te lof der maagdelijkheu over verdwijning Anneke Beekman Rebecca Melj ado verschenen Witboek PAGINA 3 HOE NEDERLAND BOUWT reeds een dergelijk levensgedrag eisten, ofschoon slechts van tijdelijke aard; wanneer in het Oude Testament bevolen wordt de zuiver heid te bewaren en te betrachten, gaat het slechts over een voorlopige voorwaarde, voor het huwelijk; de H. Ambrosius voegt hieraan toe: „Wij iezen, dat er ook in de tempel van Jeruzalem maagden waren. Maar wat zegt de Apostel? Dit alles geschiedt als symbool om de toekomst aan te kondigen". AUDIËNTIES DUITS E.B.U.-OVERSCHOT Bij het Staatsdrukkerij- en Uitgevers bedrijf te 's-Gravenhage kwam zo juist van de pers het „Jaarverslag v_m de Cen trale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting over 1953" uitgebracht aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Ondanks de geweldige ramp van 1 Februari, die uiteraard in bij zonderheden gememoreerd wordt, een rap port dat te alle kant bevredigend mag heten voor wat de bereikte resultaten betreft. Men vindt ze voor elk hoofdstuk gespecificeerd en hier en daar met foto reproducties toegelicht. In feestelijke stemming heeft de Milva Donderdag haar tweede lustrum gevierd. Reeds vroeg in de ochtend heerste in het Juliana-Ramp te 's-Gravenhage een grote bedrijvigheid toen de Mïlva's van 'land- en luchtmacht elkaar in sportwed strijden bekampten. Bij een mars door Den Haag des middags, zorgde de Wo- mens Royal Air force Central Band, die met 28 van haar 36 leden in Nederland verblijft voor pittige muziek. Na deze mars door de stad inspecteerde HM. Koningin Juliana de leden van de Milva, die later op de Boorlaan, nabij het Malie veld, voor H.M. defileerden. Een over zicht tijdens de inspectie: Achter H.M. (met hoge hoedir C. Staf, minister van Oorlog- Het Amerikaanse ministerie van land bouw heeft bekend gemaakt, dat het zijn voorraden overtollige boter voor export Een ambtenaar van het ministerie deelde mede, dat de bedoelde botervoorraden thans 363 millioen pounds belopen, of ongeveer 164 millioen kg. Al deze boter zal ten verkoop worden aangeboden, zo zeide hij, in kwaliteiten a, b en e. De boter zal ook aan communistische landen verkocht kunnen worden, maar voor dergelijke verkopen zullen de expor teurs exportvergunningen nodig hebben. Tot nu toe had de regering-Eisenhower zich steeds verzet tegen verkoop van de boter tegen een lagere dan de in de Ver. Staten geldende prijs. Binnen enkele dagen zullen bijzonderheden omtrent de voor waarden voor particuliere exporteurs voor de verkoop van overtollige boter naar het buitenland bekend worden gemaakt. Van de 363 millioen pounds boter verkeert ongeveer 98 pet in goede staat. Er is nog geen definitieve beslissing genomen op een aanbod van een Amerikaanse exporteur om 40 millioen pounds, ongeveer 18 mil lioen kg boter tegen wereldprijs naar Engeland. encycliek „Sacra viraimtas De Apostel van de Volkeren, door de H. Geest geïnspireerd, waarschuwt: „De on gehuwde is bezorgd over de dingen des Heren en hoe hij aan de Heer behagen zalEn de ongehuwde vrouw is bezorgd voor de dingen des Heren om heilig te zijn naar lichaam en ziel". Ziehier het voornaamst doel, de eerste reden van de christelijke zuiverheid: al leen naar de goddelijke dingen te ver langen en het verstand en de geest daarop te richten: in alles aan God te willen be hagen, intens aan Hem te denken geheel het lichaam en de ziel Hem toe te wijden. De Kerkvaders hebben steeds op deze wijze de woorden van Ohristus en de leer van de Apostel der Volkeren uitge legd; vanaf de eerste tijden van de Kerk werd onder de maagdelijkheid de aan God gedane toewijding begrepen van het lichaam en de ziel; de H. C.yprianus ver langt van de maagden, „dat zij zich, daar zij God zijn toegewijd, onthouden van elk vleselijk genot, hun lichaam en ziel aan God wijden.en zich niet bezorgd ma ken om zich op te smukken of aan wie dan ook te behagen, behalve aan de Heer". De Bisschop van Hippo verduide lijkt dit; „De maagdelijkheid wordt niet om haar zelf geëerd, maar omdat zij God js toegewijd. wij prijzen de maagden niet, omdat zij maagd zijn, maar omdat zij maagden zijn door godvruchtige kuis heid aan God toegewijd". In de theolo gische beginselen beroepen de H. Thomas van Aquino en de H. Bonaventura zich op het gezag van de H. Augustinus om te leren, dat de zuiverheid niet de vol harding van de deugd bezit, indien zij niet gebaseerd is op de gelofte haar steeds onbevlekt te bewaren. De leer van Chris tus omtrent de altijddurende onthouding van het huwelijk wordt inderdaad op de meest uitvoerige en volmaakte wijze door hen beoefend, die zich door de eeuwige gelofte tot de verplichting ervan verbin den. Het is daarom onjuist te beweren, dat het voornemen van hen, die zich de mogelijkheid willen voorbehouden zich van deze verplichting te kunnen bevrij den, beter en volmaakter zou zijn. De H. Kerkvaders hebben deze ver plichting van volmaakte zuiverheid als een soort van geestelijk huwelijk tussen de ziel en Christus beschouwd; enigen gaan zelfs zo ver, de schending van de gedane gelofte met echtbreuk te verge lijken. Daarom schrijft de H. Athanasius, dat de Kath. Kerk gewoon is de maagden bruien van Christuse te noemen. En de H. Ambrosius, beknopt over de maagden schrijvend, roept uit: „de maagd is bruid van God". De geschriften van de Doctor van Milaan getuigen reeds in de Vide eeuw van de grote gelijkenis tussen de plechtigheid van de toewijding der maag den aan God en de huwelijksinzegening, zoals die thans nog gebruikelijk zijn. Wij publiceren hierbij de ver taling van de volledige tekst van de Encycliek Sacra Virginitas" die Z. H. de Paus op het feest van Maria Boodschap, 25 Maart 1954, aan de bisschoppen over de gehele wereld heeft gericht. In verband met de lengte van dit document verdelen wij de publicatie over enige dagen. voor altijd van het huwelijk en van de lusten van het vlees te onthouden. Leert de Goddelijke Zaligmaker niet door het maken van een vergelijk tussen hen, die spontaan aan de lusten van het lichaam verzaken en hen, die door de natuur of de menselijke gewelddadigheid daartoe ge dwongen worden, dat de zuiverheid altijd durend moet zijn om werkelijk volmaakt te zijn? De H Kerkvaders en de Leraren van de Kerk hebben daarenboven openlijk onder wezen. dat de zuiverheid geen christelijke deugd is, indien zij niet. „om het rijk der hemelen" beoefend wordt d.w.z. om zich gemakkelijker tot de hemelse dingen te kunnen wenden, om gemakkelijker het eeuwig heil te kunnen verwerven, om ge makkelijker uiteindelijk door een ijverige activiteit ook anderen tot het rijk der he melen te voeren. Daarom kunnen de Christenen, mannen en vrouwen, vooi zich niet de verdiensten van de zuiverheid opeisen, als zij zich door egoïsme van het huwelijk onthouden of om er de lasten van te ontvluchten; of ook zoals de H. Augustinus waarschuwt, om met farizeïsche hoogmoed de ongereptheid van hun lichaam ten toon te spreiden. Het Concilie van Cangres veroordeelt hen die zich van het huwelijk onthouden als van een afschuwelijke levensstaat en dit niet doen om de schoonheid en de heiligheid van de zuiverheid. Volgens deze berichten zou president Chaves van het toneel verdwenen zijn, ter wijl de president van de Paraguese staats bank, Mendez Fleitas, hem zou zijn op gevolgd. De voorzitter van de overheersende nationale partij, Pereira, heeft verklaard dat het in het hele land thans rustig is, terwijl ook de strijdkrachten onder con trole staan. Waar de afgezette president Chaves verblijft is niet met zekerheid be kend, maar beweerd wordt, dat hij een onderkomen zou hebben gevonden in een militaire school, welker leiding hem nog trouw is gebleven. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 11 en Woensdag 12 Mei a.s. geen audiëntie verlenen. West-Duitsland had in April een over schot in de E. B. U van 44,4 millioen vergeleken met 72,3 millioen in Maar' Het cumulatieve surplus an W.-Duits land bedroeg eind April 1.034,6 millioen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3