Het lot van 11 deerniswekkend koningskind De geheimen van de Tempel gevangenis NED. KABEL heeft ernstige critiek op beleid K.S.G. Heilige Vader verleent nog geen openbare audiënties Film, die niet uit de grond verf komt M*Êm werken samen in CENTRAAL PENSIOEN BUREAU De Belgische regeringsverklaring mik m rk$ mn Levensverzekering- Maatschappijen: gm weer Gloeilampjes VRIJDAG 7 MET 1954 PAGINA Naundorff contra Bourbon DRINKT ook in huis het natuurlijke, de spijsvertering bevor derende bronwater uit de Belgische Ardennen. Overal verkrijgbaar De eerste procesdag INKOMEN TE LAAG OPGEGEVEN Eenzijdige bescherming consumenten belangen Kortere procedure bij heiligverklaring van Paus Pius X DE JOODSE BEGRAAF PLAATSEN IN DUITSLAND Zo komt U aan het nieuws „De Bedrieger" Gang van zaken Joegoslavische dansgroep Kolo BEHALVE IN AMSTERDAM OOK IN DEN HAAG 6 GOUDEN JUBILARISSEN UIT EéN GEZIN VOOR P€.NJg1£n'vAN KONINGIN KREEG MOEDE*RDAG-TAART STUDENTEN HELPEN GRIEKSE COLLEGA'S Tegenwerking van Benelux AANVULLINGS DETACHEMENT NAAR KOREA Arbeiders met zenuwgas besmet 3 JOURNALISTEN WONNEN WILLEM DE ZW1JGERPR1JS (T un onze correspondent Een proces, dat al trieer dan een eeuw duurt, P AH IJS, 5 Mei 1954 werd heden voor de eerste Kamer van het Hof van Beroep te Parijs hervat, alhoewel het een Z;iak betreft die reeds in 1851 werd verloren, sindsdien meermalen is I'ervat en steeds de kous op de kop gaf aan de nakomelingschap van een der meest merkwaardige avonturiers, die de historie heeft gekend Het gaat om niets meer of minder dan om de vraag, of het ongelukkige koningskind, dat 27 Maart 1785 te Versailles werd geboren als zoon van Eodewijk XVI en Maria Antoinette, beiden slachtoffers van liet Schrik bewind, ongeveer dertig jaren later in Duitsland is herrezen als Lodewijk VVII, in de gedaante van Naundorff. Naundorff wel een Naundorff was om te begrijpen, hoe de kostelijke roman zich heeft kunnen afspelen, die reeds aan enige duizenden romanschrijvers de gelegenheid heeft geboden een boek naar een uitgever te dragen. Het belangrijk- ste element is wel de hopeloze verdeeld heid van de adellijke émigrés en de fa milietwisten tussen de Bourbons en de Orleans. Bovendien had Naundorff de Naundorffisten twee papiertjes bezorgd, die iets weg hadden van een authentiek stuk. Op het ogenblik, dat in zijn veel be wogen leven ook de Engelse bodem te heet werd onder zijn voeten, had de man, die letterlijk niets bezat om zijn identi teit te bewijzen, door zijn mooipraterij voldoende de belangstelling van een Engelse burgemeester gewekt om het papiertje te verkrijgen, dat hem als pas poort kon dienen om naar Rotterdam uit te wijken. Daar heeft hij officieren van de Delftse artillerie-inrichting weten te doen geloven, dat hij een geweldige ont dekking in zijn zak had, zodat men hem in Delft te werk stelde, om met z.ijn ont dekking te experimenteren. Helaas was zijn verblijf te Rotterdam maar zeer kort en het bewijs, dat zijn ontdekking meer steekhoudend was dan zijn preten tie naar de Franse troon, heeft, hij door zijn plotseling overlijden te Delft, aan zijn zoon moeten overlaten, die men na enige werkzaamheid spoedig heeft ont slagen. Maar de dood te Delft moest tot een overlijdensacte leiden en die kon slechts gegrond worden op liet Engelse papiertje en de verklaring van iemand, die met hem uit Engeland was gekomen; zelfs de minister van Justitie is er aan tc pas moeten komen. Het beste erfdeel voor de Naundorff's was die overlijdensacte. die naar een officiële verklaring van Den Haag van niet de geringste waarde is voor de vaststelling van de identiteit van hem, die als zoon van Lodewijk XVI te Delft werd begraven. De erfgenamen hebben niet lang ge wacht om van die overlijdensacte ge bruik te maken. En het is heel merk waardig, dat „het hof" van de Naundorff- Bourbons vrijwel onmiddellijk met de overlijdensacte voor de dag is gekomen om in Frankrijk gerechtelijk te doen De wijze waarop het deerniswaardige koningskind in de Tempelgevangenis is Orrigekomen, is een geheim, dat de ge schiedvorsers nog s' reds niet hebben klin ken ontsluieren. Maar voor de erfgena- men bestaat er een juridische zekerheid, h-l. de officiële doodsacte, volgens welke Lodewijk XVII, wiens koningschap nooit Uitgeroepen is kunnen worden, op 8 Juni 1795 in de Tempelgevangenis is overleden. Dit heeft de erfenis geregeld, zowel voor wat het recht van de troonopvolging als voor wat de bezittingen betreft. De stand van alle onderzoek, dat op werkelijke geschiedvorsing berust, be- vestigt de datum van de dood van Lode- ,vÜk XVII, in de doodsacte vervat, niet v o 1 k o m e n, maar schijnt op afdoende gronden te verzekeren, dat hij de Tem- l)c,Kevangenis nooit levend heeft veria ën. Daarmee'zouden dan de aanspraken vkh de niet minder dan 43 pretendenten "sar de Franse kroon, die zich voor Lidewyk XVII hebben uitgegeven, ver- Va'Ien. Men noemt de romantische aanhangers ;Jah die valse Lodewijken de voorstan- "ers van de theorie van de „Survivance", aa"gezien het voor hun beweringen ?°dig is, dat Lodewijk XVII zijn verblijf de Tempelgevangenis zou hebben ?.yerleefd. Zolang de volstrekte onmoge- 'ikheid van dat overleven niet is vast gesteld, is het grote historische geheim k'et opgelost. Op gronden, die niet van ?abnemelijkheid zijn ontbloot, moet het historisch onderzoek rekening houden de mogelijkheid dat het overlijden, uat tot de officiële doodsacte heeft ge- Ieid, rüet de zoon van Lodewijk XVI "etreft, maar een ander kind, dat in ëe P'Sats werd gesteld van de werkelijke Lodewijk XVII, die reeds veel vroeger °P een voor de revolutionnaire regering ?eer ongelegen moment zou zijn bezwe ken. De voorstanders van deze laatste opvatting hebben die theorie van „de dubbele dood" eerst sinds kort op in drukwekkende wijze ontvouwd, zodat dit een aansporing is geworden tot een her- hieuwde geschiedvorsing ten aanzien van het Tempeldrama. Ongeveer gelijk tijdig verschenen twee boeken: dat van mr Maurice Gargon van de Academie Frangaise, hetwelk als een standaard werk mag worden beschouwd over de hedendaagse juridische positie; en dat ah Louis Hastier, een ernstig histori- ?bs. Maurice Gargon is in het proces de P°ofd verdediger van de authentieke e9Urbons. Dat de tegenpartij bij het proces, de Naundorffs, tot op de huidige dag de fhige is, die nog 'haar pretentie vol houdt, ligt alleen in het feit, dat stam vader Naundorff de enige is van de 43 Pretendenten, die de ontvoerde uit de empelgevangenis wilden zijn, die niet feeds tijdens het leven hetzij door dood, hetzij door ontmaskering, uit de wed- Pep voor de erfenis is verdwenen. Ook Naundorff heeft overigens tijdens 'Jh leven heel wat ontmaskeringen ondergaan, maar omdat hij de laatste Was in de rij van hen, die voor Lodewijk "k-VIl wilden doorgaan, heeft hij heel ™at voorbeelden gekend, hoe men zo'n pakje niet moet aanpakken. En enige tering had hij wel nodig, want het is verbijsterend, hoe vaak hij zijn levens geschiedenis van een gewijzigde lezing beeft voorzien. Men moet al zeer grondig de Franse geschiedenis van de dood van Robespier re, tot de dood van Karl Naundorff ken nen we laten rusten de vraag, of Devon (Engeland) Wel, de rechtbank wilde niet onaardig zijn.' Mr George Dobson, aan wie wegens gevaarlijk rijden met zijn motor diens rijbewijs was ontnomen, kreeg dit juist °P zijn verjaardag weer terugbezorgd. Dat was op zijn 96ste zes-en-negentig- ste verjaardag. Of mr Dobson er nog gebruik van zal maken is- een andere zaak; hij ligt in het ziekenhuis en voelt zich erg zwak. Maar zelfs als hij beter Wordt wat we hem van harte toewen sen lijkt het ons toch niet ondienstig, bat de heer Dobson verder maar van zijn motor afblijft. Waarom zou hij niet 6en kans wagen om de honderd te halen? Helsinki (Finland) Voor deze éne keer willen we ook eens aan hoge politiek doen. Er is een nieuwe regering gekomen in Finland en dit be looft ze aan het juichende volk: 1. lagere belastingen; 2. verbetering in de alge- ftiene gezondheidstoestand, pensioen voor ouden van dagen en werklozen steun; 3. maar men zal trachten zoveel hiogelijk werkloosheid te voorkomen, 4. arbeidsvrede; 5. meer flats en villas; 6. Broductlevermeerdering; 7. men blijft buiten de ruzies tussen de grote mogend- beden. Zullen we maar niet met ons aUen naar het land van de Duizend Me ren gaan verhuizen? Melenes Ben ooievaar was een straalvliegtuig te "tachtig. De vogel vloog recht tegen de cockpit aan, verbrijzelde deze, de vlieger ging knock-out, terwijl de tweede piloot 'een instructeur) er nog in slaagde een noodlanding te maken. Moskou In ongenade! Twee, eens hemelhoog verheven Sovjetrussische toneelschrij vers (Surov, die een uiterst litterair ge- val schreef genaamd „Do dwaze heren mode-winkelier van Missouri", waarmee mr Truman bedoeld werd, terwijl Virta de gevierde auteur was van een aantal f el-anti-Amerikaanse toneelstukken) deugen voor niets meer. Het blad „Kom somol Pravda" en het Litteraire Week blad van Moskou zeggen het zelf. Ze zijn "it de vakvereniging van toneeischrij- vers gestoten, want men heeft ontdekt, "at kameraad Surov een gewoonte- dconkaard was, terwijl burger Virta er zulk een losse manier van leven op na bield, dat zelfs de Pravda zich nog roder dan vuurrood schaamde. vaststellen, dat zij de legitieme nakome lingen van Lodewijk XVI zijn en eerst veel en veel later er gebruik van heb ben gemaakt om bij rechterlijke uit spraak te doen uitmaken, dat zij zich Bourbon mogen noemen. Uitspraak die voor de Nederlandse rechter moeilijk anders kon uitvallen, op grond van de door de overlijdensacte verkregen rech ten, hoe twijfelachtig die basis ook is. Maar het grote belang'van een erken ning als Bourbon lag natuurlijk in Frankrijk. Maar daar viel de uitspraak hun tegen. Instantie na instantie viel ongelukkig voor hen uit Het belangrijk ste proces was wel dat van 1851, toen'de Naundorffs een jong en zeer ambitieus advocaat in de arm hadden genomen, die als jong deputé zijn kans wilde wagen met het uiteenslaan van de monarchis ten en die Marianne wilde verlossen van de gevaarlijke legitieme pretendenten, die nog op een restauratie van het ko ningschap konden hopen. Ongelukkig voor de Naundorffs is er een brief be waard gebleven van die advocaat, waar in hij zijn lastgevers schreef, dat na het dossier onderzocht te hebben, hij niets gevonden had, dat hem in staat kon stellen te pleiten. Het fiasco van het proces van 1851 belette de advocaat niet de zaak in het parlement te brengen (een goede kwart eeuw later), maar het kostte de legitimisten al heel weinig moeite hem een zo belachelijk figuur te doen slaan, dat hij bij de stemming alleen bleef staan, omdat zelfs dé meest verwoede republikeinen zich niet be lachelijk wilden maken. Als politicus is hij toch geslaagd, want de advocaat is Jules Fabre. De Naundorff's zouden al lang niet nreer bij de Franse justitie voor hun zaak terecht kunnen, als ze zelf niet de han digheid hadden gehad, die ook erfenis kwesties eeuwen lang kan doen aanhan gig blijven, nl. door het buiten het ge ding houden van enigen hunner. Daar door wordt het recht van appèl open ge houden en elke drie jaar zijn trouw de voorschriften in acht genomen om dat recht niet te verliezen. (De zogenaamde peremptie van de instantie) Het proces wordt thans niet tegen de Franse staat gevoerd, maar berust op de sommatie, door Charles Edmond Naundorff tot dc familie Bourbon Parma gericht, om de erfopvolgingsrechten van Naundorff te erkennen. Nu heeft Charles Edmond enige maanden .geleden in een persgo- sprek doen weten, dat Marianne zich niet ongerust hoeft te maken, want als Naundorff-groolvader slechts als zoon van Lodewijk XVI erkend wordt, zullen Naundorffs nakomelingen van de trpon- pretentie wel afstand doen Maar van de erfenis Het hof werd heden gepresideerd door de 1ste president Rousselet, terwijl de procureur-generaal zelf de zetel' van het openbaar ministerie innam De Naundorff's hebben als advocaat de staf houder. mr Georges Cbresteil, terwijl prins Xavier de Bourbon, hoofd van de echte familie-Bourbon, de verdediging laat bezorgen door de stafhouder van de balie van Ie Puy. advocaat der familie en vermaarde pleiter, mr Maurice Gar- Con. De eerste zitting is nagenoeg uitslui tend gewijd geweest aan de uiteenzettin gen van de partij-Naöndorff, vertegen- de St Pieter 20.000 schoolkinderen en vele caat is over de vroegere processen vrij wel heengegleden, maar heeft vnl. de argumenten opgesomd, waarop Naun dorff de mogelijkheid van ontvluchting of ontvoering van Lodewijk XVII tracht aan te tonen. Terloops betoogde mr Chresteil, dat men eigenlijk gerust de waarheid kan zeggen, want dat het belang van de staat zich daar niet meer tegen verzette; hij herinnerde aan de woordep van Jules Fabre, dat het eerste recht wat eert mens heeft, is een naam, een burgerlijke staat en zijn familie te hebben. Niet onaardig was de verzekering, dat Lodewijk XVI Zeur-i<?.U ,z°u zljn geworden, als het schrikbewind hem niet onthoofd had. De Bourbons worden zeer ou9 en de heeft dat ook bewezen. Mr Maurice Gargon ging op sommige punten reeds onmiddellijk in, wat een discussie van de topografie van de voor malige Templegevangenis met zich bracht. Prins Xaviei de Bourbon, die als aan gevallen partij aanwezig was de vele professoren, leden van oude families en de kring van de Naundorffisten vorm den een zo talrijk publiek als bij de grote sensatieprocessen; maar dit publiek zag er toch wel heel anders uit Het had wat van vroeger Parijs zelf en zijn kranten nemen van het geval weinig nota. Over acht dagen wordt het proces voortgezet. Voor de Haarlemse rechtbank heeft gis teren de 65-jarige Bloemendaalse koopman A. R. terechtgestaan, omdat hij de biljet ten voor de inkomstenbelasting 1951 en voor de vermogensbelasting 1952 onjuist en onvolledig zou hebben ingevuld- Als in komsten had hij opgegeven 42.728, doch De minder gunstige financiële resulta ten van de Ned. Kabelfabriek N.V. over hel afgelopen jaar zijn niet toe te schrij ven aan een verminderde bezetting van de bedrijven, maar aan de ongunstige marktloestand, zo werd in de te 's Graven- hage gehouden jaarvergadering door het bestuur medegedeeld. De bedrijven waren over het algemeen goed van werk voorzien, doch met name voor de bedrijven te Alblasserdam was de marktloestand beslist ongunstig. De grond stoffen voor deze bedrijven werden duur der, zoals schroot, dat ongeveer 60 pet in prijs steeg, terwijl op voorschrift van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal de staalprijzen werden verlaagd. De resultaten van het bedrijf te Delft waren niet ongunstig. Het bestuur gaf in de jaarvergadering nogmaals uiting aan zijn ontevredenheid over de gang van zaken in de kolen- en staalgemeenschap. Het merkte op. dat wanneer een egalisatie van de verkoop prijzen in neerwaartse richting wordt na gestreefd dit toch gepaard moet gaan met een verlaging van de grondstofprijzen. Het beleid van de Hoge Autoriteit in deze komt in feite neer op een eenzijdige bescherming van de belangen der consu menten. De staalproducenten als schroot- verbruikers genieten echter geen bescher ming. De K.S.G. betekent naar de mening van het bestuur een zeer eenzijdig ingrij pen in de Europese industrie. De Hoge Autoriteit zal een reëler standpunt ten aanzien van de belangen der staalprodu centen moeten innemen, wil er verbete ring in deze tak van nijverheid komen. Tot dusverre is de houding der Hoge Autoriteit tegenover de producenten echter nog geenszins milder geworden. Het voorschrift, dat de prijslijsten moeten worden gepubliceerd en dat aan alle af nemers dezelfde prijzen in rekening moe ten worden gebracht, stelt het staalbedrijf der maatschappij voor moeilijkheden. Een grote onbillijkheid aeht hel bestuur het verder, dat de heffing van de Hoge Autoriteit moet worden betaald over de omvang der productje, en jat er geen re kening met de prijzen wordt gehouden, zodat bij prijsdaling deze last gelijk blijft. Het bestuur betwijfelt het voorts, of het wel mogelijk is een afdoend toezicht op de naleving van de prijsvoorschriften uit te oefenen. Dit toezicht, vereist veel tijd, gezien het grote aantal bedrijven, dal moet worden gecontroleerd, en dit jaai zijn er waarschijnlijk nog geen resultaten te ver- bericht, dat de H. Vader Zondag in zal op 13 Juni van Zijn troon assisteren bij woordigd door de aanwezige Rcné Louis Cliarles Naundorff, de achterkleinzoon van de in Delft begravene. Zijn advo- t.i. Zegt men Vietnam, dan denkt men onwillekeurig aan Dien Bien I'lioe. de tf-1v:adr, Slnds enige tijd een drama- wlntZ™ Vs wordt geleverd door de Fransen tegen dc rebellen. Toch is dit met dc enige plaats waar wordt gevoch ten, en waar de soldaten blootstaan aan de gi ootste ontberingen, terwijl zij worden uitgeput >oi lange marsen, dwars door de oerwouden. Deze foto werd genomen in een oerwoud dicht bij Ha Na, Phao, in Midden Laos, waar de gevechten in alle hevigheid worden voortgezet. Er is daar gebrek aan water dg mannen kunnen slechts één liter water per dag verkrijgen de hitte is er ondraaglijk vochtig en zwaar, ter wijl het oerwoud zoemt van de insecten. Toch klagen de soldaten zelden Zij zetten door, al zijn zij uitgeput, zoals het lid van de ^bindingstroepen Onalx nirllali deel uitmakend van het -,7ste battaljon Algerijnse wijl hij op zijn post Wl^V^nciLiissen rusten van de doorstane icrn duizenden gelovigen heeft begroet is voor vele katholieken, die van plan waren de eerstvolgende dagen naar Rome te komen, aanleiding geweest te verwachten, dat de II Vader Zijn openbare audiënties als van ouds zal hervatten. Velen hebben reeds aanvragen voor een audiëntie aan de be voegde instanties in Rome gericht Van bevoegde Vatiraanse ziide vernemen wij echter, dat van een hernpmen van deze pauselijke audiënties voorlopig nog geen sprake kan zijn. alhoewel het niet is uit gesloten dal de H Vader voor zeer bij zondere gevallen ou en dan eer korte ont vangst zal toestaan Dit is hel gevolg van de aard van de ziekte, welke de H Vader sinds enkele weken overwonnen heelt en waarvan Hij nu herstellende is. Voor de heiligverklaring van je Zalige Paus Pius X zal de Paus 'n de namiddag van 29 Mei Zich op dedraagsioel van de n- gang van het Vaticaan naar Zitn, troon op het trappenbor-des van de Si Pieier bege ven, om deze heiligverklaring uit te -spre ken. Het is niet uitgasloten da' de H. Vader bij deze gelegenheid een korte toe spraak zal houden. Bij de pontificale H Mis de volgende dag in de st Pieter ter ere van de nieuwe Heilige. de Paus slechts aanwezig zijn; de H. Mis wordt dan door een kardinaal gecelebreerd Een dergelijk I verloop zal ook de tweede heihgverkla- ring van dit jaar op 13 Juni kennen, waar- i bij 5 gelukzaligen tot de hoogste eer van de altaren zullen verheven worden In de namiddag van 12 Juni zal de H i Vader persoonlijk dete heiligverklaringen op het St Pietersplein uitspreken en Hij, de Pontificale H. Mis in de St Pieter. Geen geheim- en halfopenbaar consistorie Het is voorts de gewoonte, dat voor elke heiligverklaring drie consistories op drie verschillende dagen gehouden worden In het eerste geheime consistorie, uitsluitend toegankelijk voor kardinalen vraagt de Paus hun mening over de uit te spreken heiligverklaring. Tijdens het tweede en half openbare consistorie, waarbij ook de aartsbisschoppen, en bisschoppen, die bin nen een kring van 150 km rondom Rome hun residentie hebben, aanwezig zijn vraagt Hij eveneens hun memng en in het derde openbare consistorie nemen aarts bisschoppen bisschoppen en prelaten van de Romeinse Curie deel, waarin dc Paus Zijn plechtig besluit kenbaar maakt dat Hij op een door Hem van te voren vast gestelde dag tot de heiligverklaring zal overgaan. Om deze procedure, welke voor de H. Vader te vermoeiend is te bekorten heeft de Paus nu definitief besloten om op 20 Mei a.s. het openbare consistorie te houden, zonder de voorafgaande ge heime en halfopenbare consistories Aan het consistorie op 20 Mei zullen de in Rome tegenwoordige kardinalen, aarts bisschoppen, bisschoppen en de prelaten van de Romeinse Curie deelnemen en zal de Paus eenvoudig aankondigen, dat Hij op 29 Mei tot de heiligverklaring van d® k gelukzalige Pius X en op 12 Juni van de vijf andere gelukzaligen zal overgaan. Het weekblad der Joodse gemeenten in Duitsland beklaagt zich er over, dat het aantal schendingen van Joodse begraaf plaatsen weer toegenomen is. Volgens het blad zijn sedert Maart vief schendingen voorgekomen; in de voorafgaande drie jaren waren 35 van dergelijke euveldaden gemeld. Het Joodse orgaan eist krachtige maatregelen om de verlaten begraafplaat sen van de vroegere joodse gemeenten afdoende te beschermen. Niet minder dan 1200 journalisten (waarbij hun assistenten zijn inbe grepen) „verslaan" de conferentie van Genève. Hun nieuws leveren zü aan 701 kranten en persbureaux Verder hebben zich nog 104 radio verslaggevers naar de conferentie stad begeven, terwijl 103 fotografen en 61 specialisten voor film en tele visie zich ook rond hel volken* bondspalcis verdringen. Deze laat sten hebben weer 231 assistenten tol hun beschikking. Hoe we dat weten? Wel, het voor lichtingsbureau van de Verenigde Naties kan het opmaken uit de lijst van verstrekte perskaarten. In de Nederlandse bioscoopwereld is liet min of meer een opvallend verschijn sel als de grote stroom van Amerikaanse, Engelse en Franse films onderbroken wordt door een rolprent uit een ander land. Des te opvallender is de geheurte nis, wanneer het een Japans product is Immers Japan is een land met zeden en gewoonten zo verschillend van de onze dat reeds daarom alleen een film van Ja panse makelij het zien waard zou zijn. Intussen hebben de filmmakers daar echter bewezen, dat zy ook verstand heb ben van filmkunst en zij bewezen dat o.a. in het onlangs in ons land vertoonde „Rashomon". Het jongste Japanse film werk, dat hier rouleert is helaas niet van een dergelijke klasse. «De Bedrieger" kan gezien worden om het gegeven, dat een „thriller"-achtige geschiedenis ui; de 17e eeuw blijkt te zijn. De vorm echter staat ver ten achter bij die van „Rashomon". In de tijd dat Japan werd geregeerd door een keizer, die tot titel had Shogun, was het de gewoonte, dat deze heei naast zijn wettelijke vrouw een aantal bij-vrou wen bezat. Werd bij één dezer vrouwen een zoon geboren, dan kon deze jonge ling, als hij opgegroeid was, aan dé hand van een document en een zwaard door M"fF Rlgr de Shogun aan zijn moeder gesehonken bewijzen, dat hij inderdaad een kei- zerszoon was. Hij kon dan aanspraak ma ken op zijn erfdeel. De film vertelt van zo'n jongeman, die naar de hoofdstad trekt Onder zijn kleed verbergt hij docu ment en zwaard. Er is echter een kaper op de kust, die listig tot de hóógste in stanties weet door te dringen, waar men hem als zoon des keizers uitroept. Het recht zegeviert natuurlijk ook in deze film, zij het dan dat enkele mensen sneven en een officier van de keizerlijke garde steeds manhaftig hulp moet bie den. Het is soms moeilijk om het verhaal helemaal te volgen en opvallend is weer het spel. dat voor ons Europeanen wel wat toneelmatig aandoet. Uiteraard had dit tekort voor een groot deel kunnen worden ondervangen door knappe came- ra-instellingen, doch dit is. in tegenslel- - ling tot „Rashomon", niet geschied. De gehele verfilming laat trouwens te wen sen over en doet wel wat primitief aan Hoe opvallend knap waren b.v. niet de gevechten in „Rashomon", terwijl in deze film de vechtpartijen bijna lachwekkend j zijn. Regisseur Tatsuo Osone maakte een film naar een verhaal, dat hem vele kansen bood. Hij verzuimde echter zijn werk na de grondverf met glansverf te behande len. J. v. d. V. wachten. Er worde volgens het bestuur nog zeer veel de hand gelicht met de prijs voorschriften. Over de gang van zaken 'n de bedrijven der maatschappij in het eerste kwartaal van 1954 deelde het bestuur mede dat de bedrijven te Delft zeer bevredigend van werk zijn voorzien. De financiële resul- j taten van deze bedrijven zuilen waar- schijnlijk gelijk zijn aan of ,ets beter zijn i dan die van de overeenkomstige periode j van het vorige jaar. De bedrijven te Alblasserdam staan er j nog niets beter voor dan in het jaarver- j slag wordt beschreven. De afschrijvingen hebben in het afgelopen iaar ongeveer! 4 millioen meer bedragen dan de inves- teringen De waardering der activa is zeer aan de veilige kant, zo deelde het bestuur mede hetgeen het resultaat is van de m vroegere jaren verrichte zeer regoureuze afschrijvingen. Er schuilen in de waarde- j ring der vaste activa nog stille reserves. Voorts zijn de open reserves ruim gesteld. De liquiditeitspositie is verbeterd en het bestuur heeft dan ook geen directe liqui- diteitszo.rgen, Het nationaal danstheater van Joego slavië „Kolo", dat thans op tournee is door Duitsland, zai óp 12 Mei in Amster dam een liefdadigheidsvoorstelling geven, om direct daarna naar Duitsland terug te keren. Op 13 Mei treedt het in West- falen op. De dag daarop evenwel is het gezelschap weer in ons land om een voor stelling in Den Haag te geven in het ge bouw voor K. en W. Dat betekent, dat de Joegoslaven die dag uit Duitsland in Den Haag arriveren, om de volgende dag de voorstellingen in Duitsland weer voort te zetten. Het nationale danstheater heeft zich omgevormd tot een beroepsgezelschap, waarvan voor het grootste gedeelte de zelfden van de vroegere amateursgroep deel uitmaken. Het gezelschap bestaat uit 50 dansers en danseressen, zangers en musici. De grote succesnummers uit het oude programma komen ook in het nieu we programma van 20 nummers voor; er zijn voorts een vijftal nieuwe dansen bij. Olga Skovran heeft de leiding. In de zomer zal opnieuw het kleine dansgezelschap uit Zagreb naar ons land komen. Er zullen weer openluchtvoo.rstel- lingen worden gegeven. Voorts zai waar schijnlijk nog dit jaar de groep „Brasi- liana" een soort ballet en revue naar ons land komen. Het gezelschap treedt thans in Parijs op. Een ander buitenlands kunstevenement dat ons te wachten staat ligt op het ter rein van het toneel. Er zijn namelijk on derhandelingen lopènde met het Shakes peare Memorial Theatre. Indien dit ge zelschap naar ons land komt, zullen twee stukken worden opgevoerd. In Neerderweert is dezer dagen hel gouden professieleest gevierd van de 1 uit Weert. Eerw. Zuster Richarda (Betsy van den Bergh), gewezen provinciale overste van de Congregatie der Franciscanessen van Heythiuzen, (hans nog overste van het klooster te Nederweert. Het feest kreeg wel ongewone luister doordat een broer van de jubilaresse, de zeereerw. heer W. v. d. Bergh, pastoor te Wenen, de plechtige Hoogmis opdroeg, geassisteerd door zijn beide broers de zeereerw. paters Emilianus O.F.M. Cap., vicarius te Udenhout en Richardus O.F.M. C.A.P., rector van Huize Assisië in Uden hout. De eerste twee zijn reeds sedert resp. 22 December 1950 en 19 December E.R.KLevensverz. Mij. N.V., Nijmegen N.V. Ned. Verz. Mij. „51 Willibrordus" Utrecht N.V. Verenigde Verz. Mijen (V.V.M.). Utrecht Dir. J. A. Duynstee Bezuidenhoutseweg 54 - Tel. 773459 'ï-Gravenhage 1953 vijftig jaar priester, terwijl pater Richardus op 17 December a.s. dit jubi leum hoopt te vieren. Verder telt het gezin nog twee gouden jubiiaressen, nl. Zuster Emiliana (Al- phonsa v. d. Bergh), overste van Huize „St. Liduina" te Rotterdam en Zr. Clarina (Nelly v. d. Bergh) overste van Huize raesarea te Ugchelen, die echter inge volge haar kloostersregel niet bij het feest aanwezig konden zijn. Bij de Hoog mis verleenden nog assistentie twee heer neven van de jubilaresse, de weleerw. heren T. v. d. Bergh uit Eindhoven, die de feestpredicatie hield en E. v. d. Bergh De Nederlandse banketbakkersvereniging en de R K. banketbakkersvereniging „St Nicolaas" hebben Woensdag via de onder vakgroep banketbakkerij in het paleis Soestdijk een moederdag-taart vooi H.M. de Koningin aangeboden. De taart Is ver vaardigd door leerlingen van de banket bakkersvakschool te Amsterdam. ['wee bestuurleden van de Nederlandse Studentenraad hebben gisteren aan de zaakgelastigde van Griekenland in Den i Haag een bedrag van 2589 overhandigd, dat bestemd is voor de studenten in Grie I kenland, die te lijden hebben gehad onder de aardbevingen. Het geld is bijeenge- j bracht om de Griekse studenten te helpen maar tegelijk ook om op deze wijze de in- i temationale studentenwereld te danken Dc officier van de keizerlijke aarde (tweede van rechts) bespreekt „lannc die/e^en jaar hulp heeft geven, toen J J J V f twernf rcint** u fnuuu Nederland door de watersnood was getrof- om de bedrieger te ontmaskeren. Beeld uit dc Japanse Jihn ,.Ue Bedrieger [ten. (Van onze Brusselse correspondent) De C.V.P.-pers ontleedt met scherpe woorden de regeringsverklaring van de sociahstisch-liberale coalitie die in België aan het bewind is gekomen. „Het Volk", het hoofdorgaan van de R.K. arbeiderssyndikaten, legt op de rege ringsverklaring de kwalificatie van „dema gogie, woordenkramerij en partijdigheid" Dat de regering beweert in het openbaar onderwijs bij open komende plaatsen de voorrang te zullen geven aan houders van officiële diploma's (dus: katholieke leer krachten zal uitschakelen), wordt bestem peld als een cynische onrechtvaardigheid en een onwettelijkheid. „Met welk recht", zo vraagt het blad, „doet deze regering de katholieke ouders nog belastingen betalen voor het officieel onderwijs, waarvan hun kinderen in geweten geen leerling kunnen zijn, of waarin zij, zelfs met een door de Staat erkend diploma, nooit bezoldigden kunnen worden?" Na te hebben aange toond, dat de liberaal-socialistische coali tie op geniepige wijze de schoolstrijd aan het invoeren is, stelt het orgaan der R.K demooratie de vraag: „Is dat de regering van alle Belgen?" De verklaring bevat een illusie op de politiek welke inzake de Benelux en de Europese integratie zal worden gevoerd. De R.K. „Nieuwe Gids" tekert hierbij aan: „Op het ogenblik dat onze export naar Nederland recordcijfers bereikt en de rela ties met onze Noorderbuur i: alle opzich ten uiterst vriendschappelijk zijn, consta teert de verklaring der regering-Van Acker op een voor Nederland kwetsende toon, dat er zal gewaakt worden over de voorwaar den van een evenwichtige economie. Met geen woord worden de aanzienlijke ver beteringen in de Beneluxreiaties, o.a het vrij kapitaalverkeer, vermeld. On vrees dat deze regering een stap achteruit zou zetten inzake Benelux, nu juist de sterke Dinsdag 11, Mei zal het 25e aanvullings detachement voor Korea uit de leger plaats Oirschot naar Marseille vertrek ken om daar op een Frans schip te wor den ingescheept. Het bestaat uit 12 of ficieren. onder wie een Milva-officier, de hoofd Milva g.d. 3e klasse H. Wiri, 24 on derofficieren en 121 korporaals en man schappen en staat onder commando van de kapitein H. C. Voskuil uit Den Haag. In verband met hét feit. dat thans voor de 25e maai een aanvullingsdetachement naar Korea vertrekt, zal de afscheids- plechtigheid een bijzonder karakter dra gen. Maandag te 13.15 Uur zal op de Markt te Eindhoven een inspectie met défilé worden gehouden. De kapel van het regi ment Limburgse Jagers zal haar mede werking verlenen aan de plechtigheid welke wordt besloten met een mars dooi de stad. Aan het delilé en de mars zal tevens deelnemen de eerste helft van de 2e Su riname compagnie 1954, welke zich de volgende dag te Amsterdam, zal insche pen, met bestemming Suriname. en verheugende vooruitgang van Neder land had moeten nopen tot nauwere samenwerking, wordt bevestigd". Het blad had hier aan kunnen toevoegen, dat die negatieve houding tegen Benelux niet te verwonderen is van de zijde van een rege ring waarin de Walen (die Nederland niet bepaald in hun hart dragen) en liberalen (die bepaalde gnti-Beneluxgroeperingen steunen) zoveel te zeggen hebben. Ongeveer zeventig arbeiders in het Ame rikaanse legerarsenaal bij Denver hebben te lijden gehad van een lichte besmetting met het dodelijke zenuwgas, dat aange duid wordt met de letter G. Geen van hen heelt echter blijvende nadelige gevolgen hiervan ondervonden, aldus is officieel in Denver bekend gemaakt. Bij vele patiënten hadden zich zenuw stoornissen en een verwarde gedacluen- gang geopenbaard, doch deze verschijnse len waren van voorbijgaande aard. De jaarlijkse Willem de Zwijgecprijs voor Amerikaanse journalisten, is giste ren gedeeltelijk toegekend aan Crosby Stuan Noyes, buitenlandse correspondent van de Washington Star". Hij krijgt een gouden medaille en duizend dollar in con tanten. De prijs is hem toegekend op grond van zijn berichtgeving over de overstromingsramp in Nederland. De andere 1500 dollar van de prijs wor den gelijkelijk verdeeld tussen Rodney PodelJ van de Mssaic Herald News" ver schijnend te Passaic in New-Jersey, en Wade Jones van de „Nea Service" uit Oberlin in Ohio. De Willem de Zwijgerprijs is door Ne derland ingesteld ter nagedachtenis aan de 14 Amerikaanse journalisten, die, te- rugkerend uit Indonesië, op 12 Juli 1949 bij een vliegtuigongeluk om 't leven kwa men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 11