ONZE DODEN HERDACHT CRISISSFEER in Frankrijk Laniel in gevaar - Stormloop tegen Bidault VIETMINH-DELEGATIE IS IN GENEVE Het „Heilig Bruurke van Megen" De malversaties te Oudewater Weer stelling van Dien Bien Phoe gevallen Vrijheidsdagbenut hem voor beloften van liede-offers Honderdduizenden namen deel aan stille tochten en herdenkingen Wat hebben ivij gedaan met de vrijheid? Wisselvallig weer Woensdag 5 Mei 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In dc Ridderzaal Elders in liet land Tafel-dans Ouverture van Indo-Chinadebat Stoffelijk overschot krijgt nieuwe rustplaats Balans van een aard beving Een tweede luchtbrug op komst MIJNRAMP IN ITALIË WEERBERICHT Geen verbittering De „boden en dienaren Jeugd bijeen Stille tochten Koningin en Prins te Baarn Brabantse herdenking te Waalre Geen enkele bemoeienis Geen mislukking PROF. TERLINGEN ONDERSCHEIDEN 10 MAANDEN GEëlST TEGEN DIRECTEUR GEMEENTE BEDRIJVEN 13 doden, nog 35 v7ermisten Dc weer verwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Weer toenemende bewolking met later bijna overal regen. In het Noord-Oosten van het land iets hogere, elders weinig verandering van temperatuur. Tot matig ot' krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. Donderdag 6 Mei: Zon op 5.02 uur, onder 20.12 uur. Maan op 7.35 uur, onder 0.04 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gisteren was liet de dagwaarop in ons gehele land de gevallenen uit de jongste Wereldoorlog werden herdacht. Toch is het niet hei openbare posthüme eerbe toon, dat het meeste ontroert. De ont roering schuilt in het liefdevolle, een voudige gebaar van de enkeling. Een bloemenhulde zoals dit riieiske brengt aan de gevallen Britse soldaat, die ligt begraven op de Nieuwe Oosterbegraaf- plaats te Amsterdam. Dc ouders van Carla Atsma, die pas vijf jaar oucl is, adopteerden na de oorlog dit graf en brengen er nog steeds geregeld bloemen, in toegewijde zorg voor de op 20-jange leeftijd gevallen militair. Op de vooravond van de herdenking van de bevrijding zijn gisteren overal in den lande weer diegenen herdacht, die hun leven gaven voor de vrij making van ons vaderland. Veler gedachten zijn teruggegaan naar dc jaren van leed en kommer, van angst en wanhoop en velen van ons zullen in gedachten hun dierbaren voor zich hebben gezien, die uit hun strijd voor het vaderland, nooit terugkeerden op de plaats, die voor hen war. opengehouden. Overal in ons land werden de gesneuvelden uit de laatste oorlog, militairen en burgers, alsook de strijders vau het verzet, die alDs riskeerden en hun leven offerden, met ingetogenheid en weemoed herdacht. Bij monumenten, te hunner nagedachtenis, werden kransen gelegd en op de begraafplaatsen kwamen duizenden bijeen. Gistermiddag vond in de Ridderzaal te Den Haag de nationale herdenking plaats en terwijl de vlaggen in het land halfstok wapperden verstomde in de avond het rumnrr overal daalde gedurende twee minuten een indrukwekkende stilte neer. (Van onze Haagse redactie) „Gedenken mag nooit bedoelen een lege herinnering te brengen, zodat deze weer is heengegaan als de dag van het gedenken voorbij 's- Gedenken zij: de herinnering neerzetten op de bodem van ons gemoed zn vast neerzetten, dat ze blijft staan on der de grote en kleine schokken van het leven". Deze gedachte hield opperrabbijn J. Tal het Nederlandse volk voor tijdens de nationale herdenking in de Ridderzaal te 's Gravenhage. Daar waren de verte genwoordiger van Hare Majesteit de Ko ningin, jhr mr dr D. C. de Graaff, de mi nisters Drees, Bccl, Witte, Algera en Dc ltruijn, verschillende slaatssecretariss, vele leden van het corps didplomatique en tal rijke andere burgerlijke en militaire auto riteiten bijeengekomen om de nagedach tenis te eren van hen, die voor de vrijheid gevallen zijn. Voor de vrijheid van ande ren, zoals de heer Tal zcide. Nadat de vertegenwoordiger van de Ko ningin had plaatsgenomen, werd de sobere doch stijlvolle plechtigheid geopend door de voorzitter van de Eerste Kamei, mr J. A. Jonkman. Er heerste een stemmige sfeer binnen de eeuwenoude muren van de Ridderzaal, die op eenvoudige en smaak volle wijze versierd was met palmen, va rens, lelies en bougainville. „Eerbiedige dankbaarheid voor het of fer, door dc gevallenen gebracht, ver vult ons", zo zeide mr Jonkman. Uiterst gemengde gevoelens beheersen ons echter, wanneer we de vraag beantwoor den, wat wij in de loop der jaren hebben gedaan met de vrijheid, welke mede dank zij hen ons weer ten deel is geval len. Enerzijds kunnen wij met voldoening wijzen op Nederland's herrijzenis, ander zijds zien wij ons betrokken in een ver ontrustende ontwikkeling der wereldge schiedenis, waarbij wij rekening houden met de mogelijkheid van een derde we reldoorlog". In dit verband herinnerde spr. aan de diepe bezorgdheid, welke Z.H. de Paus on langs heeft geuit. Vervolgens dankte de heer Jonkman de leden van het corps diplomatique voor hun aanwezigheid: „Onze doden herdenkende vergeten wij de hunne niet. Tot interna tionale samenwerking zijn wij als immer voortdurend bereid en dat vanzelfsprekend rnet vriend en vijand uit de oorlog, met mede- en tegenstanders in de wereldpoli tiek van vandaag. Dat ook het Interna tionale Gerechtshof vertegenwoordigd is versterkt de hoop, dat internationale sa menwerking meer en meer door ontwikke ling ener internationale rechtsorde zal worden gedragen", zo besloo de voorzitter van de senaat zijn openingswoord. Een bijzonder ontroerend ogenblik was het, toen tientallen klare jongensstemmen op voortreffelijke wijze enige geestelijke liederen ten gehore brachten. Deze taak was dit jaar opgedragen aan het Christe- hjk Haags Knapenkoor o-l.v. Marius Horstlap. Daarna zong Giovanni Boyer, be geleid door Jean Antonietti de aria „Cu ius Animam" uit het Stabat Mater van Gicacchino Rossini en Crucifix van Jean Raptiste Fauré. Dan klonken de sombere en plechtige klanken van het largo e mes- 'o uit de sonate opus 10 nr 3 van Ludwig van Beethoven, vertolkt door Jean Anto nietti. Dit werd gevolgd door de rede van de heer J. Tal, opperrabbijn van de Ne- ^ierlands Israul che Hoofdsynagoge te Amsterdam. - r „Vandaag gedenken wij, zo betoogde hij, de honderdduizenden slachtoffers van de terreur. En ik, als Nederlandse Jood, denk niet het minst aan de kinderen Israëls, die diepe bodemloze verdwaling in eindeloze wreedheid van Gods aardbodem heeft weggevaagd. Wij gedenken ook de verzets strijders hen, die er niet meer zijn en hen, die er Goddank nog wél zijn. De ver moorden hebben zich opgeofferd voor een echt ideaal; do vrijheid van anderen. Als we de wereld thans zien, vragen we vaak bitter: Waar is dat ideaal gebleven?"- Maar bedenk dan, dat de krachten in de wereldhistorie, welke wij ais vernietigend zien, in werkelijkheid slechts de boden en dienaren Gods zijn, die de belemmeringen op de weg van Gods majesteit wegvagen. In zijn historie arbeiden de vlagen en de stormen evengoed als de zonneschijn en de windstilte naar het einddoel heen", zo be sloot hij zijn treffende redevoering. De bijeenkomst werd gesloten met het nrn?1} van en ®e couplet van het "helmus. Het 6e couplet werd door allen meegezongen. cheerden de fe^uta^'^de'jeZdo^-" msaties en de scholen met vlagfen en Op Dinsdag Jt Mei werd in de arotr garage van Publieke Werken te beer veen een herdenkingssamenkomst ge houden tijdens welke door verschillende kerkelijke autoriteiten het woord werd gevoerd. Na de bijeenkomst werd do jaarlijkse tocht vaar de erebegraafplaats van Övcrveen gemaakt. Dc stoet op wen door de duinen. vaandels, voorafgegaan door de districts band van „De Nederlandse Padvinders het historische plein op. Tijdens een korte plechigheid werd hun gewezen op het leed en de offers, die zijn gebracht om de toe komst van de jeugd veilig te stellen. Er werden bloemstukken overhandigd, welke door deputaties namens de Haagse jeugd op de herdenkingsplaatsen Waalsdorp en Westduin zouden worden neergelegd. De jongeren ontvingen elk een herdenkingsze gel en een boodschap van de heer L- Ne- her, voorzitter van de Nationale Commis sie voor de vluchtelingenhulp. Inmiddels hadden zich vele duizenden verzameld om deel te nemen aan één van de drie stille tochten. Een- lange, stille stoet waarin de nabestaanden voorop lie pen, trok naar de Waalsdorpervlakte. Hier werd medewerking verleend door de Ko ninklijke Militaire Kapel en het 's Graven- zandse Mannenkoor E.M.M. Op de be graafplaats Westduin werd op het eregraf van de dr Stijkelgroep namens de stichting „Eregraf Stijkelgroep" een krans gelegd door de heer A. Stijkel, vader van een der slachtoffers. Namens het Nederlands-Oor- logsgravencomité werd een krans gelegd bij de graven der geallieerde militairen. Van hen, die deze graven hebben geadop teerd, hadden velen zich bij de stoet aan gesloten. Ook op de fusiladeplaats aan de Parallelweg werden vele bloemen neer gelegd. Gistermorgen reeds herdachten leger en vloot hun doden. Op de Grebbeberg werd de jaarlijkse nationale herdenkingsplech tigheid gehouden ter nagedachtenis van alle militairen, die hun ieven offerden voor de vrijheid van het Koninkrijk. Hoofd legeraalmoezenier mgr Van Straelen en hoofdlegerpredikant ds J. van de Weg voerden daarbij het woord. In Den Helder stonden de equipages van Hr Ms oorlogsschepen aangetreden rond het gedenkteken „Voor hen die vielen". Nadat de vlaggen op de schepen en op het monument halfstok waren gehesen, hield vloot-aalmoezenier pater H. Buysen een toespraak. Een deputatie van het marine-hospitaal te Overveen heeft gistermorgen een krans gelegd aan de voet van de vlaggemast op de erebegraafplaats aan de Zeeweg te Oyerveon, waarheen in de avonduien een lange stille stoet trok. Bij het door de Axelse bevolking opge richte monument ter gedachtenis van de gesneuvelden van de Poolse troepen, die Axel bevrijdden, hield de vijfde militaire afdeling gisteren de jaarlijkse dodenher denking. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de commissaris van de Koningin in Zee land, jhr rnr A. F. C. de Casembroot en de Belgische consul ir C. Wats. Vele honderden uit alle deien van het land waren gisteren naar de Centrale Be graafplaats te Loenen op de Veluwe ge komen om dc velen, wier stoffelijke res ten daar rusten, tijdens een door de Oor logsgravenstichting belegde bijeenkomst te gedenken. Zoals ieder jaar hebben H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard gister avond te Baarn deelgenomen aan de do den herdenking. Te vijf minuten voor half acht arriveerde de koninklijke auto. H.M. de Koningin, die in het zwart gekleed was, legde met de Prins, die de gene- raalsunitorm droeg, een krans met witte aronskelken met een lint in de nationale kleuren bij het monument der gevallenen. Na afloop van de stille tocht te Apel doorn heelt H.K.H. Prinses Wilhelmina gisteravond aan de voet van het herden kingsmonument in dc Loolaan een prach tige krans neergelegd. Na de Prinses leg den ook burgemeester A. L. des Tombe en de garnizoenscommandant, overste K. G. A. Feist een bloemstuk bij het monu ment neer. Een groot aantal autoriteiten, familie leden van in de oorlog gesneuvelde Bra bantse militairen en deputaties van ver enigingen heeft gisteravond deelgenomen aan de dodenherdenking, die der traditie getrouw te Waalre werd gehouden in de eeuwenoude St Willibrorduskerk aldaar, Onder het gebeier van de klokken trok een lange stoet, geopend door de trom melslagers en de vendeliers van het St Willibrordusgilde „Waalre" van de grens van de dorpskom naar de gedachtenis- kerk. De erewacht werd betrokken door leden van de reserve-grensbewaking. Mgr dr G. p j Bannenberg, voorzit ter van de stichting „Herdenking Bra bants gesneuvelden" bad vervolgens het Onze Vader, waarop het zangkoor „Ecce Quomodo moritur" ten gehore bracht. Met een défilé der aanwezigen langs het eregraf, waarop tal van bloemstuk ken werden neergelegd, werd deze bijeenkomst besloten. Onder de aanwezige autoriteiten waren generaal B. D. J. Sitzen; ko lonel C. van der Putte, territoriaal bevelhebber van de derde militaire afde ling en het lid van Gcd. Staten, de heer P. Philippart als vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur. Tenslotte heeft de gewestelijke leger aalmoezenier, majoor T H. Op 't Veld in de gedachtcniskerk een H. Mis opgedra gen, terwijl ds j. Asfelt uit Valkens- waard de protestantse deelnemers elders voorging in een herdenkingsdienst. In het fort Dien Bien Phoe zal men, als men er al een ogenhlik dr tijd voor heeft tussen de granaten door, er ongetwijfeld het hoofd over schudden. In Genève hebber de afgevaardigden, die de Indo Chinese conferentie voorbereiden er echter kennelijk niet van kun nen slapen. Ze hadden vastgesteld, na moei zame discussies, dat de confercn tietafels in V-vorm gezet zouden worden. Maar de volgende morgen bleek dat toch weer niet dé oplos- sing te zijn. Nieuwste vondst: tien rechthoekige tafels negen voor de delegaties en één voor de voor zitter dit alles sierlijk opgesteld in een halve cirkel. Blank en zwart in Belg. Congo. De zwarte pries ter. 'J. Kinsansn, zegent het huwe lijk in van twee Europeanen. (Uit 't Meinummer van het missie tijdschrift „Afrika ontwaakt") j i C-x (Telefonisch van onze Parijse correspondent Terwijl in Dien Bien Phoe de bloedige slag voortduurt en de trance minister van buitenlandse zaken de Franse belangen op een uiterst moei lijke conferentie heeft te verdedigen, heeft de Nationale Vergadering, uilgerust van haar Paasvacantie de hervatting van haar werkzaamheden ingeluid met een bestormingssignaal tegen de regering. Onder het gejuich der communisten is de leider van de socialistische kamerfractie, de heer Lussy, een onmiddellijk debat komen vragen over Indo-China, om de instructies, door de regering aan Bidault gegeven, te kennen en te kunnen critiseren. Een debat dus, dat door geen enkcie minister-president zou kunnen worden aanvaard. De Gaullisten hebben het schadelijke van een debat op dit moment volkomen erkend en tot nu toe geweigerd aan het verwekken van een crisis mede te doen. Anders staat het ter linkerzijde, waar men met lede ogen ziet, dat het de MRP is, die reeds gedurende meer dan zeven jaar de leiding van de buitenlandse poli tiek in handen heeft gehouden. De storm- De Vietminh-vertegenwoordigers zijn gisteren in Genève aangekomen. De op standelingen-delegatie kwam per vlieg tuig en werd verwelkomd door de Chi nese premier Te-v^c En Lai, door Nam II, de Noord-Koreaan en natuurlijk ook door de Sovjet-Russische gedelegeerde, Andrei Gromyko. „We zijn gekomen om bij te dragen tot de vreedzame regeling van de Indo-Chinese kwestie" zei de Vietminh-vertegenwoordiger, Pham Van Dong, hetgeen dan ook de bedoeling van de uitnodiging is. Onmiddellijk vertrokken de heren, acht in getal, naar een particulier huis in een rustige Geneefse straat, waarvoor Zwitserse politie-agenten toch maar op wacht zijn gaan staan. „Het spijt me, ik weet niets", zegt e.en. beleefd glimlachen de Vietminh-autoriteit tegen iedere jour nalist, die het waagde aan te bellen en om een onderhoud verzocht. Op Tweede Kerstdag 1950 werd broeder Everardus Witte, thans door heel het land en ver daarbuiten bekend als het „heilig Bruurke van Megen", op het kloosterkerk hof van Megens convent begraven onder toen reeds ongekende toeloop van volk. Woensdag 12 Mei a.s., des middags 15.00 uur, wordt zijn stoffelijk overschot met verlof van kerkelijke en burgerlijke autori teiten opgegraven en bijgezet in een daar toe gebouwde grafkapel aan het Br. Eve- rardusplein te Megen. Alvorens tot de opgraving wordt overge gaan, wordt in de aula van het gymnasium St. Antonius een korte zitting gehouden, waarin degenen, die onmiddellijk bij de opgraving zijn betrokken, de door het ker kelijk recht voorgeschreven eed zullen af leggen. Daarna begeeft de hoogeerw. heer P- Verkuijl, deken van Herpen en verte genwoordiger van het kerkelijk gezag, zich met zijn notaris, pater dr Auxentius O.M Cap., en de daartoe aangezochte getuigen juist genoemde personen, zal bij de op graving alleen de kloostercommuniteit aanwezig zijn. Wanneer het stoffelijk overschot is geheven, wordt het in een nieuwe kist gelegd, welke nh voorlopig te zijn gesloten 'n Processie wordt over gebracht naar de aula van het gymnasium, waar de verzegeling van de kist en het ondertekenen van de oorkonde der opgra ving zullen plaats hebben. Uit deaula van het gymnasium wordt vervolgens het stof felijk overschot, geflankeerd door de vlag gen van de studenten en onder gelui van klokken, overgebracht naar de grafkapel, waar het met een kort ritueel wordt bijge zet. Na de bijzetting bestaat er gelegen heid voor eenieder langs het graf van broeder Everardus te defileren en zijn ka pel in ogenschouw te nemen. Opgemerkt dient hierbij te worden, dat dc opgraving en bijzetting van het „heilig Bruurke" in geen enkel verband staan met enig voorbereidend proces tot zijn zalig verklaring. Een en ander geschiedt uitslui tend om tegemoet te komen aan zijn vele - oo— vereerders, welke laatsten tot nog toe niet naar het kloosterkerkhof. Behalve de zo tot zijn graf konden worden toegelaten De eerste minister van Pakistan, heeft zich inmiddels reeds gehaast te verkla ren, dat hij geen troepen kan missen om een vreedzame regeling in Indo-China te verzekeren. Dit reeds in antwoord op een uiting van de Engelse minister van buitenlandse zaken. Eden, aan India, Ceylon en Pakistan te verzoeken bij een eventuele regeling van het geschil de nodige toeziende soldaten te leveren. Hij heeft echter de deur nog niet helemaal dicht gedaan en toegezegd het verzoek alsnog „zeer .zorgvuldig" te zullen over wegen. Een woordvoerder van communistisch China heeft het nodig geacht een pers conferentie in Genève te beleggen om de verzamelde journalisten mee te delen, dat China geen enkele bemoeienis heeft met de oorlog in Indo-China. Waarvan natuurlijk ieder gaarne acte genomen heeft en vervolgens te noteren, dat dezelfde woordvoerder graag zou zien, dat de diplomatieke betrekkingen tussen communistisch China en Engeland zou den worden verstevigd (Engeland is de enige grote Westelijke mogendheid die communistisch China heeft erkend). Uit Washington wordt verder nog ge meld. dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van Indo-China niet veranderd is. dat de V.S. vastbesloten zijn Indo- China tegen het communisme te ver dedigen, maar aan de andere kant bereid zijn de Fransen bij te staan in het zoe ken van een mogelijke vredesovereen komst, terwijl tenslotte de Amerikaanse republikeinse fractieleider, senator Knowland, verklaarde, Dulles' missie naar Genève niet als „mislukt" te be schouwen. „Integendeel", zo zei hij, deze zending had grote waarde voor de V.S. Want nu hebben we kunnen constateren welke verbondenen bereid zijn aan te treden en op wie wij kunnen rekenen." Prof. dr J. Terlingen, hoogleraar in de Spaanse en Italiaanse taal en letterkunde aan de R. K. universiteit te Nijmegen, ts onderscheiden met het corresponderend lidmaatschap van de „Real academla de buenas letras" te Barcelona. loop tegen de regering is een dubbele operatie: de algemene koersverandering van het regeringsbeleid en de verwijde ring van een MRP'er van de Quai d'Orsay om die belangrijke post zelf in handen te krijgen. Laniel heeft de vertrouwenskwestie moeten stellen in de constitutionele vorm, d.w.z. het leven van het ministerie afhan kelijk stellend van een absolute meerder heid van 312 stemmen, die echter moei- in ieder van de partijen van de meer derheid afzonderlijk te groot voor. Hij moest afwachten, van welke kam de aan val zou komen, want het verlangen naar een ander ministerie is over het grootste deel van de kamer verspreid. Toen bij de Gaullisten en in de' boeren groep de lust niet groot bleek om de re gering omver te werpen, door middel van een samengaan met uiterst links, werd de hulp voor Laniel we] versterkt door de houding van de radicalen Rene Mayer en Ivon Delbos, maar hun pogingen om de radicalen in de meerderheid te houden door voor de tijdsbepaling de formule van Laniel te verzachten door het noe men van de datum van 20 Mei, vonden in de omgeving van Daladier geen genade, waar men een groepsvergadering wist te verkrijgen tijdens een onderbreking van de zitting. In deze groepsvergadering was de overgrote meerderheid van de radica len niet langer bereid Laniel te volgen. Een verhouding van 35 tegen 9. De heer Laniel, de ernst van de toestand inziende, deed onmiddellijk de minister raad bij elkaar roepen, die hem zeer ge makkelijk de toestemming gaf de ver trouwenskwestie te stellen, vooral na een telefoontje met Bidault, die ook het on middellijke debat weigerde. Hoewel gis teravond laat de opwinding in de kamer groot was en er een ware crisisatmosfeer heerste, moet toch verwacht worden, dat de 24 uur bedenktijd die de Kamer heeft. UC »-■* UU1 UCUClintljU utc uc ivaiuct tICCH, lijk verkrijgbaar is bjj de verwa haar de betekenis van een crisis op dit verhoudingen in de Nationale Vergade ring. Donderdag zal nu beslist moeten worden over het lot van het ministerie Laniel. Het sprak vanzelf, dat de communisten en progressisten zich onmiddellijk als de voorhoede presenteerden voor de socialis tische stormloop, maar het verloop van het debat bracht ook de radicalen aan de kant van de socialisten. Laniel had zich op het standpunt gesteld, dat hij zich wat betreft de tijdsbepaling voor de Indo- China-interpellatie slechts kon houden aan de formule, dat het debat zou plaats vinden, zodra de stand van de bespre kingen te Geneve het zou toelaten Laniel kon moeilijk overtuigd zijn, dat hij slechts een beroep op de meerderheid zou heb ben te doen, om het onmiddellijke debat te kunnen afwenden. Daarvoor is de on enigheid in het ministerie zelf en ook ogenblik zal doen inzien. Officieel is in Athene gisteren meege deeld, dat bij de aardbeving, die zich Vrijdag in Thessalië (Griekenland) voor deed, 25 personen om het leven zijn ge komen. terwijl 157 anderen in de zieken huizen moesten worden opgenomen. Ver der werden er 2046 huizen totaal ver woest, 6651 onbewoonbaar cn 4659 in lichtere mate beschadigd. Gisteren brachten lichte bevingen nieuwe ontsteltenis teweeg in enkele steden in Thessalië. Schade werd echter niet aangericht, doch de bevolking waagt het niet in de huizen te slapen. Gistermiddag werd voor de Rechtbank te Rotterdam in meervoudige Kamer be handeld de strafzaak tegen de 40-jarige directeur der gemeente-bedrijven te Oudewater, J. D„ die wegens verdenking van fraude en valsheid in geschrifte op 26 November 1953 werd gearresteerd en in zijn functie werd geschorst. De president, mr Van Vollenhoven, schetste verdachte als een wilskrachtig iemand die zich als fitter had weten op te werken tot directeur wat een verant woordelijke functie is. Nu verdachte het te druk had gekregen, zocht hij zijn toe vlucht tot het overmatig gebruik van sterke drank, met alle nare gevolgen van dl<Nadat de boekhoudkundig rechercheur was gehoord, deed de president voorle zing van het gedeelte van een rapport, uitgebracht door het Consultatie-bureau voor alcoholisme, waaruit bleek, dat verdachte wilskrachtig genoeg geacht werd om zijn belofte, zich niet meer aan drankmisbruik schuldig te maken, ge stand te doen en onder toezichtstelling niet nodig werd geacht. De Officier van Justitie achtte in zijn requisitoir deze zaak eenvoudig gewor den, dank zij het uitgebreide onderzoek, dat de boekhoudkundig rechercheur in samenwerking met de Rijkspolitie te Oudewater heeft ingesteld, en achtte de verduistering van gemeentegelden vals heid in geschrifte, meerdere malen ge pleegd, bewezen, ofschoon de omvang van de gepleegde malversatie niet groot werden geacht. Hij vond het echter Uit Hanoi wordt gemeld, dat de belegeraars van Dien Bien Phoe, gisteren een Westelijke stelling van het bolwerk in handen hebben gekregen. Kort na middernacht werd een massale stormaanval er tegen geopend. Het Franse opperbevel heeft bekend ge maakt, dat 1600 man van de Vietminh de stelling aanvielen, die door een com pagnie van 200 man werd bezet. De stel ling is een Westelijke voorpost van Dien Bien Phoe, zij werd na felle strijd over weldigd. De Franse bevelhebber van Dien Bien Phoe, generaal De Castries, liet van morgen tegenaanvallen uitvoeren, die ech ter niet het genoemde resultaat brachten. De strijd om de positie duurde twee uur; zij ligt vlak ten Zuiden van een steunpunt, dat Zondag door de Vietminh werd veroverd. De Vietminh is tot de aanval overgegaan na een pauze van 36 uur. Sinds Zaterdagnacht hebben de verdedi gers van Dien Bien Phoe in het geheel vier stellingen verloren waarvan twee aan de Westelijke rand van het bolwerk, een aan de Oostelijke zijde en een in de Noordelijke uithoek. De opstandelingen slaagden er in het weekeinde ook in, het geïsoleerde Zuide lijke fort, dat „Isabelle" wordt genoemd, binnen te dringen; de bezetting wist even wel de tegenstanders terug te slaan. De Verenigde Staten zullen op verzoek van de Franse regering voor de tweede maal Franse parachutisten per vliegtuig naar Indo-China brengen, aldus werd Maandagavond medegedeeld door ambte naren van het Amerikaanse departement van defensie. Deze tweede vlucht zal waarschijnlijk deze week nog plaats vinden, aldus de ambtenaren. Men wilde- echter geen bij zonderheden mededelen over het aantal vliegtuigen, dat gebruikt zal worden, hei aantal troepen dat zal worden overge bracht en de route die de vliegtuigen zul len volgen. De ambtenaren zeiden, dat de verster kingen bestemd zijn voor het front in Indo-China; zij spraken niet over Dien Bien Phoe. jammer, dat aan deze carriëre een einde moest komen ten gevolge van drankmis bruik. D hoorde daarop 10 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. De verdediger, mr J. J. Naeff, merkte op, dat de malversaties niet ernstig zijn en dat burgemeester en wethouders ver dachte hadden moeten onderhouden over de onjuistheden, welke waren begaan. Het diepgaande onderzoek heeft uitge wezen. dat hier van een systematische fraude geen sprake is geweest De ge maakte fouten waren zijns inziens dan ook te wijten aan de gebrekkige admini stratie en het ontbrexen van administra tieve ervaring van D. Hij wees op de verschillende bestuursfuncties, welke ver dachte bekleedde en het feit, dat ver dachte zich niet ontzag om zelf hard aan te pakken ten gevolge waarvan de span ning te groot werd. D. overwerkt was geraakt en zijn toevlucht tot de drank heeft gezocht Hij verzocht tenslotte om onmiddelljjkp invrijheidsstelling. De Offiecier van Justitie achtte de ge pleegde feiten zeer ernstig, omdat de directeur der gemeente-bedrijven een verantwoordelijke positie bekleedt. Nadat de geschorste zitting weer was geopend, deelde de pr. sident mede, dat het verzoek om onmiddellijke in vrijheid stelling werd afgewezen. Op 18 Mei te half tien zal uitspraak worden gedaan. Het K.N.M.I. deelt mede: Een randstoring van een depressie boven het Noordelijk gedeelte van de Noordzee veroorzaakte vanmorgen in ons land weer enige regen, in hoofd zaak ten Noorden van de grote rivie ren. Bij Ierlan ver„„' a een nieuwe en vrij actieve depressie, die in Ooste lijke richting 1 eweegt maar later zijn koers naar het Zuid-Oosten zal afbui gen. Deze storing zal in de loop van de avond ook het weer ons land be ïnvloeden. K t weer in mi omgeving blijft dan ook wisselvallig met af en toe wat reg n. Het temperatuurverloop ondergaat daarbij over het Algemeen maar weinig verandering. In een bruinkoolmijn, nabij Grosseto in Midden-Italië, heeft zich gisteren een mijngasontploffing voorgedaan, die zeer ernstige gevolgen had. Verschillende mijn gangen stortten in en vannacht kon men met zekerheid zeggen, dat dertien mijn werkers om het leven zijn gekomen. Ver wacht moet echter worden, dat het aantal doden nog groter zal zijn, daar een groot aantal mijnwerkers nog i' de mijngangen opgesloten zit en men hen nog niet heeft kunnen bereiken. Van alle kanten kwamen reddingsploe gen toegesneld en men slaagde er in twaalf zwaar gewonde arbeiders aan de opper vlakte te brengen. Het aantal mijnwerkers, dat nog vermist wordt, wordt geschat op 35.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1