Hartstochtelijk beroep van Zuid-Koreaan te Genève Dreiging van rode satellietstaat van Dien bleef uit Bestorming Phoe Bien N ed. regering wenst twee fondsen voor hulp aan vluchtelingen Conferentie over Indo-China op komst WEER EEN VELSER-AFFAIRE Verliezen te zwaar of is het fort rPnderhandelingsobject"? Pjoen Tai geselde het communisme op zeer gevoelige wijze K£f,;3.kam» Dinsdag 4 Mei 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DULLES TERUG NAAR DE V.S. Voorstel gisteren overhandigd aan Raad van Europa en zijn ledenstaten Jaapje Klerk verdronk Vietminh aanvaardde uitnodiging van Rusland en China Pjoen Joeng Tai: „Verpletter de kop van de python" Nar Tii Dan weer getrouwd Vrijgelaten Hongaarse bisschop Opsporingsambtenaar voor de rechter Voor elke dode houtduif drie kwartjes De verkiezingen in Turkije Aarde beefde weer in Griekenland De grenskwestie te Baarle WEERBERICHT Na onderhoud met Italiaanse premier over Triest Lijkje gevonden in Buiten Spaarne te Haarlem Nog steeds onder politietoezicht OVERHEIDSGEBOUWEN VLAGGEN OP 5 MEI Dulles ill moeilijke positie Noord-Korea uitgemergeld Premieregeling voor jachtacte- houders Geen uitwisseling van gewonden Regeringspartij behaalt overweldigende meerderheid Overleg tussen cle regeringen N De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele verspreid op tredende buien. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk uit uiteenlopende richtingen, later Noord-Westelijk. Weinig verandering in tem peratuur. Woensdag 5 Mei: Zon op 5.04 uur, onder 20.10 uur. Maan op 6.27 uur, onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dodenherdenking en Bevrijdingsdag Op de vooravond van de Bevj'ijdings- dag herdenken wij alle Nederlanders, die tengevolge van de tweede wereld oorlog het leven verloren, maar toen bijzonder die Nederlanders, die in een ondergrondse, maar eerlijke strijd tegen de wrede bezetter vaak op gruwelijke wijze de dood vonden. Het zijn er velen, zeer velen. Wij gedenken hen in eerbied en dankbaarheid. De namen van ieder afzonderlijk zullen in vergetelheid gera ken, maar de heldhaftigheid van allen tezamen zal een roemrijke bladzijde in Nederlands geschiedenis blijven. Ten eeuwigen dage. De Bevrijdingsdag wordt niet meer, tenminste voorlopig niet meer- als een nationale feestdag gevierd. We mogen het betreuren, want het was een van de grote dagen in het leven van de thans levende Nederlanders. Het is ook een dag, welke zijn sporen heeft nagelaten. Vijf jaren lang hadden wij in een on menselijke slavernij geleefd, onderdrukt en uitgebuit door Duitse barbarenhor- den. Bevrijdingsdag betekende her nieuwde vrijheid. En thans, negen jaar later, leven we nog steeds volop in vrij heid. Er is nog iets meer. In de vijf jaar van onderdrukking hadden we geleerd wat vrijheid betekent en waard is. Vóór 10 Mei 1940 wisten we het nauwelijks; we waren zo aan de vrijheid gewend, dat we geloofden, dat het in de wereld werkelijk niet anders kon. Onze soldaten hebben toen gevochten en heldhaftig gevochten voor de vrij heid. Maar nóch militair nóch geestelijk waren we toen voor de strijd voorbe reid. De ervaring heeft ons wijzer ge maakt. We beseffen thans terdege, dat onze vrijheid opnieuw wordt bedreigd. Maar nu zijn we ook bereid om offers te brengen, in de allernauwste samen werking, bijna in een eenheid met grote en kleine bondgenoten, om de bedreiging van onze vrijheid te weerstaan. En te zamen zijn we, met een bijna boven menselijke krachtsinspanning, zó sterk, dat het hopeloos is ons aan te vallen. Dat is de grote winst, welke we op 5 Mei kunnen, mogen en moeten vieren. Arbeidend die dag ongetwijfeld; maar met de feestelijke zekerheid- dat we vrij zijn en in staat en bereid om die vrij heid tegen wie ook te verdedigen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, is gisteren uit Milaan, waar hjj met de Italiaanse premier Scelba een onderhoud had, dat voorname lijk de kwestie-Triest ten doel had, weer naar de Verenigde Staten vertrokken. Over de conferentie te Genève zei hij gis teren, toen hy te Genève zijn plaatsver vanger ter eonfercntie, Walter Bedell Smith, aan de andere leden der Ameri kaanse conferentie voorstelde: „Ik ben pessimistisch noch optimistisch over de kans van slagen der conferentie", hetgeen in ieder geval diplomatiek uitgedrukt is. In een communiqué, dat te Milaan na het onderhoud Dulles-Scelba werd uit gegeven, werd nogal vaag slechts verklaard, dat kwesties van wederzijds belang werden besproken met het doel de vrede en de veiligheid te versterken en verdere internationale samenwerking na te streven. In Genève nam men echter aan, dat de kwestie-Triest vrijwel geregeld zou zijn. Op besloten bijeenkomsten te Londen zou reeds bepaald zijn, dat het gebied, dat Triest en omgeving omvat, tussen Italië en Joegoslavië verdeeld zou worden. De grens tussen de beide zones zou in zeer ge ringe mate ten gunste van Joegoslavië worden gewijzigd, waardoor enkele thans in de Italiaanse zóne gelegen dorpen in de Joegoslavische sector zouden komen te liggen, terwijl Joegoslavië speciale rechten zou krijgen in de in de Italiaanse zóne gelegen havens Skedanj en Zavlje. (Van onze Haagse, redactie) De Nederlandse regering wenst, dat er twee internationale fondsen worden gesticht via welke Europese vluchtelingen, die bijzonder moeilijk of niet in het arbeidsproces kuilden worden ingeschakeld, kunnen worden geholpen. Ilct gaat hier om Europese vluchtelingen, waar ook ter wereld, die wegens ouderdom, ziekte of andere bijzondere omstandigheden, geen kans krijgen zich in een der ^migratielanden een nieuw bestaan op te houwen. Een memorandum, waarin liet voorstel lot stichting van dc fondsen is neergelegd is gisteren overhandigd aan dc secretaris-generaal van de Kaad van Europa en tegelijkertijd aan dc regeringen van de ledenstaten. De Nederlandse regering hoopt, dat het voorstel zal worden geplaatst op de agenda van liet ministerscomité, dat op 18 en 19 Mei a.o. vergadert. Het internationale vluchtelingenvraag stuk is nog allerminst opgelost, zo conclu deert de regering. Hoewel veel goed werk is verzet de Duitse Bondsrepu bliek heeft millioenen vluchtelingen ge huisvest en in het arbeidsproces opgeno men, terwijl de I.R.O. anderhalf millioen personen aan een definitieve bestemming heeft geholpen blijven nog honderddui zenden van hen geheel afhankelijk van internationale hulp in Europa. Onder hen zijn ongeveer 10.000 zieken, onvolwaardi- gen, ouden van dagen, enz., die blijvend zullen moeten worden verzorgd in inrich tingen en tehuizen. De kosten van hun verzorging worden gemiddeld op 500 dol lar per hoofd geschat. Om deze personen een onderdak te be zorgen stelt de Nederlandse regering voor, dat de Europese landen terstond een fonds van vflf millioen dollar bijeenbrengen. Dat zal een som a fonds perdu moeten zijn. De Nederlandse regering is bereid als haar aandeel in deze gemeenschappelijke zaak 4 pet voor haar rekening te nemen en nog in de loop van dit jaar behoudens gocd- Een Haarlemse agent van politie zag vanmorgen om kwart over vijf in liet Zuider Buiten Spaarne bij de Buitenrust- brug een lijkje drijven. Het bleek liet lichaampje te zijn van Jaapje Klerk, het 4!4-jarige jongetje, dat sedert Eerste Paasdag werd vermist en van wie werd vermoed, dat het was ontvoerd. „\V anneer men zich verdedigt legen een python, die poogt U dood te drukken, is de enige afdoende verdediging de kop van het ondier tc verpletteren en niet te pogen liet in bedwang te houden door het hij zijn staart tc grijpen en daaraan te trekken". Deze felle woorden slingerde gisterenmiddag dc Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken de Geneefse zaal in, tijdens de zesde voltallige openbare bijeenkomst van de conferentie, die drie uur duurde, dc langste zitting tot nu toe. Pjoen Joeng Tai, dc Zuid-Koreaan, had geen goed woord over voor cle Noordkoreaanse voorstellen tot beëindiging van liet Koreaanse conflict, en noemde deze onaanvaardbaar. De vertegenwoordiger van Noord-Korea, geucraal Nam II, kwam deze middag ook aan liet woord, terwijl verder de communistische Chinese premier en minister van buitenlandse zaken, Tsjou En Lai en dc Griekse gedelegeerde hun zienswijzen uiteenzetten. Iii haar woriins in Heliopolis, tie oude Egyptische stad. in de nabijheid van Caïro gelegen, is gisteren ex-koningin Narriman gehuwd met dr Nakib. Narriman, de„ fchtgenote van de verbannen Egyptische koning Faroek is thans twintig jaar oud. Dr Nakib telt' 27 jaar en is de zoon van dr Ahmed el Nakib, de vroegere directeur van het zie kenhuis te Alexandrië. Kort geleden is de vader van de bruidegom, die een van Faroek's lijfartsen was, door het nieuwe Egyptische regiem tot vijftien jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens corruptie. De Hongaarse bisschop Pétery, die in Maart van dit jaar uit de gevangenis werd vrijgelaten, bevindt zich nog steeds onder toezicht van de politie. Hij heeft zijn ambtsbezigheden nog niet kunnen hervat ten. De herderlijke brieven, die tot dusver zijn verschenen, werden ondertekend door de wij-bisschop en tevens vicaris-generaal mgr Vince Kovacs. Mgr Pétery is bisschop van Vacs. Hij heeft ruim een jaar ge vangen gezeten. Op Woensdag 5 Mei a.s. zal van alle overheidsgebouwen de vlag worden uitge stoken. Verwacht wordt, dat vele particu lieren dit voorbeeld zullen volgen. De besprekingen te Genève over de toestand in Korea worden op het ogen blik overschaduwd door de gebeurtenis sen in Indo-China, De Russische onder minister van Buitenlandse Zaken, Gro- myko en dc Franse minister van Buiten landse Zaken, Bidault, welke laatste na mens de Westelijke Grote Drie optrad, waren' het er over eens geworden, (lat besprekingen over de toestand in Indo- China zo spoedig mogelijk zouden moeten beginnen. De Vietnamese regering is infniddels uitgenodigd door de Westelijken om een delegatie naar Genève te sturen, terwijl China en Sovjet-Rusland vertegenwoor digers van de Vietminh, de opstandelin gen in Vietnam eenzelfde invitatie heb ben toekomen. vn het. Volkenbondspaleis zijn reeds 'zondermidingen ^troffen om in een a£- te huisvestena?}-.deze nieuwe conferentie ken over d?' .?e,rlK is daarb" gespro- kante ovale „7°*»™» ™nde. vier- tenslottn is men ÏÏLln('3er? tafels* maar officiële Chinese aeleralies bruik van hun eigen taal ter conferentie zullen aandringen. enue De delegatie van de Vietminh, die reeds al op weg is naar Genève en' daar vermoedelijk vandaag zal arriveren, staat onder leiding van Pham Van Dong, pre mier in do regering van Ho Tsji Minh, de leider van de opstandelingen. Men verwacht dat de besprekingen over Indo-China reeds Donderdag a.s. zullen kunnen beginnen. Correspondenten in Genève hebben thans de indruk, een week nadat de Ge neefse besprekingen begonnen zijn, dat het. iedere dag duidelijker wordt, aai Indo-China de hoofdschotel zal gaan vormen. Bovendien, zo merkt men op, werd de sfeer van de conferentie verle- Voor de bijzondere strafkamer van de Haarlemse rechtbank hebben gisteren twee opsporingsambtenaren van politie, de 47-jarige C. N v. d. V. en de 48-jarige H. H. H„ beiden uit Velsen, terecht ge staan. Zij werden er van verdacht ..kort na de oorlog, omstreeks Augustus 1945 van een politiek delinquent uit Velsen, (de nu 41-jarige slager J. V.) goederen, in hoofdzaak levensmiddelen, in ontvangst genomen te hebben in ruil waarvoor zij er voor zouden zorgen, dat de rechtszaak tegen V. spoedig voor zou komen." Tevens werden zij er van verdacht tij dens het voorarrest van V. goederen in ontvangst genomen te hebben, waar tegenover zij aan V. weer bepaalde faci liteiten verleend zouden hebben. De verdachten ontkenden tijdens de ondervraging door de president van de rechtbank, mr J. P. Petersen, dat zij in ruil voor enkele in die tijd schaarse levens- en genotmiddelen, bepaalde gunsten hadden verleend aan de delin quent, die wegens zijn houding in de V., die hierna als getuige verscheen beweerde echter, dat dit juist wel hit geval was geweest. De verdachten waren als bewakers in het kamp aangesteld cn daar V. de beide politiemannen kende was hij met hen in contact getreden' Over dit contact gaf V. vervolgens uit voerige inlichtingen. De officier van Justitie, mr J. h. Overbeek, heeft tenslotte wegens gebrek aan bewijs vrijspraak geëist. De verdediger van H., mr J. H. Eke- ring, meende in zijn pleidooi, dat zijn cliënt de dupe was geworden van een gevecht op hoog niveau, een rancune- strijd tussen hooggeplaatste autoriteiten. Daarbij kwam nog, aldus pleiter, dat H. reeds drie jaar zijn functie als politie ambtenaar niet mag vervullen en dus reeds langdurig gestraft is voor zijn on voorzichtige domheid. Uitspraak 17 Mei. den week sterk beïnvloed door de na werking van de daaraan voorafgegane reis van Dulles naar Londen en Parijs, in verband met zjjn plan voor een „ver enigde actie" in Azië. Nu Dulles, slechts een week na de opening van de confe rentie en vlak voor het begin van de uiterst belangrijke besprekingen over Indo-China, naar Washington is terug gekeerd. beweert men, dat. Dulles geen hoop meer had met zijn Azië-politiek nog iets op de conferentie te kunnen be reiken. Dat hij „als een ontmoedigd man" naar huis zou zijn gegaan, wordt in verant woordelijke Geneefse kringen echter als sterk overdreven beschouwd. Het 'tan, zo merkt men op, natuurlijk niet worden ontkend, dat Dulles in een uiterst moei lijke positie verkeert, omdat de Ameri kaanse senaat 'n standpunt inneemt, dat door de Amerikaanse regering eenvoudig niet verwezenlijkt kan worden. De vergadering, die om drie uur 's mid dags aanving, stond onder voorzitterschap van Anthony Eden, de Britse minister van buitenlandse zaken en de Zuidkoreaanse vertegenwoordiger, die als eerste spreker het woord voerde, verklaarde, „dat hij ongeduldig werd wegens de", zoals hij het noemde, „halve maatregelen die de Ver enigde Staten namen om tot de vorming van een verdedigend anti-communistisch blok in Azië te komen". Op drie punten verwierp de Zuidkore aanse gedelegeerde het Noordkoreaanse voorstel. 1. Het plan voor een pan-Koreaanse commissie, samengesteld uit een gelijk aantal Noord- en Zuid-Koreanen, had Zijn instemming niet. „Ik verzet mij tegen een dergelijke coalitie", zo zei hij, „want door dergelijke coalities zijn Polen, Tsjecho- slowakije, Roemenië en andere communis tische satellietlanden als vrije staten ver dwenen. 2. Het Noordkoreaanse voorstel gaat stilzwijgend voorbij aan de Verenigde Naties. 3. Het plan voorziet in de tussenkomst van bepaalde belanghebbende buitenlandse mogendheden. Dit betekent klaarblijkelijk, dat de communisten de Verenigde Naties willen vervangen door een internationaal lichaam volgens eigen keus. Hij deed een beroep op de Noord-Korea- nen. Wanneer dezen te kennen zouden geven in de vrije wereld te willen leven, zou Zuid-Korea hun daarbij alle mogelijke hulp verlenen. Hij geselde vervolgens het communis tische optreden in Noord-Korea. De sou- vcreiniteit van Noord-Korea is volkomen te niet gedaan en elke Noord-Koreaan, die een belangrijke positie bekleedt, heeft een communistisch-Chincse raadgever naast zich, vervolgde Pjoen Joeng Tai, die ver der opmerkte, dat de Chinese communisten Noord-Korea uitmergelen, zodat een mil lioen Chinese soldaten van de Noord koreaanse bodem kunnen leven. Ruim vier millioen Noord-Koreanen zijn naar het Zuiden gevlucht, aldus besloot hü zijn rede en grote aantallen Noord-Koreancn wor den weggevoerd uit hun land, terwijl hun plaatsen worden ingenomen door boeren uit het rode China. Nadat generaal Nam I, de Noordkore aanse minister van buitenlandse zaken, wederom opnieuw had aangedrongen op het vormen van een pan-Koreaanse com missie ter voorbereidingen van verkiezin gen in geheel Korea, was het woord aan de Chinese premier, Tsjou En Lai. „China is bereid zich met andere lan den te verplichten tot niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden in Korea", was een met gemengde gevoe lens aangehoorde verklaring. Verder be pleitte hij een gelijktijdig wegtrekken van alle buitenlandse troepen uit Korea. Tot slot sprak de Griekse gedelegeerde nog een rede uit, die kort en krachtig in hield, dat de Koreaanse voorstellen zelfs niet ernstig overwogen verdienden te wor den. keuring van het parlement te storten in het Noodfonds van de Hoge Commissa ris voor de vluchtelingen. Daarnaast vertoeven in Europa nog enige honderdduizenden statenloze vluch telingen, die wel in staat zijn te werken. Emigratie biedt voor hen echter weinig vooruitzicht, omdat zij, hetzij door onvol doende vakbekwaamheid, hetzij door de aanwezigheid van een of meer niet voor arbeid geschikte gezinsleden, door de over zeese landen worden geweigerd. Zij moe ten in Europa aan de slag worden gehol pen. De ervaring heeft geleerd, dat hun assimilatie in het economische leven van het land waarin zij zich bevinden, niet kan worden overgelaten aan het automa tisme van vraag en aanbod op de arbeids markt. Voor het overwinnen van de han dicap, waaronder deze vluchtelingen moe ten beginnen, zijn bijzondere maatregelen nodig. Daarom stelt dc regering voor, dat dc Europese landen een londs ter waarde van twaalf millioen dollar bijeenbrengen, waaruit crediclcn kunnen worden ver leend voor het blijvend inschakelen van eze vluchtelingen in het arbeidsproces. Deze som zal in de loop van vijf jaar ter beschikking moeten worden gesteld. De aanwezigheid van dit kapitaal zal yeJfj. grotere bedragen in de betrokken landen kunnen mobiliseren. De ervarin gen, opgedaan met de voor dit doe] ver- rtnnr" a?n„het Vluchtelingencomité door de Ford Foundation verstrekte 2,9 vlmnaLt irr' toncn aan' dat dit 'n reële S)nins-,!?" Een additioneel be- hrafht'3" ,m ocn dollar is bijeenge bracht voor de projecten, welke me* be- De L3nridfeJ'grant" waren begonnen. De Nederlandse regering heeft gemeend met dit initiatief, waarvan zij hoopt, dat het weerklank zal vinden tij de andere Europese regeringen, te moeten komen vanwege de belangstelling, welke H. M. Koningin Juliana steeds voor het vluchte- hngenprobleem aan de dag heeft geleed en vanwege de internationale solidariteit ondervonden bij de stormramp van verD- den jaar. r Het ministerie van Landbouw beeft in overleg met de Stichting voor de Land bouw een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden een einde te maken aan d* ernstige schade, die de houtduiven aan de landbouw in ons land toebrengen. Hierbij is uitgegaan van de overweging dat de bestrijding met gifstoffen zoveel 'mogeliik moet worden vermeden vanwege de geva ren, die hieraan voor andere dieren zijn verbonden. Voortaan zal getracht wor den de overvloedige houtduivenstand te beperken door het geven van een premie op de jacht op houtduiven. Op iedere gedode houtduif zal een pre mie van 0.75 worden verstrekt. Om deze premie te ontvangen moeten de houders van jachtvergunningen de rechtervleugel en de rechterpoot van de geschoten duiven bij de provinciale voedselcommissaris in leveren. De premieregeling geldt uitslui tend voor jachtactehouders. Koortsachtig zijn onderhoudsploegen bezig om liet gevaar, dat dreigt aan 'een oever van het Panamakanaal tc keren. Kien landverschuiving, ontstaan door geweldige scheuren in de richel van een overhangend rotsgedeelte van de Con tractor's Hill zie foto). Men vreest, dat het schuivende puin liet kanaal, dat op dit punt zeer smal is, zal afsluiten, waardoor scheepvaartverkeer onmogelijk zal zijn. Dc foto boven toont, de 'over hangende „Contractor's Hill" (pijl) Onder: Een schip passeert de zeer nauive doorgang bij „Contractor's Hill" J!Ct fr°nt 1'°'uIom llet fort Dien Bien Phoc was cr gisteren de artillerie (In fe"-TlrVS' IIctSeen ,,irt wil zeggen, dat de gebruikelijke artillerie-duels met doorgingen en dat liet leven in de tllan8 wel zeer klein cwoiden oppervlakte, waar de bezetting van het fort verblijf toutij a me uit te houden is. „Geen nieuws" wil voornamelijk aanduiden dat de beshssende dotaanval, waarbij de strijd vermoedeli k 3n bet nadeel van de dappere verdedigers beslist zal worden, tot nu toe achterwege is gebleven. Dat is het feit, dat eigenlijk bet meeste opzien beeft gebaard. 1 Volgens de Franse legerleiding zou een van de redenen van het uitblijven van de laatste bestorming vooral liggen in de ontzaglijk zware verliezen, die de aanval lers geleden hebben bij hun verwoede attaques in de nacht van Zaterdag op Zon dag. Een correspondent van het Franse blad „Le Monde" te Hanoi uitte echter de veronderstelling, dat de opstandelingen, dip volgens hem reeds lang over voldoende middelen beschikken om Dien Bien Phoe de beslissende slag toe te brengen, met opzet deze laatste slag uitstellen om zodoende op de conferentie over een schikfam^"delingsobject" te kunnen be- nn dc naeht van Zondag op Maandag hebben honderd cn vijftig vrijwilligers de moed gehad zich boven de bedreigde vesting door vliegtuigen te laten uitwerpen. Ze zijn allen veil.g'binnen de vesting neergekomen en zullen ongetwii feld, al is hun aantal dan ook klein, een welkome aanvulling zijn voor generaal Dc Castries. In de loop van Maandag is er door de Franse verdedigers nog een poging gedaan bij de opstandelingen om gewonde gevan genen uit te wisselen. Deze poging had echter geen resultaat. De weersomstandig heden verhinderden gisteren eveneens, dat vliegtuigen in belangrijke mate munitie en voedsel voor de belegerde vesting konden uitwerpen, maar men is vast van plan, zo spoedig de kans maar even aanwezig is, op grote schaal de ingesloten verdedigers te bevoorraden. De enige vrouw, die aanwezig is in het belegerde fort, de Franse verpleegster Geneviève Degalard Terraube, is op bij zondere wijze door de Franse republiek geëerd. Zij heeft, terwijl zij dag en naclit talloze gewonden te verplegen, de mede deling gekregen, dat haar het Legioen van Eer, een van de hoogste Franse onderscheidingen, is toegekend. Het was generaal Christian de Castries persoonlijk, die de tengere. 29-jarige Parisienne het ordeteken opspeldde en haar daarna, de volmaakte Fransman, op beide wangen kuste. De knappe, bruingelokte. mademoiselle Degalard Terraube, is nu 36 dagen ach tereen in het fort aanwezig. Zij is een verpleegster van de Franse luchtmacht troepen en het was slechts toevallig, dat ze, toen het vliegtuig aarmee ze arri veerde. niet meer kon wegkomen, ook in Dien Bien Phoe noodgedwongen moest blijven. Maar door haar geestkracht en daadwerkelijke verpleegstershulp is ze voor de gewonde soldaten en heel het garnizoen een grote st< un geweest. De Turkse democratische partij, onder premier Menderes, heeft bij de Zondag ge houden algemene verkiezingen een over weldigende meerderheid behaald, zo blijkt uit door de regering bekend gemaakte cij fers. Regeringskringen zijn van oordeel, dat de democraten 506 van de 541 zetels in de nieuwe nationale vergadering zullen krij gen; de republikeinse oppositie zal, naar bezig is aan-de schier hopeloze taak, de 1 men verwacht, 30 zetels krijgen. Opnieuw is gisteren in Griekenland een krachtige aardbeving geregistreerd, thans in het gebied van de Dodecanesos. Over aangerichte schade zijn geen be richten binnengekomen. Het epicentrum van deze beving lag op een punt, 380 km. ten Zuid-Oosten van Athene, dat in zee ligt. Het reeds eerder getroffen gebied in Thessalië heeft van deze aardbeving geen merkbare invloed ondervonden. De regeringen van Nederland en België onderzoeken de kwestie van de strook grond op de grens van Baarle-Hertog cn Baarle-Nassau, waarop beide landen sou- vereine rechten menen te hebben. De twaalf op deze strook staande huizen zijn zoals bekend, door de Belgische onderdaan Van den Evnde gekocht. Beide regeringen hebben besloten in afwachting van een definitieve beslissing niets te doen, waar door op deze beslissing zou worden voor uitgelopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1