Wim van Est won de Ronde met vijf minuten voorsprong Schulte op de tweede aats Wagtmans na weergaloze solo in zicht van zege ingestort gil LOCOMOTIEF TIJDRIT- EN EINDKLASSEMENT WIM VAN EST Ronde van Nederland aan de finish De MARS-PLOEG van Wim van Est is de eerste, omdat Mars-chocolade gezond is voor alle sportmensen Piet Haan en Nico van Est in opmars: achter Voorting inaar vóór Wagtmans „Man met de hamer" sloeg na 160 eenzame kilometers, 6 km. voor de eindstreep....!, meedogenloos toe Van Est in duel met Sclnilte in tijdrit eigen Nop Koch won m Utrecht de sprint MAANDAG 3 MEI 1954 PAGINA Tempo-beulblééf voor En toen verwekte de jonge Nico van Est een golf van sensatie met de enorm snelle S#lt§ GERRIT SCHVLTE nog altijd een geweldenaar Van Est de ivinnaar, maar Schulte en Wagtmans maaktendeze Ronde Jeugd trok aandacht Nationale triomf NOG 44 RENNERS OVER WIM VAN EST, Schutte s geweld Als door een katapult Waglmans ging dóór Wagtmans, tweede solo Schulte weer in aanval Wagtmans plotseling „dood" WOUT WAGTMANS Bovendien nog straf Etappe-klassement Eind-klassement Ploegen-klassemert. -:--m Fel betwiste zege op Neerlands vlakke wegen. Natuurlijk weer op een lichter lopende Locomotief loopt altijd lichterI RIJWIELEN VOOR SPORT, TOERISME EN VOOR DAGELIJKS GEBRUIK WARSCHA U-BERLIJN-PRAAG MARS is en blijft DE WINNAAR (Van onze speciale verslaggever) OLYMPISCH STADION, Zondagmiddag. Voor Wim van Est de triomfale zege in de Ronde van Nederland 1934, een zege met bijna 5 volle minuten op zijn naaste concurrenten Gerrit Schulte en Gerrit Voorting, met 2 maal 5 minuten op de jeugd, die in de laatste dagen naar voren is gestormd. Voor Wim van Est, eenvoudige maar sterke jongen uit het Brabantse kerkdorpje Sint Willebrord, groot en beroemd en rijk geworden in zijn sport: de wielrennerij waren vandaag in het uur tussen middag en avond de erc-ronde en de bloemen, de fanfares en het gejuich, de mooiste plaats tijdens de uitvoerige liuldigings-ccremonie en de traditionele kus (van zijn eigen vrouw Miekc), de kransen en de prijzen, de niet ophoudende ovaties en liet ïlhelmus en alles wat men verder in het Olympisch Stadion te Amsterdam nog ter huldiging van de grote overwinnaar klaar had. Voor Wim van Est rezen 15.000 toeschouwers op de Stadion-tribuncj als één man omhoog, toen de oranje trui door de Marathon-poort binnen Ewam. Vele tienduizenden Amsterdammers hadden in onafzienbare rijen tiet-betalende kijklustige» de glorieuze Ronde-winnaar reeds onder hun bewondering en geestdrift bedolven, toen hij ten besluite van zijn tijdrit nog een paar kilometers over Hoofdstedelijk wegdek reed. Wim van Est Won, natuurlijk, die tijdrit, vergrootte daarmee zijn voorsprong tol bijna 5 minuten: inderdaad een overweldigende meerderheid! Zo kwamen de renners één voor één binnen en lang stond de snelste tijd met 1 uur 19 min. 38 sec. op naam van de enige overgebleven Luxemburger Schmit, die slechts door Manus Brinkman 1.21.15 werd bedreigd. Toen echter kwamen de zware kanonnen: eerst nog Jules Maenen in 1.20.05, de Belg Sorgeloos in 1.20.08, de oude Jan Lambrichs in 1.20.00, waarna de ineens opmerkelijk sterk rijdende Belg Plas met 1.18.46 het record van Schmit vergruizelde. Woutje Wagtmans presteerde het om in 1.18.08 nog ónder Plas' tijd te blijven. tijd van 116.12. Nóg grotere sensatie bij de tijd van Schulte, die Haan en Faanhof voorbij was gegaan: 1.13.47. Zou de Bos sche „patroon" het bestaan om Wim van Est in diens specialiteit te kloppen? Wiel aan wiel met de volledig voorbij gelopen Voorting stormde tenslotte Wim van Est de baan op om nog één ronde te rijden. Schulte wachtte af. Maar de „tem po-beul" bij uitstek Van Est blééf 23 se conden onder de tijd van de Bosschenaar, kón zich eigenlijk ook geen nederlaag in deze zijn specialiteit veroorloven. Dc tijdrit-Zege bezorgde dan Van Est nog de minuut bonificatie, waardoor hij tenslotte in het eindklassement de inder daad triomfantelijke voorsprong van bijna 5 minuten kreeg. Voor Schulte de eer en de voldoening, dat hij mede dank xij de halve minuut bonificatie de rest van de Tour-cracks achter zich gelaten had. Voor de jongeren Nico van Est en Piet Haan een indrukwekkend profdebuut! Er werd in de laatste ronde op de Sta dion-baan nog vinnig gespurt om de pre- Y.an 2"" gulden voor de snelste baan- tijd. De Duitser Preiskeit was met 38,1 sec. heel lang favoriet, Van As kwam tot 38,4, Wa?r?c -ionge Utrechtse sprinter de tijd met 36, sec. een harde ruk omlaag gaf cl\ultc nog 36,2 en 36,8 reden. De snelste ronde echter voor de jonge Eind- hovenaar Plantaz, die verreweg de lang zaamste tijdrit had gereden maar op het cement in 34 seconden rond kwam en daarmee de premie in de wacht sleepte. Er was tenslotte ook voor deze tijdrit nog een prestatie-prijs, welke aan Nico van Est werd toegewezen voor zijn inlopen van Wagtmans. Inderdaad is uit sportief oogpunt, zoals W(j elders reeds opmerkten, deze Ronde van Nederland groter dan al haar voor gangsters geweest. Door de wijze waarop de strijd is gevoerd. Wim van Est is daar. bjj als grote triomphator op het erepod'um gekomen. En terecht, want de sterke »ecr uit Sint Willebrord is inderdaad en op nieuw de beste Nederlandse wegrenner van het ogenblik gebleken. Dc wijze waar op Wim van Est deze Ronde heeft gewon nen, voor dc twééde maal (ook reeds twee jaar geleden), verdient alle hulde. Maar de twee anderen: Gerrit Schulte en Woutje Wagtmans. hebben met hun briesende aanvalslust deze Ronde „ge maakt". Heer cn meester in de tijdritten, kon Van Est, bovendien omringd door de sterkste ploeg, in de andere etappes zich bepalen tot een verdedigende, overigens tactisch juiste houding, waarbij hij zijn deel in de kopgroep pas nam, als zijn concurrenten deze kopgroep eenmaal had den gevormd Eenzelfde tactiek voerde Gerrit Voorting en de slanke pedaleur uit Haarlem-Roosendaal wist zich daarmee lange tijd op de tweede plaats te hand haven. tot hij op de laatste dag door Gerrit Schulte werd verslagen! Schulte en Wagtmans hebben met hun aanvalslust deze Ronde „gemaakt", zij waren het steeds, die de strijd uitlokten, de beslissende slag forceerden en aan bijna elke etappe-finish een sensationele climax gaven. De blonde reus uit Den Bosch, die in zijn allure altijd nog iets van de Am sterdamse volksjongen heeft behouden, met zijn bijna vier kruisjes de oudste ren ner van de hele karavaan, heeft voor óns van alle zes-en-vijftig de mooiste koers V.- y': gereden; hij veroverde tenslotte op de laatste dag een alleszins verdiende en prachtige tweede plaats in het eindklasse ment. Het kleine tengere vechtjasje uit Breda streed wellicht met nóg meer moed maar met minder strategisch inzicht, met minder geduld-en-wijsheid-der-jaren ook: op al zijn flair kwam tenslotte de domper van de tegenslag en hij zakte, na een mis lukte en fatale slot-aanval, in het eind klassement terug naar de zevende plaats. Winst uit sportief oogpunt is ook de op komst van drie jonge beroepsrenners, die in deze Ronde hun grote etappen-debuut maakten en zich meteen tussen de rijen der oudere cracks werkten: Piet Haan, de pedaleur met de mooiste stijl van allen, die zich met grote zorgvuldigheid, vooral ook in physiek opzicht- op zijn „komst" had voorbereid (daarvoor niet overal even veel begrip ondervond) en die nu dan in derdaad „kwam", met een fraaie vijfde plaats, vóór Wout Wagtmans en anderen met gevestigde reputaties. Maar nog vóór de stijlvolle Limburger eindigde op de vierde plaats! dank zij een fantastische tijdrit, Wim's jongere broer Nico van Est, sterk en moedig en met een grote toekomst. En een tweede zoon uit Bra bants Westhoek, zoon ook van een bekend wielrenner-vader, trok als derde debu tant de aandacht: Thijs van Oers, die echter voorlopig nog meer moreel nodig heeft om zich tot de nu nog aanzienlijk grotere hoogte van een Piet Haan en een Nico van Est op te werken. Er waren, natuurlijk, ook teleurstellin gen: de Limburgse onafhankelijken Paas en Fooy (maar hun streekgenoten Gelis sen en Stevens eindigden in de bovenste helft), terwijl Plantaz en Koch meer baan- Wim van Est in de oranje-trui rijdt met zijn witte Nederlandse C-ploeg en met ploegleider Klaas Biichli de erc-ronde. renners bleken. De tweevoudige oud kampioen Dekkers stak in een zeer slechte vorm en eindigde als een der laatsten en ook de rentree van Schellingerhoudt was allesbehalve groots. Van Breenen blees inderdaad géén formaat van een kopman te hebben, daarentegen slaagde Faanhof, op de zesde plaats, erin zijn reputatie te heroveren; van de jongeren onderscheid den voorts Maenen en Van Roon zich bo ven Paymans en Van Osta en tenslotte wisten de veteranen Lambrichs en Jans sen zich goed te handhaven. Als ploeg kwamen de Duitsers, de Lu xemburgers en de Belgen hier stellig niet bijzonder sterk aan de start, maar zwak ker dan bijv. de ploeg van Gerrit Schulte, die persoonlijk dan toch tweede werd, wa"n zij zeker niet. En er zaten wel de gelijk een paar kopmannen van formaat in. Diederich en Kirchen, Müller en Preiskeit, Hendrickx en Borgmans, om er van elke ploeg maar twee te noemen. Dat niet alleen een Wim van Est en een Schulte, maar ook een Nico van Est en een Haan, een Van Oers en een Maenen deze buitenlanders (slechts 5 bij de bo venste helft van 22volledig naar de achterhoede of helemaal naar huis heb ben gefietst, heeft aan deze Ronde van Nederland 1954 stellig een extra feestelijk cn verheugend tintje van nationale triomf gegeven. De uitslag van de 7e en laatste etappe van de Ronde van Nederland, de tijdrit van Utrecht naar Amsterdam over 54 kilo meter, luidde: 1. Wim van Est 1.13.24 met bonificatie 1.12-24; 2. Gerrit Schulte 1.13.47 met boni ficatie 1-13.17, 3. Gerrit Voorting 1.15.25; 4. Nico van Est 1.16.12; 5. Haan 1.17.54; 6. Wagtmans 1.18.08. 7. Plas 1.18.46; 8. Schmidt 1.19.38; 9. Lambrichs 1.20.00; 10. Maenen 1.20.05; 11. Sorgeloo 1.20.08; 12. Borgmans 1.20.12; 13 Bakker 1.20.13; 14. Faanhof 1.20.41; 15. Gielen de grote triomfator deD.G .^Ifaart van h?t deze ti-'drit werd in 2 -minuten gestarteiï' tussenpozen van ven renners gevoerd 44 overgeble- Van Est en Voorting daar streden mans, plus Nico van Est eaM» cn, Waë'>-- naar voren gekomen jongeren n'rJïf-t^vee van start gelaten te Den Hom"'?10"* Utrecht gingen de renners pas achter de spoorwegovergang bij Vleuten uit ménens de eenzame strijd tegen het horloge over 60 kilometers aanbinden. In een volgorde omgekeerd aan die van het algemeen klas sement, dus de slechtst geplaatsten eerst, de cracks het laatst. Onder de zwakke hroeders werd onmid dellijk al zwaar huis gehouden door het verbijsterende tempo, waarmee de Duitser Preiskeit zijn laatste reserves verbruikte. Op de eerste dag om en nabij een uur verspeeld door allerlei materiaalpech en dooreen half uur wachten voor een opgehaalde brug en ook later nogmaals door pech getroffen, hing de Duitser ver beneden zijn stand ergens in de achterhoe de te bengelen. Nadien was hij elke dag ultlo°PPoging meegegaan, had hij l„n„ifw5nnen' maar was bü altij-d nog pèknmen Tr, !ïn de 40e Plaats (van de 44) gekomen. In deze tijdrit waagde hij een laatste poging om alsnog een serie nlaat- sen in het klassement te stijgen. En inder daad spurtte hij een paar zwakke Neder landse achterbhjvers voorbij en bracht hii het tot de 29e plaats, maar van de 40e plaats in het eindklassement kwam hij niet meer los. Achteraan woedde het geweld van Schulte in volle hevigheid. De Bossche reus bad Faanhof 2 en Haan 4 minuten vóór zich. Hij haalde hen beiden in. Achter zich wist Schulte de soepc c Voor ting, op wie hij de tweede plaats wilde veroveren. Een Voorting, die "Pecjaagd werd door het meedogenloze temp - in de als laatste gestarte trein-lope - 11- uitstek Wim van Est op weg gmg naar ue eind-zege. Halverwege de 60 kilometers, afwisse lend over smalle binnen- en brede auto wegen, maar bijna steeds tégen de zwaar bulderende wind, van Utrecht via Vleu- ten-Haarzuilen-Portengen-Vinkeveen-Uit- hoorn-Aalsmeer-Badhoevedorp naar Am sterdam, had de specialist Van Est reeds 1 minuut op Voorting gewonnen doch slechts 20 séconden op Schulte afgeperst, terwijl Schulte dus 40 seconden van Voor ting was weggelopen. In Badhoevedorp streek dan Van Est over Voorting heen, maar was Schulte nog steeds uit zicht. Het zou een opwindende finish worden- En dat werd het ook. Enige minuten vooruit verloor Wagt mans, toch al niet zo sterk in het tijdrij den en bovendien nog aangetast door het slopende drama van gisteren, voor goed dc vierde plaats aan Piet Haan, moest hij ook de vijfde plaats laten aan Nico van Est, die bijna de volle 2 minuten op hem Inliep, kon hij slechts dc zesde plaats aan Henk Faanhof ontworstelen. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, Zaterdagavond Het einde kwam in ziclit, er restten van de voorlaatste etappe nog ze,; luttele kilometers en aan de horizon doemde reeds dc Domstad op, toen er een snik van deernis door de volgers-karavaan ging. Deernis met Woutje Wagtmans, die kleiner dan ooit nog slechts kruipen kon. De snedige pedaleur die, met de rapste tred van allen in heel deze karavaan, honderd en-zestig kilometers lang de jacht van alle „groten" had getart en gebra veerd, was ineen geschrompeld tot een heel klein cn zielig, afgebeuld en afgemarteld stukje mens, dat zich nauwelijks nog op zijn fiets overeind kon houden. Hij was wat incn in het renners-jargon noemt: „steendood'', en daar zag hij ook inderdaad naar uit. Volledig kapot gereden in een solo-avontuur, dat slechts een paar kilometers te lang moest duren. Ware de finish tien kilometers eerder geweest, Woutertje Wagtmans zou als een groot triomfator in de bloemen zijn gegaan. Nu stortte hij onder de last van die laatste loodjes ineen: een deerniswekkende en beklagenswaardige figuur, die zich mistroostig en gelaten voortzeulde, in afwachting van het jagende peloton, dat met een schaterlach, nog geen zes kilometers voor de finish, op hem neerstreek. Een schaterlach in het peloton; maar een snik van deernis in de auto-karavaan, die dichter dan de renners de „iant i°ze solo-vlucht van honderd-en-zestig kilmoeters van de kleine Tf1 VCC'ltJas Dad gevolgd. V 3 311 'lct c'i"'e van het drama Wagtmans, dal zich van Nieuw V enncp (Vlj tot Bunnik (251 km.) had afgespeeld. Het strekte de kleine ree a.e orpoiaa tot eer, dat hij zich daarna nog in het peloton wist te handhaven, toen de jo„ge Utrechtse debutant-prof. Noppie Koch in zijn eigen btadion met een verbijsterende „jump" de sprint met vele lengten op Schulte en oortmg won, Dc met algemene stemmen toegewezen prestatie-prijs was voor Wagtmans slechts een schamele pleister op dc wonde; maar nog met eerder was deze prijs zo uit volledig medeleven geschonken als vandaag. Het was dezelfde Wagtmans, die tijdens de tweede etappe bij Nuenen het gat had geslagen voor de onvergetelijke finish der „Grote Vier" in Valkenswaard; die daags daarna in de bergen rond Slenaken de be slissende slag van „Klein Zwitserland" nad geforceerd; die eergisteren ook in het wijde land van de „Zelfkant" met moed *),unde voor een etappe-zege had ge- Dezel£de Wagtmans, met een nog even dapper ondanks alle tegen- uan' d„P vanmjddag over de smalle wegen Gr0othandelsgeboeuw?tSeanmeest1IfanItashU-t sche en opwindende carrousel die ooit een wieier- en auto-karavaan heeft gereden dwars door de met nietige mensenkinde ren tientallen meters hoog bezette beton nen reuzen-mammouth na een snelle tocht door Rotterdam-West en Schiedam naar het „glazen" Westland. waagden op de grens van Schevcningen twee zwarte shirts met één rode bijloper de eerste ont- snaDDing' de Amsterdammers Donker en Smits met de Duitser Preiskeit die, als hij geen pech heeft, bij elke ontsnapping in het eerste gelid is te vinden. Het drie tal ging snel door de buitenwijken van Den Haag (waar Preiskeit 'n premie won) en Voorburg, passeerde Leidschendam en Voorschoten reeds met 2 minuten voor sprong, koerste de vlakke Haarlemmer meerpolder in en liep daar tot.... 4 minu ten uit! Toen i .spronS Wagtmans weg, als door a apuU Kcschoten. Jef Janssen en _.n f1"®" zogen zich aan zijn wiel. Was het tempo, dat Wouter dicteerde, dat zowel de Limburgse vete raan als de jonge Haarlemmer zich schie- Uik in de veilige beschutting (tegen de uit een grauwe betrokken lucht met harde vlagen bollende wind) van het peloton terugtrokken. Zes kilometer voorbij Nieuw Vennep had Wagtmans langs de Hoofdvaart reeds 1 minuut en 50 seconden voorsprong. Niet verwonderlijk voor wie hem zag voortijlen: soepele lichte zit, verre gestrekte hang over het stuur, ver bijsterende rapheid en regelmaat waar mee het kleine verzet werd rond gepe- daleerd. Drie urerT na de start zag de karavaan de zee: in Zandvoort (116 km) waar op de Boulevard hier en daar wat vroege gasten, schuchter in de zilte wind de ravitaillering plaats vonden. De oranje trui sprong daar weg; broer Nico en Faan hof gingen met Wim van Est mee en Voor ting en Bakker moesten hun positie ver dedigen, terwijl van Wagtmans' ploeg de gele shirts van Gelissen en Stevens als af- stoppers fungeerden. Wéér was Hein van Breenen hier te laat, zat hij met ploegge noot Witteveen en met Van Osta en Van "i de twede groep. Maar in de klim- ,e duinen kwam het hele peloton weer wT„eJl j waarna via Overveen en drukke Haarlem voor de tweede f n emste,de en Hoofddorp werd gekoerst Opnieuw langs de „zelfkant" van de Bollenstreek rijdend, ging Wagtmans V/2 minuut voor de grote groep voorbij ivele tientallen Duitse en Belgische auto toeristen, terwijl Donker en Smits, met Preiskeit voortdurend als wielzuiger, daar 4 Vi minuut op het peloton voor lagen. Dc zwaar over het vlakke Haarlemmer- meerland bulderende wind vertraagde het tempo van de grote groep tot 30 km. p. u„ maar Wagtmans minderde niet. En bij het verlaten van deze polder had Wagtmans in het dorpje Leimuidcn (152 km.) de drie koplopers ingehaald, een prachtige presta tie, waarna dc vice met 3 '/j minuut winst verder gingen. Drie-cn-halve minuut winst voor Wagtmans Sn c.eu solo van 60 kilome ters; en toen ging hij bovendien dóór, met bravour de kop trekkend van het groejjje, waarvan Appie Donker wegens kramp in Alphen a. d. Rijn terug viel naar het pe loton. Bodegraven verlustigde zich aan een zware jacht, die zeven cracks daar inzet ten: Wim van Est met zijn voortaan on afscheidelijke adjudant broer-Nico, die samen met Gerrit Voorting het kopwerk deden. Schulte had de rollen ditmaal eens omgedraaid, bepaalde zich tot een verdedigende houding tussen de wielen, samen met Müller en de Belgen Sorge loos en Borgmans, waar later ook Van Elderen (vandaag Schulte's sterkste helper), Bakker, Witteveen en Pascal bij kwamen. Woerden zag een nieuwe jacht cn wéér Van Est en Voorting op kop; daar was het ook, na 184 kw, dat Smits en Preis keit werden ingelopen. Maar waar was Wagtmans gebléven? Opnieuw was, kort voor Woerden, de taaie Tour-stunter weggevlucht voor een nieuwe solo, een nieuw eenzaam avontuur, riskant maar rijk van allure en met een hart nog boordevol moed en macht. In de zich aaneen rijgende bochten rond Linschoten kon Wagtmans recht vóóruit zien om zijn achtervolgers te zoe ken; maar steeds was de horizon „leeg" en zo laadde elke kronkeling van het wegdek de eenzame vluchter met méér zelfvertrouwen om in snelle en soepele pedaaltred door te gaan: opnieuw 2 min. winst bij het inrijden van de schilder achtige Nedereindseweg, 3 minuten bij het verlaten er van. De karavaan reed daar door een „onbekend" stuk Neder land; de smalle binnenweg van Heeswijk over Jutphaas naar Houten, dwars door het stille en rustige, bijna vergeten wei- denland van de boomrijke Lekpolders bezuiden Utrecht, dromerige maar weel derige landouwen van een schilderach tige intimiteit, waarin verscholen boer derijen met tienmaal meer koeien dan mensen nauwelijks voor het rumoer van de karavaan bereikbaar bleken; een vre dig dommelend wereldje apart, waarin over de dichte bomen-barrieres heen de aan de rechterhand hoog ten hemel wij zende televisie-zendmast van Lopik slechts een zeer verre herinnering opriep aan de moderne techniek van deze twintigste eeuw. Dit was geen decor voor een slag. Maar anders werd het, toen bij Jutphaas het AmsterdamRijn-kanaal gepasseerd en later ook Houten voorbij was. In het plots weer wijde land joeg de groep over de grote weg achter de vluchteling aan. Want altijd nog had Wagtmans 3 minuten en 20 seconden winst. Bij Schalkwijk ging, bij het opdraaien van de hoge Lek dijk. waar tegen de straffe wind geen aanval. Het oude recept. Maar ook nu had hij er geen baat bij. Opnieuw werd duidelijk, dat deze Ronde van Nederland 1954 tussen Schulte-alléén aan de ene en de drie grote Tour-cracks aan de andere kant gaat. Met een rustig meegaande Schulte in hun wiel hadden Van Est en Voorting vandaag met hun jacht op Wagtmans nog niet bijzonder veel haast gemaakt. Maar Schulte werd éérder dan de oranje trui en de bruine kopman door de driestheid van Wagtmans' volharding bedreigd. En dus moest de Bosschenaar zijn rol van de vorige dagen opnieuw ter hand nemen: de rol van de aanval. En prompt herhaalden ook Van Est cn Voorting hun tactiek, waarmee zij in die afgelopen dagen van Schulte's aanvallen zo veel profijt hadden getrokken: de tactiek der verdediging, rustig aan Schulte's wiel meegaan en dc kans afwachten om op de eindstreep de slag in hün voordeel te beslissen. Schulte verbeet dat vandaag opnieuw. Met zware demarrages over de dijken zig-zaggend zocht hij opnieuw een gat. Maar weer hij laveerde, laveerden ook Van Est en Voorting; en bovendien waren er nog de gele truien van Wagt- man's ploeggenoten, die steeds weer naar de kop van het peloton drongen en dan onmiddellijk het tempo drukten. Des- ondanks was het geweld, waarmee Schulte de hoofdgroep voortsleurde zo groot, dat Wagtmans' voorsprong gelei delijk slonk. Bij Wijk bij Duurstede (230 km), waar de drie gigantische sluis- torens heel het landschap over vele kilo meters beheersen nam de vandaag opmerkelijk sterk rijdende Van Elderen de aanval van „baas" Schulte over, was de voorsprong van Wagtmans al met meer dan de helft tot 1 minuut 30 secon den verminderd. En toen begon dan door het in zon licht badende, bosrijke land van Ooste lijk Utrecht, dat reeds de sfeer van het naderende* toeristen-seizoen ademde, de voor Wagtmans fnuikende slot-achtervol- gmg. De dappere Bredanaar kón voor het hem op elke kilometer omringende na tuurschoon geen oog hebben; hij moest rekenen, in halve minuten, later in seconden. Maar hij behield zijn allure en zijn stijl, zijn snelle pedaaltred en zijn lichte zit, zijn jongensachtige zelf verzekerdheid en zijn flair ongebroken door Cothcn, had in Doorn (240 km., nog 17 km. voor de boeg) nog altijd 1 minuut en 50 seconden, had daar dus nog 20 sec. gewonnen! Maar bü Driebergen kwam de „man met de hamer".En in Zeist zat Wagt mans al steendood. Over een lengte van nauwelijks 7 kilometers had hij alles verloren: zijn flair en zijn zit, zijn allure en zijn stijl, zijn tred en.... zijn voor sprong! Er restten na Zeist nog maar 8 kilometers; doch alles wat Wagtmans nog kon, was worstelen en stampen. Hij kreeg de pedalen bijna niet meer rond, zat vol komen machteloos en gelaten de komst van het peloton af te wachten. Met de overwinning in zicht (en wélk een overwinning!), met nog nauwelijks 6 kilometertjes te rijden, liet Wagtmans, een heel klein mannetje nu, zich bij Bunnik triest en moedeloos inlopen. Hij had al zijn laatste reserves nodig om zich nog te handhaven in dat peloton, waar Schulte, die er ook tussen Wijk bij Duur stede en Zeist voortdurend aan getrok ken had en die bij Bunnik zijn doel be reikt had, zich op slag door Van Est en Voorting van de kop moest laten ver dringen. Noch voor Van Est noch voor Voorting echter de sprint in het Stadion te Utrecht, waar temidden van een overweldigende belangstelling een perfecte aankomst was drama na eenzaam avontuur het spelen van het.... Wilhelmus een triomfantelijke rondgang reed en waar Schulte en de op een lekke band ein digende Voorting met ettelijke lengten werden verslagen, terwijl Van Est zijn oranje trui op de zevende plaats bracht en Wagtmans midden in de groep ein digde. Wagtmans' poging om de vierde plaats op Haan terug te veroveren, was dus mislukt. Erger: omdat hij in zijn eerste solo-vlucht bij Heemstede over de geslo ten spoorwegbomen was geklauterd, leg den de wedstrijdcommissarissen hem een tijdboete van 30 seconden op! En daar door daalde hij zelfs van de vijfde naar de zevende plaats, achter Faanhof en Nico van Est nu ook Schulte daarentegen veroverde met de tijdbonificatie van een halve minuut het uitzicht op de tweede plaats van Voor ting, die stellig in de tijdrit, waarin Schulte sterker dan Voorting is ernstig bedreigd zal worden. Maar zó hard had Schulte tij'dens zijn jacht aan het peloton gesleurd, dat in de achterhoede wederom bosjes slachtoffers waren gevallen: Pay mans, Dekkers, Schellingerhoudt en Brinkman met vijf anderen op 7 minuten, La Grouw en Plantaz op 11 en Fooy en Baas op 13 minuten, terwijl bovendien de Amsterdammers Smits en Donker zware tol betaalden voor hun ontsnap ping en de strijd staakten, evenals hun ploeggenoot Donker, de jonge Duitse klimmer Reitz en vier van de vijf over gebleven Luxemburgers: Gelhausen, Kir chen, Kemp en Hein. zodat voor de laat ste etappe, de tijdrit van Zondag, het peloton van 56 tot 44 man gereduceerd werd. De uitslag van deze etappe van Rotterdam naar Utrecht over 257 kilometer, luidde: 1. Koch 6.43.55 met bonificatie 6.42.55; 2. Schulte 6.43.55 met bonificatie 6.43.25; 3. Voor ting 6.43.55; 4. Preiskeit z.t.; 5. Pascal z.t.6. Stevens z.t.; 7. Wim van Est z.t. 8. Witteveen z.t.z.t.; 9. Haan z.t. 10. Faanhof 6.43.55: 11. Ge- lissen z.t.; 12. Van Roon z.t.; 13. Bakker z.t.; 14. Guns z.t. 15. Van Elderen z.t.; 16. Maenen z.t.; 17. Otte z.t.; 18. Peter Schulte z.t.; 19. Nico van Est z.t.; 20. Borghmans z.t.; 21. Van Oers z.t.; 22. Plas z.t. 23. ex aequo: Wagtmans, Lambrichs, Jans sen, Van Breenen, Willekes, Gielen. Sorgeloos Schmidt allen zelfde tijd als Faanhof 6.43.55.' 31. Mueller 6.45.26; 32. Schwarzenberg 6 50 49* 33. Van Sambeek z.t.; 34. Van Osta z.t. 35* pay- mans z.t.; 36 Van As z.t.; 37. Schelling4rhout z.t.; 38. Dekkers z.t.; 39. Gijbels z.t.; 40 Brink man z.t.; 41. La Grouw 6.54.25; 42. Plantaz 7t 43. Fooy 7.14.24; 44. Paas z.t. Z Z,t" Het ploegenklassement van de zesde etaDne luidt: 1. Nederland B (Koch, StevensGeSSS® i 1 20.42; 16. Brinkman 1.21.15; 17. Müller 1.21.39; 18. Janssen 1.21.40; 19. Guns 1.23.04; 20. Van Oers 1.23 05; 21. Witteveen 1.23.24; 29. Stevens 1.23.40; 23. Pascal 1.23.44; 24. Van Roon 1.23.50; 25 Baas 1.23.59; 26. Van Breenen 1.24.00; 27. Paymans 1.24.02; 28. Gijbels 1.24.07; 29 Preis keit 1.24.32. 30. Gelissen 1.24.41; 3i. Schwarzenberg 1.24.54; 32. Schellingerhout 1.24.59; 33. Van Sambeek 1.26.19; 34 Peter Schulte 1 27.21; 35. Dekkers 1.28.12; 36. Van As 1.28.19; 37. Koch 1.28.31; 38. La Grouw 1.28.32; 39. Willekes 1.28.38; 40. Van Osta 1.29.37; 41. Van Elderen1 30 05; 42. Fooij 1.31.20; 43. Otte 1.32.18; 44. Plantaz 1.33.57. Het ploegenklassement van deze zevende en laatste etappe luidde: 1. Nederland C (Wim van Est, Nico van Est en Maenen) 3.48.41; 2. Neder land D (Voorting, Haan en Bakker) 3.53.32; 3. Be]gië (Plas, Sorgeloos en Borgmans) 3.59 06; 4 Nederland B (Wagtmans. Lambrichs en Brink man) 3.59.23; 5. Nederland A (Schulte, Paas en Dekkers) 4.05.28; 0. Duitsland (Müller, Preis keit en Schwarzenberg) 4.11.05; 7. Nederland E (Witteveen, Van Breenen en Lagrouw) 4.15.56. Het eindklassement van dc Ronde van Nederland luidt: 1. Wim van Est (Ned. C) 32.17.56; 2. Gerrit Schulte (Ned. A) 32.22.45; 3. Gerrit Voorting (Ned. D) 32.22.56; 4. Nico van Est (Ned. C) 32 27.27 5. Piet Haan (Ned. D) 32.28.47; 6. Wout Wagtmans (Ned. B) 32.29.47. 7. Faanhof (Ned- C) 32.31.56; 8. Bakkei (Ned D) 32.32.47; 9. Gielen (België) 32.33.34; 10. Borgmans (België) 32.33.41; 11. Lam brichs (Ned. B) 32.34.38; 12. Sorgeloos (Bel gië) 32.37.12; 13. Plas (België) 32-37.29; 14. Van Oers (Ned. C) 32.37.42; 15. Maenen (Ned. C) 32.38.06; 16. Janssen (Ned. C) 32.39. 41; 17. Stevens (Ned B) 32.42.49; 18- Müller (Duitsland) 32.45.36. 19. Van Breenen (Ned. E) 32.48.07; 20. Van Roon (Ned D) 32.54.11; 21. Paymans (Ned. B) 32-57.27; 22. Gelissen (Ned.) B 33.01.13; 23. Schwarzenberg (Duitsl.) 33.04.12; 24. Guns (Ned. C) 33.05.10; 25. Schmit (Luxem burg) 33.05.47; 26. Brinkman (Ned. B) 33.10. 05; 27. Witteveen (Ned. E) 33-12.43 28. Pe ter Schulte (Duitsl.) 33.14.21. 29. Koch (Ned. B) 33.14.34; 30. Plantaz (Ned. A) 33.19.01; 31. Van As (Ned. D) 33.22- 31; 32. Otte (Duitsland) 33.22.44; 33. Pascal (België) 33.28.13; 34. Schellingerhoudt (Ned. D) 33.28.51; 35. Van Osta (Ned- A) 33.32.07; 36. Willekes (Ned. E) 33.33.21; 37. Gijbels (België) 33.36.35; 38. La Grouw (Ned. E) 33. 42.52; 40. Preiskeit (Duitsland) 33.50.14; 41. Van Elderen (Ned. A) 33.56.49; 42. Paas (Ned A) 34.02.46; 43. Van Sambeek (Ned. D) 34.06.34; 44. Fooij (Ned. A) 34.19-56. Het totaal ploegenklassement van de Ronde van Nederland luidt: 1. Nederland C 97.13.38, 2. Nederland D 97.24.30, 3. België 97.38.56. 4. Nederland B 97.40.55; 5- Duits land 98.32.37, 6. Nederland A 98.33.34, Nederland E 98.56.14. Luxemburg met nog slechts 1 renner niet meer in ploegen klassement geplaatst. (Advertentie) georganiseerd. Voor niémand die sprint ao.io.45; 2. Nederland oTvoortmg'hSTvÓV dan voor de jonge Noppie Koch, die de 5??"U?°'!i'45A.3- Nederland c (Wim vati Est inrit van dit Stadiop beter kent dan wie ook. Met een enorme sprong wierp de Utrechtenaar zich door de poort naar de betonbaan, waar hij in een halve ronde voor eigen publiek de sprint van zijn ir*sr,r,»w '„-r (Wim van Est Faanhof, Guns) z.t.; 4. Duitsland (Preiskeit r z\ j°' Belgiö (Pascal. Borgmans Plas) z.t. 6. Nederland E (Witteveen, Van Bree- "Gn» nG, cs). Nederland A (Schulte, Van Elderen, Van Osta) 20.13.09. De Luxemburgse ploeg is niet meer in het bescherming meer was, Schulte in de leven cn later met de bloemen cn onder éé^ïuxèmburger "schmiuT °!"dat "?g- maar in de strijd is. De eerste etappe van de wegwedstrijd Varschau—Berlijn—Praag werd gewon- ïen door de Pool Wilozewski, die over 150 km Warschau was startplaats een tijd noteerde van 2 uur 30 minuten 28 sec.. Klabinsky, de in Frankrijk woon achtige Pool, werd tweede en de Tsjech Nachtigal derde. Daan de Groot (Neder land) wist zich als zevende te klasseren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3