r Met honderden worden de aanvallers neergemaaid En steeds stormen weer nieuwe sol ven aan Duizend gewonden hulpeloos in het belegerde fort BELGIE TROK C.V.P. verloor Grootste winst voor socialisten NAAR DE STEMBUS absolute meerderheid Om de regeling Indo-China m Communistische vijfde colonne in V.N.-secretariaat 8 111 I Verwondingen bij Comet-ramp dezelfde als vorige malen Waarde van 'n stem is in België weer duidelijk bewezen z Militaire vracht auto greep scooter Maandag 12 April 1954 v DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Motorrijder zwaar gewond Dulles krijgt liarde Engelse en Franse noten te kraken Amerikaanse senatoren verklaren: Communistische verliezen in West- Europa Vrijwilligers zullen speciale vluchten maken 0111 oorzaak te vinden WEERBERICHT (Van onze correspondent Alfred van Sprang) HANOI (Indo-China), Vrijdag. De hekken van het Höpital Lanessan in een buitenwijk van Hanoi openen zich vele malen op een dag om de ambulances met gewonden van de verschillende fronten toegang te verschaffen. Er zijn er maar weinig van Dien Bien Phoe bij. Toch vallen daar vele slachtoffers. De evacuatie van hen is echter practisch onmogelijk door de ijzeren greep van de Vietminh op deze afgesneden voorpost. Een enkele keer weet een vliegtuig of een helicopter echter, onder bescherming van de duisternis, op het door de communistische artil lerie zwaarbeschadigde vliegveldje te landen. Dat betekent, dat weer een kleine groep van de ernstig-gewonden naar het hospitaal in Hanoi overgebracht kan worden om daar de zo dringende medische behandeling te krijgen. Een van die gelukkigen is de Franse sergeant Jean Goublet. Met een gebroken schouder en een groot stuk uit zijn rechtervoet ligt hij in een van de vele bedden van het grote Höpital Lanessan. „Het is een hel daar....!", zegt hij, zichtbaar opgelucht dat hij er tenminste levend uitgekomen is. De communistische legers vallen de Frans-Vietnamese posities voortdurend aan. In de nacht even goed als overdag. Weliswaar lijden zij zware verliezen, maar daar schijnt de Vietminh-gene.aal Giap zich niet al teveel zorgen over te maken. Hij beschikt behalve over vier divisies (ongeveer 40.000 man) militairen nog over 90 000 koelies om ammunitie en voedsel uit het achterland aan te voeren. Die worden dikwijls gebruikt om de plaatsen van uitgeschakelde soldaten in te nemen. Zij zijn niet an ders dan kanonnen vlees. Bij een aanval komen zij vooraan om het eerste vuur op te vangen en gaten in de prikkeldraadversperringen te forceren. Bij honderden tegelijk worden deze non-combattanten neergemaaid. Over hun lijken rukken dan de geregelde troepen op. Na zo'n aanval ligt het terrein voor de Frans-Vietnamese loopgraven bezaaid met slachtoffers. Slechts weinigen van hen hebben een vuurwapen. In het donker Gigantische luchtbrug Moed inspreken Oververmoeid y ergeten Zwenkte plotseling naar links m*m Ook liberale winst Het duurde niet lang of reeds aan de hand van nog meer gedeeltelijke resulta ten kon worden opgemaakt, dat de C.V.P een belangrijke achteruitgang tegemoet ging, waarvan overwegend de socialisten en in veel mindere mate ook de liberalen profiteerden. De socialistische vooruit gang was vooral markant in het Vlaamse land, maar speciaal in het Antwerpse en rond Leuven. Kapitein en sergeant op slag dood V De weerverwachting van net KNMI, geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Meest matige wind tussen Noordwest en West. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 13 April: Zon op 5.50, onder 19.33; maan op 14.48, onder 3.58 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De hel van Dien Bien Plioe Sergeant Goublet heeft meer dan één reden om dankbaar te zijn in het Hópital Lanessan te liggen. „Ik ben drie uur door de Vietminh gevangen gehouden", ver telt hij met een glimlach op zijn gebruind gezicht nu alles achter de rug is. „We waren in een hinderlaag gelopen, waarbij ik aan mijn schouder en mijn voet ge wond was. De Vietminh heeft me toen te pakken kunnen krijgen. Bij het ver voer naar achteren heb ik me echter voorover in een rijstveld laten vallen en heb net gedaan alsof ik dood was. Ze hebben me daar laten liggen. Toen de kust vrij was ben ik naar onze eigen li nies teruggekropen. Het heeft uren ge duurd. maar ik heb het gehaald Maar daarmee was de ellende nog niet voorbij. In de hospitaaltenten was men zelfs niet veilig voor het vuur van de vijand. Meer dan eens sloeg er een gra naat in. Er bleef echter niets anders over dan maar te wachten tot er weer eens een vliegtuig zou komen om gewonden af te voeren. Soms verscheen er in dagen geen. Een andere keer kwam er een boven de post maar kon vanwege het vele vuren niet landen Speciaal voor de zwaar-gewonden wier leven afhing van een snelle opname in een groot hospitaal, was het een zware beproeving om te luis teren naar het weer langzaam in de verte verdwijnende vliegtuiggeronk. Om half twaalf op een vrij lichte avond werd sergeant Goublet met. een brancard naar het vliegveld gedragen en in een wachtende Dakota geladen. „De enige verlichting was een halve maan. Het einde van de startbaan was niet eens te zien. Terwijl de Vietminh aan het schieten was, gaf de piloot vol gas. We hobbelden over het ongelijke terrein en hielden in angstige spanning onze adem in. Er was niets te zien, maar we konden aan het schokken voelen of we los waren of niet. En ja.ineens was het rustig. We maakten een scherpe bocht om zo snel mogelijk buiten het bereik van de granaten te komen. Op dat ogenblik had ik de piloot wel willen omhelzen." Lang niet alle Frans-Vietnamesc ge wonden zijn echter zo gelukkig- als ser geant Jean Goublet. Op dit moment wach ten nog minstens duizend man tevergeefs op evacuatie uit de hel van Dien Bien Phoe. De laatste week heeft geen vlieg- tuig er kunnen landen. En alle pogingen om tot een tijdelijk Staakt het vuren te komen voor het afvoeren van gewonden, hebben tot nu toe schipbreuk geleden. „C'est dure. hè.Dien ÉienPhoe. zucht Jean Goublet. Hoe zwaar het spreekt in dit volle militaire hospuaai sterker dan ergens anders buiten Dien Bien Phoe zelf. En het is niet alleen Hien Bien Phoe. Op andere plaatsen wordt in deze laatste weken voor de regentijd ook fel gevochten. Regelmatig voeren ambu lances met onverschrokken Franse mil- va's achter het stuur nieuwe gewonden aan. Nu en dan passeert er ook een hoog- opgeladen vrachtauto. Een grauw zeil onttrekt de inhoud aan het oog. Maar iedereen weet, dat het doden zijn. En onwillekeurig vraagt men zich dan af hoevelen er nog zo terug zullen komen voor deze uitzichtloze oorlog ten einde zal zijn. Dertig buitenlandse correspondenten van zeven verschillende landen seinen van deze stad in het noorden van Indo-China dagelijks duizenden woorden uit om de wereld zo volledig mogelijk op de hoogte te houden van de dramatische strijd om de belegerde voorpost Dien Bien Phoe, waar veertigduizend fatalistische com munisten nog steeds vergeefse pogingen doen om vijftienduizend ingegraven Fran sen, Vietnamezen, Noord-Afrikaners en Légionnaires uit hun stellingen te drij ven. Het zenuwcentrum van deze grootste actie in de nu zeven jaar oude burger oorlog bevindt zich in een oude, sombere citadel even buiten het centrum van Hanoi. Daar zetelen de generaals Na varre en Cogny in een kamer met me tershoge stafkaarten langs de wanden. Van daaruit staan zij jn geregeld radio contact met de ondergrondse commando post van de verdediger van Dien Bien Phoe: kolonel Christian de Castries. In diezelfde radiokamer met het bordje STRENG GEHEIM GEEN TOEGANG VOOR ONBEVOEGDEN verschijnt elke dag een magere, wat oudere dame om Dien Bien Phoe op te roepen. Het Is de vrouw van kolonel De Castries, die in de bevoorrechte positie verkeert om zo ge regeld met haar man te kunnen spreken. Van die gelegenheid maakt z(j gebruik om hem en de mannen, die met hem vechten de kracht en de moed toe te wensen om stand te kunnen houden. Mevrouw De Castries zorgt er ook elke dag voor, dat er een pakje met brieven, sigaretten en andere kleinigheden voor haar man op het vliegveld Bac-Mai even buiten de stad is om met de tonnen en tonnen ammunitie, voedsel en andere voorraden boven Dien Bien Phoe uitge worpen te worden. Het vliegveld Bac-Mai is de basis van- waar Dien Bien Phoe bevoorraad wordt. Het wordt misschien nog scherper be waakt dan een laboratorium voor atoom onderzoek. Een driedubbele prikkeldraad versperring omspant alle vitale gebou wen en het platform waarop de "onder den vliegtuigen geparkeerd staan. Mili tairen te voet en in jeeps patrouilleren dag en nacht om het vliegveld ze*rs in de ruimten tussen de verschillende prikkeldraadomheiningen. Zodra het don der is tasten sterke zoeklichten voortdu rend het terrein en de omgeving af. De schildwachten hebben opdracht om zon der waarschuwing te schieten op ieder een, die zich in het donker bij de vlieg tuigen bevindt. De vliegers en het grondpersoneel op Bac-Mai lopen met zware vermoeidheids kringen onder de ogen rond. De laatste weken zijn zij evenals het garnizoen in Dien Bien Phoe veel slaap tekort geko men. Dag en nacht zijn zij in de weer om de gigantische luchtbrug met Dien Bien Phoe in stand te houden. De bele gerde post is geheel op bevoorrading door de lucht aangewezen. En nu de Vietminh vele doden in de rivier geworpen heeft móet. er zelfs drinkwater gedropped worden. Behalve de transportvliegtuigen zijn ook de bommenwerpers voortdurend in actie. Zij bestoken de posities van de Vietminh met alles wat er maar is, tot bommen van duizend pond en napalm toe. Het zijn vooral die onafgebroken bombardementen overdag en 's nachts, welke ae communisten ervan weerhouden meer activiteit te ontwikkelen dan zij nu doen. Andere vliegers, die een heroïsche maar minder spectaculaire rol spelen, zijn de piloten van de helicopters en de ambulance vliegtuigen. Met geen andere bescherming dan een rood kruis op romp en vleugels (waar de Vietminh zich niets van aantrekt) wagen zij zich tussen het mortier- en artillerievuur door om te trachten op het met bomkraters bezaaide vliegveld in Dien Bien Phoe te landen en weer enkele gewonden weg te brengen Meestal doen zij hun gevaarlijke pogin gen na zonsondergang, zónder lichten en zonder bakens. De ene keer lukt het om zo binnen te glippen, maar dikwijls moe ten zij ook onverrichterzake terugkeren. Hier in het veilige Hanoi spreekt men Zaterdag werd de lielicopterdienst .Brussel-Keukenhof-Haarlem" geopend. Het eerste liefschroefvliegtuig, dat te Haarlem landde, had men beter Bloe- mencopter kunnen noemen. uiteraard veel over Dien Bien Phoe. Men volgt de strijd via krant en radio met in teresse. Maar slechts weinigen maken zich serieuze zorgen over het lot van deze vijftienduizend militairen daar ver weg in de moeilijk-begaanbare bergen. Het leven gaat hier gewoon door. Men doet zijn werk en keert aan het einde van de dag naar huis. Men eet en gaat daarna naar de bioscoop of op visite bij kennis sen. En als men dan onderweg het geluid van vliegtuigen hoort, die onzichtbaar tegen de avondlijke hemel in de rich ting van Dien Bien Phoe vliegen, kijkt men misschien even naar boven en denkt men aan de mannen, die ginds de zoveelste verschrikkelijkemacht van spanning en gevaren ingaan. Even maar. En misschien (Nadruk verboden) u Op de Gooilandse weg in de gemeente Weesp is Zondagmiddag een ongeluk ge beurd doordat een motor met zijspan door een personenauto werd gegrepen en geheel in elkaar gedrukt. De motorrijder, de 38-jarige Amsterdamse agent van po litie H. E. werd in zwaar gewonde toe- stad naar het Burgerziekenhuis te Am sterdam overgebracht. E reed met zijn motor met ^Jspan, waarin zich zijn echtgenote entwee kin deren bevonden, in een file auto s- Door nog onbekende oorzaak week hij bp een benzinestation naar links uit. D werd daarop door de uit de r g Utrecht komende auto gegrepen met bo venvermeld gevolgd. Mevr. E. en de le deren bleven ongedeerd. De mzltte".d®" van de auto bekwamen snij wonden doo rondvliegend glas. doch konden na vei- bonden te zijn, de reis voortzetten. v. Onze correspondent Alfred van Sprang bevindt zich op het ogen blik in Hanoi, waar hij uit de eer ste hand inlichtingen krijgt over de dramatische strijd om het bezit van de vesting Dien Bien Phoe. De communistische generaals gaan kwistig met hun soldaten en ook met weerloze koelies) om en dit maakt de strijd zo ontzettend bloe dig. De afgelopen zes dagen heeft de Vietminh gebruikt om de legers te hergroeperen elk ogenblik kan een nieuwe, grootscheepse aan val (de derde) op de vesting wor den ingezet De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, is Zon dagmiddag te Londen aangekomen voor het voeren van besprekingen over de wes telijke politiek, die op de conferentie te Genève zal worden gevolgd. Dulles is van plan ook een kort bezoek aan Parijs te brengen. onlfpns diplomatieke kringen te Londen fnuHes in de Britse hoofdstad te horen zal Dulles Fnge]and bereid is mede te krijgen, dat Engeiano werken aan sen I„Vereende actie" voor een of andex „..„onei» in 7.111" tegen c?.mr?.u"1®ti(!phBritsê minister van Oost-Azie. Maar d E<jen, zal er buitenlandse zaken, Antncly nietg tegelijkertijd op aand" aardoor de kan- zal worden ondernomen w derhan<Je_ sen, hoe klein ook, om door onue lingen een regeling aangaandezouderl te bereiken, geheel en al teniei worden gedaan. rvonWriik Naar verluidt zijn Engeland en ju het met Dulles oneens over het UJ R waarop een verklaring over een vere. 6 anti-communistisch front in ,Azie, e2,uina waarschuwing aan communistisch-Lni over verdere steun aan de Vietminn- opstandelingen in Indo-China, zouden moeten worden uitgegeven. Dulles wens! De subcommissie voor binnenlandse vei ligheid uit de Amerikaanse Senaat zegt in een met algemene stemmen aanvaard rap port, dat in hei secretariaat der V.N. een communistische „vijfde colonne" aan het werk is. Er «ouden sterke aanwijzingen zijn, dat burgers van Amerika en andere niet-communis'ische landen deel uitma ken van deze vijfde colonne. De negen leden der sub-commissie, die onder voorzittc. schap staat van senator ■Tenner dringen er bij president Eisen hower op aan de Amerikaanse delegatie opdrachl te geven „met aandrang te ver zoeken dal de antecedenten van het ge hele personeel der V.N. uit niet-commu- nistische landen opnieuw moet worden on- de"'.ocht". Ook wordt in' het rapport gevraagd om „de bewijzen, dat de Sovjets internatio nale organen gebruiken als dekmantel voor spionnage op Amerikaanse bodem", aan minister Dulles te geven als grondslag voor een eventueel protest aan Rusland. „Het bestaan van een „vijfde colonne" in het secretariaat der V.N. brengt op ernstige wijze het werk van de organen der V.N. en ook dat van andere inter nationale organisaties in het geding", al dus de subcommissie. In een begeleidende verklaring zegt voorzitter Jenner dat de V.S. „niet het personeelsbeleid van de V.N. willen voor schrijven" De subcommissie is evenwel sterk' van mening dat de secetaris-gene- ral Hammarskjoeld de bevoegdheid moet hebben om iedere Amerikaan, die onder communistische discipline staat, uit de staf van het secretariaat te verwijderen. tot actie over te gaan vóór de conferentie van Genève, welke 26 April begint. Enge iand en Frankrijk zijn van mening, dat men eerst door de besprekingen te Genève de bedoelingen van de communisten te weten moet komen. De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, heeft een brief aan president Eisen- hower gezonden, waarin hij verklaart <iat de Zuidkoreaanse regering geen vertegen woordiger naar de conferentie van Genève zal zenden, tenzij de Amerikaanse mili taire hulp aan Zuid-Korea wordt vergroot Zuid-Korea vreest, dat op de conferenbs van Genève zal worden besloten tot terug trekking van de strijdkrachten der V N uit Korea. l et#fonisch van onze Brusselse correspondent) Hedenochtend toml negen uur waren van de parlementsverkiezingen var gisteren alleen nog maar de officieuze resultaten voor de Kamer bekend van de provincies Antwerpen, Namen, Luxemburg. Luik en Oost- Vlaanderen, Deze ljujden als volgt: C.V.P. 49 tegen 56 zetels; socialisten 39 tegen 34 zetels; liberalen 9 tegen 8 zetels; Christ. Vlaamse Volksunie 1 zetel.tegen nihil; Socialistisch Liberaal Kartel 1 tegen 1 zetel. XT Tl De uitslagen voor de Provincieraden voor geheel het land zijn: C. V1 330 zetels tegen 375; Socialisten 253 tegen 236; Liberalen 77 tegen 72; Soc. Liberaal Kartel 18 tegen 2; Communisten 6 tegen 10; Christ. Vlaamse Volksunie 6 tegen nihil; Onafhankelijken 2 tegen nihil. Zes millioen Belgen hebben Zondag tussen 8 en 14 uur een verplichte wandeling moeten doen van hun woning naar bet stemlokaal om er hun kiesplicht te vervullen. Wij geloven niet dat velen zich om die ochtend wandeling zullen hebben beklaagd, want het weer was schitterend: een warme zon en overal liet jonge groen van de lente, die in aantocht is. Zo kalm de bevolking tijdens de verkiezingscampagne was gebleven zo onverstoorbaar flegmatiek ging zij thans haar souvereine recht van kiezti uitoefenen. In tegenstelling tot vorige verkiezingen werd aan de stem- lokalen zo goed als geen verkiezingsreclame meer uitgedeeld. De café s deden goede zaken. Na hun stem te hebben uitgebracht scheen liet \ooi velen goed te zijn op een van de vele Brusselse terrassen wat uit tc rusten. In andere steden zal het er wel niet anders zijn toegegaan. niet bepaald een woord, dat in de Van de zijde der partijen zijn er op het laatste ogenblik nog een paar manoeuvres geweest. Op de vooravond van de ver kiezingen heeft de socialistische pers de Belgische automobilisten tegen de C-V.P in het harnas willen jagen met te beweren dat de C.V.P. regering 0p 12 April dus daags na de verkiezingen de prijs van de benzine en andere autobelastingen zou verhogen. De regering liet evenwel ovei die bewering geen gras groeien. Zij zond onmiddellijk een communiqué de wereld in om die voorgenomen verhogingen perti nent togen te spreken. En de minister van financiën, die niet gewend is een blad voor de mond te nemen, noemde de socialisti sche manoeuvre „een ploertenstreek". Dii Zaterdagavond brak brand uit in een der ruimen van het Duitse m.s. Tanga, liggende in de Merwehaven te Rotter dam. Met veertig stralen werd liet vuur bestreden Marquise thuis is nu salons van madame la hoort, maar in de gegeven omstandighe den zegt het wel wat het wil zeggen. Hunnerzijds hebben ook de communis ten wat zij' noemen, de hypocrisie van so cialistische voormannen aan de kaak willen stellen met een affiche, waarin zij uitte kenden wat de heer Spaak zoal verdiende Volgens deze berekening, die overigens te controleren was, moet deze arme proleta riër zich tevreden stellen met „maar 840.000 francs per jaar, waar nog heel wat andere voordelen bij aansluiten. Die twee manoeuvres: de socialistische leugen inzake de benzineprijs en de com munistische waarheid betreffende de roy ale verdiensten van Spaak, waren de laat ste stuiptrekkingen van een verkiezings campagne, die met uitzondering van noga) hevige botsingen te Luik en Verviers tus sen propagandisten der verschillende par tijen, een kalm verloop heeft gehad. De resultaten uit geheel het land werden ge concentreerd in het ministerie van binnen landse zaken, waar zich tientallen journa listen bevonden, waaronder vertegenwoor digers van zowat geheel de wereldpers De minister van binnenlandse zaken nam in het kabinet kennis van de geleidelijk binnenstromende resultaten. Daar waren ook verschillende andere leden der CVP- regering. De linkse campagne tegen de 21 maan den diensttijd, die nochtans de resultante is van indertijd door Spaak ondertekende internationale verdragen heeft haar vrucht gedragen. De werkloosheid en ook het odium van incivisme die, al zij het dan ook totaal onverdiend, sedert ja ren door de linkse partijen op de CVP werd geworpen, hébben eveneens op grote schaal tegen deze partij gewerkt. Een belangrijk deel der bevolking heeft dus geen rekening gehouden met de ma teriële welvaart, die de homogene CVP- regering aan het land heeft gebracht en meer het oor geleend aan o.m. beloften van verminderde diensttijden, hogere ouderdomspensioenen, grotere sociale voordelen en andere demagogische voor spiegelingen van dien aard. Ook de com munisten gingen gevoelig achteruit vooral in het Vlaamse land. De kleine partijen, waaronder die van de oud-strijders brach ten het letterlijk tot niets. Toen officieus werd vernomen, dat de CVP haar meerderheid had verloren werd wel over mogelijke regeringscombinaties gesproken. De eerste die onder ogen werd gezien was een socialistisch-liberaal sa mengaan. Er werd ook gefluisterd over de mogelijkheid van een coalitie Spaak— E.vskens, d.w.z. van socialisten met de CVP, en van een coalitie tussen CVP en liberalen. Het zijn voorlopig echter nog allemaal maar veronderstellingen. In de loop van de nacht werd de CVP nederlaag en de socialistische en liberale vooruitgang bevestigd. Te half twee ver klaarde de minister van binnenlandse za ken aan de journalisten, dat hfj het stem verlies der CVP op 10 pet schatte en dat het grootste deel daarvan naar de socialis ten is gegaan. Voegen wij hier nog aan toe, dat deze uitslag grote verwondering heeft gewekt in de allereerste plaats onder de hoge CVP-leiders zelf, die absoluut in de me ning waren, dat de bevolking zich dank baar zou tonen voor het hoge welvaarts peil, waarop de CVP-regering het land heeft gebracht. Aan de hand van die over weging had de CVP niet geaarzeld haar verkiezingscampagne onder de slogan: „Naar een versterkte meerderheid" te voeren. Het is anders uitgevallen. De CVP heeft een slag verloren, zij zal nu grondig hebben te onderzoeken welke middelen moeten worden aangewend om tn de toe komst boven deze nederlaag uit te groeien. De op grote schaal toenemende geloofs- onverschilligheid onder de massa is zeker evenmin vreemd aan deze nederlaag. In de omgeving van Ede is Zondag morgen een verkeersongeval gebeurd, waarbij twee doden zpn te betreuren. Een scooter, bestuurd door een kapitein met ais duopassagier een sergeant verliet omstreeks half twaalf het militaire kamp bij „De Driesprong" aan de weg Ede Otterlo. De scooter stak deze weg over en werd, toen het voertuigje de weg Ede Harskamp wilde oprijden door een van rechts komende militaire vrachtwagen gegrepen. De scooter schoof onder de vrachtauto en vloog in brand. De be stuurder en zijn passagier werden op slag gedood. De scooter zou het eigen dom van de sergeant zijn terwijl de kapi tein een proefritje maakte. De Amerikaanse voorlichtingsdienst heeft dc verkiezingsuitslagen in 12 West- europese landen bestudeerd en is tot de conclusie gekomen, dat de communistische pkrtijen in die landen sinds 1946 terrein hebben verloren. Dit neemt niet weg, dat het communistische gevaar, „voor enkele van deze landen" groot blijft. Volgens het Amerikaanse verslag nam de invloed van de communistische partij vooral af in Groot-Brittannië en de kleine landen van West-Europa. In Italië en Frankrijk daar entegen bleef de invloed groot. In Frankrijk vormt de communistische partij nog altijd de grootste politieke macht en haar invloed is vooral groot in de vakbeweging. Toch heeft de partij in Frankrijk in vergelijking met 1946 de helft van haar leden verloren, aldus het rap port. Voor Italië was deze teruggang slechts 5 procent, voor Denemarken 60 pet In Noorwegen telt de partij 3.000 leden tegen 40.000 in 1945. In Zweden is het aan tal communistische stemmen van 50.000 ge daald tot 30.000. Het zoeken naar de nog vermiste ljjken der inzittenden van de verongelukte Britse Comet is Zondag gestaakt. Er zjjn slechts 5 van de 21 lijken geborgen. De verwon dingen dezer vijf slachtoffers zijn vrijwel geljjk aan die van de inzittenden van de Comet „Yoke Peter", die, eveneens dooi onbekende oorzaak, in Januari bp Elba verongelukte. De vijf stoffelijke overschotten, welke door het Britse vliegdekschlp „Eagle" naai Napels zijn gebracht, vertonen ernstige verwondingen aan het onderlichaam en de benen, doch geen brandwonden. Men kon echter nog niet zeggen of deze verwondin gen waren veroorzaakt door de kracht, waarmee het vliegtuig op het water was terechtgekomen, of door een ontploffing gedurende de vlucht. Dit laatste zou op de mogelijkheid van sabotage kunnen wijzen. Vrijwilligers zullen speciale proefvluch ten maken met straalvliegtuigen van het type „Cornet" om te pogen de oorzaak te vinden van drie onverklaarde ongelukken met deze toestellen, waarbij in totaal 99 personen het leven verloren. Bij deze proefvluchten zal men de maximale pres taties uit de toesteHen halen om zwakke punten te ontdekken. Ondanks alles zal voorlopig de normale productie van de Cornets worden voort gezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1