Geloof a veel Is steun in gevaar en tijden van n lijde Bevrij ding tij dens 'n „W eekend in de Archipel'' Interessante resultaten van Amerikaanse speurtocht H. Vader schenkt rozenkrans als prijs Gedachteniskerk Prof. Oort maakt belangrijke gegevens over structuur melkweg bekend O wallend sterke roman van J P. J. Risseeuw 2a terdag mijmeringen Een geladen zwijgen K.R.O. gaat programma geheel vernieuwen gieus rev De „Osservatore Romano", het dagblad van het Vaticaan, dat intussen een verspreiding over heel de wereld heeft, geeft geregeld berichten over de viering van het Maria-Jaar in alle delen van de wereld, bij letterlijk alle volken der aarde, in de basilieken en kathedralen van de Oude Wereld, in de schamele missiekapelletjes van de uithoeken van Azië, Afrika en Zuid Amerika, op eeuwenoude universiteiten en in gammele missieschooltjes. Dit Maria-Jaar is bedoeld als een streven, om de geloofsbeleving der Katholieken te ver diepen. De Paus en de bisschoppen verwachten er veel heil van als het culmineert in een Welk een goed inzicht ten aanzien van wat er in de zielen der mensen leeft, de Paus met de instelling van het Maria-Jaar demonstreerde, menen wij zij het met enige vrijmoedigheid bevestigd te zien in het merkwaardige feit, dat het grote New-Yorkse dagblad „The New York Times", een orgaan met wereldgezag, dezer dagen niet minder dan twee pagina's wijdde aan wat we zouden kunnen omschrijven als „de staat van de godsdienst" in de wereld Het Amerikaanse blad heeft in de wereld een merkwaardige rehgieuze opleving menen te bespeuren, een versterking van dc kerkgenootschappen, zowel innerlijk als uiterlijk en zulks recht tegen de toch allengs om zich heen grijpende ontkerstening in. Observato MOTELPLANNEN IN BREDA ERHARD: EINDE E. B. U. NABIJ Z. Amerika uit isolement verlossen p van landgenoten Er is nog meer Kitawala in Congo Hoofddoek of blinddoek En morgen? ZATERDAG 24 APRIL 1954 PAGINA 3 Naast ontkerstening godsdienstgroei Interieur van de Allerheiligenkerk te Frankfurt a. M., een der drie nieuwe kerken aldaar uit de laatste jaren riële overwegingen gebaseerd en niet in het minst de schrik voor A en H-bom, velen naar de stut en de steun van een godsdienstige overtuiging doet zoeken en ook velen tot een beter beleven van de door hen beleden godsdienst brengt. De Verenigde Staten tellen thans naar schatting 54 millioen Protestanten, bijna dertig-en-een-halt millioen katholieken en 5 millioen Joden. Er zijn reeds krachten werkzaam, na een periode van weifeling en slap- keid^ waardoor de gelovigen van allerlei gezindten tot nadenken en bezinning worden gestemd en tevens lot een intense propagandistische actie. Na dc overwinning op de autoritaire staten, welke een mili taire en politieke was, is het alsof het mensdom zich geestelijk aaneen schaart, om dc anti-godsdienstige tendenzen er van te bekampen, welke zich nog overal in hun ge volgen doen gelden. Daarbij komt een zeer besliste, afwerende houding tot uitdrukking tegenover de nieuwe totalitaire en autoritaire macht, ge naamd Sovjet-Rusland, wier anti godsdienstige houding overbekend is. Het is deze verheugende situatie, welke ,The New York Times" aanleiding gat toi het instellen van een wereldomvattende enquête. Uiteraard begon het blad met een nadere beschouwing van de situatie in de Verenigde Staten. Reeds hier valt te con stateren, hoezeer het Pauselijke initiatief een vooruitzien en doorzien is van een veelomvattende, geestelijke beweging, het mensdom in spirituele beroe ping brengt. ïn de Verenigde Staten zijn de leidende figuren der kerkgenoot schappen het er over eens, dat wat ze aanduiden als de georganiseerde godsdienst nog nimmer zo sterk is geweest als heden ten dage. De ver heugende spirituele factoren zijn ten eerste bet feit, dat 95 pet der gehele bevolking zich tot ecn godsdienst be kent cu tot een kerkgenootschap be hoort ten tweede een groots bouw- plan voor nieuwe kerken, volle semi- naries en zendingscholen en de steeds groeiende belangstelling der leken voor religieuze activiteiten en het Werk van de Kerken, waarin ze een allengs toenemend, daadwerkelijk aandeel nemen. het °Ca mener> de geestelijke leiders van schuwe??lkaanse volk te moeten waar" althans in 1 een al te groot optimisme, een on^iSdemn?6 dU betrekking heeft °P grote srhaai »e geestelijke herleving op slechts een lanJ?aar hun mening zal.er groei plaats vhfde^0' lnmiddels gestadige eeliike groei en ze achten een der- j'i.iigezonder en heilzamer dan plotselinge uithamm/ *n be™er dan tenevansellsmo ,,V?gen van het z.g. ten- .vitwlen en ze achten "een der ezon arst: de" Amerfka^se e^ngeljlf tT" in Engeland heeft zal reSeTrntusseVnndJfenUmnen^«ellen stellen, dat de latente* mj?' voorhet'S- voor6hetVcOmmun"smeW!-0vra1a0kg' 0de ^tl- i Wat het Protestantisme betreft, zo con stateerde „The New York Times", dit heeft verschillende zwakke zijden. Het be zit °-a. weinig invloed in arbeiderskringen en inzake het brandende negervraagstuk is door de Protestantse kerkgenootschap pen zo goed als niets ter verbetering ge daan. Aangaande het Katholicisme stelt het blad vast. dat de Katholieke Kerk in de Verenigde Staten als een bolwerk van de Katholieke Kerk in heel de wereld kan worden beschouwd. Het geestelijke leven bloeit als nooit te voren. Blijkens rappor ten hierover, uitgebracht na de Vastentijd, is het bijwonen der Vastenmeditaties en dat van retraites en missies op record hoogte geweest en de belangstelling voor de plechtigheden van het Maria-jaar heeft die voor alle andere gebeurtenissen in vorige jaren verre overtroffen. Speciaal in het Oosten, dus in het gebied, waarin de millioenenstedtki ais New York, Chicago, Philadelphia etc. liggen, viel een grote toeneming van de bevolking der katho lieke scholen waar te nemen. (Het bijzon der onderwijs wordt in de Verenigde Sta ten, gelijk men weet, niet gesubsidieerd, zodat de katholieken alle lasten er van zelf moeten dragen). Het blad haalt een mededeling van pater Hughes aan. directeur voor missies en re traites van de provincie New York van de Jezuietenorde, waarin wordt medegedeeld, dat het aantal hiervan sinds de Tweede Wereldoorlog, speciaal wat weekendretrai tes betreft, elk jaar aanzienlijk is toegeno men. In 1953 woonden meer dan 60.000 per sonen de oefeningen in de retraitehuizen der Jezuieten in <je staat New York en een gedeelte van de staat New Jersey bij. Tenslotte haalt het Amerikaanse blad nog aan, dat ook in het Amerikaanse Jo dendom 'n sterke religieuze opleving valt te bespeuren. Dit jaar wordt het derde eeuwfeest van de stichting van de eerste Joodse gemeente herdacht en dan zullen de drie groeperingen, de orthodoxe, de re formistische en de conservatieve bijeen komen. De reformistische is bezig, tot tal rijke eertijds verworpen, oude rituele practijken terug te keren is. En dan vangt het blad zijn overzicht van de situatie in de wereld aan. Het is uiteraard ondoenlijk, de inhoud van de twee dicht bedrukte pa gina's geheel weer te geven. Maar het overzicht bestaat uit korte schetsen over de verschillende landen, waar een onder zoek werd ingesteld. We doen er een enkele greep uit. Het begint met Hongarije. De door het communisme tegen de Katholieke Kerk genomen maatregelen worden breedvoerig opgesomd. Ondanks deze maatregelen en het feit, dat het riskant is, er zijn kind te laten dopen of in de kerk te trouwen, worden de godsdienstoefeningen druk be zocht. De mensen gaan naar ver van hun woning gelegen kerken, in welker omge ving men hen niet kent. Het dopen en trouwen geschiedt meestal „clandestien". Ook in Polen is de godsdienst „onder gronds" gedreven, hoewel de openlijke onderdrukking er' minder groot is dan in de andere sateilietlanden van Sovjet- Rusland. Het religieuze leven bloeit er, merkwaardig genoeg meer nog in de steden dan op het platteland. Geen enkel lid van de communistische partij en geen enkele belangrijke functionaris kan het zich er echter veroorloven, naar de kerk te gaan. Het aantal communicanten is van 1945 tot 1950 sterk gestegen. De jeugd blijkt minder vatbaar voor communis tische propaganda dan gevreesd werd. In Joego-Slavië moet zelfs het anti godsdienstige en overtuigd communis tische regiem van Tito toegeven, dat het godsdienstige leven bloeit. Dit geldt ook voor de Mohammedaanse inwoners. Men vreest echter de gevolgen van het atheïs tische onderricht op de scholen. Wat Turkije betreft, daar laat het indertijd door Kemal Pasja uitgebannen Mohammedanisme zich zowel politiek als cultureel steeds meer gelden. Na de Tweede Wereldoorlog herleefde het twin tig jaar lang vervolgde godsdienstige leven. Honderdduizenden moeten thans hun gebeden op straat opzeggen, omdat er in de moskeeën geen plaats voor hen is. Griekenland rapporteerde een behoorlijk kerkbezoek en nagenoeg geen afval. De seminaries zijn goed bezet. De helft van de candidaten moet zowaar afgewezen worden. In de Arabische landen valt eveneens een sterke godsdienstige opleving te con stateren. Deze vindt voor het overige voornamelijk onder het gewone volk plaats. Helaas heerst er onder de ont wikkelden en intellectuelen een sterke, liberale stroming, die aan de winnende hand is. Dit is ook'in het Mohammedaanse Pakistan het geval. Het Hindoese India biedt een zeer op wekkend beeld. Daar neemt het aantal pelgrims naar de heilige plaatsen steeds toe. Er zijn echter geen cijfers beschik baar, ook niet over het bezoek aan de tempels. Alle religieuze rnanifestaties worden door grote mensenmassa's bijge woond. Zuid Oost Azië, Indonesië inbegrepen, biedt aldus „The New York Times", eveneens een beeld van religieuze opie- ving. Wat het Mohammedanisme betreft, dit speculeert sterk op de nationalistische gevoelens. In Thailand. Vietnam en ook in Indonesië is het Boedhisme op een soort innerlijke zuivering uit. Algemeen valt een grote belangstelling voor de religie te bespeuren waaraan de oorlog niet vreemd is. DP mensen worden er door tot nadenken gestemd en zoeken een toe- vlucht. 1 In Japan is de religieuze activiteit sterk toegenomen. Maar nog eens, het is ondoen lijk, hier de toestand in elk land te be spreken. We stippen daarom nog slechts aan, dat volgens „The New York T»Tes de godsdienstigheid gedurende de laatste jaren sterk vooruitgegaan is in West- Duitsland de reeds genoemde landen, Groot Brittannië, Ierland, Israël en Polen, alhoewel voor dit laatste land geen cijfers beschikbaar zijn. Overal, waar het communisme dreigt, valt tegelijkertijd een religieuze opleving waar te nemen. Zo er hier en daar min der belangstelling voor het toetreden tot religieuze orden is, dan vloeit dit volgens het blad in belangrijke make voort uit t andere dan zuiver godsdienstige redenen. Hier en daar. zoals in Canada, worden bij de katholieken vele roepingen min stens vertraagd, doordat jongens in grote gezinnen al vroeg de taak van het kost winnerschap wordt opgelegd. Wat „The New York Times" aan details mededeelt, moet natuurlijk heel ruim ge nomen worden. Ten aanzien van de Katholieke Kerk hebben we het alleszins gerechtvaardigde vermoeden, dat de Pro paganda Fide heel wat meer gegevens ter beschikking staan, waarvan we wellicht te zijner tijd publicatie kunnen verwachten. Laten we nog even aanstippen, dat in Sov jet-Rusland kerken en kathedralen her opend, weer ingericht en vernieuwd wor den. Zulks is natuurlijk ten dele het resultaat van Malenkov's „New Look", maar het zijn de Russische gelovigen, door wie de kosten worden opgebracht, hetgeen wel iets zegt. na zoveel jaren atheistische propaganda. Ten slotte: „The New York Times" maakt ook enkele interessante op merkingen over ons vaderland, zeg gend, dat de Protestanten er het groeiend aantal Katholieken met be zorgdheid gadeslaan. Katholieken zowel als Protestanten zien evenwel beiden de grote afval vol bekommer nis aan. In de grote steden geeft 50 pet zich op als niet tot een kerk genootschap behorend, locli namen de onderzoekers van het blad ook ten onzent een sterke religieuze opleving waar, vooral bij de middenstand. In het algemeen is het 'l Protestantisme, dat terrein verliest. De luchtfoto geeft 'n beeld van de nieuwe St. Albertus-kerk in Saarbriicken. Rechts de koepelachtige „kroon" over het hoofdaltaar, links de vrijstaande toren met doopkapel. Op de voorgrond de pastorie en hei jeugdhuis. Op de heden gehouden vergadering van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschap pen heeft de Leidse sterrenkundige prof dr J. H. Oort belangrijke gegevens over de structuur van het melkwegstelsel bekend gemaakt. 0 Prof. Oort deed dit in een voordracht over de .Rotatie van het melkwegstelsel", die hij mede namens de heren K. K, Kwee, C. A. Muller en G. Westerhout uitsprak. De zon bevindt zich aldus prof. Oort in het buitengedeelte van een enorm stelsel van sterren. Dit sterrenstelsel, het z.g. melkwegstelsel heeft de vorm van een zeer platte schijf- Vele <jer afzonderlijke sterren en ook de ijle gaswolken, die de ruimte tussen de sterren vullen, beschrij ven om het centrum van dit stelsel banen die bijna cirkelvormig zijn en ten naaste bij in hetzelfde ylak, het meikwegvlak, liggen. Waarnemingen met ee'n in het zendstation der P-T.T. te Kootwijk opge stelde 7'/2-meter radarspiegel hebben het mogelijk gemaakt de baansnelheden der gaswolken te meten. De uit de radiometingen verkregen re sultaten voor het verloop van de rotatie snelheid met de afstand tot het centrum zijn van het grootste belang voor de in terpretatie van het tot nu toe nog geheel onbegrepen verschijnsel van de spiraal vormige structuur van ons sterrenstelsel. Bovendien tonen zij, dat het interstel laire gas in het binnenste gedeelte van dit stelsel zich in een geheel andere toe stand bevindt dan in de meer naar bui ten gelegen gedeelten, zoals wij die in de omgeving van de zon waarnemen, terwijl in onze omgeving de interstellaire ma terie grotendeels in vrij compacte, dis crete wolken geconcentreerd is, schijnt in het centrale deel van het melkweg stelsel het gas een min of meer continue massa te vormen met heftige inwendige bewegingen. DE protestantse schrijver P. J. Risseeuw heeft zich met romans als „Ge leend goed" en dc emi granten-trilogie „Landver huizers" 'n zeer grote kring van lezers verworven. En dat is geen wonder, want zijn boeken kenmerken zicli door een goede, gezonde in houd, vol afwisseling en zijn boeiend verteld. Van ^Ge leend goed" verscheen zo juist bij Bosch Kenning te Baarn een nieuwe, zeer goedkope druk en dit was e< n welkome aanleiding 0111 Westlandse familie leus te lezen, is een brokje on. vervalst leven - niet niooic, romantischer gemaakt, maar ook niet ontluisterd Het verhaal speelt zich af ia het tijdsbestek van kort voor dc eerste wereldoorlog tot aan de dreiging van de tweede. Het vertelt het wel en wee van een heel gezin - Risseeuw kent het familiegeluk van een hele gemeenschap zelfs; liet zijn eenvoudige mensen, met wie wij van harte medeleven. De nieuwe roman van Risseeuw, eveneens bij Bosch Keuning ver schenen, is van geheel andere aard. V ij zien er een nieuwe en belangrijke ontwikkeling in het werk van deze begaafde auteur in en aarzelen daarom niet voor deze roman, die de titel draagt „Weekend in cle Archipel", ook in katholieke kring met klein de aandacht te vragen. deze roman no Bit hoek ve of DIT nieuwe boek is veel genconcen- treerder dan de vroegere romans van Risseeuw. Het is gaver en knap per van opzet en uitwerking, en tóch schijnt het minder gecompliceerd. Dit is te danken aan een zinvolle, over zichtelijke compositie, waarin elk on nodig detail is geweerd, en aan het zui vere, onopgesmukte proza dat Risseeuw bezigt. In „Geleend goed" wordt breed uit verteld, onderhoudend en gul; in „Weekend in de Archipel" worden de belangrijkste feiten juist verzwegen of slechts heel kies aangeduid. Voor het zeggen van de teerste en diepste din gen benut de schrijver een geladen zwij gen. Is „Weekend m de Archipel" een be heerst boek, dit wil beslist niet zeg gen dat het koud en zakelijk is. Integen deel het is een met het hart geschre ven liefdesverhaal van grote ontroerings kracht. Zelden wordt in een liefdesroman („Haagse roman" is de ondertitel) zo weinig over de liefde gesproken en zo intens en echt aan de liefde geleden als in „Weekend in de Archipel". Het hoofd motief is een liefdesconflict tussen een jonge man en jonge vrouw, maar het is zo algemeen menselijk in zijn wezen en ontwikkeling, dat men er zich moei lijk persoonlijk aan onttrekken kan. De sfeer van de Archipel RISSEEUW heeft trouwens een bij zonder boeiende en aanvaardbare aanleiding tot het conflict en de ont knoping, die een bevrijding is, gevonden. Gerben van Beusekom is in de oorlogs winter ondergedoken geweest in de „Ar chipel" dit is de bekende Haagse buurt met straatnamen, ontleend aan ons vroegere Oost-Indië. Een merk waardige buurt, die nog altijd iets van haar geheel eigen karakter heeft be waard. Wij zijn er Risseeuw dankbaar voor, dat hij deze bijzondere sfeer heeft weergegeven en vastgelegd met wei nig woorden, zo onopzettelijk en echt. Het trof ons, dat hy hierbij de naam van Hélène Swarth noemde, die hier geruime tyd gewoond heeft; in de laat ste jaren van haar leven bracht ze de winters door in de Borneostraat en daar, in die stille voorkamer, vertelde ze ons bij onze wekelijkse bezoeken dikwijls herinneringen aan de „Archipel" van vroeger. En ze citeerde dan wel regeis uit haar gedichten, die er betrekking op hadden. Deze sfeer nu vonden we terug in de nieuwe roman van Risseeuw. We leren Van Beusekom kennen als hij, met vrouw en dochtertje woonachtig in Amsterdam, op reis is naar Den Haag om daar, samen met vrienden, een oude dame, Tante Trees, te gaan fêteren ter gelegenheid van haar tachtigste verjaar dag. Maar er is nog een andere reden, die de jonge Van Beusekom naar Den Haag drijft: hij wil er Moud Lankamp ontmoeten, die hem als onderduiker verzorgd heeft en meer voor hem is ge weest dan alleen een toegewijde vrien din. Innerlijk conflict ER is iets onuitgesprokens tussen de twee en men voelt, dat het innerlijke conflict, waarvan ons de ware om vang en omstandigheden pas heel lang zaam worden onthuld, onafwendbaar naar een ontknoping leidt. Dat gebeurt inderdaad. Slechts enkele zinnen worden er gewisseld, maar zij zijn voor beiden als een bevrijding. Dit is geen goedkope schijnoplossing voor een probleem, dat de schrijver zeer waardig en tegelijk met de grootste oprechtheid stelt het is een innerlijk zwaarbevochten over winning niet eens, maar toestand van te vreden en dankbare rust. Er lopen twee verhalen door elkaar heen. In het ene noteert Gerben van Beusekom zijn ontmoetingen en bele venissen (en vooral zijn innerlijke reac ties daarop) als hij tijdens het be wuste Pinksterweekend weer in de „Archipel" komt, waar hij sinds het einde van de oorlog niet meer is ge weest. Hij is niet vergezeld van zijn vrouw: het tekort in zijn leven laat zich raden, maar het is niet onherstelbaar. Telkens dwalen zijn gedachten af naar de maanden, dat hij hier leefde, in de nabijheid van Maud. En dan gaat de schrijver over op het tweede verhaal, dat op het eerste correspondeert. Ger ben haalt herinneringen op uit zijn on derduiktijd herinneringen aan voor vallen, die op de een of andere, s0"1® nauwelijks naspeurbare wijze met net conflict in verband staan. Telkens gaat hij, op een essentieel moment, in ge dachten acht jaar terug en zoi groeit het verhaal tot een logisch en gaal ge- hggj Gerben en Maud, de h?dfd2erSx?"e_"; worden scherp gekarakteriseerd. En zo wordt ons de grote tragiek van deze liefde duidelijk: het is niet zo, dat hun verschillen in karakter en aanleg een gelukkig huwelijk in de weg zouden staan. Men voelt, dat de koelheid en af- weer van Maud voortkomen uit een be- wonderenswaardigc zeifbeheeising, doch dat er een grote warmte achter schuil gaat De grote kloof tussen hen is die van het geloof; Maud is niet gelovig en zij ziet in, dat dit een beletsel is Ook Gerben weet de kloof onoverbrug baar en daarop vinden beiden tenslottt rust in hun besluit. Niet dan na veel piji en strijd rekenen zij in dit Pinkster weekend definitief af met het verleden. Naast Gerben en Maud komen nog verscheidene andere figuren naar vo ren, die in de verhouding tussen de twee een min of meer ingrijpende rol speelden en die aan het verhaal kleur en afwisseling geven. Al met al is „Weekend in de Archipel" een roman, die door zijn inhoud zowel als vorm be wondering afdwingt. Het boek is ver zorgd uitgegeven, ma->r het had een waardiger stofomslag verdiend! R. De belangrijkheid van de actie, die de Katholieke Nationale Bond voor E.II.B.O. voert ten behoeve van de Gedachteniskerk op de Grebbe werd Vrijdagavond op zeer duidelijke wijze geaccentueerd door het telegram dat de voorzitter gisteravond uit Rome ontving, meldende dat de H. Vader voor deze actie een rozenkrans, door hem zelf gewyd, ter beschikking stelt. Reeds eerder is gemeld, dat aan de Koningin, de Kardinaal en de Bisschoppen een groot model steen, gelijkend op de steentjes die Zondagmorgen door het ge hele land aan de kerken zullen worden verkocht, werd aangeboden, welke aan bieding geschiedde door assistenten van het bureau voor E.H.B.O., nadat een loting onder het personeel was gehouden. Bij deze loting bleek, dat, wanneer een „Negen heit de klok" houdt op met luiden De K. R. O. werkt momenteel plannen uit om het programma na het zomer seizoen volledig te vernieuwen. Men is o.a. voornemens het amusementspro gramma op Zaterdagavond thans „Ne gen Heit de Klok" te veranderen en een Amerikaans tintje te geven. Na Mei, als de Klok zal worden beëindigd, zullen de luisteraars op de Zondag avonden kennis kunnen maken met een nieuw orkest, dat uit een bijzonder groot aantal musici zal bestaan en zal wor den geleid door Jurriaan Andriessen. Dit orkest zal zich speciaal toeleggen op het spelen van schlagers. De verdere plannen zijn nog niet in een definitief stadium. Men kan er echter op rekenen, dat de programma-opzet van de K.R.O. rigoureuze wijzigingen zal ondergaan. reis naar Rome gemaakt zou moeten wor den, de jongste assistente van het bureau, de 15-jarige Corry van Hemert uit Rotter dam. deze zou maken. Een begunstiger van de E.H.B.O., welke onbekend wenst te blij ven, en die dit het eerst vernam, boekte voor Corry van Hemert passage bij de K.L.M., terwijl het hoofdbestuurslid van de E.H.B.O. dr B. Schrader uit Oisterwijk, bereid bleek de jonge assistente naar Rome te vergezellen. Hedenmorgen is men vertrokken en via mgr dr Jos Damen za] de aanbieding aan de H. Vader van de symbolische steen, waaraan ook het unieke geheim is ver bonden, Zondagmorgen plaats hebben. Zondagavond worden beiden met de ro zenkrans te 20.45 uur op Schiphol terug verwacht. Maatregelen zijn genomen dat de assistente en haar begeleider tijdens de uitzending in de KRO-studio arriveren en het laat zich aanzien, dat de reizigers over de audiëntie bij de H. Vader en de snelle reis veel aan de luisteraars te ver tellen zullen hebben. Deze vererende prijs zal op bijzondere wijze onder de bezitters van de steentjes worden toegewezen tijdens de KRO-uit- zending. (Van onze correspondent) De reeds lange tijd in bespreking zijnde plannen tot oprichting van een Motel te Breda zijn thans rond. Het wachten is nog slechts op de met Waterstaat lopende be sprekingen over een uitweg op de Rijks weg. Dit moderne soort hotel, dat aan door gaande toeristen alle comfort biedt, zal worden opgericht op de rotonde aan de Rijsbergseweg, de invalspoort voor de uit het Zuiden komende toeristen. Men ver wacht, dat dit Motel begin 1955 voltooid zal zijn. De Westduitse minister van economi sche zaken, I nul wig Erhartl, heeft giste ren op zijn eerste persconferentie sedert zijn terugkeer uit Z.-Amerika verklaard, dat hij van mening is, dat het einde van de Europese Betalingsunie en de intrede van vrije valuta-convertibiliteit in W.- Europa tamelijk nabij ziin. Vroeg of laat, aldus Erhard zullen er drie grote valuta- groeperingen in de Westelijke wereld zijn: de dollar-area, de sterling-area en het gebied van de vrij inwisselbare Euro pese valuta. Deze drie gebieden tezamen zullen dan als een blok staan tegenover het door Sovjet-Rusland gecontroleerde blok. Geen land zou buiten een van beide blok ken kunnen staan. De minister verklaarde voorts, dat het Westen zijn uiterste best zou doen. voor Latijns Amerika de aansluiting b'i het Westerse economische blok gemakkelij ker te maken W.-Duitsland was bereid Latijns Amerika te helpen middelen te vinden om zijn geïsoleerde positie te doorbreken. De Bondsregering zou de weg openen voor grotere investeringen van Duitse firma's in dit uitgestrekte gebied, waar een bijzonder vriendschappelijke houding tegenover de Duitsers viel waar te nemen In de ateliers voor Edelsmeed- en Penningkunst v./h. Koninklijk Begeer, heeft 'men met medewerking van de K.L.M. een penning met beeldenaar van dr Albert Plesman, naar een ontwerp van J. Hekman vervaardigd. De tekst op de keerzijde van de penning luidt: Het luchtruim verbindt alle volkeren. Dr Albert Plesman. grondlegger van de Nederlandse Burgerluchtvaart. 1889—1953". NEDERLANDERS in Ontario(Cana da), bouwen onder leiding van pater Grootscholten in hun vrije tijd een ontvangst centrum voor hun landgenoten in dit gebied. De bisschop van London heeft bovendien een groot huis aange kochtdat zal dienen als hoofdkwartier voor de Nederlandse priestersdie werk zaam zijn onder de Nederlandse en Vlaamse immigranten. Bravo, dat is goed werk. Gastvrijheid en degelijkheid worden hier kranig hoog gehouden. IN ALBERTA bouwde de Nederlandse pastoor Pelt van Edmonton een nieuwe kerk voor zijn groeiende parochie, die uitsluitend uit Nederlanders, bestaat. Zes vrijwilligers helpen hem een vroe gere boerderij tot een bescheiden kerk annex ontvangstcentrum ombouwen. Pastoor Pelt heeft zelf lang als zielzor ger gepionierd, zodat hij de moeilijkhe den van syn mensen goed begrijpt. Inzicht in moeilijkheden is altijd een voorwaarde bij hulp verlenen, inzicht ontbreekt echter nogal eens: vandaar dat veel arbeid ongedaan blijft. ONLANGS verscheen een bericht over de aanhouding van 150 inlanders te Stanleystad in Belgisch Congo. Zij wor den beschuldigd van lidmaatschap der „Kitawala-secte". De Kitawala een po- litico-religicuze secte is van protestantse oorsprong. Deze secte beoogt de om verwerping van elke bestaande orde. Haar actie steunt op de niet-gecom- mentarieerde Bijbel. De leiders der be weging leggen elke Bijbelspreuk op hun manier uit; zij baseren bijvoorbeeld hun actie tegen dc blanken op het. Bijbelse: „De laatsten zullen de eersten zijn". Hun redenering komt neer op het vol gende: de blanken hebben Christus ge dood en nu komt voor ons de Zwarte Verlosser. Dat komt ervan, wanneer men op eigen gelegenheid zonder het door God aangegeven gezag gaat „bijbelen". DE KITAWALA-fceue_<7i?i<7 is uit Zuid-Afrika naar de Belgische Congo gekomen; de eerste Kitawala vond men reeds in 1923 te Elisabethstad. Oor spronkelijk was de benaming Kitam- bala (hoofddoek)zij werd later in Ki tawala gewijzigd, wat heerschappij be tekent. De hoofddoek is meestal het ken teken van lidmaatschap bij deze secte. Algemeen wordt aangenomen dat de Kitawala talrijke aanhangers telt. die deels uit onwetend fanatismedeels door terroristische maatregelen gerecruteerd worden. Hoe dan ook de groep bewijst weer, dat het vrije onderzoek eeuwen geleden reeds maar ook vandaag nog tot vreemde houdingen kan leiden. Morgen is het weer Zondag. Wenst ge voor u ook het epistelwoord: „Vrede zij u" offer dan flink op de offerschaal voor de nieuwe kerken en twijfel niet aan vergelding van uw goede daad. Luis ter voorts naar het evangelie -der over winning door het oeloof. Voor de rest een schone Zondag met het blijde ge laat van iemand, die een prijs van de steentjesactie in de wacht heeft ge sleept.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3