BRITSE BAND MET E.D.G. BEKRACHTIGD Meer belangstelling voor goed uiterlijk van het product Het geval Anneke Beekman SOCIALE POLITIEK IN TEGEN WOORDIGE TIJD H Gloeilampjes Concurrerende maatschappijen willen eveneens consortium onrichten Centraal Sociaal Werkgeversverbond Stichting van een „Reiskamer" Tot grote ontevredenheid van Gaullistische ministers Garanties burgerlijk overheidspersoneel Indonesië Groot terrein ligt nog braak Intituut voor Industriële Vormgeving brengt fabrikant en ontwerper bij elkaar Man doodde zijn vrouw met bijlslagen rijnscheepvaart Laatste groet aan kroon prinses Maertlia Verkoop Perzische olie WOENSDAG 14 APRIL 1954 PAGINA 5 mmw? De Bevrijdingsdag Verkeerde uitleg werk loosheidswet UNILEVER VERKOCHT KISTENFABRIEK TE OSS FRANSE BISSCHOPS CONFERENTIE P;.^y^"so° 1 Zes jaar geëist Voorkeur voor Nederlandse ontwerper VIJF JAAR RAPTIM VERGOEDING VAN GRENS- MARKEN Aan niet-Nederlanders Geen nieuwe Duitse verklaring RIJKSKANTOREN DICHT OP PAASZATERDAG EN 1 MEI Huizen (N.H.) IN VERBAND MET enkele aspecten van de discussies rond het geval An neke Beekman lijkt 't wenselijk som mige punten hier ter plaatse nader toe te lichten, vooral omdat zij nogal eens in de verdrukking schijnen te komen. Voorop worde gesteld, dat waarschijn lijk de meeste katholieke burgers in ge val zij in een positie zouden komen als die van de pleegmoeder van ^Anneke Beekman zich naar de rechterlijke uit spraak zouden voegen. En voorzover het geval zich laat overzien door buiten staanders, zou dit laatste standpunt ook ons juistvoorkomen. Maar 't staat o.i. anderzijds vast, dat geen enkel katholiek kan en mag willen en formeel mag goed keuren, dat 'n kind, dat katholiek is opge voed en wiens zich ontwikkelende vrij heid door 't Geloof wordt gevoed, wordt overgeleverd aan een niet-katholieke opvoeding. Een rechterlijke uitspraak als die van het Gerechtshof in zake Anneke Beekman kan hierin geen verandering brengen. Het naleven van zulke rechter lijke uitspraak zou voor elke katholiek zijn een materiële medewerking aan een daad, welke hij op zich zelf niet mag en kan willen of formeel goedkeuren. Het verlenen van zulke medewerking kan echter geoorloofd zijn door de om standigheden. Zoals de Aartsbisschop- Coadjutor zeide: het is aan katholieken zuiver vanwege hun katholiek zijn met verboden zodanige materiële medewer- king in do bsstaande maatschappelijke verhoudingen te weigeren. De vraag of zij in een concreet geval het verlenen van materiële medewerking juist achten, is en blijft een zaak, welke het persoon lijke geweten moet uitmaken. Als katho liek is het persoonlijke geweten niet bij voorbaat gehouden tot een weigering. Maar uiteraard is men als katholiek evenmin gehouden tot verlening van de bedoelde materiële medewerking. Voor het persoonlijke geweten kan geen rechterlijke instantie in de plaats treden. En ook het kerkelijke gezag zal het gewetensoordeel dienen te eerbiedi gen. Door hoevele hoogst persoonlijke factoren, zelfs onmededeelbare factoren, wordt het persoonlijke gewetensoordeel niet bepaald. En de kerkelijke overheid in 't bijzonder moet toch altijd de moge lijkheid open laten, dat in een concreet geval gesproken zou kunnen worden van een heilige ongehoorzaamheid jegens het burgerlijk gezag; de vraag, of hiervan in feite sprake is in het geval Anneke Beekman, is niet aan de buitenwereld ter beoordeling gegeven. Wèl kan men gevoeglijk zeggen, dat de doorsnee ka tholiek er verstandig aan zou doen, het voorbeeld van de. pleegmoeder in kwes tie niet te volgen; 't geval van heilige ongehoorzaamheid op grond van het oor deel van het goed gevormde persoonlijke geweten moet men toch zien als een bij zondere genade. Maar hoe dit zijn moge, het is onbetwistbaar, dat de pleegmoeder van Anneke Beekman zich in concreto gehouden acht de materiële medewer king, welke de rechter van haar ver langt te weigeren en wij menen, dat in zulke' gevallen in ons land gemeenlijk respect gevoeld wordt voor iemand, die krachtens zijn persoonlijke geweten ge hoorzaamheid weigert. UIT DE practijk van de voogdijvoorzie ningen bij ontzetting en ontheffingen uit de ouderlijke macht zijn gevallen bekend, in welke problemen zijn gerezen analoog aan die welke de joodse pleeg kinderen opwieroen. Als regel vallen dergelijke vragen weliswaar mee, omdat gevallen van ontzetting nu eenmaal ple gen voor te komen als de opvoeding ver waarloosd wordt; als regel zal dan ook de godsdienstige opvoeding verwaarloosd zijn Vandaar dat in de meeste gevallen het Doopsel zonder meer de doorslag zal kunnen geven Maar voor katholieken en orthodoxe protestanten komen soms moeilijkheden voor, als een bpv. katho liek gedoopt kind door de ouders, vóór hun ontzetting uit de ouderlijke macht, aan een protestants pleeggezin werd oe- vertrouwd; 't omgekeerde geval Kan zien even goed voordoen. In dergelijke geval len rijst een conflict, dat naar de redactie van het Nederlands Juristen blad terecht opmerkte eigenlijk slechts door gelovigen juist zal kunnen worden aangevoeld. Naar onze mening zal het Doopsel ook dan de doorslag moeten geven, een standpunt, dat toch juist door gelovige Christenen als het meest redelijke kan worden aanvaard, al erkennen wij, dat het soms tot allerpijn lijkste menselijke situaties kan voeren. Doch hoe dit zij, met louter wereldlijke en burgerrechtelijke maatstaven kan men een dergelijk de heiligste zaken ra kend conflict onmogelijk tot een alge hele oplossing brengen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat men hier gemakkelijk te doen krijgt scherp tegenover elkaar staande ge tensoordelen en dat in dergelijke ëeyal" len het gevaar van een conflict ook tus sen de betrokken kerken geenszins denk beeldig is. En juist om deze redenen is het van het allergrootste gewicht, dat een sfeer van stilte wordt bewaard rond om dergelijke conflicten, welke slechts een niet-gelovige kan beslist achten door een machtswoord van de wereldlijke overheid, hoe wijs en menselijk het ove rigens ook zou zijn. De gelovigen zullen bovendien elkanders standpunten, hoe onoplosbaar deze menselijkerwijs ook tegenover elkaar staan, begrijpen en waarderen. Deze wederzijdse gevoelens dienen zeker in de ontkerstende wereld van vandaag te worden beveiligd. Deze zelfde conclusies gelden nu ook tn het geval Anneke Beekman voor wat betreft het orthodox joodse standpunt. Ook hier is er een conflict, waarbij de betrokken katholieken en de betrokken joden menselijkerwijs elkanders tegenge stelde standpunten verstaan en waarde ren welke standpunten ™xs ".eilou ter menselijke zaken, maar God betref ter menseujae mjnste dat het hier fen aangenome betrok- gaat om een gelootszaax ken joodse instantie. En c toch wel allerpijnlijkst aan> „fjipt je diepste verhoudingen rakende c gaan uitgroeien tot een nationale rei, welke telkenmale nog t meest aangeblazen door diegenen, die zich I een niet-gelovig standpunt plaatsen e die dan ook niets beters weten aan te voeren dan belangen als rechtsstaa handhaving der wet, e.d., belangen wel ke het eigenlijke conflict zelfs niet ra ken. HIERBIJ komt. dat de practijk bij ge vallen van ontzetting aan de betrok ken katholieke instellingen enige bijzonder pijnlijke ervaringen heeft be zorgd als het ging om bepaalde gevallen, welke omgekeerd liggen als het geval Anneke Beekman, als 't dus in wezen ging om een conflict tussen de door de rechter met de voogdij belaste katho lieke instelling en een niet-katholiek pleeggezin. In enkele gevallen heeft de katholieke instelling het. van oorsprong katholieke kind, Jat door het niet-katho lieke pleeggezin in eer niet-katholieke godsdienstige sfeer was opgevoed, uit dat Tjjdens een te Utrecht gehouden be sloten algemene leden-werkvergadering heeft de voorzitter van het Centraal So ciaal Werkgeversverbond mr F. H. A. de Graaff gisteren een rede uitgesproken over actuele sociale politiek. Spreker wijdde onder meer aandacht aan de loon politiek, de viering van de nationale be vrijding, de P.B.O., de werkloosheids verzekering en de ondernemingsraden. Met betrekking tot de toekomstige loon politiek zeide mr De Graaff, dat een com missie der vier centrale werkgevers verbonden sedert enige tijd in studie heeft, welke wijzigingen moeten worden aangebracht in het sedert de oorlog toe gepaste systeem van loonbeheersing door de overheid. Dit probleem is nog onder- werp van intern overleg. Wel gaan de gedachten naar een gewijzigd systeem van loonpolitiek, waarbij een orgaan van het georganiseerde bedrijfsleven de taak van de overheid voor een belangrijk gedeelte zou overnemen. Bij het bespreken van de viering van de nationale bevrijding bracht mr De Graaff het voorstel in herinnering, dat vorig jaar in aanwezigheid van vertegen woordigers van verzetsorganisaties en na overleg met de regering werd gedaan namelijk de viering van de nationale be vrijdingsdag te combineren met die van de Koninginnedag, waarbij dit jaar de mogelijkheid werd geopend een hele dag extra vrijaf te geven. Spreker meent de houdig van een aantal gemeentebesturen te moeten betreuren die, ondanks de dui delijke uitspraak over deze materie door de regering gedaan, voör wat het ge- meentepersoneel betreft toch hiervan a - wijken. Spreker hoopte, dat in de to - komst niet alleen alle werkgeversen werknemers, maar ook alle gemeentelijk overheden zich bij het regeringsbesluit zullen willen aansluiten -ui.ifj. De oprichting van bedrijfschappen blijft volgens spreker een punt van actueel ondernemersbeleid. Tegen de achtergrond van een organisatorisch groeiproces in de verhoudingen tussen werkgevers en werk nemers zijn deze bedrijfschappen in de eerste plaats te zien als organen voor be- drijfstaksgewijs overleg tussen vertegen woordigers van beide groepen over sociale en economische problemen. De werkloosheidswet en haar uitvoering besprekend merkte spreker op. dat reeds van te voren vast stond, dat deze wet de mogelijkheid bood om, meer dan in de bedoeling lag, van de verzekering te pro fiteren. De te hoge uitkeringsnormen ver zwakken in aanzienlijke mate de arbeids- prikkel. Tevens ontstaat, doordat de we niet als voorwaarde voor de aanspraak op uitkering stelt dat het dienstverband moet zijn verbroken- de mogelijkheid om bedrijfsrisico van de o ndernem1Sskas over te hevelen naar de bedrijfsvereniging Verscheidene bedrijfstakken maken van de mogelijkheid op grote schaal gebruik. Op deze wijze worden belangrijk meer mid delen aan het algemeen werkloosheids fonds onttrokken, dan deze bedrijfstakken via premiebetaling inbrengen. De wet zal dus principieel herzien moeten worden. Bij de uitvoering van de wet op Je ondernemingsraden is gebleken, dat met de totstandkoming van deze raden veelal meer tijd is gemoeid dan wellicht was voorzien. Een oorzaak hiervan is, dat in tal van bedrijfstakken slechts zeer moii- zaam een bedrijfscommissie als orgaan van toezicht kon worden ingesteld, ter wijl 't vraagstuk van de candidaatstelling een andere reden is. Dezer dagen is de stichtingsacte gepas seerd ter oprichting van een „Reiskamer in Nederland. Binnenkort zal een bestuur van deze organisatie naar voren treden. Met de „Reiskamer" wordt beoogd een einde te maken aan het al zeer geslon ken aantal minder bonafide reisbureaux, die vacantiegangers vreugden voorspiege len, die nimmer kunnen worden waar ge maakt. De „Reiskamer" zal goed werkende reisbureaux en reisorganisaties erkennen en daarmede een waarborg geven voor de diensten, welke door deze bureaux en organisaties aan het publiek worden ge geven. Het spreekt vanzelf, dat het alle reis bureaux vrijstaat zich bij de Reiskamer aan te sluiten of niet. Het ligt in de be doeling de overheid op enigerlei wijze in het werk van de „Nederlandse Reis kamer" te betrekken. De N.V. M. de Reuver's Houtindustrie en Handelmij te Oss is door de Unilever te Rotterdam verkocht aan de „combinatie van kistenfabrikanten" waarin vrijwel alle Nederlandse kistenfabrikanten zijn verte genwoordigd. In het nu verkochte bedrijf, waar ongeveer 150 personen werkzaam waren, werd houten pakmateriaal voor de Unilever vervaardigd. Maar aangezien dit concern meer en meer gebruik gaat maken van kartonnen verpakking, werd de fa bricage van kisten te Oss overbodig. Het personeel zal nu te werk worden gesteld in andere bedrijven van de Uni lever, o.a. in de N.V. H. Hartog's Fabr. te Oss. Men verwacht dat de inventaris van het opgeheven bedrijf over enkele maanden naar elders zal worden overgebracht. De gebouwen zullen voorlopig worden ge bruikt als opslagplaats van de N.V. Har- togs Fabr. Voor de tweede maal sedert 1907 zal het gehele Franse episcopaat bijeenko men voor de conferentie van bisschop pen, die van 27 tot 30 April in het Ka tholiek Instituut te Parijs zal worden gehouden. Aan de gewone conferenties nemen alleen de kardinalen en aartsbis schoppen van Frankrijk deel. Verwacht wordt, dat evenals in 1951 de sociale vraagstukken het hoofdthema der be sprekingen zullen vormen, vooral het statuut der priester-arbeiders. Naar het K.N.P. verneemt, heeft mgr Richaud uitvoerige voorstellen betreffen de de werkzaamheden der priester-arbei ders aan de betrokken bestuursorganen te Rome voorgelegd. Tijdens de bisschop- penconfeentie te Parijs zullen deze voor stellen in studie worden genomen. Steeds meer aandacht gaat de vrouw besteden aan het schoeisel en geen wonder, want de modellen worden steeds sierlijker. De Nederlandse schoenont werpers hebben voor dit voorjaar model len ontworpen, die de dromen van iedere vrouw kunnen vervullen. Naast bijzonder fraaie lijnen, heeft men niet alleen aan dacht besteed aan de pasvorm maar speciaal de souplesse en de buigzaamheid treden op de voorgrond. De loafer mid denis wel zeer soepel dank zij een aparte maakioijze, die doet denken aan de wijze waarop cte Indiaanse squaws haar moccasins maakten. Het overleder loopt n.l. geheel onder de voet door en diging moet worden goedgekeurd en dat fensiegemeenschap gericht streven. Gaullistische ministers, afgevaardigden Ondanks het protest der Gaullistische zijn op verwerkelijking der Europese de- ministers tegen wat zij noemen „de ontoe reikendheid" van de Britse voorstellen tot nauwer samenwerking met de E.D.G. heeft Hervé Alphand, de Franse gedelegeerde in het interim-comité voor de E.D.G., waar van hij tevens voorzitter is, de conventie ondertekend welke deze voorstellen bevat. De inhoud van de conventie is nog pi®' gepubliceerd. Maar doorgaans welingelich te kringen verklaarden, zo meldt Reutei, dat Groot Brittannië belooft zijn troepen op het Europese vasteland te houden zo lang als de huidige spanning voortduurt en dat het met de E.D.G. overleg zal plegen alvorens zijn troepen terug te trekken. Voor Groot-Brittannië tekende Sir Christopher Steel. De vertegenwoordigers van België, Italië, Luxemburg, Nederland en West-Duitsland bij de commissie teken den in naam van hun respectieve landen. Het document behoeft, nu het door de afgevaardigden van de zes landen bij de Interim-commissie is getekend, niet door de ministers van buitenlandse zaken te worden ondertekend. Premier Laniel heeft critici van het E.D.G.-verdrag verzekerd, dat ook de nieuwe overeenkomst met Groot-Brit- tannië door de Franse volksvertegenwoor- Het merendeel der gevallen, waarin de garantiewet-commissie inzake het burger lijk overheidspersoneel in Indonesië een gunstige beslissing nam, is gebaseerd op wijzigingen in de dienstverhoudingen en de levensomstandigheden, waaronder de betrokkene in Indonesië verbleef. Tot 1 Februari 1954 zijn de volgende beslissin- gen genomen: commissie in Indonesië: 1330 en senatoren hebben Dinsdagavond te j gunstig en 215 afwijzend; commissie Den Parijs een verklaring uitgegeven, waarin Haag: 489 gunstig en 93 afwijzend^ Aldus zij de regering becritiseren wegens het delen de ministers van Buitenlandse Za- goedkeuren van de overeenkomst betref- ken, Zonder Portefeuille en Financien fende de samenwerking tussen de E.D.G. mee in hun Memorie van Antwoord op en Groot-Brittannië. Er wordt onder meer het voorlopige verslag van de bijzondere in gezegd, dat „elke regeringsdaad, welke commissie uit de Tweede Kamer, ten doel heeft de instelling van een reserina is van oordeel zo wordt Europees leger te verwezenlijken, zal lei- i hI m a weed 'dat tot de den tot het aftreden van de vijf ministers, verder m de g g die aanhangers (of gewézen volgelingen) toekenning van de v g van generaal de Gaulle zijn". I vioeiingsvoorwaarden aan allen, die vnj J J willig ontslag wensen te nemen, met be- Voorts wordt in de verklaring gezegd, hoorde te worden overgegaan, vooraleer dat de ondertekenaars „de methoden, ge- bepaalde wijzigingen ten ongunste in de bruikt om de goedkeuring van het kabi- positie, de dienstvoorwaarden en de le- net voor de. Britse voorstellen te verkrij- vensomstandighedep een meer algemeen gen, afkeuren, daar hierbij gebruik is ge- karakter hadden aangenomen. Gemeend maakt van het feit dat de Franse natio- wordt, dat dit punt thans is bereikt Zulks nale vergadering op reces is". houdt tevens in, dat naar het gevoelen Men verwacht, dat het debat in de met recht kan deze schoen een „voet handschoen" worden genoemd. Ook de flat (rechts) is dank zv het feit, dat zij geheel ongevoerd is, zeer soepel en daardoor wel een ideaal wandelschoentje dat erg leuk staat. Een van de laatste snufjes is het schoentje met het moderne dunne hakjeDit schoentje is gemaakt op de zg. Italiaans-Spaanse leest en heeft 'n uitgesproken Zuidelijk karakter. Het bijzondere van dit schoentje is, dat het slechts 119 gram weegt. zij slechts van kracht zal worden, wan neer de Westeuropese defensiegemeen1 schap officieel is ingesteld. De hoop, dat hierdoor de meningsver schillen in de Franse regering voorlopig zijn bijgelegd, bleek ijdel te zijn. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd na melijk vernomen, dat de kabinetsverga dering van Dinsdag in verwarring is ge ëindigd. Terwijl de ministers, die tegen standers van de E.D.G. zijn, meenden dat in de naaste toekomst geen besluit ten aanzien van de Britse voorstellen kan worden verwacht, oordelen de anderen dat minister Bidault voort kan gaan met Franse nationale vergadering over de be- van de regering er geen aanleiding be staat aan de verruiming van de garanties krachtiging van het E.D.G.-verdrag aan- b-i vrijwillige afvloeiing terugwerkende 1 .1111— 1 i ii 1 V"\ A rf 1 i. •-* v\ Ai A a merkelijk later zal beginnen dan de oor spronkelijk daarvoor aangehouden datum van 18 Mei a.s. Het wordt thans onwaar schijnlijk geacht, dat de volksvertegen woordiging de besprekingen voor Juni a.s. zal aanvangen. VLUCHTELINGENPROBLEEM in west-europa D« cijfer» geven 4e oantollco vluchtelingen dit «Ul» M*»«dcn >n vcr»chlll«n4c w«»« ooo 17COOO IO.OOO 135 OOO 16SOOO o GO De officier van Justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank heeft gister middag 6 jaar gevangenisstraf met aftrek, door te brengen in de vroegere bijzondere strafgevangenis te Scheveningen, geeist tegen de bouwvakarbeider J. K. Verdachte was ten laste gelegd moord met voorbe dachten rade, subsidiair opzettelijke dood slag, subsidiair zware mishandeling. K. had 29 September van het vorige jaar zijn voormalige echtgenote in de Ising- straat te Den Haag met een bijl slagen op het hoofd en aan de hals toegebracht, die zo ernstig waren dat de vrouw daar aan ter plaatse overleed. K. zeide met de be doeling te hebben gehad zijn vrouw ts doden. Hij had de bijl bij zich gestoken, om een werkbank die zich nog in do woning van de vrouw bevond, van do muur los te maken. Een psychiatrisch onderzoek had tot de conclusie geleid, dat K. sterk verminderd toerekeningsvatbaar was en beschouwd moest worden als iemand met een „smeu lend vuur", dat op een gegeven ogenblik tot explosie kon komen. De officier meende dat moord niet be wezen kon worden, wel echter doodslag. De verdediger was het met de officier eens, dat hier geen sprake kon zijn van moord. Hij achtte het ook moeilijk te be palen of K. zijn "vrouw had willen doden dan wel mishandelen. Doodslag achtte pleiter evenmin bewezen omdat K. even te voren zijn vrouw dringend had verzocht alles weer bij te leggen. Gezien de sterk verminderde toereke ningsvatbaarheid vroeg hij een lichte straf. Uitspraak over 14 dagen. kracht te verlenen. De regering is echter wel bereid de ver- rujjning te doen ingaan op 1 Januari 1954 ten behoeve van hen, die op die datum nog in dienst waren. Aan de bezwaren, in het voorlopig ver slag geuit tegen uitsluiting van die Ne derlanders, die hun Nederlanderschap hebben verloren krachtens naturalisatie ingevolge een daartoe van 5 Augustus 1949 ingediend verzoek, willen de ministers bij nadere overweging tegemoet komen. Ten aanzien van de ambtenaren, die ten tijde van de souvereiniteitsoverdracht op Nieuw-Guinea dienden, staan de ministers on het standpunt, dat als gevolg van die overdracht hun dienstverband met het voormalige Nederlands-Indië is geëindigd, digd. Verder wordt nog meegedeeld, dat het stellig niet in de bedoeling ligt de ar beidsplicht zo ver uit te strekken, dat ook het aanvaarden van enig ambt in vreemde overheidsdienst verplicht zal zijn. De mi nisters zijn van mening, dat de nieuwe anti-cumulatiebepalingen in ruime mate tegemoet komen aan de vele bezwaren. De regering is echter bereid de begrenzing van 200 per maand te laten vervallen. (Van onze Amsterdamse redactie). Het kan niet worden ontkend, dat er de laatste jaren meer aandacht wordt besteed aan een aantrekkelijker uiterlijk van het industriële product, terwijl een meer volmaakte doelmatigheid en betere efficiency bij de vervaardiging, eveneens de interesse van tal van bedrijven heeft. In het buitenland, met name vooral in Amerika, waar in 1949 voor dit doel 500 millioen dollar werd benut, Zweden en Zwitserland, staat de industriële vorm geving op een hoog plan, Nederland is niet achtergebleven, hetgeen valt te loven, maar nog lang niet elk bedrjjf en zeker niet elke consument is doordrongen van de noodzaak, dat goede vormgeving een van de belangrijkste zuilen mag worden genoemd van de Industrialisatie, welke waarlijk niet alleen met de opvoering van nleeEgezin weggehaald, ten einde het katholiek te doen opvoeden; doch in die p-pvallen welke wij hier op het oog heb- gevalien, betrokken katho- veu' Z| isfflnsen door de wereldlijke lieke instellingen uw „„ctola 7„ik= nn macht in het ongeluk gesteld zulks op voor de katholieke pijnlijke wijze; hel resultaat was, dat het van oorsprong katholieke keer(je. niet-katholieke pleeggezin terugkee™e- In dergelijke conflicten liet ,m h welbewust het pleeggezin vóórg ,.ek ven de betrekkingen tussen het kat gedoopte kind en de katholieke can ook al was dan die betrekking door a rechter bevestigd. Tegen de achtergrond van deze ervaringen krijgt het geval An neke Beekman o.i. nog een bijzonder Pijnlijk karakter. De katholieke pers heeft over de door ons bedoelde gevallen terecht gezwegen. De katholieke instellingen hebben ter wille van het hoge goed van de vrede be rust in haar nederlaag. Van een straf vervolging tegen de pleegvader, die een der hier bedoelde kinderen had ontvoerd, hebben w\j nimmer gehoord; hierop is ook niet aangedrongen. Maar inmiddels mag men zich toch afvragen, of het niet begrijpelijk zou zijn, dat het gemoed van vele katholieken zo langzamerhand wel zéér wordt geprikkeld als men thans een volkomen tegengesteld standpunt aan dat wat in bedoelde gevallen aan de be trokken katholieke instellingen werd tegengeworpen, met grote deining op nieuw tegen katholieke instanties ziet uitgespeeld. Wij nemen aan dat 't voor velen niet gaat om een anti-katholieke rel; maar wij merken op dat t zo lal?S" zamerhand tamelijk wonderlik au als de katholieken met soms de overtui ging kregen, dat het daar wel om te doen is. jtt fanatisme dat aan de dag ET FANATISME uctt «cAii - treedt zowel in de justitiële methode trouwd pleegkinderen, als in vele publicaties over deze tragedie, roept een diep wan trouwen bij talloze katholieken op, die per dan degenen, die voor dat fanatisme verantwoordelijk zijn, waarschijnlijk ver moeden. En dit wantrouwen moet opko men ook bij vele katholieken, die voor wat henzelf betreft het gedrag van de betrokken pleegmoeder (voorzover zij daarover kunnen oordelen) niet verstan dig achten. Want dat fanatisme verraadt een totaal, ja men mag zeggen: een principieel gemis aan begrip omtrent de godsdienstige aard van het betrokken conflict. Welhaast met .plezier wordt soms het godsdienstige karakter, dat dit hele conflict maakt tot wat het is, als een niet ter zake doende bijkomstigheid, ja als een immoreel gevaar voor de staat en zijn wetten, behandeld. Achter dat fanatisme verschuilt zich welhaast een naakte machtsbegeerte van de wereldlijke macht, die in sommige opzichten doet denken aan het anti-cle- ricalisme, dat in de Franse revolutie en in de dagen van de cultuurstrijd in zijn verschillende fases hoogtij bleek te vie ren. Deze machtsbegeerte ziet slechts één ding: de wet, de uitspraak der we reldlijke macht; zü woidt gedreven door slechts één wil: ten koste van alles het godsdienstige conflict, waarmee de hei ligste overtuiging van de betrokken per sonen gemoeid is, te persen in de greep van het verabsoluteerde wereldlijke recht. Een dergelijk fanatisme roept de vraag °P, of dat alles nog wel te maken heeft met ware gerechtigheid, want ware ge rechtigheid kan zich niet op zulke radi cale manier losmaken van de verhoudin gen van de mensen tot God, en van de gewetensstrijd van een vrouw, die vecht voor de katholieke opvoeding van een kind, dat onder de meest tragische om- standigheden aan hare zorg was toever- in de betrokken zaken der joodse 1 F. D. de productie en met een beter gerichte en verzorgde reclame dat peil zal bereiken waarnaar ons gehele volk moet sreven. Dat de regering het belang van een goed uiterlijk van het produet een niet te onderschatten factor ook bij de export opvoering inziet, blijkt wei uit de komsi naar Amsterdam van de staatssecretaris van Economische Zaken, dr G. M. 3. Veldkamp, die gisteren het eigen huis van het Instituut voor Industriële Vorm geving aan de Herengracht 247, officieel opende. Dit instituut is in 1952 ontstaan uit een fusie van de Stichting Industriële Vorm geving, die twee jaar tevoren was opge richt door de drie werkgeversbonden, met de Bond voor Kunst in Industrie. Het aantal leden-fabrikanten is gestadig ge stegen en bedraagt thans ruim 140. Het indirecte contact tussen fabrikant en ontwerper kan geschieden in de toon zaal, waar een interessante expositie is ingericht van nieuwe modellen, al of niet in productie. Omdat al de arbeid van het instituut gericht is ojj het oplossen van onmiddel lijke practische problemen, zowel aan de zijde van de industrie als aan die van de ontwerper, neemt het bureau ook aan deel in het opzetten van consumenten- en marktonderzoeken en product-analyses. Voorts worden ten bate van de ontwer pers lezingen gehouden, technische in structies verstrekt, excursies georgani seerd en de opleiding bevorderd. Wat dit laatste betreft, er bestaat een plan om in Eindhoven, waar reeds een avondschool voor industriële ontwerpers is, een dag school op te richten. De Nederlandse industriële ontwerper is in opkomst en wanneer hij ontwikke lingskansen krijgt, behoeft hij zeker niet onder te doen voor zijn buitenlandse collega's. De directeur van het instituut, de heer K. Sanders „het publiek weet beslist wel wat het niet wil, maar niet wat het wel wil, en daarom ligt er voor de in dustrie, wat het uiterlijk van het product aangaat, nog een groot terrein braak" gaf op de jaarlijkse algemene ledenver gadering, welke gistermiddag in hel Americainhotel aan de officiële opening van het bureau voorafging, als zijn me ning te kennen, dat de toekomst der in dustriële vormgeving o.a. nauw samen hangt met het opruimen van onnatuurlijke belemmeringen, waaronder hij het ont breken van een normale modellenbescher- ming begreep. Nu heeft de imitatie vaak vrij spel en soms op een wijze, dat van geestelijke diefstal gesproken moet wor den. De voorzitter van het I.V.V., ir H. Keus. die in het bestuur o.a. wordt bijgestaan door maar liefst vier overheidsfunctiona rissen en een hoogleraar, vergeleek het instituut met een kerngezond kind, dat thans bulten het loophek staat, niet on wennig, maar vastberaden en met beide benen stevig op de grond. Wel noemde hij het ledental beschamend laag, daar de fabrikanten, nu aan de inhaalvraag is voldaan, moeten rekenen op een felle strijd voor de' verovering van de toe komstige afzetgebieden. De opening van het nieuwe gebouw aan de Herengracht, waarbij ir Keus en de staatssecretaris het woord voerden, werd o.m. bijgewoond door de wethouders Van den Bergh en De Roos van Amsterdam (de burgemeester was op het laatste ogen blik verhinderd), mr D. A. Delprat, voor zitter van de K. v. K. in de hoofdstad en een vertegenwoordiger van Foreign Operation Administration. Vandaag is h?t vijf jaar geleden, dat de oprichtingsacte van de stichting RAP TIM werd gepasseerd. In deze vijf jaar heeft de stichting, die zich ten doel stelt het vervoer van missionarissen zo goed koop en efficiënt mogelijk te organiseren, zich niet alleen in Nederland ontwik keld, doch ook in Duitsland, Frankrijk en Canada zijn min of meer zelfstandige afdelingen opgericht, terwijl de stichting van een dergelijke afdeling in Zuid- Amerika op het ogenblik in het sta dium van uitvoering is. Daarnaast zijn er in vele landen RAPTIM-vertegen- woordigers aangesteld. De stichting stelt zich niet alleen ten doel het organiseren van bijzondere vluchten, zij treedt ook op als normaal reisbureau voor missionarissen, die daar dus hun passages voor de scheep- en luchtvaart en voor treinvervoer kunnen laten regelen. Het reisbureau van de RAPTIM in Nederland heeft sinds haar oprichting die enkele jaren na het tot stand ko men van de stichting heeft plaats ge vonden, reeds verzorgd ongeveer 750 scheepvaartpassages, ongeveer 400 lucht vaartpassages en plm. 1200 landpassa- ges. In totaal werden 43 bijzondere vluchten uitgevoerd, waarmee 1832 pas sagiers van en naar de missiegebieden werden vervoerd. Enige tijd geleden is voor aan de grens ingeleverde, niet reeds eerder vergoede rijksmarkbiljetten een regeling bekend gemaakt, welke uitsluitend van belang is voor personen, die op het tijdstip van de inlevering Nederlands onderdaan waren. In aansluiting op dit bericht doet het ministerie van Financiën thans mede deling van een vergoedingsregeling, die van belang is voor personen, die op het tijdstip van hun terugkomst in Nederland niet de Nederlandse nationaliteit bezaten, doch wel die van een der geallieerde landen. In de bondsrepubliek Duitsland worden ingeleverde rijksmarkbiljetten vergoed tot een bedrag van ten hoogste RM 500 per persoon en wel uitsluitend aan personen- die gedurende de bezettingsjaren verplicht in Duitsland werden tewerk gesteld, aan krijgsgevangenen, aan gedeporteerden en aan geïnterneerden. Ingevolge deze regeling kan thans in Nederland aan de eerderbedoelde buiten landers een vergoeding voor ingeleverde rijksmarkbiljetten worden gegeven op basis van RM 100 5.85. Het komt der halve hierop neer, dat per persoon ten hoogste f 29.25 wordt vergoed. Aan vragen voor deze vergoeding kunnen woi- den ingediend bij het ministerie van Fi nanciën, directie buitenlands betahn0s verkeer. Het Westduitse ministerie van verkeer heeft in de Nederlandse pers verschenen berichten volgens welke West-Duitsland een nieuwe verklaring over rijn stand punt t a.v de kwestie van de Runscheep vaart zou hebben afgelegd, tegengespro ken Van ambtelijke zijde werd te Bonn medegedeeld dat de Bondsregering eerst het Nederlandse antwoord op de Duitse nota over de Rijnscheepvaart van 27 Oct. 1953 afwacht in de_e nota werden be sprekingen tussen de betrokken landen over de vraagstukken van de Rijnscheep- vaart voorgesteld. Het Noorse volk bracht gisteren een laatste groet aan zijn geliefde kroonprin ses Maertha, die op 4 April j.l. overleed en op 21 April a.s. zal worden bijgezet. Het stoffelijk overschot is Maandagmid dag van „Skaugum", het kasteel van het kroonprinselijk paar, overgebracht naar de kapel van het koninklijk paleis, waar een chapelle ardente is ingericht. Dins dagmiddag om 12 uur begon het défilé langs de baar. Duizenden Noren, oud en jong, hadden zich reeds vroeg in de morgen in een rij voor de kapel opge steld, teneinde een laatste groet aan de ontslapen prinses te kunnen brengen. Aan de voet van de katafalk lagen kransen van koning Haakon en de gemaal van prinses Maertha, kroonprins Olav en zijn kinderen. Vier cadetten hielden da dodenwacht. De departementen en Rijkskantoren zui len voor zover de dienst het toelaat, op Zaterdag vóór Pasen en de Zaterdag na Koninginnedag gesloten zijn. Deze arbeids tijd zal worden ingehaald. Het optimisme, dat in officiële Engelse en Perzische kringen te Teheran wordt getoond m.b.t. de onderhandelingen, die het dezer dagen opgerichte internationale olieconsortium met de Perzische regering over de oliekwestie zal voeren, wordt in bevoegde kringen te Londen niet gedeeld Men betwijfelt het in deze kringen, of de onderhandelingen zo gemakkelijk zul len verlopen als door sommigen wordt verwacht. Men doet opmerken, dat het vele malen door generaal Zahedi, de Pc-zische premier, geuite verlangen een einde te maken aan het nu reeds meer dan drie jaar durende geschil voor de acht oliemaatschappijen van 't consortium een sterke aanmoediging is geweest om het eens te worden over de voorwaarden voor de hervatting van de afzet van Perzische olie op de wereldmarkt. Dit verlangen heeft de oliemaatschappijen echter tegelijk bewogen tot het stellen van voorwaarden, die het gevaar lopen door de Perzische regering te zwaar te wor den geacht. Men meent voorts te weten, dat het consortium de Perzische wet op de nationalisatie van de olie-industrie interpreteert op een wijze, die niet nood zakelijkerwijs die der Perzische rege ring is. Voorts heeft men te Londen reden om aan te nemen, dat zodra zich ook maar de geringste moeilijkheden voordoen, con currerende maatschappijen alles In het werk zuilen stellen om de onderhandelin gen te doen mislukken. Reeds geruime tijd gaat het gerucht, dat eeji groep van Italiaanse Duitse, Belgische en Japanse financiers tracht een concurrerend con sortium in het leven te roepen. Dit streven van financiers uit landen, welke vrijwel geen rechtstreekse toegang hebben tot de wereldoliebronnen, wordt aangemoedigd door het feit, dat de Per zische regering zich voorstelt zelf en met eigen middelen een gedeelte van de Perzische olieproductie op de wereld markt te verkopen. Men meent te weten, dat de Perzische regering van plan Is het dezer dagen opgerichte consortium voor te stellen haar een gedeelte van de op brengst van zijn verkopen in natura te betalen. Het consortium zou echter beslo ten hebben dit voorstel van de hand te wijzen en alleen een zodanige betaling in natura te doen als nodig mocht zijn voor de voorziening in de Perzische binnen landse oliebehoeften. Het Is niet bekend, of de concurrerende groep reeds rechtstreekse aanmoedigingen van de Perzische regering heeft ontvan gen, doch de activiteit, die door bepaalde Italiaanse en Japanse oliemaatschappijen te Teheran wordt ontplooid, is de aan dacht der belanghebbende kringen te Londen niet ontsnapt. V eisen Het komt heel zelden voor, dat een merrie het leven schenkt aan 'n veulen tweeling doch de Gelderse stamboek- merrie Letera" van de landbouwer M. Markerink aan de Meervlietstraat heeft haar eigenaar verblijd met twee waardevolle dieren tegelijk. Het zijn broer en zus. die met mooie witte voetjes thans door het stro dansen. Birmingham Wanneer krijgen we hier in Nederland toch eens een. zij het nog zo beschei den voetbalpooltje? Want dan zou U en ons kunnen gebeuren, wat mrs Betty Fox. een 38-jarige werkster overkwam. Zij heeft nog nooit in haar leven een voetbalmatch gezien, raadde alle uit slagen van de Zaterdag gespeelde En gelse divisie-wedstrijden raak en kreeg voor haar six-pence (f 0.30) het kapi taal van 75.000 (f 750.000) terug. En nu komen de problemen voor moeder Fox, die drie kinderen heeft: hoe be steed (en nog beter, hoe bewaar) ik al dat geld op de juiste wijze? Maar zou U voor de verandering niet eens met dit probleem willen worstelen? Teheran „Het is verschrikkelijk, die eenzame opsluiting", zo kloeg oud-premier Mos- sadeq van Perzië. De rechterlijke auto riteiten hadden met hem te doen en be zorgden hem twee lot- en celgenoten: een communistische oudstrijder en een zakkenroller. Enkele uren later was er reeds een dringend verzoek van Mossa- deq naar 't tribunaal onderweg: „Ver los mij van deze celgenoten, o heren". Londen De oud-premier mr Clement Attlee heeft een kort geleden gepubliceerde autobiografie geschreven. „Ik typte heel het manuscript zelf en deed het met twee vingers, want eigenlijk kan ik niet typen", bekende hij. Ook had de vroegere Labour eerste-minister geen aantekeningen. Hij schreef volledig uit zijn herinnering. Op de vergadering, waar hij deze bijzonderheden vertelde, begon men die memorie meteen op de proef te stellen. En Attlee speelde het klaar al de namen van de jongens te noemen, waarmee hij op de lagere school in de klas gezeten had. In Huizen brandde de heide. Een brandweerman die dit zag maar niet van plan was de brandende heide te gaan blussen in zijn burgercostuum leende een fiets om snel zijn brand weeruniform te gaan aantrekken. Be woners van een villa verleenden hem de vergunning de fiets uit de schuur te halen. Toen de brandweerman de tuin uitreed arriveerde juist de zoon des huizes, die onmiddellijk conclu deerde dat zijn vaders fiets gestolen werd en op een fiets met lege banden de achtervolging inzette. „Houdt de dief" riep hij, maar de brandweerman, zich van geen kwaad bewust, trapte stevig door. De achtervolger bleek „Coppi" talenten te bezitten. Hij haalde de brandweerman in en dwong hem te stoppen. Het duurde geruime tijd voor dat het misverstand was opgehelderd. Toen de brandweerman op de bran dende heide aankwam waren zijn col lega's reeds aan het nablussen toe....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5