Ons Succespatroon van deze week Het geval LEAVENWORTH DE VOEDING VAN DE AANSTAANDE MOEDER UI HOE BESTEL IK MIJN PATROON? ANNA K. GREENS! ZATERDAG 24 APRIL 1954 PAGINA 4 Twee jonge Nederlandse cineasten Gerard J. Raucamp .en Ted de Wit Onafhankelijk van plaatselijke lichtnetten Homerus weer actueel Liefdesgeschiedenis van Helena en Paris op het Cinemascopedoek in Warnercolor Paard van Troje met air-conditioningRossana Podesta, de mooiste vrouw en Jacques Sernas de knapste man ter wereld Vermakelijkheidsbelasting op bioscopen in Amerika ge halveerd Rex Harrison: „Je hebt drie paarden nodig voor één paardenroVArtisten en televisie David Knight, naam om te onthouden. Goed voorbeeld doei. Krimpen von pijn „NEDERLAND SCHENDT UNIE-GEEST" Wonderlijke conclusie van lndonesisch parlement ARME ZUSTERS VAN HET GODDELIJK KIND BENEDICTINESSEN IN VALKENBURG lien af kledende blouse voor iets oudere dames DOOR j IS tegenstelling tot 4c Nederlandse speelfilm, die nauwelijks in eigen land waardering heeft kunnen vinden, staat de Nederlandse filmdoou- mentairc overal ter wereld uitstekend aange schreven. Gerard J. Raucamp en Ted de Wit, twee jonge Nederlandse cineasten, die samen in 1949 de filmproductie-onder neming „Carillon Films" oprichtten, hebben t:>l die internationale faam stellig bijgedragen. De films, die zij voor Neder landse bedrijven met relaties over de wereld maakten, de toeschouwers niet alleen een voor treffelijke indruk van deze ondernemingen, maar ook van de Neder landse documentaire film „Carillon Films'' is in Voorburg ge vestigd, maar daar treft men Raucamp en hele gaven niet Ger Raucamp (achter de camera) en Ted de Wit filmen op de Zwitserse Jungfrau voer European Holiday". de Wit slechts zelden aan. Wie films maakt voor een maatschappij als de KLM om slechts één van hun opdrachtgevers te noemen, moet het „Oost West, thuis best" telkens voor een hele tijd kunnen vergeten. Bij de KLM hebben de twee filmers el kaar kort na de oorlog in de filmstudio ontmoet. Ze werkten er o.a. samen aan „Bound for the Caribbean" (Bestemd voor de Caribische landen). Daarna maakte Raucamp een luchtvaartfilm in Indones'c en op 1 October 1949 richtten ze samen „Carillon Films" op. Hun eerste onaf hankelijke productie maakten ze in Ne derland: -Bells of Holland" (De klokken van Nederland), die een beeld gaf van een klokkengieterij. Deze film is vertoond in het eerste televisieprogramma, dat n Nederland werd uitgezonden en kwam in Amerika op het televisiescherm, toen daai tijdens het bezoek van de Koningin een carillon aan de Verenigde Staten werd aangeboden. In samenwerking met Joop Geesink maakten ze ook „At your service, Mr Wil son". (Een ontmoeting in de lucht), waar bij een speelfilm met acteurs werd ge combineerd met poppenfilm. Voor een film over de emigratie per vliegtuig werkten ze in Canada. De Ca nadese immigratie-autoriteiten bleken zo enthousiast over hun werk, dat zij gelegenheid kregen het hele land te be reizen. Zo ontstond „Mijn neef uit Cana da", die later door de Regerings-Voorlich- tingsdienst werd gedistribueerd. „Euro pean Holiday", („Vlieg-vacantie in Euro pa" speciaal bestemd voor 't publiek in Noord- en Zuid-Amerika. Er volgden films voor de Bescherming Bevolking, de K.L.M. te New York, de gezamenlijke brouwerijen, Philips enz. Voor Philips hebben ze pas „European Rhapsodie", een film van een half uur over de economi sche samenwerking in Europa voltooid en voor de K.L.M. zullen ze „Taking Off" (Opstijgen) gaan opnemen ,een documen taire kleurenfilm, eveneens van een half uur, die hen zowel naar Zuid- en Midden- Amerika als naar verscheidene Europese landen en het Verre Oosten zal voeren. Ted de Wit en Ger Raucamp vullen el kaar volledig aan en vormen een duo. dat tot hecht teamwork in staat is. Samen schrijven ze meestal het scenario soms met medewerking van Leonhard Huizinga en samen hebben ze de pro ductieleiding. Ted de Wit voert de regie en verzorgt de montage. Ger Raucamp neemt het camerawerk voor zijn reke ning. Doordat hun apparatuur op accu s werkt zijn ze onafhankelijk van plaatse lijke lichtnetten en kunnen ze ook fil men in streken, waar electriciteit nog een onbekend begrip is. Zo filmden ze een stierengevecht in Lissabon en negerdan sen in de rimboe van Suriname, zo zwierven ze door Indonesië, door de Amerika's en door alle landen van Euro pa Maar ze bleven Nederlanders, voor wie nog steeds het oude spreekwoord geldt: „Oost West, thuis best". O Het wordt hoog tijd, dat we onze Ho merus de Ilias en zo en andere klas sieke schrijvers eens gaan nalezen, want Hollywood is bezig om de geschiedenis van Helena en Paris, het beroemde lief despaar uit de Griekse legende en de historie van de wereldveroveraar Alexander de Grote voor breed doek té verfilmen. Homerus, de Griekse dichter die 900 jaar voor Christus leefde, heeft 24 boe ken nodig gehad om de geschiedenis van Helena en Paris te vertellen. Hollywood doet het in ongeveer twee uur met een film, getiteld „Helen of Troy", die volgens het Cinemascope-systeem wordt opgeno men in Warner Color, en die „een der duurste producties wordt, welke ooit werd vervaardigd". Natuurlijk moest Hollywood voor de rol van Helena, wier gelaat duizend sche pen te water heeft gelaten en wier schoon heid leidde tot de 10-jarige belegering van Troje, „de mooiste vrouw", en voor die van Paris „de knapste man ter wereld" hebben, waartoe twee continenten werden afgezocht. Hoewel filmsterren en schoonheidsko ninginnen uit alle grote steden van Ame rika en Europa mededongen, viel de keuze tenslotte op Rossana Podesta, een 19-jari- ge Italiaanse actrice, die als een moderne Venus wordt gedoodverfd. Rossana Podes ta is in Italië bijzonder populair. Volgens de daar algemeen door actrices gehuldigde traditie maakt ze zich niet op en heeft ze kleine (niet-gemanicuurde) „werkhanden". Ze is getrouwd met een Italiaanse acteur en heeft een zoontje van drie maanden. Zelf zegt ze „Ik heb over Helena in het oorspronkelijke Grieks gelezen en me al tijd ingedacht, dat ze een zeer lange vrouw was. Maar ik zag haar en Paris altijd en een waas helemaal niet als vlees en bloed". Rossana zal haar rol spelen op schoenen met verhoogde zolen, omdat ze maar 1.60 meter lang is. Haar Paris de acteur Jacques Sernas, die men heeft kunnen zien in de film „Golden Salamander" is 1.80 meter lang en heeft een athletische gestalte, zodat hij uitermate geschikt is voor zijn rol. „Ik heb m'n school-Homerus maar weer eens opgezocht", bekent Sarnas, die dol is op het rijden met snelle auto's en die be zig is zijn eigen huis te bouwen aan de kust bij Rome. „Ik werd getest voor een klein rolletje in de film, maar ik moest zeggen „Mag ik me voorstellen, Prihs Paris van Troje". Eer ik wist, wat er gebeurde, had ik een contract om Paris zelf te spelen". De Spartaanse koning Menelaos zal in de film worden vertolkt door Nial Mac- Ginnis, terwijl Achilles wordt gespeeld door Stanley Baker, een opkomende En gelse acteur, voor wie de vroeger op Erich von Stroheim toegepaste slagzin geldt „de man, die je met liefde haat". Stanley Baker was een prachtige naarling in „The Cruel Sea", waarin hij de rol van de on aangename reserve-officier speelde en plotseling kwamen de Britse filmprodu centen tot de ontdekking, dat ze een voor treffelijke schurk i- hem hadden gevon den. Sindsdien heeft hij Alan Ladd en Ro bert Taylor bedreigd en thans ranselt hij (in een film) Ginger Rogers af. „Het schijnt, dat ik daar het goede ge zicht voor heb", zegt hijzelf. „Ik heb me nooit verbeeld, dat ik, het type van de jeune premier was, maar dit had ik toch niet verwacht. Toch heb ik. sinds Robert Newton en James Mason in Hollywood zitten, bijna niets anders dan filmschur- ken te spelen gekregen. Nu word ik een historische „boef" in „Helen of Troy" Op de vraag, hoe hij zich thuis gedroeg, luidde zijn antwoord „Heel zoet, want ik ben getrouwd zie je". Door de handtekening van president Eisenhower onder een reeds door het Amerikaans huis van afgevaardigden en de senaat aangenomen wet tot verlaging van de accijnzen en belastingen is het ta rief van de federale vermakelijkheidsbe lasting op filmvoorstellingen gehalveerd van 20 tot 10 procent, met dien verstan de dat alle entreeprijzen tot 50 dollar cents 1.90) volledig zijn vrijgesteld van vermakelijkheidsbelasting. Dank zij deze maatregel hoeven ongeveer negendui zend bioscopen in de Verenigde Staten in het geheel geen vermakelijkheidsbelas ting meer te betalen. Voor de Nederlandse bioscoopexploi tanten, die zoals bijvoorbeeld in Rot terdam tot 35 procent van hun ontvang sten aan vermakelijkheidsbelasting moe ten betalen, om te watertanden. En een voorbeeld, dat in Nederland navolging verdient, met name in Rotterdam, waar in Mei 1940 zestig procent van de bijna tien duizend bioscoopplaatsen door het bom bardement verloren zijn gegaan, die niet kunnen worden vervangen, omdat de on rechtvaardig hoge belastingdruk de gro te investeringen, welke de bioscoopop- bouw thans eist, onrendabel maakt. Rex („The Fourposter") Harrison, die pas in Engeland terug is uit Hollywood, waar hij zijn eerste Western heeft ge maakt, vertelde aan de journalisten, die hem kwamen begroeten, wat de diepste indruk op hem had gemaakt: de paarden. „Een verschrikkelijke ingewikkelde ge schiedenis, dat acteren met paarden'zei hij. „Je hebt drie paarden nodig voor één paardenrol. Eerst is er een paard om te vallen. Onmiddellijk daarna ga je over op een paard, dat netjes rechtop kan staan. En tenslotte klim je op een paard, dat niets anders doet dan op z'n achter benen dansen. De paarden worden zó ge verfd, dat z'e er allemaal precies eender uitzien doch ze gebruiken maar éen acteur" Vertegenwoordigers van de internatio nale federatie van acteurs, musici en va- riété-artisten uit twaalf Europese landen, zijn in Parijs bijeen geweest om de ver dediging van hun beroepsbelangen ie be studeren. die worden bedreigd door het gebruik van verfilmde en op plaat of band geregistreerde programma's bij de tele visie. De drie federaties hebben haar verte genwoordigers gemachtigd te bewerken, dat de televisie het gepr-ik van films zo veel mogelijk beperkt. Verder verklaarden zij 'iet te betreuren, dat de overeenkomsten met betrekking lot het relayeren van uitzendingen zijn afge sloten, zonder tevoren de internationale organisaties van artisten te raadplegen.. Zij hebben bekend gemaakt, dat zij haar leden zullen verzoeken, niet mee te wer ken, aan welke relais-uitzending ook, als er eerst geen overeenkomst wordt aange gaan met de Europese Radio Unie. Vader Cats schijnt op een gegeven ogenblik te hebben uitgeroepen, dat kin deren hinderen zijn. Soms kunnen we dat wel beamen. Maar wanneer een nieuwe wereldburger zich aankondigt, is de vreugde toch meestal wel heel groot. Op de aanstaande moeder rust dan de aangename plicht de vele voorbereidin gen te treffen. Met het bekleden van de wieg en het vervaardigen van talloze sokjes en truitjes is zij er niet. Zij moet i voor haar kindje de mogelijkheid schep pen gezond en sterk zijn intrede in deze wereld te doen. En hierbij is de voeding haar beste bondgenoot, Is een goede voeding altijd en onder alle omstandigheden van groot belang, tijdens de zwangerschap is het een eis, omdat niet alleen het verloop van de zwangerschap en de bevalling er gun stig door beïnvloed worden, maar ook het lichamelijk welzijn van het kind. Een goede voeding betekent voor de aanstaande moeder niet, dat zij dubbele porties moet verstouwen. Het betekent, dat zij er met verstand voor moet zor gen dat te eten, wat mede werkt aan de bouw en de groei van haar kindje en het vermeerderen van zijn weerstand tegen ziekten en andere kwade invloeden. De voedingsstoffen, die hiervoor onont beerlijk zijn. kunnen we naar hun spe ciale functie verdelen in een tweetal groepen: bouwstoffen en beschermende stoffen. Zoals de naam al zegt, behoort het mo gelijk maken van de bouw, het vormen van beenderen, spieren en gebit dus, tot de taak van de bouwstoffen. Voor de groei zijn ook de beschermende stoffen, (Advertentie) Zeker, haar grootmoeder en haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DU RYE A en zij volgde dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij: ,,Goed voorbeeld doet goed vol gen" en gebruik zoals ik - MAÏZENA DURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkin gen bij voorbaat uitgesloten. o.a. de vitamines, van essentieel belang. Het zijn ook de vitamines, die de weer stand tegen infecties en ziekten vergro ten. Bouwstoffen en beschermende stoffen dienen in de voeding van iedereen voor te komen. De aanstaande moeder heeft er echter een grotere hoeveelheid van nodig, wil de groei van haar kindje niet ten koste van haar eigen lichaam gaan. Een voldoende grote hoeveelheid van deze voedingsstoffen zal zij in haar voe ding vinden, indien deze dagelijks bestaat uit: tenminste 1 liter melk (4 a 5 bekers), eventueel gedeeltelijk in gerechten ver werkt of vervangen door yoghurt of kar nemelk; 35 g kaas (2 a 3 flinke plakken); 50—100 g vlees, desgewenst te vervangen door een gelijke hoeveelheid vis of een ei; tenminste 250 g groente, liefst blad groente en dan bij voorkeur ook eens rauw verwerkt tot een slaatje; 100 g vita mine C-rijk fruit, dus citroenvruchten, aardbeien, bessen enz. Ook boter of gevitamineerde margari ne is een onmisbaar bestanddeel van de dagelijkse voeding. Evenals de lepel le vertraan of het vitamine D preparaat. De hoeveelheden brood bij voorkeur en aardappelen worden door de behoefte bepaald. Het komt nogal eens voor. dat de aan staande moeder een groot verlangen heelt naar bepaalde spijzen, of lekker nijen, die zij anders niet aan zou raken. Laat zij gerust eten, -wat haar bekoort. Mocht echter de voorliefde uitsluitend naar grote hoeveelheden zoetigheid uit gaan, dan moet ze zich hierin toch wel enigszins beperken, vooral als het snoe pen ten koste dreigt te gaan van het eten van de werkelijk nodige voedings middelen. Verder is het betel', dat de aanstaande moeder geen sterk gekruide of „zwaar op de maag liggende" gerechten eet. Het gebruik van sterk-alcoholische dranken en overdadige hoeveelheden keu kenzout moet zeker in deze tijd worden afgeraden. Wanneer zij onze raadgevingen opvolgt, heeft de aanstaande moeder zich op uit stekende wijze gekweten van haar verantwoordelijke taak. Advertentie door rheumatiek. spit, Ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig Tbgal be vrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togai zuivert door de nieren, is on schadelijk voor hart en maag Bij apotheek en drogist f 0-95. f 2.40, f 8.88 „Uit het feit. dat Nederland niet over de kwestie-Irian wil onderhandelen, blijkt, dat Nederland de geest van de Unie schendt", aldus heeft de voorzitter van de sectie buitenlandse zaken van het Indonesische parlement, de heer Rondo- nuwu, na een werkvergadering over het Unievraagstuk en de kwestie-Irian ver klaard. Rondonuwu was van mening, dat, indien de Indonesische regering nu spoe dig. op welke wijze dan ook. de Unie op heft. dit de goedkeuring van het Indone sische volk zal wegdragen. Zuster Xaveria, de directrice van de R.K. Kweekschool te Amsterdam, is ge kozen tot algemeen overste van de Arme Zusters van het Goddelijk Kind, meer bekend onder de naam Zusters van de Voorzienigheid, die haar moederhuis hebben op de Lauriergracht in Amster dam. Vicaresse werd zuster Maria de Pazzi en raadzusters de zusters Heleno, Anna, Hildegonda. Adjuta en Alfons, welke laatste tevens de functie van direc trice van de kweekschool kreeg. Tussen Valkenburg en Oud-Valkenburg is nabu villa Bibosch een stuk grond aan gekocht voor de bouw van een nieuw slotklooster van de zusters Benedictines sen. De film ..Helen of Troy" wordt door Robert Wise geregisseerd naar een bewer. king door John Twisk van Homerus' klassieke verhaal van de Trojaanse oor logen en de romance, waardoor ze werden ontketend. Aan comfort zal het acteurs en figuran ten in de film niet ontbreken. Het houten paard bijvoorbeeld, dat zo'n grote rol speelt bij de verovering van Troje, zal worden voorzien van eenair-condi- tioning"-systeem. David Knight is een naam, die de moeite van het onthouden waard is- Deze 25-jarige Ameri kaanse acteur heeft het adagio, dat een acteur naar Hollywood moet gaan om beroemd te wor den, omgekeerd, Knight kwam van Hollywood naar Engeland voor zijn eerste filmrol als tegen speler van Odile Versois in „The Young Lovers", die door Anthony Asquith in de Pinewood-studio's wordt geregisseerd. Als leraar in de drama tische kunst aan de Ver mont-school in Amerika, heeft hij nimmer de Hol- lywood-producenten ge bombardeerd met z'n por tretten. Evenmin heeft hij' een baantje aangenomen in een benzinestation te Los Angeles in de hoop te worden „opgemerkt". Maar wél heeft hij hard gewerkt om een Ameri kaanse beurs te winnen voor de Royal Academy of Dramatie Art in Londen. In Londen trok hij de aandacht van een talent zoeker van Paramount, waarop hij werd getest voor een hoofdrol in „Sa- brina Fair", met Audrey Hepburn als ster. Hij kreeg een contract éri begon net genoeg te krijgen van het nietsdoen in Hollywood, toen zi.in Lon- dense agent hem in de herfst van ver leden jaar het volgende telegram stuurde. David Knight en Odille Versois in de film ..The Young Lovers", die door Anthony Asquith in de Engelse Pine wood-studio's wordt geregisseerd. (f:-*.- Si Kom direct over. Breng winterkle en mee." Knight verliet Hollywood en al spoedig deed hij z''n eerste stap naar de filmroem in Engeland. Een Idouse is een prettige dracht, doch voor de dames, die iets dikker zijn is een hlouse die over de rok gedragen wordt, liet meest afkledend. Dit model is aaneengesloten en loopt van voren iets rond weg. De kraag is aaneen geknipt en maakt zeer slank. Op liet voorpand zijn twee klepjes ver werkt waar men natuurlijk ook zakjes in kan maken. De ingezette mouw heelt een manchet. Dit patroon is verkrijgbaar in maat 40, 44, 46, 48, 50 a 0,65. Plak aan de adreszijde van een briefkaart naast en bulten tiet frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar ATELIER CROON BEATRIJS STRAAT 4, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan t 1.— aan postzegels op een kaart, wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291 Patronen worden niet geruild Bestellingen onder rembours worden niet uitgevoerd. C SOS Neen mijnheer, antwoordde de huis knecht. U vroeg mij, wie er in huis waren op het ogenblik, dat de moord werd ont dekt en dat heb ik u gezegd. Zo, zo, riep de coroner op ironische toon. U schijnt het meer bij de hand te hebben gehad. Toen wendde hij zich weer tot de keu kenmeid en vroeg: Waar is die Hannah? Zij is weg, mijnheer. Om hoe laat is zij verdwenen? Dat weet ik werkelijk niet, mijnheer. Ik weet er niets van. Heeft men haar weggezonden. Dat weet ik niet. Maar haar kleien zijn nog op haar kamer. Zo, zo. En hoe laaf miste u haar. Ik heb haar niet gemist. Gisteren avond was zij nog hier en vanochtend was zij weg. Hm, hm, kuchte de coroner en liet langzaam zijn blik door de kamer dwalen. Iedereen keek verbaasd, alsof men plotse ling een deur had ontdekt in een dichte muur. De coroner vervolgde: Waar sliep dat meisje? De keukenmeid stond, niet op haar ge mak, aan haar schort te frommelen en keek bij deze vraag bijna angstig op. Zij antwoordde: Wij slapen allemaal op de bovenste verdieping, mijnheer? Is zij gisteren naar boven gegaan? Ja, mijnheer. Om hoe laat? Om tien uur gingen wij allemaal naar boven; ik hoorde de klok slaan. Merkte je iets bijzonders aan haar? Zij had kiespijn, mijnheer. Zo, zij had kiespijn. Vertel mij al wat zij deed. Bij die woorden barstte Kate in tranen en jammerklachten uit. „Zij deed niets mijnheer, heus niet. Zij heeft het niet ge daan. Hannah is een goed en net meisje. Ik wil zweren, dat zij niets gedaan heeft. Waarom zou zij ook? Zij ging alleen naar beneden om aan juffrouw Eleonore een geneesmiddel te vragen omdat zij zo'n pijn had"- a Kom, kom! viel de coroner haar in de rede, ik beschuldig Hannah helemaal niet Ik vraag je alleen maar, wa' ze deed na- dal zij naar hamer was gegaan. Je zegt dat zij naar beneden ging. Hoelang waren jullie toen al boven? 1 Werkelijk mijnheer, dat herinner ik mij niet meer. Zag jij haar de trap afgaan? Neen, mijnheer. Heb je haar vanochtend helemaal niet meer gezien? Neen, want zij was immers weg. Wel, zeg mij dan nu maar, wanneer je gehoord hebt, dat mijnheer Leaven worth vermoord was. Daar de antwoorden van Kate weinig nieuws bevatten, wilde de coroner haar wegsturen, toen een van de gezworenen, die zich herinnerde, dat zij juffrouw Eléo- nore uit de studeerkamer van haar oom had zien komen, kort na het overbrengen van het lijk, haar vroeg of haar meeste res iets in de hand hield. Ik geloof, dat zij een stuk papier in de hand had. Ik herinner mij nu, dat ik het haar in haar zak zag steken. De volgende getuige was Molly, het lin nenmeisje. Daar haar verklaring hoofdza kelijk betrekking had op Hannah, op het geen zij van dit meisje wist en op haar vreemde verdwijning, zal ik er alleen maar een kort overzicht van geven. Hannah was van Ierse afkomst en wei nig ontwikkeld; men nam haar aan om dienst te doen als kamenier van de dames Leavenworth. Zij was een poosje vóór Molly in dienst getreden bij de familie. Hoewel zij een zeer gesloten karakter had en niets wilde vertellen over zichzelf of over haar verleden, had zij het zo weten aan te leggen, dat iedereen van haar hield. Zij was zwaarmoedig en dromerig van na tuur en stond vaak midden in de nacht op om in het donker ta zitten peinzen. De vermelding van deze eigenaardige ge woonte bracht de coroner er toe, Molly verder te ondervragen, maar de getuige hield zich aan haar eerste verklaring. Hannah had de gewoonte des nachts op te staan en bij het raam te gaan zitten. Meer wist zij niet. Toen ondervroeg men haar over de ge beurtenissen van de vorige nacht. Han nah leed sedert twee dagen aan kiespijn; de vorige avond sprong zij uit haar bed, omdat de pijn hevièer werd en kleedde zich helemaal aan. Dit bleef Molly volhou den, hoewel zij juist op dit punt scherp aan de tand werd gevoeld. Toen had Han nah een kaars aangestoken en gezegd, dat zij aan juffrouw Eleonora ging vragen, om haar te helpen. Waarom aan juffrouw Eleonore? vroeg de coroner. Omdat zij altijd allerlei middeltjes had voor de bedienden. Dit was alles wat Molly er van wist. Hannah was niet teruggekomen en bij het ontbijt bleek zij niet meer in huis te zijn? U zegt, dat zij een kaars meenam? zei de coroner Een kaars in een kande laar? Neen. mijnheer, het was een losse kssrs Waarom nam zij een kaars mee? Is er dan geen licht in de gangen? Zeker, mijnheer, maar elke avond als wij naar boven gaan. sluiten wij de me ter af en Hannah was bang in het don ker. Dan moet die kaars hier dus ergens in huis zijn. Heeft iemand een kaars ge zien? Voor zover ik weet, niet. mijnheer. Misschien is het deze? riep iemand achter mij. Het was Gryce; hij hield een half opge brande kaars in de hand, zodat iedereen haar kon zien. Ja mijnheer, zei Moily; mijn hemel, waar hebt u die gevonden? Op de binnenplaats, antwoordde de detective kalm, halverwege de keukendeur en de straat. Onmiddellijk kreeg de dienstdeur een zeer gewichtige betekenis. De kaars, die op de binnenplaats gevallen was. scheen niet alleen te bewijzen, dat Hannah direct nadat zij haar kamer verlaten had naar buiten was gegaan, maar ook. dat zij door de dienstcfeur vertrokken was. Thomas werd weer geroepen. Hij herhaalde zijn verklaring. Alle deuren en ramen van de benedenverdieping waren des ochtends om zes uur nog hermetisch gesloten Conclu sie iemand had de deur achter Hannah dicht gedaan. Maar wie? VIJFDE HOOFDSTUK rolvers, vervaardigd door Smith Wes- Een onderzoek Plotseling weerklonk, te midden van de algehele ontsteltenis die zich van de toe hoorders had meester gemaakt, het ge rinkel van de deurbel Alle ogen keken die richting uit en de agent, die een uur te voren zo geheimzinnig met een opdracht van de coroner was weggestuurd, trad de kamer binnen, gevolgd door een jonge man, die er schrander uitzag. Hoewel iedereen naar hem keek, kwam hij zonder de minste schroom naar voren en maakte een lichte buiging voor de coroner. U hebt iemand van Bohn Co laten halen, zei hij. Bohn Co was de bekende vuurwa penleverancier van Broadway. Ja, mijnheer, antwoordde de coroner. Wij zouden graag zien. dat u deze kogel onderzocht. Door welk soort revolver is hij afgeschoten? De jongeman nam het projectiel tussen duim en wijsvinger, bekeek het aandach tig en legde het weer op tafel. Het is een kogel van kaliber 32, die gewoonlijk verkocht wordt voor kleine re- Een kleine revolver! riep de huis knecht uit en sprong op. Mijn meester had er een van zo'n kaliber in de la van zijn nachtkastje. Ik heb ze dikwijls ge zien. Wij wisten allen dat hij ze bad Ja, hoorde tk achter mij, ik heb ze zelf ook eens gezien toen meneer te schoonmaakte. De keukenmeid had deze woorden ge sproken. In de la van het nachtkastje? vroeg de coroner. Ja. meneer, aan het hoofdeinde van het bed. Men stuurde een agent weg om de la te onderzoeken. Enkele ogenblikken later kwam hij terug en hield een kleine revol ver in de hand, die hi1 op de tafel voor de coroner legde. Iedereen stond op om beter te kunnen zien: maar de coroner gaf het wapen aan de bediende van Bohn. die onderzocht of het van het reeds ge noemde merk was. Ja. antwoordde de jongeman zonder aarzelen: U kunt de naam van de fabri kanten zien. Waar hebt u die revolver gevonden? vroeg de coroner aan de agent. In de bovenste la var. het nachtkast je, dat aan het hoofdeinde van mijnheer Leavenworths bed staat. Het wapen lag in een etui, waar ook nog een doos patronen in lag: één ervan heb ik als monster mee gebracht. Was de la afgesloten? Ja, mijnheer, maar de sleutel stak in het slot. De bediende van Bohn nam het wapen op. Hij sprak: Deze trommel bevat zeven kamers en zij zijn allemaal geladen. Na een nauwkeurig onderzoek voegde hij er langzaam aan toe: Zij zijn niet allemaal even lang ge laden geweest. Onlangs heeft mén de pa troon van een der kamers afgeschoten. Hoe weet u dat? riep een der jury leden. Hoe ik dat weet. mijnheer?, zei hij en wendde zich tot de coroner. Wilt u deze revolver eens goed bekijken? Kijk u eerst eens qaar de loop; hij is schoon cn glimmend; men ziet geen spoor van het afschieten van een kogel. Dat komt, door dat men hem heeft schoongemaakt. Maar kijk nu eens naar de trommel. Wat ziet u daar? Ik zie een klein streepje vuil vlak bij een der kamers. Uitstekend. Laat u dat eens aan de heren zien. Het wapen ging van hand tot hand en de bediende ging verder met zijn betoog. Dat streepje vuil bij een van de ka mers doet het hem. Het afschieten van eeri kogel laat altijd vu:l achter. De man die deze kogel heeft afgeschoten, herinnerde zich dat en heeft de loop schoongemaakt, maar hij vergat de trommel. De coroner verzocht de agent, te ver tellen waar het nachtkastje stond, en hoever het van de schrijftafel in de stu deerkamer verwijderd was. De schrijftafel en het nachtkastje bevinden zich niet in dezelfde kamer. Om van het nachtkastje naar de studeerka- kamer te gaan. moet men de slaapkamer van mijnheer Leavenworth dwars doo'r- gaan en het gangetje volgen, dat de ka mers scheidt en Een ogenblik. Hoe is de stand van het nachtkastje ten opzichte van de deur, die van de slaapkamer naar de hall voert? Men kan door die deur binnenkomen, langs het bed gaan tot aan het nachtkastje het pistool nemen en tot in het midden van het gangetje lopen, zonder gezien te worden door iemand die zich in de stu deerkamer bevindt. De coroner bedankte de bediende van Bohn en Harwell werd weer voorgeroe pen. De secretaris stond met duidelijke tegenzin op. Klaarblijkelijk had de vori ge verklaring een van zijn theorieën ver nietigd of een hinderlijke verdenking ver sterkt. Mijnheer Harwell, begon de coroner, men heeft ons gesproken over een revol ver, die mijnheer Leavenworth in zijn be zit gehad zou hebben en, na gezocht te hebben, hebben wij haar gevonden Ken de u het bestaan van dit wapen? Ja, mijnheer. Kenden de andere personen van het huis het eveneens? Dat schijnt zo. Waarom? Had mijnheer Leavenworth de gewoonte het te laten slingeren? Dat weet ik niet Maar ik. kan u wel zeggen hoe ik weet, dat hij een re volver bezat. Heei goed. ga uw gang Op zekere dag spraken wij over vuur wapens, Ik houd er veel van, Dat zei Ik hem eens en toen stond hij op ging naar de la van zijn nachtkastje haalde de re volver er uit en toonde mij het wapen. Is dat lang geleden? Een paar maanden, denk ik. Is dat de enige gelegenheid, waarbij u het gezien hebt? Neen, mijnheer, antwoordde de se cretaris en kreeg een kleur. Wanneer hebt u het dan nog meer gezien? Ongeveer drie weken geJ™en- Onder welke omstandigheden. De secretaris boog het hoofd, hij leek zichtbaar in de war. Hij vouwde de han den en van onder zijn half gesloten oog leden. wierp hij een smekende blik op de coroner. Mijne heren, zei hij na een korte aarzeling, zoudt u mij het antwoord niet. willen schenken? Dat Is onmogelijk, antwoordde de co roner. Ik zou de naam van een vrouw moe ten noemen drong Harwell San. „Het spijt ons erg," vervolgde de coro ner. „Die naam is?" De jonge man wendde zich vlug tot hem; op dat moment, vroeg ik mij af, hoe ik had kunnen vinden, dat hij een alle daags uiterlijk had. „Die van Eleonore Leavenworth", riep hij uit. Iedereen schrok op, behalve Gryce; de detective scheen in beslag genomen te zijn door het bekijken van zijn vingertop pen. Harwell vervolgde: „Het is zonder twijfel weinig ridderlijk, wanneer wij haar naam in deze discussie mengen." Maar daar de coroner aanhield, ging hij voort op de toon van iemand die zichzelf geweld aandoet: „Ongeveer drie weken geleden kwam ik op een ongewoon uur de studeerkamer binnen. Toen ik naar de schoorsteen rep om er een zakmes t.e halen dat ik s och tends vergeten had. hoorde ik een geluid in de aangrenzende kamer. Ik dacht, dat mijnheer Leavenworth en de dames uit waren en nam dus de vrijheid, te gaan kijken wie daar was Hoe groot was mijn verbazing toen ik juffrouw Eleonore aan het hoofdeinde van het bed van haar oom zag staan, met de revolver in de hand. Ik was verlegen over mijn onbeschei denheid en probeerde op de tenen weg te gaan; maar juffrouw Eleonore had mij gezien. Zij riep mij en vroeg mij of ik haar de werking van het wapen wilde uitleggen." „Wat bedoelt u daarmee?" „Ik leerde haar hóe men die revolver laadt en afschiet," Deze verklaring vervulde de aanwezi gen met ontzetting De coroner zelf slaag de er nauwelijks in zijn onwinding te verbergen. Eindelijk sprak hij: „Mijnheer Harwell, hebt u nog iets toe te voegen aan uw verklaring?" De secretaris schudde mistroostig het hoofd. Ik nam de detective terz.ijde en fluis terde: „Mijnheer Gryce, stel mij gerust, ik smeek het u." Maar hij liet mij mijn zin niet volein digen. „De coroner laai de dames Leaven worth ontbieden," fluisterde hij terug .Indien u tegenovei hen uw plicht wilt vervullen, houd u dan gereed." Inderdaad men riep de namen af van Mary en Eleonore Leavenworth. Ik stond op en zei. dat ik. als v.end van de fami lie, een kleine leugen die men mij waar schijnlijk niet kwalijk zal nemen, drin gend toestemming verzocht om de dames te gaan halen en ze voor de coroner te leiden. Mijn verzoek werd toegestaan er: 'k be vond mij in de hall. zonder dat ik, wist hoe ik er gekomen was Mijn gezicht was gloeiend heet en mijn hart klopte luid Toen fluisterde Of vee„Derde etage, de eerste deur boven aan de trap. De dames verwachten u:" ZESDE HOOFDSTUK. Een ontdekking. Nadat ik op de overloop van de trap de nodige tijd gerust had om tot kalmte te komen was ik juist van plan om op de deur te kloppen toen ik binnen in de ka- mer een stem de volgende verschrikke lijke woorden hoorde zeggen: ,.Tk hpsehuldle 'nu rret nc-smvdilk. hoe wel ik niet weel wie de m:«daad dan we, begaan zou hebben. Maar in het diepst van mijn hart beschuldig ik je geest en je wil; en het is g°e<J dat je dit weet." Ik beefde over al mijn leden en ik stop te mijn oren dicht, toen ik plotseling voel de, dat men mij op de schouder tikte. Ik draaide mij om. Achter mij stond Gryce. zijn vinger op de lippen; hij leek zeer in de war. „Kom." fluisterde hij, „herstel u. Denk er aan, dat men beneden op ons wacht", „Wie sprak daar?" „Dat zullen wij wel zien." Hij klopte en opende de deur. zonder acht te slaan op mijn smekende blik. In een diepe stoel, half opgericht, met cte houding van iemand, die juist een scherpe vermaning heeft uitgesproken, zat een buitengewoon schone vrouw. Zij was blond en had een prachtige teint. Zij droeg een creme japon, die haar goed figuur op 't voordeligst deed uitkomen: zij leek een godin, met haar Griekse trekken en haar prachtig gouden haar. Zij richtte zich op met een trots gebaar, steunde met gebalde vuist op de arm van de fauteauil en wees met de andere hand ergens naar. Haar verschijning was zo buitengewoon, dat de verrassing mij bijna te machtig werd. Ik vroeg mij af of ik mij in de tegenwoordigheid bevond van een vrouw of van een godin, uit de oudheid opgeroe pen om door één krachtig gebaar de ver ontwaardiging van heel het beledigde vrouwelijk geslacht uit te drukken. Dat is Marv Leavenworth", fluisterde Grvce mij in het, oor. O dit was Marv Leavenworth Ik slaak te een zucht.van verlichting. Dit mooie wezen was dus niet F.leonore die de revol ver had leres Iaden en aanleggen. Ik draaide mij om en keek in de richting die zij aanduidde. Maar ik ben niet bij machte te beschrijven wat ik toen zag; er is een andere pen nodig om Eleonore Lea venworth te besehnjven. Ik zou tever geefs mijn best doen om de fijne gratie, de volmaaktheid van figuur en gelaats trekken te schetsen, die de bewondering afdwongen van een ieder die met Eleo nore Leavenworth ;n aanraking kwam. Zij deed ogenblikkelijk de minder spre kende schoonheid van naar nlcht^ uit mijn herinnering verdwijnen; voor mij bestond alleen nog maar F.leonore. alleen Eleonore, voor nu en altijd. Toen mijn eerste bljj1 op haar viel, stond zij rechtop, in eer) uitdagende houding, het gezicht naar haar nicht gewend. Maar vóór ik de ontroering door haar schoon heid veroorzaakt, te boven was. boog zij het hoofd en haar olik ontmoette de mij ne, De afschuw van de situatie overwel digde haar en in plaats van een trotse vrouw, bereid om de boze toespelingen van haar tegenstandster met voeten te treden zag ik helaas maar een bevend we zen. dat zich bewust was van het onheil, dat. haar boven het hoofd hing. Welk een droeve verandering! Welk een afschuwe lijke openbaring! Dit stond gelijk met een bekentenis. Intussen had Mary haar tegenwoordig heid van geest teruggevonden; met uitge strekte hand deed zij een stap naar vo ren en zei tot mij: (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4