Diep Vesting viel na verbitterde strijd e indruk in heel de vrije wereld GEVALLEN! Dertigduizend communisten liepen storm Wij geven niet de vrijheid op waarvoor zij gesneuveld zijn V er ruiming emigr atiemo geli j k- lieid naar Amerika Lamel bracht noodlotstijding in Franse parlement Eisenhower en Churchill eerden verdedigers van Dien Bien Phoe April bracht verdere daling van werkloosheid J Kort en krachtig: zien. Rusland wordt geen lid van Nato m Eén ogenblik hield de wereld de adem in Eisenhower roept verdedigingsraad bijeen AGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN s8ars»"asrsM8. S5JÏÏX ESSSSBs Zaterdag 8 Mei 1954 WEERBERICHT „Ze zijn op een paai' meter afstandNu zijn ze overal!" Toen nog slechts een weerbarstig gekraak in de koptelefoon. De Franse sergeant in het hoofd kwartier in Hanoi schudde het hoofd. „C'cst finizei hij daarna en het werd ineens hëel stil in de radio-kamer van het Franse hoofd kwartier. .Nu zijn ze overal!!" Het waren de laatste woorden, die men opving van Generaal Christian de Castries, de kolonel, in enkele weken tot generaal bevorderd, die met zijn geharde troepen Vietnamezen, Fransen en soldaten van het Vreemdelingenlegioen veie weken lang het onmogelijke had gepresteerd: weerstand geboden aan een overmacht van de communistische Vietminh-rebellen, die storm loop op stormloop op de vesting hadden gelan ceerd, die duizenden en nog eens duizenden manschappen hij deze aanvallen verloren en gisteren eindelijk, op de 57ste dag van het beleg, er in slaagden het legendarisch geworden fo<t Dien Bien Phoe te overmeesteren. Dien Bien Phoe ging ten onder: en met roem overdekt zijn de verde digers, met wapperende vlag en de wapens in de vuist, méé ten onder gegaan. Zij verdedigden niet alleen hun vesting en hun leven, zij verdedigden °°a .^Cn jSC lavin^' 7N verdedigdcn de wereld tegen het steeds meer opdringende communisme. Twintig uur lang heeft dit laatste, gruwzame gevecht, deze oorlog-op- zijn icvigs geduurd. Het werd reeds Donderdagavond ingeleid door een zware artillerie-beschieting, die onmiddellijk deed vermoeden, dat de communistische opstandelingen de beslissende attaque zouden lanceren. Ze deden dat ook. Steeds dichter hadden ze de loopgraven weten te leggen bij de verdedigingsstellingen en na een kort ogen blik van bijna duizeligmakende stilte, toen het artillerievuur plotseling ophield rezen de communisten bij duizenden uit hun loopgraven: uit alle macht schreeuwend en brullend de tactiek van de Chinezen in de Korea-gevechten besprongen ze de stellingen. Een ware hel ontstond. Bij honderdtallen werden de aanvallers neer- gemaaid door de zakelijk-ratelende mitrailleurs der Fransen; bij even- vele honderden kwamen weer nieuwe aanvallers te voorschijn. Het gevecht op ajstand werd een handgemeen; de artillerie aan^-weers- zijden kon niet meer ingrijpen: verdedigers waren niet meer van de aanvallers te onderscheiden. Zó duurden de meest moorddadige gevechten van de hele, zeven jaar woedende Indqchinese oorlog urenlang voort. Doch de overmacht won het van de verdedigersmoed: de ene stelling na de andere werd overmeesterd. Al meer naderden de communisten het zenuwcentrum van het fort, de commando-ruimte van generaal De Castries, de gevech ten speelden zich af voor deze post, om deze commando-post heen en tenslotte dan de woorden van de roemrijke De Castries: Hu zijn ze overal!!". J Een gordijn viel Geen telefoon voor Madame De Castries Ernstige woorden van Foster Dulles vv Verenigde Staten laten 17.000 Nederlanders extra toe o Hoezeer de val van dit fort ook verwacht werd de laatste dagen was fan Seen twijfel onderhevig, dat het ten onder zou gaan tóch maakte de ondergang van Dien Bien Phoe een ontzaglijke indruk in ncel de wereld. "et;vaf of ied«r één ogenblik de adem inhield. oorsbleck en diep onder de indruk trad de Franse premier, die juist de laatste dagen nog met zoveel moeilijkheden in het Franse parle ment heeft geworsteld in verband met de toestand in Indo-China, de ver egenwoordigers van het Franse volk in de Nationale Vergadering tegemoet. Het was een hoogst ernstig woord, dat hij te spreken had: „Mijne heien afgevaardigden, de vesting is gevallen Het bleef doodstil in de Nationale Vergadering en ieder begreep het waarschuwende signaal, dat, fel-rood, was opgelicht ver-weg in de barre woestenij van Dien Bien Phoe. Rouw, maar óók bewondering Nederlandse waardering Russisch ballet uitgesteld. De première van het Russische ballet, samengesteld uit de baletten van Moskou en Leningrad, welke hedenavond te Parijs zou worden gehouden, is uitgesteld. Alle f ranse natlnnnlo Slot-rapport van een commandant Bevordering producti viteit in grafisch bedrijf? Een half niillioen aan Marshall- geld beschikbaar Droge, koude weer nadelig voor landbouw sector Grote vraag naar vrouwen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen ,Oost en Zuid-Oost. Plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag de'zelfde temperaturen als vandaag ot iets hogere. Zondag 9 April: Zon op 4.57, onder 20.16. Maan op 11.24, onder 1.45 uur. Maandag 10 April: Zon op 4.56, onder 20.18. Maan op 12.37, onder 2.04 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dien Bien PI toe: een helden-epos Het was verwacht. Er was geen red ding meer. Het wordt door velen zelfs als een bevrijding gevoeld. En toch is de indruk van de verovering van de ves ting Dien Bien Phoe door de Vietminh overweldigend; in de gehele wereld heeft men de strijd van de ingesloten verde digers tegen een overmachtige vijand, die vrije aanvoerwegen had, met beklem ming gevolgd. Nu het drama zich vol trokken heeft, staat men voor de conse quenties. Dit zinnetje klinkt zo nuchter, zo dood- nuchter, maar het houdt een verschrik kelijke realiteit in. Men zal de eerste dagen veel spreken over de heroïsche verdediging van Dien Bien Phoe, er zul len zich legendes gaan vormen. Maar achter de woorden zullen misschien nau welijks uitgesproken gedachten schuil gaan. Zal deze gebeurtenis de weg voor de verovering van geheel Zuid-Oost-Azië door de communisten banen? Zal dan Ja pan nog langer zich in het Westelijk kamp thuis voelen? Wat zullen de Ver enigde Staten willen ondernemen om deze ook voor hen gevaarlijke ontwik keling te keren? We stellen slechts enkele vragen; al leen de toekomst, misschien reeds een betrekkelijk nabije, zal daarop een ant woord kunnen geven. Maar rechtstreeks actueel is die andere vraag, welke reactie de val van Dien Bien Phoe op de confe rentie van Genève zal verwekken. Men kan de zaak wenden of keren, zo als men wil, maar die val is een over winning van de Vietminh, dus van dq communisten; en dan niet alleen mili taire, maar ook morele nederlaag van de Fransen, dus van het Westen. Dat is de overheersende harde realiteit. En een andere, even harde realiteit is, dat de rest van Vietnam en Laos en Cam bodja, dus de gehele drie geassocieerde staten, die deel van de Franse Unie uit maken, nu voor de communisten open liggen. Zij kunnen slechts behouden blij ven, als een strijdmacht wordt georgani seerd, welke, en dit is het benauwende aspect, niet alleen tegen het geoefende Vietminh-leger, maar ook tegen China is opgewassen. Voortzetting van de strijd betekent onvermijdelijk, op kortere of langere termijn, oorlog met commu nistisch China. Frankrijk is de strijd moe, we weten het sinds lang; het hoopt te Genève tot een wapenstilstand en tot vrede te komen. Maar na deze overwinning kan de Viet minh veeleisend zijn. Zal het dit ook zijn? We wachten a'ï. In elk geval is de onderhandelingspositie van Ho Tsjin Min, dus ook van Mao Tse Toeng en zelfs van Molotof zeer aanzienlijk versterkt, terwijl die van het Westen hopeloos is verzwakt. Dat zal te Genève gevoeld worden. Dertigduizend rebellen waren Donder dagavond laat in de strijd geworpen tegen de naar schatting bij de aanvang van liet beleg aanwezige twaalf duizend verdedi- r un gers, die al wekenlang alleen nog uit de j Tsabelle, dat een vijftal kilometers van lucht bevoorraad konden worden. Om Dinn Rion di-„„ i.-~. tien uur s avonds begon de eerste storm loop en de hele nacht raasden de gevech ten, zowel ten Noorden als ten Zuiden als ten Oosten van het fort. De aanvalsgolven rolden heen en weer, tegenaanvallen wer den nog uit het fort ondernomen in een vertwijfelde poging om de verloren gega- ne grond weer te overmeesteren, maar allengs werd het duidelijk, dat de over macht te groot was. De nacht ging over in het eerste, grau we daglicht, en nóg was de strijd niet be slist. De dag won het tenslotte van het nachtelijke duister en mét het licht wor den werden de aanvallen nóg intenser, nóg moorddadiger, nóg gruwelijker. On- Zo ging een vesting ten onder; een laatste woord, dan niets anders meer dan gekraak in een microfoon Het gordijn over een verschrikkelijk, maar toch ook groots drama, was geval len. En de wereld vraagt zich af: wat zal er van hen worden? Wat zal er worden van die bijna duizend gewonden, die deze laatste stormloop in de onderaardse gan- gen ever zich heen hebben moeten laten gaan. Wat zal er gebeuren met al die dap peren, die thans de gevangenen zijn van deze verbeten communistische rebellen? Maar dan: hoe is het die eenzame, dap pere vrouw onder deze duizenden verde digers vergaan. Heeft Geneviève Dega- lard Terraube, die weergaloos-moedige Franse verpleegster, er haar jonge, bloeiende leven van afgebracht? Heeft zij, ondanks moorddadige bombardemen ten en vinnig handgemeen, haar mens lievende taak tot het einde toe kunnen volbrengen. En is ook zij nu de gevan gene van deze n oeste opstandelingen? Tenslotte: Christan De Castries, de ver persoonlijking van Franse moed en eer, de man die het onder zijn commando staande fort behield, toen het al lang niet meer houdbaar was, de man die van geen wijken wilde weten en al zijn onderhori gen bezielde met een bijna niet te begrij pen geest van offervaardigheid? Waar is Generaal De Castries op dit ogenblik? Terwijl we dit schrijven, diep in de nachtelijke uren, was er een stilstand in de berichtgeving uit het Franse hoofd kwartier. De censuur, begrijpelijk op dit ogenblik, hield alle meldingen tegen. En zo blijft de wereld nu nog gissen naar het allerlaatste einde van deze hel- denstrijd. Is ?r J.og ecn massale uitvalspoging ge daan? Niemand, die het weet, maar men Er was géén telefoon gistermiddag voor Madame De Castries Wekenlang had ze bijna iedere dag met haar echtgenoot, kort na drie uur in de middag in Hann-, per radio-telefoon kunnen spreken Maar gisteren wachtte ze vergeefs; om elf uur in de ochtend was het fort door de Vietminh-rebellen onder de voet gelopen.... betwijfelt het, vooral daar de laatste be richten spraken over een fataal munitie tekort. Het einde kwam voor Fort Dien Bien Phoe, in een hel van vuur. van Pekingorgels, verschrikke lijke kanon-gevaarten met tien vuurmonden, in een ontzettend man-tegen-man gevecht. Maar in ieder geval een einde met de grootst mogelijke eer. voor emigranten naar de V.S. onder de nieuwe Amerikaanse Refugee Relief Act. Deze wet, die op 7 Augustus j.l. is aange nomen, voorziet in de toelating van 214.000 extra emigranten. Gedurende de werkingsduur van deze wet, welke loopt tot 31 December 1956, kunnen 17.000 Ne derlandse emigranten boven het normale immigratiequotum van 3136 personen per jaar worden toegelaten. Het aantal van 17.000 is in twee cate gorieën verdeeld, resp. omvattende 2000 en 15.000 personen. Onder de 2000-groep vallen ouders van Amerikaanse staats- ,.De Verenigde Staten zouden ernstig bezorgd zjjn. wanneer op de Gcncefee con ferentie een bestand zou worden bereikt, dat een weg zou verschaffen voor com munistische machtsoverneming en verdere agressie in Indo-China cn Zuid-Oost-Azië. Als dit gebeurt of als de vijandelijkheden in Indo-China zouden voortduren, dan zou het nog dringender nodig zijn om voor waarden voor een verenigd optreden ter verdediging van Zuid-Oost-Azië te schep pen". Aldus sprak gisteravond de Ameri kaanse minister van buitenlands-e zaken. Foster Dulles, voor de Amerikaanse radio. Drie stappen achtte hij belangrijk voor de toestand in Indo-China: 1. De Fransen moeten grotere werke lijkheid geven aan hun voornemen om Vietnam, Laos en Cambodja volledige on danks de verbeten tegenstand van het do- delijk-vermoeide garnizoen, ondanks de vertwijfelde pogingen, die uit het Fort Dien Bien Phoe ligt en nog steeds stand hield vannacht, gedaan werden om nog voor de laatste maal de kansen te doen Keren: het kón niet meer, het fort wan- e" het ergste wat een leger-com- Ü7ÜÜ j n °Yel'komen, gebeurde ook ,.to' ammunitie, die al zo lang per 7?0est worden aangevoerd, nnt rnpt V°Cht Wer en daai" alleen vuist messen en tenslotte met de blote (Van onze Haagse redactie) burgers, echtgenoten of kinderen van Van 15 Mei a.s. af staat bij de Gewest. j reeds in de V.S. gevestigde emigranten, Arbeidsbureaux en de kantoren van de oolt al zijn deze nog geen Amerikaans Emigratiestichtingen de aanmelding open staatsburger en broers, zusters, zoons en dochters van Amerikaanse staatsburgers, die nog niet zelf de Amerikaanse natio naliteit hebben verkregen. De besprekingen, welke de directeur van de Ned. Emigratiedienst, mr J. van Grevenstein te Washington heeft ge voerd, hebben er toe geleid, dat voor het verkrijgen van een visum binnen de 15.000-groep in aanmerking kunnen komen personen, die door de overstro mingsramp van 1953 en de oorlog 1940 1945 werden getroffen en gerepatrieerden uit Indonesië. Het criterium, dat voor deze catego rieën zal worden aangelegd, is. dat zij hun woonplaats of woning moesten ver laten en dat zij thans niet zodanig zijn gehuisvest en een zodanige werkkring hebben verkregen, dat de gevolgen van de ramp. de militaire of politieke gebeur tenissen zijn opgeheven. Toelating in de V.S. binnen laatstge noemde groep kan eerst geschieden nadat een of meer Amerikaanse staatsburgers zich hebben garant verklaard, dat de emigrant: een werkkring krijgt, niet tcq laste van de openbare kas zal komen en huisvesting zal krijgen. Voor vee] Neder landers zal het verkrijgen van deze zg. sponsors wellicht onmogelijk zijn. Hiervoor zal echter medewerking wor den verleend door Amerikaanse organi saties. de zg. Voluntairy Agencies. Deze stellen zich voor door middel van ver tegenwoordigers hier te lande moeite te doen sponsors voor Nederlandse emigran ten te vinden. Het is zaak, dat alle personen, die naar de V.S. willen emigreren en die voor deze regeling in aanmerking komen zich hiervoor laten inschrijven. Dit zal de normale wachtlijst, waarvan 3136 per sonen per jaar worden kunnen toegela ten, verlichten. Volgens informaties waarover mr Van Grevenstein de be- schikking heeft, zouden op de wachtlijst thans ongeveer 20.000 personen staan. Aangenomen wordt, dat via de nieuwe regeling 8 a 12 maanden na de aanmel ding nodig zijn, voordat men kan ver trekken. afhankelijkheid te schenken, hetgeen de communisten van hun aanspraken jou beroven, dat zij een strijd voor de onaf hankelijkheid voeren 2. Meer dient men te bouwen op natio nale legers, die in het eigen land vechten Dit kan, zo zei Dulles, wanneer de volken het gevoel hebben voor een goede zaak te strijden en als meer faciliteiten voor op leiding en betere uitrusting beschikbaar zijn. 3. De vrije wereld moet meer hulp ver lenen. Frankrijk voert een strijd, die zijn economische krachten overbelast. Dit kan» zo ging Dulles voort, voor ons allen ernstige verplichtingen met zich brengen, idoch vrjje volken zullen nóóit vrij blijven, tenzy zij bereid zyn te vech ten voor hun vitale belangen. Toen er nog een laatste mogelijkheid van contact bestond: een helicopter staat gereed om gewonden af te voeren uit de vesting Dien Bien Phoe. V_y werd de vergadering voor een uur ver daagd, terwijl het Franse kabinet onder voorzitterschap van de Franse president, René Coty, onmiddellijk bijeen kwam °m de ernstige situatie te bespreken, een zitting die Vrijdagavond tegen midder nacht herhaald werd. Rouw in Frankrijk en in Parijs, waar vele vermakelijkheden voor die avond werden afgelast, terwijl de Franse radio stations in dat ernstige uur alle lichte muziek van hun programma's weerden. Kort sprak premier Laniel de vergade ring toe: ,.De val van het fort zal géén wyziging brengen in dc houding der Franse delegatie in Genève. Frankrijk zal géén regeling aanvaarden, die onvoldoen de waarborgen voor zijn strijdkrachten en belangen bevat. Frankrijk zal er z(|n bond genoten vooral mi aan herinneren, dat het zeven jaar lang in aller belang beeft ge streden op dit zenuwenknooppunt van het Aziatische vasteland. De vijand wilde dat Dien Bien I'hoe zou vallen vóór de aan vang der besprekingen te Genève over Indo-China. Hij reageerde op Frankrijk's goede wil en geneigdheid tot vrede met het opofferen van duizenden van zijn sol daten die hij in ecn overweldigende over macht in de strijd wierp tegen de helden van de belegerde veste. De rebellen hell en mis gerekend. Frankrijk zal op deze iTilHtfm016 ,ge?n 'nvlocd heeft op de onsterfelqke glorie der verdedigers van -S lng' ^ageren met de manmoedig- neld van een groot volk". Zo sprak Laniel tot de Franse volks vertegenwoordigers en als teken van rouw Rouw én bewondering in heel de wereld Nauwelijks had de tijding van de val van Dien Bien Phoe het Witte Huis in Washington bereikt of president Eisen hower, die beter dan bijna iemand ter wereld de dapperheid van'deze helden kan beoordelen en waarderen dicteerde on middellijk een telegram aan de Franse president: „De heldenmoed van de verde digers van Dien Bien Phoe is een symbool van de vastbesloten wil van dc vrije we reld om zich ie verzetten tegen elke dic tatoriale agressie; dc vrije volken zullen door de dapperheid en het uithoudings vermogen, aan de dag gelegd door het dappere garnizoen, bemoedigd worden". Lnurchiil, een man, die eveneens terdege beseft wat oorlog betekent, liet weten: li 'an=duri§e on moedige weerstand van het dappere garnizoen, dat de hoogste tradities der Franse wapens in ere hield, is een inspiratie voor heel de vrije wereld". In Genève bracht het nieuws hoe zeer ook verwacht de laatste dagen een gedrukte stemming naar voren. Men hoorde het, toen men juist bezig was met de debatten over de Korea-conferentie Anthony Eden sprak korte tijd later zijn grote bewondering uit voor de verdedi gers van het fort; vele andere gedele geerden lieten zich in gelijke geest uit en ook de Nederlandse minister Luns, die gisteren te Genève terugkeerde, zeide: „Ik heb zeer grote bewondering voor de verdedigers van Dien Bien Phoe, wier verzet, al is de vesting nu verloren, zo wel strategisch als tactisch grote beteke nis. lmeft gehad". „In een vroeger sta dium zo ging de Nederlandse minister voort, „heeft de Nederlandse regering reeds haar diepe bewondering voor de militaire weerstand laten overbrengen aan generaal De Castries en nog pas en kele dagen geleden ontving de regering daarop de dank van de generaal uit de belegerde vesting". Een ander geluid hoorde men natuur lijk van communistische zijde De woordvoerder van de Russen had' geen commentaar, maar de communistische Chinese journalisten spraken over de „bevrijding" van Dien Bien Phoe en feliciteerde elkaar met de, zoals zij het noemde „overwinning". Nauwelijks ivas het nieuws bekend of overal zag men in de Parijsc straten het publiek gretig naar dc kranten grijpen: „Dien Bien Phoe est tombé Kort voordat dc radio-verbinding verbroken werd gaf Generaal De Castries, de 52-jarige bevelhebber van het Dien Bien Phoc-garnizoen- het volgende aangrijpende, in zjjn zakelijkheid indrukwekkende rap port door aan het hoofdkwartier: „Na twintig uur onophoudelijke gcvcchlcn, tenslotte van man-tegen- man, is de vijand er in geslaagd in heel dc vesting binnen te dringen. Wfl hebben ecn groot tekort aan ammunitie. Onze posities zullen spoedig overmeesterd worden. De rebellen zijn nog slechts enkele meters van de radio-post, waarvan ik thans spreek. Ik heb orders ge geven nog zoveel mogelijk van onze overgebleven voorraden te ver nietigen. We zullen ons echter niet overgeven*'. Reeds «geruime tijd geleden hebben de grafische werkgevers- en werknemers organisaties zich tot de regering gewend met het verzoek, in aanmerking te mo gen komen voor gelden uit de tegenwaar derekening ter bevordering van de pro ductiviteit in het grafisch bedrijf. Van de minister voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is nu bericht ontvan gen, zo blijkt nu uit „Grafisch Orgaan" uitgave van de Ned. Chr. Grafische Bond, dat op het verzoek in gunstige zin is beschikt endat een bedrag van ƒ500.000 ten goede zal komen aan het productiviteitscentrum voor de grafische industrie. De gelden zijn bestemd voor het doen van bedrijfsyergelijkende productivi teitsmetingen in de grafische industrie, het instellen van een onderzoek ter ver betering van dq interne organisatie het moderniseren van de vakopleiding en het organiseren van scholingscursussen voor leidinggevend personeel. Ook zal een onderzoek worden ingesteld naar de mo gelijkheid om te komen tot een systeem van prestatiebeloning voor deze bedrijfs tak. Gisteravond laat heeft President Eisen hower de Nationale Verdedigingsraad van de Verenigde Staten in ecn dringende, bij zondere zitting bijeen geroepen. Men neemt aan, dat hierbij besprekingen zullen worden gevoerd over de toestand in Indo-China, die ontstaan is na dc val vin het fort Dien Bien Phoe. In April daalde het aantal werkloze mannen van 62.501 tot 53.681 cn het aan tal personen, werkzaam op D.U.W.-objec- ten van 24.300 tot 21.157. Het direct be schikbare aanbod daalde derhalve met 11.963. Deze voortgezette daling moet. behalve aan bet seizoen, worden toegeschreven aan de gunstige conjuncturele ontwikke ling waardoor niet alleen de seizoen- werkloosheid, maar ook de structuur- werkloosheid in omvang afnam. De da ling m de landbouw was niet zo sterk, omdat tengevolge van het droge, koude Phle gesloten °m d" H SM gesloten. arbeiders daalde van 12.224 tot 9.425, me- taaiarbeiders van 4.589 lot 3.848. landar beiders van 15.947 tot 15.376. transport- personeel van 5.913 tot 4.913 en losse ar- beidezs van 19.341 tot 17.029. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 34.777 tot 36.704. De relatieve werkloosheid was eind April het hoogst in Groningen met 32 werklozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren en het laagst in Limburg met 6, terwijl het rijksgemiddelde 17 be droeg, tegen 20 op 31 Maart. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 6.947 tot 6170 De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 28.128 tot 30.443. 8

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1