Kwaliteits-voetbal op Spangen Sparta s aanvals-spreiding leidde tot twee goals van de nieuwe linker vleugel v Abe had er weer eens zin in 1 Excelsior nam de stopper-proef Emma maakte er een show van DOS loste de moeilijkheden bij Vitesse niet altijd elegant op V.S.V. vocht voor laatste kans EINDHOVEN STELDE TELEUR Aj HAARLEM TWEE PUNTEN ACHTER H.V.C. startte goed B.V.V. kon Dufourné niet vermurwen NEC bezweek onder Elinkwijk-offensief 't Gooi met korfbal-cijfers verslagen Feijenoord nam de halve winst mee jax in Zwolle met de hakken over de sloot DOS en Eindhoven nog geen kampioen Maurits werd met 7-1 gekraakt Waar Brabantia nog blij mee moeht zijn Bram Appel definitief naar Lausanne-Sports Zwaluwen-elftal voor Amsterdam geformeerd Enschede ook maar zonder succes MAANDAG 10 MEI 1954 PAGINA WAGENINGEN DEELDE MET NOTTS COUNTY VOETBAL IN FRANKRIJK Haarlem gestruikeld 'f Gooi dieper in de put Sparta bleef leiden CRICKET IN ENGELAND Eerste century voor testers Lenstra iveer linksbinnen an onze speciale verslaggever) SPANGEN, Zondag Sparta heeft vanmiddag Wint Landman kunnen vergeten. De inanicr waarop doelman Lies Dufourné 10 minuten voor het einde de bijna zekere gelijkmaker van B.V.V. voorkwam, zou volgens onze vroegere menskunde- leraar volstrekt pliysrek-onmogelijk zijn geweest. Dufourné slingerde zich. alle anatomische en biologische wetten negerend, met zo veel bravour cn overtuiging naar de strakke vliegende kogel van Van Överbeek, dat het onmogelijke tóch werkelijkheid werd En zijn greep op de bal, een als met straalaandrijving op kniehoogte rakelings langs de binnenkant van de paal voortsuizend projectiel, was klemvast bovendien Van Overbeek kwam zijn tegenstander spontaan met dit meesterstukje feliciteren En na het eindsignaal dromden wel acht B.V.V.-ers rond Dufourné samen om hem de hand te drukken, kwamen de tribunes overeind voor een minutenlange ovatie, mocht Sparta's secretaris Kleingeld zonder overdrijving langs de pers-tribune fluisteren: ,.Als ze nog eens om een keeper voor het Nederlands Elftal verlegen komen te zitten Dufourné heeft deze middag meer ana- tomische wonderen staan te ven ichten. Maai- het zou niet juist zijn, de 2 0 zege van Sparta alleen aan .hern toe e dich ten De gerele Sparta-ploeg heeft ten aanschouwen van een stampvol Spangen (circa 22.000 toe schouwers in de warme Mei-zon) een voortreffelijke wedstrijd gespeeld, B.V.V. trouwens weinig of niet min der, zodat deze ontmoeting wèl een sierdaad voor het Nederlandse club voetbal werd. Spar- ta's aanvallen wa ren iets gevaarlij ker, zijn tempo lag iets hoger, zijn verdediging speel de met iets meer beheersing. Twee doelpunten van prima kwaliteit vormden inderdaad een verdiende be loning. De Rotterdam- BENNIN GSHOF. mers reageerden .bijzonder op schot.ihet ontzag, dat B.V.V. met zijn 50 van verleden week op V.V.V. had ingeboezemd, op de enig juiste wijze af: met een stormachtig of fensief, waarmee zij vrijwel de gehele eerste helft beheersten. De Bossche doel man Van der Burg kwam bij een terug gespeelde bal van Huybregts al aanstonds in moeilijkheden. En na 8 minuten moest de overigens zo solide B.V.V.-defensie reeds een opgelegde kans toestaan, nadat Van Ede en Boot samen in een scherpe voorzet van Bosselaar waren gesprongen; Benningshc'i' mikte wel secuur, schoot te zacht en Schrover kon de bal gemakkelijk wegtrappen nog voor het lobje de bovenhoek had bereikt. Kort daarop knalden, na goed werk van de langs Krijgh geglipte Boo-t, zowel Ben ningshof als Zuidgeest tegen Van der Burgh aan, maaide Huybregts een nieuw verrassend schot van Benningshof van de lijn. Fraai van opbouw, met zuivere pasjes van man tot man, waren B.V.V.'s tegen aanvallen, maar wat ontbrak was de door zetter. Rechtsbuiten Van Hirtum kwam van de straf dekkende Wenneker niet los en Terlouw had heel het Bossche bin- nentrio in bedwang. Nochtans moesten Zuidgeest en Verbeek op spectaculaire wiize bij een doorbraak van Van Beur den resp een scherpe voorzet van Van Overbeek, opluchting brengen toen Ter louw reeds verslagen scheen. Aan de overkant sprongen Remmers en Huy bregts een schot van Benningshof resp. een listige trekbal van Van Ede in de weg en had Krijgh al zijn routine nodig om B-x -t- onder de duim te houden. De eerste vrije schietkans voor B.V.V. kwam oas na 35 minuten, na knap tech nisch werk van Van Overbeek en Van Beurden, door Van Hirtum goed aange vuld; de kans was voor Van Overbeek, maar het schot mislukte en zeilde ver naast. In de 40ste minuut bleek Bennings hof. opmerkelijk schictlustig vandaag, zijn vizier heel wat scherper te hebben ge steld. Uit een combinatie met, Bosselaar kroeg hjj de bal goed terug en uit de hoek van het strafschopgebied loste hu ineens een enorm harde kogel, die door de schui ne zijwind precies in de bo-venhoek werd gestuwd: 1-—0. B.V.V. zette er na de rust een indruk wekkende vaart in en in dit eerste kwar tier van de tweede helft kreeg Dufourné bat zwaar te verantwoorden. Een felle kopbal van Quaadvliet. vliegenoe vleu- gelschoten van Van Hirtiim, een verrader lijke boogbal van Heijmans, verrassende schuivers van Van Overbeek, opnieuw, nu koppend afgevuurd, een verre boogbai van Heijmans, een ontzettend hard schot van Van Beurden in volle vlucht gelost. Dufourné was echter onvermurwbaar! En Sparta ging in de tegenaanval, moest zich echter beperken tot één schot van Ben ningshof, door de fraai duikende Van der Burgih bekwaam gestopt. Tussen een scherpe schuiver van Van Overbeek uit een vrije trap dwars door het muurtje heen (in de 16e minuut) en de boven omschreven onmogelijke" redding van Dufourné op een nieuwe vrije trap van Van Overbeek (in de 35e minuut) ge beurde niet veel bijzonders meer; aan weerskanten waren de verdedigingen baas geworden. De Sparta-voorhoede (Van onze sportcorrespondent) UTRECHT, Zondag. Naar de uitslag 30 te oordelen, zou men kunnen denken. dat Elinkwtfk op eigen grond tegen NEC meer heeft ge kregen dan het toekwam. Dit is echter zeker niet het geval, want een hogere score zou zelfs normaal zpn geweest. In de eerste helft ontliepen de teams elkaar niet veel, ondanks het feit, dat de thuisclub meer in de aanval is geweest en zeker de beste kansen kreeg. Aan beide zijden werd toen eenmaal het houtwerk op zijn deugdelijkheid beproefd. De gastheren startten na de hervatting met een zeer fel offensief, dat na een kwartier met een doelpunt werd bekroond, .toen Kreyermaat na een corner Jansen geen schijn van kans gaf. Drie minuten later was het al 2—0. Capelle wierp de bal naar linksbuiten Van Beek, die het leder over de gehele breedte naar Vonk zond. Deze plaatste de bal voor de voeten van de toestormende W. de Jongh, die onmiddellijk een kogel inzond, welke via het been van Foes de touwen insuisde. In de zes en twintigste minuut was De Jongh bij een verre hoge pass met zijn hoofd juist iets vlugger bij de bal dan de han den van de uitgelopen Jansen (30). Hierna zakte het spelpeil aanmerkelijk. De gasten mochten in de slotfase boffen, dat het bij 30 bleef. De finale van het voetbaltournooi van de Aziatische Spelen te Manilla is ge wonnen door communistisch China, dat met 5-2 van Zuid-Korea won. Birma versloep in een wedstrijd om de Se en ie plaats Indonesië met 5In de voor ronden had Indonesië met -40 van India en met 5—0 van Japan gewonnen. schiep zich nog twee kansen: schoten van Zuidgeest en Bosselaar en kort voor het einde viel De Koning in voor de opnieuw geblesseerde Boot. In de 4e minuut voor het eindsignaal viel de beslissing en zoals al enkele malen eerder was het invaller De Koning die hierin een belangrijk aandeel nam. Uit zijn centertje kreeg Bosselaar eensklaps een vrij veld en met het „onzichtbaar" harde schot strak in de bovenhoek was het pleit beslecht: 20. Toen pas was de permanente dreiging van een Bossche gelijkmaker opgeheven en mocht Sparta zich overwinnaar noemen. Een bijzondere voldoening voor de Rot terdamse elftal-commissie was, dat beide doelpunten waren gescoord door de „nieu we" linkervleugel BenningshofBosse laar, die in zijn formatie was gehand haafd, ondanks de moeilijkheden die aan vankelijk, na het „splitsen" van Sparta's sterkste, maar tot een zekere eenzijdig heid in de aanval leidende, rechtervleugel BenningshofVan Ede, waren ontstaan. Inderdaad heeft de beoogde „spreiding" de totale kracht van de Rotterdamse voorhoede wel verhoogd. Zwaar gehinderd door Van Hirtum kon Sparta's doelman Dufourné deze gevaarlijk inswingende corner van Van Overbeek maar nauwelijks uit tijn doel boksen, (Van onze correspondent) HILVERSUM, Zondag. Het is Abe Lenstra geweest, die zijn club in de belangrijke wedstrijd tegen 't Gooi de zege heeft bezorgd. Hoewel ook de Hhversumse goalgetter Richard Poort een zeer actieve rol heeft gespeeld en zijn uiterste best heeft gedaan om de Gooiers aan doelpunten te helpen, de Friese oud-internationaal was echter de betere man en dit feit heeft tenslotte in deze enerverende en doelpuntenrijke stryd de doorslag gegeven. Deze voor cte bezetting van de onderste plaats belangrijke ontmoeting heeft twee geheel verschillende speelhelften te zien gegeven voor de toeschouwers die in recordaantal naar het Hilversumse sportpark waren getogen. Voor de rust'een levendige partij voetbal, waarin de Hilversummers over het al gemeen met de wind in de rug wat meer domineerden. Daarna in het tweede ge deelte hadden de Gooiers een zeer sterk overwicht. Het begon veelbelovend voor de Gooiers. Hun aanvalsleider Van Dam wist zich tot twee maal toe een prachtige scoringskans te schep pen. De eerste maal treuzelde hij echter even, waarvan de uitlopende Nijenhuis gebruik wist te maken om hem het leder te ontfutselen. De tweede maal deed Van Dam het wat te ge haast, tengevolge waarvan het schot tegen de paal ketste. Over en weer werden goede aan vallen opgezet en het eigenaardige was wel, dat Abe Lenstra, die er deze middag weer eens ouderwets zin in had, geen extra bewaking genoot. Dit hield vanzelfsprekend groot gevaar voor de Gooiste veste in. Na ongeveer tien minuten spelen kwam dan ook het eerste doelpunt van Heerenveen. Abe gaf een afgemeten pass aan Blauw, die onmid dellijk een schot inzond, dat doel trof. De jonge Gooise doelwachter Kolman, wiens uit zicht werd belemmerd, viel te laat uit om het lage schot in de hoek te kunnen keren. Vijf minuten later zagen we een fraai staaltje van solospel van Lenstra, die eerst de bal prachtig vrijmaakte, daarop enige spelers passeerde en toen de bal onhoudbaar voor Kolman in de uiterste hoek deponeerde. De Gooiploeg bleef niet versagen en Nijen huis beleefde enige benauwde ogfenblikken toen rechtsbuiten J. van der Straten enige harde kogels inzond, welke met moeite onschadelijk konden worden gemaakt. Maar na een half uur ging Aoe er weer vandoor in een prach tige soloren en het was 03. De Gooidefensie raakte even in de war. Een missen van enige achterspelers wist Abe handig uit te buiten (04). Even later drong Abe weer door de Hiiversumse verdediging heen. Moedig wierp de jonge Gooise doelverdediger Kolman zich voor de voeten van de Fries en wist het gevaar Vandaar af te wenden. Kolman was evenwel dermate geblesseerd gerankt, dat hij zich door C. v. d. Poel, de doelman van het vierde, moest laten vervangen. Met een 40 voorsprong bij de rust konden de Herenveners heel wat ruimer ademhalen. Die stand was weliswaar wel wat geflatteerd, doch de doelpunten waren door het kundige werk van Abe van uitstekend gehalte geweest. De tweede helft was nog geen minuut oud, toen Heerenveen al met 50 voor stond. Men- tink speelde n.l. kort na de aanvang op de Gooise doelman terug, doch Abe was er iets eerder bij dan de invaller-doelman der Hilver summers. Maar gesteund door de wind en alles op de aanval gooiend, ging 't Gooi daarop tot £et offensief over en kreeg Heerenveen een «if n°ot te kraken. Met kynst- en vlieg werk poogden de Friezen de telkens aanvol- lende Gooiers af te weren. Tevergeefs ech ter. Een snelle aanval werd door Kraneveldt met een lage schuiver besloten (15). Even later was het Poort, die een doelpunt a la Bak huis scoorde De Gooier joeg de bal door een fraaie zweefduik uit een voorzet van rechts buiten J. van der Straten langs Nijenhuis (2—5). De Gooiers bleven voortdurend in de aanval en hun backs stonden tot de middenlijn opgedrongen. Een uitval van Heerenveen, welke door Abe werd geleid, leverde een doelpunt van Siebenga op (2—6). Maar Poort, die na de rust zeer actief was en met Kraneveldt goede dingen deed, had een minuut later weer voor 't Gooi succes door van verre afstand zo'n harde kogel in te zenden, dat de verblufte Nijenhuis er niet eens naar greep (3—6). Door het opstellen van het buitenspelval letje zag Heerenveen geen kans meer om met succes nog enige uitvallen te ondernemen. De Gooise voorhoede kwam, goed gesteund door de middenlinie, herhaaldelijk tot vlak bij de Heerenveense doelman, waar de verdedigers met verre trappen de druk van het Goois offensief poogden te verminderen. Een pass van Reyn wist de Gooise aanvalsleider Van Dam al vallend te benutten (46). In de resterende minuten hebben de Gooiers nog talrijke ver geefse aanvallen op het doel der gasten onder nomen, doch vrijwel de gehele Friese ploeg nam aan het verdedigingswerk deel, zodat het voor *t Gooi geen doorkomen meer aan was. Toen scheidsrechter Nijs voor de laatste maal floot, stormde de Hilversumse jeugd het veld op om handtekeningen van Abe machtig te worden. De politie nam hem echter in be scherming en tussen twee agenten ging de man, die zo'n grote rol in deze wedstrijd had ge speeld, naar de kleedkamer. De ontmoeting tussen Wageningen en de Engelse tweede divisie club Notts County, welke Zaterdagavond voor 4000 toeschouwers v/erd gespeeld, eindigde in een gelijkspel 22. Met rust was de stand 00. Taylor opende de score. Charley van der Weerd bracht de partijen op gelijke voet en de zelfde speler bezorgde korte tijd later Wageningen een 21 voorsprong. Chat ham maakte er tenslotte 22 van. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN, Zondag Er zat een kansje in dat Willem II ge- ijjk zou spelen en dit gecombineerd met een welhaast zekere overwinning van Eindhoven zou reeds een kampioenschap voor de blauwwitten hebben betekend. dat meer dan twintigduizend voetballiefhebbers naar het van een nieu we acommodatie voorziene sportpark aan de Aalsterweg waren getogen, om daar eigenlijk niet veel meer te genieten te krjjgen dan een lekker warm zonnetje. Niet zozeer omdat Eindhoven nu geen kampioen werd, maar wel vanwege het povere spel, dat de Eindhovenaren lieten zien. (Van onze sportcorrespondent) ZWOLLE, Zondag. Ajax heeft slechts een schamele 1-— zege weten te behaien op de verw vechtende Zwolse Boys. Dat de rust me een 00 stand inging, dankten de hoofd stedelingen alleen maar aan het prima werk dat hun doelman Pieters Graafland demonstreerde. Hem komt de eer toe, stand te hebben gehouden in het verwoede offensief, waarmee de Zwollenaren pro beerden voor rust tot een nuttige voor sprong te komen. De Amsterdamse doel man alleen slaagde er in de Zwolse aanval in bedwang te houden. Dat kwam hem op een ovatie te staan van het Zwolse pu bliek, toen de Amsterdammers met rust ae kleedkamer opzochten. Tenminste vier zeker schijnende doelpunten had hij voor komen. Na rust ebde een aanvankelijk nieuw Zwols offensief snel weg. Ajax kwam door de betere techniek nu tot een sluitend ge heel zonder overigens tegen de Zwolse achterhoede tot rijpe scoringskansen te kunnen komen. In de 2s0te minuut miste doelman Borgmeier vrij zwaar. De bal kwam bij rechtsbuiten Van Dijk, die Bak ker een doelrijpe kans bood. 0-1. Ajax probeerde nog de score meer m overeen stemming te brengen met de plaats op de ranglijst. Dat lukt echter niet. Feijenoord was even sterk, bij vlagen zelfs belangrijk sterker, al waren de beide Eindhoven-backs de sterren van het veld. De andere candidaat voor het Nederlands elftal, midvoor Van Melis, was echter ner gens en hij bracht er vrijwel niets van terecht. Op de vleugel was Schmidt vol komen apatisch. Feijenoord schitterde vooral in de middenlinie, die vrijwel de gehele wedstrijd 't middenveld beheerste. Na ruim een half uur van zwak voor- hoedespel tegen twee sterke verdedigingen slingerde midvoor Meerman zich langs de achterhoede van Eindhoven en met een hoog en hard schot gaf hij Feijenoord de leiding. Tien minuten na de rust plaatste Jo Tebak een vrije trap hoog voor het Feijenoorddoel, waar linksbinnen Feijen via de paal inkopte, zodat de stand weer gelijk was. Dit doelpunt inspireerde Eind- De uitslagen van de In de eerste afdeling van de Franse voetbalcompetitie gespeelde wed strijden luiden: Reims RUssel 03; Toulouse- Bordeaux 31; Nancy—St. Etienne 0—1; Nimes —Monaco 13; Nice—Straatsburg 43; Lens— Sochaux 20; Marseille—-Sete 20; Roubaix Metz 30; Stade Franca's-^Le Havre 12. Bordeaux. Reims cn Kijssel alle clubs hebben thans 33 wedstrijden achter de rug delen de eerste plaats met 45 punten. Toulouse staat vierde met 43 punten en dan volgt St Etienne met 36 pnt. Le Havre is door de 2—1 zege op Stade Francals op een gelijk aantal punten als deze club gekomen, n.l. 25 en beide ploegen delen nu de zestiende plaats. Sete sluit met 21 punten de ril- Er staat nog één compe titiedag op het programma. hoven en het werd plotseling actiever. In een bliksemoffensief gaf Van Melis een afgemeten voorzet van links naar de vrij staande rechtsbuiten Louwers, die keihard tegen de paal schoot, vrijwel de enige goede aanval van het laatste half uur. Voor de rest bleven beide defensies mc' gemak heer en meester over de vrij stun telige aanvallen. Te Charleroi heeft het Belgische B- voetbalelftal met niet minder dan 8— 0 van Luxemburg gewonnen. Met rust hadden de Belgen' met 20 de leidig. Te Roubaix heeft het Belgische Za terdagelftal met 20 van Frankrijk ge wonnen. Met rust hadden de Belgen een 10 voorsprong. EERSTE KLASSE A: RCH—Iieraclcs 4—2 Elinkwijk—NEC 3—0 Zwolse BoysAjax 01 DWSLeeuwarden 20 HaarlemStormvogels 12 Be QuickEnschedese Boys OosterparkersWageningen 1—1 4—1 EERSTE KLASSE C: VVV—Xerxes 5—1 Blejjerheide—HBS 1—2 LongaSVV 01 EmmaBrabantia 40 PSV-VVH '16 3—2 Sittardia—NAC 2—0 Sparta—BW 2—0 EERSTE KLASSE D: EindhovenFeijenoord 11 LimburgiaWillem II 02 DHC—EBOH 3—3 Hermes-DvsRBC 12 ADOJuliana 30 MVV—NOAD 0—1 ExcelsiorMaurits 71 EERSTE KLASSE B: 't GooiHeerenveen 46 vsvEnschede 20 RigtersbleekVolewijckers 42 Blauw WitEDO 52 VitesseDOS 34 AGOVVGo Ahead23 SneekGVAV lz Vandaag nog gteen kampioenen. Eindhoven zag zelfs geen kans om de volle winst te vergaren, speelde slechts 1-1 gelijk tegen Feijenoord en zag zijn voorsprong tot 3 punten slinken, omdat Willem II de riskante uitbeurt tegen Limburgia wèl tot een goed einde bracht. D.O.S. maakte geen fout. al kwamen de Utrechtenaren bij Vitesse met 3-4 slechts met de hakken over de sloot, maar V.S.V. bleef met een zege op Enschede goed volgen, zodat ook hier het verschil (nog) 3 punten bedraagt. Haarlem is gestruikeldDe Rood- broeken kregen in de reeds als moei lijk voorspelde streek-derby tegen Stormvogels opnieuw een nederlaag (12) aangemeten, waardoor zij nu 2 punten achter staan op Ajax. dat bij de Zwolse Boys een benauwde maar in d'.i beslissrrde stadium dubbe', kostbare 01 zege binnen haalde. Gelijk met Haarlem kwam nu DWS, dat een goed succes op Leeuwarden boekte, waartegenover echter NEC door een nederlaag bij Elinkwijk nog verder afzakte. Nu de degradatie een feit is, kwam RCH eensklaps, ten koste van Heracles, tot een overwin- ning (de tweede van dit seizoen samen met de Landskampioen degra deren nu ook de Oosterparkers, die weliswaar een 41 wanhoops-zege op Wageningen behaalden, doch wier vonnis door het gelijke spel van Be Quick tegen Enschedese Boys toch definitief werd. Het ziet er inderdaad naar uit, dat ook Enschede en 't Gooi de dans niet meer zullen ontspringen. De Twentse zwarthemden kregen, zoals gezegd, bij VSV de kous op de kop. de Hilver summers leden een „korfbal"-neder- laag tegen Heerenveen, dat zich resoluut in definitieve veiligheid bracht. Beide clubs werden de dupe van het Noordelijke duel, waarin GVAV boven Sneek uit kroop. EERSTE KLASSE A: Ajax 24 35 56—25 DWS 24 33 49—24 Haarlem 24 33 4521 NEC 24 31 46—29 Stormvogels 24 29 3628 Wageningen 24 25 40—32 Ensch. Boys24 23 36—28 Elinkwijk 24 23 32— 38 Leeuwarden 24 22 37—36 Heracles 24 21 36—39 Zwolse Boys 24 18 23—48 Be Quick 24 13 29—62 Oosterparkers 24 13 24—54 RCH 24 12 20—45 EERSTE KLASSE B: DOS 24 35 72—36 VSV 24 32 46—23 Blauw Wit 24 28 54—42 Go Ahead 24 28 43—40 Volewijckers 24 26 53—56 Rigtersbleek 24 24 52—53 E°0 24 23 32—40 Vitesse 23 22 34—43 AGOVV 24 22 46—44 Heerenveen 24 22 57—63 GVAV 23 20 29—34 Sneek 24 19 30—43 Enschede 24 17 32—41 't Gooi 24 16 31—48 Blauw Wit vierde tegen EDO weer eens een productieve bui, Rigters bleek bleef royaal baas over De Vole wijckers en de Oostelijke IJssel- .derby" tussen AGOVV en Go Ahead ging naar de Deventemaren. Sparta beeft zich door BVV's reuzen- stunt van verleden week niet van de wjjs laten brengen, stuurde de Bosschenaren met een 2—0 nederlaag terug en handhaafde zich fraai aan de kop. PSV had met WH '16 nog moeite genoeg maar won toch ook; Emma had aan Brabantia een ge makkelijk karwei en tenslotte keerde ook VVV ten koste van Xerxes op het zege-pad terng (zij het te laat). HBS boekte bij gelegenheid van zijn degradatie weer eens een.... over winning en wel op bezoek bij Bleijer- heide, dat aan een slechte finish bezig is; SVV won zijn „gouden-jubi- leum"-wedstrijd bij Longa en ten slotte bleef Sittardia baas over NAC. Excelsior vierde zijn experiment met het stopperspilsysteem met een daverende 7—1 overwinning op Mau rits en de overige resultaten adem den (behoudens de draw in Eind hoven—Feijenoord en de zege van Willem II bij Limburgia) het „fin de saison": gelijk spel tussen DHC en EBOH, thuis-nederlagen van Hermes en MVV tegen resp. RBC en NOAD en tenslotte een succesje van ADO op Juliana. EERSTE KLASSE C: Sparta 24 35 44—23 PSV 24 34 64-39 Emma 24 33 6442 VVV 24 32 49—36 SVV 24 26 48—44 Sittardia 24 24 58—48 BW 24 23 4736 NAC 24 22 42—39 Bleijerheide 24 22 zg43 Longa 24 21 38—37 Xerxes 24 21 3343 Brabantia 24 18 32—48 VVH '16 24 14 3067 HBS 24 11 33—65 EERSTE KL/.SSE D: Eindhoven 34 40 5826 Willem II »t 37 77—31 Hermes-Dvs tl 31 4533 EBOH 2® 31 47—45 Feijenoord 34 26 38—29 NOAD 24 26 32—38 Excelsior 34 24 64—36 Juliana 24 23 43—43 ADO 23 21 31—33 RBC 24 20 39—48 MVV 24 19 46—45 Limburgia 24 17 36—53 Maurits 24 10 2361 DHC 24 9 36-40 Het eerste doelpunt van D. O. S. in de moeizame. 34 zege op f it,esse. Zaterdag is officieel het Engelse cric ket-seizoen begonnen. In de traditionele openingswedstrijd van Worcester tegen een test-team, ditmaal Pakistan, was het de Pakistanse tester Mascool Ahmed, die met 111 runs, gescoord in 187 minuten, historie maakte door het seizoen met een century in te zetten. (Van onze verslaggever) DORDRECHT, Zondag. Dat wordt bij Emma wel meer vertoond: Eerst een voetbalnummer, dat de harten der toeschouwers verwarmt, om daarna de aanhang te gaan vervelen met gecenter tot in het uiterste en short-passing over en weer, maar zonder een greintje produc tiviteit. Zo was het tegen Brabantia ook weer. Een overrompelend begin; drie doelpun ten (en nog één afgekeurd in de eerste minuut van Cor v. d. Gijp) in ruim een kwartier tijd. Alles lukte in de eerste helft. Geen Brabantiaan kwam er aan te pas. Het was allemaal Emma (in het blauw deze keer) wat de klok sloeg. Maar met 40 namen de Dordtenaren genoegen. Eigenlijk al, nadat het 30 stond, vonden ze het welletjes. Het was, dat spil Veld huis bij het scheiden van de markt er in zijn eentje tussenuit ging en een taaie tweede helft nog een aangenaam slot gaf Ja, het ging zo vlot. Na tien minuten een treffer van de pittige Hardenbol uit een voorzet van Wim van der Gijp; en drie minuten later was het weer raak, toen dezelfde linksbuiten in het door doelman Wouters verlaten doel richtte, 2—0. Het scheen, dat de doelpunten goedkoop te verkrijgen waren, want midvoor Cor van der Gijp zorgde met een harde kopstoot voor 3—0, toen broer Janus weer één van zijn befaamde inslingers gaf. Maar verder is het voor de rust toch niet gekomen. De familie Van der Gijp wilde het te mooi doen. En toen ging heniet meer. O ja, er werd kunstig gespeeld en er werden listige knappe staaltjes gede monstreerd, doch 'het bleef bij foefjes en tik-tak en trucjes. Gescoord werd er niet meer, de laatste drie kwartier hadden evengoed achterwege kunnen blijven, tot Veldhuis kor*, voor het einde nog de stand op 40 bracht. (Van onze sport-correspondent) i ARNHEM, Zondag. ^et chauvinistische overwegingen wanneer wij vaststellen, dat het overschrijden van de sportieve grenzen in de wedstrijd VitesseD.OS. veroorzaakt werd door de speelwijze der Utrechtenaren, die in Arnhem een onsympathieke in druk hebben achtergelaten. De Vitessenaren hebben wy bewonderd om de wijze, waarop zij hun rust en kalmte hebben weten te bewaren. Zij hebben er van ge maakt, wat er van te maken was. In de laatste minuut heeft D.O.S. een herhaalde malen bedreigde zege van 4—3 op de Arnhemmers weten te behalen. De geel-zwarten excelleerden misschien niet in technisch opzicht, maar zij hebben toch in alle opzichten een sportief en fair spel te zien gegeven. Bovendien heeft D.O.S. deze middag twee doelpunten cadeau gekregen, n.l. bij een misslag van L'Amie eri bij verkeerd wegwerken van een der Arnhemse verdedigers. Van de eerste minuut af werd in deze sensationele ontmoeting gespeeld met sterk wisselende kansen. Bij een felle scrimmage in de 10e minuut nam D.O.S. de leiding door Lammers, die op een voorzet van Luiten inliep. Vitesse reageerde daarop na 6 minuten met een pracht goal van E. Jansen, dank zij fraai samenspel van D. Herberts en Kluin: 11. Hierop namen de Arnhemmers het initiatief en nadat Huiberts bij een solo-rush in handen van keeper Coster had geschoten, probeerde hij het in de 24ste minuut nogmaals en toen met meer succes. Nabij de cornervlag kreeg Kluin een vrije trap te nemen. Hü plaatste de bal zo scherp, dat Hendriks maar behoefde te knikken en het was 21. Lang heeft Vitesse van deze uitloop geen profijt gehad, want bij een hoge voor zet van rechtshalf Temming uit een vrije trap sloeg L'Amie de ba] in eigen doel: z—2. Nog voor rust nam D.O.S. opnieuw de leiding door een totaal onverwacht do|lpu"t van linksbuiten Luiten: 2—3. 'e ,ln de aanval begon Vitesse aan de tweede helft en in de eerste 10 minuten t?i i Arnhemmers de gelijkmaker te brengen n.l. door een meesterlijk schot I?;v°°isezet door Dick Herberts: 3—3. Kort hierop verliet de Arnhemse j jrts, het veld om Plaats te maken voor Eddy Hendriks. mrï JYY,!'Jitü ev, 1?uL van D O S- kwam na 18 minuten tot stand door Maar- schal kerweerd, het bleef daarna een wisselende, maar op de duur niet meer altijd aangename strijd waarin echter niet meer gescoord werd Bij hun streven om de moeizame 34 zege te consolideren maakten diverse D.Ó.S.-spelers het soms té bont, waardoor hot einde in onsportieve sfeer kwam. (Van ónze verslaggever) WOUDENSTEIN, Zondag. Het tactische experiment van Excel sior, dat als een van de laatst overgeble ven orthodox-spelende clubs nu ook het stopperspilsysteem wil invoeren, is niet onmiddellijk het lag overigens wel in de lijn der verwachtingen een succes geworden. De spelers hadden nog te veel moeite met het „mannetje houden" en j van het z.g. magische vierkant viel in de wedstrijd tegen Maurits nog niet veel te i bespeuren. Voordat de Woudensteiners i enigszins gewend zijn aan dit voor hen nieuwe systeem, zullen zich wel enige mutaties en hier bedoelen we vooral de achterhoede hebben voorgedaan. Zo j zal de jeugdige Veldhuizen op de stop perplaats wel niet worden gehandhaafd en in de toekomst zuilen we daar ver moedelijk Lagerwaard die ditmaal niet meedeed, omdat hij in dit systeem niet linksback wil blijven wel zien opge steld. Eerst in de 12e minuut na de hervat ting mocht het De Hartog gelukken het grote overwicht, dat de thuisclub tot dan toe aan de dag had gelegd, in een doelpunt om te zetten. Deze goal be tekende tevens het begin van de serie van zes. die nog zou volgen, want het eindresultaat v.'as tenslotte een volkomen verdiende, zij het misschien iets geflat teerde 71 overwinning voor Excelsior In de eerste helft hebben de gast heren reeds ontelbare malen de gelegen heid gehad het doel van Maurits te door boren, maar tot ieders verbazing wisten de voorwaartsen het leder net steeds naast of tegen het houtwerk te schieten Ondanks dit Excelsior-overwicht liet Maurits vaak ook zeer aardig werk zien. maar de toch heus niet in topvorm spe lende Excelsior-defensie verrassen kon het toch niet. Zelfs de droom van een kans. die middenvoor Hendriks eenmaal kreeg, bleef onbenut. Na rust ging Excelsior al direct tot de aanval over en nadat eerst Van Kilsdonk de paal nogmaals op zijn weg had ge vonden. kwam dan eindelijk het eerste doelpunt van de voet van De Hartog. Een van de paal terugspringende bal werd door Westphal in het tweede doel punt omgezet, om nog geen minuut later gevolgd te worden door een doelpunt een ongelooflijk hard schot van Van Kilsdonk: 30. Had de hard werkende ploeg uit de Mijnstreek tot nu toe nog aardig partij gegeven, na deze derde treffers zakte het elftal in elkaar als een kaartenhuis en het verwonderde dan ook niemand, dat het door Braams, Dörr, Van Kilsdonk en Westphal 70 werd. Eerst in de laatste minuut kon middenvoor Hendriks voor Maurits de eer redden: 7—1. De eerste promotie-wedstrijd om vier plaatsen in de eerste klassen van de voetbal-competitie is gespeeld. Ter her innering stipuleren wij nog, dat het pro motie-rooster als volgt is opgesteld: kam pioenen 2e klassen A en B, West I en van 2e klas B West II om 1 plaats, kam pioenen 2e klassen A West II en van 2e klassen A en B Zuid I om 1 plaats, kam pioenen 2e klassen A en B Zuid II en van 2e klas B Oost om 1 plaats, kampioenen 2e klassen A en B Noord en van 2e klas A Oost om 1 plaats. In de groep 2e klassen A en B West 1 en 2e klas B West II (voortaan groep A te noemen) is nu de eerste wedstrijd ge speeld. De twee West I kampioenen HVC en West Fnsia kwamen tegen elkaar en de Amersfoorters wonnen met 2—1. De stand in groep A luidt: HVC 110 0 West Frisia 10 0 1 Fluks 0 0 0 0 2—1 1—2 0—0 Het is nu definitief, dat Bram Appel Reims gaat verlaten. Hij heeft een con tract getekend voor Lausanne Sports, voor welke club hij als speler zal uitko men en tevens als trainer zal fungeren. Het contract met de Zwitserse club is twee jaar geldig. Bestuursleden van Lausanne Sports zijn naar Frankrijk gereisd om besprekingen met Appel te voeren en hem in compe titiewedstrijden voor Reims gade te slaan. Naar men weet is Appel in dit sei zoen een van de grootste goalgetters in de Franse competitie. De Zwitser Clerici heeft de Grote Prijs van Le Locle. een wegwedstrijd over 221, km., gewonnen in 6 uur 3 mm. 55,' sec. Ka/niber werd tweede op S min. 15 sec. en Rossi feveneens Zwitserland) derde. Schaer legde beslag op de vierde plaats en Magni (Italië) werd vijfde. Onse landgenoot Jan Lambrichs eindig de als 12e in dezelfde tijd als Kamber. Voor de voetbalwedstrijd tussen de Zwaluwen en de Rode Duivels, weifee ap 12 Mei a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, zijn de vol gende spelers voor het Zwaluwenelftal uitgenodigd: Doel: Dufourné Sparta). Achter: Wiersma (Donar) en Tebak Eindhoven). Midden: Van Rooy (Eindhoven), Hen driks (Vitesse) en Van der Hoek (Feijenoord). Voor: Dillen (PSV), W. van der Gijp (Emma), Bleijenberg (Rigtersbleek), Len stra (Heerenveen) en Vergouwen (PSV). Reserves: Feijt (Woerden), Kuijs (Haar lem), Broeders (Feijenoord), Brooyrpan» (NAC) en Köneman (SVV). Noot van de Sportredactie: Gezien het overleg dat de elftalcommis sie van de Zwaluwen in de meeste geval len pleegt met de K.C. van de K.N.V.B., mag men zich afvragen, of met de opstel ling van Abe Lenstra in dit Zwaluwen elftal voor de wedstrijd tegen de Rode Duivels (in de wedstrijd 't GooiHeeren veen heeft Lenstra weer opmerkelijk ambitieus gespeeld....) wellicht de voor bereiding van de „Friese tovenaar" in het Oranjeshirt wordt beoogd! Men mag daar bij wel aannemen, dat als deze Zwaluwen keuze slechts een incidenteel „grapje" is, Lenstra daarvoor wel zal passen. Speelt Lenstra in Amsterdam mee, dan zou de conclusie gewettigd zijn, dat er iets „se rieus" gaande is1 ABE, serieus? (Van onze sport-correspondent) VELSEN, Zondag. V.S.V. heeft met succes tegen het In gevaar verkerende Enschedé voor z'n laatste kansje gevochten. In een overi gens geUjkopgaande strijd, waarin van krachtsverschil niet veel sprake was, bleek de technische meerderheid van de Velser ploeg voldoende om met 20 de zege binnen te halen. Enschedé vertoonde een niet onaardig veldspel dat echter wegens de schotloos heid van de voorhoede niet tot resultaat leidde. De beide vleugelspelers Modde- jonge Jr en Alberts maakten het de V.S.V.-verdediging nogal eens lastig, maar het binnentrio wist van de geboden kansen geen gebruik te maken Een pracht schot van Alberts vloog via de vuist van doelman Van der Wint tegen de paal. Aan de andere kant waren de aanvallen van V.S.V. ook niet zo gevaar lijk omdat de Velsenaren teveel combi neerden en de Enschedese achterhoede er goed het oog in had. Spaans loste eens een fraai schot dat net naast ging maar na een half uur kreeg V.S.V. een vrije schop op de rand van het strafschop toe gewezen. Met een enorm harde kogel gaf Piet van der Kuil toen zijn club de lei ding, 10. In de tweede helft was V.S.V., gehol pen door de wind. vrijwel steeds een tik je sterker, maar ook nu kon de Ensche dese defensie, met spil Frölich aan het hoofd, stand houden. De aanvallen van de bezoekers waren ook nu niet bepaald gevaarlijk en hoewel door het uitvallen van linksbinnen Bos een verandering in de opstelling plaats vond welke zeker geen verzwakking betekende, kreeg de Velser achterhoede het toch niet bepaald druk. De strijd bleef echter een spannend karakter behouden en eerst drie minuten voor het einde kwam daaraan een eind# toen de V.S.V. rechtsbuiten Belfroid d# bal in een solo-rush meenam en doelman Peters geen kans gaf, 2—0,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5