Is een magistrale k? missiefilm Verhouding van de mens tot de techniek Er stond een schip in hrand Vrijwilligers gaan waken over liet plassengebied De Stem der Kerk In het licht van moderne eisen Anderhalf millioen ha. grond vragen ruilverkaveling De sensatie zwarte van Newman's trommels 250 ONUITGEGEVEN PREKEN Tweede-Kamerlid had aanrijding JÜINSDAG 4 MEI 1954 PAGINA 3 ??Benut de ervaringen van hen, die daarnaar eerlijk hebben gestreefd", verklaart Father Van Dongen Amateurfilmpje BANDEN Drie bedevaarten naar Lourdes Nijmegen zette lustrum in Ondanks verschrikkelijke gevaren kan ontwikkeling niet worden stopgezet Hoe de „Mentor" 348 mensenlevens redde Vacantiegangers brengen liet natuurschoon veel scliade toe Mechanisatie van de landbouw In Wieringermeer practijkschool geopend Kinderverleiding door communisten (Padua) Naluur- schatten en christelijk geweten (Costa-Rica) Rassen discriminatie (San Antonio, Pretoria, Cleveland). cv Voor pachters zelfde maatstaven als voor eigenaars Nog ernstiger probleem Maar van een „ontdekking" is geen sprake Newman over de pers Publicatie? Pacht Nat. Luclitvaartscliool blijft bestaan Medio 1955 hoofdzetel naar Rotterdam AUTO OVER DF KOP GESLAGEN Bestuurder zwaar gewond Twee ernstig, twee licht gewonden diend door Z.Em. Kardinaal Griffin, aarts bisschop van Westminster wordt op geluisterd. Op verzoek van de Fathers wordt de rolprent met deze indrukwekkende finale besloten. (Van onze Limburgse redacteur Drie maanden lang heeft Father van Dongen, missionaris van Mill-Hill, ju de binnenlanden van Afrika de leiding gehad van een expeditie, die van net hoofdbestuur van de St. Joseph-Congregatie opdracht had gekregen, 0Pnamen voor een missiefilm te maken. e onderneming was terdege voorbereid. Gedurende zes weken had de hterator Leo Boekraad rondgereisd in dit gebied om stof te verzamelen voor een scenario. Daarna heeft het nog acht maanden geduurd voordat hij dn manuscript gereed had. Men had zich van de medewerking van een ervaren cineast als Piet van *-r Ham weten te verzekeren en charterde in Afiika een Engelse camera- tj'sti, die zijn vak terdege verstond. Daaienboven was aan dit gezelschap ,e inmiddels overleden lieer Pompen toegevoegd, de assistent van Piet van der Ham. Uitgerust met een complete batterij camera s, films, lampen, statieven fn snoeren trok de expeditie de „bush in, waar zij drie maanden lang intens werkte. Niettemin is de onderneming mislukt. „Doorgaan", verklaarde de generale overste van Mill-Hill, die toevallig in dat missiegebied vertoefde. En de teleurge stelde mannen zijn doorgegaan, ondanks de ondervonden tegenvallers. Vijf volle maanden hebben zij in de rimboe onder moeilijke omstandigheden doorgewerkt. Toen de belichte filmrollen in de donkere kamer van Multifilm te Haarlem ontwik keld warenviel het resultaat bar tegen. Was er een behoorlijk geheel van te maken. Bood het materiaal voldoende bouwstof voor een boeiend filmrhythme? Kon uit deze kriskras opgenomen flitsen ejUps, een r°lprent worden samen- «ek kon doorstaan? redelijke Cri' weLOp beha^a/'^""'0' meenden van hand 2enrm?f advies werd de montage ter goed hebben ^ater is gebleken, dat zij haam niroii %ezien: de film, die onder de van Min h u °V6r de Afrikaanse missie iedereen Wordt gedraaid, mag door .mJee" gezien worden. Dat ze onder deze standigheden geen meesterwerk kon «orden, beseft Father van Dongen, de re gisseur, zelf ook. „Is de productie van een missiefilm, die aan hooggestelde normen van artistieke baarde beantwoordt, in wezen mogelijk?" Vraagt hij zich af. „Op zich natuurlijk wél», antwoordt hij zelf. Moeten alle mis- sionnerende orden en congregaties aan deze Productie bijdragen?" Deze kwestie laat hij liever buiten beschouwing, want de verdeling van de winst is een tere aange legenheid. Bovendien laat iedere orde of congregatie bij voorkeur een film verto nen, waarvan de opbrengst voor de eigen missiekas bestemd is. „Naar aanleiding van de nieuwe missie- film der Paters Jezuieten, die in de katho lieke dagbladen volkomen werd gekraakt, raadt de filmcritiek ons samenwerken aan" gaat Father v. Dongen voort. „Nog 'n reeks andere adviezen wordt aan ons adres ge richt. Wat ons echter gesuggereerd wordt, wérd over het algemeen reeds gedaan. We hébben het eerlijk geprobeerd en daarbij fouten gemaakt, dat geven wij openhartig toe. „Dit zou ik graag niet alleen aan onze adviseurs, maar aan allen, die bij dit vraagstuk geïnteresseerd zijn. willen zeg gen: benut de ervaring van degenen, die op dit gebied gepionierd hebben. Dan kun nen fouten, die in het verleden werden begaan bü de productie van nieuwe films worden vermeden en profiteert men van de ondervinding, die anderen in een harde leerschool hebben opgedaan". Met deze openhartige cri de coeur leidde de Father Van Dongen op kasteel „Alden- ghoor" te Haelen de vertoning in van een korte propagandafilm, die aan de oplei ding der studenten en broeders is gewijd. Ditmaal heeft de congregatie zich buiten de regie gehouden en alles overgelaten aan een goede amateur: de heer A. Ven- nings uit Breda, die op cinematografisch gebied zijn sporen heeft verdiend. Voor de moeilijkheid om twee volkomen dis parate opleidingen in een harmonisch slui tend geheel te verenigen, heeft hij geen aannemelijke oplossing gevonden. Een ander zwak punt vormt de passage van de twee ferme knapen, die op een onwaar schijnlijke manier een fietser van diens bandenpech afhelpen. Het filmpje werd met knap vakman schap opgenomen. Belichting en vlakver deling zijn uitstekend. Jammer echter, dat men in de studio de overgangen der diverse taferelen technisc' uitermate stun telig verzorgd heeft. De pian-fantasie, die het eerste gedeelte begeleidt, is beter dan de harmoniummuziek, waarmeede de mas sale pi iesterwijding in Londen toege- Dit jaar vertrekken niet minder dan drie bedevaarten van het station Roosendaal naar Maria's genadeoord te Lourdes. Met de eerste bedevaart, op 10 Mei a.s., gaan zoals gemeld honderd zieke kinderen mee. Deze pelgrimage bestaat uit vier treinen, die alle te Roosendaal vertrekken en wel: de Blauwe om 14 uur, de Oranje om 15 uur, de Witte (met de kinderen tevens) om 16.30 en tenslotte de Rode trein om 18 uur. Bovendien heeft in begin Juli nog een speciale K-A.B.-bedevaart plaats, terwijl op Dinsdag 10 Augustus tenslotte de gro*e nationale bedevaart vertrekt met een re cord aantal zieken, namelijk ongeveervier- honderd. (Van onze correspondent) Gisteravond is in Nijmegen de lezin gencyclus begonnen, welke de inleiding vormt tot de lustrumviering van univer siteit en studentencorps. De universitaire gemeenschap gaat zich onder het motto „Oriëntatie in deze tijd" bezinnen op de plaats, welke de mens in deze verzake lijkte wereld inneemt. Een aantal buitenlandse professoren heeft zich bereid verklaard daarbij het woord te voeren. Voor de eerste avond was uitgenodigd prof. dr Fr. Dessauer uit Frankfort. Deze hoogleraar werd in 1924 lid van de Duitse Rijksdag en herkende als zo danig spoedig het gevaar van het natio naal socialisme. Wegens zijn afwijzende „Ik geloof, dat er een schip in brand staat". Met die onheilspellende medede ling werd kapitein Hazelhoff Zondag 28 Maart 's morgens vroeg door zijn eerste stuurman gewekt. En dat betekende het begin van een heel zware, maar boven dien onvergetelijke dag voor alle opvaren den van het Nederlandse s.s. „Mentor" van de K.N.S.M., dat op dat moment op weg was naar Tunis. Zaterdag is het schip in Rotterdam aan gekomen en daar vertelde de 56-jarige ka pitein het verhaal. De twintigjarige stuurmansleerling J. v. Bokkum uit- Naarden had om zes uur GreenwichWjd aan de eerste stuurman ge rapporteerd, dat hij ver weg op zee een vuurgloed en rook had waargenomen en ja, op ongeveer 12 mijl afstand scheen „In korte tijd", zo vertelde de kapitein, „stroomde het volk aan twee kanten bij ons aan boord". In ongeveer anderhalf uur tijds kreeg de „Mentor", die 33 koppen telde en vijf passagiers, onder wie mijn vrouw, er 348 schipbreukelingen bij. De grote moeilijkheid daarbij was, dat wij een grote deklast meevoerden. In de eerste plaats konden onze mannen zich daardoor al niet gemakkelijk bewegen, maar bovendien: al deze schipbreukelin gen met hun natte kleren maakte tezamen misschien wel het gewicht uit van 140 ton deklast en 350 ton aan maat. Om onge lukken te voorkomen, moest daarmee rekening worden gehouden. De kaartenkamer werd tot centraal punt gemaakt en daar werden alle namen ge noteerd: het bleken 120 man van de werkelijk een schip in brand te staan. De equipage te zijn, waaronder de hoge rookkolom was zeker wel 150 meter hoog Even later meldde de marconist, dat hij noodseinen had opgevangen en toen duur de het geen minuut meer of de „Mentor" stoomde er met volle kracht op af. De hof meester kreeg order koffie klaar te maken, de hutten te ontsluiten en alles in gereed heid te brengen om schipbreukelingen te kunnen verzorgen. ,,'t Kunnen er wel honderden zijn", zei de kapitein. En het wérden er honderden! Onderweg naar de plaats van de ramp werd ook al de staatsietrap uitgelaten, werden ladders te voorschijn gehaald, manillatouwen gereed gemaakt, kortom rond het schip werd alles uitgehangen, wat men maar aan lijnen bezat. Twaalf mijl is altijd nog een behoorlijke afstand, maar het ging snel en steeds dui delijker kon men de „Empire Windrush" onderscheiden, die in lichter laaie bleek te staan. Kleine bootjes dobberden er om heen. Aan boord van de „Mentor" telde men er wel tien en toen men nog dichter bij kwam, zag men de mensen op de „Windrush" als kikkers overboord sprin gen. Op een paar honderd meter afstand bleef de „Mentor" met stopgezette machi nes liggen, waarna terstond de boten wer den uitgezet. Maar de bemanning daarvan kreeg de dringende waarschuwing van kapitein Hazelfhof: „Denk erom, de men sen, die in het water liggen, hebben het hntS' hulP nodig. Wie zich in een van de krimp" bevindt heeft voorlopig geen de^edding vonden zel£ hun weg wel naar officieren, met uitzondering van kapitein Wilson. Later bleek, dat die op de „Soko- tra" was terecht gekomen, een schip van de P. en O. Line, dat een poos na ons op de plaats van het ongeluk arriveerde. Verder waren en mannen van de Royal Air Force, van de Royal Navy enz. Toen er niets meer te doen viel, zei ik tot de officieren: „Ik breng jullie naar Algiers". Ik waagde het er nl. niet op met die honderden mensen aan boord de nacht in te gaan. Met volle kracht gingen wij op weg, terwijl de bemanning zo goed mogelijk voor allen zorgde.. In twee-een- half uur waren wij er. Daarop gingen we direct telegrammen verzenden en de gouverneur-generaal van Algiers kwam aan boord om ons dank te zeggen". houding daartegenover werd hij vijf keer gearresteerd en tenslotte uit zijn ambt ontzet. In 1950 werd hij echter aan de universiteit van Frankfort in ere her steld. Prof. Dessauer had als onderwerp aangekondigd: „Menschliche Seele im Bannkreis der Technik". Zondagmiddag ontving men echter het bericht, dat hij door ziekte verhinderd was. Ondanks deze teleurstelling is de eer ste lezingen avond niet afgelast. Hij werd zelfs een veelbelovende inzet van het lustrum. Prof. dr A. G. M. van Melsen, hoog leraar in de wijsbegeerte te Nijmegen, had zich bereid verklaard, de openge vallen plaats in te nemen. Hij sprak over de verhouding van de mens tot de tech niek. De moderne geleerde ontketent krach ten, welke hij niet meer baas kan, en zo groeit de techniek uit tot een vreeswek kende, onpersoonlijke macht. De kern splitsing jaagt de krantenlezer de schrik op het lijf. Het onpersoonlijke van de techniek beklemt ook de geleerde zelf. Velen vragen zich af, of het ogenblik niet is gekomen om een eind te maken aan de voortgaande ontwikkeling. Prof. Van Melsen acht dit echter onmogelijk van wege de eigen wettelijkheid van de tech niek. Wegens de beperktheid der ener- gievoorraden, zowel benzine als steen kool, moet de mens wel zoeken naar nieuwe mogelijkheden. Om op hetzelfde peil te blijven moeten we vooruit. Er is geen weg terug. Noodzakelijkerwijze zijn naast de hulp middelen ook de rampen vergroot. Wij staan niet slechts voor physische maar ook voor ethische catastrofen. Caïn dood de Abel; thans kan de ene helft van de wereld de andere helft doden. De zelf moord van het individu kan nu worden tot de zelfmoord van de mensheid. Dit alles klonk erg somber, maar prof. Van Melsen wees vooral op de heilzame mo gelijkheden van de moderne techniek. Dezelfde krachten, die het mensdom be dreigen, kunnen ook een gemeenschaps gevoel kweken dat de gehele wereld om vat. Zelf voerde hij de paradox aan, dat men in deze ver doorgevoerde gemeen schappelijkheid meer een beter persoon kan zijn. De beslotenheid van een dorps gemeenschap is immers niet alleen een beschutting maar ook een verenging. Tenslotte wees prof. v. Melsen op de verantwoordelijkheid van de academicus, die volop mens ro°et blijven in de tech nische ontwikkeling van zijn vak. Voor de tweede maal binnen een jaar is Griekenland geteisterd door aardbeinn- gen, die vele duizenden dakloos maakten, en voorzover men thans heeft kunnen nagaan twintig mensenlevens eisten. Deze telefoto toont de ravage in het dorp Pharsala, gelegen in het zwaar getroffen gebied in Midden-Griekenland, Vele be- woneres van dit gebied hebben de nacht in de open lucht voor hun geruïneerde huizen doorgebracht. Zij wensten niet te slapen in de barakkendie men inder haast voor hen had ingericht, omdat zij nieuwe aardschokken vreesden. Direct na de ramp begon men met de uitreiking van het allernoodzakelijkste, voedsef en dekens. De directeur-generaal van de land bouw, ir A. W. van de Plassche, heeft gistermiddag in de Wieringermem- de practijkschool voor landbouwmechani satie „Oostwaardhoeve" geopend. De tijd is voorbij, zo merkte hij daar bij o.m. op, dat men bevrediging kan vinden in zware en dikwijls onaange name arbeid, wanneer er machines be staan, die ons deze arbeid kunnen ver lichten. Het is dan ook verkeerd de mechanisatie te zien als een noodzake lijk kwaad, integendeel, we mogen de mechanisatie zien als de vriend van de mens, wanneer we er een verstandig gebruik van weten te maken. Er moet aan dit alles echter een voorwaarde wor den verbonden en wel, dat men deze ma chines ook kent en op de juiste wijze er mede weet om te gaan. Daarom moet het zo worden toegejuicht, dat deze prac tijkschool in het leven is geroepen. Dat de Italiaanse communisten trach ten de jeugd te winnen door haar van het geloof te vervreemden door haar moed willig tot onzedelijkheid te brengen, spe ciaal op sexueel gebied, is een feit van die soort, waaromtrent men niet gemak kelijk betrouwbare documentatie in han den krijgt. Mgr Bortignon, bisschop van Padua, heeft thans in het katholieke weekblad van zijn diocees, „Difesa del Popoio" (Verdediging van het Volk), ge gevens gepubliceerd, waarop wij ons kunnen verlaten. De communisten ont kennen dat zij zo te werk gaan, en doen al het mogelijke om hun afschuwelijke toeleg te verbergen. Daarom is de bis schop ertoe overgegaan een aantal brie ven en beëdigde verklaringen te publi ceren, hem door k—.ideren met zulke ervaringen zelf en hun ouders toegezon den. Zij zijn veelal in naïeve stijl geschre ven, en daardoor te meer aangrijpend en schokkend. Zij hebben betrekking op het geen de kinderen ei-varen, wanneer zij bijeenkomsten van communistische jeugd organisaties bijwonen. Gegevens, die voortdurend en met overtuigende een stemmigheid terugkeren, zijn, dat onder de kinderen wedstrijden (met prijzen) worden georganiseerd in het uitdenken van godslasteringen en gemene bele digingen van de heilige Maagd, de sacramenten, de Paus, de priesters en de Kerk; en dat zij worden onderricht in, en in de gelegenheid gesteld tot het onderling plegen van ontuchtige hande lingen. Mgr Bortignon is na zijn eerste publi catie door de communisten van laster beschuldigd, maar hij heeft geantwoord met nieuwe documenten, uitvoeriger details en gegevens, waaruit blijkt, dat deze praktijken met de officiële leer der partij overeenkomen. De regering van Costa-Rica is een campagne begonnen ten gunste van meer rationele methodes in. landbouw en vis serij, om te voorkomen namelijk, dat de natuurrijkdommen van het land worden verminderd in plaats van tot ontwikke ling gebracht. Dit is een vraagstuk, dat in vrijwel alle landen bestaat en steeds duidelijker aan het licht treedt. Dat. en waarom, het ook het christelijk geweten raakt, heeft mgr Herrera, de aartsbisschop van San-José, duidelijk ge maakt: „Wij moeten een oproep richten tot onze gelovigen om hen te doen be grijpen, dat hier een plicht bestaat, die rust op hun geweten als christenen. Onze Vader, die de Voorzienig heid der mensen is, heeft alle rijkdom men der aarde gegeven niet aan een generatie of aan een tijdperk van de mensheid, maar aan alle mensen van alle tijden en van alle breedten. De bronnen der natuur onachtzaam vernielen, is vóór alles een zonde van ondankbaarheid tegen God, want door zo te doen, waar deert men de goddelijke gaven niet zoals het behoort. Het is daarenboven een zonde tegen de liefde, die wij onze naaste schuldig zijn Het dient tot niets zich te beroepen op zijn eigendomsrecht, want het is de mens niet geoorloofd zijn goed zo maar naar willekeur te ge bruiken". Een belangrijk gedeelte van de heden daagse maatschappelij'— en politieke spanningen hangt samen met de verhou ding van het blanke ras tot de gekleurde rassen, die, blijkbaar, dringend om her ziening vraagt. Men vindt de sporen van deze strijd zowej in het internationale leven (conferentie van Genève) ais in het nationale leven van verschillende staten (V.S., Zuid-Afrikai). De stem der Kerk doet zich daarbij voortdurend horen! Zij spreekt zich con stant uit tégen rassendiscriminatie en vóór de principiële gelijkheid van alle mensen. Hier vólgen drie receate voorbeelden. Na reeds jaren lang „de.geestelijkheid en de leken, te pas en te onpas, te heb ben aangespoord een einde te maken aan de zonde van rassendiscriminatie, heeft mgr Lucey, de aartsbisschop van San Antonio (V.S.) in een herderlijke brief verklaard: „Van nu af aan mag aan geen enkel katholiek kind de toegang tot geen enkele, onder het aartsbisdom vallende school meer geweigerd worden op grond van kleur, ras of armoede". De bisschop van Pretoria (Zuid-Afrika) heeft bij gelegenheid van een katholiek congres verklaard, dat de Kerk niet zal zwijgen, wanneer,' door de toepassing van de nieuwe apartheidswetten de mense lijke waardigheid zou worden beledigd. „De Kerk", zegt hij, „is meer dan in ternationaal. Zij is surra-nationaal; en de Moeder van alle volken. Alle Zuid- Afrikanen zijn, op dezelfde titel, haar kinderen. Er bestaat voor haar geen Europese en zwarte Kerk. Wanneer de Afrikanen de ene kerk bezoeken in plaats van de andere, dan is de reden uitsluitend, dat de eredienst en de predi king daar in hun taal geschiedt. Maar iedere katholieke kerk is het geestelijk tehuis van alle katholieken, ongeacht hun ras of hun taal". Mgr Begin, eindelijk, bisschop-coadju tor van Cleveland (V.S.), heeft de Hoge Raad zelf van de Ridders van Columbus onlangs ondubbelzinnig veroordeeld, om dat deze geweigerd had een nieuwe af deling te erkennen, die zich voorstelt ook negers tot haar rangen toe te laten. „De Ridders van Columbus", zegt hij, „moeten óf het standpunt der Katholieke Kerk aanvaarden, óf ophouden zieh als een katholieke organisatie te betitelen Moet ik zeggen, dat de zwarten katho lieken zjjn van de tweede rang, of dat de Ridders van Columbus niet als katho lieken handelen? Het antwoord is dui delijk". J. H. C. CREYGHTON S.J. In hun antwoord op het voorlopig ver slag der Tweede Kamer betreffende het ontwerp Ruilverkavelingswet constate ren de ministers van Landbouw, Justitie en Financiën, dat inderdaad de behoefte aan ruilverkaveling in ons land nog zeer groot is, terwijl ook de animo onder de boeren om er toe te geraken allerwegen aanwezig is. Op 31 December 1953 waren in voor bereiding 312 blokken met een totale oppervlakte van 421.928 ha, in uitvoering waren 62 blokken (105.918 ha) en tot stand waren gekomen 106 blokken (75.944 ha). (Van een medewerker) Met grote bezorgdheid moeten de natuurliefheb bers jaar na jagr consta teren, dat het zomerse va- cantie-seizoen aan het plasengebied een niet ge ringe schade heeft toege bracht. In Loosdrecht wil men dit jaar aan dit euvel Paal en perk stellen door bet instellen van een na- tuurwacht, waarin de na tuurliefhebbers, die daar toe al hun vrije tijd zon der ervoor betaald te wor den ter beschikking stel len, de taak op zich nemen to waken voor het behoud Van het plassenschoon. Zij gullen door een vriende- mk optreden en goedbe doelde vermaningen de acantiegangers wijzen op et belang van een goed gedrag ten opzichte van ■*e natuur: een taak, Waarvoor niet alleen veel Pefde voor het natuur schoon maar ook een groot geduld vereist is. In Loosdrecht' is deze natuurwacht overigens "oogst noodzakelijk. Het Plassengebied aldaar een van de vacantiecentra Voor Amsterdam is zeer „kwetsbaar". Jaar na Jaar blijken de eilandjes, r°mantische stoffering Van de piassen-uitge strektheid, verder af te brokkelen en voor een niet gering deel is deze afbrokkeling toe te schrij ven aan het ruwe optre den van de vacantiegan gers. Zij leggen hun zeil- ooten op onoordeelkundi- ff, wtjze vast aan de eilandbeschoeiingen, die «an gaan verzakken, of trappen de oevers van de eilandjes stuk. In de loon der laatste jaren zijn hier door reeds ettelijke eiland jes teloor gegaan. Zij ver dwenen onder het water ondiepe plekken vormend' welke de zeilers, die het gebied niet op hun duim pje kennen, veel last be zorgen. Ook de vegetatie op de eilandjes laten de vacantiegangers niet met rust, terwijl deze het eilandzand juist bij elkaar houdt. Als het zomersei zoen dan voorbij is en de winterse winden hebben vrij spel zijn de gehaven de eilanden tot ondergang gedoemd. Maar er is een nóg ern stiger probleem. De wa tervoorziening voor Am sterdam wordt gedeeltelijk via de Loosdrechtse plas sen geleid en in de zomer maanden wordt de reini ging van dit water door de vervuiling van de plassen een uitermate moeilijke arbeid. Men is thans bezig aan de bouw van een bui zennet, waardoor Loos drecht als waterreservoir voor de hoofdstad wordt uitgeschakeld, maar eer het zover is, blijft het pro bleem der plassenvervui- ling bestaan. De vacantie gangers deponeren alle voor hen overbodige wa ren in het water. Bij een pick-nick op de eilandjes worden etensresten, lege blikjes en papier zonder veel omhaal in het water gegooid met alle nadelige gevolgen van dien. Tegen ufL?i!ide van het seizoen heeft het water dan ook een verregaande vervui lingsgraad bereikt. Ook hiertegen zullen de na- tuurwachters, die derhal ve een omvangrijke taak hebben, waarschuwen Het probleem klemt te meer, omdat de water sportcentra jaar na jaar meer toeristen trekken De zeilsport is niet meer zoals voorheen het privi lege van een kleine groep kapitaalkrachtigen, doch wordt door alle maat schappelijke klassen be dreven. Vandaar dat de trek naar de watersport gebieden in de na-oorlog- se jaren drastisch is toe genomen en daarmee ook de bovenomschreven pro blemen- BIRMINGHAM, 1 Mei. „Ik begrijp niet wat de mensen mankeert", zegt Father Henry Tristram, de bewaarder van Newman's litteraire erfenis in bet Oratorium van Birmingham, wanneer hij mij in de gang, die leidt naar Newman's kamer begroet. „Er is geen sprake van een nieuwe ontdekking van onbekende. Newman-prekcn; ik heb altijd geweten dat er zich nog een tweehonderd- vijftig onuitgegeven preken bevonden in de grote zwarte trommels in de kasten links van de deur Aan de gastvrije tafel van de Paters Oratorianen hoor ik de geschiedenis van de „preken-sensatie", gezeten tussen Pater Dennis Sheil, de 89-jarige Oratoriaan, die Newman nog volop gekend heeft in het klooster van Birmingham, en Pater Zeno de Nederlandse Capucijn, die onvermoeibaar weken achtereen in de kamer van Newman doorbrengt en waarschijnlijk heler dan welke Newman-geleerde op de hoogte is van zijn leven en geschriften. Zoals reeds gezegd is er hier geen sprake van een ontdekking. De aanwezigheid van de preken was bekend, zoals van zo vee'l ander onuitgegeven materiaal brieven, memoranda, dagboeken, etc. De publiciteit welke deze preken nu plotseling gekregen hebben is veroor zaakt door het verzoek van de Duitse Benedictijnen, die op het ogenblik een vertaling in het Duits verzorgen van de tot nu toe in het Engels verschenen preken, om ook de nog niet gepubliceer de preken waarover zij gehoord hadden in het Duits te mogen uitgeven. De Ora torianen menen terecht dat eerst een Engelse uitgave dient te verschijnen. Sinds het bericht hierover in de pers is verschenen, hebben de bel en de telefoon in het Oratorium in Birmingham geen rust gehad. Voortdurend waren er uit gevers en journalisten aan de telefoon om Fr. Tristram te spreken. Na tafel heb ik de collectie onuitge geven preken mogen bekijken. In zwarte trommels staan zij op de onderste plank van de kasten links van de deur, vlak onder de map met personalia waarin Newman met zjjn grote eerbied voor het «fÜrij n a£lerlei herinneringen heeft be- zoals het met heel grote letters mede h"E-n 1So£>ooljongens_briefje, waar aan zhn z«n school in Ealing etc O m«n ler vacantie aankondigt, etc. Op mijn gemak heb ik een stand van deze preken doorgebladerd, gezeten In Newman's slaapkamer naast het bed waarop deze grote Kardinaal gestorven is. Boven het bed hangt een grote inse lijste plaat van de Kerk van Mary the Naar aanleiding van Jeremias III, 23— 25 spreekt de Rector van Mary the Vir gin hier over de verantwoordelijkheid, die wij te dragen hebben voor de zon den van de natie als zodanig, naast die voor onze persoonlijke misstappen. New man spreekt dan over de steeds toe nemende invloed van de slechte mensen op de natie als zodanig en spreekt daar bij uitvoerig over de verderfelijke in vloed van de slechte pers. „Bedenkt wat een invloed zij hebben. Pochen zij er zelf niet op dat zij de hele natie leren denken als één mens!Zij praten om te praten, zonder dat zij zelf menen wat zij zeggen. De ene dag zeggen zij dit en de volgende dag het omgekeerde. Zeer scherp keert hij zich ook tegen de in vloed van over zee, die zich in de pers doet gelden. De goddeloosheid van over het Kanaal wordt ons als voorbeeld voorgehouden. De bekoring is groot om nog lang te blijven snuffelen in deze kostbare zwar te trommels, maar de tijd ontbreekt. Of alle onuitgegeven preken zullen worden uitgegeven is nog een open vraag. Newman zelf was blijkbaar van mening, dat zij niet in aanmerking kwa men voor publicatie, toen na zijn over gang naar Rome de preken gedeeltelijk opnieuw en gedeeltelijk voor het eerst door zijn Anglikaanse vriend Copeland werden uitgegeven. Merkwaardig is. dat de katholieke Newman, die de door Copeland verzamelde preken heeft door gezien. practisch geen woord heeft ver anderd van deze in zijn Anglikaanse periode gehouden preken. Wanneer deze inhoud van de zwarte trommels in zijn geheel gepubliceerd zou worden, zou hierdoor een achttal delen worden toegevoegd aan Newman's pre ken. Ook deze preken behoren alle tot Newman's Anglikaanse tijd. De meeste van zijn preken uit zijn leven na de opneming in de Katholieke Kerk zijn niet op schrift. Hij volgde toen het ge bruik van zijn katholieke medebroeders om zijn preken niet voor te lezen, zoals hij altijd in zijn eerste periode had ge daan. Vandaar dat het handschrift van deze preken zeer goed leesbaar is. Verbaasd is echter ook nu weer de lezer over de minutieuze werkwijze van Newman, die voortdurend door kleine veranderingen de duidelijkheid van in houd en het rhythme van het proza verbetert. Drs TH. ZWARTKRUIS. Newman Virgin, in Oxford, waar Newman zovele van zijn beroemde preken heeft gehou den. En vanzelf houdt mijn hand stil, bij een preek waarop ik lees St. Mary the Virgin de Kerk waar hij blijkbaar deze preek gehouden had 21 Maart 1832 en 30 Januari 1838. Ook Newman ge bruikte dus wel tweemaal dezelfde preek. De titel van deze preek luidt: „On Our National Sins". De ministers zijn doordrongen van de noodzaak het tempo op te voeren. In het algemeen kan gezegd worden, dat de regering het totstandkomen van meer ruilverkaveling met alle beschikbare mid delen zal bevorderen. In 1951 is vanwege de Cultuurtech nische dienst naar de totale behoefte een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat in totaal ca 1.475.000 ha in meer of mindere mate voor ruilverkaveling in aanmer king komen. Maakt men een onderscheid naar de mate waarin de behoefte zich voordoet, dan' blijkt dat ruilverkave ling voor 480 000 ha als zeer urgent, en voor 525.000 ha als urgent moet worden aangemerkt, dat is in totaal dus rond 1.000.000 ha. Voor ongeveer 420.000 ba is een ruilverkaveling in voorbereiding. Derhalve resteert nog een oppervlakte van rond 580.000 ha, waarvoor ruilverka veling in het licht van de moderne eisen als economisch noodzakelijk moet worden beschouwd, terwijl dan nog 470.000 ha overblijven, waarvoor ruil verkaveling wel is waar nuttig zou zijn, maar thans niet urgent is te achten. Naast de eigendomsverkaveling is de gebruiksverkaveling van niet minder betekenis. Het ligt dan ook in het voor nemen van de regering in het ontwerp ener nieuwe Pachtwet voorschriften op te nemen tot toetsing van pachtovereen komsten aan landbouwkundige normen, welke overeenkomen met die in de wet op de vervreemding van landbouw gronden. De ministers geven aan vrijwillige sanering de voorkeur boven gedwongen en zijn hebben er dan ook naar gestreefd de ruilverkavelingswet mede dienstbaar te maken aan sanering langs vrijwillige weg. Reeds de bestaande bepalingen inzake de over- en onderbedeling bieden een mogelijkheid om, zij het op kleine schaal, tot vergroting van de kleinste bedrijfjes in het blok te geraken. In bepaalde ge vallen zal een eigenaar algehele vergoe ding in geld inclusief bedrijfsschade- vergoeding kunnen krijgen, zodat zijn grond voor saneringsdoeleinden beschik baar komt. Daarnaast wordt getracht nog op twee andeie wijzen grond beschikbaar te krijgen. In de eerste plaats tracht de Stichting tot het beheren van landbouw- gionden door aankoop op vrijwillige ba- u'S„SPond 7;° .mogelijk vrij van pacht in nandeo te krijgen om deze vervolgens in ztjn geheel voor vergroting van de te Kleine in het blok ter beschikking van de plaatselijke commissie te stellen. Een andere methode om grond in het blok ter beschikking te krijgen is de aankoop van de grond van grondgebrui kers, die wensen te emigreren. De ministers hebben de voorgestelde regeling ten aanzien van de pacht ander maal herzien in die zin, dat de pachters recht krijgen op het verkrijgen van grond in pacht op dezelfde voet als de toedeling aan de eigenaren geschiedt Dit brengt mede. dat de pachter terzake van de aftrek voor wegen- en water lopen en terzake van onderbedeling geen schadevergoeding zal kunnen krijgen Wel zal een geringere oppervlakte leidan tot een verlaging van de totale pachtsom. Daartegenover echter zal als gevolg van de verbeterde exploitatiemo gelijkheden in de regel een verhoging staan van de pachtprijs, die de verla ging van de totale pachtsom weer zal opheffen en veelal zelfs zal overtreffen De ministers hebben er geen enkel bezwaar tegen om voor de toedeling in pacht op dezelfde wijze als ten aanzien van de eigendom de grenzen in de wet te trekken. In het gewijzigde voorstel is dan ook voorzien in een toedeling aan pachters naar dezelfde maatstaven als aan de eigenaren, dus op basis van een evenredig aandeel in waarde aan kavels. Naar wij vernemen is er door nauwe samenwerking met de Kon. Ned. Ver, voor Luchtvaart, een basis gevonden, waarop de N.V. Nat. Luchtvaartschool haar be- dryfkan voortzetten. Medio 1955 hoopt de i, ij ,?r thans OP Ypenburg gevestigde hoofdzetel over te brengen naar het, naar wordt verwacht dan gereed zijnde vlieg veld tn de Zestienhovense Polder bü Rotterdam. De N-U.S. leidt, zoals bekend, sport- en privevhegers op. Zij moest, daar einde 1953 öe voor haar zo belangrijke opdracht van de ministeries van Oorlog en Marine om ae voorselectie van adspirant-militaire vliegers op vliegaanleg uit te voeren kwam te vervallen, haar organisatie sterk inkrimpen. Aan verscheidene leden van net personeel moest ontslag worden gege ven. De vloot, van vliegtuigen kon intact worden gehouden In de eerste maanden van dit jaar is, zo vernemen wij verder, een zeer bevredi gend aantal uren gevlogen. De school heeft thans ongeveer vijftig leerlingen, die over het gehele land verspreid wonen. Ruim honderd gebrevetteerde kortvlie gers onderhouden bij de N L.S. hun vlieg- vaardigheid. De belangrijkste afdelingen zijn Ypenburg en Hilversum. Er wordt ook door de N.L.S gevlogen op de vliegvelden Eelde, Teuge Twenthe en Zuid-Limburg (Beek). (Van onze correspondent). Een Belgische auto is gistermorgen op de Bredaseweg te Tilburg eerst tegen een betonnen paal en toen tegen een lantaarn paal gereden. De palen braken be-de af en de auto sloeg over de kop. De bestuur der van de wagen, die waarschijnlijk niet geheel brandschoon was werd zwaar ge wond in het ziekenhuis te Tilburg opge nomen De twee mede-inzittenden, beiden eveneens Belgen, vielen uit de wagen, doch kregen geen letsel. Gistermiddag kwart over drie is op de rijksweg nr 7 nabij Hoorn een auto, waarin het Tweede-Kamerlid E. A. Ver meer, met als chauffeur de heer T. H. A. uit Amsterdam zaten, in botsing geko men met een vrachtauto van de expedi teur A. V. uit Groningen. De auto van de heer Vermeer reed in de richting Wieringermeer, toen de rij baan plotseling versperd werd door de vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting kwam en naar links afsloeg in de richting Hoorn. Een botsing kon niet meer worden voorkomen. De 26-jarige mej. M. S. uit Amster dam, die van Leeuwarden met de vracht wagen was meegereden, werd uit de cabine geslingerd. Zij kreeg een hersen schudding benevens enkele fracturen en moest in de ziekenverpleging „De Villa" te Hoorn worden opgenomen. De heer Vermeer bekwam slechts enige schram men; zijn chauffeur brak enkele ribben. De vrachtautobestuurder werd licht ge wond. Zij konden alle drie naar hui* terugkeren. De beide wagens werden zwaar beschadigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3