De Eerste Kamer aanvaardt het landbouwbeleid Philologencongres in Nijmegen Probleem der bevoegdheden levenskwestie voor MULO REKENWONDEREN Vriendschapspijpen" werden uitgereikt spasi Flat voor bejaarden in Hilversum geopend Overzicht Eerste Kamer Gloeilampjes VRIJDAG 23 APRIL 1954 PACTNA 5 Twee soorten melk (volvet en 2,5 plus) in de handel Voorstander van vrij prijsbeleid M onopolieheffingen De trage Benelux Goede start van de Juwelenserie 0 alleen echt met het bayer kruis VISJINSKY MET VERLOF Prof. Post sprak over onderwijs aan het einde der Middeleeuwen Medewerking der burgerij Steeds minder animo bij leerkrachten voor actebezit Reden tot grote ongerus theid maken administratieve staf bijna overbodig Jubilerende Remington Rand lichtte belangstellenden in over mogelijkheden DE „UNIVAC" LACHT New-York I II ZnTn°7£i rbiSmnie;l^S Van ?4 krn' magnetische band Gigantische resultaten Ruim negen millioen gulden LOON-MANIPULATIES VAN KANTOORBEDIENDE Tien mille in eigen zak Opening 24 April Wereld pijprookdag Z PAS AAN C/> in *Jk rn N d 2 a r| N Ui ;JI rn PAS.AANZ s-aan" porselein kwaliteitsporselein Radio-stad maakte liaar wensen kenbaar aan minister Witte „Eerst opheffing woningnood, dan sanering R<rA> Kernsaneringsproef in Hilversum? •s-GRAVENHAGE, 22 April 1954. De begroting van het departement van Landbouw, waarvan de behandeling al vóór Pasen was aangevangen, is vanmid dag door de Eerste Kamer afgedaan en 7. .h. st. aangenomen. Het was de voor laatste begroting, welke de Eerste Kamer nog te behandelen had. Rest nu nog de begroting van Buitenlandse Zaken, die de volgende week aan de orde komt. In zjjn antwoord op de algemene be schouwingen begon minister Mansholt met de verdediging van zijn landbouwbeleid. Als men deze minister hoort, die, zoals de heer Rip hij de replieken niet kon nalaten op de merken, in de socialistische verkie zingspropaganda tot de bekwaamste mi nisters van Landbouw wordt gerekend, die wij hebben gehad, dan vraagt men zich wel eens af of hier werkelijk een socia listische minister aan het woord is. Het is de laatste tijd al herhaaldelijk voorgeko men, dat hfj bij de geringste druk van de Kamer zijn socialistische dirigisme losliet en het particuliere initiatief vlot de vrije hand gaf. Vandaag vertoonde de verdedi ging van zijn landbouwbeleid gelukkig overigens dezelfde tendens. Er was door enkele senatoren aange drongen op een strikt prijsbeleid per pro duct. Daartegen betoogde de bewindsman, dat zijn beleid blijft gericht op de bestaanszekerheid en daarbij komt uiter aard de beïnvloeding van het prijspeil in het geding. Er zijn vele middelen om het prijspeil te beheersen, maar daaraan zijn heel wat bezwaren verbonden. Men moet, zo betoogde hij, niet ingrijpen in de markt en niet willen regelen als het niet strikt noodzakelijk is, uitgezonderd natuurlijk, als de vrijheid in strijd zou zijn met het algemeen belang. Èn dan somde hij de gevaren op: beïn vloeding van de markt maakt de nationale markt los van de internationale markt met het gevaar, dat de productie zich ont wikkelt in verkeerde richting en men al dus onjuiste toestanden gaat camoufleren. Marktsteunende maatregelen veroorzaken ook een typisch nationaal marktbeleid, dat niet is afgestemd op 'n groter geheel; men komt dan tot protectionisme, zeer tot schade van de liberalisatie, die men mo menteel in Europees verband tracht te be vorderen. Men maakt aldus ongedaan wat bezig was zich in goede richting te ont wikkelen. Maar al betoogde de minister ook, dat verbetering van productie en afzet intus sen ook voor hem primair bleef, toch wa ren blijkens de replieken de heren Lou- wes ,(V.V.D.) en Rip (A.R.) het niet geheel met zijn zienswijze eens. Zij bleven beto gen, dat men dan toch wel zodanige bin nenlandse maatregelen tot prijsbeheersing kon nemen, dat dit primaire belang ook primair werd gediend. De heren De Goeij (K.V.P.) en Louwes hadden ook aangedrongen op een natio nale kostprijs. Wat is een nationale kost prijs? vroeg nu de minister. Daarvan kan men niet spreken. Als men het gemiddel de neemt van de verschillende streekprij- zen, dan heeft men nog geen nationale prijs. Men kan hoogstens aan de hand van verschillende gegevens nagaan wat in verschillende delen van het land een ver antwoorde prijs is, maar dan heeft men nog geen nationale kostprijs. De minister erkende, dat men bij nationale prijzen ook een nationaal pachtbeleid moest volgen. Zover was het nog niet, maar hij zou de middelen nagaan om daartoe te geraken. Over de monopolieheffingen, waarover de heren Rip en De Goeij de minister hadden geïnterpelleerd, zei hij nu, dat er veel voor te zeggen was deze hef fingen geheel ten goede te laten komen aan hen, die deze heffingen hadden ge stort. Ter gelegener tijd zou het product schap de gelegenheid moeten krijgen om hierin regelend op te treden om dit geld te besteden voor die producten, waarop het geheven is. De minister deelde mede, dat er een regeling in de maak was voor de snij bloementeelt zoals die voor de vergunnin gen bij de bloembollenteelt. Daarbij zou dus worden bepaald, dat deze vergunnin gen niet kunnen worden verhandeld aan niet-telers. Op de taak van de productschappen wenste de minister nog niet verder in te gaan, daartoe vond hij het nog te vroeg: wel wilde hij nu vast zeggen, dat bij de instelling van de productschappen deze een wezenlijke taak en verantwoordelijk- heid zouden moeten krijgen, daar het anders dode organen zouden zijn. Deze verantwoordelijkheid moest men durven geven. De minister begreep ook de ontstemming over de trage gang van zaken in de Bene lux, maar men moest toch niet voorbij zien, dat er ook belangrijke winsten wa ren behaald, zoals de preferentie op de Belgisch-Luxemburgse markt. Het vetpercentage van de melk bespre kend, betoogde de minister, dat het niet juist zou zijn zo maar zonder meer volle melk op de markt te brengen. Daardoor zouden de prijzen aanzienlijk stijgen en het zou zeer de vraag zijn of er dan, als het melkgebruik zou dalen, toch meer vet zou worden geconsumeerd. Wel wilde hij nagaan of het mogelijk zou zijn naast de melk van 2,5 pet ook volle melk verkrijg baar te stellen. En dan was er nog de kwestie van het landbouwonderwijs in de Noord-Oostpol- der. Zoals men zich wellicht herinnert, heeft minister Mansholt bij de behandeling van de begroting in de Tweede Kamer bakzeil moeten halen wat betreft de stichting van een Rijkslandbouwschool al daar. Voor de confessionele scholen wens te men óók subsidie en die zou reels kun nen worden gegeven aan de reeds ge stichte christelijke school. Minister Mans holt kwam nu nog eens op de Rijksland bouwschool terug. Natuurlijk zou aan de wens van de Tweede Kamer worden vol daan het desbetreffende amendement in de Tweede Kamer was trouwens aan vaard maar de minister bleef het stichten van meer dan één school be treuren en deed opnieuw de suggestie een soort vleugelschool te maken, waar men onderwijs zou kunnen krijgen in de eigen sfeer, door eigen leraren, zodat alleen het apparaat centraal zou zijn. Maar de heer Rip kon zich dat toch maar moeilijk voor stellen en wees dat dan ook nogmaals van de hand. Hij voegde er zelfs aan toe, dat het zoeken naar een vorm niet mocht lei den tot een op de lange baan schuiven van deze subsidie. Vooraf werd het ontwerp tot verhoging van pensioenen met een toeslag eveneens z.h.st. aanvaard met aantekening dat de C.H.U. geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. De heer Vixseboxse (CH) had namelijk bezwaar gemaakt tegen de degressie voor de groep hoger gesalarieer- den. Hierbij werd ook goedgekeurd een verhoging van 5 pet van de pensioenen der Tweede-Kamerleden. Hierover werd hoofdelijk gestemd. Het werd aanvaard met 35 tegen 1 stem. Tegen stemde alleen prof. Gerretson (C.H.U.). F.S. De Uitgeverij J. H. Gottmer te Haar lem is haar nieuwe Juwelenserie even als verleden jaar begonnen met een ro man van Frits van Blijdorp. Voor diens „Melodie van het hart" hebben wij des tijds veel waardering gehad. Zijn nieu we roman „Bloesem op de ruïne" is naar onze mening nog een stap vooruit. De inhoud van dit bock zou licht aan leiding kunnen geven tot vals sentiment (de titel duidt dit gevaar reeds aan!), maar de auteur heeft zich daar voor we ten te behoeden. „Bloesem op de ruïne" is een warm en menselijk verhaal, onge compliceerd en eenvoudig, maar kenne lijk geschreven met het hart. Er wordt in verteld hoe twee mensen, die elkaar toch werkelijk liefhebben, door verschillende gebeurtenissen en door diepe ellende en vernedering elkander kwijtraken en tenslotte na veel tranen weer terugvinden. Er ontbloeit dan een nieuw geluk laat, maar schoner en sterker dan ooit. Aanbevolen voor vol wassenen. Het boek doet even herinneren aan de roman „Anna Karsten" door Annie de Hoog-Nooy, een deel uit de vorige reeks. Goedverteld, vol van dramatische gebeurtenissen maar als we deze, ge boeid, gelezen hebben, blijken ze ons minder te beroeren dan die van het veel eenvoudiger boek van Van Blijdorp. Er is trouwens een hausse in boeken over mislukkingen, tegenslagen, misda den en.... inkeer en een laat geluk. Zeer lezenswaardig is bijvoorbeeld „Mijn De Nederlandse minister van Wederop- 'jjje'1 Volkshuisvesting ir H. B. J. J. witte, heeft Donderdaa aan de Mincke- lerstraat te Hilversum een complex woningen voor ouden van dagen open gesteld. De bouw van dit complex werd mogelijk gemaakt door samenwerking van de bouwvereniging St Joseph" met dc stichting „Gezinshulp voor bejaar den'. De openstelling van dit nieuwe complex werd door talrijke wereldlijke en kerkelijke autoriteiten bijgewoond. Na de openstelling werd een rondgang langs de nieuwe woningen gemaakt. V.l.n.r. mgr dr B. Alfrink en minister Witte tijdens de inspectietocht. man. een moordenaar" door Elisabeth Stelli, eveneens uit de vorige Juwelen serie. Een man wordt verdacht van moord alles schijnt er op te wijzen, dat hij inderdaad de dader is. Zijn vrouw voert een eenzame innerlijke strijd. Haar rouw wordt beloond doordat de onschuld van haar man tenslotte wordt bewezen. Als tweede deel van de nieuwe reeks bracht de Uitgeverij Gottmer een dorps roman. „Boedelscheiding" door Bert- Joan Otterdijk. Het is een zeer onderhou dend verhaal van kleine gebeurtenissen; goed gevonden zijn de dorpspraatjes, die in de kruidenierswinkel worden afge stoken en waaraan niemand ontkomt, zo dat de lezer op indirecte wijze, volko men wordt ingelicht. Het jongste juwelenboek is een ro man van de hand van Tage Sadolin, „Dokter Albani". Het is een doktersro man van de goede soort. Een dorps dokter vertelt hierin, heel eenvou dig en zonder gróte woorden, van zijn werk envan zijn liefde voor het meisje Vibeke. Hij is met haar opge groeid, maar zijn liefde schijnt niet beantwoord te worden. Totdat Vibeke tenslotte in hem ziet waf hij werkelijk is en zich haar genegenheid voor hem bewust wordt. Een eenvoudig, sym pathiek verhaal. De Sovjet-afgevaardigde bij de Ver. Naties, Andrej Visjinsky, heeft Donder dag meegedeeld, dat hij 5 Mei met ver lof naar de Sovjet-Unie gaat en dat hij hoopt na ongeveer zes weken naar New York terug te keren. In antwoord op een vraag over een bericht in de „New York Times", volgens hetwelk hij zich terug trekt en niet meer naar New York zal komen, zei de Sovjet-afgevaardigde: „De New York Times schijnt het beter te we ten dan ik". (Van onze verslaggever.) NIJMEGEN, 22 April. De vlaggen van Nederland en België wap peren van de officiële gebouwen, van de toren van de Sint Steven en van het raad huis. Nijmegen geeft op deze wijze zijn blijdschap te kennen over het feit, dat het drie en twintigste Nederlandse Philologen congres in zijn midden wordt gehouden. Het is niet de eerste keer, dat taalgeleer den en cultuurspreiders onder auspiciën van de vereniging van Nederlandse Phi- lologen in de Keizer Karelstad bijeen zijn. In 1939 werd het laatste congres hier ge houden; daarna trad een periode van stil stand in. door toedoen van de oorlog. Thans is er weer volop leven en de stad ondervindt de invloed welke uitgaat van de congressisten, van wie er zeshonderd vijftig uit Noord-Nederland en tachtig uit Zuid-Nederland naar de stad van de Ka tholieke Universiteit zijn gekomen, waar ze de hotels bezetten, terwijl velen van hen, vooral studenten, onderdak vonden m de Colleges en Pensionaten. Om de twee jaar vindt zulk een congres plaats in een universiteitsstad van Noord-Nederland. De Zuid-Nederlanders, die een levendig con tact met de Noord-Nederlandse Philologen onderhouden, organiseren telkens in het tussenliggend jaar in België een Congres, waaraan de Noord-Nederlanders dan van hun kant deelnemen. De ontvangstcommissie onder leiding van dr J. van Campen, heeft de prettigste medewerking ondervonden van de zijde der burgerij om de zevenhonderddertig congressisten onder te brengen. Ze heett voor hen een program van excursies opge steld, ter afwisseling van het vergaderen, dat in secties gebeurt volgens een agenda waarbij een ieder iets van zijn gading kan vinden. De sprekers, die een inleiding hou den van een half uur, waarna discussie volgt, behandelen onderwerpen welke lig- merke qemakk verwerk (Van onze Amsterdamse redactie) „Hoe is het mogclyk?" Deze gedachte terwijl er nog 12 op stapel staan werd zij aan een serie proeven onderwor pen, De ïesultaten waren dermate gigan tisch, dat het een gewoon mens duizelt. Dit was het resultaat van een onder zoek, dat werd ingesteld in een typische, middelgrote Amerikaanse stad: de kin deren keken dertien uur per week naar de televisie (welke tijd gelijk staat met de helft van het aantal schooluren in de v.s.). Waarnaar keken ze bij voor keur al die uren? Naar variété-voorstel- "ngen en „Westerns", d.w.z. de cowboy- zelM316"' Naar de radio luisterden de- wppU kinderen ongeveer twee uur in de at denken de ouders er van, als Wills shows" denken? De tv' heeft dik" met te veel gewelddadigheid er in wac u,, ecwciuuauifiucm hun voornaamste opmerking. New- York II de vijftiende Op ae vmuenae verdieping van een groot hotel in een kamer, die biint iemand betrad, trof men het stoffelijk overschot aan van mevrouw Eleannr Barnley. Ze had al jarenlang op deze kamer in de meest strikte afzondering geleefd en wilde niemand ontvangen Ze was niet alleen evenwel, ze had haar geld bij zich. Men vond 58.000 dollars in bankbiljetten, een paar honderdduizend dollar aan effecten en verder nog een voorraad juwelen ter waarde van 50.000 dollar. Haar dood was een gev°}ë van natuurlijke oorzaken, zei de politie die nu naar verwanten zoekt. Er schijnt er maar één in aangetrouwde zin ie bestaan, een schoonzuster uit haar eerste huwelijk. bonden ■jn de Engelse hoofdstad en in grote delen van Engeland had men tot gisteren VlJftien dagen achtereen geen druppel 'egen gehad. Voor alle zekerheid heeft men verschillende maatregelen getroffen °m geen water te verspillen, welke maatregelen het publiek echter nog geen last veroorzaken. len Burg Meer dan honderd Texelse meisjes en jongens volgen schoolonderwijs op het „vasteland" van Noord-Holland. Zij rei zen in voor hen gereserveerde kajuiten van de veerboot, maar het gaat er in zo n .cajuit nogal eens luidruchtig aan toe. De stoombootmaatschappij heeft voor de studiehoofden, die hun dagelijkse over tocht willen gebruiken voor hun huis werk, nu een speciale sludiebox ge ïnstalleerd. op°"unodi aa" °"S T toen wij gisteren j las de ma^hinc^sViLnioen lttters^^cfl- vestigjng van djt Amerikaanse bedrijf boekhoudkundige Cn andere clectri- eei.L lneI hestaat dit jaar een halve lintei Amsterdamse Victoria- ,lL i de," naar de uiteenzettingen san de heren S. van Zjjl en ir G. C. Nie- °ver de huidige plaats, opbouw en werking san clectronische systemen ten behoeve van de administratie. Wc wer- den met verbazing geslagen, toen wij ken nis namen van de spectaculaire toepas singen, welke dc clectronische systemen hebben gekregen in de door Remington Rand ontsvikkelde rekenmachines ,.Uni- (het paradepaardje vac", (het paraacpaarajc van dc mjj), „Era" en „Cartronic". Deze machines in al haar geledingen verrichten het „her- sensverk", waarvoor de moderne mens in deze haastige ecusv geen tjjd meer heeft; zij kunnen onthouden, zy kunnen beslis singen nemen cn benaderen datgene, wat wy denken noemen; al kunnen zij nooit de mens vervangen, want hij is het, die de machine de gegevens zal moeten ver strekken. De „Univac". het manusje van alles, dat de Amerikaanse atoomonderzeeër „Nau tilus'' en passant even van cijfers voor zag, lacht om een administratieve staf, want wat deze moeizaam op een hele werkdag verricht, presteert zij in een fractie van die tijd. Om een voorbeeld te noemen, mocht iemand er behagen in scheppen het telefoonboek van Amster- hfi" doorelkaar gcfoien, „Univac" legt noti„en drie kwartier alle namen weer 125 non ^Phabet De machine kan bergen in i!" ,15 haar ..geheugen" op- mn" 7PBi 5. J de tijd, dat een mens waar AUe=? at zegt toch wel 'ets- niet seconden v™ dan ook in millioenste van 29 cijfers heefTn vermenigvuldiging van zz cijters heeft de mach. 2150 micro seconden nodig Stelt men daartegenover een schrijfmachine, welke voor één aan slag 100.000 microseconden behoeft dan krijgt men een idee, waarmee de '„Uni vac" werkt. Het geheim van deze machine, die in Amerika ruim een milioen dollar kost, schuilt in de snelheid en bestuurbaar heid van het electron, dat zich even snel als het licht namelijk 300.000 km. per sec., kan voortbewegen en desondanks door zijn uitermate geringe afmetingen door middel van magnetisme prima s te bestuderen. Voordat de machine door een groot be drijf in de Verenigde Staten werd ge accepteerd Remington Rand heeft al negen „Univacs" in de V.S. afgeleverd, - ver geleek zij 30 millioen tekens op hun plaat sing en waarde en schreef zij 114 millioen tekens uit Slechts 37 minuten viel *e -.Univac" uit door kleine storingen. Om ditzelfde succes met ponskaartenmac'hine.s te verkrijgen, zou men meer dan 250.000 kaarten per uur moeten verwerken... en dat 10 uur lang. Ook de rekencapaciteit van de installa tie werd op de proef gesteld. Een pro gramma, dat alle mathematische en logi sche operaties omvatte, werd 18 maaien één serie bewerkingen uitgevoerd waar voor sorteer-, reken- en tabellèerwerk was vereist. De tijd, die nodig was om de ruim 30 millioen operaties uit te voeren bedroeg 6 uur en 3 minuten; alle 18 uit komsten waren precies gelijk. „Univac" bereikt deze accuratesse, door dat zij zichzelf steeds controleert 10 pet van de gehele machine dient om de andere 60 pet drievoudig te controleren en bij de kleinste fout stopt of de uit komst verbetert. De ,Era cn de „Cartronic", de twee an dere electronische machines van Reming- ton Rand» zijn op dezelfde pricipes geba- seerd, maar zij hebben uiteraard andere capaciteiten en toepassingen. De „Car tronic is b.v. een echte rekenmachine die in het ponskaartensysteem thuis hoort en als een soort blokkendoos naar mast is op te bouwen. Vertegenwoordigers van tal van grote bedrijven in ons land, als de B.P.M.. Werkspoor, K.L.M., Shell, Wilton-Fijen- oord, Philips, Heemaf, "Hoogovens; van grote banken, levensverzekeringmaat schappijen en overheidsbedrijven en -in stellingen, als de Staatsmijnen, C.B.S., Algemene Rekenkamer» Rijkspostspaar bank, P.T.T., Belastingdienst. T.N D. Nationaal Luchtvaartlaboratorium en ver scheidene bekende professoren, te zamon ongeveer 160 personen, volgden met in teresse de uitermate belangwekkende in leidingen van de heren Van Zijl en Nie- len, welke laatste vroeger landbouwkun dig ingenieur was en nu,... een bolleboos °P het gebied der electronica is. Voor bedrijven in ons land, die met een staf van 15.000 tot 20.000 man werken, zou een „rekenwonder" economisch ver antwoord kunnen zijn. Wij vernamen in tussen, dat de aankoop in Amerika, het vervoer naar en de instalatie in Neder land van zo'n ingewikkelde machine toch gauw ruim negen millioen gulden zou gaan kosten. En dat is waarlijk geen klei nigheidje. De Amsterdamse kantoorbediende W. L„ die belast was met de loonadministratie van een groothandel in machinerieën te Amsterdam, heeft naar de Amsterdamse recherche aanneemt in het tijdverloop van 3 jaar een bedrag van ongeveer f 10.000 in handen weten te krijgen. De man plaat ste namen van reeds lang ontslagen arbei ders op de loonlijsten en stak dan de hem voor uitbetaling ter beschikking ge stelde lonen in zijn eigen zak. L. werd i vorige week gearresteerd en heeft nu een I menwerking met andere hiervoor in aan volledige bekentenis afgelegd I merking komende instanties, wat hei kan De Vereniging voor R.K. Meer Uitge breid Lager Onderwijs hield gisteren te Utrecht haar 39ste algemene vergadering onder leiding van de voorzitter, de heer W. A. Brassc uit Heerlen- Deze noemde het afgelopen jaar er een van intensief wer ken in kringen en hoofdbestuur. Een aan tal streefpunten is samengevat in een me morandum, namens de drie samenwerken de Mulo-organisaties aan de minister voorgelegd. Bij monde van de minister ?s de toezegging verkregen bij een eventuele wijziging ten aanzien van het tegenwoor dige Mulo te zullen worden betrokken in het beraad. De hoofdschotel in het verenigingsleven werd gevormd door de nieuwe examenre geling met als uitgangspunt: beperking van een aantal examenvakken. Over hei grondprincipe: dertien vakken, was men het vrijwel eens, maar de meningen over de practische uitwerking liepen meerma len sterk uiteen. Toch vertrouwde de heer Brasse, dat er op basis van het gewijzigde voorstel-Amsterdam een voor ieder bevre digende oplossing zal kunnen worden ge vonden. Het nieuwe natuurkundeprogram- ma is op het ogenblik in studie in de krin gen. Gehoopt wordt, dat het to.t stand ko men van de nieuwe regeling en het in voeren van het nieuwe programma voor natuurkunde een tijdperk van rust in de examenprogramma's zal brengen. De voorzitter sprak voorts over het ver schijnsel van minder animo voor voort gezette studie bij de jongere leerkrachten. Uit statistieken is gebleken, dat bij het Mulo het actebezit gedurende de laatste jaren voor de afvloeiende leerkrachten 2,55 was en bij de nieuw benoemden ge middeld slechts 1,35. Spreker was van me ning, dat deze verminderde animo reeds op korte termijn fataal zal moet werken en reden geeft tot grote ongerustheid. Het Muloverband doet in dezen, in sa Intussen voldoet volgens het Mulover band de inhoud der lagere mulobevoegd heden sinds lang niet meer aan de eisen, die het practische onderwijs hieraan stelt. Met name zal de spreekvaardigheid Bij de talen aanzienlijk moeten worden opge voerd. Door het Muloverband zijn daarom commissies ingesteld door de drie vereni gingen om op korte termijn de examen programma's voor de lagere bevoegdhe den te bestuderen en waar mogelijk te herzien, waarna zal worden getracht via de betrokken instanties wijziging te bren gen in de examens. Het probleem der be voegdheden is voor het Mulo een levens kwestie geworden. Gehoopt wordt, dat de nieuwe salarisregeling, die in voorberei ding is mede zal helpen het tekort en de steeds groter wordende achterstand weg te werken en wel op korte termijn. De besprekingen in de ochtendvergade ring waren grotendeels gewijd aan het voorste] examenregeling 1955, waarop de kring Amsterdam een aantal amendemen ten had ingediend- gen op het terrein van de Nederlandse taai- en letterkunde, de klassieke philolo- gie. Romaanse philologie, Engels, Duitse,. Oosterse philologie, de algemene taal wetenschap, geschiedenis, archaeologie, philosophic. Hieruit ziet men dat het woord „philologie" in dit verband in ruime zin moet worden genomen. Allen, die ge studeerd hebben of nog studeren aan een Universiteit in de vakken Letteren en Wijsbegeerte, zijn gegadigden voor het Phiiologen-Congres. Tot degenen, die een inleiding houden, behoort dit jaar ook een Engelse: Miss B. M. Baxter uit Leiden, die spreekt over Verwey en Shelley. Zij is niet alleen een meesteres op het gebied van de Engelse Taal- en Letterkunde, maar be heerst ook het Nederlands perfect. Onze taal is het studie-object dat zij voor haar wetenschap heeft uitverkoren. Aan het congres nemen verder een Amerikaan en een Duitser, een lector uit Hamburg deel. Zij beiden hebben grote interesse voor het Nederlands op wetenschappelijke gronden. Het Congres staat onder leiding van mgr prof. dr R. R. Post, die vanmorgen om negen uur in de grote zaal van de Ver- eeniging de openingsrede uitsprak, in aan wezigheid van de rector magnificus van le R.K. Universiteit, de burgemeester en de secretaris van de stad Nijmegen, afgevaar digden van de Kon. Ned. Academie en van de Vlaamse Kon. Academie. Het Vlaamse Philologencongres wordt vertegenwoor digd door prof. Pauwels uit Leuven. Prof. Post hield in zijn openingsrede een beschouwing over de scholen en het onderwijs aan het eind van de middel eeuwen in de Nederlanden. Hij consta teerde, dat de indeling van het onderwijs in soorten toen ongeveer hetzelfde was als nu. Men kende de lagere, de middel bare en de hogere school. Aan de lagere school werd lezen en schrijven gedoceerd, aan de Latijnse school (de middelbare school van thans) Latijn, logica, muziek, hoofdzakelijk kerk zang. De leeftijd van de leerlingen liep van negen tot veertien jaar. Spreker toon de aan dat de programma's in de verschil lende steden gelijk waren. Aan het eind van de middeleeuwen komt een ander soort school op, een voor loopster als het ware van de HBS die wy kennen. Deze school volgt dc ontwikke ling van de handel in tal van steden op de voet. Het boekhouden en de Franse handelscorrespondentie nemen een voor name plaats in op het lesrooster. Het was evenwel niet een ieder geoorloofd zo maar zulk een handelsschool te beginnen. Voor heel Amsterdam werd niet meer dan een permissie afgegeven, aldus prof. Post, die aan de hand van rijk feiten materiaal het onderwijs in ons land tot 1580 aan een interessant onderzoek onder wierp. Na zijn rede volgden de vergaderingen in de secties. De deelnemers verspreid den zich daarvoor over de verschillende gebouwen, niet ver van elkaar afgelegen, waar deze bijeenkomsten plaats vonden. En de samenspraak, die telkens volgde, droeg er veel toe bij om het congres aan zijn opzet te doen beantwoorden. De deelnemers werden door uitwisseling van gedachten aangespoord tot wetenschappe lijke werkzaamheid. (Van onze Amsterdamse redactie). Opa Klijsing Wereldkampioen pijproken „Heden de 22ste Aprii 1954, des avonds ^49a5n2'e(hLdated92T8n s^dfnoToof^ Pijprokersclub van New-York te 8 uur verklaart de Eerste Nederlandse Pijprokerselub De Gesellighc Dampkring de dag van de 24ste,April tot Wereldpyp- rookdag. Het is haar uitdrukkelijke wens, dat de datum van 21 April .nu en voor alle tijden zal gelden als dag van vriendschap, dag waarop alle mensen hetzij bruin of blank, rijk of arm, van welke rang of stand dan ook, elkaar vriendschappelijk tegemoet zullen treden met begrip voor elkanders moeilijkheden en zorgen", al dus luidt de proclamatie, die door de voor zitter van de Gesellighc Dampkring de heer N. Klijsing. zoon van dc beroemde Opa Klijsing, in Purmercnd werd voor gelezen. Burgemeester Kooiman opende deze „ge- sellighe" bijeenkomst, die in een zaal van hotel Wiertsma gehouden werd. Terwijl er een dronk op het. welslagen van de Wereldpijprookdag gehouden werd, deelde de secretaris van de Dampkring mede, dat benoemd was tot erelid van haar genootschap. Te vens werd hij uitgenodigd om op kosten van de Newyorkse zusterclub het pijpro kerscongres dat in Augustus van dit jaar in New-York gehouden zal worden naar Amerika te komen. Vóór de wedstrijd begon, werd mede gedeeld wie voor de „vriendschapspijp" in aanmerking kwamen. Zij waren geko zen door de aanwezige journalisten en radioreporters, die hiervoor van te voren een biljet hadden ingevuld. Als eeste. die blijkens deze „enquête" voor deze eretitel in aanmerking kwam werd Z.K.H. Prins Bernhard gekozen. Als tweede Zijne Emi nentie Kardinaal De Jong en verder nog minister Kernkamp. mr Van Heuven Goedhart (Hoge Commissaris van het Vluchtelingenwezen) en als laatste de win naar van de Christ-Churcherace G. Koo- per. In totaal zijn er 130 woningen. Het gp- hele complex wordt verwarmd door olie- stookverwarming. Er zijn, naast de privé- keukens, ook grote keukens, waar voor de ouden van dagen, die dit zelf niet meer kunnen doen, wordt gekookt. Ouden van dagen van alle gezindten worden in deze flat ondergebracht. De officiële openingsplechtigheid werd bijgewoond door vele autoriteiten, onder wie de minister van Publiekrechtelijke Minister H. Witte heeft gistermiddag te Hilversum een flat voor bejaarden ge opend. Zij is gebouwd op initiatief van de Hilversumse R. K. Bouwvereniging „SI. Bedrijfsorganisatie de heer A C "de losenh" en is speciaal bestemd voor de 1 u.V->IS°rsamsane» de neer j\. l,. ouden van dagen die een uitkering ont- die fr.v0°rts get"lg5 Va" Af vangen™ gevolge de Noodwet Ouderdoms- dat da artsbisschop-coadjutor, mgr dr vangen ïngev s B. J. Alfrink, bet gebouw inzegende. Mgr. voorziening. Alfrink zeide in zijn daarop volgende toe- De bewoners krijgen er voor een ge-: spraak, dat zowel burgerlijke als kerkp- ringe huurprijs de regering heeft voor j lijkje overheid overtuigd zijn van het grote deze flat speciale subsidies voor het om- nut van de bejaardenzorg, welke hij een laag brengen van de huurprys verleend teken van menselijke beschaving en cul- de beschikking over een flinke woon- tuur noemde. Hij hoopte, dat Gods zegen kamer, een slaapkamer, een keukentje met warm en koud water, een douchechel en een halletje. Midden in hel kolossale gebouw is een recreatiezaal gebouwd. Voorts staat in de kelders een complete wasserij met grote wasmachines, centrifuges en warmwater ketels opgesteld. De flat is geheel omge ven door gaanderijen, waardoor de leve ranciers elke woning kunnen bereiken. medische verzorging onmiddel lijk -bij de hand. De flat bevat een zus- terskamer, een doktersspreekkamer en zelfs een klein laboratorium. rjirtfl OVERICE RftRT'Jt zou rusten op een complex als dit, dat is verrezen om vele bejaarden een goede en gelukkige levensavond te schenken. Minister Witte was gisteren ook naar de radiostad gekomen om de problemen rondom het Hilversumse kern- en spoor wegplan te bestuderen. Tijdens een onder houd is hem door het Hilversumse ge meentebestuur verzocht te willen bewerk stelligen, dat er een wettelijke regeling komt voor de sanering van oude stadsker nen. Voorts werd de minister verzocht om financiële steun voor de uitvoering van het spoorwegplan. Tijdens een persconferentie deelde de minister mee, dat de studie, welke momen teel gaande is over het probleem van de sanering der verkeersgevaarlijke steden- centra, parallel zal moeten gaan met een uitwerking van concrete plannen. Omdat aan de uitvoering der plannen een com plex van problemen vast zit, acht de mi nister het juist, dat men tegelijk theore tisch èn practisch de mogelijkheid tot sa nering der centra bestudeert. Hiervoor zuilen op het departement enkele perso. neelsleden worden vrijgemaakt. Men ziet de uitvoering van de kern- planncn als urgent. Maar in elk geval, zo betoogde de minister, moet de opheffing van de woningnood voorgaan. Men mag niet vergeten, dat elke sanering de wo ningvoorraad vermindert. Hy achtte het niet uitgesloten, dat reeds vóór de studie over de saneringsproblemen ten einde is, in Hilversum in het kader van het Hil versumse kernplan van bouwmeester Du- dok een „saneringsproef zal worden ge nomen door een gedeeltelijke sanering toe te passen, mits het probleem van de wo ningnood daardoor niet ongunstig wordt beïnvloed

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5