Het Oranjezonnetje weer best deed bet OP DE MöHNETALSPERRE Een merkwaardig primaatschap GEHEIMSCHRIFT- PUZZLE KLASSERSONZE EERSTE Zijt gij Katholiek-Sociaal? ïn De modeshow van Gebr. Bervoets G OUDE TIJD Kruis voor de ARMA geplant r SÉ Hulp Nieuws uit STAD EN OMTREK öuer de am p Uit die goede ^WAL DO-TAXI^ V. K. K. liad uitsluitend jongeren op balavond Politie-varia J KETHEL eheugen Vandaag de tentoon stelling geopend VLAARD1NGEN ZATERDAG 1 MEI 1954 S PAGINA 2 SCHOOLVOETBAL EN SCHOOLHANDBAL 67570—69915 Zwervende bloembakken VROUWEN BIJ DE HERDENKING MONOPOLE THEATER Barbarossa, de zeeschuimer OQ7ZL7+JXTT11T XXnJOLULJ-D^rTJ.1 burgerlijke stand UIT HET SVV-KAMP W ordt düïi lid van het W it-Gele Kruis V. Uie?s cjs, NIEUWE SCHIEDAMSCHE C0USAN1 ORANJEFEEST VOOR DE SCHOOLKINDEREN Japonnetjes Linnen „ALBERDINGK THIJM'* Gaf eevi goede vertolking van „Katliarina, de hoogste prijs" 'S NACHTS LANG DE WEG ONGEVAL IN DISTILLERIE ROTTERDAMSE BEIAARDIER IN DE VER. STATEN GOUDEN PROFESSIEFEEST de bevrijdingsdag. De Koninginnedag begon eigenlijk voor Schiedam reeds Donderdagavond, toen de verschillende muziekkorpsen door de stad marcheerden met .het stadhuis als einddoel. De taptoe is een traditie, die elk jaar opnieuw weer vele kijkers en luisteraars naar de Grote Markt lokt, ondanks het meestal nog frisse avondweer. Zij werden beziggehouden door de drumband van de R. K. Gymnastiekvereniging Excelsior, die een aantal shownummers uitvoerde. Op Koninginnedag zelf was het bijzon der druk in de stad, waarvan op de eerste plaats het fraaie weer oorzaak was, dat de mensen naar buiten lokte. Maar ook het feit, dat er nu eindelijk eens een punt gezet is achter het „wel vrij, geen vrij, een halve dag vrij en practisch iedereen vrij-af was, werkte aan de drukte in de stad mee, een druk te, welke bijna zo groot was als in de vacantieweek. Bij het avondprogramma in de Pian- tage waren meer dan zestienhonderd mensen aanwezig, terwijl er nog eens een kleine duizend rond de Plantage stonden opgesteld. Deze laatsten maakten gebruik van het feit, dat door het jonge groen van struiken en bomen heen, het programma ook goed te volgens was en de grote luidsprekers zorgden er voor, dat het gesproken woord niet verloren ging. Vooral Olga Lowina had bij het pu bliek veel succes en zij wist het op enthousiaste wijze aan het „zingen" te krijgen. Peter Oran vertoonde verbluf fende staaltjes van vingervlugheid, voor al in zijn optreden als zakkenroller, ter wijl Roland Wagter en zijn zoon zorgden voor de vrolijke noot. Diana en Duranti met hun xylophoons kent bijna iedereen. Tonny Schifferstein zorgde voor een uitstekende pianobege leiding. De rondgang door de stad van de beide elftallen, die een gecostumeer- de voetbalwedstrijd speelden op het Her- mes-D.V.S.-terrein, trok vele mensen en vooral de jeugd naar het voetbalveld aan de Damlaan. Het was er bijzonder druk. Toen de beide elftallen, gezeten in twee rijtuigen en voorafgegaan door „Crescen do" op het terrein arriveerden en de wedstrijd een aanvang nam, bleek, dat men niet voor niets gekomen was. De wedstrijd was bijzonder amusant. De scheidsrechter, vreemdsoortig uitgedost, gebruikte in plaats van het gebruikelijke fluitje een levensgi^a trompet en de beide grensrechters hadden zich verkleed als politie-agent. Er werden de vreemd ste capriolen gemaakt en van de spel regels trok men zich uiteraard niet veel aan. Men lichtte een speler, die in de weg stond eenvoudig een beentje. Onno dig te zeggen, dat vooral de jeugd zich uitbundig amuseerde. Het programma van deze Koninginne dag was overwegend op die jeugd afge stemd. 's Morgens de finales van de schoolvoetbal- en handbalwedstrijden en een kinderfeest in de Plantage, 's mid- Artvertentle dags kinderspelen in het Volkspark, het Broersveld en de Lange Nieuwstraat. Het was al vrij laat, toen het in de stad een beetje rustiger werd en de Ko- ninginnedagdrukte plaats had gemaakt voor de normale Vrijdagavondrust in het centrum. De finales gisteren leverden de volgende uitslagen op: Lagere scholen voetbal: 2e V.G.L.O.- schoolSt Henricusschool 40 le en 2e pr.; Klaas de Vriesschool ADe Sav. Lohmanschool 02, 3e en 4e pr. U.L.O. scholen voetbal: St Anth.- St JosephschoolRehobothschool 10 le en 2e pr.; W. de Zwijgerschool ITechnische school I 21 3e en 4e pr. Handbal lagere scholen: St Agnesschool 1—Maria Gorettischool II 42 le en 2e pr.; St Mariaschool IJan Ligthartschool A 20 3e en 4e pr. Handbal U.L.O.-scholen: Mater Dei- school IMater Dei school II, le 2e pr. 6—2. U.L.O.Com., R.H.B.S. 1—0. GENEVER De burgemeester mr J. W. Peek, heeft de prijzen uitgereikt. Voetbal Lagere scholen: le pr. 2e V.G.L.O.-school, 2e pr. St. Henricusschool 3e pr. Sav. Lohmanschool, 4e pr. Klaas de Vriesschool A. Handbal Lagere scholen: le pr. St. Ag nesschool I, 2e pr. Maria Gorettischool II, 3e pr. St. Mariaschool, I, 4e pr. Jan Ligh- school A. Voetbal ULO-scholen: le prijs St. Anth.- St. Janssch., 2e pr. Rehobothschool, 3e p. W. de Zwijgerschool I, 4e pr. Technische school I. Voetbal ULO-scholen: le prijs Mater Deischool I, 2e pr. Mater Deischool II. Het kampioenselftal van de St. Antoniusschool De dansavond van de Katholieke Kring, welk gisteravond in Musis Sacrum gehou den werd ter gelegenheid van Koninginne dag, bleek uitsluitend aantrekkingskracht te hebben voor de jongelui. Maar die wa ren er dan ook in vrij grote getale en Jack Wilson en zijn band hadden over belangstelling niet te klagen. Vier uur lang is de dansvloer practisch niet onbezet geweest. Er heerste een bijzonder gezel lige sfeer en de vloer was nét niet te vol, zodat het maken van een dansje werkelijk een genoegen bleef. Meestal zijn er op een dansavond of „bal na" te veel aanwezigen voor de betrekkelijk kleine dansvloeren, waarover Schiedam beschikt. Een dans vloer op een verenigingsavond is trouwens altijd te klein. De serpentinewals maakte van de zaal in een ommezien een oud- papierpakhuis en de dienstdoende brand weerman stond met Argusogen te kijken naar eventuele brandjes. Doch gelukkig verliep alles volgens de regelen der kunst. Het is merkwaardig dat de meeste men sen af en toe eens schijnen te moeten hos sen, al ziet men het in de stad. b.v. op Oranjefeestdagen niet meer zoals vroeger. Doch zodra is er in een zaal een polonaise of jong en oud doen mee en gedragen zich op de uitbundigste wijze. Er waren er bij, die er niet genoeg van konden krijgen. Al met al was het een prettige avond, waarop iedereen zich uitstekend geamuseerd heeft. Aangehouden is de 18-jarige loswerk- man P. S., die kledingstukken heeft ge stolen, welke aan een drooglijn opgehan gen waren. Een 12-jarige jongen is in dc kraag gegrepen, toen bij trachtte chocolade te ontrukken aan een automaat met behulp van valse muntstukken. De 15-jarige A ,v. W. heeft een hoe veelheid eieren gestólen van een terrein bij de Noordvestsingel. De 20-jarige chauffeur J. de B. had op dc bagagedrager van de fiets, waarmee hij door onze stad reed, een blik ben zine staan. Hij bleek er oneerlijk te zijn aangekomen, want hij had het blik weg gepakt bij zijn patroon V. aan de West- vest. En nu iets over de Möhnetalsperre de toeristische attractie, welke even tueel bij een gestadige sportuitwisseling tussen Schiedam en Hamm voor dc deelnemers een traditioneel doelwit zal worden, op een pleziertocht naar het Sauerland. Deze „Sperre" is een reusachtige stuwdam, waarmede een kunstmatig meer gecreëerd werd, de Möhnesee. Hiertoe moest een langgerekt dal door de bewoners ontruimd worden. Nadat de stuwdam gebouwd was, zamelde het water van de er heen geleide rivieren zich op. Het werk een bekken, 1016 ha groot en met een stuwinhoud van 130 mil- lioen kubieke meter De Möhnetalsperre werd met twee andere, in de omgeving gelegen, gelijk soortige bouwwerken een belangrijke fac tor in de voorziening met water en electriciteit van het Roergebied. Tijdens de oorlog was dit meer nog .dan anders het hart van industrieel Duitsland en dus van de oorlogsindustrie. Verwoesting van zo'n stuwdam zou een enorme schade be tekenen en verlammend op de productivi teit werken. Vandaar, dat de R.A.F. met grote zorg plannen voorbereidde, om de drie stuwdammen te verwoesten. Be kwame piloten werden hiertoe speciaal maanden achtereen getraind. En ten slotte werd de grote aanval ondernomen. Alle drie de „Sperren" zouden „onder handen" worden genomen. Een aantal esquadrons van de R.A.F. vloog uit Enge land naar Westfalen, waar Hamm, zoals bekend, reeds lang het mikpunt van bom menwerpers was geweest. Tussen twee haakjes, Hamm gaat er groot op, de eer ste kerk te bezitten, die door Engelse bommen verwoest werd, een merkwaardig primaatschapDe Hammers tonen haar met een zekere trots, nu ze weer ge restaureerd is. Zes vliegtuigen concentreerden zich op de Möhnetalsperre. En terwijl de aanval len op de twee andere dammen mislukten, was het dèar raak. Uij drie, vier vlieg tuigen werden torpedo's geslingerd, die het doel op een haar na misten. Het vijf de vliegtuig had succes. Een torpedo, speciaal voor het doel geconstrueerd, sloeg in de enorme damwand en boorde zich er diep in, eerst een gat van twintig meter breedte makend, dat zich allengs tot over de honderd meter verwijdde. Spoedig daverde het water door het gat in de open vlakte. De bewoners hoorder het rumoer er van, maar ze dachten, da' het overkomende Engelse vliegtuigen wa ren. Aldus werden ze totaal door de water vloed verrast en vluchtten, zover hun dit nog gelukte, in de bomen en op de daken der huizen. Later werden op de wegen autobussen teruggevonden, die een halve meter onder water hadden gestaan. Meer zulks op een afzichtelijke wijze tegemoet dan duiziend mensen stierven de ver- zullen gaan. Maar dat geloven toe niet. drinkingsdood, duizenden stuks vee kwa- Tenslotte zal de bewaker, die fietsen en men in het water om. Eb werd een enorme De BLOEMBAKKEN, door de Schie- damse Gemeenschap aan de stad ge schonken, zijn weer op hun plaatsen teruggekeerd. Ze vormen opnieuw een fleurige noot in het stadsbeeld. En dit maal heeft men ook plekjes bedacht, die tot dusver blijkbaar vergeten waren. Zo troffen we tot onze verrassing een aantal op de Vismarkt aan. Bloembak ken van de Broersvest hebben inmiddels een kleine zwerftocht gemaakt. Er staan er niet meer rond het plant soen in het midden van de Koemarkt, waar ze toch een aardig effect oplever den. Tussen twee hekjes, sinds een vrachtauto er dwars doorheen reed, is het hek hélemaal verwijderd. Naar we hoorden zal er geen nieuw komen. De plantsoenendienst vindt, dat het uitzicht er ruimer door geworden is. Terecht. Het hek was eigenlijk overbodig. Even heeft een viertal bloembakken voor het Vierkantje gestaan. Dat was eigenlijk óók een beetje overbodig. Want op het terrasje daar bevinden zich fraaie bloembakken, die keurig ivorden onder houden, Trouwens, zolang de S.G. bloem bakken er hebben gestaan, werden ze van het café uit eveneens keurig ver zorgd. Nu staan ze in de schaduw van de bomen bij de stadsgids, aan de kop van de Hoogstraat, waar Schiedam nog iets dorps heeft, dank zij de groepjes babbe laars, die er weer en wind trotseren. Als die ze nu maar niet voor de over blijfselen van hun tabakspruimen ge bruiken Er is al geprofeteerd, dat ze op hun nieuwe plaats hun ondergang en onze gids, een van de Duitse officials, ons allemaal vertelde. Daarna wandelden we over de reus achtige stuwdam, die door twee imposan te torens geflankeerd wordt. Er viel niets meer van schade te bespeuren. Ook hier hebben de Duitsers flink aangepakt. Voor Nederlandse bezoekers is zo'n stuwdam zeer zeker een interessante be zienswaardigheid. En daarom geloven we, dat in de loop van de tijd heel wat Schie dammers via Hamm een bezoek aan de befaamde Möhnetalsperre zullen brengen. Het Centraal Vrouwencomité te Schie dam doet een ernstig beroep op de leden van de bij dit comité aangesloten organi saties, deel te nemen aan de plechtige herdenking van de gevallenen, op Dins dag 4 Mei a.s. De deelneemsters moeten Een film vol avontuur gaat tot en met a.s. Dinsdag in het Monopole Theater. Het verhaal van /Barbarossa, de zee schuimer", onder welke titel de film in Nederland door Nova Film wordt uitge bracht, is de boeiende historie van pira- tendom en intrige, die de toeschouwer bij de keel grijpt van het eerste ogenblik af, wanneer een rood gebaarde kapitein in dienst van de sultan diens gebied ont vlucht. Hij entert een Spaansch schip, brengt de bemanning tot muiterij, neemt het bevel over en zet koers haar West- Indië. Bij een van zijn gedurfde aanvallen neemt Barbarossa gravin Alida gevangen (gespeeld door Donna Reed). Terwijl Bar barossa en Alida een soort kat-en-muis- spelletje spel enmet hun gevoelens hij toont zich alleen maar geïnteresseerd in een losgeld, terwijl ze voortdurend over ontvluchting denkt vindt er een ander kat-en-muis-spelletje plaats aan het hof van de Spaanse gouverneur-generaal, waar een aantal officieren complotteert en intrigeert, met als inzet de gevangen neming van de gevaarlijke Barbarossa en de bevrijding van de charmante gravin, die hoe kan het anders aan het slot van de film niet meer bevrijd wenst te worden. KFC-keuring 14 jaar. Deze geheime tekens stellen de letters voor die de eerste regels van een bekend lied vormen. Gevraagd wordt deze regels precies weer te geven volgens de hier gebruikte spelling. _J 1 V T I I I I 7 [~1 I V Oplossingen kunnen tot UJ ALLL1U/I L\ Donderdagmiddag ingezonden worden. 84 nader, 85 voedsel, 87 Drunen, 88 vaal, Over de puzzlerubriek kan niet gecorres pondeerd worden. Oplossing van de Kruiswoordpuzzle van verleden week: 84 nader, 85 voedsel, 87 Drunen, 89 Trier. Verticaal: 1 straat, 2 op, 3 nor, 4 slap, 5 stenen, 6 til, 7 Ee, 8 poter, 9 Abel, 11) por, 11 it, 12 rafel, 14 item, 15 raket, 17 kaart, 19 Weesp 20 Aramees, 22 kroeg. Horizontaal: 1 spons, 5 ster, 8 papier 13 25 paarl, 27 delen, 29 potas, 31 bar, 33 politie, 15 robot, 16 R.K., 18 ratel, 19 water,penarje. 35 eiiaCie, 36 ramadan, 38 riten, 21 aak, 23 pen, 24 rekel, 25 pre, 26 aard, 4n n a v 41 noga_ 42 Avr0i 44 lol> 47 28 mep, 30 eer, 31 baal, 32 troep, 34 noes- vandaal, 50 merel, 51 repen, 54 Tromp 58 36 raam, 37 teler, 39 tip, 40 narren, 4„ neger, 60 Ede, 61 speer, 63 leren, 65 spoor gemaal, 44 lam, 45 Leo, 46 v.v., 48 nat, 66 nadeel, 68 noemer, 69 draad, 70 Ellen, 49 samovar, 52 s.g., 53 rat, 55 rem, 56 cel, 72 mond, 75 bode, 77 list, 80 man, 81 Goa, n dpn RO r> -t r»n 11 CA QO n. 57 den, 59 onrein, 61 sir, 62 kapel, 64 dode, 65 speen, 67 negen, 69 dame, 70 Epe, 71 lam,, 73 Nero, 74 rap, 75 bloed, 76 dol 78 ree, 79 al, 80 motor, 81 genie, 83 n.m. eer, 84 nu, 85 va, öo u. Prijswinnaar was deze week: P. J. van Kerkhof, Groenelaan 9, Schiedam. Een postwissel woixH gezonden. GEHUWD: J. h. Cornelisse en G. J. Hermans, G. v. d. Zee en W. miiw, C. J. Leduc en H. H. Heydel, M. 1,/igielse en M. J. C. v; d. Bleek, G. Konings en H. C. A. van Dijke, J. P. J. Hebraacken en M. v. d. Brug, A. F. Roelans en J. Rijnaard, D. van Leeuwen en R. V. Hoppe, W Gies- selbach en W. Frenaij. GEBOREN: Dirkje H. d. va,. J. j. Don kersloot en D. Keijzer, Teunis z. van A. van Wijnen en M. A. M. v. d. Goes, Paulus P z van L. J. Lansbergen en A. M. Baart- nians, Matinüs K. z. van M. v. d. Ent en J. Wiegersma. OVERLEDEN: A. Schot 72 j„ C. J. v. d. Pauwert, 80 j weduwe van J. C. C. Blom- mcndal. P. L.' Torenvliet 56 j. ONDERTROUWD: E. W. van Beek en D. Weergang, J. P. Th. v. d Boor en P. J. Oostveen, H Bordewijk en E. M. van Erk, A. Christen en M. Oldenborg, G. M. Cla- rijs en P. E. M. van Koetsveld, L. J. C. van Dijk en A. L. Lammers, P. Jt A. Gudde en J. C. van Beers, M. Kas en A. B. Hoogeveen, J. A. Koster en M. P. Riet veld, L. Lems en J. W. L. v. d. Hoeven, A. M. Nijs en M. J. Hoegee, D. J- Ryse- naars en H. Aleman, L. Wijnolts en F. Vesser. Voor iedere liefhebber van een goede partij voetbal zal de wedstrijd S.V.V.— Emma die Zondag a.s. aan de Bosrand wordt gespeeld, een gang naar het SVV- terrein waard zijn. Tot op heden hebben de wedstrijden tussen beide clubs op een bijzonder hoog plan gestaan en het was bij de laatste ontmoeting tussen de heide clubs zelfs zo, dat de radio-reporter Aad. v. Leeuwen in z'n radiopraatje erna het spel niet alleen roemde, doch tot de con clusie kwam, dat het in Nederland nog wel los liep met de vermindering van het spelpeil. Inderdaad zijn de Rood-Groe- nen de laatste tijd een beetje de kluts uiterliik om zeven uur gereed staan in d» en vooral de 5—0 nederlaag tegen Boterstraat He? comifé ^ent op een de Philipsmensen viel zwaar op de maag grote deelneming van de vrouwen! Dit zijn echter van die dingen, welke iedere club wel eens moet meemaken, Ziekenverpleging - Kraamverzorging - Moederschapszorg Zuigelingen- en Kleuterzorg -< Gezinsverzorging - Kinderuitzending MELDT TJ ALS LH) - Gebouw Nieuwe Haven 121 - Telefoon 66822 m auto's bewaakt, wel een oogje in het zeil houden. Bovendien, is het niet het streven van alle Schiedammers, om bloemen en bak ken intact te laten Waren het 't vorige jaar niet vreem delingen, die de bloemen uit. bakken op de Broersvest hadden weggenomen? Vermoedelijk, toen ze de bloemetjes bui ten hadden gezet, bij het gebruik van te veel Schiedams vocht. DAMW ACHTER. w BRILLEN D-Dijkshoorn OPTICIEN ST. IIDUINASTRAAT 1 TELEFOON 67649 SCHIEDAM DAGBIAO VOO» SCmtOAM tN OMS'KfKf* 76ste Jaargang No. 22446 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam Dam 18, celetooD 66152 Gironummer 593943 Aöounemeritsprijs I 6 25 pei kwartaal f 2 15 per ma,nd f 6 50 per week Advertentieprijs op gewone Kolombreedte f 1.15 Der millimeter boogie, ingezonden Mededelingen op redactionele Hg contract gelden lagere tarieven welKe Kolombreedte i 0.30 per millimeter nougle bg de administratie ot nij de erKeride ad- vertentlebureaux verKrnghaar ztln Kampioenen (Kleine adverleniientot «o woorden so cent KIK woord meer 3 cent. Maximum so woorden Plaatsing uitsluitend bi] vooruitbetaling Allt advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Adverlenltewezen. schade aangericht en een belangrijk ele ment in de stroomvoorziening van het Roergebied geëlimineerd. In het Möhne- dal kwamen de ruïnes der indertijd ver dronken dorpen droog te liggen We herinneren ons nog levendig de op getogen mededelingen van Radio Londen over dit succes. Enmet enige „Scha denfreude" luisterden we naar hetgeen Begunstigd door fris zonnig weer konden de schoolkinderen van Kethel hun Oranjevreugde uitbuiten op de sportterreinen van D.H.S. aan de Schie- damsewég. De spélen hadden een vlot verloop. Voor de winnaars van de klassen der gecombineerde scholen waren 5 of 6 prij zen beschikbaar. De respectieve win naars van de meisjes van de 3e klas (blokjesrapen) waren: 1 C. Verdugt, 2 M. Hofmans, 3 W. v. d. Lee, 4 H. Maas en 5 J. de Brinker. Hardlopen 3e klas jongens: 1 A. v. Schie, 2 P. v. Rijthoven, 3 T. v. d. Vlugt, 4 W. Poot en 5 Th. Kester. Boegsprietlopen meisjes 4e klas: 1 H. Groen, 2 J. Diethelm, 3 M. Brunt, 4 Sj. de Jong, 5 Gr. Vuyk, 4e klas jongens hardlopen (driebeen) 1 J. v. d. Vlugt en A. v. d. Eijk, 2 L. v. d. Mark en L. v. Tiel, 3 Fr. Vos en Jan Kop. Zaklopen voor meisjes 5e klas: 1 T. v. d. Bos, 2 J. Pegels, 3 C. Zelenberg, 4 H. v. d. Berg, 5 A. v. d. Kuy. Touwtrekken jongens 5e klas: 1 J. v. d. Does, 2 K. v. Noordt, 3 E. Lips, 4 J. Peters, 5 H. Jongste. Na de prijsuitreiking nodigde de voor zitter van het Oranjecomité, de heer H. v. d. Loo het feestcomité en de onder wijzers (essen) in de cantine waar koffie gepresenteerd werd. Spannend moment uit de voetbalwedstrijd tussen een Turks- en Zuid-Afrikaans elftal. „Steeds iets nieuws, altijd iets goeds". Het stond daar zo eenvoudig vermeld tussen al die feestelijke voorjaarsbloemen op het podium, een stukje Keukenhof gelijkDaarbij in volkomen harmo nie het programma in tulpenvorm! Mevrouw Hans Elias—Smit opende met een geestig speechje dit festijn van de parade der mannequins van Gebr. Ber voets. Bewonderde men het allereerst het reis-ensemble van tweed, tailleur met mantel, ideaal voor ons grillige klimaat! Tweed, dat met de dag aan populariteit wint. Wij zagen het gistermiddag overal in vertegenwoordigd. De mantel van Ita liaanse import, waarvan de lage vierkant ingezette mouw een apart cachet gaf. De sportieve tailleur met dubbele knoop- sluiting in taille, om maar niet te spreken van de nauwe rok met het ruime jasje, kleine ceintuur in de rug. De sportmantel van Engelse tweed, halfronde schouderpas en grappige ceintuur. Navy blue blijft favoriet! Onze little lady zal op en top een jongedame zijn in haar marine-blauwe mantelpakje met koperen knopen en als zij haar vader dan ook nog dat schattige matrozenhoedje afhandig kan maken, speciaal door Joop Knotters hiervoor ontworpen, dan is suc ces verzekerd. Als er iemand de kunst ver staat om hoedjes te fabriceren, dan is dat zeker deze Joop Knotters, dat is wel ge bleken, want juist al die luchtige nie mendalletjes voltooien het geheel! De Navy-blue mantel van kamgaren-Ottoman, ruim vallende rok. Het geklede pakje met dubbele klepzakjes. Jacques Fath houdt van het marine-jurkje met grote matro zenkraag. De originele tresversiering hierop, op de rug als franje verwerkt, was bijzonder geslaagd, zo ook dat toiletje van organza, grote bootkraag, ruisende klokrok. Die japonnentjes, wat oogstten zij een succes. Havanna Is de nieuwe modekleur. Gestreept licht havanna, pas schuin ver werkt, wijde rok in ongestreken plooien, aangeknipte mouw met manchet. Zwit serse taftllnnen jurk, bovengedeelte schou der geplisseerd- Een gekleed modelletje, waarvan de gedrapeerde lijn van rok in harmonie met bovenstuk was. Katoen heeft everglase totaal verdron gen. De haute couture van de confectie in noppé, hele fijne gerimpelde rok, grote zakken Katoen fantasie, een Amerikaans model, waaronder mouwloze rode blouse, ruime klokrok. Met recht model New York! Katoenen geruite jurk, extra grote zakken of klokkende rok. De princesselijn van katoen imprimé, striksluiting van achter. Het beeldige zwarte jurkje met raffia bloemenmand waarop die fleurige bloemen die tot iets heel fijntjes maakte Een zachtrose gestreept jurkje, hoog op staand kraagje, aangeknipte mouw, fijne corsage-versiering. Later bleek de kam- garen mantel met roze handschoenen hierbij een smaakvol geheel te vormen; In een prachtige kleur blauw Iers lin nen met raffia, gewerkte klokrok, dito versiering aan mouw. Het jeugdige jurkje met geelgestreepte mouwtjes en Ingezet vest, hooggesloten kraagje. Model rouge, een alleraardigst rood jurkje met wit tricot boord, schouderpas en tresbandversiering. De witte door- knoopjurk voor onze tennis-„ster", rood witte garnering, uitdagende geborduurde racket op zakje! Yersey.... Een fantasie complet, twee kleurig, klein streepje op effen rok. Yer- sey-Ottoman, een reebruin deux pieds met nachtblauwe blouse, zeldzaam ge slaagd. Geklede tailleurs in allerlei varia ties, favoriet het zwarte met aangeknipte kraag en revers, tresgarnering langs zak ken, heel gekleed. Voor warme dagen de zijden mantel met rood gevoerd, bijpassend hoofd doekjeen, men is er ook veilig in een stortbui in! De mantel van duvetine, klas siek model, twee knopensluiting. Die zachtgele met aangeknipte hals, ruimte in rok door ceintuur bijeengehouden. Het coctailjurkje voor sweet seventeen van organza-noppéz, wijde klokrok, vooral dat kapje erbij zal zij vast een droom vin den! Organza coctail,japon in marine-wit, lage V-hals in voor- en achterpand. Na de pauze paradeerden kleine meis- kes. Als haar grote zusteren met hoofse buigingen en gebaartjes de zaal in- Een leuke strandjurk met grote kraag als bolero, een gezellige jas met groene capu chon, een leuke schooljurk en dé wens, de jurk, rood met gestreepte onderstrook en gezellige piepjes als mouw vertonend. Een origineel idee, dat veel bijval vond en de medewerkstertjes trots op de foto ver eeuwigde! Natuurlijk gaan wij straks naar het strand! Beslist incognito met die grote koeliehoed, waarin vernuftig een zonne bril in verwerkt is en ontzettend leuk door die grappige blouse, zwart short en wijö jasje met korte mouwen. Kolossale bij passende ronde tas aan schouder! De drie kwart broek, een Oosters ensemble met die hoed met staart, wijd rood geborduurd jasje, straffles, of dat andere met blue band om middel. Tot feestelijk besluit de avondjurken. Op het eerste bal de lichtblauwe met ge streepte rand met ballen van organza, rood-genopte tuüen met rode sjerp om middel en band om hals, de snoezige witte tullen met opengewerkte randen ol rui sende rok, het kleine zwart-wiue tan zijden ruitje met fluweelversiermg aan grote, wijd gerimpelde strook, boothals met wit en fluweelgarnering en dan de lichtblauw genopte scbouderloze, wit afge biesd van boven met grote strik, royale stola. Een lust voor het ook en de bloemen, die deze Patricia als Little lady, Hermine. Jeannette, Cathrine en Jacqueline als be loning kregen, waren dan ook met alle gratie verdiend. De jaarlijkse modeshow vande firma Bervoets, 's middags én 's avonds in Cor ner House gehouden onder begeleiding van voortreffelijk pianospel, mocht dan ook weer terecht een feest van fantasie en kleuren genoemd worden..., MIEKE doch met ingang van Zondag a.s. wordt het weer anders en zullen de S.V.V.- voorwaartsen weer agressief gaan spe len en de verdedigers zorgen, dat het S.V.V.-doel niet zo gemakkelijk meer kan worden doorboord. Het 3e elftal speelt tegen Xerxes 3 in Rotterdam en het 4e elftal gaat zich thuis veilig stellen tegen Scheveningen 2. EBOHHermes-DVS, een lastige opgave voor de Schiedammers Na de 31 revanche op Willem II uit een fraaie en boeiende wedstrijd, welke wij zonder twijfel als de beste wedstrijd van Hermes-D.V.S. in dit seizoen kunnen beschouwen, trekken de blauw-witten Zondag naar het Dordrechtse E.B.O.H. Hermes-D.V.S. staat voor een zware opgave en zal dus alle zeilen moeten bijzetten. Doch indien de blauw-witten met hetzelfde spel voor de dag komen als tegen Feijenoord en vooral Willem II, dan heeft E.B.O.H. weinig kans. En daar zullen we het op houden. Door bijzondei e omstandigheden kun nen we pas hedenavond gewag maken van de opvoering- welke „Alberdingk Thijm" in het gebouw Arcade gegeven heeft van het vrolijke toneelstuk „Katrina, de hoog ste prijs", door Toon van Vuuren. Het ge zelschap gaf over het algemeen een goede vertolking, alhoewel de rolvastheid wel iets te wensen overliet. De intrige is nogal ingewikkeld We zien er daarom van af, deze te vermelden. Genoeg zij op te mer ken, dat ze een opeenvolging van verwis selingen en komische situaties bevat, welke zoveel mogelijk werden uitgebuit. Het beste spel leverde Jeanne Lansber gen als Elly, de vrouw van de journalist. Deze rol werd met bravour gespeeld door de heer P. Middendorp, die eveneens de regie voerde, waarmede hij alle eer in legde. Goed spel werd ook geleverd door J. van Slobbe, wiens butler een over tuigende creatie was. Wil van Sloboe speelde Katrina en mag eveneens met lof vermeld worden. De grote zaal van gebouw Arcade was goed bezet en het publiek toonde zich uiterst dankbaar. „Alberdingk Thijm kan op een alleszins geslaagde avond terug zien. Heerlijk dromend van de prille lente werd gisternacht een jongeling aange troffen, terwijl hij gemakkelijk rustend in de fauteuils van een geparkeerde, maar o nalatigheid niet afgesloten auto onbewust de komende dag lag af te wachten. De politie is in deze zaken zo hard als een spijker met diamanten kop en dies werd de jonkman gewerkt. Ik ben Am sterdammer, zo vertelde hij wat slape rig, en kwam naar Schiedam om werk te zoeken. Toen miste ik de laatste trein naar huis. en toen ben ik maar in de eerste de beste automobiel gekropen. De politie vond het een erg mooi verhaal, maar toen zij eens de zaak een tikje lan ger onderzocht, bleek de onderhavige jongeling een 18-jarige inwoner van En schede te zijn, die door de politie van deze katoenstad reeds een tijdje gezocht werd. Passage Theater: Zij, die van de zonde leven. (Volw.) Monopole Theater: Barbarossa (14 j.) Stedelijk Museum: Dagelijks van 25 u R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en bibliotheek. Geopend iedere middag van 2—4 uur, behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30 uur, behalve Zaterdag. De leeszaal en bibliotheek is Vrijdag 30 April de hele dag en Dinsdag 4 Mei des avonds gesloten. HEDEN Lorentzplein: Grand Cirque Internatio nal, 2 en 8 uur. ZONDAG Gebouw Arcade: „Het begon in de gracht" door R.K.T.G. Bonaventura, 8 uur. Lorentzplein: Grand Cirque Internatio nal, 2 en 8 uur. Musis Sacrum: Receptie Kon. Ned. Bil jart Bond, 7.30—9.30. Heden-avond (is 9 Sept. 1889) om streeks zeven ure is in den molen der aromatic schnapps distillerie van de firma Th. Melchers Co. alhier, een der steenen onder het malen door midden gesprongen met het noodlottig gevolg, dat de eene helft tegen het lichaam van den 19-jarige Petrus Joannes Albers werd geslingerd, die daardoor aan het hoofd, aan beenen en handen vrij ernstig gekwetst werd, vooral de vingers moeten dusdanig getroffen zijn, dat hij het ge bruik daarvan wel voor immer zal moe ten missen. In het molengebouw werd den ongelukkige jongeh-n83 hie de kost winner is zijner moeder, eene weduwe, de eerste geneeskundige hulp verstrekt door den heer Rutschy, die het noodig oordeelde, dat hem ook geestelijke hulp zou verleend worden. Deze ontving hij spoedig daarop van den weleerw. pater Langeweii, waarop hij naar zijne woning in het Proveniershuis werd vervoerd. Naar wi) vernemen, is zjjn toestand, hoewel geen onmiddellijk gevaar dreigt toch vrij bedenkelijk. (Nwe Schiedamsche Courant, van 10 September 1889). De hal van het gebouw St. Ilomobo- nus stond vol medewerkers en medewerk sters toen de hoogeerw. heer Mgr Niekcl, Deken van Rotterdam het gebouw betrad om de plechtige kruisplanting te verrich ten, die een inleiding vormde op het feit van de dag van heden: de opening door Z.H. Exc. Mgr onstans Kramer O.F.M., bisschop van Liungfu. Het kruis was reeds helder wit e" machtig-groot, opgericht op de hoek van Walenburgerweg en Statenweg. al aanstonds ieders aandacht trok. rens de plechtigheid te verrichten, nieta de Deken een toespraak waat""1 1 op het Kruis als zinnebeeld van de e en- Dcf^laatstgehouden misrie-^ntoonste1- ling te Rotterdam was m If^odat he opnieuw organiseren voor velen met het wederopvatten van een vroegere taak be tekende, maar een geheel nieuwe. De Deken wees op het Kruis, dat ons verloste en ons de verplichting oplegde, zelf moeilijkheden te dragen, moeilijk heden die ook de organisators van deze grote tentoonstelling met gespaard zijn gebleven HJJ hoopte, dat de ARMA, die tot doel heeft Rotterdam opnieuw enthou siasme voor de missie bij te brengen, aan haar doel zou mogen beantwoorden. Daarop begaf de Deken zich naar bui- J het kruis zegende. Na zijn Z0?rS het koor van de St. Lam- be skerk »Vexila regis' en verleende de De Nederlandse beiaardier Ferd. Tim mermans zal een tournee in Amerika ma ken. Hij kwam Woensdag met de Rijndam te New York aan. Op 5 Mei zal hij te Washington het carillon van vijftig klokken bespelen, dat de Nederlandse regering aan Amerika heeft gegeven in dank voor de Ameri kaanse hulp in de tweede wereldoorlog. Dit carillon, dat nu staat opgesteld in een park. zal in een door de Nederlandse re gering te bouwen toren worden aange bracht. Timmermans zal op 6 Juni in de Riverside Church te New York naar hij zeide „een van de mooiste carillons ter wereld' bespelen, dat uit 72 klokken be staat. Deken zijn zegen aan alle medewerken den. Rector Duijvestein nam nu de teugels weer in handen en gaf zijn laatste in structies aan alle groepen voor het grote uur van opening sloeg. Woensdag 12 Mei zal zuster Constantina in Rotterdam bij oud-leerlingen van Insti tuut St Lucia bekend, in haar klooster in Heemstede, Kerklaan 56, recipiëren ter gelegenheid van haar gouden klooster ju bileum op 8 Mei. HERDENKING DER GEVALLENEN. Op 4 Mei a.s zullen weer de gevalle nen uit de wereldoorlog worden herdacht. De inwoners onzer gemeente worden ver hijsen0111 Z6S UUr v'aggen halfstok te 91? ''en minuten over half zeven ver- ,e stoet voor de Stille Omgang vanaf de Markt. Hieraan kunnen weer af vaardigingen van verenigingen en parti culieren deelnemen. Deze stoet gaat zwij gend via Hoogstraat en Kortedijk naar de Algemene Begraafplaats, vervolgens langs de Hoflaan, Hofsingel en Binnensingel naar het Verzetsmonument op het Ver- ploegh Chasséplein. Van kwart voor acht tot acht uur zullen de klokken worden ge luid. Om precies acht uur zal twee minuten stilte in acht worden genomen Vervolgens is er gelegenheid tot het leggen van een voudige bloemen en kransen dij tiet mo nument. Men wordt verzocht op ae avond van de 4e Mei tevens lichtreclames etc. te ^"onmiddellijk hierop aansluitend ls er een Kerkdienst in Oosterkerk aan de Schiedamseweg- Om half negen is er een herdenkings dienst In de zaal van het Leger des Heils in de Baanstraat en om kwart voor ne gen een plechtige herdenking in de R. K. Kerk aan de Hoogstraat. Op de Bevrijdingsdag worden de vlag gen weer in top gehesen en zullen 's mor- gens van acht uur tot vijf minuten over acht alle klokken worden geluid. Van vijf minuten over acht tot half ne- gen en des avonds van zeven tot acht uur zal het carillon worden bespeeld. Des avonds om half acht is er muziek en rum op het feestterrein aan de Broek- weg. Het Vlaardings Accordeonorkest A°inC?r^no" za' sPe'en. waarna de film: „Als je lacht dan ben je rijk" zal worden vertoond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2