De Castries gevangen genomen Navarre bepleit interventie, als Genève niets oplevert Bidault het opende vastberaden Indo-China-debat i Zjoekof brengt hulde aan Eisenhower en Montgomery Europese De Rozenkrans familie uit elkaar vaak de beste genezingsmethode Arnhem heeft z'n nieuwe station r Doktersmening over arbeid en wonen van bejaarden Sterrit van de naastenliefde Frankrijk wenst comnromis in Viet- nam, niet in Laos en Cambodja Maandag 10 Mei 195 A DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bedroefd over de politieke toestand Noorse spionnen veroordeeld De Indonesische visa voor missionarissen Koningin Elizabeth te Gibraltar Opvallend artikel in de Pravda Pater Leppich luidde stormklok, doch is toch nog optimistisch Na aanvankelijke teleurstelling nu toch trots op het resultaat De „Vergeten lichtingen" Gerrit de Stotteraar weer op pad Sovjet-diplomaten bleken spionnen Geallieerden weigerden asyl WEERBERICHT Hanoi gered, maar voor hoe lang? Japanse premier met de dood bedreigd Navarre bezorgd Onrust in Parijs SU Bond Zonder Naam moet zalen bijhuren CHOCHLOF BRACHT BEZOEK AAN LONDEN Pater Leppich sprak Onjuist bericht Londen eist terugroeping En prof. Guenther ging toen de MIG-15 ontwerpen COMMANDANT I.L.K. DOOR GEMEENTEBESTUUR VAN APELDOORN ONTVANGEN f De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Plaatselijk ochtendmist, overigens vrijwel overal droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Iets minder warm dan vandaag. Dinsdag 11 Mei: Zon op 4.54 uur, onder 20.20 uur; maan op 13.48 uur, onder 2.19 uur. HIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hanoi in grimmige stemming Vanmorgen vroeg ving men te Tokio een uitzending op van Radio- Vietminh waarin voor het eerst sedert de val van Dien Bien Phoe melding werd gemaakt van het lot van generaal De Castries, de glorieuze bevel hebber van deze in de gehele wereld tot symbool geworden vesting. He' is niet veel, wat de communisten-radio losliet: alleen, dat hij nog in leven is en zich onder de ongeveer 8000 krijgsgevangenen bevindt. Hoe men hem in handen gekregen heeft, gewond of gezond, is niet verteld. Over het allerlaatste ogenblik van de strijd van man tegen man, nadat de radiover binding met het hoofdkwartier van generaal Cogny in Hanoi verbroken werd met De Castries laatste groet aan zijn commandant: „Au revoir, mon general. Vive la France", hangt nog steeds de sluier welke door do Vietminh niet is opgelicht. Het fort is ondergegaan in een wolk van ont ploffingen, veroorzaakt deels door de aanvaller, deels door de verdedigers zelf, die op bevel van De Castries hun laatste voorraden in de lucht lieten springen. Ook het laatste steunpunt, de stelling Isabelle, even ten Zuiden van De Castries' commandopost, dat verdedigd werd door in meerderheid Duitse leden van 'het vreemdelingenlegioen onder bevel van kolonel Lalande, is op dezelfde wijze in de loop van Zaterdag ten onder gegaan. Lalande heeft op het laatste moment nog een massale uitbrekingspoging gedaan, maar de muur van vuur, staal en mensen bleef ook na uren van gevechten van man tegen man, waarbij met bajonetten en messen gestre den werd, hecht gesloten. Lalande kon de mislukking van zijn wanhoops poging nog melden, Ook hij meldde dat aan capitulatie niet gedacht werd en dat gestreden zou worden tot de algehele ondergang. Toen de zen der van Isabelle reeds lang zweeg consta teerden de Franse verkenningsvliegtuigen, die machteloos boven het fort vlogen, nog steeds sporen van gevechten. Na enkele grote ontploffingen viel evenals over De Castries stellingen, een akelige stilte. Het laatste Franse verzet in „het Verdun van het Oosten", zoals generaal Navarre het Zaterdagmiddag te Saigon uitdrukte, was gebroken. In de loop van Zondag meldden de Franse vliegtuigen dat smalle rijen manschappen zich van Dien Bien Phoe uit te voet naar het Noorden bewogen. Het waren de eerste contingenten krijgsgevan genen, op weg in de richting van het oh 20 neutrale China. Te Hanoi heerste diepe verslagenheid. Het was het feest van Jeanne d' Are, dat in andere jaren met zoveel feestelijk vertoon gevierd werd, maar dat thans in grimmig heid werd herdacht. De uitgestoken vlag gen hingen haast als een wrede grap in de straten. Hanoi, de hoofdstad van de aan voedsel zo rijke Tonkindelta, die, daar over maakt men zich geen enkele illusie het uiteindelijk doelwit vormt van de Vietminh is het eens met de woorden van de commandant van dit gebied, generaal Cogny, dat de mannen van De Castries het wraakgericht der Vietminh voor dit seizoen hebben afgewend. De overwinning van Dien Bien Phoe heeft de Vietminh een zeer zware tol aan mensenlevens ge kost. En het is uitgesloten, dat er, nu het regenseizoen begonnen is, nog sprake zal Maandag j.l. werd een man gegrepen bfl een poging om het landhuis van de Japanse eerste-minister, Sjigeroe Josjida, te Oiso binnen te dringen. De gearres teerde heeft thans bekend de premier te hebben Willen doden. De politie te Tokio deelt mee, dat de man de moord beraamd zegt te hebben wegens zijn bedroefdheid over de huidige politieke toestand in Japan. Vóór hij trachtte Josjida's landhuis binnen te drin gen, had hij zoveel verdovende middelen ingenomen, dat hij gestorven zou zijn zo de politie hem niet onmiddellijk naar een ziekenhuis had gebracht. Te Oslo hebben vfjf Noren terecht ge staan op beschuldiging van spionnage voor de Sovjet-Unie, In Noord-Noorwegen gepleegd. Vier hunner zjjn tot gevange nisstraffen van twee tot vier jaar ver oordeeld. De vjjfde beklaagde werd vrij gesproken, omdat enkele tegen hem uit gebrachte beschuldigingen niet volkomen bewezen konden worden. De voornaamste getuige van de open bare aanklager in deze zaak was luitenant G. Pavlov, een voormalig agent van da Sovjetrussische geheime dienst, die om asyl als politiek vluchteling heeft verzocht hetgeen hem door de Noorse autoriteiten is verleend. zijn van een aanval op de Tonkin-delta Maar men verheelt zich niet, dat deze otters betrekkelijk snel overwonnen zullen zijn, gezien het mensenreservoir waar de Vietminh over beschikt en de vrijwel onuitputtelijke hoeveelheid wapens en munitie, welke het Sovjet-bloc kan en zal verschaffen. Generaal Cogny legde in een toespraak in Hanoi de nadruk op de gunstige zijde van de strijd rond Dien Bien Phoe voor de Tonkin-delta, in Saigon liet de opper bevelhebber van alle Franse Uniestrijd krachten in Indo China, generaal Henri Navarre, echter onmiddellijk de keerzijde zien. Navarre gaf een overzicht van de beweegredenen waarom het Franse opper bevel indertijd besloten had Dien Bien Phoe, de geïsoleerde stelling in Vietminh- gebied met paratroepen te gaan veroveren. Dit was gebeurd, zo zei hij, om Laos, vooral de hoofdstad Loeang Prabang, en minhinval. Dien Bien Phoe was een voort durende bedreiging in de rug van de Viet minh en verhinderde de aanvoerlijnen der rebellen. Navarre deelde daarop mede, dat de Vietminh, waarschijnlijk op Chinees-Rus sisch advies, van tactiek veranderd was en bij de aanval op het fort van strijd- methoden gebruik maakte, waarop de ver sterkingen van Dien Bien Phoe niet be rekend waren. Hjj voegde hier somber aan toe: als de Vietminh deze tactiek bljjft toepassen kan, tenzjj de conferentie van Genève een vergelijk brengt, Indo China niet verde digd worden zonder interventie van an dere mogendheden. Hij achtte het mogelijk, dat de Vietminn zich ondanks de geweldige verliezen niet' zou laten weerhouden om elders dezelfde geringschatting jegens eigen mensenlevens aan de dag te leggen, welke, naar zijn schatting, te Dien Bien Phoe aan 8-000 communisten het leven had gekost en aan 10.000 anderen min of méér ernstige ver wondingen had bezorgd. Van de 12.000 verdedigers van Dien Bien Phoe zijn er naar alle waarschijnlijkheid ongeveer 4.000 gewond. Men hoopt, dat de Vietminh bereid zal zijn, deze gevangenen naar huis terug te sturen. Van de overige 8 000 hoopt men, dat een deel er toch nog in zal slagen door het dichte oerwoud te ontkomen naar de dichtstbijzijde vooruit geschoven post van Thai-strijdkrachten. welke zich op een kleine honderd kilome ter bevinden. Het radiobericht van de Vietminh van hedenmorgen meldde al thans, dat sommige „vijanden" waren ont komen en thans achterna gezeten werden In Hanoi weigerde madame De Castries Zaterdag en Zondag om wie dan ook te ontvangen. Zij zat alleen op haar hotelka mer en wenste absolute eenzaamheid. Het nieuws van de val van Dien Bien Phoe, dat in de hele wereld diepe versla genheid heeft verwekt, had uiteraard zijn scherpste weerslag in Frankrijk. Parijs was het afgelopen weekeinde zeer somber gestemd. Woede over de gang van zaken ontlaadde zich in verschillende betogingen op Zaterdag en Zondag, waarop de Franse hoofdstad resp. het einde van de tweede wereldoorlog en de feestdag van de H. Jeanne d'Arc vierde. Zo werd minister Pleven Zaterdag door groepjes demon stranten uitgejouwd en werd hem de raad gegeven zo spoedig mogelijk af te treden, tezamen met de heer Laniel. Veteranen uit de Indo Chinese-oorlog raakten slaags met verkopers van het communistische dagblad Humanité, welk blad de Viet- minh-overwinning uiteraard moest toe- Cambodja te beschermen tegen een Viet- I juichen. Ook in verschillende communisti sche bureaux werden het mikpunt van oudstrijders-activiteit. De communisten houden zich op het ogenblik overigens op vallend rustig, wel beseffend dat een al te openlijk partijkiezen voor de Vietminh bij de huidige patriottistische sentimenten slechts de woede van het volk kan aan wakkeren- De belangrijkste betoging werd evenwel Zondag gehouden, door aanhangers van generaal de Gaulle, toen ^un leider zich alleen en z.g. zonder aanhang naar het graf van de onbekende soldaat op de Etoile begaf. Men schat het aantal aanwe zige Gaullisten op rond 15.000. Deze tracht ten optochten te formeren en te gaan de monstreren over de Champs Elysées en ~°?r E het paleis van president Coty. De politie greep in en verwondde een aantai betogers. Daarbij liepen elf agenten eveneens verwondingen op. Men verwacht, dat de Nationale Verga dering, welke Dinsdag weer bijeenkomt, een Indo Chinadebat zal vragen, waarte gen de regering zich intussen verzet. De Parijse betogingen bleven met dat al in hevigheid beneden de verwachtingen van de politie, die een geweldige troepenmacht op de been had gebracht. De secretaris-generaal van het Indone sische ministerie voor godsdienstzaken, Kafrawi, heeft desgevraagd verklaard, dat de kwestie der visa voor missiona rissen niet op het terrein van de gods dienst ligt, maar op dat van de regerings- politiek ten aanzien van buitenlanders, die Indonesië kunnen binnenkomen. Dit aantal is verdeeld naar nationaliteit en technische opleiding. Elke buitenlander, die in Indonesië wenst te komen, wordt onderzocht op zijn belangrijkheid voor Indonesië. Naar aanleiding van de wens van ka tholieke zijde om de missionarissen bui ten het immigratiequotum te stellen, zei- de Kafrawi, dat er geen reden bestaat in dit geval een uitzondering te maken. 3 De Sterrit der Naastenliefde, van de Bond Zonder Naam op Zondag 23 Mei be looft zulk een omvang aan te nemen, dat de organisatoren zich genoodzaakt hebben gezien om, behalve het Haarlemse Kre- lagehuis en Concertgebouw en de grote tent in Zandvoort (de grootste in Neder land) nog meer zalen af te huren. Acht tienhonderd automobilisten hebben zich aangemeld om gratis vaders en moeders uit alle provincies van Nederland en uit België naar het centrum der feestviering te voeren. Vermoedelijk zal het aantal deelnemers de 7000 flink overschrijden. Ook het project der „Duizend Dienst- maanden Divisie" begint goed te lopen. Ongeveer een week na het lanceren der actie waren reeds 500 van de 1000 dienst» maanden volgeboekt. Koningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh en hun kinderen, prins Char les en prinses Anne, zijn Maandagoch tend aan boord van het koninklijke jacht „Britannia" in dé haven van Gibraltar aangekomen voor een bezoek van twee dagen. Zij werden door vrijwel de gehele bevolking van Gibraltar toegejuicht. De nauwe straten stonden vol mensen, die sedert de vroege ochtend naar het haven- gebied waren gekomen. Zaterdag 8 Mei zijn Amerika, Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie, China, Viet nam, Laos, Cambodja en de Vietminh te Genève besprekingen begonnen over Indo-China, om te trachten tot een vreedzame oplossing van de problemen in en om dit land te komen. Boven: De ■Britse minister an Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, en zijn Russische ambt genoot Molotof ..aten dicht bij elkaar tijdens de openingszitting van deze vre desonderhandelingen. Onder: De Franse minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault midden) zit met andere leden van de Franse delegatie te luisteren naar de openingsrede. X ïn£Jt»Vj}len werden verblijd met het u,nnu nj °r' een 9ratis reis van twaalf dagen naar Lourdes, verloot onder de vele tienduizenden, die inschre ven op de Zonnew,ijzerreeks''De heer Rosmalen feliciteert namens de initia tiefnemers de heer J. J. Meyer uit Voor burg (rechts) en diens echtgenote met de behaalde prijs. Kapitein Chochlof, de voormalig agent van de Russische geheime politie, heeft onlangs een bezoek aan Londen gebracht, aldus is van de zijde van het Britse depar tement van buitenlandse zaken vernomen Britse autoriteiten hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt hem ^rag te stellen, aldus een woordvoerder. Ghocn- lof zou inmiddels weer naar West-Duits- land zijn teruggekeerd.- De rede, waarmee de Franse minister van buitenlandse zaken, George Bidault, Zaterdag de vurig verbeide conferentie over Indo-China tussen de Grote Vier, China en de drie verbonden staten (Laos, Cambodja en \'ietnam) opende, vormde volgens de meeste Westelijke gedelegeerden een voortreffelijke openingszet van het politieke schaakspel, dat nu gaat volgen. Niet alleen de krachtige en toch beheerste toon van de rede, maar ook de vastberaden wijze waarop het Indochinese probleem er in is benaderd, werd in Westelijke kringen zeer gewaardeerd, te meer omdat hier en daar de vrees had bestaan dat zij, slechts 24 uur na de tragische val van Dien Bien Phoe komend, een ontmoedigde of weifelende houding van de Franse regering zon hebben kunnen weerspiegelen. Dit was allesbehalve de rede van een overwonnene, verklaarde één der gedelegeerden. En elders werd, met een variatie op de Gaulle, opgemerkt: „Frankrijk heeft een slag verloren. Maar het heeft de conferentie van Genève nog niet verloren". Alleen in kringen van de Amerikaanse delegatie krijgt men, ondanks de woor den van lof voor Bidault, die men ook daar kan vernemen, de indruk dat de reactie er niet bepaald geestdriftig is. Enerzijds kan dit het gevolg zijn van het feit. dat die delegatie, na de rede yan Dulles van Vrijdagavond, klaarblijkelijk op nieuwe instructies wacht en dus op het ogenblik niet te veel wil zeggen om zich niet nodeloos vast te leggen. Ander zijds wordt die terughoudendheid uitge legd als een gevolg van Amerikaanse be zorgdheid over de manier waarop een bestand in Indo-China volgens Bidault zou worden gegarandeerd. Bidault's voorstel van Zaterdag houdt in, dat de ledenstaten van de confe rentie van Genève de te sluiten over eenkomsten zouden garanderen en bij enigerlei schending onmiddellijk over leg zouden plegen. De te garanderen overeenkomsten moe ten volgens Bidault het volgende inhou den. Voor Vietnam: Terecht of ten onrechte is de vermaard Russische opperbevelhebber in de laatste wereldoorlog, maarschalk Zjoekof, steeds voor een gematigde figuur gehouden. In een beroemde uitlating van generaal Eisenhower, die met hem in de geallieerde bestuursraad samenwerkte, vlak na de •oorlog, noemde deze hem zelfs „mijn vriend", n.a.v. de persoonlijke gesprekken die zij samen hadden gevoerd. Deze maar schalk Zjoekof, die door Stalin op dood spoor was gezet, naar verluidt om zjjn te grote populariteit bij leger en bevolking, en eerst onder Malenkof weer naar voren kwam als onder-minister van defensie, heeft thans in het Zondag verschenen nummer van het Russische partijblad „Pravda" hulde gebracht aan de moed van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, en andere bondgenoten van Rusland in de oorlog. Het Sovjet-volk, zo schrijft de maar schalk letterlijk, zal nooit de offers ver geten, die deze landen hebben gebracht ln de harde strijd tegen het Hitlerlsme- De Sovjet-Unie bewijst hulde aan de Britse en Amerikaanse strijdkrachten uit de oorlog en haar bevelhebbers, generaal Eisenhower en veldmaarschalk Mont gomery. In hetzelfde artikel, dat geschreven werd ter gelegenheid van de negende verjaar dag van het einde van de oorlog in Europa, zegt Zjoekof nog, dat Rusland zijn strijd krachten heeft verminderd, zodat zij thans niet sterker zijn dan bij het uitbreken van de oorlog." Voorzover bekend is dit de eerste openbare uitlating van de Aaarschalk over de gemeenschappelijke strijd. En is het tevens de eerste keer, sedert lange tijd, dat voor Russisch gehoor het aan deel der geallieerden openlijk erkend wordt. Intussen spreekt het orgaan van het Russische leger, „De rode ster", op dezelf de dag Zjoekof tegen door te beweren, dat de Russische strijdkrachten sedert de oorlog sterker zijn geworden en moderner uitrusting hebben gekregen. (Van onze correspondent) ri„"^nnC-»dan 80 m'Hioen mensen, die „L™ ai?,,Mana dragen, Europa niet her- -irantn n sprak Zondag de Duitse ^raatpred.kant, pater Leppich de mensen te Roermond toe. Zal de massaie opkomst het bevestigend antwoord op deze vraag z«" le^" gev?' maakte deze opkomst duidelqk, dat er in de wereld nog men sen van goede wil zijn. Van alle windstreken waren de pelgrims Zondag naar Roermond gekomen om het grote Congres van de Pax Christi by te wonen. Reeds in de ochtenduren arriveer den velen bjj de Kapel in t Zand. In de namiddag werd het Wonderbeeldje in processie naar de Markt gevoerd. Een eindeloze stoet van biddende en zingen de mensen. Duitsers, Belgen en Neder landers, trok door de straten van Roer mond. Mijnwerkers uit de drie landen droegen het beeldje op hun sterke schou ders, die zo menigmaal gekromd zfjn on der het zware werk in het donkere rfjk onder de bodem. Een der vragen die pater Leppich zijn circa tienduizend hoorders op de Roer- mondse markt stelde was deze; wat bete- sent Maria in uw persoonlijk leven? Be leert u wat u gelooft en wat is 't richtsnoer voor uw leven van alle dag? Er leven in "i331" schatting 80 millioen men- U i6 n3airi Maria dragen. Waarom veranderen ze het aanschijn van Europa met? Als ze met geloven en hun leven niet richten naar de naam die ze dragen dan zijn het 80 millioen wandelende ka tholieke leugens. Sprekend over de plaats van Maria in het familieleven betoogde pater Leppich o a. dat de ,,familiein Europa geatomi seerd, veelal totaal uit elkaar geslagen is. Nederland vormt daarop grotendeels nog een gelukkige uitzondering, en kan aldus als een morele grootmacht werken. Het is de moeder die de familie tesamen houdt de moeder is de priesteres in het gezin en de rozenkrans is vaak de beste thera pie tegen vele van onze moderne ziekten. Europa was groot toen Maria er re geerde. Het is ziek en kil geworden zon der Maria. Sterren staan er in de vlaggen van de Russen en de Amerikanen en van andere nationaliteiten. Maar overal man keert het kruis. En bij het kruis stond de Moeder van God, die horen samen. Toch was pater Leppich in zijn conclusie niet pessimistisch toen hij verklaarde: wenn auch Bergen krachen, die Christen l-.chen". Alleen het Christendom heeft de elementen in zich om een vereend Europa op te bouwen. Maar de tijden zijn ernstig zc ernstig dat men wel de stormklok mag luiden van Berlijn tot Madrid en van Amsterdam tot Rome. Na deze toespraak richtte ook Mgr hemmens zich met een kort woord tot de menigte en dankte pater Leppich voor zijn toespraak, die aansloot op het geen rngr reeds 20 jaar lang het Limburgse volk heeft voorgehouden als hij het aan beval zich te wenden tot de Sterre der Zee. Pater dr M. Smits van Waesberghe S.J. als vertegenwoordiger van Mgr Alfrink, en mr Hewitt, oud-minister van landbouw van Suriname, voerden vervolgens het woord. Daarna droeg Z.H. Exc. mgr Lemmens een kort lof op. Na de plechtige zegen met het Aller heiligste begon op de markt de Montfor- taanse Rozenkrans. Tot 's avonds half ne gen vertoefde daar de Koningin van de Vrede geen moment alleen, want gere geld stonden de mensen in groepen rond het beeld om in stilte of tesamen te bid den voor hun intenties. Rond half negen 's avonds verzamel den zich de mensen weer voor de licht- stoet, waarin het Mariabeeldje van de Markt naar de Kapel in 't Zand werd gebracht. In het kruiswegpark droeg mgr Lem mens als besluit van deze dag een Avond mis op. Het gezamenlijk gezongen Credo was de plechtige geloofsbelijdenis van de vele aanwezigen. Het klonk in de avond suite als de strijdkreet van het Christen dom, dat met zijn „voor of tegen Chris tus" nooit neutraliteit mag kennen. het samenbrengen van de geregel- u- j ac^en in nader te bepalen gebieden. - 2- ont wapening van alle ongeregelde strijdkrachten en de politie. 3. onmiddellijke vrijlating van krijgs gevangenen en burger-geïnterneerden. 4. internationaal toezicht op de na leving van deze maatregelen. 5. een algemeen staken van het vuren na ondertekening van de overeenkomst. Voor Laos en Cambodja stelde Bidault van a^le geregelde en onge- egelde troepen van de Vietminh,voor. rtoii p,tleke problemen zouderr gelei- -tii kunnen worden opgelost na het staKen van het vuren. Dit zou kunnen geschieden door de bevolking in de ge- erL te stellen bij vrije verkiezin gen haar wil kenbaar te maken. De Amerikanen hebben echter geen hoge dunk van de bereidheid tot het door Bidault verlangde overleg, die China de Sovjet-Unie zouden tonen als de Vietminh van een bestandsschending zou worden beschuldigd, noch van de resultaten die het overleg in een derge lijk geval zou opleveren. Maar ondanks dit Amerikaanse voor behoud, dat trouwens naar buiten nog niet tot uiting is gekomen, is naar de mening van de meeste waarnemers het „verenigde Westelijke front" inzake Indo-China, waaraan in de afgelopen weken nog al iets gehaperd heeft, bij de opening van het Indochinese debat in Genève geheel hersteld te voorschijn ge komen. Het Franse standpunt, zoals het door Bidault is geformuleerd, kan reke nen op de grootst mogelijke mate van Westelijke steun. En even eensgezind hebben de Westelijke landen de commu nistische eis tot uitbreiding van de con ferentie met vertegenwoordigers der communistische verzetsgroepen uit Laos en Cambodja als „belachelijk" van de hand gewezen. Deze eis werd gesteld door de vicé-premier van de Vietminh, Pham Van Dong. De meeste leden der Westerse delega ties waren Zaterdagavond van mening dat de Sovjet-Unie en communistisch China de voorgestelde deelneming van vertegenwoordigers der rebellen-rege ringen van Phatet Lao en Khmer niet tot een ernstig meningsverschil zouden ma ken. Sommige delegatieleden menen, dat de communisten dit vraagstuk te berde heb ben gebracht om meer tijd te verkrijgen voor bestudering van het door Bidault ingediende vredesplan. Dit voorziet na melijk niet in een onmiddellijk ingaand staken der vijandelijkheden, hetgeen juist een wens der communisten is. (Van onze correspondent). Zelden is in Arnhem de oplevering van een nieuw bouwwerk met zoveel spanning tegemoet gezien als dat van het nieuwe station, waarover tijdens hel bouwproces zoveel gewreven en geschreven is. Al moge het waar zijn, dat het exterieur de Arnhemmers in hun wedcropbouwdrang teleur heeft gesteld door de al te grote soberheid, het interieur heeft deze teleur stelling voor een belangrijk deel ge ëlimineerd. Vooral de grote ruime stationshal, waar- In, in tegenstelling met vroeger, de uit- en ingaande reizigers van en naar de treinen gaan, is voor velen een openbaring ge worden door de indrukwekkende ruimte werking. Deze hal heeft een oppervlakte van 620 vierkante meter en is dus be duidend groter dan die van de nieuwe stations in Zutphen, Hengelo, Leiden of Enschede. In het midden van deze hal staat het geschenk van de gemeente Arnhem, een door de beeldhouwer W. L. Reijers uit Bergen uit brons vervaardigd beeld, voor stellende de uit de as herrezen Phoenix, zinnebeeld van het herrezen Arnhem. Bij al het nieuwe springt vooral de nieuwe ingang aan de Sonsbeekzijde (Amster damse-weg) in het oog. De architect, ir H G. J. Schelling, heeft hiervoor een aantrekkelijke oplossing gevonden. Deze ingang is eigenlijk een apart stationnetje geworden met een zeskante glazen hal, welke een koepel draagt, rustend op zes ronde zuilen. Naar aanleiding van een in enkele bladen verschenen bericht betreffende het in overweging nemen door de rege ring van het oproepen der zogenaamde „vergeten lichtingen" 1941 en 1942 voor bemanning van de op te richten rijks- mobiele colonnes voor de Bescherming Bevolking, verzoekt men ons van offi ciële zijde mede te delen, dat deze sug gestie volkomen uit de lucht is gegrepen. (Van onze Amsterdamse redactie) De Amsterdamse politie heeft opnieuw de beruchte in- en uitbreker Gerrit de Stotteraar (G. B.) gearresteerd. Hij wordt er van verdacht zijn „oude am bacht" weer te hebben uitgeoefend. De politie vond in zijn woning in de Pieter Gijzenbrugstraat grote hoeveelheden goe deren, die van inbraak afkomstig waren. Drie auto's konden de gestolen waar nauwelijks vervoeren. De man werd gepakt op aanwijzing van voorbijgangers, die een signalement opgaven, dat de politie deed vermoeden, dat Gerrit weer op pad was. Een aantal agenten omsingelde zijn huis, daar men geen risico wilde nemen, dat Gerrit. zo als hij vorige gelegenheden, er vandoor zou gaan. De inbreker deed echter zelf open en toonde zich hooglijk verbaasd dat de politie hem moest hebben. Men geloofde niets van zijn praatjes, dat hij nu een „nette burger" was geworden. En na een grondige huiszoeking kwam het gestolen goed uit alle kasten te voor schijn. Gerrit zit nu goed opgesloten.... De Britse regering heeft Zondag twee assistent-luchtmacht-attaché's van de Russische ambassade te Londen van spion- nage beschuldigd en geëist dat zij binnen tien dagen het land zullen verlaten, aldus een mededeling van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. De Britse onderminister van buiten landse zaken, Selwynn Lloyd, deelde de Russische ambassadeur, Jacob Malik, mede, dat de beide Russen hun diploma tieke status hebben misbruikt voor spion- nagedoeleinden en niet langer als persona grata konden worden beschouwd. Het be treft hier de 36-jarige majoor Iwan Poe- pisjef en de 37-jarige majoor Andrei Goedkof. Beiden zijn sinds 1951 in Enge land. Er werden geen bijzonderheden be kend gemaakt over de aard van de be dreven spionnage. De Britse woordvoerder deelde op vragen mee, dat de spionnage- activiteit niet gericht was geweest op het verkrijgen van atoomgeheimen. De Britten hadden hun informaties niet gekregen van de twee onlangs gevluchte Russen Petrof en Cchochlof. „In 1946 ben ik, vergezeld door profes sor Siegfried Guenther, die in de afge lopen oorlog de grote man van de Duitse „Heinkel"-vliegtuigenfabrieken was, in een auto naar de Amerikaanse zone van Berlijn gereden, om aldaar voor mijzelf en voor Guenther asyl als politieke vluchteling te vragen", zo verklaarde de heer Sokolof, een voormalig Sovjetrus- sisch vliegtuigdeskundige die in Februari j.l als politiek vlüchteling in de Verenig de Staten is aangekomen, Zaterdag tot de sub-commissie van het Huis van Afge vaardigden voor het tegengaan van com munistische aanvalsdaden. „Maar, ver volgde hij, niemand wilde toen mijn ver haal geloven. Allen dachten dat ik een Sovjet-spion was. Ook de officieren van de Britse geheime dienst maakten dezelfd6 fout en zij stonden toe, dat ik naar Sovjet- russisch gebied werd teruggezonden. En met mij ging professor Guenther, die later in dienst der Russen, de bergemde „Mig- 15"-straaljager heeft ontworpen!" (Van onze correspondent) Na een groot défilé door de troepen van de Koninklijke Marechaussee te Apeldoorn, is de luitenant-generaal A. Th. C. Opsomer, Commandant van het le Legercorps, die zich Maandag jl. met zijn staf te Apeldoorn heeft gevestigd, met de leden van zijn staf door het gemeentebe stuur ontvangen. De burgemeester van Apeldoorn, mr L. des Tombe, heeft zijn gasten het een en ander verteld over zijn gemeente en zijn vreugde over deze vestiging uitgesproken, waarna luitenant-generaal Opsomer in zijn antwoord de hoop op een prettige verhouding tussen gemeente en staf uit sprak. Bij deze ongedwongen ontvangst ten gemeentehuize waren o.m. tegenwoordig: de brigade-generaal H. Adriaanse, Leger corps Artillerie Commandant te Ede; de brigade-generaal C. Valk, chef staf le Legercorps; generaal-majoor J. Dwars b.d.; de Opperhoutvester van H.M. de Koningin, ir W. Brantsma; de garnizoens commandant, luitenant-kolonel K. G. A. Feist; de Commandant Depot Koninklijke Marechaussee, kolonel N. D. Nammens- ma en vertegenwoordigers van rijks- en gemeentepolitie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1