II li Het teken aan de Hemel DE WERELD HEEFT EEN MOEDER NODIG hondenpraat Enorme belangstelling voor Zondag in Roermond, Pax Christi- 9 Mei Pim en de goed belegde boterhammen w A'G DE TONNEN ER ZIJN DE KOUS /Struts mam Belangstelling niet alleen voor financiële zijde #it is nog niet af T Een bedevaart waarbij weer gelopen wordt Pelgrims uit drie landen gaan luisteren naar Pater Leppich ZATERDAG 1 MEI 1954 PAGINA 7 X y s«i'j mms y$éjps.v -;-t - De vrije wil Geen imperialisme Crisis der zekerheden Gevaarlijk EEN VERZOEK naar aanleiding van de verkiezingsuitslag i£?Urt0°d. stemming behoef1 gehelm van de a» °rt juist tot 't wezen INGEZONDEN Protestante deelneming uit Suriname MÜ ,-:';:->.:v DE VORM VAN DE GREBBEKERK EEN Slechts zelden gebeurt het in de ge schiedenis der Kerk, dat zij plechtig een werkelijkheid van het geloof als baarsheid; zo als we hem hebben mee gemaakt in de concentratiekampen en in de verschrikking van de strijd. In dogma definieert. Maar wel weten we; dit Mariajaar is het goed, dit te blijven dit: dat, als de Kerk dit doet, een der gelijk dogma altijd beantwoordt aan een bepaald gevaar, dat de mensheid en de godsdienst bedreigt. Zo zien we, op welk een belangrijk tijdstip het dogma van de Onbevlekte Ontvange nis van Maria plechtig werd gepromul- geerd. Het was immers juist vlak vóór het tijdstip, waarin, volgens de woor den van de grote christelijke denker Berdjajef, „het beeld van de mens werd verwoest". Het dogma .van de Onbevlekte Ontvangenis nu laat ons de mens weer zien, vóór de zonde haar verwoestende invloed deed gelden, stelt ons dé mens in Maria weer voor, in zijn oorspronkelijke gaafheid, als ge schapen naar Gods Beeld en gelijke nis. Sindsdien zijn er jaren voorbijge gaan en we begrijpen het nu beter, hoe de H. Geest de Kerk bestuurt, hu we de mens hebben gezien in al zijn bar- Vr. Ik wil nog wel iets vragen over de vrije wil, waar u de vorige keer over ge sproken hebt. Ik geloof, dat dit wel een van de moeilijkst begrijpbare dingen is. Daar wordt tegenwoordig nogal veel over gesproken, vooral door de moderne „exis tentialisten" (heb ik het woord goed?). Ik lees zo wel een3, dat de mens zijn vrij heid is, dat, hij door niets gebonden is, dat hij daardoor verantwoordelijk is voor zijn bestaan enz. Wat wordt daarom eigenlijK met die vrije wil bedoeld? Is de mens werkelijk in alles vrij? Anlw. Ja, nu vraagt u me Iets* Daar zou ik ccn bock over kunnen schrijven. (Schrik niet: ik zal het niet doen). Ik zal proberen het heel eenvoudig te zeggen. c vrije wil is het vermogen, dat de mens in staat stelt tussen verschillende goede ren er ccn uit te kiezen zonder door dit goed noodzakelijk gebonden te zijn. Dat vermogen is niet iets toevalligs in de mens, maar is diep geworteld in de men selijke natuur zelf. Daarom zouden we kunnen zeggen: de mens is zijn vrijheid. Maar dat wil niet zeggen, dat hij door niets gebonden is. De mens kan slechts vrij zijn, ccn vrije keus doen, omdat hii gebonden is aan het goede. Denk u maar eens in: u wilt altijd het goede of het geluk, of hoc u het ook noemen wilt, zelfs als u een zonde doet. U kunt het geluk eenvoudigweg niet nict-willcn. En omdat t» inziet, dat dit of dat goed b.v. ccn si gaar, een koekje, niet geheel uw geluk uitmaakt, kan dat nooit u binden. De •hens gaat immers ver uit hoven dit eon- crctc. Maar daar zal ik ccn andere keer «og eens over spreken. Nu ga ik verder met nog enkele onderscheidingen te ma ken. Ofschoon de mens ten opzichte van bepaalde goederen vrij kan kiezen, wil dat nog niet zeggen, dat hij vrij alles mag biezen, wat hij kan kiezen. Ik druk dat °°k zo uit, dat er behalve de bovenge noemde vrijheid ook nog een morele ge bondenheid en vrijheid is. Hij kan door een bepaalde wet gebonden zijn b.v. de wet van God, ofschoon hij die kan over lieden. Hij kan ook hier in zich vrijheid ebben, zodat we moeten zeggen, dat de Sr 's om ecn kockje of een sigaar tc nemen. Maar omdat de mens volgens zijn natuur vrij is, heeft hij nor men, die zün handden bepalen en richten moeten. Hp mag dus niet alles doen wat hij kan of wil. gedenken, dit te meer omdat er nu als reactie op de ontmenselijking een nieuw humanisme op staat, dat de waardigheid van de mens wil redden uit het diepe verval. Maar we zien van de andere kant juist hier het grote gevaar van deze tijd, het gevaar van het humanisme. De humanisten immers ontkennen als algemene regel het bestaan van God. Voor hen valt de mens samen met zijn lichamelijkheid. Een geestelijk ontster- fclijk beginsel erkennen zij niet. Het humanisme gaat daarom op en onder in het louter biologische, waar de kiem van de ondergang en het verval reeds inzit. En weer verschijnt er een teken aan de hemel. Nog slechts kort geleden heeft Z.H. Paus XII het dogma afge kondigd van de ten hemel opneming van Maria. Hierdoor stelt hij ons in Maria de mens voor in zijn volledige en rijkste ontplooiing, naar ziel en naar lichaam. Tegen de overdreven na druk van het lichamelijke, die wij he den op elk gebied zien, zegt de Kerk, door Gods Geest geleid, ons niet, dat het lichaam verkeerd is, dat wij het moeten onderdrukken, maar laat zij ons de lichamelijkheid zien in haar volle glorie. In Maria zien we het: dit is de mens, geschapen naar Gods Beeld en gelijkenis, onder Gods genade tot volle uitbloei gekomen. Dit is werke lijk een humanisme, dat niet aan de mens tekort doet en hem niet verlaagt tot een dier. Maria, het voorbeeld en het ideaal van elke waarachtige humanist! In het geloof aan haar tenhemelopneming, er kennen wij de betekenis van het li chaam. Het lichaam zeker op zich heeft geen waarde, maar altijd, tezamen en in eenheid met de ziei. De mens is een bezielde lichamelijkheid. Dit maakt zijn grootheid uit. Maar tegelijk ook zijn kleinheid. Als bezielde lichamelijk heid leeft hij immers op de grens van twee werelden, de wereld van de geest en van het lichaam en dit in één per soon. Vandaar de strijd, het conflict, dat nooit in hem afwezig zal zijn. Maar in Maria zien we tevens, hoe dit con flict opgelost kan worden: nl. door een intieme levensband en levensgemeen schap met Christus de Heer, zoals zij dat op onvergelijkelijke wijze beleefd heeft. „Wie zal mij redden, zegt ons St. Paulus, van dit lichaam des doods". En hij antwoordt zichzelf: „de genade van onze Heer Jezus Christus". De Chris- tus-verbondheid van Maria was voor haar waarborg, dat zij zou delen in zijn Verrijzenis. Voor haar op de eerste plaats geldt het woord van Christus: „Ik leef, maar ook gij zult leven". In dit jaar gaan wij naar Maria en we zien in haar ons ideaal verwerke lijkt van waarachtige menselijkheid, van respect voor het lichaam; we zien in haar de voorwaarde, om dit ook in ons leven te verwerkelijken, om waar achtig mens te zijn, om te leven als Beeld en Gelijkenis van God: de een heid van Christus. En dat niet alleen: wij gaan naar haar toe, en vragen aan haar, dat zij ons tot Christus brengt en tot die innige ik-Gij gemeenschap met Hem, welke zij zo beleefde. Maria is in deze maand en dit jaar het grote teken aan de hemel voor elke jongere. H. B. NATIONALE ZAAK Nu de steenljes-actie voor de Grebbekerk geëindigd is met een apotheose, waarbij Aalmoezenier Verhoeven niet minder dan vijfhonderdduizend gulden in ontvangst kon nemen en daarvoor de E.H.B.O.'ers kon danken en over hun hoofden heen alle ijveraars voor de geldinzameling en alle deel nemers aan de loterij, ziet het er naar uit dat het nationaal monument van Katholiek Nederland aan de Grebbe voorlopig wel minder opgeld zal doen in de publieke belangstelling. Mijnheer Spaapens uit Loon op Zand is met de andere winnaars druk bezig eieren voor zijn prijs te kiezen en zal van de in interviewers langzamerhand wel af zijn. En Katholiek Nederland ziet allicht uit naar nieuwe draadnagels, steentjes of verpleegsters omdat telkens opnieuw offervaardigheid met een loterijtje in gezelschaps spelgedaante moet worden losgeslagen voor telkens nieuwe noden cn nobele desiderata. zü het docld is. wellicht onbewust ook be- Naar bekend is geworden, is althans de aandacht van de bouwpastoor gevallen op een modern betonkerk te Blundenz in Vor- arlberg, een koepelkerk waarvan vooral de koelte en de toneelmatige opstelling van het altaar zeker voor een Nederlandse gedachteniskerk niet bevredigend zouden zijn. Wij geloven, dat een Centraal-bouw trouwens teveel voor de hand ligt om op den duur werkelijk indrukwekkend te zijn in de zin, waarin de Grebbe-kerk dit zal moeten zijn; indrukwekkend niet aller eerst van grootte of gespannen kracht, maar vooral van sobere ernst en intieme bezinning op wat velen van ons in de Mei dagen van 1940 overkwam. Vooral moet er voor gewaakt worden, dat tegenover het oorlogszuchtig imperia lisme, dat de gevallenen lot slachtoffer maakte, niet een soortgelijke manifestatie van kracht wordt gesteld, in bouwmate rialen, samengebracht rond de Christelijke Liefde-maaltijd. Redenen genoeg om met het plan voor de Grebbe-kerk voorzichtig te zijn en vooral ook redenen om aan de ook na de bezetting nog altijd vrij pure gevoelens van de Nederlandse katho lieken op een of andere -vijze invloed toe te kennen op de gestalte, die het monu ment zal gaan aannemen. Onzes inziens is het minste, wat de ka tholieken uit de elf Nederlandse provin cies mogen verwachten, 'n open prijsvraag voor de Grebbekerk, met een uitgebreide jury, die representatief mag worden gr acht voor het katholieke leven in ons va derland. Zonder een dergelijke oplossing kunnen wjj Rhenen's Pastoor slechts ge lukwensen met zijn parochiekerk. Laatst las ik, dat deze tijd, waarin wij leven, gekenmerkt wordt, als „de crisis der zekerheden". Dit is juist. Ervaren vooral de jongeren dit niet elke dag als het ware aan den lijve? Natuurlijk den ken we dan op de eerste plaats aan de toekomst van zoveel jonge mensen, die in de mist ligt van de moedeloosheid. Heeft dit geslacht nog een toekomst? En hoe zal die zijn? De vrede, die we gete kend hebben, is maar een schijnvrede. Het :s een rustperiode, waarin de tegenstan ders zich versterken, om een definitieve slag le kunnen slaan. Wat blijft er dan van ons werelddeel en ons land nog over? De verschrikkelijke gevolgen van een waterstofbom kennen we nu allen uit de beschrijvingen, die de kranten gaven. Moeten we voor een dergelijke verschrik- vven?Gn 0ndergang ecn toekomst opbou- Er is niet alleen de angst voor een louter lichamelijke ondergang. Het is op de eerste plaats een geestelijke crisis, een geestelijke onzekerheid, die dit geslacht van zijn kracht dreigt te beroven. Een dergelijke crisis heeft dit werelddeel al eerder gekend. Het was in het vex-leden, toen het geloof zijn macht op Europa ging verliezen en geen gestalte meer gaf aan het leven. Men viel teen terug op de men selijke rede. En men dacht toen in over moed, dat het menselijke leven op de ze kerheid van ons verstand zou kunnen op gebouwd worden. Wie denkt niet aan het optimisme van een vorig geslacht, dat groot ging op de technische vooruitgang en een ideale wereld voorspelde? Maar HB-1 ook deze zekerheid is tenonder gegaan. We hebben gezien, hoe alle wijsheid, we tenschap, economie en techniek de oorlog met heeft kunnen tegenhouden en we zijn er zeker van dat ze dat ook in de toekomst niet zullen kunnen doen. Dit is de laatste zekerheid, welke wij nog had den. Nu rest er niets meer. De bodem wijkt onder onze voeten en we voelen ons overgeleverd aan de chaos en de krach ten van de ondergang. De wereld heeft iemand nodig, die vei ligheid kan geven, troost en geborgen heid, zodat wc ons weer thuis voelen op deze barbaarse planeet. En is nu de moe der voor de mens niet het symbool van de veiligheid, van de troost, van de gebor genheid? De wereld heeft ecn moeder nodig. Juist nu, meer dan ooit. Wfj katholieken weten, dat de wereld ook een moeder hceft^ de grote Moeder Maria, de Moeder van God en van de mensen. Dat zjjn we ons altfjd bewust geweest in het verleden. Men kan van bet christenvolk veel zeggen. In vele dingen zfjn we tekort geschoten, maar onze verhouding tot Maria is altjjd voor beeldig geweest. Dit was iets vanzelfspre kend voor het christenhart: Zij was de grote Moeder. Zjj betekende veiligheid en steun en kracht in het onveilige leven, m het afgrondgeroel van de christen. Wc denken aan zovele titels, die wjj in de loop der eeuwen aan Maria gegeven heb ben, om ons vertrouwen tot uitdrukking te brengen: Moeder van de zieken, Moe der van Goede Raad, Moeder van altijd durende Bijstand. Voor iedere nood een andere naam voor Maria. be wereld heeft een moeder nodig, nu meer dan ooit in deze crisis der zeker heden. En het is niet zonder diepe zin. dat onze Paus juist in deze kritieke uit zichtloze tijd een Mariajaar laat vieren. Nu hebben wij haar meer dan ooit nodig. Nu hebben vooral de jongeren haar nodig, nu de toekomst zo duister en onzeker is. Voor iedere nood een andere naam: daar om willen we juist nu tot haar gaan en in deze vooral voor de jongeren onheil- situatie haar zeggen: O.L.V. van de jon geren, bid voor ons, sta ons bij. wees onze veiligheid, ons thuis, onze toevlucht, onze hoop. Het geld is gegeven, deze kous is af, zal menigeen bij zichzelf denken, maar wij willen ons graag op deze pagina tot tolk maken van verschillende lezers die me nen, dat nog maar enkele steken gebreid zijn. die averechts moeten werken als zij voor een hele kous worden aangezien. De katholieke Nederlanders hebben ge zorgd voor een fonds, maar moeten zorgen voor een kerk, en tussen die beide in ligt het bouwplan, waarvoor minstens even veel belangstelling behoort te bestem als voor de steentjes, al dan niet voorzien van een geletterd of genummerd plaatje. Het heeft misschien iets met arbeidsverdeling te maken, dat wij bij het horen van de aanmaning „voor een goed doel" bijna automatisch naar de portemonnaie grijpen en met enkele muntstukken het recht den ken te kopen weer tot de orde van de dag over te gaan. Maar zo eenvoudig is de zaak meestal niet. Aan cariteit, zonder persoonlijke aandacht, dat is terecht het u'tgangspunt van het moderne sociaal- caritatieve werk, ontbreek de ziel; wat dan te denken van piëteit enkel in kwar tjes. „Al geef ik mijn lichaam om ver brand te worden", zegt Paulus, „wan- DE BETONKERK VAN BLUDENZ. Typerend is vooral de toneelmatige altaar-opstelling, vrucht van een in ons land reeds lang overwonnen opvatting. neer ik de liefde niet heb, ben ik als klinkend metaal". Wij kunnen dus wel vermoeden hoe erg het is, wan neer wij de liefde niet hebben en alleen klinkend metaal geven. Het gaat dus niet aan, dat katholiek Nederland het gevoel wordt gegeven genoeg gedaan te hebben met een geldelijk offer, dat bovendien nog gedeeltelijk met de menselijke lust tot gokkerijtjes annex was. Hoewel de K.V.P. bij de laatste verkiezingen weer onbetwist de grootste partij geworden is, bleek toch dat de groei van de P.v.d.A. in vele steden, vooral van het Zui den, wéér gegroeid is. In Tilburg kreeg de P.v.d.A. meer stemmen dan ooit. n.l. 23.8%; denk verder aan Venlo, Maastricht, Heerlen enz. We zouden nu graag onze jongere lezers, laten wij zeggen tussen 1825 jaar, willen vragen om ons te schrijven wat naar hun mening daar de oorzaken van zijn. Dit hoeft niet te gebeuren via lange artikelen en beschouwingen: liefst kort en raak en goed doordacht. De antwoorden moeten toegezon den worden aan De Maasbode-pers, Kortenaerstraat 1, R'dam. met ver melding links boven in de hoek van de enveloppe: „Mensen van morgen". Bovendien zou het in concreto nogal ge vaarlijk zijn, wanneer de belangstelling voor de Grebbekerk niet ruimer bleek, dan de buidels der betrokken katholieken en wel om de simpele reden, dat de te bouwen Gedachteniskerk tevens parochie kerk zal z(jn. Als we ermee volstaan, een pastoor in Rhenen met de nodige fondsen voor zijn nieuwe kerk gelukkig te maken, verleggen we op pijnlijke wijze het ac cent, van het nationale naar het paro chiële, vergeten we gezamenlijk garanties te zoeken voor een kerkvorm, die voor het religieuze gevoelsleven van katholiek Nederland als geheel en tevens voor zijn piëteit representatief is, en dus een mo nument oplevert zoals door alle medewer kers en deelnemers aan de steentjes-actie Het filmfestival is bijna ten einde. Tot dusver heeft het nog weinig op geleverd, behalve deviezen en film sterren. De jury, staande uit de he ren Romme, Burger en Oud, staat voor een moeilijke taak. De Frie se speelfilm, die gister middag werd vertoond, duurde vier en half uur, maar was geen speel film, doch enkel Fries. Het publiek had moeite het Nederlands te ver staan, terwijl het Fries van de onderschriften goed was te volgen. Een kleine documentaire van de hand van pater Kors trok veel belangstelling van de televisie-experts. Oud onderhoudt zich ongedwongen met Au drey Hepburn (Roman Holiday), Pier Angeli (Gisteren was te vroeg) en Mej. Tendeloo (P. v. d.A.). De toiletten van Burger en Romme trok- ken veel bewondering. Ook Godfried Bomans mocht er zijn. Hij trad op als hoofdrol-vertol ker in de prent „Het schrijverke", een film fantasie, waarin vooral het stoere spel van Piet Bakker opviel. De bur gemeester van Zout kamp haR wel gelijk, toen hij in zijn wel komstrede opmerkte, dat Zoutkamp „tien dagen lang in het teken van de film" zou staan. De man kan nu op de acht ste dag, geen film meer zien. Hij heeft zich teruggetrokken op een der in de nabijheid ge legen Waddeneilanden. Nog even iets over de Perzische en West- zaanse inzendingen op dit festival. De film over het leven van Mossadeq viel tegen. Men had een lang-gerekte op rechte huilfilm ver wacht, maar het was in werkelijkheid een amusant tekenfilmpje zonder enige pretentie. De jolige speelfilm „De jongens van West-Zaan" heeft het talrijke pu bliek weer eens doen daveren van het lachen. Een echte Hollandse prent, lollig en slechts hier en daar een tikje opvoedend. In Zout kamp praat men al van de neo-realistische Hol landse school. Een volgende maal iets over „Doden-parade" een boeiend filmverhaal in het meer pessimisti sche genre, dat in Zout kamp overweegt. KARAKTEROLOOG. Ik vergat nog te vertellen, dat Hond Woensdag voor een week met r11! mee is geweest naar het stem- u^eau. Naar ik meen, was het voor et eprct u:; i„t <=r,n levende V °ntm, eerst, dat hij tot een demioetinS kwam met menselijke le,l"°c''atie. Aan de tafel der contro- °ver jntst°nd een lichte onenigheid Serecl?.® vraag, of honden de stem- st^hnifde m°ger> volgen tot in het „zo-n *jc. De voorzitter besliste, dat doen aa0rn beest" geen afbreuk kan de stemb ket geheime karakter van „Wat ??lnS- Hond mocht mee. was het e n we hier in dit hokie?" lende sta:fI?t;e wat hij mij met krul- „Er mag u.toe^u'sferde- ken!" sist® r niet worden gespro- n rode nadrukkelijk vanachter m UQor weten." „Ook niét rt wilde Hond »-?.0r stomme beesten?" Het is ^tl®n. O lS» n KpU.; woordde ik- e'me stemming" stemming b'ehoÖnj van de democrat!». atlc, wij kiezen zelf en ant- niemand kan ons hier dwingend beïnvloeden! en niemand dan de kie zer maakt uit wie wordt gekozen." „En moet je daarvoor in 'n hokje?" Hond kwispelde uitermate sarcastisch. „Als ik het dus goed begrijp", teem de hij, „bestaat 't hoogtepunt van de democratie voor jullie uit een han deling, waarbij je als een hond in een hok kruipt!" „Ja", zei ik kwaad; „met dit ver schil dan, dat wij in dat hok niet aan de ketting liggen!' „Op dergelijke subtiele verschillen moet je niet letten", meende Hond. „Zie je dan niet, dat 't rode potlood wel degelijk aan de ketting ligt. Als jij dat potlood ter hand neemt, om te kunnen stemmen, lig je dus prac- tisch zélf ook aan de ketting, via het potlood namelijk. De kiezer als zo danig en op het moment zelf van z n keuze is dus iemand, die In een hok aan de ketting ligt. En dat heet dan bij mensen democratie. Bij ons. heet 't heel gewoon hondenleven". ANNEER wij een boek in handen krijgen, waarvan we uren kunnen genieten, zal er zelden iemand zijn, die er aan denkt, dat dit werk het product jan veel zuchten, passen en meten. Het zijn de drukkers en zetters, die als het ware de schakels vormen tussen le zer en schrijver. En dan de boekbinder met te vergeten. Hij maakt van een aantal losse pagina's een keurig gebonden ge heel. Deze mannen stellen de mens fn staat zijn kennis te verrijken door eens geschreven woorden op papier vast te leggen. Dit alles- vereist echter, als ieder beroep, een degelijke vakkennis. Voordat een drukker als volledig ge schoolde kon worden beschouwd heeft hij al heel wat jaren van opleiding achter de iug Een leerling-drukker komt meestal op vijftienjarig® leeftijd in de praktijk. Op de Grafische school krijgt hij dan nog minstens vier jaar theorie. Een van onze jongste leerlingen is Pim. Pim is ecn vrolijke knaap van veertien jaar, die drukken ecn prachtvak vindt. Bij de eerste ontmoeting vertelde hij me al honderd uit over zijn werk. wij zijn de beste maatjes geworden en ik ga dikwijls als het niet te druk is, een kijkje bij hem nemen. Vol trots kan hij dan een werkje laten zien, dat hij alleen, zonder hulp van zijn leermeester heeft gemaakt. Deze week was het een geboortekaartje. Als drukwerk was het mooi uitgevoerd, maar ik was een beetje geraakt door de tekening, die er voor op stond en een oneerbiedig grapje over het ontstaan van het leven inhield. Het was een geestig gezicht en Pim vond het prachtig. Ik wist er niet veel op te zeggen en Pim mompelde: „Jij hebt ook beslist geen gevoel voor humor hoor" Misschien had hij gelijk, deze humor kon ik in ieder geval niet waarderen. Ik vroeg me af, waarom met het mooiste wonder van de natuur gespot moet wor den. Had die klant met zijn originele uit vinding dan de juiste instelling daarte genover? „Ik vind het een moordmop", zei Pim en hij liet zijn pers weer lustig ver der draaien. „Die man bekijkt het leven tenminste van de vrolijke kant." Pim is pas veertien en hij weet waar schijnlijk nog bitter weinig van het leven af. Hoe zal deze knaap er later over denken als hij met het kostbare leven in aanraking komt. Tussen al die „stoere" kerels met hun materialistische levens beschouwingen wordt hij ook niet op de beste manier levenswijs. Toch moet dit ventje hier opgroeien tot» een man met een persoonlijke mening en levensop vatting. Zijn ouders heb ik eenmaal gesproken en ik geloof niet, dat zij er zich over be kommeren of hun zoon geestelijk wel vcoruit gaat. Zij zijn trots op hem, omdat hij zo zijn best doet en het er zo goed afbrengt. „Hij kan later een best stuk brood ver- d'enen, als het zo doorgaat," vertelde me de trotse vader. Natuurlijk zij hebben het recht trots op hun flinke zoon te zijn, maar is het geestelijk geluk niet belang rijker voor hem, dan een goed belegde boterham? S. van D. Geïnspireerd door de schrijvers en schrijfsters van de Joost-Acade- mie stuurden ook andere lezers ons hun bijdragen voor deze pagina toe. Die zijn heel welkom. Je loopt de meeste kans op succes wanneer je toont dat je werkelijk iets hebt te zeggen. Maar daarvoor is het uiter aard niet nodig dat „ieder verhaal tje een moraaltje" heeft. Alle voortekenen wijzen er op, dat Zondag 9 Mei voor de Pax Christi Beweging een gedenkwaardige dag zal worden. Wanneer die dag de Duitse geweldenaar Pater Leppich zijn grote rede zal houden over de plaats, die Maria in het wordend Europa moet gaan innemen, zullen pelgrims uit drie landen naar hem luisteren. Naar verwacht wordt zullen vijftienduizend mensen de nieuwe boodschap meedragen naar hun haardsteden, een boodschap, die in dit Mariajaar van geweldige be tekenis gaat worden: Maria moet in het middelpunt komen te staan van ieders eigen leven, van het familie leven, van het leven in de staat, van het leven dergenen, die een lei/lende positie hebben; Zij moet ook haar plaats gaan innemen in de Europese samenleving. "De Roermondse Pax Christi groep legt er bijzondere nadruk op, dat alleen „echte" pelgrims naar Maria's genade oord moeten komen. Deze groep meent, dat het tijdperk van de z.g. „Cook-pei- grimages" voorbij is. Daarom wordt aan 'eder gevraagd minstens vijf kilometer te lopen als hij die dag naar Roermond komt. Vervolgens wil de Roermondse Pax Christi het idee van de Roermondse put ten bijzonder naar voren brengen. Ner gens in Europa bestaan deze buurtge meenschappen meer behalve in Roer mond. Daarom zijn ze ook ingeschakeld rond deze 9de Mei en is aan ieder ge vraagd om één dag in de Meimaand te kiezen waarop de hele putgemeenschap samen de Mis bijwoont en des avonds aan de putkapel van de eigen buurt de rozen krans komt bidden. Tweederde van de putten is reeds bezocht en allen hebben toegezegd dit met hun buurt te doen. Het zal voor de Roermondse Pax Christi een voldoening zijn wanneer zij binnen enkele dagen de volledige lijst der putten met de door hen gekozen dag zal kunnen pu bliceren. Uit Nederland komen behalve de af vaardigingen uit alle parochies van het Dekenaat die daar deze week een uit nodiging voor ontvangen in elk geval de bedevaarten uit Eindhoven en Geldrop Voorts zal een groep uit Venlo komen en de Venlose Pax Christi overweegt de mo gelijkheid een extra-trein te laten lopen. Maar ook uit de andere Limburgse steden en dorpen zijn pelgrims hartelijk welkom. Degenen, die per trein komen zullen, ln plaats van de vijf kilometer lopen, iets bijzonder kunnen doen door tussen 5. en half negen op de Markt de rozenkrans mee te komen bidden bij het Genadebeeld. Aanwezig zal voorts zjjn Zfjne Exc. Mr W. Ilcwitt, oud-minister van Landbouw van Suriname. Namens de Surinaamse bevolking zal Mr Hewitt een broeder- groet uitspreken en htf zal dat tevens doen als Protestant om daarmee de broe derlijke liefde, die er tussen de Christe nen bestaan moet, te benadrukken. Oud minister Hewitt is voor Roermond geen onbekende. Hij verbleef er dit jaar en kele maanden om studies te maken over de Landbouw in Limburg en nam ook deel aan de Carnaval in Roermond. Men zal hem en zijn sympathieke echtgenote gaarne begroeten op de grote Pax Christi- dag. Uit Duitsland zal Mgr Hühermann, Bis schop-Coadjutor van Aken, aanwezig zijn aan het hoofd van een grote delegatie uit de Dekenaten Rheydt, M. Gladbach, Dal- haim, Heinsberg, Alsdorf, Aken. In 155 kerken van al deze Dekenaten hangt op net ogenblik reeds een groot affiche met het sprekend portret van Pater Leppich en de uitnodiging om naar Roermond te komen. Er komt een groep mijnwerkers uit Alsdorf, een schutterij uit Geilenkir- chen, een groep padvinders, 'n bus met onderwijzers uit Gladbach, 'n groep Kol- pmg-gezellen enz. Alle Duitse bedevaar ten komen op 9 Mei om half negen aan de grens bij Elmpt waar Pater Leppich hen via de geluidswagens zal toespreken. Daarna trekken deze processies over Maasniel naar de Kapel in 't Zand waar zij de H. Mis bijwonen. Uit België komen bedevaarten uit de Dekenaten Maaseyck, Mechelen a.d. Maas en Bree. In alle kerken van deze Dekena ten hangen eveneens uitnodigingen. De Hoogeerw. Heer Deken van Maaseyck is leider van deze Belgisch-Limburgse groep. Al deze processies treffen elkaar om half een op de burg bij Roosteren en rijden naar Melick vanwaar zij te voet verder gaan. Een groep mijnwerkers uit Genk komt mee. Zij zullen met de Duitse en een nog te vormen Nederlandse groep een stoet mijnwerkers uitmaken, allen in hun werkcostuum, daarmee symbolise rend de eenheid als Pax Christi-mensen ook bij dit werk. De Duitse, Belgische en Eindhovense pelgrims zullen met de pelgrims uit de Roerstreek en van de Kapel zelf om half drie het Genadebeeld naar de Markt brengen. Alle andere pelgrims gaan rechtstreeks naar de Markt. Voor de pro cessie van de Kapel worden 5000 plaatsen vrijgehouden. Voor de anderen zijn er dan nog ongeveer 10.000 beschikbaar. 9 Mei wordt een grootse dag in het Ma- r.ajaar. Komt allen naar Maria en luistert naar Pater Leppich.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7