Maatregelen ter bestrijding onderwijzerstekort zijn nog onvoldoende ave van Bronnenboek van was Uitg ongelukkige geste A Om de bestaansverzekerdheid van grote groepen bejaarden Weer Britse ..Comet vermist Dulles wordt Zondag in Londen verwacht Voor het vinden van een gemeenschappelijke houding inzake IndoChina Rumoer over de geheime atoom- overeenkomst r J KONING LEOPOLD IN GOEDE WELSTAND AANGETROFFEN Jeugd en bejaarden vragen uitermate zorg van wetgever Verzekering op verantwoordelijkheid voorkeur boven staatsoensioen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vrijdag 9 April 1954 WEERBERICHT K. Met verlenging van leerplicht zal niet langer gewacht worden dan strikt nodig Tekort aan onderwijzers Wcsten negeert O-Duitse Stakingsgolf tegen E. D. G. aangekondigd Door Italiaanse communisten De zaak- Aimeke Beekman Appèl ex-voogdes tegen gevangen houding afgewezen „souvereiniteit Fin. gelijkstelling Katholieke organisaties vragen spoedige regeling conform S.E.R.-advies Opstijgverbod (twee weken geleden inge trokken) weer van kraelit Churchill stelde niemand op de hoogte Senator Knowland waarschuwt Reacties uit het Verre Oosten Strenge vorst deed invloed gelden Bij woningbouw in twee eerste maanden 1954 DR VAN ROlJEN EREDOCTOR Vrees voor vermissing in Jungle bleek ongegrond Brusselse reactie De weerverwachiing van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met over het algemeen weinig be wolking. Vannacht op vele iilaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst, morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Zaterdag 10 April: Zon op 5.56 uur, onder 19.28 uur; Maan op 11.07 uur, onder 2.54 uur. E SCHIEDAMSCHE COURA Verwilderde ieund in de Kamer •s-GRAVENHAGE, 8 April. Minister Cals heeft vandaag in de Eerste Kamer naar aanleiding van de ernstige critiek van de heer Algra (AR) op het bekende „Bronnenboek" toege geven dat de uitgave hiervan een onge lukkige geste is geweest. Hoewel hij 7ich van de inhoud distantieerde, aan vaardde hij toch de verantwoordelijkheid voor deze uitgave. Hij wees er hierbij op, dat het Bronnenboek een publicatie is van een zestal wetenschappelijke insti tuten, t.w.: het Instituut voor sociaal onderzoek van het Ned. volk, hot Paeda- gogiseh Instituut aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, het Sociologisch Instituut van „Kerk en Wereld", het Laboratorium voor toegepaste Psychologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, het Sociologisch Instituut aan de Utrechtse Universiteit en het Sociologische Insti tuut aan de Groningse Universiteit. De wetenschappelijke standing dezer Insti tuten was voor hem een voldoende waarborg geweest om zich achter deze uitgave te stellen. Hij had het daarom niet nfldig geoordeeld de inhoud op haar juistheid te controleren. Wel zijn van de zqde om het Departe ment i.v.m. de uitgave van dit boek- voorwaarden gesteld, deze zijn echter, naar later gebleken is, niet nagekomen. De bewindsman erkende ook, dat ver scheidene rapporteurs, die aan deze uit gave meegewerkt hebben, geen oog hebben gehad voor de waarde van de godsdienst voor ons volk. De minister maakte echter wel bezwaar tegen de enigszins gechargeerde voorstelling van zaken, welke de heer Algra gegeven heoft. Hij had niet de indruk, dat het hoofdzakelijk veldwachters zijn geweest, waar de rap porteurs hun licht hebben op gestoken, zoals de A.R.-spreker had gesugge reerd. Men moet, zo meen de hij, voor zichtig zijn de indruk te wek ken, dat dit werk in zijn geheel een ver keerd beeld zou geven van de verwildering der jeugd. Hij was overigens bereid na te laten gaan. in hoeverre rectificatie op be paalde punten noodzakelijk is. In velband hiermede deed hij ook een beroep op de openbare critiek. De heer Algra onderstreepte bij de replieken, dat zulk een diep-ernstig vraagstuk als de verwildering der jeugd besproken dient te worden aan de hand van een wetenschappelijk verantwoord onderzoek. Met nieuwe voorbeelden stel de hij nog eens in het licht, dat "het Bi onnenboek als zodanig niet kan wor den beschouwd. Vooral had hij bedenkingen tegen de generaliserende opmerkingen t.a.v. de sexuele misdragingen van de jeugd. Hij had de indruk, dat de methode, welke het Mgr Hoogveld Instituut gevolgd heeft in zijn eveneens in opdracht van de minister van O., K. en W. samenge stelde publicatie: „Moderne jeugd op haar weg naar volwassenheid", stukken beter verantwoord is. I.v.m. het te vrezen overschot aan leer krachten bij het L.O. in de toekomst ver klaarde minister Cals overtuigd te zijn van de noodzaak om te komen tot verla ging van de ieeriingenschaal per klas en verlenging van de leerplicht, hetgeen na tuurlijk zal leiden tot een veel grotere be hoefte aan onderwijzend personeel. Ver lenging van de leerplicht is van de groot ste betekenis. Met de realisering hiervan zal niet langer worden gewacht dan strikt nodig is, voegde staatssecretaris dr De Waal hieraan nog toe. Wat het huidige ondcrwijzerstekort betreft, erkende de minister, dat de maatregelen, die de laat ste jaren getroffen zijn om het aantal on derwijzers op te voeren, zoals laatstelijk het in rekeningen brengen van fictieve diensttijd, niet voldoende zijn. Zijn ge sprek met minister Staf over uitstel of vrijstelling van militaire dienst voor on- MINISTER CALS, Niet hoofdzakelijk veldwachters De communistische leider van het grootste Italiaanse vakverbond, Di vit- torio, heeft Donderdagavond een golf van stakingen ter voorkoming van de be krachtiging van het E.D.G.-verdrag voor Italië voorspeld. Itaiië's lidmaatschap van de E.D.G. zou in strijd zijn met de belangen en de rechten van de Italiaanse arbeiders, aldus Di Vittorio. Om deze reden was het vijf millioen leden tellende vakverbond vast besloten tegen de bekrachtiging van het verdrag te strijden. De vakbondleider zeide verder, dat zijn organisatie alleen van „geoorloofde middelen" gebruik zal maken in haar strijd tegen de E.D.G. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisterenmiddag ,n raadkamer afwijzend beschikt op het appel, dat mevr G M van Langedijk-van Morst uit Hilversum de op 22 Maart 1.1. gearresteerde ex- voogdes van Anneke Beekman had ingesteld tegen haar gevangenhouding die de Amsterdamse rechtbank op 3<j Maart 1.1. voor 30 dagen heeft gelast. Groot-Brittannië. Frankrijk en de Ver enigde Staten zullen het Sovjetrussische besluit waarby Oost-Duitsland tot een „souvereine staat" werd verklaard, niet erkennen. Zij blijven de Sovjet-Unie ver antwoordelijk achten voor het bestuur van Oost-Duitsland, aldus een verklaring van de drie Westelijke hoge commissaris sen in West-Duitsland aan hun Sovjetrus sische ambtsgenoot. In de desbetreffende, gelijkluidende nota's wordt uiteengezet dat de Oostduit- se regering niet na het houden van vrije algemene verkiezingen aan het bewind is gekomen en dat de Westelijke autoritei ten dan ook niet voornemens zijn het Oost-Berlijn zetelende bewind als een „regering" te behandelen. Er wordt in de nota's de nadruk op ge legd, dat Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten „uitsluitend de rege ring der Westduitse federale republiek erkennen, daar deze na vrije algemene verkiezingen is samengesteld en de wet- uge vertegenwoordigster van Duitsland derwijzers beschouwde hij nog niet als geëindigd. Tegen inschakeling van kleu terleidsters als onderwijzeressen in de laagste klassen, zoals b.v. in Rotterdam is geschied, had hij geen overwegende be zwaren. Een algemene regeling voor het voor deze meisjes. Dit heeft uitgewezen., dat de mogelijkheden voor deze categorie bevredigend zijn. Combinatie van bepaalde schooltypes op het platteland, waarvoor de heer Algra 'n lans had gebroken, leek ook mevrouw De Waal gewenst. In dit verband toonde zij zich met de heer 6chermerhorn voor standster van de z.g. comprehensieve school. De verwezenlijking hiervan zag zij allereerst als 'n organisatorisch probleem, waarvoor geen wettelijke regeling nodig is, zoals "e hoer Schermerhorn verlangt. Met deze P.v.d.A.-senator was zij het eens, dat de overheid in het geheel van onderwijsvoorzieningen voldoende door scheppen00 overstapmogelijkheden moet Wat het „Institute of social studies" aan gaat, zag minister Cals, in tegenstelling met de heer Wendelaar, wel perspectief. De totstandkoming van een balletschool achtte de bewindsman een zeer dringende hoorljjk niveau. De begroting van O., K. en W. werd z. h. st. aangenomen met de bekende aante kening van de C.P.N. AD. INT. gehele land op dit punt kwam hem echter aangelegenheid en een eerste voorwaarde niet wenselijk voor gezien de verschillen om te geraken tot een Ned ballet op be- in opleiding. Hjj wil de mogelijkheden ten deze van geval tot geval bezien. T.a.v. het selectieprobleem kon mr Cals zich in grote trekken verenigen met prof. Schermerhorn. Het leek hem niet juist op het stuk om de positieve selectie overheid en ouders tegenover elkaar te stellen. Het voorstel van de heer Schermerhorn om schriftelijke samenvattingen van colleges te doen verstrekken, wilde hij in welwil lende overweging nemen. Voor de bursalen liet hij 'n verheugend geluid horen. Binnenkort is n.l. een K. B. te verwachten, waarbij het bedrag voor de studiebeurzen verhoogd wordt tot 2.000. Tegenover prof. Diepenhorst's opvat ting, dat het. verstandiger is t.a.v. de juri dische opleiding met herzieningen te wachten, was de bewindsman van mening, dat bepaalde onderdelen van de examen regeling toch wel reeds nader bezien kun nen worden. Staatssecretaris dr De Waal, die het voortgezette onderwijs voor haar rekening nam, wees op de moeilijkheden, welke de verwezenlijking van de financiële gelijk stelling. m.n. de invoering van objectieve normen t.a.v. dit onderwijs met zich mee brengt. De situatie ligt hier op dit punt veel ingewikkelder dan bij het L. O. I.v.m. de gevolgen van het verbod van fabrieksarbeid voor 14-jarige meisjes, heeft zjj in samenwerking met de minister van Sociale Zaken laten onderzoeken, hoe het staat met de onderwijsmogelijkheden JL ?e besturen van de. Algemene Katho- neke Werkgevers-Vereniging, Katholic- ke Nederlandse Boeren- cn Tuinilers- bond, Nederlandse Katholieke Midden standsbond, Nederlandse Katholieke Ar beidersbeweging, Sint Adelbertvercniging, Katholieke Standsorganisatic voor de Werknemende Middenstand, hebben in een vergadering van de „Raad van Over leg" tussen de Katholieke Sociale orga nisaties, het advies van de Sociaal-Eco nomische Raad inzake de wettelijke ouderdomsverzekering, uitgebracht aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid en aan de staatssecretaris van Sociale Zaken besproken. De organisaties constateerden dat, hoe wel de Nederlandse sociale verzekerings- wetgeving in het algemeen in gunstige zin afsteekt tegen die in andere landen, tot dusver op het. gebied van de ouder domsvoorziening een ernstige lacune be staat. De ergste riöod onder dé 'ouden van dagen wordt op dit moment eniger mate opgevangen door de Noodwet Ouderdomsvoorziening. In de beweeg redenen van deze noodwet is een de finitieve regeling op verzekeringsbasis aangekondigd. Aan het te langdurig van kracht zijn van de noodwet zijn volgens de Raad ernstige bezwaren verbonden, welke zich hoe langer hoe meer doen gevoe len en leiden tot practijken, welke naar- algemeen oordeel om verschillende re denen ongewenst zijn. De organisaties overwegen, dat het ontbreken van een redelijke bestaans zekerheid voor grote groepen van be jaarden een uit maatschappelijk oogpunt niet verantwoorde toestand teweeg brengt, welke een spoedige en definitieve wette lijke regeling vraagt. Een voorziening op grond van een stel- stel van sociale verzekering steunend op het persoonlijke verantwoordelijkheids besef en het bewustzijn van onderlinge solidariteit verdient verre de voor keur boven een stelsel van premievrij staatspensioen. De argumenten, welke pleiten voor deze oudedagsvoorziening op basis van een systeem van sociale verzekering, zijn in het algemeen gelij kelijk van kracht ten aanzien van de groepen, der loon- en salaristrekkenden cn de zelfstandigen. De uitkering uit hoofde van een zo danig verzekeringsstelsel kan worden beschouwd als een „bodem-pensioen zodat zij volledig ruimte laat voor aan vullende en gedifferentieerde eigen voorzieningen. Aanvaarding van een onislagstelsel bij de premie-heffing schept aldus Raad de mogelijkheid de van een aan- Een gebied ten Noorden van de 38ste breedtegraad, dat was bezet door Zuid- Korea, werd door de regering van de Zuid Koreaanse republiek vrijgegeven voor de vroegere bewoners. Ongeveer 82b mannen, vrouwen en kinderen sullen mogen terugkeren naar hun geboorte grondsullen cr weer gaan saaien en oogsten, hun land en woningen van de oorlogsvcrnietigingen herstellen, kortom. liet leven zal zijn gewone gang ook daar hernemen. Doch voordat 'liet zover is moet er een zeer belangrijk werk worden verricht. Dit land n.l. dat front linie is geweest verbergt nog vele land mijnen, die door een Zuid Koreaans mijnenopsporingsveloton worden verwij derd. Op weg naar liet mijnengebied. passing van het bedrag der uitkering aan de koopkracht van het geld en de algemene welvaart, waardoor een be langrijk element van onzekerheid wordt weggenomen. De organisaties zijn van oordeel dat het advies van de Sociaal-Economische Raad. aan het tot stand komen waarvan vertegenwoordigers van vrijwel alle groeperingen van het maatschappelijk leven ruime medewerking hebben ver leend, de hier overwogen verzekerings gedachte als grondslag heeft. Deze ver zekeringsgedachte is volgens de Raad in overeenstemming met hetgeen daar over, op initiatief van Katholieke zijde, is opgenomen in de bovenaangehaalde beweegredenen van de Noodwet Ouder domsvoorziening. De organisaties spreken tenslotte hun grote voldoening uit over het tot stand komen en de strekking van het advies. Zij hebben besloten in een motie een dringend beroep te doen op regering en volksvertegenwoordiging met de meeste spoed een wettelijke regeling van de ouderdomsvoorziening op basis van het advies van de Sociaal-Economische Raad tot stand te brengen. De Belgen blijven wonderlijk rustig onder de verkiezingspropaganda die nu de verkiezingen op li April a.s. nader komen over hun hoofden wordt uit gestort. De Liberale partij, voelde dat die rust moest worden verjaagd, hoe dan ookDeze partij kwam niet een nieuw soort reclame, die de volle attentie had van de Brusselaars, want in dc hoofdstad van België werd de nieuwe actie gestartKioskjes, beplakt met verkiezingsleuzen, „bewoond" door een forse persoon voor het geven van de gewenste inlichtingen, waren op drukke punten in de stad geplaatst. Of de ge wenste interesse werd, gewekt is niet te zeggen. Zeker is 't echter, dat de „voor lichters" het niet druk hadden, en dat de belangstelling meer uitging naar het „gekke huisje". Hedenmorgen vroeg deelde de „British Overseas Airways Corporation" mede, dat een van haar Cornet'"-passagiersvliegtuigen niet straa aam i i.j\ m„ over tijd was op een vlucht van Rome naar Cairo. H< l toe.-Iel, dat vermoedelijk 14 passagiers en een bemanning van Zuid-Aiiikam 11 aan boord had, verliet Rome Donderdagavond om 19,25 uur en zou ongeveer drie uur later te Cairo hebben moeten landen. Onmiddellijk is men op zoek gegaan naar het vermiste toestel. 1 en Zuiden van Capri werd een grote olievlek waargenomen. Onderzoent wordt of deze van de Cornet afkomstig kan zijn. Intussen heelt dc B.O.A.C. opdracht gegeven, alle diensten van de maatschappij met Cornets te staken in afwachting van nadere toestel. mededelingen omtrent het vermiste Hoewel de officiële woordvoerder van het State Department verklaarde dat minister Dulles nog niet definitief besloten was, komt uit Londen' de stellige mededeling, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken de volgende week Londen en Parijs zou bezoeken 0111 over de door hem bepleite „gemeenschappelijke actie inzake Indo China te spreken, vóór de conferentie van Genève. Later zeiden ambtenaren van het State Department te verwachten, dat minister Dulles Zondag naar Londen zou vertrekken. Hij zou dan Woensdag verder reizen naar Parijs en aan het einde van de week in Washington terug ztjn. Sir Winston Churchill heeft Donderdag 'iet Lagerhuis verklaard, dat hij van de V. S. inlichtingen over de waterstof bom zou hebben verwacht, als de atoom- overeenkomst welke hij in 1943 iln Quebec met president Roosevelt .sloot, nog van kracht was geweest. Een Labourlid had hem gevraagd of de bepalingen van deze overeenkomst' voor zagen in het toekomstig gebruik van de waterstofbom. De premier antwoordde dat. als de overeenkomst van Quebec van kracht was gebleven tot de waterstofbom practische werkelijkheid werd met de odtploffing in November 1952, hij ge- irmend zou hebben, dat de bepalingen van de overeenkomst eveneens op deze bom van toepassing waren. i6 v?M,r,na'ige Labourminister van bui tenlandse zaken Morrison zorgde daarna I voor enige opschudding. Hij deelde mee, dat h\j zich vergist had toen hij Maandag verklaarde, dat hij als lid van het oor logskabinet op de hoogte was geweest van de overeenkomst van Quebec. Ik heb nadere inlichtingen ingewonnen, zo zei hij, en bemerkt, dat deze overeenkomst een persoonlijke van Churchill was. Kreten van verwondering van La- bourleden klonken, toen Morrison ver klaarde, dat noch voor, noch geduren de noch na deze besprekingen te Quebec het oorlogskabinet op de hoog te werd gebracht of zijn machtiging voor de overeenkomst gezocht. Op de vraag of hij nu alle geheime overeenkomsten, welke gedurende de oorlog met andere landen zijn gesloten, zou publiceren, antwoordde Churchill, dat hij dat niet zou doen, tenzij hij geloofde, dat het in het algemeen belang zou zijn. Het doel van de reis, zo menen waar nemers, is het vinden van een gemeen schappelijke houding voor dc a.s. confe rentie te Genève. Men meent, dat Parijs en Londen huiverig zijn om door een scherpe waarschuwing aan Peking, ZOals door Dulles voorgesteld, hun onderhande lingspositie te bederven. Zy zouden eerder willen trachten tot een compromis te komen, door China tot een staken van militaire hulpverlening aan de Viettnidh te bewegen in ruil voor een uitbreiding van zijn handel met niet-commuiiistisehe landen en toelating tot de V.N. Een waar schuwing als door Dulles bedoeld, zou dan als laatste troef kunnen worden uitge speeld. De berichten uit Washington doen echter vermoeden, dat voor de V.S. een dergelijk compromis moeilijk aanvaard baar is. De leider der republikeinse senaats fractie, senator William Knowland heeft Donderdag Dulles' politiek kracht büge- zet door de waarschuwing, dat het congres mogeiyk geen beslissing zal nemen inzake de door president Eisenhower voor de Amerikaanse hulpverlening aan hel bui tenland gevraagde gelden, zolang de bond genoten der Ver, Staten nog niet hebben besloten hoe te reageren op Foster Dul les' voorstel voor een gemeenschappelijk optreden der anti-communistische mo gendheden t.a.v. Zuid-Oost-Azic. „Indien onze bondgenoten Foster Dul les' voorstel nog eens aan de hand van het verloop der komende Geneefse besprekin gen, in beschouwing willen nemen, zou het Amerikaanse congres wel eens kunnen be sluiten een tweede lezing te wijden aan de aangevraagde gelden voor de Amerikaanse buitenlandse hulpverlening, die eveneens gebaseerd zou zijn op Genève en wel op datgene, wat minister Foster Dulles daar over zou hebben mede te delen", aldus Knowland. Knowland zeide het voorts mogelijk te achten, dat het Congres zich zijn beslis sing t.a.v. bepaalde, voor de Amerikaanse buitenlandse hulpverlening aangevraagde bedragen zou voorbehouden, „met name Wat betreft gelden voor landen, wier op treden remmend werkt op het van kracht worden der Europese defensiegeir.een- schap" (aangenomen wordt, dal dit vooral slaat op Frankrijk). Generaal-majoor Koenjara heeft Don derdag te Bangkok, als woordvoerder der Thailandse regering, verklaard dat Thai land een eventuele gemeenschappelijke waarschuwing aan Rood-China m.b.t. een ingrijpen in de Indochinese oorlog zal medeondertekenen, indien 't daartoe wordt uitgenodigd en Frankrijk en Groot-Brit tannië het Amerikaanse voorstel aanvaar den. De Philippijnse president, Magsaysay. acht het Amerikaanse voorste) „te sche matisch" en heeft aan zijn persoonlijke vertegenwoordiger te Washington, Ro- mulo, gevraagd nadere informaties in te winnen. Hij onthield zich ondertussen van nader commentaar. In officiële Indonesische kringen ziet men het voorstel voor vereende actie slechts als „een nieuwe schakel in de keten van acties in de koude oorlog tussen Oost en West, in afwachting van de confe rentie van Genève", aldus werd Donder dag te Djakarta verklaard. De houding van Indonesië ingeval van Chinese interventie, zo zegt men, zal af hangen van de resultaten van de conte- rentie van Genève. In politieke kringen is men van mening, dat Indonesië, indien de toestand in Indo- China erger wordt, een strikte neutrali teit in acht zal nemen, zoals net gedaan heeft ten aanzien van Korea, in overeen stemming met zijn politiek van onaf hankelijkheid. Volgens gegevens van het centraal bu reau voor de statistiek werden in Fe bruari 1954 1990 woningen voltooid. In dit aantal zijn 19 duplex-woningen begrepen, zodat door nieuwbouw voor 2009 gezinnen woonruimte beschikbaar is gekomen. De enkele weken strenge vorst in de maand Februari hebben op het aantal gereed-, gekomen woningen dus wel grote invloed gehad. In dezelfde maand van het vorige jaar kwamen 2645 woningen gereed en in de eerste twee maanden van 1953 4706 tegen 5806 in de maanden Januari en Februari van dit jaar tezamen. De vorst heeft ech ter ook grote invloed uitgeoefend op het aantal woningen, waarmede in Februari 1954 een aanvang werd gemaakt, nl. 2539 Dit is 2610 woningen minder dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De B O.A.C. had haar Cornets weer pas in gebruik genomen. Zij waren namelijk op de grond gehouden sinds 10 Januari van dit jaar. toen een toestel bij Elba in zee stortte, hetgeen aan alie 35 inzitten den het leven kostte. De diensten werden op 23 Maart hervat. De schepen en vliegtuigen, die op zoek zijn naar de vermiste Comet „Yoke 3 oke concentreren hun nasporingen op het zee gebied ten zuiden van Capri, waar een Italiaanse korvet een grote olievlek heeft waargenomen. In dit gebied had men lichten gezien, toen het toestel Donderdagavond, korte tijd nadat het van Rome naar Cairo ver trokken was, verdween. Volgens de weer berichten vloog de Cornet waarschijnlijk door een storm. De korvet „Ibis" en de Italiaanse. Ame rikaanse en Britse vliegtuigen, die aan het opsporingswerk deelnemen, hebben inmiddels hulp gekregen van een lijntoe- stel van de Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S. Het opsporingswerk wordt belemmerd door slecht zicht en een hoge zee. Direct nadat de verdwijning van het toestel bekend was geworden, kregen de bemanningen van de andere Comets van de B.O.A.C. order om op de grond te blij ven. Voor alle Comets van de genationa liseerde „Air France" geldt nog steeds een opstijgverbod sindt Januari j.l., toen de Comet van de B.O.A.C. „Yoke Peter" bij Elba verongélukte. Te Londen wijst men er op, dat het ver miste toestel ongeveer op dezelfde afstand van Rome moet zijn verdwenen als de Comet, die op 10 Januari bij Elba ver ongelukte. Met dit verschil echter, dat het ene vliegtuig in noordelijke en het an dere in zuidelijke richting vloog. De Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr J. H. van Roijen, is door de Universiteit van de staat New York. in Albany, uitgenodigd deel te nemen aan de yerjaardagsplechtigheden, die heden (Vrijdag) worden gevierd. De ambassa deur zal bij die gelegenheid het eredoc toraat in de rechten van de universiteit worden verleend. Daarna zal dr Van Roijen de gast van de universiteit zijn en een toespraak houden over „De waarde van het onder wijs als vriendschapsband tussen Neder land en de V.S.". In Albany zal hij de gast zijn van gouverneur Thomas Dewey. Koning; Leopold van België is door een verkenningsvliegtuig in goede ge zondheid aangetroffen in de dichte en gevaarlijke Dariën-oerwouden, in Pa nama, waar hij op het ogenblik op ex peditie is. Deze geruststellende mede deling maakte gisteravond een einde aan de geruchten als zou de koning vermist zijn. Koning Leopold is. zoals bekend, op ex peditie in PanaTna. waar hij probeert de zelfde tocht te maken, welke in 1513 door de Spaanse ontdekkingsreiziger Balboa is gemaakt, die destijds 29 dagen nodig had om de landengte van Panama over te ste ken. Op deze route liggen zeer dichte oerwouden, waarin geen paden gebaand zijn. Afgezien van het gevaar, dat van de kant van wilde dieren en van schade lijke insecten dreigt, moet men zich in dit gebied t enzeerste hoeden voor de in de wildernis levende Indianen, die het ge brek aan begrip voor de vreedzame be doelingen van de spaarzame vreemde rei zigers tot uiting brengen door het doel treffend gebruik, dat zij van hun vuur wapenen weten te maken. Van Koning Leopold werd. sinds hij tien dagen geleden in gezelschap van de Vene zolaanse historicus José Marie Cruxent. zijn persoonlijke fotograaf Hans Lutz en naque-rivier opvoer, taal noch teken ver nomen. Dit baarde in het begin weinig ongerustheid, omdat de voormalige vorst «et over radio-communicatiemiddelen beschikt en voor een eventueel bericht dragers zou moeten zenden. Men begon zich evenwel zorgen te ma ken, toen prinses Liliane, die met haar gemaal naar Panama was gereisd doch in Panama-stad was achtergebleven, een vliegtuig had gezonden om contact met koning Leopold op te nemen. Dit vlieg tuig keerde n.l. terug zonder een spoor van het gezelschap te hebben ontdekt. De prinses maakte toen onverwijld plannen om zelf naar het gebied van Da- riën te vertrekken teneinde de leiding van het onderzoek naar koning Leopold persoonlijk in handen te nemen. Zover is het echter niet gekomen, want een nieuw vliegtuig wist later de verblijfplaats op te sporen en te constateren, dat de ex peditie in goede welstand was. In Brussel toonde men zich niet bijster ongerust na het vernemen van de eerste geruchten over de vermissing van koning Leopold. Een woordvoerder van het Bel gische koninklijk Huis deelde mede, dat men wel verwacht had verscheidene' da gen van berichten verstoken te zullen blijven. Koning Boudewijn was uiteraard een aantsf ^Üöiaanse dragers de Chicu-1 verheugd over de laatste goede berichten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1