ONDERBEZETTING BIJ WIT-GELE KRUIS Katholieke kraamzorg verwacht tekort van een ton Kassier in Made weerstond overvallers Milva vierde tien-jarig bestaan „Auto verdrijft zichzelf uit de binnenstad" Duitse export in stijgende lijn Reclame GEESTELIJKE RALLYE TE PAARD Alleen Nederland heeft werkelijk belang bij de Unie"? het leger Verhoogde rijkssubsidie te besteden aan verbetering sociale positie kraam verzorgsters Minister en Staats secretaris bezochten Seliouwen-Duivel and Scherpe verklaring van Indonesische regeringskringen „Vasthouden van Nieuw-Guinea wegens koloniale ambities" Zuigelingensterfte in Amsterdam Geleerde strijd 0111 de trolleybus Vrouw doodde buurman met treef je Zware jongens belandden in een sloot De vrouw in Inspectie door H.M. de Koningin aiitse dichters Van parkeerplaats naar bestemming per tram NlZO-laboratorium nadert voltooiing Veertig jaar O.M.O. in Noord-Brabant Taakt voor Uw zaak VRIJDAG 7 MEI 1954 PAGINA 7 Brand verstoorde receptie Gemeenten moeten het doen FELLE BRAND IN GRONINGEN COMMISSIE ONDERZOEK TOEPASSING HEFSCHROEF- VLIEGTUIG B. WEGENBOUWER J. KERKHOF 75 JAAR ONDERNEMINGEN OP WEST JAVA OVERVALLEN In Noord-Atjeli trein beschoten Brabants jonge boeren eren ,,JT< onderbarë Moeder'' van Elshout oogste jicrccntoge bij kleine zelfstandigen Wel of niet een motorrijtuig Opnieuw drie jaar geëist Een bloemlezing uit hun werk GROTE SCHOENFABRIEK TE DEN BOSCH IN AANBOUW Feestelijke eerste steenlegging in Plan-West GOUDEN PROFESSTEFEESTEN Klein gedeelte in gebruik DE NIEUWE STUDIE RICHTINGEN TE TIUBURG Kzec In Zicril EERSTE PAAL VOOR RODE-KRUISZIEKENHUIS Overweldigende belangstelling technische jaarbeurs Hannover -BRABANTS HEEM" Dc afdeling kraamzorg Tan het Wit- Cele Kruis zal dit jaar nog minstens een tekort van een ton hebben, ondanks het feit, dat de rijkssubsidie voor het jaar 1954 is verhoogd van 1 lot 2.50 per ver zorgingsdag' d.w.z. een verhoging van de subsidie voor de kraamzorg in Nederland tot 2.861.750. Iets minder dan de helft van deze subsidie gaat naar de 60 Ka tholieke kraamcentra, daar het Wit-Gele Kruis ongeveer 46 pet van het totaal aantal kraamverzorgingsdagen voor zijn rekening neemt. De kraamzorg van het Wit-Gele Kruis is vooral na de oorlog buitengewoon sne in omvang toegenomen. Alleen van lot 19SZ steeg het aantal verzorgingsdagen van 246.841 tot 284.472, een toeneming van 15,2 pet. In sommige provincies was deze stijging nog aanzienlijk groter, i b v 30 pet Thans z«n 1600 kraamverzorg sters van wie een gering en bovendien nog'snel slinkend percentage leerlingen, aan de 60 kraamcentra verbonden, onder leiding van 60 leidster-docenten, van wie 30 bijgestaan door verpleegster-assisten ten. In een onderhoud met het hoofdbestuur kwam tot uiting, dat de kraamzorg nog aanzienlijk zou kunnen worden uitge breid, indien zulks niet werd tegengehou den door de vrijwel algemene onderbezet ting der kraamcentra. Dit is voor de di verse provincies verschillend, doch in Zuid-Holland beslist acuut. Het tekort ir. deze provincie is zo groot, dat de aati- vraagtermijn tot onwaarschijnlijk lange tijd is opgevoerd. De oorzaak van de onderbezetting moet voornamelijk worden gezocht in de onvol doende salariëring en in het ontbreken van pensioenvoorzieningen in de meeste centra. De nieuwe subsidieregeling van dc rege ring zal het thans mogelijk maken dj- salariëring der kraamverzorgsters tot een redelijker hoogte op te trekken en alge meen een begin te maken met maatregelen voor pensionnering. Hoever men hiermede zal kunnen gaan, is nog niet te bezien, daar de voorwaarden der rijkssubsidie nog niet bekend zijn en het Wit-Gele Kruis zich op het standpunt blijft stellen, dat de kraamzorg voor ieder een bereikbaar moet zijn. Zouden de tarie- De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr J. M. L. Th. Cals en de staatssecretaris van dit departe ment, mcj. dr A. dc Waal, hebben giste ren een werkbezoek aan Schouwcn- Duiveland gebracht om zich op de hoog te te stellen van de moeilijkheden by het onderwijs op het eiland. De door de watersnood getroffen schoolgebou wen van een aantal dorpen werden bezichtigd. In Rencsse werd een bespreking ge houden met enkele burgemeesters, school hoofden 'en andere autoriteiten uit de Schouwse Westhoek. Hierbij kwam on der andere het op het eiland ernstige tekort aan leerkrachten ter sprake. Mej. De Waal sprak met een deputatie vari de stichting Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande, waarbij zij werd ingelicht over hetgeen na de ramp op dit terrein werd gedaan. Gisteravond werd op het stadhuis een bespreking gehouden met verschillende autoriteiten van het eiland, die de minister hun problemen voorlegden. Bij dc ontvangst op het gemeentehuis te Brouwershaven deed zich een on verwacht incident voor. De burgemees ter was juist zijn bcgroelingsrcde be gonnen, toen de brandsirene op het gemeentehuis begon te loeien. In zijn functie van hoofd van de brandweer haastte de burgemeester zich naar de plaats van dc brand, even later gevolgd door de hardlopende commis saris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Cascmbroot. ven worden vastgesteld overeenkomstig de kostprijs per verzorgingsdag ongeveer gelijk aan die van de particuliere kraam verpleegster dan zou het Wit-Gele Kruis zijn doel voorbijschieten en bij voorbaat een groot aantal gezinnen uitsluiten. Dit is in strijd met het sociale doel, dat het Wit-Gele Kruis zich stelt. Zelfs de aanzienlijk verhoogde rijks subsidie zal de financiële problemen dus niet oplossen. Hierin zal ondersteuning van gemeentewege moeterf voorzien. Het Wit-Gele Kruis heeft plaatselijke verenigingen in ongeveer 630 gemeenten, terwijl de kraamzorg bovendien wordt ver leend in tal van gemeenten, waar geen Wit-Gele Kruisvereniging is gevestigd. Van deze 630 gemeenten, geven er slechts 230 subsidie, bovendien volgens zeer uit eenlopende normen, in de overgrote meer derheid aan de zeer lage kant, namelijk ƒ1,per verzorgingsdag. Het gunstigst is dit in de provincie Utrecht en Zuid-Hol land, waar Prov. Staten de gemeente-sub sidie als voorwaarde stellen. Bij de huidige situatie moet dan ook worden voorzien, dat de verhoogde rijkssubsidie de finan ciën van de kraamzorg niet zal saneren, daar de meer-ontvangst aan rijksgelden besteed moet worden aan het op redelijk der salariëring en sociale peil brengen verzorging. Voor 1954 wordt het tekort van de Kath. kraamzorg dan ook op een ton geraamd. Het hoofdbestuur van het Wit-Gele Kruis acht het dan ook gerechtvaardigd de vraag aan de orde te stellen, of de gemeenten niet spoedig algemeen aan de kraamzorg moeten gaan bijdragen, wil deze zorg op verantwoorde wijze verleend en uitgebreid kunnen worden. (Van onze correspondent) Gisterenmiddag heeft ene felle uit slaande brand gewoed in een pakhuis van de engroszaak N.V. Tiddo Haan in apotheek- en drogisterijwaren aan de Kostersgang te Groningen. Het werk van de brandweer werd bemoeilijkt door verstikkende rookwolken, doch niet temin slaagde men er spoedig in de brand te blussen. Het vuur ontstond, vermoedelijk door een foutieve schoor steenconstructie, op de derde verdie ping tijdens de afwezigheid van het per soneel in het middaguur. Gelukkig wa ren de meest brandbare stoffen opge slagen in een ander pand van de N.V. De schade is betrekkelijk groot, In de plaats van de heer H. van Galen Last, de afgetreden directeur-generaal van het Verkeer is diens opvolger, mr G. H. Dijkmans van Gunst benoemd in de commissie, die tot opdracht heeft te on derzoeken. welke plaats in het verkeer in en om Nederland thans en in de naaste toekomst kan worden ingenomen door het hefschroefvliegtuig. Gelukkig was de brand van geringe omvang, zodat de officiële ontvangst op het gemeentehuis spoedig kon wor den hervat. Indonesische regeringskringen hebben gisteren in verhand met de toekomstige besprekingen mot Nederland over de opheffing van de Unie verklaard, dat „Het Koninkrijk enige is, die werl de Unie". Zolang band met Nederl dit Nederland de cific-mogendhcid wordt geacccntuei gin van Nederlam Unie is. Alleen op land blijven mees] nale concert", zo toe. Deze regerii verder op, dal hc tegenheid biedt on menwerking ter bi mecnschappclijke landse belangen te] sië, zowel naar Iv zelf, als „speciaal' bijzonder op finai cultureel gebied. Men herinnerde in verband hiermede aan de verschillende bepalingen, zowel in het Uniestatuut als in de daarbij beho rende economische, financiële en cultu rele overeenkomsten, waarin erkenning van speciale belangen ligt opgesloten. Indonesië heeft practisch in Nederland geen speciale belangen, zodat hierdoor Nederland alleen wordt bevoordeeld al dus deze regeringskringen. Dat Neder land zich bereid verklaarde de uniever houding los te laten kan volgens deze zegslieden op twee gronden worden ver klaard. Ten eerste: „de duidelijke tegenzin van Indonesië tegen deze verhouding, welke het destijds als ..compromis" werd opge drongen." Hierdoor is een vruchtbare samenwerking onmogelijk en het vast houden daaraan heeft geen zinHot levert integendeel niets dan moeilijkhe den op. Ten tweede: het feit, dat Nederland in 1943 en 1949 nog niet kon overzien, hoe zijn positie internationaal, na gehele los lating van Indonesië, zou worden. Dit kan thans wel. Ook ten aanzien van de handelsbetrekkingen slaagde Nederland er in zich internationaal een nieuwe po sitie te verwerven buiten Indonesië om. „Dit is te danken", aldus deze regerings kringen, „aan de Marshallhulp en aan de toetreding tot de Nato en de E.V.G. De nieuwe positie, die Nederland op internationaal terrein heeft weten te ver werven, heeft ertoe geleid, dat het geen grote behoefte heeft aan het vasthouden van een band met Indonesië, die het des tijds hard nodig had". Genoemde re geringskringen zeiden tenslotte dat „Ne- jland grote bezwaren beeft tegen het sgevcn van Westelijk Nieuw-Guinea, lat het dit gebied nodig heeft om als Pacific-mogendheid te kunnen dhaven en wegens dc koloniale ambi- van een aantal Nederlandse leiders". De heer B. J. Kerkhof, oprichter en oud directeur van de Kon. Mij Wegenbouw te Utrecht, pionier van de moderne wegen bouw in Nederland, viert vandaag zijn 75ste verjaardag. Bernard Johan Kerkhof is geboren e Wisch (Gld) op 7 Mei 1879. Van bouwkun dig-opzichter klom hij op tot techn. ambte naar van de Rijkswaterstaat, vanwaar hij op 1 Mei 1914 dus juist 40 jaar geleden overstapte naar het particuliere bedrijf. Na de eerste wereldoorlog verwierf zijn onderneming naam door het in Nederland introduceren van asphaltwegen. In andere Europese landen werden dochteronderne mingen gesticht. In 1939 trad de heer Kerkhof, die ook als schrijver over wegenbouw naam ver wierf, af als directeur van de Mij Wegen bouw waarvan hij thans president-com missaris is. De regering erkende zijn ver diensten door zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Het ere-voorzitterschap van de Ned. Ver. van Wegenbouwers, dat door hem wordt bekleed, wijst er op, dat de heer Kerk hof ook bij de wegenbouwende collega's grote waardering en achting geniet. 12 Mei is er receptie in Utrecht. In de afgelopen dagen zijn enige onder nemingen ill West-Java weer het doelwit geweest van benden. Een met bamboe speren gewapende bende, bestaande uit 2o0 personen, onder wie vele vrouwen heeft de onderneming Tjikaso in het Su- kabumische aangevallen. Vier onderne- mingsarbciders werden gedood en 11 zwaar gewond; 23 huizen werden geplun derd en in brand gestoken. Een aanval op de onderneming Spe- rata Sinumbra bij Patuha kon door de politiewacht worden afgeslagen. Honderd man plunderden Dinsdagnacht de onder neming Perbasari in Pengalengan. In het district Meureudeu in Atjeh zijn bij een zuiveringsactie twee opstandelin gen gedood. Voorts werden in dit district een inwoner van Lhong Putu gedood en een ander ontvoerd, In Noord-Atjeh werden m I andjang een handelaar en een pasarcontroleur en eveneens een handelaar in Sirih ver moord. Opstandelingen beschoten de trein van Lhokseumawe naar Langsa. (Van onze correspondent) INDRUKWEKKENDER cn schoner dan welke rallye ook cn meer aangrijpend dan dc meest spannende tocht of tour, nationaal of internatio naal, hclooft de bedevaart te paard te worden, die Brabantse jonge boeren Zondag 9 Mei aanstaande naar liet genade-oord der „Wonderbare Moeder" van Elshout zullen hou den. De twintig afdelingen der Landelijke Ruiters in de kring Den Bosch van de N.C.B. zullen bij het prille gloren van de Mei- Zondag gezamenlijk op trekken naar deze Bra bantse Lieve Vrouwe, na dat in alle vroegte de trouwe landbouwpaarden gezadeld zijn. Deze Hel pers in het boerenbedrijf, van de akker, worden de tochtgenoten der boerenjeugd naar Brabants Hertoginne. Die van de Maaskant en tegen de Meierij aan, de jonge boeren namelijk uit Kerkdriel en Ammer- zoden, uit Nuland en Liempde zullen om vier uur Zondagmorgen in de stijgbeugel stappen. Zij zijn reeds, devoot en stil. hun bedetocht begonnen als andere afdelingen zich opmaken voor het ver trek. Den Bosch ver zamel pa ut In Den Bosch zullen zij elkander treffen. Langs de kathedrale basiliek van St. Jan zal het ge trappel der paarden weer klinken. En buiten do Hertogstad voegen zich nieuwe ruiters bij de im posante stoet, samen vul lend Brabants wegen, waarlangs in de gulden Meimorgen het voorjaars land dan stilaan opcnrolt uit dc ochtendnevels en do bloeiende bongerds hun bruidsboeketten te pronk zetten. De teugel losjes in de ene, de rozenkrans vast in dc a'ndëre hand: zo zullen dc Brabantse jonge boeren het stille Elshout binnenrijden. In de pa rochiekerk aldaar draagt de geestelijk adviseur van de R.K. Jonge Boeren stand. kapelaan Hoek, om acht uur een H. Mis op, waarna dc bedevaarders zich scharen rond de ka pel der Wonderbare Moe der van Elshout. Het be looft oen schone cn stijl volle manifestatie te wor den, de Moeder Gods ter ere (Van onze Amsterdamse redactie) Jet bureau van statistiek der ge nie Amsterdam heeft een onderzoek |esteld naar de zuigelingensterfte naar sociale groepen in de hoofdstad en het is tot de bevinding gekomen, dat de. zui gelingensterfte en de mortinataliteit (het dood geboren worden* in de jaren 1946 1950 het hoogst waren onder de klei ne zelfstandigen en de handarbeiders. In de groep kleine zelfstandigen bedroeg het aantal dood ter wereld gekomen kin deren per 100 geborenen 2,52 en het over trof daarmee zelfs het relatief grote aantal in de groep-handarbeiders, dat 1.86 bedroeg. De zuigelingensterfte was bij de handarbeiders 3,13 per 100 le vendgeborenen, bij de kleine zelfstan digen 3.23. De hoge cijfers bij de kleine zelf standigen hangen samen, aldus veron derstelt hot bureau, met het zelfstan dig zijn onder betrekkelijk benepen om standigheden. Deze mensen ontberen de sociale voorzieningen, welke wel ten goede komen aan de verplicht-verze kerden. Bij de kleine zelfstandigen zal bovendien de vrouw eerder een werk zaam aandeel in het bedrijf hebben en uit economische noodzaak vaak tot op het laatst der zwangerschap werkzaam blijven, terwijl men tevens mag aan nemen, dat de vrouw haar taak in het bedrijf spoedig na de bevalling zal her vatten. Er bestaat bij het bureau een ernstig vermoeden, dat de prac- en postnatale zorg in deze gezinnen te kort schiet en dat het buitengesloten zijn van de sociale verzekeringen voor een bevol kingsgroep, die qua inkomen in veel ge vallen niet ver van dc groep der ge schoolde handarbeiders afstaat, een on gunstige invloed op mortinataliteit en zuigelingensterfte moet hebben gehad. Dc 'kostbare monstrans op bijgaande foto werd om streeks 1900 gemaakt door de Parjjse edelsmeden Pous- sielque, Rusard F'ils, in opdracht van de paters van het H. Sacrament te Parys. In 1920 kreeg het klooster te Brakkenstein-Nijmegen niet in het bezit van een voor Eeuwigdurende Aan bidding Waardige mon strans) dit kostelijk stuk in bruikleen. Door de offer vaardigheid van Nederlands katholieken werden de pa ters in Nijmegen onlangs in staat gesteld, een fraaie monstrans voor eigen ge bruik te doen vervaardigen. Het spreekt vanzelf, dat de geleende monstrans in de lange jaren van gebru.z zwaai had geleden. Dc edel smeden gebr. v. Roosmalen te Utrecht, werd opgedra gen, de Margriet-monstrans (vanwege dc vorm werd dit de gebruikelijke benaming geheel te restaureren. Met bekwame hand werden de ontbrekende onderdelen van 't filigrainwerk bijgemaakt; aanvullende brillanten wer den in dc rijke juwelenrand rond de hostie geplaatst in deze rand waren Franse hof juwelen verwerkt het geschonden email werd gclicel opnieuw in de zuiver oorspronkelijke kleur hersteld, terwijl een nieuw verguldsel de monstrans de oude luister gaf. De Franse paters zullen zich gelukkig voelen, deze unieke monstrans weer in hun midden te hebben, terwijl het hen dank zij de vakkundige restauratie niet zal behoeven te spijten, dat eertijds tot uitlenen van een dermate kostbaar stuk werd besloten. Dc officier van Justitie bij de rechtbank te Groningen heeft tegen de ambtenaar van de gemeentesecretarie van Groningen, mr W. E. van Koldam een boete van écn gulden geëist wegens het besturen van een trolleybus zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Dc trolley zou namelijk volgens de officier een motorrijtuig zijn als bedoeld in dc Wegenverkeerswet. De gemeente Groningen heeft dit proces uitgelokt teneinde te weten, wat een trol ley wettelijk is: valt zij onder de.in de Wegenverkeerswet als motorrijtuigen be doelde voertuigen, of is zij niet gebonden aan de bepalingen van deze wet. Prof. dr H. S. Hallo, oud-hoogleraar te Delft, was van mening dat de trolley niet onder het desbetreffende wetsartikel valt. Dit luidt immers: „motorrijtuigen zijn alle rij- of voertuigen, bestemd om uitsluitend, of mede door mechanische kracht op of aan het rij- of voertuig aanwezig, anders dan langs spoorstaven te worden voort bewogen". Drs H. de Lang. conservator van het natuurkundig laboratorium der Rijksuniversiteit te Groningen, meende echter, dat hier wel degelijk sprake was van mechanische kracht, die aan of op het voertuig aanwezig is, omdat de electrische leiding de electro-motor van de trolley voedt Er ontspon zich lussen de beide deskundigen een natuurwetenschappelijk debat, waarbij men bet niet eens werd over de definitie van „mechanisch" en waarbij zelfs natuurkundewetten top tafel kwamen. De officier meende in zijn requisitoir, dat het ten laste gelegde wel voldoende was bewezen. Hij verklaarde dat de be palingen der wet niet alleen gemaakt zijn voor natuurkundigen. De voortbeweging van de trolleywordt mogelijk gemaakt door de electromotor en dit Is de mecha- i genisstraf nische kracht zoals de wet bedoelt. Het is Gistermiddag lieeft voor de Amster damse rechtbank het vervolg gediend van de zaak tegen de 38-jarige huis vrouw uit Weesperkarspei, die volgens haar eigen verklaringen op 3 Juli van het vorige jaar in de keuken van haar woning haar 63-jarige buurman uit noodweer met een treefje van een petroleumtoestel zodanig op het hoofd sloeg, dat de man vrijwel onmiddellijk overleed. Zoals men zich zal herinneren eiste de officier van Justitie bij de eerste be handeling in December j.l. een gevan genisstraf van drie jaar wegens dood slag. De rechtbank hield toen de uit spraak echter aan om een schouw te verrichten op de plaats van het gebeur de. Deze vond plaats op 6 Januari. Hierna werd het onderzoek opnieuw aangehouden, omdat de rechtbank een tweede psychiatrisch rapport over ver dachte uitgebracht wilde zien. De con clusies van de zenuwarts dr A. H. Fortanier, die dit tweede rapport op maakte, hetwelk gistermiddag word be sproken, stemden in grote lijnen over een met die van de eerste rapporteur. Dr Fortanier was zelf als getuige op geroepen. Hij zeide te geloven aan het verhaal van de verdachte als zou de buurman haar een onoirbaar voorstel hebben gedaan en haar vervolgens heb ben aangevallen. Volgens de psychiater was de persoonlijkheidssti'uctuur van de vrouw zodanig, dat zij het optreden van de man te ernstig heeft geïnterpreteerd. De officier van Justitie zeide, dat hij destijds bij zijn eis rekening had ge houden met noodweer. Hij bleef van mening, dat de vrouw in haar afweer gegaan. Hij persisteerde te ver was derhalve bij zijn eis van 3 jaar gevan- dus wettelijk een motorrijtuig. Uitspraak 20 Mei aanstaande. (Van onze correspondent) De maximum straf van 6 jaar met aftrek eiste de officier van Justitie te Breda gis teren tegen de 29-jarige Leidenaar L. V. en de 56-jarige Rotterdammer K. v. d. W., die samen op 16 Februari van dit jaar een overval pleegden op het kantoor van de Boerenleenbank te Made en Drimmclen. De officier meende, dat hij in zijn requi sitoir ruimschoots kon volstaan met een korte samenvatting van de feiten. De beide verdachten hadden elkaar leren kennen in de strafgevangenis te Leeuwarden, waar zij beiden een straf van zes jaar uitzaten. Daar besloten zij, dat zij na hun vrijlating een kippenfarm zouden beginnen en toen zij voorwaardelijk op vrije voeten kwamen, besloten zij om aan het benodigde geld te komen, een overval te plegen. De keuze viel op de bank te Made. Ondanks zorgvuldige voorbereidingen v. d. W. bezocht de kassier te Made ver schillende malen onder va's? voorwendsels om bet terrein goed te leren kennen mislukte de overval volkomen. Op de avond van 16 Februari kwamen zij met een huurauto naai' Made, waar zij met de kas sier een gesprek aanknoopten om diens aandacht af te leiden. Op een gegevën ogenblik sloeg V. zijn hand op dc mond van de kassier, de heer G. J. Segeren en Kranenburg (Van onze Haagse redactie) De Militaire Vromvenafdeting de Milva heeft gisteren te 's-Gravenhage haar tienjarig bestaan gevierd Het hoogte- Marine, mr F. J. Kranenburg en vice- admiraal H. C. W. Moorman, de chef van de generale staf generaal B. R. P. H. Has- selman, de commissaris van de Koningin punt was de inspectie door Hare Majesteit Iin Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, en loco de Koningin, gevolgd door een défilé. Om I burgemeester, ir L. j. m. Feber. drie uur hadden zich langs dc Boorlaan vele militaire cn burgerlijke autoriteiten cn reünisten verzameld. Ook de belang stelling van het Haagse publiek was groot. De Milva-trocpcn zelf maaktei eerst een mars door de binnenstad, voorafgegaan door de Women's Royal Air Force Band, die uit Engeland was overgekomen om bet jubileumfeest op te luisteren. Klokslag drie uur arriveerde Koningin Juliana aan het Malieveld. Na de begroe ting door de inspecteur Milva, luitenant kolonel A. Halbesma, inspecteerde de Koningin, die gekleed was in een korte beige sabelbontmantel, waarbij zij een wit hoedje met voile droeg, negen pelotons Milva. Zij werd begeleid door minister Staf, luitenant-kolonel Halbesma, parade commandant kapitein C. F. A. Adank, de wnd-commandant van de groep Land macht, le luitenant G. Helder, de comman dant van de groep Geneeskundige Dienst majoor A. A. M. Roosmalen en de com mandant van de groep Luchtmacht, kapi- A. W. Droog-Hartgrink. Na de in spectie juichten de reünisten en het pu- Majesteit hartelijk toe. Dan bliek Hare In de Dierentuin Werden de Milva's toe gesproken door ir Staf, minister van Oor log en door haar inspecteur, luitenant- kolonel Halbesma. „Jn uw gelederen", zo zei de minister, „zijn nog velt plaatsen open. Wij hebben meer aanmeldingen nodig en uw eigen houding kan veel bijdragen tot versterking van de werfkracht. In de moderne oorlogvoering zijn er veel werk zaamheden te doen, waarbij de vrouw de man kan vervangen. jai er zjjn zeifs func ties b.v. bij de eadardienst waarvoor vrouwen geschikter zijn dan mannen. Daarom doet de regering een beroep op de vrouwen om mee te helpen, de verdediging zo slerk mogelijk te maken. Luitenant-kolonel Halbesma stelde als eerste eis voor de toekomst, dat de vrou- wcnafdeling zich nog meer za] aanpassen aan de militaire dienst. De Nederlandse regering en ons volk moete. trots kunnen zijn op de Milva, zo besloot zij haar toe spraak. De feestelijkheden waren 's ochtends be gonnen met sportwedstrijden op het sport veld achter het Jnlianakamp. Daar be twistten de groepen landn acht. genees kundige dienst en luchtmacht elkaar de ■rouwen in uni- drukte een voorwerp tegen zijn wang, dat later een kinderpistooltje leek te zijn. Zijn kameraad trok een soortgelijk wapen en eiste het geld. De kassier verweerde zich cn wist de beide aanvallers de pistooltjes afhandig te maken. Op het ogenblik, dat hij met v. d. W. afrekende, bracht V. de kassier met een gummiknuppel enkele slagen op het achterhoofd toe. Maar S. wist ook deze aanrander bij de keel te gr'ipen, ont rukte hem de gummiknuppel en ging op zijn beurt de beide bandieten er mee te lijf. Toen op zijn hulpgeroep de vrouw van de kassier kwam toegelopen, namen de aanranders de vlucht met achterlating van eên tas, waarin touwen bleken te zit ten. bestemd om hun slachtoffer te binden. De beide vluchtelingen hadden echter pech. Even buiten Made kwamen zij bij de watermolen met hun auto in een sloot terecht. Zij gingen te voet verder, maar werden dezelfde nacht door de inmiddels verwittigde Rijkspolitie in Wagenberg ge arresteerd. De officier was van mening, dat de beide verdachten maar een slecht gebruik had den gemaakt van de voorlopige vrijheid die de minister hun na 4 jaar gevangenis straf in Leeuwarden had toegekend. De president sprak zijn bewondering uil voor de moedige wijze, waarop de kassier met de twee verdachten had afgerekend. Uitspraak op 20 Mei. Het bestuur van de stichting voor lite raire publicaties „De Beuk" te Amster dam heeft de Noord-Brabantse dichter Frans Babyion opdracht gegeven een bloemlezing samen te stellen uit het werk van de na-oorlogse dichters in Noord- Brabant. De bedoeling hiervan is het letterkundige leven in Brabant te stimu leren. De bloemlezing zal o.m. gevolgd worden door een serie publicaties van jonge Brabantse letterkundigen. (Van onze Haagse redactie) In de toekomst zal niet de tram maar het gewone autoverkeer uit de centra van onze grote steden moeten verdwijnen. In dien het autoverkeer nog intensiever wordt, zal liet geen zin meer hebben de binnenstad daarvoor open te stellen. Van enige snelheid zal immers geen sprake kunnen zijn om nog maar te zwijgen van de onmogelijkheid om te parkeren. Het openbare vervoer daarentegen zal dan moeten zorgen, dat de centra voor ieder vlug en veilig zijn te bereiken- Aldus de mening, die ir drs B. B. C. Felix, direc teur van de H.T.M., gistermiddag verkon digde op een bijeenkomst van het Neder lands Verkeers Instituut te Den Haag. De heer Felix sprak op deze vergadering over de toekomst van het locale vervoers bedrijf. Voor dit bedrijf achtte hij de ge mengde beheersvorm dus deelneming zowel van de overheid als van de particu lieren in kapitaal en leiding het meest geschikt. Daardoor kunnen de voordelen van het particuliere bedrijf exploitatie op commerciële basis en snelle beslissings mogelijkheid worden gecombineerd met de veiligstelling van het algemeen belang Exploitatie op commerciële basis vindt de Haagse-tramdirecteur van essentieel belang. Alleen hierdoor kunnen de econo mische grenzen, welke een onverantwoor de uitbreiding van de service beletten, tot gelding komen. Wat het vraagstuk tram of autobus be treft, merkte de heer Felix op, dat de keuze wordt bepaald door de aard van het vervoer. De tram is hèt aangewezen voertuig wanneer het gaat om druk be zette lijnen met seizoenspitsen. Bussen ko men in aanmerking voor trajecten, waarop de bezetting matig en meer regelmatig is. De extra-drukte op de piekuren kan wor den opgevangen door tijdelijke opvoering van de frequentie. Naar zijn mening zat in de drie Weste lijke grote steden de trolleybus geen kans krijgen. Vcrvocrdeskundigen hebben na melijk uitgemaakt, dat het gebruik van drie verschillende vervoermiddelen naast elkaar ongewenst is. De vervoerbedrijven dienen, wat hun materiaal betreft, mee te gaan met de ontwikkeling van het verkeer. Zo vraagt de snelheid en de intensiteit van het overige wegverkeer, dat de trams worden uitgerust met aandrijving aan alle assen- (Van onze correspondent). Voor de nieuw te bouwen fabriek van de N.V. Nederlandse Schoenenunie Bioeh cn StibbeHoliandia te Den Bosch, vond Donderdagmiddag in Plan-West op fees telijke wjjzc dc eerste steen) gglng plaats. De zesjarige kleinzoon van de president directeur, de heer Stibbe, verrichtte deze handeling in bijzijn van zeer vele belang stellenden, onder wie het gemeentebe stuur, diverse hoofden van diensten, ar chitecten en anderen. Het nieuwe fabriekscomplex zal 170 M. lang en 45 M. breed worden. In Januari 1955 wil men het in gebruik nemen. Het zal dan met zijn personeels- capaciteit van ruim 700 man een der grootste schoenfabrieken in den lande zijn. De architecten, de heren H. A. Maaskant uit Rotterdam en ir K. Bouman uit Den Bosch, bouwers van vele andere industrie complexen. laten hier een uiterst modern project verrijzen, met toepassing van zo genaamd voorgespannen beton. De cantine zal een fraai podium met bijbehorende outillage bevatten. Burgemeester Loeff sprak namens de gemeente er zijn vreugde over uit. dat Den Bosch een zo omvangrijk bedrijf rijker wordt, nadat deze N.V. reeds 'n bloeiende fabriek in de industriehallen van Plan- West had ondergebracht. De heer Stibbe bracht dank voor de medewerking, die van de zijde van het Bossche gemeente bestuur steeds ondervonden werd. Op Zondag 9 Mei zal de eerw. broeder Cajetanus van de congregatie der Broe ders van Huybcrgen, directeur van de St. Franciscuskweekschool te Breda zijn gouden kloosterfeest vieren. Sedert 1908 (toen in Bergen op Zoom, sinds 1917 in Breda) is hij aan de kweekschool ver bonden. Als leraar Nederlands verwierf hij zich veel verdiensten. De jubilaris, die lid was van verscheidene examen commissies, werd in 1948 benoemd tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau. In Roosendaal viert Zondag broeder Franciscus van de congregatie der Broe- De ruimte in de bussen moet worden uit gebuit door plaatsing van de motor onder de wagenvloer. Deze vloer zelf moet zo laag mogelijk boven de grond liggen om in- en uitstappen te vergemakkelijken. Bij dc keuze van het wagentype speelt zowel bij de bussen als bfj de trams de noodzakelijke personeelsbezetting een gro te rol. Dat is zonder meer duidelijk, indien men bedenkt, dat de lonen plus sociale lasten 60 a 75'/» uitmaken van de totale ex ploitatiekosten van het locale vervoerbe drijf. Ofschoon het grote laboratorium van het Ned. Instituut voor Zuivelonderzoek, dat is verrezen bij Ede aan de Rijksweg Arn hem—Utrecht, nog niet geheel gereed is, evenais de moderne proeffabriek, die in de onmiddellijke nabijheid in aanbouw is, kon gisteren toch reeds een klein gedeelte van het laboratorium in gebruik worden ge nomen. Het instituut, waarin het Bedrijfschap voor Zuivel, de Kon. Ned. Zuivelbond. de Ver. voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne alsmede de Bond van kaasproducenten zijn vertegenwoordigd, is geen Rijksinstelling, doch een zonder subsidie werkende stich ting. Het laboratorium, dat wordt gebouwd naar een ontwerp van de Arnhemse archi tect G. Hamerpagt, bestaat uit drie vleu gels, t.w. resp. voor bacteriologisch, che misch en technologisch onderzoek. Naar wordt verwacht, zal over een paar maanden de proeffabriek in bedrijf kun nen worden gesteld. In deze ultra-moderne fabriek zal jaarlijks een kwantum van on geveer 3.5 millioen liter melk tot allerlei producten worden verwerkt, bestemd voor proeven. Voorts zullen in dit bedrijf nieu we werktuigen en apparaten op het gebied der zuivelindustrie op hun kwaliteiten kunnen worden getest. (Van onze correspondent) Donderdag 13 Mei zal in Tilburg het veertig-jarig bestaan worden herdacht van de stichting „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant", waarvan dr H. Moller de oprichter is geweest- Vooral na 1913 breidde het middelbaar en voorbereidend hoger-onderwijs zich in deze provincie sterk uit, mede dank zij de vestiging van de R.K. Leergangen m 's-Hertogenbosch en later in Tilburg. Ook in de middenstandskringen zag men toen duidelijk het belang van een dergelijke intellectuele opleiding, zodat de R.K. Mid denstandsvereniging „De Hanze" zien onmiddellijk bereid verklaarde mede te werken aan de totstandkoming van de ver eniging „Ons Handelsonderwijs", welke op 17 Maart 1914 een feit werd en tot doel had het handelsonderwijs volgens R.K. be ginselen té bevorderen speciaal in de pro vincie Noord-Brabant. Later werd de vereniging omgezet in „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord- Brabant", waarvan het bureau in Tilburg gevestigd is. De eerste voorzitter was dr H. Moiler, aan wie Brabant enorm vee] op onderwijs gebied te danken heeft. O.M.O. verkreeg a] spoedig de bisschop pelijke goedkeuring, zowel van het bisdom 's-Hertogenbosch als van het bisdom Breda. Later werd ook de Koninklijke goedkeuring verleend. Jarenlang heeft Moller het voorzitter schap bekleed. Na zijn dood werd hij opge volgd door mr F. Teulings, die echler enkele jaren geleden moest bedanken in verband met zijn benoeming tot minister. In de heer P- v. d. Putt kreeg hij een uit stekend opvolger. Op 13 Mei, de herdenkingsdag van de oprichting van O.M.O., zal de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr W. Mutsaerts, in de Heuvelse kerk te Tilburg een plechtige H. Mis opdragen, waarna in de Kath. Economische Hogeschool een feestelijke bijeenkomst zal worden gehouden, waarop dr J. Verlinden, hoofd afd. Research en Documentatie van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal spreken over „de ontwikkeling van het V.H.M.O. in Noord-Brabant". (Van onze correspondent) Met ingang van het nieuwe studiejaar zullen bij de afdeling Economische We tenschappen van de Katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg enkele nieuwe studierichtingen worden inge- vo„ „v y°erd. Aldus deelde prof. dr J. M. Pie- ders van St. Louis zijn 50-jarig professie- Vers' hoogleraar, mede tijdens de eerste feest. Behalve in Oudenbosch, waar hij laarvergadering van het Tiiburgs Hoge- schoolfonds welke Donderdagavond te Tilburg gehouden werd. Prof. Pietcrs zeide, dat bij de econo mische afdeling nog ingevoerd zullen worden de studies in economische be- o.m. overste is geweest van het internaat ..St. Louis" cn van het Juvenaat, heeft de jubilaris gewerkt in Indonesië en bij het onderwijs in Alkmaar, Roosendaal en Amsterdam. Jn Roosendaal waar hij nu leider is van het internaat St. Tarcisius, is hij ook overste geweest van „St. Ma rie", het internaat van het St. Norbertus- college. Met de bouw van het door Zweden ge schonken Rode-Kruisziekenhuis, dat in Zierikzee zal verrijzen, is gisteren een be gin gemaakt. Gistermiddag heeft namelijk de Zweedse consul-generaal, de heer W. W- Ekman, de eerste van een serie palen, waarop het complex zal komen te rusten, in de grond geslagen. Men denkt het ge bouw, dat het derde Rode-Kruisziekenhuis in Nederland wordt, in 1956 in gebruik te kunnen nemen. stuurswetenschap. waarbij twee speciali saties mogelijk zijn; namelijk in nationale cn internationale bestuursproblematiek. Dit laatste is op andere economische hogescholen nog onbekend. Hij wees er verder op, dat er bij de af deling sociale wetenschappen reeds vijf specialisaties zijn, namelijk de sociogra fische, de sociologische, de economisch- organisatorische, de charitatief-organisai torische en de bestuurs-wetenschappe- iijke specialisatie. De Senaat aldus prof. Pieters staat echter wel in beginsel nog afwij zend tegenover het geopperd idee om het bacaloreaatsexamen in te voeren. i Het verloop van dc technische jaar beurs in Hannover cn dc jongste ontwik keling van de cijfers van in- cn uitvoer hebben de verwachting voor een voort gaande groei van dc Duitse export sterk doen toenemen. Dc beurs in Hannover is tot ccn over weldigend succes geworden, voorname- f défilé, waarbij dr vrouwelijke zegepalm Meer dan joqo mi li tarnen een kranige indruk maakten form cn reunlste» Waren hiei bijeen. De Het defile werd mede afgenomen door j festiviteiten werden besloten met een maanden de staatssecretarissen van Oorlog enfeestavond in de Dierentuin. invoer steeg in Maart aanzienlijk, name lijk tot 1586 millioen mark. tegenover een maandelijks gemiddelde van 1334 mil lioen in 1953. ATiomamelyk de chemische industrie heeft in Hannover een zo massale belang stelling getrokken, dat met ccn algemene verhoging van de productie voor een langdurige periode rekening gehouden wordt. Dc reeds in overweging genomen uit- V.., breidingen van de capaciteit zullen naar lijk door dc uitermate grote belangstel- I het oordeel van deskundigen aanzienlijk Ung die zij uit het buitenland heeft ge- i moeten worden versneld. Dit geldt wel trokken. Het totale aantal bezoekers voornamelijk voor de productie van heeft met minder dan 1.2 millioen bedra- kunststoffen als materiaal voor construc- tiewerk. voor de textielindustrie en voor Volgens inmiddels door de Bank der de vervaardiging van verpakkinssmate- Duitse landen gepublbiceerde cijfers blij- rieel. De Duitse industrie heeft in ven de exportcijfers nog altijd in op- Hannover getoond dat zij in staat is alle uitvotr van *1932 U Maart werd met een tot dusver bekende kunststoffen te leve- uitvoer van 193^ millioen mark weer een ren. en naar de opvatting van desknnrii- na-oorlogs record gevestigd. Naar dc gen heeft de beurl andfrmaal getoond hoeveelheid gerekend werd in deze dat de synthetische stoffen op talloze ge- met minder dan 3o pet meer bieden nog onoverzienbare nntwikkr I geëxporteerd dan in Maart 1953. Ook de I lingskansen hebben. ontwikke (Van onze correspondent) Dc Stichting „Brabants Heem" is sinds kort een sectie geworden van het Pro vinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, de sectie voor heemkun de en oudheidkundig bodemonderzoek. Reeds voor de oorlog werd de Bra bantse Bond voor Heemkunde-kringen opgericht. Na de oorlog ontstond Bra bants Heem als een zelfstandige stich ting, waarbij vele studiekringen uit het gewest waren aangesloten en dat een af- zonderlijk blad uitgaf over heem- en oud- 1 heidkunde. Ook de commissie geslacht-, naam- en wapenkunde in Noord-Brabant is thans een sectie van het Genootschap gewor den. Dc eigen bladen „Brabants Heem" en „De Brabantse Leeuw" zullen echter nog naast het blad van het Genootschap en Brabantia Nostra, „Brabantia", blijven verschijnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7