Doel van de N.A.T.O. belicht CENTRAAL PENSIOEN BUREAU Afweer tegen agressie in econ. samenwerking Geheime brief van Juin aan Laniel over de E.D.G." Levensverzekering- Maatschappijen: werken samen in Amerikaanse leger waakt tegen ongewenste elementen Afwijzend Nederlands standpunt inzake jongste Sovjet-nota Gloeilampjes SLUIS IN DE POLDER Saargesprek heropend Jaarver gaderin g Rij ksambtenaren c Resolutie van Verenigde Melkliandelareii Gaat K.L.M. op Oost-Berlijn vliegen? Parijs weekblad publiceert Echtheid niet bevestigd A.R.K.A. De a.s. Belgische verkiezingen Vliegtuig-botsing in Canada eist 37 doden Alcoholisme in dalende richting Werkloosheid daalde belangrijk Economische inspanning De melksanering Integriteit een toekomst beeld? „RIJKSWEG NO. 2 VAN MOEILIJK TE OVERSCHATTEN BETEKENIS Vergadering Kamer van Koophandel voor Amsterdam A rel ft. V.) V) Jgr VOOR UW PERSO*** Van der Goes bij Adenauer Bisschoppelijke oproep tot eenheid O RftdarkclP'1 *iituphr»:'l NARCISSEN GAAN BLOEIEN A.s. Zondag de eerste velden In Maart van 100.684 tot 62.497 Spionnageproces in Oost-Berlijn NEDERLANDER TER DOOD VEROORDEELD JONGE NEDERLANDERS NAAR ZUID-AFRIKA Voor opleiding bij de Spoorwegen NATIONALE JEUGDLUCHTVAARTDAG ..MARIA STUART" BIJ IIAAGSCHE COMEDIE RIJD AG 9 APRIL 1954 PAGINA 5 :b; (Van onze Haagse Redactie) Wanneer werkelijk gehoor zou worden gegeven aan de Sovjet-Russische wens om toegelaten te worden tot de N.A.T.O., dan zou aan deze militaire organisatie haar reden van ontstaan ontnomen worden. Van een bolweik tegenover de dreiging van liet imperialistisch Kremlin, zou de N.A.T .O. worden tot een orgaan, dat in de functie van de Verenigde Naties treedt Indien de Sovjet-Unie oprecht van zins is, te bouwen aan de mondiale veiligheid, kan zij beter al haar kracht inzetten, om de Verenigde Naties te doen slagen. Op deze wijze nam prof. inr R. Kranenburg, voorzitter van de Atlantische Commissie, positief stelling tegen de jongste Russische nota aan de Westelijke grootmogendheden, waarin in min of meer bedekte termen, om toelating tot de N.A.T.O. wordt verzocht. De aanleiding tol prof. Kranenburg's toespraak was een herdenkingsbijeenkomst, gisteravond gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer hij gelegenheid van het eerste lustrum van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. gen. Zij zijn daarmede de voortrekkers van een Atlantische Gemeenschap, die moge lijk als voorportaal kan dienen voor een aarde-overkoepelend bouwwerk, waarbin nen het welzijn en de vrede der volken gewaarborgd kan worden. De enige buitenlandse stem in dit viertal was van de heer Paul Tremblay, ambas saderaad bi.i de Canadese Ambassade, die sprak namens de Ambassadeur, de heer T. A. Stone, Hij gaf 'n historisch overzicht van de vijf jaren NATO en bracht In het bijzonder het aandeel dat zijn land in het verdragswerk heeft gehad nauwgezet naar voren. De sober gehouden bijeenkomst werd door tal van autoriteiten bijgewoond. Wij noemen Jhr. mr Beeiaerts van Blokland vice-president van de Raad van State, mr J. A. -Jonkman voorzitter van de Eerste Kamer, mr Baron van Tuyl van Seroos- kerken, secr.-gen van het Ministerie van Buitenlandse Zaken en oud-minister mi Joekes. in zijn kwaliteit van voorzitter dei Ver. voor Internationale Rechtsorde. In de vergaderzaal, die voor deze bij zondere gebeurtenis met de internationale viaggen en die van de NATO-landen was getooid, hebben vier sprekers het woord gevoerd die ieder een aspect van de .jubi lerende organisatie belichtten. Prof. Kranenburg legde voorts de vinger op de essentiële verschillen, die er bestaan in het basis-organisme tussen NATO en Verenigde Naties. De NATO is ontstaan uit de noodzaak, zich tegen agressie te pantseren, haai doelstellingen zijn dus in de eerste plaats defensief. De UNO moet er voor zorgen, dat de weermachten der aan gesloten leden zo klein en ongevaarlijk hogelijk blijven, daar haar taak er in dient te bestaan, tussenstaat.se eigen richtingen te onderdrukken. Za! de NATO dus, om een concreet voorbeeld te noemen, altijd om zoveel mogelijk divisies blijven vragen, de UNO zal in dezen par conséquence mi nieme troepenmachten voor de verschi lende landen nastreven. Vandaar, zo herhaalde prof. Kranenburg nogmaals ten overvloede, dat Rusland, vooropgesteld dal het integer handelt en ren algemeen stelsel voor collectieve vei ligheid werkelijk wil. slechts bij het in strument van de t'NO terecht kan. Het Is er voor gemaakt en ligt er voor klaar, zo voegde spr. er aan toe. Dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede kamer richtte zijn aandacht in het bijzonder op de economische zijde van de Verdragsorgamsatie. Teveel wordt de NATO gezien ais een instrulnent om agressie uit, het Oosten te voorkomen resp. af te slaan. Men verliest daarbij gemakke lijk uit het, oog, dat zonder economische samenwerking en inspanning, de militaire afweermiddelen niet doeltreffend kunnen worden gemaakt In art 2 van het. Noord- Atlantisch Verdrag wordt deze economi sche samenwerking tussen de aangesloten landen als stellige voorwaarde genoemd De Verenigde Melkhandelaren Organi satie (V.M.O.) heeft in haar te Mcppel ge houden jaarvergadering een resolutie aan genomen, waarin wordt geprotesteerd te gen eventueel door de regering te nemen maatregelen ten aanzien van de melksane ring, zonder dat daarbij het bedrijfsleven is gehoord. Men is er zich van bewust, dat hier en daar fouten zijn gemaakt, maar daarom kan men de sanering als geheel nog niet veroordelen. De aandacht werd gevestigd op de gevaren, verbonden aan het in de ministeriële nota genoemde verkopen van verpakte melk door kruideniers. In de resolutie spreken de leden hun grote verontrusting en verontwaardiging uit over de in de nota van de minister gedane voorstellen. De maatregelen, aldus de resolutie, treffen niet alleen die gebie den, die mogelijk onjuiste regelingen heb ben getroffen aangaande de sanering, maar de gehele detailhandel in con- sumptiemelk; zij zullen de consumptie- melkvoorziening in ernstige mate ont wrichten. De vergadering meende, dat met betrekking tot enige van de voorgestelde maatregelen, het nog nader uit te werken middenstands- cn branchebeleid ernstig wordt doorkruist. Zij protesteert met klem tegen de wijze, waarop deze maat regelen ten uitvoer worden gelegd zonder dat daarbij het bedrijfsleven is gehoord. Besloten werd deze resolutie te zenden aan de minister van Economische Zaken, de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de staatssecretaris voor Middenstandsaangelegenheden en de voorzitters van de Eerste en Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Van Amerikaanse zijde wordt nog al eens de klacht vernomen, dat het in Europa aan die samen wei king nog te veel ont breekt, dat de Oude Wereld productiever moet worden en handelsbelemmeringen en kartelafspraken uit de weg moet rui men daar al deze omstandigheden de massa-productie en massaverkoop ver hinderen. Nederland vormt op de algemene ten dens in W.-Europa een gunstige uitzonde ring. Onlangs nog heeft de Amerikaanse ambassadeur in ons land de heer Freeman Mattheus. Nederland aangewezen als «le Europese staat die het best de Mars hallhulp gebruik heeft gemaakt. Dr Kortenhorst gaf vervolgens enkele cijfers over productiebronnen, zoals zij over de aarde verspreid zijn. Hierbij ver deelde spr de landen in drie groepen; de NATO-landen. de Cominformstaten en de rest van de. wereld Overduidelijk blijkt uit zijn becijfering, dat een vergelijking van de aantallen ka pitaalgoederen veruit in het voordeel van de Westerse Wereld uitvalt Een onder de voet gelopen Europa zou echter de balans volledig in de ongunstige com- munistische richting doen omslaan. Het is dus zaak. dat Europa voor een overrom peling behoed wordt; dat door een doel matige organisatie de onmisbare hulpmid delen als staal, ijzer, kolen, olie, worden gecoördineerd en tot volle ontplooiing worden gebracht. Daarom bestaat er geen enkele tegenstelling van belangen tussen NATO en West-Europa, of V.S. cn West- Europa. zo meende dr Kortenhorst. De laatste Nederlandse spr. van de avond mr G. Vixsebvxse, Eerst-Kamerlid en vice-president van de gemeenschappelijke vergadering dei KSG, schetste de ont wikkeling, welke zich mogelijk als uit vloeisel van de NATO zal voordoen. Hoe wel de NATO uiteraard geen supranatio naal orgaan is zijD er wel eigenschappen van die aard. De jonge soldaten van de bij de organisatie aangesloten landen, zul len schouder aan schoudet en onder één op perbevel, hun landenconstellatie verdedi- De Sovjet-autoriteiten in Duitsland zijn bereid voor buitenlandse luchtvaartmaat schappijen, die een luchtlijn op Berlijn willen openen, de luchthaven Schönefeld in het Oostduitse grensgebied open te stel len als eindpunt van de lijn. Aldus werd gisteren van bevoegde zijde te Berlijn ver nomen. De K.L.M. en de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S, hebben in de laatste tijd moeite gedaan voor het j openen van diensten op Berlijn. De Russen stellen, aldus werd verder vernomen, de toestemming voor het vlie gen boven Oostduits gebied afhankelijk van het feit, da, de verkeersvliegtuigen op het bij Oost-Berlijn gelegen vliegveld Schönefeld landen en opstijgen. Zij zou den verder als compromis hebben voorge steld, dat de vliegtuigen een tussenlan ding op het Westberlijnse vliegveld Tem pelhof maken. De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam, mr D. A. Delprat, heeft gisteren bij de aan vang van de openbare vergadering enkele woorden gewijd aan een „uit economisch oogpunt van moeilijk te overschatten be tekenis zijnde" nieuwe verkeersweg Am sterdamUtrecht. Deze verbinding is ook daarom van grote betekenis, zo zeide hij, omdat zij naast, het Amsterdam-Rijnka naal, in belangrijke mate zal bijdragen tot het versterken van de betrekkingen tussen Amsterdam en Utrecht. Verder wees spr. op de vernauwing van de banden tussen Amsterdam enerzijds en Noord-Brabant en het verdere Zuiden anderzijds, waartoe de nieuwe verbinding z.i. ongetwijfeld zal bij dragen. „Alles tezamen genomen zie ik de nieuwe weg als een bijzonder belangrijke aanwinst voor de economische outillage van onze stad. Ik hoop, dat Amsterdam de kansen, die het hierdoor krijgt met beide handen zal aangrijpen", aldus mr Delprat. Kerkrade De douaniers van het grenskantoor Holz te Kerkrade konden hun ogen bijna niet geloven, toen zij een negentienjarige Duitser visiteerden. Diens bovenlichaam bleek een bijzonder soort cassette te zijn. Er kwam een schier eindeloze *,]veren len-ris. vorken en mes- ivr!?.711 te.voorschijn in totaal S4 stuks. Maai rle jongeman droeg dan ook een zogenaamd smokkclvest. Heel wat lich ter van gewicht, maar met een nogal be- zwo""cl gemoed, verliet hij later onder geleide het grenskantoor met bestem ming Huis van Bewaring van Maas tricht. Daar geen zilveren, maar een houten lepel. Amersham Engeland Wie was er nu eerder de kip of het ei' Een probleem, dat u desnoods uren kan bezig houden. Maar de kip. waar over we het hier hebben, heeft een Paasei gelegd, dat historie maakt. Want het is een radio-actief ei en, zeggen de deskundigen, zijn gewicht in goud waard (hetgeen voor een ei nog niet eens zo veel is). De kip zal nu verder gebruikt worden door de wetenschaps mensen bij een onderzoek naar de oor zaak van asthma en de opbouw van de weerstand van het lichaam tegen be smettelijke ziekten. De kin was intussen niet uit eigen beweging zo actief met de radio-activiteit in de weer. Men had het dier gevoed met brood, waarin radio-actieve proteïne verwerkt was. fl" erkendam De vlaggen gaan uit op 28 April in de schone plaats Werkendam, waar dan een schoon feest eevjer(j gaat Worden. ter gelegenheid van het feit, dat mej. N. Schoon op die dag de eeuw vol gemaakt zal hebben. Maar in Axel is het nog eerder festijn. Daar hoopt op 12 April mevrouw Jacoba Veele honderd jaar te worden. Nog v(e)ele jaren, zullen we maar zeggen. Het Parijse politieke weekblad T 'Fxnress" publiceert ..een geheime hrief" weUte op 27 Januari j.l. door maar- sclialk' Juin zou zijn gericht aan premier Laniel. Van de zijde van het kabinet van de premier heeft men op deze^ubUcatle, waarin de opvattingen van1^"lt„rnaticf over de E.D.G. en n mogelijk aBeinatiei zouden zijn neergelegd, niet «erea® terwijl de staf van Juin met nadruk klaart, dat hij volkomen vreemd is aan ne publicatie. In dit schrijven, waarvan de-waarde dus in de lucht hangt, wordt gezegd, dat Juin als bevelhebber van de centrale sector der N A.T.O.-strijdkrachten in Europa steeds de absolute noodzaak van Westduitse deelneming, in de een of andere vorm, aan de Westeuropese defensie heeft on derstreept. Hij betreurt evenwel, dat de Franse regering teneinde de gewettigde vrees voor een Westduitse deelneming weg te nemen, de omweg van de E.D.G. heeft gekozen, hoe lofwaardig het initia tief op zich zelf ook is. De nationale ge voelens worden er niet voldoende in ont zien. „Ik ben een der eersten geweest al dus valt in de publicatie te lezen, die er de ongemakken, het gebrek aan progressi viteit en de onmogelijkheid om van onze kant het merendeel van de verdragsbe palingen toe te passen, van onder streepten". De additionele protocollen worden vervolgens als poging om het verdrag te amenderen onvoldoende be schouwd. De kernsvan het stuk is de passage, waarin Juin een alternatief zou voor stellen. „Het gaat erom, aldus de pu blicatie, zich Duitse strijdkrachten te verschaffen door West-Duitsland de voordelen van het verdrag van Bonn toe te kennen, zonder het evenwel in de N.A.T.O. op te nemen. Men moet West Duitsland aanbieden in een ge meenschapsvorm te treden, welke slechts een groep van continentale on- dei huurders zou zijn, geroepen om be paalde problemen van continuiteit en van de Westelijke defensie op te lossen x?aA nau^e afhankelijkheid van dé welke alleen gerechtigd is om i„„ rTCme,V° defensiepolitiek te bepa len Daar ligt de sleutel voor een alter natief. welke geheel en al bestaat uit een nauwere binding met de N.A.T.O. het enige middel om zich te verzekeren' van de waarborgen, welke de Angelsak sen ons met geven". „E.R.K." Levensverz. Mij- N.V., Nijmegen N.V. Ned. Verz. Mij. „SI- Willibrordus" Utrecht N.V. Verenigde Verz. Mijen (V.V.M.). Utrecht D'r- A. Duynstee Bezuidenhoutteweg 54 Tel. 773459 »-Gravenhage De Atlantische Commissiedie is samen gesteld uit leden van de Nederlandse haad der Europese Beweging en de Vereniging van Rechtsorde hield giste ren in de vergaderzaal der Tweede Kamer der titaten-Gencraal een bijeen komst ter gelegenheid van het eerste lustrum der Noord Atlantische Ver- dragsorganisatie. Overzicht van de zaal tijdens de toespraak van de heer Paul Tremblay, ambassaderaad bij de Cana dese ambassade tc Den Haag. op de voorzitterstoel prof. mr R- Kranenburg, voorzitter van de Atlantische Commissie. In de nieuwe waterkering, aan de Zuid kant van Flakkee, zal over enige maanden een nieuwe sluis komen voor de haven van Oude Tonge. Men heeft deze gebouwd in de Avmon Louisapolder, ten Oosten van de haven. Daardoor kon het werk aan merkelijk vlotter verlopen en werd tevens bereikt, dat de havengeul wordt recht getrokken. Het betonwerk is nu geheel klaar, zoals op de foto is te zien. Als een grote „U" staat het gevaarte nog geheel vrij in de hoek van de polder. De deuren twee stel ter plaatse vervaardigd, zuilen over enkele weken worden ge plaatst. Aan weerszijden moet nu nog stalen damwand worden geslagen en de grote bitumendijk daaroverheen aange sloten. Dan zal de nooddijk, vanwaar deze foto werd genomen, worden weggegraven en is de Oude Tongense haven weer open. De sluisvloer ligt 2,20 A.P.; de gemid delde hoogte van de zijwanden is 9 meter. De doorvaartbreêdte eveneens 9 meter. Voor het betonwerk gebruikte men 500 ton cement en 93 ton ijzer, hetgeen 1400 m3 beton opleverde. Er komen vier deuren van groenhard demerara-hout, elk 18 ton wegende. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk. Opnieuw heeft de Nederlandse rap porteur van de Raad van Europa over het Saarvraagstuk, de heer Van der Goes van Naters, in Bonn besprekingen over zyn Saarplan gevoerd. Hij confereerde Woensdagavond met bondskanselier dr Adenauer, met de staatssecretarissen prof. Hallstein cn Blankenhorn cn met de Duitse afgevaardigde in de Saar-commis- sie van Straatsburg Gerstenmaier. De besprekingen volgden opnieuw het bemiddelingsplan, dat door de Nederlan der is opgesteld en dat enkele weken ge leden door dr Adenauer als grondslag voor verdere besprekingen werd aan- vaard Het bezoek van de heer Van der Goes aan Bonn vond plaats op uitnodiging van de Duitse regering en het kan worden gezien als inleiding tot een nieuwe serie van besprekingen, die nog Donderdag in Parijs beginnen. Professor Hallstein is daartoe n.l. Don derdag naar Parijs vertrokken, waar nij nu rechtstreekse onderhandelingen zal gaan voeren met staatssecretaris Schu mann van het Franse departement van buitenlandse zaken. Deze rechtstreekse onderhandelingen zijn nodig geworden, nadat de vorige week in Bonn met de plaatsvervangende Franse hoge commissaris Bérard gevoer de besprekingen niet tot een doorbreken van de impasse in de Saar-discussies heb ben geleid. Over de uitzichten, die Hali- stein's nieuwe zending naar Parijs opent, uit men zich in de Westduitse hoofdstad met de grootste reserve. De besprekin gen met de heer Van der Goes zijn naar het inzicht van regeringskringen in Bonn „op positieve wijze" verlopen, doch op gemerkt wordt, dat het dode punt in de onderhandelingen eerst in Parijs kan wor den overwonnen. „ju De grootste moeilijkheid, die bij de be sprekingen op grondslag van het plan- Van der Goes zijn te overwinnen liggen, naar Duitse opvatting, op economisch ge bied. Het plan voorziet namelijk in een geleidelijke overgang van de e9J'noml?c;:"i unie tussen Frankrijk en hel Saargebied naar een tweezijdige oriëntering van net gebied, waardoor de handelsverbindingen tussen Duitsland en de Saar weer grot ontwikkelingskansen zouden Frankrijk heelt zulk een ontwikkehng evenwel afhankelijk gesteld van stand komen van een Europese ee - heidsmarkt, hetgeen klaarblijkeli.l OP Donderdag j.l. vond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de jaarvergadering dei Rijks ambtenaren plaats, als Hoofdgroep I aan gesloten bij*de A.R.K.A. De vergadering stond onder leidng van Mr J. N. Metz, 's-Hertogenbosch. De heer W. v. d. Meer, voorzitter der afd. Utrecht, heette allen welkom. In zijn inleidend woord stelde Mr Metz. dat z.i. de Rijksdiensten te overvloedig gereorganiseerd worden. Het heeft zelfs de schijn, volgens spr.. of men reorgani seert om de reorganisatie. Dit euvel heeft zulk een merkwaardige omvang aangeno men dat men het als een nieuw ziekte beeld zou kunnen typeren: „Reorganisi- tis". Tegen deze achtergrond critiseerde Mr Metz het uitblijven ener regeling voor medezeggenschap bij 's Rijksdiensten en de Ministeries; juist door de veelvuldige reorganisaties doet de behoefte aan deze democratische figuur zich des te klem mender gevoelen. Tenslotte drong de heer Metz er op aan, taak en bevoegdheid van het Georganiseerd Overleg voor de lagere organen op te heffen uit de sfeer der in formele regeling. De directeur van het A.R.K.A.-Bureau, dr W. Dijsselbloem, behandelde het on derwerp: „De emolumenten van de Rijks ambtenaar" Spreker vond bij Van Dale de begripsomschrijving van het woord „emolumenten": „Ongeregelde, bijkomen de verdiensten boven de vaste aan een ambt verbonden beloning". Met nadruk stelde hij vast, dat in deze betekenis door Rijksambtenaren géén emolumenten wor den genoten. Gratificaties, vacantietoe- slagen, toelagen voor uitrusting, kinder bijslag e.d.m. vormen schier onmisbare onderdelen ener redelijke beloning; zij maken van het rechtvaardig loon prac tised een integrerend deel uit. Toepas sing van de figuur „emolumenten" op de Rijksbezoldiging en wat daarmee samen hangt, is, volgens dr Dijsselbloem, vrij wel onmogelijk. Bij ontstentenis wegens ambtsbezig heden van de. fung. Algern. Voorzitter, mr G. Boot. voorzitter van de Raad van Ar beid te Haarlem, werd het congres toe gesproken door de 2e algem. secr. der organisatie, .de heer A. Conijn. redacteur van het weekblad. Spreker wijdde enkele gevoelvolle woorden van herinnering aan het recente overlijden van de heer L. Moonen, oud-vice voorzitter, die hij als het standaardtype voor de Rijksambte naar schetste. Vervolgens drukte hij zijn ernstig leed als algemeen voorzitter. Met groot ver trouwen zag spr. de geste van diens op volger tegemoet. De heer Conijn uitte woorden van er kentelijkheid voor hetgeen deze Regering jegens de Rijksambtenaren deed, maar z.i. blijft er te veel te wensen over: verbe tering van de (progressieve) kinderbij slag; algehele afschaffing der Gemeente classificatie, vooral nadelig voor verplaats bare ambtenaren; verdere uitvoering van A.R.K.A.'s-Vierjarenplan, waarvan nog slechts een vierde gedeelte werd gereali seerd; verlichting van de te zware be lastingdruk, met name op middelbare en hogere inkomens, enz. De schriele sala riëring van het Overheidspersoneel achtte spr. een overwegend bezwaar bij het ten- uitvoerleggen van zijn roeping: namens de Overheid dragers te zijn van het Ne derlandse cultuurgoed. Zonder hoofdei, stemming werden her kozen: mr J. N. Metz'; en de heren: P. v. d. Wolf, W. Haverkort en N. Thomassen. de Duitse énderhandelaars onaanvaard- weZen uit over het aftreden wegens druk baar is Overigens blijft er in Bonn een ke bezigheden van de heer B. J M. van krach tiae oDDOsitie tegen alle Franse po- Elk, gemeentesecretaris van Eindhoven, gingen om een oplossing voor de Saar een definitieve status te geven. Een defi nitieve regeling van het vraag naar Duitse opvatting eerst bij vredes verdrag worden getroffen en P s llier ten aanzien van de „Onder deze gezichtshoek zou de E.D.G. niet meer dan een eenvoudig apparaat ter aanmoediging coördinatie en contro le inhouden. Voor de rest. d.w.z. voor het gebruik, de opstelling en de geleding der strijdkrachten, zou deze ondergemeen schap zich moeten houden aan de richt lijnen van de N.A.T.O,-opperbevelheb ber en zijn onderbevelhebbers. Het schrij ven merkt dan op. dat deze ..onderge meenschap" naar het model van de N.A.T.O. gevormd zou kunnen worden. De mogelijkheid van een nieuwe Duitse generale staf acht de schrijver door de dubbele controle van N.A.T.O en E.D.G. uitgesloten. De publicatie besluit met een passage, waarin verzocht wordt haast te maken, „wil men de vloedgolf vermijden welke een categorisch „nee" zou teweeg bren gen. hoewei ik dat, alles bij elkaar in de huidige constellatie zou verkiezen boven een vooi waardelijk ...ia", dat slechts een compromis zonder waardigheid zou zijn". Duitse Jrenfaan d'e séa'r eenzelfde stand punt gehuldigd als t.a.v. de Duitse greh- zen in het Oosten. Onze Brusselse correspondent meldt 011Na bisschop van Doornik, De Amerikaanse minister van defensie, Wilson. Heeft Donderdag een herzien vci- ligheidsprogram aangekondigd, dat per sonen, die niet betrouwbaar worden ge acht, uit de strijdkrachten verwijderd resp de dienstneming belet. Zo zullen per sonen, van wie men weet dal zij commu nisten zijn, niet in de strijdkrachten op genomen worden. Sprekende voor de senaatscommissie voor de strijdkrachten verklaarde Wilson, dat hij als enig doel voor ogen had de concrete verzekering te geven, dat de kwestie van revolutionnairen, sympalhi- serenden met het communisme en andere risico's voor de veiligheid in de strijd krachten zorgvuldig wordt uitgewerkt. Alle twijfelgevallen zullen worden on derzocht en in geen enkel geval zal iemand, van wie redelijkerwijs wordt ge loofd dat hij ooit iets te maken heeft ge had met verboden activiteit, worden be noemd of opgenomen in de strijdkrachten zonder goedkeuring van de betrokken mi nister aldus Wilson. Wilson maakte Donderdag voorts nog bekend, dat de V. S. de keten van radar- stations boven het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan en de Stille Oceaan zullen uitbreiden, aangezien het even be langrijk is om op de aanvliegroutes naar Noord-Amcrika van liet Noordwesten en het Noordoosten uit, 'n vroegtijdige waar schuwing tegen mogelijke luchtaanvallen te krijgen, als op de route over de Noord-1 pool en Canada. Hierbij zal. naar hij to verstaan gaf, o.m. gebruik worden gemaakt van radarappa raten in grote vliegtuigen, die urenlang op grote afstand van hun bases kunnen patrouilleren. Voorts deeldé de minister mede. dat on derzoekingen voor een nieuwe Ameri- kaans-Canadese keten van waarschu- wingsposten aan de rand van Noord-Ame- rika. ten Noorden van de keten van sta tions waaraan men vier jaar geleden be gon te werken, „reeds goed gevorderd" is Deze mededeling werd Donderdag even eens in Ottawa bekend gemaakt. Dl waarschuwingsketens in het hoge "oo hebben tot taak vliegtuigen die j via i dpool naar Canada en de V. S.i trachten te vliegen, op te sporen. I Een lesvlicgtuig van de Canadese lucht macht en een viermotorig verkeersvlieg tuig van de Trans-Canada Airlines zijn Donderdag bij Moose Jaw in Saskatsjewan in botsing gekomen cn neergestort waar door wellicht 37 personen om het leven zijn gekomen. Tot dusver zijn geen over levenden gevonden. De Canadese luchtvaartmaatschappij deel de te Winnipeg mede, dat zich 31 passa giers en vier bemanningsleden aan boord van haar verkeersvliegtuig bevonden, dat op weg was van Winnipeg naar Montreal. i innrmk heeft i In' het lesvliegtuig van de Canadese de bisschop brtsch'oo van luchtmacht, een „Harvard", zaten één of thans ook Mgr Calle éarlemontsver- i twee personen. Dit laatste toestel behoor- Gent. in verband met,d_e parlementsver^ y» NATO_vlieggchooj bij Moose - - - - Tnw. Ooggetuigen zeiden, dat door de botsing de rechtervleugel van het verkeersvlieg tuig werd afgerukt. Toen het vliegtuig neerstortte, ontplofte het irt de lucht, waardoor delen van het tóestel in alle richtingen werden weggeslingerd Een benzinetank trof een huis, dat in brand geraakte. Nog twee huizen werden een prooi van de vlammen. Het vliegtuig kwam neer op een golf baan aan de rand van de stad. Een ooggetuige van het ongeluk, een zekere mevrouw Lockhart, zeide, dal ze haar huis verliet, toen ze een geweldige knal hoorde. Ze zag boven haar hoofd een brandend vliegtuig. Het scheen één vleugel verloren te hebben en hei leek wel. of het toestel elk ogenblik op haar huis zou neerkomen. Het was een ver schrikkelijk gezicht, tóen de lichamen der inzittenden direct na de explosie in alle richtingen door de lucht vlogen. kiezingen van a.s. Zondag een opi ovp Ja eenheid tot de katholieken van zijn bis-Oo dom gericht en gewezen op het gioot be lang voor het land, dat op het spel staat. De kerkvoogd laat zich als volgt over de inzet van die strijd uit. Ieder van ons ziet met spanning cn bezorgdheid de verkiezingen naderen. Haar uitslag zal bepalen, of het bestuur van ons land voor jaren in rechtse of linkse richting gestuurd wordt. Wat uit een links overwicht te vrezen valt. ook en vooral voor de godsdienst en de chris telijke instellingen, hoeven wij niet te zeggen De houding door de linkse par tijen in de laatste tijd aangenomen en de bedreigingen door haar leiders uitgespro ken laten helaas, geen twijfel over Belansriike tijdelijke waarden en ge- wichtige christelijke belangen staan op het spel. We noemen slechts: de bevesti ging van liet levensrecht onzer vrije wholen, die voor de passende opvoeding uwer kinderen instaan; de uitbouw, op christelijke basis, van een familiale, so ciale cn internationale politiek: het be vorderen van vrede en eendracht in eigen land. door een rechtvaardige op lossing van moeilijkheden en conflicten, welke burgers en standen tegenover el kander plaatsen". Wanneer de wind warmer wordt, zullen de bezoekers van de bollenstreek het aan staande weekeinde enige narcissenvelden kunnen bewonderen. Met vrij grote zeker heid kan worden gezegd, dat in de om geving van Warmond de eerstvolgende veertien dagen deze lenteboden in volle bloei zullen slaan De deelnemers aan het congres van de wereldgezondheidsorganisatie over gene zing en voorkoming van alcoholisme, dat te Noordwijk wordt gehouden, hebben zich bezig gehouden met het behandelen van de in de verschillende landen uiteenlo pende maatschappelijke gewoonten met betrekking tot he- nuttigen van alcoholi sche dranken Over het algemeen consta teerde men een vermindering van het drankverbruik in de laatste eeuw per hoofd van de bevolking, hoewel de na oorlogse jaren aanvankelijk een sterke stijging te zien gaven. Ook thans echter is het gemiddelde verbruik weer dalende. Het aantal werkloze mannen is in Maart gedaald van 100.684 tot 62.497 en het aantal personen, werkzaam op DUW- objecten, steeg van 22.400 tot 24.300. Het direct beschikbaar aanbod daalde der halve met 36.287. Deze belangrijke daling* moet behalve aan het seizoen mede worden toegeschreven aan de gunstige conjuncturele ontwikkeling in vele takken van het bedrijfsleven. Naar schatting nam de eigenlijke sei zoenwerkloosheid met 27.000 af, het geen een aanzienlijke overschrijding be tekent van de voor Maart normale daling, die ca 21.000 bedraagt. De oor zaak hiervan moet worden gezocht in de aanhoudende vorst van Februari, waardoor toen een lagere daling optrad dan gewoonlijk. Volgens het Westberlijnse anti-commu nistische inlichtingenbureau „West" is hl Nederlander, tezamen met twee Oost- Berlijners, verscheidene weken geleden door 'n Sovjetrussisch militair gerechts hof te Oost-Berlijn, op beschuldiging van spionnage en sabotage, ter dood veroordeeld. De Nederlander, wiens naam nog niet bekend is, zou na 'zijn ver oordeling naar de Sovjet-Unie zijn over gebracht. De twee ter dood veroordeelde Duitsers heten Karl Wolter en Johann Drews. Verscheidene andere beklaagden wer den. op dezelfde beschuldiging, veroor deeld tot gevangenisstraffen van 20 tot 25 jaar. Het bureau „West" heeft zijn inlichtin gen verkregen van een man. die gevan gen heeft gezeten in de gevangenis van de Russische geheime dienst te Karls- horst in Oost-Berlijn. De Zuid-Afrikaanse spoorwegcommissie, die enkele weken geleden in Nederland arriveerde om jonge ongeschoolde Neder landers te werven voor verdere opleiding tij de spoorwegen in Zuid-Afrika, heeft goede resultaten bereikt in de korte tijd, waarin zij in ons land werkzaam is ge weest. Tot dusverre zijn ruim vijfhonderd sol licitaties behandeld en reeds vijftig can- didaten hebben een contract getekend, zij zullen op 23 April a.s. met de „Waterman" naar Zuid-Afrika vertrekken. De opinie van de commissie over het gehalte van de sollicitanten was buiten gewoon gunstig. Zoals bekend, hoopt de rommissie in West-Europa in totaal ruim '000 gegadigden voor een functie bij de Zuid-Afrikaanse spoorwegen te werven: er bestaat goede hoop, dat het hoogste percentage uit ons land kan worden ver kregen. Dinsdag na Pasen, 20 April, zal het sein worden gegeven voor een jeugdinvasie op Schiphol. Voor de door de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart in samenwerking met de dienst luchthaven Schiphol, de Rijks- luchtvaardienst en de K L.M. georgani seerde nationale jeugdluchtvaartdag heb ben 1500 jongeren ingeschreven. Op Schiphol zullen zij veel wat bezienswaar dig is van dichtbij mogen bekijken. Zij worden toegesproken door Schiphols di recteur. de heer U. Deilaert en door de directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, de heer J. Backer. .De Haagsche Comedie zal Zaterdagavond f ^an Nederlandse zijde werd opgemerkt. 17 April in de Koninklijke Schouwburg de On Keukenhof «'aai verreweg het groot- dat sinds 1900 het aantal vergunningszaken j premier' geven van „Maria Stuart" van sta gedeelte van de tulpen die hier wor- 1in ons land is gedaald van ongeveer 24.000: Friedrich von Schiller, den gekweekt, in bloei. 1 tot circa 16.700. 1 De regie is van Karl Guttmann.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5