De wijziging inning water- en electriciteitsgel den Hoe de nieuwe regeling zal zijn SEE OUDE TIJD OP ZIJN PAASBEST v. 1 ME® FABLO en KERK0 JANSE HERENMODES Een Museumconcert van zeer bijzondere kwaliteiten Nieuw Haags Strijkkwartet boekte groot succes CONFLICT IN DE AVOND De WONINGKWESTIE in de W estf rankelandsestraat G Nieuws uit STAD EN OMTREK E S IO ^J)ouro *Hort Uit die goede KREUGER I? 90 mm Alle nieuwe modellen A. R00DB0L - Boekhandel Speciale Toneeluitvoering voor de lezers van dit blad HOGER BEDRIJFSRESULTAAT WILTON-FIJENOORD eheugen Hulp lil Onderhandse aankoop percelen water, gelegen in Kethel BOEKEN VOOR PASEN DONDERDAG 22 APRIL Wat B. en W. aan de president van de Rotterdamse rechtbank schreven Voor reparatie-afdeling conjunctuur minder gunstig DONDERDAG 15 APRIL 1954 PAGINA 2 11 termijnen a 1,60 THE PRODUCE OF THE FINEST VINEYARDS HERMES (111) Ook voor de electriciteits- gelden I; SPORTHEMDEN EN OVERHEMDEN met vaste en losse boorden PIET PAALTJENIS-EXPOSITIE In het Stedelijk Museum HULDIGING C. MALTHA „EXCELSIOR" NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Wieb de Rook's aria een zuiver genot Volmaakt samenspel in fluit- kwartet van Mozart Kt var let no. 3 van Willem Pijper JNEL). VKACUTENMAKKT Pater Wesseling schrijft OFFICIëLE PUBLICATIE Krachtens besluit d.d. 25 November 1953 van de Raad worden sinds 1 Januari 1954 de verschuldigde watergelden niet meer aan de eigenaars van de panden in rekening gebracht, doch rechtstreeks bij de verbruikers geïnd. Zoals welhaast steeds het geval is bij het invoeren van een nieuwe regeling, heeft de overgangstijd enige practische bezwaren naar voren gebracht, welke door een nadere regeling dienen te worden opgelost. Het zwaartepunt van deze bezwaren was wel gelegen in het oordeel, dat dc in rekening gebrachte vaste termijnen te hoog waren. Weliswaar zou na verstrijken van het jaar het te veel betaalde worden gerestitueerd, doch men achtte het niet juist, dat de Gemeente op deze wijze als lie ware een voorschot nam op een mogelijk verschuldigd bedrag wegens oververbruik, aldus schrijven B. en W. aan de raad. Zij hebben zich thans over deze zaak beraden en kunnen u daaromtrent het volgende mededelen. Aanvankelijk werd er van uitgegaan, dat het watergeld tegelijk met de electriciteits- gelden in 8 termijnen zou worden geïnd; bij deze methode worden in het winter halfjaar zes kwitanties aangeboden, in het zomerhalfjaar twee. In verband hiermede werd voor 85 pet. der verbruikers de ter mijn voor water op 3 gesteld. Dit zou dan neerkomen op 24 per jaar. Een groot aantal verbruikers haalt dit bedrag echter niet en daarom was als aanvullende maatregel bepaald, dat voor hen, die als regel geen of slechts zeer weinig overver bruik hadden met 7 of nog minder termij nen kon worden volstaan. Aan de andere kant evenwel komt een aantal verbrui kers (ca. 15 pet.) ver boven een bedrag van 24 per jaar; teneinde hen niet voor moeilijkheden te plaatsen door het totale oververbruik na afloop van het jaar in één termijn te innen, is voor hen aanvan kelijk de vaste termijn hoger gesteld, waardoor het na te vorderen bedrag meer beperkt werd gehouden. In alle gevallen zou echter gerestitueerd worden, hetgeen in de loop van een jaar te veel zou zijn betaald. In verband met de gerezen bezwaren is later door B. en W. besloten over de ge hele linie de vaste termijn op 2,50 te stel len, niettegenstaande daardoor in vele ge vallen een achterstand zal ontstaan. Hoewel deze regeling op zichzelf aan de bürgerij geen meerdere lasten oplegt, dan deze voorheen had te dragen, kunnen B. en W. de geopperde bezwaren wel aan voelen, daar de regeling de klaarheid en de vaste basis mist, welke nodig is om haar te doen aanvaarden. Ook hebben zij een open oog voor de moeilijkheid, dat het grootste gedeelte van het watergeld wordt geïnd in de wintermaanden, d.w.z. juist in de tijd, dat de uitgaven voor kolen en energieverbruik toch al hoger zjjn dan het gemiddelde bedrag. Om hieraan tegemoet te komen zijn zij voornemens- deze regeling te wijzigen, en wel als volgt: Het watergeld zal worden geïnd in 11 termijnen, n.l. in alle maanden één ter mijn, waarbij Juli en Augustus als één maand gelden. Het bedrag van de termijn wordt gesteld op 1,60; per jaar wordt dus betaald 17,60. Voor ruim de helft van het aantal verbruikers zal dit ten naaste bij gelijk zijn aan het uiteindelijk verschuldigde bedrag; voor hen, van wie i Voor de handelM. Cohn's Wijn- en Spirltualienhandel N.V. Schiedam Zondag j.l. 24 Juli 1892) speelde de Schiedamsche Cricket- en Footballclub „Hermes'' te Dordrecht een cricketmatsch tegen hare aldaar gevestigde zusterver- eeniging D.C.C. In de eerste innings maakte „Hermes" 65 punten, terwijl het aan de Dordtsche cricketers niet mocht gelukken, met hun elven, meer dan )7 punten te maken. In de tweede innings maakte „Hermes" 31 punten tegen Dord recht 15, zoodat „Hermes" met 96 tegen 32 punten overwinnaar bleef. (Nwe Schiedamsche Courant, van 27 Juli 1892). met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid kan worden aangenomen, dat zij ook dit bedrag niet bereiken zal met min der termijnen worden volstaan. Voorts achten B. en W. het gewenst met de inning van het boven de vaste termijn eventueel nog in rekening te brengen over verbruik niet te wachten tot het eind van het jaar, maar dit na afloop van ieder kalenderkwartaal te doen plaats vinden; het komt B. en W. voor, dat hierdoor de egalisatie van het te betalen bedrag in belangrijke mate zal worden bevorderd. Résumerende zal voor water worden be taald 1,60 per maand (in Juli en Augus tus samen slechts één termijn). Hiervoor mag worden afgenomen 60 m3 water bijna 16 m3 oververbruik per jaar of wel 15 m3 4 m3 oververbruik per kwartaal. Voorzover in enig kwartaal deze norm aantallen worden overschreden, wordt het meerdere verbruik direct in rekening ge bracht. Aan het eind van het jaar wordt dan vastgesteld hetgeen uiteindelijk ver schuldigd is; het positieve of negatieve verschil van dit bedrag met hetgeen reeds is betaald wordt dan nagevorderd of ge restitueerd. Er zijn echter verbruikers, die per jaar aanzienlijk meer verschuldigd zijn dan ge noemd bedrag van 17,60; om in deze ge vallen een vrij hoge navordering te voor komen, kan in onderlinge overeenstem ming een hoger bedrag als vaste termijn worden vastgesteld. Dezelf'3 rgumenten, welke hebben ge leid to; inning van het watergeld in elf ter:. i, zijn evenzeer van kracht voor de mg van de electriciteitsgelden. B. en W. stellen zich dan ook voor, ook hier tot een inning in elf termijnen over te gaan. Uiteraard zullen deze termijnen niet gelijk kunnen zijn, daar hier van maand boven termijnen niet gelijk gun nen zijn, daar hier van maand tot maand boven het vastrecht ook het werkelijk ver bruik in rekening wordt gebracht. In zo verre werkt de nivelleringsgedachte ook hier door, dat de vaste lasten (het vast recht) thans in 11 termijnen kunnen wor den betaald in plaats van in 8. Deze nieuwe regeling willen zij op 1 Juli 1954 laten ingaan. Voor de overgangstijd zullen de volgen de regelen van kracht zijn: A: in April en Mei wordt geen water geld geïnd, in Juni een termijn van 2,10; dan is dus betaald 3 x 2.50 eh 1 x 2,10, samen 9,60; in het tweede halfjaar wor den 5 termijnen van 1,60 geïnd, samen 8; in totaal dus 17,60, het bedrag dus, dat als norm is aangenomen. B: voor hen, die t.a.v. de vaste termijn een speciale regeling wensen te treffen, zal deze regeling ingaan op het moment, dat overeenstemming daaromtrent is be reikt. C: voor de electriciteit zal de Juli- Augustus-termijn iets hoger komen te lig gen; krachtens de bestaande regeling is op 1 Juli de helft van het verschuldigde be taald, terwijl volgens de nieuwe regeling 6/11 deel betaald had moeten zijn, dus 1/22 meer; dit kleine verschil zal op de eerste termijn extra in rekening worden gebracht, waarna verder het vastrecht in gelijke termijnen zal worden geïnd. B. en W. menen, dat door deze regeling aan zeer vele bezwaren zal worden tege moet gekomen. De verhoging van het aan tal termijnen van betaling voor water en electriciteit beide zal er toe leiden, dat in het algemeen de hoogste kwitanties (in de wintermaanden) iets worden verhoogd. De hierdoor bereikte egalisatie van de vaste lasten zal daarom kunnen medewer ken aan een vermindering van de door de burgerij ervaren economische druk. In verband met het voorgaande 'zullen enkele wijzigingen moeten worden aange bracht in de desbetreffende verordenin gen. In de verordening op de waterlevering dient de kwartaalsgewijze verrekening van het oververbruik te worden vastgesteld; in verband met de elf termijnen wordt in art. 4, lid 4, van de verordening op de le vering van electriciteit het bedrag van 11,04 gewijzigd in 11. (Advertentie) vX verkrijgbaar bij: re i? nuif cvi'«t 1 BROERSVEST 6 TEE. 68206 - - trngsm. I In de hal van het postkantoor is gisteren een gedenksteen ingemetseld, welke herinnert aan personeelsleden van de P. T. T., die tijdens de oorlog omkwamen. Advertentie. met een ZONNEBRIL en een FOTOTOESTEL van v. d. AREND. ZONNEBRIL vanaf 59 ets. FOTOTOESTELLEN vanaf 10 65 Laat ons Uw foto's ontwikklen en afdrukken. HOOGSTRAAT 91 - TEL 68814-65706 Optiek en fotohand-el. Hoogstraat 93 - Telefoon 67679 In verband met het verschijnen van een herdruk van Piet Paaltjens „Snikken en Glimlachjes" is in het Stedeiyk Museum „-en kleine expositie ingericni van up Francois Haverschmidt betrekking heb bende bescheiden. In het kader van het 50-jarig bestaan van S.V.V. zal Woensdag 28 April in Mu sis Sacrum een buitengewone algemene ledenvergadering van S.V.V. gehouden worden. Daarin vindt o.a. de huldiging plaats van de heer C. Maltha in verband met zijn 25-jarig jubileum als voorzitter. Voorts staat een benoeming van ere-leden op het programma. Wegens onvoorziene omstandigheden kan hedenavond de juniortraining niet doorgaan. DAOBIAO VOO» SCHIEDAM IN OMSTREKM 76ste Jaargang No. 22433 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 13, telefoon 66152 Gironummer 599943 Abonnementsprijs f 8.25 per kwartaal f i j5 per maand. I 0.50 per week Advertentieprijs op gewone Kolumoreedte f ..if per millimeter Hoogte. Ingezonden Mededelingen up redactlunele Bij contract gelden lagere tarieven, welke koiuinoreedte I 0.30 per millimeter nuogte bij ae administratie uf Dij de erkende ad vertentiebureaus verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine advertentlèn) tot zo woorden 30 cent BIK woord meer S cent. Maximum 80 woorden. Plaatsing uitsluitend bU vooruitbetaling Am ad verten tle-urders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Advertentiewezen. Van onze muziekmedewerker) We hebben het al eens meer gezegd: het Stedelijk Museum is onder de stuwende leiding van conservator Sehwagermann een centrum geworden j van culturele activiteiten, die uitmunten door frisheid en originaliteit. Gisteravond was er onder auspiciën van de vereniging „Vrienden van liet Museum" een concert, dat ook in steden met een hloeiender muzikaal leven stellig de aandacht zou hebben getrokken: een Willem Pijper Kwartet is altijd nog wel een gebeurtenis, zelfs al worden zijn werken langzamer hand wat toegankelijker voor het grote publiek. tolking van deze mooie aria een puur genot, want zij kan zingen en put uit een rijke weelde van muzikale gevoe ligheid, die in verbinding met een feil loze en voorname voordracht tot zeer waardevolle prestaties leidt. „Wij heb ben haar tot nu toe steeds gehoord in streng-klassieke stukken". Zij zong al eens eerder aria's van Purcell, waaraan wij schone herinneringen hebben be waard. Te meer betreuren wij het daar om, dat wjj de cyclus „Mariënlieder" van Zilcher na de pauze onmogelijk konden beluisteren. Zonder twijfel komt Wieb de Rook echter met Intertexta of in ander verband hier nog wel eens zingen en zul len wij haar kunnen horen in litteratuur van wat moderner strekking. De begeleiding was op zichzelf en in haar aanpassing aan de soliste uitste kend, met die beperking dat het klank vormingsvermogen van het gebezigde spinet wel erg miniem was: zelfs op de voorste rjj konden wij slechts zeer zel den iets meer dan een onbestemd geruis vernemen. En wat Schiedam betreft: we zouden nog steeds zitten wachten op een uitvoe ring van een werk van de grootste com ponist die Nederland sedert Sweelinck heeft voortgebracht, als de Vrienden van het Museum het Nieuw Haags Strijk kwartet niet binnen onze muren zouden hebben geïntroduceerd. Nieuw was dit kwartet voor ons zeker, want we hadden van het bestaan zelfs nog niet gehoord. Overigens is gebleken, dat de geringe ouderdom van het kwar tet geen gevaar oplevert voor kinder ziekten: het is een ensemble van een on gerepte gaafheid en homogeniteit en blij kens zijn prestaties van gisteren van veelbelovende artistieke allure. Het is samengesteld uit de violisten Gerard den Hertog, John Pot, de altist Jaap Moel- ker en Victor Bouguenon, cello. Met medewerking van Wieb de Rook, sopraan, Jolle de Wit dwarsfluit en Cor- rie van der Wel, spinet werd de Bach-aria „Non sa che sia dolore" als opening van het concert uitgevoerd. Wieb de Rook's stemgeluid als zodanig bezit kwalitei ten van nauwelijks meer dan middel matige aard. Niettemin schonk haar ver- Het kwartet K.V. 285 voor fluit, viool, alt en cello leverde eveneens een mu zikale belevenis van formaat op. Jolle de Wit speelde zijn partij met een mees terschap dat voor dat van de strijkers niet onderdèed: het resultaat van dit volmaakte samenspel ontlokte het niet zeer talrijke publiek dan ook een wel gemeende ovatie. Onze eigentijdse composities op ieder artistiek gebied plegen in vrij kort en overzichtelijk bestek een grote span ning te bezitten. Willem Pijper verloochent ondanks zijn ietwat hooghartige en te rughoudende eruditie zijn betekenis als leider der avant-garde ook in dit opzicht niet. Dit strijkkwartet geeft uitdrukking aan een enorme geladenheid en een vi brerende vitaliteit. Het is wellicht daar om dat het ook hoorders aanspreekt, die niet kunnen bogen op een groot arsenaal van ervaringen op modern-muzikaal ge bied. Vooral het 2e deel met zijn duide lijke en boeiend verwekte suggesties aan Europese en Zuid-Amerikaanse dansvor men is in dit opzicht zeer leerzaam. Ook in een stad, waar men in het open bare instrumentale muziekleven in een heel jaar een heel enkel keertje tipt aan Debussy en Ravel (de koor-uitvoeringen van St. Caecilia zijn al een heel stuk verder!) is het mogelijk zonder zelfs een enkel woord van toelichting een publiek tot enthousiasme te brengen, dat voor een belangrijk gedeelte in zijn nor male muzikale genietingen toch niet aan Pijper's niveau toekomt. Aan het Nieuw Haags Strijkkwartet, dat voortreffelijk speelde en met de uitvoe ring van dit kwartet aanspraak maakte op een belangrijke plaats in de rij der kleine ensembles komt de eer toe Schiedam's concertleven met Pijper be kend te hebben gemaakt. Het deed dat op een manier die velen zal hebben doen verlangen naar een hernieuwing van deze kennismaking. En dit is een kenmerk van den waren artist: hij is altijd al of niet bewust een propagandist voor zijn kunst. Alle lof, ook aan de organisatoren van dit con cert, die muzikaal Schiedam een keer temeer aan zich hebben verplicht. In het Onteigeningsplan „Groenoord", vastgesteld bij raadsbesluit van 25 Juli 1952, zijn onder grondplannummers 3, 4 en 5 opgenomen de aan de Hargpol- der toebehorende percelen watering, ka dastraal bekend Gemeente Schiedam, Sectie Q no. 1010 groot 0.03.80 h.a., Sec tie Q no. 999 groot 0.07.50 h.a. en Sectie Q no. 1241 groot 0.13.70 h.a. Met het Polderbestuur is overeenstem ming bereikt over de koopprijs, welke is bepaald op 380 voor bovengenoemde percelen water, alsmede voor het niet in het Onteigeningsplan begrepen gedeelte van het perceel Q 1011 (later Q no, 1242), thans Q nrs. 1250 en 1251, ter oppervlak te van resp. 0.02.10 en 0.07.45 h.a. De prijs komt B. en W. aannemelijk voor. Zij stellen nu de raad voor van de Hargpolder in het belang der volkshuis vesting aan te kopen de percelen wate ring, hierboven genoemd, voor een prijs van 380, ongerekend de kosten van over dracht, welke voor rekening van de ge meente komen, en tot het vaststellen van de daarmede verband houdende begrotingswijziging. ROTTERDAM. 14 April 1954. 13 April n.m.: 1000 ton fosfaat Amsterdam; 1000 ton pyriet Sas van Gent; 1200 ton pyriet Amsterdam; 800 ton pyriet Amsterdam. 1500 ton pyriet Maastricht; 100 ton haver Boxmeer 730 ton maïs Sas van Gent; 300 ton korrelsuper Amsterdam; 250 ton granen üoettnehem, 100 ton haver Utrecht. Totaal 59 reizen, 18 vlet- reizen. 14 April v.m.: 200 ton petr.cokes Den Haag; 170 ton petr.cokes Malburgen; 560 ton petr.- cokes Den Haag; 200 en 250 ton stukgoed Am sterdam; 35 ton haver Breda; 74 ton katoen- zaadsehroot Wormerveer; 175 ton haver Almelo; 295 ton coprah Zaanstreek; 304 ton tinerts Arnhem. W. Grossouw: Innerlijk leven. Overwegingen voor alle dagen van het jaar. Gebonden vanaf 1 9.75. De Voorhof des Heren. Gebeden en oefeningen voor alle dagen en tijden van 't jaar. Gebonden vanaf f 7.50. Met de Heiligen het jaar rond. Beknopte Heiligenlevens naar de kalenderorde hunner gedach tenisviering het gehele jaar door. Met medewerking van vele Kath. letterkundigen. Compleet ln 2 delen 1 25. Ook voor Dag- en Zondagmissaais en communiegeschenken kunt U terecht bij ^Rubenspleln 18, Schiedam, Tel. 69513^ (THE LINDEN TREE) door J. B. Priestley In de vertaling van Paul Huf Opvoering m de Schouwburgzaal van het gebouw ODEON - GOIJVERNESTRAAT 50-72 - R'DAM des avond te 20.00 uur, door de toneelgroep LEONDESJMA (Lekenspelers onder de Sint Maarten) onder regie van Jos. Molenkamp. Prjjzen der plaatsen: Iste rang f 1.75 2de rang f 1.50 (plaatseliJke belasting rang f 1.25 inbegrepen) Toegangsbewijzen kunnen dagelijks op de volgende adressen worden afgehaald: Bureaux van De Maas bode en Het Nieuwe Dagblad, Kortenaerstraat 1, Rotterdam- Gebouw Odeon, Gouvernestraat 50-72,' tussen 9 en 17 uur; Bureau van de Nieuwe Schie damsche Courant, Dam 18, Schiedam. Betekenis van hei stuk: Het toneelstuk Conflict ln de avond" van de bekende Engelse auteur o Priestley, werd destijds al met veel succes door het beroëir - toneel voor het voetlicht gebracht en wel onder de titel: „De Lindeboom" Het ituk behan .elt het conflict, dat ln de levensavond van het ouderpaar len den de liefde ln het gedrang brengt, nu de diverse takken aan de „Lindeooom" zich los maken van de oude stam en de eenzaamheid het deel schijnt van Pro fessor Linden. In een knappe dialoog bouwt Priestley de verschillende karakters op ropd dit thema, waarvan de hunkering naar liefde en de eigen keuze van een jongere generatie de voornaamste componenten vormen. Veel problemen, maar telkens weer het optimisme van de jeugd, dat ten slotte ip het hoogtepunt van het conflict naar de oplossing heenwijst. „Er zijn verschillende mogelijkhe den om „contact" te maken. De meest eenvoudige mogelijkheid is zonder twijfel: bij elkaar te komen en samen een gesprek te beginnen. Maar, met een beetje inspanning kan het ook anders. Zo werden we enige tijd ge leden uitgenodigd om een toneel- repetitie bij te wonen ergens op een zolder van een stuk van Priestley. We hebben het met grote spanninr ge volgd. Toen we daarna naar huis gin gen kwam de gedachte bij ons op: wat zou er een prachtig contact te leggen zijn wanneer een zaal vol mensen dit successtuk zien. Ze her kennen er hun eigen problemen in... Die hele zaal zal enkele uren mee leven, mee-denken... Het stuk speelt na de oorlog. En gelsen als Priestley verstaan de kunst om uitbundige humor en uitgelaten heid af te wisselen, soms binnei en kele minuten, met diepe, aangrijpen de ernst. De première van „Conflict in de avond" is voor Rotterdam. We vroe gen eens aan Toon Hermans waarom hij de premières van z'n jaarlijkse revue altijd in Rotterdam hield „Ik kan je niet zeggen, waarom, maar een première hoort in Rotterdam thuis". Het Gemeentebestuur van Schiedam zond ons een afschrift van zijn aan de President van de Rechtbank te Rotter dam gerichte brief van 23 Maart 1.1. (On derwerp: Ontruiming woning Westfran- kelandsestraat 154 ben. (Th. A. van Din- ter). waarop we in ons bericht omtrent de woningkwestie in de Westfrankeland- sestraat schreven. De inhoud van deze brief luidt als volgt: „Hiermede hebben wij de eer Uw aan dacht te vragen voor het volgende. Tijdens de behandeling van nevenver- melde zaak in de zitting van 6 Maart 1.1. zijn door enkele suggesties gedaan, beogende tot een bepaalde oplossing te geraken. Deze suggesties gingen o.m. in deze richting, dat het gezin van Dinter wel de betreffende .woning zou moeten verlaten, doch alleen dan, wanneer een andere woning beschikbaar is gekomen. Door U werd in dit verband aange voerd, dat een gemeentebestuur de socia le plicht heeft te voorkomen, dat een gezin op straat zal worden gezet. In het algemeen is dit juist, doch het zij ons veroorloofd U er op te wijzen, dat anderzijds een gemeentebestuur de sociale plicht heeft te voorkomen, dat tengevolge van het eigenmachtig optre den van personen, die zelfs niet eens als woningzoekende bij het Bureau Huisves ting staan ingeschreven, andere gezin nen, welke reeds jarenlang in dit op zicht in noodverkeren, worden gedu peerd. Het is ons bekend, dat in andere ge meenten op het zonder vergunning be trekken van woonruimte, zéker wanneer dit een zelfstandige woning betreft, eveneens de enig juiste maatregel wordt genomen, n.l. ontruiming er van. De nog steeds onverminderd voort durende woningnood in de gemeente Schiedam noopt ons College een enkele maal tot het nemen van maatregelen, welke voor de eigenzinnigen onaange naam zijn, doch in het voordeel zijn van hen, die eerder voor woonruimte in aan merking komen. Dat in Schiedam het z.g. toewijzen van woonruimte geschiedt op een wijze, welke met alle belangen, zowel van de candidaten als van de eigenaren, reke ning houdt, moge overduidelijk blijken uit het feit. dat in 1953, tegenover een totaal aantal vergunningen tot het be trekken van woonruimte van 2179 er slechts 13 vorderingen tot uitvoering worden gebracht. Hieruit blijkt, dat in alle andere gevallen geen moeilijkheden waren of, zó deze er waren, door rede lijk overleg met betrokkenen tot een voor beide partijen aanvaardbare oplos sing kon worden gekomen. Wjj willen er nog op wijzen, dat in 1953 werd gevorderd: in Leiden 29 maal; Delft 20 maal; Schiedam 13 maai en Vlaardingen 63 maal. Wij blijven handhaven het standpunt, dat, wanneer men eenmaal bespeurt dat handelende zoals de heer Van Dinter, als premie op het zonder vergunning be trekken van een woning, na ontruiming er van, toch wel een andere wordt toe gewezen, het hek van de dam zou zijn en het is juist de sociale plicht van een gemeentebestuur hiertegen te waken. In het geval van de heer Van Dinter kunnen wij in het bijzonder daarom niet tot een ander besluit komen, omdat en hierop moeten wij nadrukkelijk wijzen hem van tevoren op 2 Februari 1954 door de behandelende ambtenaar van het Bureau Huisvesting is medege- deelcf, dat hij diende te wachten op een beslissing van de Huisvestings-Commis- sie van 10 Februari d.a.v. Op 13 Februari d.a.w is hem de afwijzende beslissing van de Commissie persoonlijk medegedeeld. u1 J*ee^e hij mede, de woning reeds te hebben betrokken. Een en ander wordt door deze ambte naar in bijgevoegde verklaring schrifte lijk bevestigd. Dat hij niet op de fióogte zóu zijn van het feit, dat hij voor het betrekken van een woning een vergunning nodig heeft, kan door ons niet worden geaccepteerd. Dit is toch té algemeen bekend, dan dat dit motief kan gelden en de notaris, die de verkoop behandelde, is hiervan zeker op de hoogte. Mocht tengevolge van het handhaven van een eerder omschreven standpunt ons College mogelijk in een enkel geval hardheid kunnen worden verweten, dan dient het dit te aanvaarden in de over tuiging, dat niettemin het algemeen be lang hiermede gediend wordt." Het Gemeentebestuur treedt niet in beoordeling van het vonnis van de Pre sident, dat op 29 Maart, na ontvangst van bovenstaande brief, gewezen is. doch meent in het belang van het publiek goed te doen er op te wijzen, dat in de gemeente Schiedam evenals elders in geheel Nederland ingevolge de Woon- ruimtewet geen woonruimte mag wor den in gebruik genomen, alvorens daar toe vergunning is verkregen Verkiezing Provinciale Staten De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 21 April 1954 van des morgens acht tot des namiddags vijf uur de stemming ter verkiezing van de leden van de Pro vinciale Staten zal plaats hebben. Herinnerd wordt aan de verplichting, bedoeld in artikel 19, der kieswet. Ieder, die volgens het kiezersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, is ver plicht zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stem bureau van het voor hem aangewezen Stemdistrict. Voorts wordt gewezen op het bepaalde in j v3n het wetboek van straf recht: Hij, die opzettelijk zich voor een 8ncf®r1uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. DELFT, IS April. Veemarkt. Aangevoerd: S9 runderen, 250 nuchtere kalveren, 150 varkens, 469 biggen, 31 schapen, 41 lammeren. Prijzen; weidekoeien f 500750, nuchtere kalveren 10 - 40, biggen f 40—62, lopers f 70120, drachtig® zeugen 300425, schapen met 1 lam f 120140, schapen met 2 lammeren f 170175, magere var- kens per kg lev. gew. f 1.65—1.95, Handel kalm Verschenen is het verslag over 1953 van de Dok- en Werf-Maatschappy Wilton Fijenoord, te Schiedam. Blijkens de ver lies- en winstrekening bedraagt het sal do van de bedryfsrekening met inbegrip van 33.462 (v.j. 76.980) batig saldo van verkochte, reeds afgeschreven machines e.d. en na aftrek van reserve voor be lastingen 13.736.367 (IX.933.337). Na aftrek van afschryvingen ad 10.301.974 (9.906.947) blijft beschikbaar voor uitkering 3.434.393 (3.024.461). Zoals reeds gemeld wordt, voorgesteld op de preferente aandelen uit (e keren een dividend van 5 pet (onv.) en op de gewone aandelen enprioriteitsaandelen een dividend van 12 (11) pct, Voor aflos- slng „/na?,sn?™^tiS?tiebilietten wordt 250.050 (150.400) bestemd en voor uitke ring aan t personeel f 1.175.202 (1.077.2691. Bovengenoemd bedrag aan afschrüvin- gen heeft betrekking op het totaal van aanschaffingen en vernjeuwjngenj we|L, ui 53 tot stand kwam n.l. ten bedrage vermeer<Jerd met een at- scnrijvmg op de per balansdatum onder- nanden investeringen van 1.500.000, bij elkaar dus 10.301.974. Het in 1953 teruglopen van de conjunc tuur, hetgeen duidelijk was af te leid.-n uit de index-cijfers voor de vrachtenmark; ln de scheepvaart, heeft natuurlijk ook zijn invloed gehad op de scheepsbouw De vraag naar nieuwe schepen vermin derde en het werd ook duidelijk, dat de reders zich bij de reparatie der schepen tot de meer noodzakelijke herstellingen beperkten. Daarom zal bij voordu- ring naar een verlaging van kostprijzen moeten worden gestreefd, waartoe zeker ook kunnen bijdragen de laatste jaren tot stand gekomen uitbreiding en vernieuwin gen van de installaties. Door verbetering van organisatie en daarmee gepaarn gaande verhoging van productiviteit za. ook grotendeels de op 1 Januari 1934 plaats gehad hebbende verhoging van Io nen en salarissen moeten wprden opge vangen. Per balansdatum waren naast een aan tal loss-e opdrachten, 21 schepen in aan bouw of in bestelling, waarvan 7 be stemd voor het ministerie van Marine hetgeen voor de afdeling nieuwbouw een volle bezetting tot eind 1956 betekent. Voor de afdeling reparatie moet de di rectie zich, gezien de bovengeschetste ia- lende conjunctuur, onthouden van het uit spreken van verwachtingen voor 1954, doch slechts vermelden- dat de bezetting in de afgelopen maanden van 1954 vol doende Is geweest. Voor de handelM. Cohn s Wijn- en Spiritualienhandel N.V. - Schiedam Passage Theater: Berlijn-Oostzone (18 i Monopale Theater: Anna (volw.). Tot en met Donderdagavond. Dagelijks Stedelijk Museum: Dagelijks van 2—5 u. R K Openbare Lees- en Studie/aal en bibliotheek Geopehe iedere middag van 2-4, behalve Maandag Iedere avond van 7—8.30 behalve Zaterdag l!\ ROTTERDAM BIOSCOPEN Programma's van 18 t/m 112 April Arena: Roman Holiday la.l.i; Capitol: Sluiers van Bagdad (14 j.): Centraal: Het_offer van een moeder (14 j.); Cineac en Colosseum: De grofc Caruso (a.l.); Harmonie: Kampioen op sokk^ (14 j,); Lutusca: Warenhuis op stelten la.L.i Luxor: The Robe (a.l.); Passage f Schiedam»: Heidi (a.l.),' Prinses: Rainbow 'round my shoulcler (a.l.); Rex: Jungle Jim en de tijger- afgod (14 j.); 't Venster: De eeuwige bruid 14 j.); Victoria: De grote Caruso (a.l.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2