Totale opbrengst kinderz- j-uim een millioen Productie VAN DER HEEM vergroot Voor het misdeelde kind Wagtmans winnaar van eerste etappe Frits van Kempen geen titelhouder Gramser ook eerste in criterium te Escli PAGINA 9 VRIJDAG 7 MEI 1954 SURINAAMSE MINISTER AFGETREDEN Wegens conflict met de Staten EERSTE ZIEKENHUIS AAN GOUDKUST Door Nederlandse bisschop geopend Vierdaagse van Eibar Uitspraak ongeldig: Snoek candidaat Europese titel halfzwaargewiclit OUDEWATER WON PROTEST V.V.P. echter haalde hakzeil F. J. A. L. CORDENS De Surinaamse landsminister voor open bare werken en verkeer, de heer A. Smit, heeft gisteren zijn portefeuille ter beschik king van de gouverneur gesteld. Tegen hem was in de Staten een motie van af keuring ingediend, omdat hij had gewei gerd in te gaan op een rede van het sta tenlid Rens bij de begrotingsbehandeling. De heer Smit grondde zijn weigering op het feit, dat het lid Rens „sterke taal" had gebruikt. De voorzitter der landsregering, de heer A. Currie, deelde mede, dat de regering aan het heengaan van de heer Smit geen consequenties verbindt. De heer Smit ver klaarde, dat hij zich niet zal terugtrekken uit de politiek, doch dat hij het land mis schien beter kan dienen buiten de rege ring. De motie was aangenomen met 11 te gen 8 stemmen. De bisschop van Kumasi (West-Afrika) mgr Van den Bronk uit Velsen, heeft het eerste ziekenhuis aan de Goudkust plech tig ingezegend en in gebruik gesteld. Het hospitaal, dat gevestigd is te Berekum, wordt bediend door missiezusters. Het is voornamelijk bestemd voor de bestrijding Van tropische ziekten en is voorzien van de modernste hulpmiddelen. De Goudkust is het missieterrein van de paters van Cadier en Keer. Behoudt zijn glans, zal niet verkleuren, geen last van bladderen of scheurenI Voor de eerste etappe van de Vierdaag se wegwedstrijd van Eibar, leidende van Eibar over Déscarga en Pamplona naar Onate, en van daar terug naar Eibar, een afstand van 250 kilometer, zijn 79 renners gestart. De Spanjaarden vormden uiter aard het grootste contingent, maar er wa ren ook enkele Belgen, Fransen en Italia nen en terwijl wat Nederland betreft Wagtmans, Roks, Van Breenen en Haan hadden ingeschreven. De Nederlandse ploeg heeft WmSe W*. zïch in deze etappe bijzon- Sj||fL, J| der onderscheiden, en het was Wagtmans die het f eerst door de finish te f Eibar ging. De eerste kilometers METL 0», werden in een straf tempo &T 1, afgelegd, maar de vaart ML... i: verminderde op de slechte weg van de Col van Des- WAGTMANS carga (1200 meter), meetel lend voor het bergklassement. De Span jaard Bahamonde was het eerst boven, gevolgd door zijn landgenoot Emilio Ro driguez. Bij hen sloot zich nog een derde Spanjaard aan, Massip. en dit trio had bij de -controle Pamplona (120 kilometer) een flinke voorsprong op het peloton. Tijdens de klim naar de pasovergang van Azpiro had een hergroepering plaats, en op het hoogste punt was de volgorde van doorkomst: 1. Moriones, 2. Emilio Rodri guez, 3. Langarica, 4. Gual en vervolgens het lang uitgerekte peloton. Gedurende de afdaling veranderden de onderlinge posities, waarna een periode van kalmte volgde. Toen steeg het tempo weer door toedoen van de buitense deelnemers. Op het laatste stuk van de etappe ontbrand de de strijd in alle hevigheid waarbij de* Nederlanders zich duchtig lieten gelden. De zege van Wagtmans zette tenslotte de kroon op het werk van onze ploeg. Naar wij vernemen heeft het hoofdbe stuur van de Ned. Boksbond in een Don derdagavond gehouden vergadering de uitslag van de 4 Mei j.l. te Rotterdam gehouden wedstrijd om het kampioen schap van Nederland weltergewicht tus sen Frits van Kempen en Teun Brom mer ongeldig verklaard. Naar men weet was deze partij eerst door de jury onbe slist verklaard, maar werd kort daarna Van Kempen tot overwinnaar uitgeroe pen op grond van de, achteraf onjuist gebleken, veronderstelling dat bij een wedstrijd om een vacante titel een win naar m o es t worden aangewezen. Men kende de zege toe aan Van Kempen die het meest in de aanval was geweest. Het hoofdbestuur van de Boksbond heeft op grond van de reglementen uit gemaakt dat ook in gevallen van wed strijden om vacante titels tussen profs wel degelijk een uitspraak „onbeslist" kan worden gegeven. Het achtte de te Rot terdam gevolgde procedure reglementair onjuist en heeft derhalve de uitslag on geldig verklaard. De partij moet vóór 10 Juni opnieuw worden gebokst. Het hoofdbestuur heeft voorts besloten Wim Snoek candidaat te stellen voor een wedstrijd om het kampioenschap van Europa halfzwaargewicht tegen de titel houder de Duitser Gerhard Hecht. Te Esch Alzette is een criterium over 56 kilometer gereden, dat gold als af sluiting van 'n revanche voor de etappe- wedstrijd „De Pijl van het. Zuiden". Onze landgenoot Gramser, die eerste was ge worden in het algemeen klassement van de etappe-wedstrijd, heeft zijn zege be vestigd door ook dit criterium te winnen. Hjj reed de 56 kilometer in 1 uur 26 min. 45 sec. en ging nis eerste over de streep voor Leclercq (Fr.) voor wie dezelfde tijd werd genoteerd. Derde werd Post (N.) in 1.27.40, vierde Badinot (Fr.) in dezelfde HJd en vijfde Speicher (Fr.) in 1.28.10. In de gisteravond te Rotterdam gehou den vergadering van de Protest-Commissie van de K.N.V.B. werd het protest van Oudewater betreffende de wedstrijd Oude waterDONK 11 toegewezen, zodat de uitslag in 2—1 voor Oudewater werd ge wijzigd. Daarentegen werden twee protesten van VVP betreffende de wedstrijd VVPEx celsior '20 afgewezen, zodat de uitslag 1—0 in het voordeel van Excelsior '20 bleef. Niet ontvankelijk werd verklaard het pro test van Nieuwenhoorn betr. de wedstrijd NieuwenhoornSiod 23. Voor de Zaterdag-competitie werd bo vendien het protest van Grote Lindt betr. de wedstrijd VVGZ—Grote Lindt 2—1 af gewezen. Horizontaal: 1 als volgt <afk.) ,3 plaat, 7 welwillende lezer (lat.), 9 deel v. e. berg, 11 ik (lat.), 12 seconde, 13 wintervoertuig, 15 plaats, 18 myth, figuur, 21 kreupel, 23 nakomeling, 25 wintervoertuig, 26 klaar. 27 voorzetsel, 28 rivier in Friesland, 29 karakter- 32 schoon, 34 vist, 37 rivier in Spanje, 38 stuurwerktuig, 40 indien, 41 lyrisch gedicht, 43 meisjesnaam, 45 gods dienst, 46 gewaagde toer, 47 bescherming bevolking (afk.). Verticaal: 1 voorzetsel (Eng.), 2 zoogdier, 4 kier, 5 landbouwwerktuig, 6 Europeaan, 7 slaapgelegenheid, 8 laatst leden (afk.), 10 rotsen heen te zien aan de andere kant van de diepte, Alfred was er het eerst; hij lette niet op me. maar klauterde van de ene steen op de andere, zich optrek kend aan struiken en varens, die tussen de spleten groeiden. Met de hand voor de ogen stond hij rond te turen, toen ik hij gend van inspanning boven kwam. Zie je iets vroeg ik hem. Mismoedig schudde hij het hoofd. Ik kwam naast hem staan en keek over de vlakte, doch bespeurde niets opmerke lijks. Opeens greep Alfred me bij de arm. Daar. daar, riep hij en wees op een klein dal tussen twee steenachtige heu vels. Ik tuurde in de aangewezen richting; er was niemand te zien. maar op de grond vertoonden zich een viertal zwarte plek ken niet ver van elkaar. Dat is de plaats van een kampvuur geweest, zei Alfred opgewonden. Mijn hemel, zouden de onzen daar geweest zijn? Zo dichtbij. Misschien hebben daar mannen van Chindawar gekampeerd, opperde ik Neen, wat zouden die buiten doen? Die hebben genoeg aan hun rotsholen. Als ze daar een of twee man in zetten, kunnen ze gemakkelijk een hele mach', tegenhouden, en bovendien is de toegang tot de spelonk goed verborgen. De man nen van Chindawar hebben geen reden om daarbuiten te kamperen. De nabob van Patloora kan het ook niet geweest zijn, want die had slechts een klein gevolg bij zich en wist bovendien de toegang tot, de onderaardse gangen. Neen, dat zijn kamp vuren van de Engelsen. Na hun aanval op Patloora zijn ze waarschijnlijk deze kant uit gekomen om te trachten over het ravijn te komen, en nu is er niemand meer. Waren we gisteren maar hier ge weest. Die honden hebben wel geweten wat ze deden, met ons onder bedwelming te houden. Mijn vriend was ontzettend opgewon den. Hij was in een stemming om ieder een te vermoorden, die hem zou beletten gemeenschap te krijgen met zijn lands lieden. Maar er was niets te zien, er was geen levende ziel te bekennen op het be trekkelijk klein gedeelte van de vlakte, dat in onze gezichtskring lag. De zon brandde door onze helmhoeden het was daarboven op de rots niet om uit te houden van de ontzettende hitte. Maar mijn vriend dacht er niet aan naar beneden te gaan en bleef turen over de vlakte of hij nog iemand van zijn lands lieden kon ontdekken. Kom mee, zei ik hem: het geeft toch niets, of we al hier blijven. Hij luisterde niet naar me. Nog even kijken- zei hij. Misschien is 't Engelse leger weer afgetrokken? wierp ik hem tegen. Neen, zo stom zijn ze niet. Nu ze een maal hier zijn, willen ze ook verder. Na de val van Patloora hebben ze natuurlijk gehoord, dat de nabob niet alleen schul dig was aan de moord op mijn landgeno ten. Ze zullen willen weten wat er ach ter dit ravijn zit, en een Engelsman geeft niet gauw op. Bovendien weten ze, dat wij vermist zijn en geloof me, ze zullen ons vluchten en dat all® moest voor ons ver borgen blijven. Dat lijkt mi) °°k de enige reden, meende Alfred. Laat ons nu eens gaan kij ken aan de kant van het ravijn. Mogelijk kunnen we daar wel een hoogte beklim men, vanwaar het omliggende land is te overzien. Het zou een goed ding zijn. als er Engelse troepen in het veld waren, dat was voor ons meteen de redding. Misschien, zei ik. Ik had al geleerd, de zaken niet al te optimistisch aan te kijken. Wie weet, wat ze nog met ons voor hebben. De nabab hebben ze verdonkere maand en mogelijk zullen ze met ons het zelfde uithalen. Onze kamers zijn in ieder geval in het vóórgedeelte van het paleis, ant woordde mijn vriend. en niet in het in wendige van de berg. Ik verzeker je, als ik een Engelse trooper in het veld zie, dan zal ik wel een middel vinden om mij met hem in verbinding 'e stellen, en als ik eenmaal een Engelsnwn heb ontdekt, dan zal niemand me hier meer in mijn vrijheid belemmeren, voordat mljn revolver totaal is leeggeschoten. Hij klemde de tanden Opeen en ik wist, dat hij het meende. Aan een bezoek aan Bengor dachten we niet meer. In het voorbijgaan hadden we het huis aangekeken, maar er was geen levende ziel te bekennen. We liepen langs het ravijn, langs de kant, waar de rotsheuvels het hoogst wa ren. Ik had verwacht, dat er ten minste wachters zouden staan. °m op de bewe gingen van het Engelse leger te letten, dat i" <le buurt moest 7-ijn, maar er was niemand. Met moeite beklommen we een hoogte, welke ons veroorloofde over de (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9