hoofd gewonden, dat ik niet het flauwste lichtstraaltje meer zag; ook Alfred verzekerde mij, dat hij zich in een Egyptische duisternis bevond. Min of meer in spanning wachtten we af We hoorden het geknetter van toort sen, die ontstoken werden, wat voor ons een aanduiding was, dat de tocht in de duisternis zou geschieden, toen nam iemand mij bij de hand en we gingen op weg. We hadden ons woord gegeven, met de hand niet aan de doek 1te k°m®; die ons de qgen bedekte, en het zou waa - schijnlijk ook niet geraden zijn zulks te doen, want wij waren volkomen in ae macht van de Hindoe's, die ons tot dus ver wel is waar vriendelijk en zelfs met onderscheiding behandelden, maar die althans de macht hadden anders op te treden, indien wij ze dwarsboomden. Doch wij hadden ons niet verbonden om onze andelf wüze te dachten" tot "Jf °Ven gevoerd Al^bii' T" 'vj werden helnl fen goed op" b" 3fSpraak lette» wij bei- meEeTSnafrngrechtsWeeS daarop1'bo?" ietS links af. Maar daarop liepen we ehkXe malen in een kleine kring rond beiden de richting volkomen k'wijt ratlk- ten. Dit was in ieder geval een streek van de Hindoe's om ons het smoSr bijster te maken. Na nog een poos gemar cheerd te hebben, bemerkte ik afn het luider geknetter van de toortsen en aan de koude lucht, dat we in een grot of zo iets waren. De grot leek een lange gang of tunnel te zijn, want er kwam geen eind aan. Hoe lang we zo geblinddoekt gelopen hebben, ben ik nooit te weten gekomen het leek me wel uren toe. De overgang in' de buitenlucht was duidelijk waarneem baar; kort daarop leek het, alsof we over hout gingen, maar dat duurde slechts heel kort; we liepen nog een korte tijd over rotsgrond, kwamen toen in het mulle zand terecht en eindelijk stonden we stil en werd ons de blinddoek afgenomen. Het kostte enige moeite om weer aan het licht, zij het dan ook zwak sterrenlicht, te gewennen. Achter ons lag de zwarte rotswand, waar wij tegenaan hadden ge zeten, toen wij halt hielden op onze tocht, voordat wij werden geblinddoekt. Vóór ons onderscheidden wij hutten: wij sche nen aan de ingang van een dorp te zijn, en dicht in onze nabijheid stonden groepjes inlanders naar ons te kijken. Bengor stond te praten met een lange Hindoe, die ik nog niet had gezien en die, naar zijn kleding te oordelen, tot een van de voor namen moest behoren. Hjj kwam naar °n.s toe, maakte zijn Oosterse buiging en zèi in het Engels: Ik heet onze vrienden welkom in het rijk van Chindawar en hoop, dat de tocht voor u geen al te grote ongemakken heeft opgeleverd. Het zou ongepast en bovendien ook vol komen nutteloos geweest zijn om die vriendelijke woorden te beantwoorden met een protest, dat we geheel tegen onze wil daar waren; ik vergenoegde mij dus te zeggen, dat het ons, dank zij de zorgzame Bengor aan niets ontbroken had. Indien u onze geringe gastvrijheid voor lief wilt nemen, vervolgde de plech tige Hindoe, zal Bengor verder voor u zorgen, en morgen zal de begum het ge noegen hebben u te ontvangen. Bengor nam wederom de leiding; we gingen het dorp in, dat dc indruk maakte van zeer groot te zijn, passeerden verschil len huizen, die er in de duisternis alle maal precies eender uitzagen, en hielden eindelijk stil voor een complex lemen ge bouwen. Een daarvan scheen voor ons be stemd. Het was een hut met een voorgale rij op palen. Bengor ging de galerij bin nen. opende een deur en we kwamen in een ruim vertrek met aangestampte vloer en gemeubeld met een tafel en enige stoelen. Aan de wand was een verhoging, insgelijks van leem, waarop matten en kleden en kussens waren uitgespreid en die overdag als canapé en des nachts als slaapplaats dienst kon doen. Dat alles za gen wij, toen Bengor een olielampje had ontstoken, dat op tafel stond, en tevens zagen wjj in een andere hoek van de ka mer onze koffers en valiezen. Ons hotel was dus perfect in orde. Zelfs de bad kamer ontbrak niet; ze werd ons getoond door onze geleider, die een gordijn weg schoof en ons in een klein vertrekje liet, waar een aarden verhoging was aange bracht met twee treedjes van steen. In de verhoging was een kom gemaakt met een waterafvoer naar buiten, en dit hele toe stel vormde bad en douche tegelijkertijd, die men zich verschaffen kon met behulp van een paar met water gevulde kruiken, die in een hoek klaar stonden. Het geheel deed me denken aan de nog veel primi tiever badinrichtingen op Java, waar In dische kennissen me van hadden verteld. Toen Bengor zich overtuigd had, dat het ons aan niets ontbrak en een klein mandje met levensmiddelen op tafel had gezet, verdween hij. Daar zaten ye nu, op dui zenden mijlen van huis in een Indische hut als gasten of gevangenen, weet ik wat, van een Indische prinses, in een negorij, waarvan we niet wisten hoe we er in ge komen waren, en waarvan we nog minder wisten hoe we er uit zouden komen. Bo vendien was het ons een raadsel om wrji voor reden ze ons daarheen hadden ge- sleept. Dit alles zaten wij te bepraten bij het licht van ons ongelukkig olielampje. We dienen ons morgen toch een beetje fatsoenlijk op te tuigen, als we bij de begum op audiëntie gaan, meende Al fred. We zien er -uit als beesten. Je hebt toch wel een schoon linnen pak in je kof fer? Als ze het niet gestolen hebben ia, zei ik. Of zouden we in rok gaan? Ben je mal. Laten we dat maar be waren voor een betere gelegenheid. Maar van Frankrijk. Het bevel zou dan in Franse handen moeten blijven. Het ver zoek zou moeten uitgaan van de „werke lijke stem van Frankrijkniet van de huidige ministers, die hun hoofd verloren hebben", aldus de Gaulle. De Gaulle's verwijzing naar een „plane taire" regeling voor het lndoehinese vraagstuk was de eerste maal, dat hjj zin speelde op de mogelijkheid van een rege ling door onderhandelingen. In het ver leden was hjj altijd voorstander van een militaire overwinning, van strijd tot het bittere einde, aldus tekent Reuter hierbij aan. Ongeveer 1500 communistische betogers, die door de Oostberlijnse radio en pers in een dagenlange campagne waren opgeroe pen, hebben Woensdagavond getracht te West-Berlijn een politieke vergadering te verstoren, welke werd toegesproken door de voormalige Duitse generaal Von Man teuffel. Een macht van ongeveer 300 West- berlijnse politiemannen maakte een einde aan de betoging welke dienst moest doen als onderdeel van de door de Oostberlijnse communisten met veel lawaai aangekon digde „krachtmeting met de Westberlijnse oorlogsophisers". Het was Von Manteuf- fel's eerst optreden in Berlijn sedert het einde van de oorlog. Het Tweede-Kamerlid de heer Groen heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd, of het aan hem bekend is, dat in de gemeente Alkmaar aan reli gieuzen van het St Elibazeth-ziekenhuis en Huize „St Augustinus" aldaar een vol macht om bij de a.s. Statenverkiezingen voor een zieke (bedlegerige) medezuster te kunnen stemmen, is geweigerd op grond van het feit, dat zij niet als eikaars huis genoten worden beschouwd? De heer Groen vraagt dan of de minis ter niet van oordeel is, dat gezien de door hem gehuldigde opvatting bij de des betreffende behandeling van de wijziging der Kieswet, dat „het niet nodig is het woord „huisgenoot" nader in de wet te omschrijven, omdat men in de praktijk met dit begrip, dat in het spraakgebruik een duidelijke betekenis bezit, zonder be zwaren zal kunnen werken" het in het spraakgebruik buiten twijfel staat, dat stelen doen die lui niet, kijk maar. Hij j religieuzen, die permanent onder een dak zette zijn valies op tafel, dat nog onge sloten was, zodat hij het inde trein had laten staan. Tussen de rommel haalde hij een kleine revolver te voorschijn. Steek dat ding in je zak, zei hij, je kunt nooit weten wat die lui in hun schild voeren, en het is altijd geraden iets bij de hand te hebben. Hij viste nog een doosje sigaretten op en we gingen zitten roken. De tocht door de wildernis en het kamperen in de open lucht hadden mij moe en slaperig ge maakt. Hoe denk je er over? vroeg ik, toen onze sigaret was opgerookt. We zullen maar gaan maffen en geen zorgen maken vóór de tijd. Kom, laten we eerst even kijken, hoe het er buiten ons kasteel uitziet, en dan de deur slui ten. Voor de hut staande namen wij de om trek eens op, voorzover die in de duister nis was waar te nemen. Naast ons was een hut gelijk aan de onze en daarbij nog wat kleinere en grotere gebouwtjes. Te genover ons hadden wij een groep pal men, hun prachtige lange bladeren diep zwart afstekend tegen de avondhemel daar dichtbij een bo-boom met zijn eeuwig trillend gebladerte, de heilige boom voor de Hindoe's. Verderop stak een hoog, donker gevaarte de lucht in; het viel niet uit te maken of het een huis of een hoogte was. Aan de overzijde van de brede weg zagen we nog een hut, door hoog geboomte omgeven, en meer viel er voor ons niet waar te nemen. Het was doodstil in het dorp. (Wordt vervolgd) in gemeenschap leven en tot één huishou ding behoren, als elkanders huisgenoten worden beschouwd. Indien deze beide vragen door de minis ter bevestigend worden beantwoord, is hij dan, aldus he' Tweede-KamerLd, bereid aan het gemeentebestuur van Alkmaar mede te delen, dat de interpretatie die in het genoemde geval aan het begrip „huis genoot" in de zin van de Kieswet is ge geven, onjuist moet worden geacht en B. en W. van deze gemeente te verzoeken als nog die maatregelen te nemen, welke he1 mogelijk maken, dat deze kiezers van haar stemrecht bij de a.s. Statenverkiezingen gebruik zullen kunnen maken? Blijkens de door het C.B.S. gepubli ceerde productie-indexcijfers van de in dustrie beliep de algemene productie index van de industrie over Februari 156 tegen 165 over Januari. Februari telde 22 arbeidsdagen tegen Januari 22%, zodat de gemiddelde dagproductie uitkwam op 167 tegen 172 over Januari. De productie-indexcijfers per bedrijfs tak waren voor Februari de volgende: Bouwmaterialen 122 (137); rubber 456 (481); steenkolen 86 (90); metaalproducten 191 (202); papier 167 (162); electriciteit, gas en water 249 (269).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5