Vandaag begint de Geneefse conferentie Eden gisteren voor spoedbespreking naar Londen a VIJFDUIZEND ZANGERTJES uit 19 landen in de St. Pieter Toestand van Dien Bien Phoe zeer benard Nieuwe loonregeling in landbouwsector Een „melodie" trok voorbij Lamplicht straalde over millioen steentjes Opbrengst (half millioen) ruim voldoende drie r IJzeren wil of goede wil op het tornooi in Genève SOMBERE SCHADUW VAN INDO-CHINA Nasleep van zaak Clementis Gedachteniskerk wordt iverkeliikheid DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN PHOENIX Maandag 26 April 1954 V WEERBERICHT Politiemacht Herdenking Motu Proprio Kerkmuziek Daarna geestdriftige hulde aan H. Vader M.V.D.-LEIDERS TE MOSKOU BIJEEN Oud-communisten veroordeeld Aan rijksbemiddelaars voorgelegd De dertigduizend Zon, muziek en bloemen Bollenstreek in de Inbraak in R. K. kerk te Hazerswoude Dief werd gegrepen Pauselijke prijs op nummer 1 Speciale jeugdwedstrijd 0» Goeree-Overflakkee WORDT VERDER BEVEILIGD Belgische soldaten pleegden sabotage Straaljagers onklaar gemaakt fcLA-L.F W IEL. K 2907x341 De weerverwachting van het K.N.M.I., geMig van vanavond tot morgenavond, luidt: wolking. Overwegend matige wind tussen Droog weer met over het algemeen weinig be- Noord en Noord-Oost. Vannacht hier en daar lichte nachtvorst. Morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Dinsdag 27 April: Zon op 5.20, onder 19.56; maan cp 2.49, onder 12.59. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT GENèVE, Maandagmorgen. Hedenmiddag om 3 uur begint te Genève de grote conferentie over Korea en Indo-China. Meer dan duizend delegatieleden uit 19 landen zullen dan bijeen komen in de zaal van de oude Volkenbond onder de sepia-kleurige plafonds van de Spaanse schilder Sert y Badia, voor stellende de eendracht der vijf continenten en daar aangebracht in een tijd, dat de wereld zich nog optimistische illusies maakte. Thans is men in een andere stemming. Zeker aan de zijde der vrije landen koestert men weinig verwachtingen en onder de 1500 aanwezige pers mensen is er vrijwel geen, die zich niet voorbereidt op een taaie en uitzichtloze aaneenrijging van lange, steriele debatten. De Conferentie van Genève, hoewel maandenlang voorbereid, schijnt, te beginnen op een hoogst ontijdig tijdstip. Hedenmorgen nog moet minister Eden gaan praten met zijn Russische ambtgenoot Molotof, Zondag, door 'n besloten bijeenkomst bij de Russen, naar verluidt om af te spre ken hoe de tactiek de komende dagen over procedureaangelegenheden als het voorzitterschap en andere kwesties., die men bij elke normale vergadering tevoren geregeld heeft. Alles draait hier om de positie van Peking, door Moskou nog tot op de laatste dag hardnekkig als „vijfde Grote naar voren geschoven zowel in een verbazend snelle extra-Sovjetnota, welke gisteren aan de Westelijke Drie werd overhandigd als in de eerste woorden welke Molotof na zijn aankomst op Zwitserse bodem op het vliegveld' Cointron te zeggen had en door de Westelijke Drie, vooral door de V. S., op één lijn met de andere niet-uitnodigende deelnemers geplaatst. Foster Dulles nam de moeite om bij zijn aankomst, Zaterdag avond laat, het standpunt van zijn regering tegenover China onmiddel lijk nog eens scherp te stellen in een korte uiteenzetting over de ontmoeting, welke de vredelievende volkeren hier in Genève met de Noordkoreaans, Chinese en Indochinese agressors gingen hebben. Iedereen ziet dan ook met spanning uit hoe de heren Eden en Molotof heden morgen uit de nog maar preliminaire be sprekingen zullen komen en men kon gisteren naast tal van cynische opmer kingen uit de monden der waarnemers, tenminste nog deze schrale troostwoor den vernemen, dat als de heren het meteen al niet eens zouden worden, men toch nog altijd op onze Nederlandse „international servant" Adriaan van Pelt kon terugvallen, die als V.N.-vertegen- woordiger in Europa zich met de voor- bereidingen van deze conferentie heeft belast. Dat klonk, met alle respect voor onze landgenoot, weinig bemoedigend. Frankrijk vraagt hulp Er ligt nog een andere schaduw over de conferentie. Zoals zo vaak spelen de machtsverhoudingen in de gebie den, die het onderwerp zijn van onderhandelingen, een grote rol. En men verheelt zich niet, dat de situatie in Indo-China uiterst somber is nu de vesting Dien Bien Phoe een welhaast zekere prooi lijkt voor de Vietminh. Het verlies van dit symbool der vrij heid gaat boven het strategisch belang van deze plaats uit. He conferentie van de drie Weste lijke ministers Dulles, Eden en Bidault te Parijs op Zaterdagmiddag, resul teerde in een volkomen onverwachte terugkeer van minister Eden naar Engeland, waar hij tot diep in de nacht besprekingen voerde met premier Churchill op diens buitengoed Che quers en daarna tot tweemaal toe 'n op Zondag hoogst zeldzame spoed vergadering bijwoonde van het Britse kernkabinet, welke bijeenkomsten ook Werden bijgewoond door de chefs van staven van de strijdkrachten. Hoewel er officieel niets over deze be sprekingen is meegedeeld, is het een Publiek geheim, dat hier gesproken is °ver een Zaterdag gedaan dringend Verzoek om meer rechtstreekse Weste- 'Üke hulp aan de benarde Franse strijd dicht in Indo-China. Roe belangrijk de besprekingen wel waren moge blijken uit het feit, dat ^mister Bidault, alvorens zelf de trein fjaar Parijs te nemen, Zondagavond, op ftet Parijse vliegveld, zijn Brit- se ambtgenoot kwam opzoeken om te Weten welk besluit de Britse regering had genomen en dat minister Dulles nog laat, na Eden's aankomst te Genève, naar diens hotel aan het Lac Leman ging om eveneens op de hoogte te komen. Een Amerikaans zegsman wist later officieus te melden, dat Londen op dit ogenblik had geweigerd nader in het Indochinese conflict betrokken te raken. De algemene zwijgzaamheid, over de besprekingen in acht genomen, maakt weliswaar een voorbehoud bij alle be weringen en conlusies noodzakelijk. Men mag er echter wel gevoeglijk uit afleiden, dat de besprekingen over het Indochinese probleem er door bemoeilijkt zullen worden. Zo begint vandaag de „vredesconfe rentie voor het Verre Oosten" onder zeer ongunstige vooruitzichten. Om het beeld te completeren is het aantal politieman nen. dat de Zwitsers op de been hebben gebracht om de verschillende delegaties, vooral die der Sovjetstaten (die, zoals altijd, in door zware prikkeldraadver sperringen geïsileerde villa's verblijven), indrukwekkend groot en de Geneefse bevolking, welke toch wel aan interna tionale conferenties gewend is, kan zich niet herinneren een dergelijk onvriende lijk machtsvertoon aan agenten al eens eerder gezien te hebben. Tegenover de ontmoeting der Weste lijke Drie hebben de drie Sovjetstaten eveneens een solidariteitsmanifestatie ge geven. Vooreerst op het vliegveld, waar de Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjoe en Lai, en zijn Noordkore- aanse ambtgenoot, Nam II, Zaterdag middag veertig lange minuten stonden te wachten om de heer Molotof ie be groeten met minutenlange handdrukken ten gerieve van de fotografen. Daarna zou zijn. - Aan het eerste deel van de conferentie. handelende over Korea, wordt door negentien landen deelgenomen, n.l. de Grote Vier. China, Zuid- en Noord- Korea. en de andere landen welke in Korea gevochten hebben; daaronder dus ook Nederland. Voor het tweede deel zijn de inviterende landen het nog niet eens over de deelnemers. De conferentie van Berlijn spreekt slechts over de „belang hebbenden" en dat is nogal vaag.' Minister Dulles heeft reeds te ver staan gegeven, dat hij persoonlijk niet langer dan een week a tien dagen te Geneve zal blijven, exceptionele om standigheden voorbehouden. Daarna be rust de leiding der Amerikaanse delega tie bij onderminister Bedell Smith. Ook minister Eden zal. naar verluidt, niet lan ger dan twee weken blijven en daarna de leiding over de 60 aanwezige Britten overdragen aan de markies van Reading. De Nederlandse delegatie telt slechts zes leden, van wie minister Luns eerst aan het eind van deze week naar Genève komt en niet langer dan tot uiterlijk 12 Mei zal blijven. Het is voorts niet de be doeling. dat de overige vijf leden de ge hele conferentie uitblijven. Dr Patijn en onze gezant te Bern. baron Bentinck, keren na korte tijd terug resp. naar Den Haag en Bern, en Nederland zal dan vertegenwoordigd blijven door jhr Van Asch van Wijk, geassisteerd door de heren Meyer en Van Boetzelaer. Zondagmorgen om elf uur was de basiliek van St. Petrus in Vaticaanstad tot de laatste plaats gevuld. De kinderen domineerden echter, want aan wezig waren 5000 jonge zangertjes uit negentien verschillende landen uit Europa, de Ver. Staten, Zuid-Amerika en Afrika. Kardinaal Tisseranl, deken van het H. College van kardinalen, celebreerde met bijzondere toestemming van de H. Vader een pontificale H. Mis op het Confessie altaar boven het Graf van de H. Petrus, de Prins der Apostelen. Deze Pontificale H. Mis vormde het sluitstuk van het grote congres, dat de Internationale Federatie van Jongenskoren ter gelegenheid van het feit. dal vijftig jaren geleden het Motu Proprio over de kerkmuziek verscheen, te Rome had georganiseerd. Na het Evangelie richtte de kardinaal zich in een korte toespraak tot de 5000 pueri cantores van wie de meesten in witte togendie geschaard rondom het Confessie-altaar stonden. Hij riep de jon gens op om te bidden voor de Zwijgende Kerk in de landen achter het IJzeren Gordijn. „Jullie kunt je er geen voorstel ling van maken", zo zeide de kerkvorst, ..hoevele kinderen daar in het geheim moeten worden gedoopt, hoe velen ook f's. ««volg van de communistische terreur Sacrament des Doopsels niet kun nen ontvangen". aa^aeniriaaLTiSS?rant sP°°rde de jongens ziel zo wit akT0r te- leven- met een ziel zo wit als hun witte togen om zo Gods ere zingend te verkondigen Tot slot van zijn toespraak gaf de kardinaal namens de H. Vader !e A%0StohTche Zegen. Tijdens de plechtigheden zongen de jonge zangertjes o.a. het Ave Verum van Perosi, het Ave Maria van De Vit- toria en het O Sacrum van Mozart. Onder de jongens bevonden zich ruim 100 Nederlanders: 45 jongens van het koor der Mariaschool te Den Haag o.l.v. broeder Diogène, 35 Oosterhoutse Nachte galen31 leden van het Haagse Matrozen- koor o.l.v. Theo van Elferen en twee afgevaardigden van het ®,"se jon" genskoor „De Zingende Klokke Na het einde der plechtigheden ver zamelden zich tienduizenden met e jonge zangertjes op het St Pieterspl Steeds weer riepen zij de H. Vader te mogen zien. Om kwart over twaalf werd het venster van het particulier studeer vertrek geopend en nam de H. Vader ge durende enkele minuten wuivend en groetend de toejuichingen in ontvangst. Toen de menigte begon te knielen ver leende de H. Vader Zijn Apostolische Zegen. Daarna trok de H. Vader zich terug. ernstig b'edrejgj Van ''el thans wel de zware Zondag zeer arm Dien Bien Phoe door /onciag minder van de Vietminh is voorafgaande nacht"!?®0611 nadat ZÜ de was geweest. Van v -"a niet onderbroken ,.r verbitterd sevorh, dag op ZaterdaS is Beide partijen verlor.?' gedurende 24 uur' onbarmhartige gevechten dod®!1 man. 'en van man tegen ne bezetting van het kv maakte Zondag van de L,"Se bolwerk „mik om nieuwe versperring"Drfo keid.aad en mijnen rond dé na de èr- 'reinverliezen van Zaterdag „og overee hieven stellingen aan te brengen. -ranse vliegtuigen het luchtdoelgeschut maar het weer is nog „iet *0 gunstl Andere Franse toestellen wierpen levens. van0Cdlen„intuss- niet minh' middelen en munitie uit boven het ge deel te van het vliegveld, dat nog in han den is van de bezetting van Dien Bien Phoe en 600 meter lang is. De Vietminh, die niet meer zijn kracht schijnt te zoeken in frontale massa-aan vallen maar in 't veroveren van bepaalde versterkte punten, beweert thans het ge hele Noordelijke vliegveld in handen te hebben hetgeen met Franse berichten in strijd is. De Vietminh dringt van alle kan ten op en de voorste rebellen zitten maa' een paar honderd meter van het hoofd kwartier van generaal De Castries ver wijderd. Op ongeveer vijftig kilometer van Dien Bien Phoe bevindt zich thans een Frans- Laotiaanse colonne, die naderbij komt. Maar het Franse hoofdkwartier schijnt deze niet tot ontzetting der belegerden te willen aanwenden. De menigte op het plein, die minstens op 150.000 werd geschat, bleef echter roepen en om 12.25 uur werd voor de tweede maal het venster geopend en groette de H. Vader nogmaals de enthou siast roepende gelovigen. Ook Zaterdag avond heeft de H. Vader zich op drin gende uitnodiging van pelgrims voor het venster van Zijn studeerkamer vertoond, toen voor enige duizenden leden van West-Duitse Maria-congregaties, die mo menteel te Rome vertoeven. Zij hadden zich in een grote M. op het plein opge steld onder het zingen van Marialiede- ren om zo de H. Maagd hun hulde te brengen. Volgens de „Sunday Graphic" zijn de leiders der afdelingen van de Sovjet- russische geheime dienst in de hoofdsteden van zeven van Rusland afhankelijke com munistische staten naar Moskou vertrok ken, om aldaar een spoedbijeenkomst bij te wonen. In de komende dagen zal de aandacht van de gehele Wereld intens gespannen op Geneve zijn gericht. I'1 deze Zwitserse stad immers begint heden Maandag 26 April de conferentie van de Grote Vijf over het Verre Oosten en over Korea. Inmiddels r meeste staats- lieden die voor de diverse Inuden aan de besprekingen deelnemen reeds in Geneve aangekomen. Links: Molotof werd bij zijn aankomst op het vliegveld van Geneve verwelkomd door de minis ter-president van communistisch China, Tsjoe En Lai, die reeds twee uur vroeger was gearriveerd. Rechts: Ook de minister van Buitenlandse 7<uken van Zuid-Kor er" Pjoen Joeng Tai, maakte de tocht naar Geneve per vliegtuigWe zien hem hier bij het betreden van de Zwitserse bodem. Vijf Tsjechoslowaken, die belangrijke posten hebben vervuld in het provinciale bestuur van Slowakije en lid zijn ge weest van de communistische partij, zijn als medeplichtigen van de terechtgestelde oud-minister Clementis tot gevangenis straffen veroordeeld. Eén hunner, Gustav Husak, kreeg levenslang, de vier anderen resp. 22, 18, 13 en 10 jaar gevangenisstraf, aldus werd Zaterdag door de Tsjechoslowaakse radio- omroep gemeld. Zij werden beschuldigd van het in ge vaar brengen van de veiligheid van Slowakije door hun activiteit ais verraders en spionnen. Husak is hoofd van de Slowaakse rege ring geweest en de hoogst geplaatste persoonlijkheid in de communistische partij van Slowakije. Twee anderen ver oordeelden, Daniel Okaly, die 18 jaar kreeg en Lako Novomesky (10 jaar), zijn resp. minister van justitie en van onder wijs van Slowakije geweest. Husak en Novomesky werden gelijk tijdig met de Tsjechoslowaakse oud-minis ter van buitenlandse zaken Clementis ge arresteerd op 21 Februari 1951. Op de jaarvergadering van de vakgroep Landbouw van de algemene Nederlandse agrarische bedrijfshond, die Zaterdag te Utrecht werd gehouden, werd medege deeld, dat door vjjf van de zes in de Stich ting van de Landbouw werkende orga nisaties een nieuwe loonregeling is voor gelegd aan het college van rjjksbemidde- laars. De uurlonen voor de volwassen vakarbei ders zullen bij aanvaarding bedragen: Loongebied Grote landbouwgebied Krimpenerwaard, Gouda, Noord-Holland (behalve de W'meer) en Westland e.o. Noord-Oost Polder I II ct ct 90 94 92 95 94 96 92,5 96 98,5 101 101,5 102 Veste vakarbeiders minimaal 5 ct en maximaal 10 ct per uur meer dan de uurlonen. De mogelijkheid bestaat om aan vaste vakarbeiders, die voor de onderneming, waarin ze werkzaam zijn, naar het oordeel van de werkgever van bijzondere waarde zijn, een waarderingstoeslag te verstrek ken van maximaal 2.50 per week. De uurlonen van volwassen ongeschool de arbeiders voor elk gebied zijn vast te stellen op een bedrag, dat 7 cent lager is dan de voor datzelfde gebied genoemde uurlonen voor volwassen vakarbeiders. Richtlijn voor de lonen van jeugdige mannelijke arbeiders met als uitgangspunt de lonen van volwassen arbeiders van 23 jaar en ouder, is: voor 22-jarigen 95 pet; voor 21-jarigen 90 pet; voor 20-jarigen 83 pet; voor 19-jarigen 75 pet; voor 18-jarigen 65 pet; voor 17-jarigen 57 pet; voor vrouwelijke arbeiders van 19 jaar en ouder 70 pet; 18 jaar en ouder 60 pet en 17 jaar en ouders 50 pet. I Uurloon per 1 Januari 1954 (excl. pens.- I premie). II Voorgesteld uurloon per 1 Mei 1954 (excl. pens.-premie). In de tweede klas van de 523ste Staats loterij is vandaag de prijs van 30.000 ge vallen op lot no. 8164. Van onze correspondent) Onder een stralende voorjaarszon en omstreeld door een frisse wind, die zwaar was van geuren, trok Zaterdagmiddag uit Sassenheim een corso van ongekende omvang en schoonheid. De bollenstreek zong een wereldlied van vreugde en vriendschap, een lied, dat de ontelbare toeschouwers uit alle windstreken verrukte en bekoorde. Met ongekende zorg waren de dertig srote praalwagens van deze „Melodie der bloemen" getooid met de schoon ste kleuren, die de bollenstreek kan leveren. De tere kleuren vooral van in ruim 5000 manden gerangschikte hyacinten domineerden in dit lentelijk festijn, dat bewonderende uitroepen in vrijwel alle Europese talen aan dc toeschouwers ontlokte. elk jaar opnieuw openbaart in een uit bundige kleurenweelde van bloesems en bloemen. De tweede prijs voor de mooiste praalwagen was voor „Die schone Galathea", operette van Franz von Suppé! Galathea's vlucht in een blanke schelp, voortgetrokken door dolfijnen, die opspringen boven het blauwgolvende water. Daar waren verder de drie kleine kleu tertjes op een hek van een korenveld met reusachtige krekels, Madame Butter- Nadat in een maand tweemaal is inge broken bij firma's in Boskoop, waarbij voor ruim 100.000 aan sieraden werd ontvreemd ten nadele van het eerste slachtoffer.de firma H. Colpa, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag inge broken in de R.K. .Nerly het „Zwaantje te Hazerswoude. zÜn de offerblok ken geledigd en wordt ook uit de sacris tie enig geld vermist. Hoe groot de totale buit van de dief is. §eweest, staat nog niet vast. Bij deze inbraak is de dader gegrepen. De politie te Hazerswoude onderzoekt thans in samenwerking met de Boskoop- se politie in hoeverre eventueel enig verband tussen deze drie inbraken kan worden gelegd. Om elf uur werden door de huishoud ster vreemde geruchten in de kerk ge hoord, waaraan toen nog geen serieuze aandacht is geschonken. Doch toen even na middernacht de pastoor zelf onraad vermoedde en de politie waarschuwde, kon de dief. nadat de kerk door vijf poli tiemannen was omsingeld, in het kolen hok, waarin hij zich had verborgen, toen hem de pas tot ontvluchten door de poli tie was afgesneden, worden gearresteerd. De inbreker is een jeugdige Rotterdam mer. Het was heel moeilijk uit te maken, aan welk pronkstuk de voorkeur gegeven moest worden en de jury was dan ook voor zulk een moeilijke opgave geplaatst, dat de prijzen eerst toegekend konden worden, toen de stoet reeds door Lisse trok. Twee factoren hebben tot het welslagen van dit corso bijgedragen: het prachtige weer van de laatste dagen en vooral van deze middag en de deelneming van de Schotse Hooglanders en The Military Band. Verenigd tot één groep trokken de beide pijperorkesten in folkloristische kle dij, waarin rood, wit en donkerblauw de boventoon voerden, voor de wagens uit. Met hun typische doedelzakmuziek, het donkere geroffel van de trommen en het strakke marstempo, brachten zij al meteen een geheel aparte sfeer met zich. Praalwagen na praalwagen volgde, een schat aan bloemen met zich meevoerend. Een zeer bijzondere bekoring ging uit van de voorsteliing van de landing van vorst Suleiman Ben Akbar, die zich met zijn haremvrouwen en donkere bedienden in een feestelijk versierde bark bevond, een fragment uit de operette „Duizend en één nacht" van Johan Strauss. De zachte pas teltinten in rose, blauw en beige, de sier lijk gevormde lijnen en de uitmuntend ver zorgde aankleding van de personen vorm den een lust voor het oog. Drie eerste prij- zij verkreeg deze wagen: voor de mooiste kleurencombinatie, als mooiste praalwa gen en als winnaar in zijn groep. „Daar is de orgelman", gezongen door de stem van Wim Sonneveld, ging met de prijs strijken voor het meest originele stuk. Een pierement uit bloemen stond hier tussen een rank ophaalbruggetje en een huizengroep met kerktoren uit een Nederlandse provinciestad. De humor- prijs was toegekend aan „La Ronde" van Oscar Strauss, een draaimolen, waarop in een vliegtuig, een auto, een locomotief en een boot vier als straatbengels verklede jongedames meedraaiden. De bekroning in zijn klasse verkreeg het „Spinneliedje", waar op een troon van blauwe hyacinthen gegarneerd met enkele gele tulpen, een schone lustig te spinnen zat. De blauwe wimpel werd gewonnen door „Romance" van Peter Tschaikovsky. Tegen een achtergrond van fraai gedra peerd blauw stak een aantal in rose japonnen geklede jonge vrouwen af: de romantiek in de natuur, welke zich „Ik hen er glad van ondersteboven"^ zei de hoofd-aalmoezenier luit-kol Verhoeven, toen de voorzitler van de R.K. E.H.B.O., de heer A. Bergers, hem gisteravond de som van f 500.000.de opbrengst van de Zondag gehouden steentjesactie voor de gedachteniskerk op de Grebbeberg, over handigde. Er werden voor deze actie door 75.000 collectanten circa 3 mil lioen 200.000 steentjes bleven onverkocht steentjes verkocht. De opbrengst is ruimschoots voldoende voor de bouw van de Grebbekerk. Onder de kopers van de 3 millioen steentjes bevonden zich 1001 prijswinnaars De candidaat-notaris A. J. w. Kropman uit Delft deed het geheim der steentjes tijdens een aan de actie gewijde radio actie omstandig uit de doeken. De steen tjes moesten op zijn aanwijzingen in een glas water worden gedompeld en vervol gens tegen het lamplicht worden gehou den. Hierna floepten in de hulskamers ie lichten uit. Vertoonden de steentjes een groene glans, dan wisten de bezitters er van zich winnaar van een der 1001 pr1" zen. Zij .noesten de steentjes verpulveren en vonden dan metalen plaatjes, waarop nummers - van 1 tot en met 995 - of de letters R.K. E.H.B.O. De letters wezen hoofdprijzen aan. De heer Kraakman Leeghwaterstraat 25 te Haarlem, was - eerste die zich meldde via het bij e in zijn steentje gevonden Hilversumse tele foonnummer. Hij had de H gevonden, goed voor 700.-. Vlak hierop meldde zich de winnaar van de hoofdprijs - 20.000 - de bezitter van de letter R, de onderoffi cier Spaapers, Kleistr. 4 Loon op Zai}d- Dhr Hendriks, Kanaalstraat 25 te Utrecht, bleek de E gevonden te hebben en werd daarmede f 1300 - rijker. Hij was de laat ste die zich meldde; van de verdere prijs winnaars werd gisteravond nog niets ver nomen. De vinder van het cijfer 1 wacht een bijzondere verrassing: hij krijgt de door Z. H. de Paus gezegende rozenkrans. Win Quint, de leider van de K.R.O.- jeugduitzendingen, deelde mede dat aan deze actie een speciale wedstrijd voor de jongeren verbonden is, dit in verband met het feit, dat op 8 Mei de 400ste Wagwam- uitzending in de aether gaat. De jongeren zullen briefkaarten, waarop zij kerken tekenen en een extra bedrag aan postze gels bijplakken, insturen aan postbu9 634 te Rotterdam. De opbrengst van deze actie wortd besteed voor de bouw van een Wig wamhuis in het tijdens de oorlog zwaar geteisterde Wageningen. Voor 5 Mei moe ten deze inzendingen binnen zijn. fly voorafgegaan door een bontgekleurde corso voor. vlinder, een carnavalswagen met likeur drinkers, Columbus, vreugdeschoten af vurend aan boord van de Santa Maria, een sierlijke Chinese tempeltuin, Giul- lietta uit „Hoffmanns Vertellingen" in een gondel onder een Venetiaanse brug, de olieman in een Fordje van 1924, Romeo en Julia op het balkon. Van heinde en verre waren de belang stellenden toegestroomd, om al deze sprookjes mee te beleven. De grootste opeenhopingen vormden zich uiteraard in de bebouwde gedeelten, vooral in Hil- legom. langs de open stukken van de route 'hadden velen zich in het gras neer gevlijd. Duizenden auto's stonden op de zij wegen geparkeerd en de vierhonderd agenten hadden de handen vol om geen opstoppingen te doen ontstaan op de kruispunten. Het kon vanzelf niet uit blijven, dat zich lange files vormden, maar geen ogenblik verloren de verkeers regelaars hun onverstoorbaarheid. Veel langer dan verwacht werd, deed de optocht over het parcours, hetgeen vooral veroorzaak werd door moeilijkheden met een van de praalwagens. Ruim een uur over tijd kon de terugweg pas worden aanvaard, zodat het geduld van velen op een zware proef werd gesteld. In plaats van de Schotse band ging nu het muziek- eif pijpercorps Canite Tuba uit Lisse het „Melodie in Bloemen" was de titel van 't grandioze bloemencorsodat Zaterdag April in de Nederlands bollenstreek is georganiseerd, en nimmer werd een naam met meer recht gedragen dan hier. Het corso, dat uit alle hoeken van Nederland en uit vele andere landen duizenden en duizenden bewonderaars van de natuur naar Lisse, Sassenheim en Hillegom liad getrokken, is 'n grootse manifestatie geworden van wat Neder land in het voorjaar aan bloemenpracht te bieden heeft. De stoet op zich was indrukwekkend. Nieminder dan dertig grote praalwagens reden er mee sommige meer dan 15 meter lang elk een muziekstuk uitbeeldend, zoals het voorschrift dii jaar was geweest. Zowel klassieke muziek als schlagers waren te hulp geroepen om tot een zo sierlijk en fleurig mogelijk geheel te ge raken. De praalwagen van de gemeente Lisse, uitbeeldend „zUs de winter vlucht voor de lentelucht" van Catharina van Renesse. De winter werd hier voorge steld door een vluchtende bloemend- sneeuwman. De lente is een fee in het kleed der lente. Zjj wordt begeleid door twee zwaluwen en is opgesteld onder een kroon met afhangend bloem eng ordijn. Deze zomer zal het herstel en het ver zwaren van de buitendijken op Goeree- Overflakkee worden voortgezet. In de plannen is onder meer begrepen het her stellen en verzwaren van de buitendijken van de polder Nieuw-Stellendam en van de Woudrina-polder langs de zuidwest kust van het eiland. Het betreft hier een buitendijk ter lengte van 3,2 km, die ge heel hersteld en verzwaard moet worden. De hoogte zal worden gebracht op 5-25 plus N.A.P. Dit werk zal dezer dagen door de pro vinciale waterstaat van Zuid-Holland wor den aanbesteed, waarna de werkzaam heden op 1 Mei zulien beginnen. Naar raming zal voor de uitvoering van het werk onder meer moeten worden ver werkt: 42.000 kubieke meter zand voor aanvulling en ophoging en 90.000 kubieke meter klei voor bekleding van het nieuwe dijklichaam. Voorts is er nodig duizend ton stortsteen en 30.000 vierkante meter krammat. De Belgische recherche heeft dezer da gen een tweetal soldaten gearresteerd van d basis voor straaljagers te Flerennes, die zich schuldig hebben gemaakt aan sabotage. Beiden hebben bekend. Zoals men zich herinnert, deden zich verleden jaar te Florennes verscheidene gevallen van sabotage voor, waardoor een zestal straaljagers op de grond werd ver nield. Bij onderzoek bleek, dat een meta len voorwerp in de luchtaanvoer was ge plaatst, waardoor de motor na het aan zetten ontplofte. Sommige kranten vragen zich naar aanleiding van de arrestaties af, of ook de talrijke dodelijke ongevallen in de lucht met straaljagers niet aan sabotage te wijten zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1