Hockey-ploeg behaalde tweede zege op de Belgen Goed besluit van het internationale seizoen Vrouwelijke oorvijg in De Kraal Oranje-Zwart breekt ook bij de dames de Westelijke hegemonie Haarlem deed door gebrek aan ernst zichzelf de das om Noordelijk degradatie-duel Nieuwe remise verbeterde kans van Botwinnik sa» Bfflaoi op titel-behoud i:m4;m IE2ISI H3 Boedapest, met tien Wembley-cracks, komt in Amsterdam voetballen ~N MAANDAG 10 MEI 1954 PAGINA 6 Van Erven Dorens maakte een veelbelovend aanvals-debuut Verjongde aanvalslinie in kracht gegroeid Backs te afivachtend Uitstekende debutant Oranje in de aanval Tweede helft P.S.V. had veel moeite met WH '16 Vierdaagse van Eïbar Spanjaarden leiden, Wagtmans is vijfde Motorcoureur Ab Koning dodelijk verongelukt VW-Xerxes door incident ontsierd 12 stuks Eindhovense hockeysters favoriet! MEPPEL LEED TEGEN DKS ZIJN VIJFDE NEDERLAAG Fouten van Snijders waren beslissend Gunstig perspectief STORMVOGLS WONNEN OE ZIJ WILDEN OF NIET HAARLEM, Zondag. Haarlem heeft de belangrijke strijd tegen Stormvogels verloren. Een kostbare fout van doelman Snijders in de allerlaatste minuut van deze overigens vrij tamme en lome wedstrijd bleek beslissend, en zo gingen de punten, waarop Haarlem gezien het spelverloop* meer recht mocht doen gelden, naar IJmuiden. GVAV waagde de aanval en sloeg Sneek GOUDEN KRUISDRAGERS IN REÜNIE TE APELDOORN Smyslov kon weer J WESTI WEST II geen winst forceren Piet Roozenburg won de Ned. dam-titel Kil en Vonhof scoorden voor D.W.S. Leeuwarden vocht vergeefs terug i (Van onze hockey-medewerker) AMSTELVEEN, Zondag. Met drie overwinningen, één gelijk spel en één nederlaag heeft Nederland het in het afgelopen internationale hockey-seizoen toch nog lang niet kwaad gedaan en daarmee in elk geval de eerste plaats op het Europese Conti nent bevestigd. De bedreiging van die plaats kwam van Belgische zijde; en daarom is het goed dat het Nederlands elftal in het Wagenerstadion, ondanks de nog al drastische vernieuwing van de ploeg, speciaal van de voorhoede, de Belgen in dit seizoen voor de tweede maal, zij het met inspanning van alle krachten, een verdiende 2-1 nederlaag heeft toegc bracht. Het was in het veld een meestal gelijk- opgaande partij en méér dan in Maart in Brussel heeft de Belgische aanval ook het Nederlandse doel bedreigd. Tóch wa ren de Nederlandse aanvallen gevaarlij ker en heeft deze radicaal gewijzigde en deels verjongde aanval de Belgische doelman heel wat meer werk en moei lijk werk bezorgd dan de Belgen Mulder vermochten te doen. Onze Nederlandse doelman kwam er voor de rust ongeveer niet aan te pas en eerst op het eind toen er door het geblesseerd raken van Ancion een bres in het Nederlandse bolwerk was ontstaan, kwam er een Belgisch over- overwicht, resulterend in een alleszins verdiend tegenpunt. Vergeleken bij Brussel was de Belgische defensie gedecideerd sterker. Van Leer in het doel was zichzelf gelijk en hield ook nu de onmogelijkste ballen, de backs waren „vaster", solieder dan op hun eigen springerige veld. Ook de midden linie was door de opname van Meche- lynck als linkshalf sterker, want deze voortreffelijke technicus was de beste speler onzer Zuiderburen en overtrof zelfs de befaamde spil Roger Goossens, die in Brussel ,,de ster van het veld" was. Deze werd nu dus door een eigen speler overtroffen èn door onze spil Dick Log gere minstens geëvenaard. Loggere be naderde weer heel dicht zijn beste wed strijden van na de oorlog en de duels tussen hem en Goossens op het midden veld waren staaltjes van superieur hockey, bovenal wat betreft de energie, die deze grote fighters aan de dag legden. Onze middenlinie deed het best, want Van Dijck speelde al weer beter dan te- ger. Groot-Brittannië, maar onze verdedi ging maakte als geheel toch tactisch een grote fout, door te vaak afwachtend te spelen, door een gebrek aan agressivi teit. dat enerzijds voortvloeit uit een te groot zelfvertrouwen (men denkt met zijn sticktechniek bij een goede dekking altijd wel de bal te bemachtigen, doch vergist zich herhaaldelijk deerlijk), doch dat anderzijds het gevolg moet zijn van een tekort aan conditie, waar trouwens het afzakken van verschillende spelers tegen het einde duidelijk op wees. Toch heeft de aanval het lang niet gek gedaan. De nieuweling Jan Willem van Erven Dorens bleek een rechtsbinnen te zijn, die in dit milieu zijn clubvórm dui delijk overtrof. Hij bijt door en kwam tot schoten waar Van Leer al zijn kunnen voor in het vuur werpen moest. Eigenlijk was hij de gevaarlijkste man uit de aan val, die dan ook aangewezen werd voor het nemen der strafcorners. Ja, Van Heel en Boerstra, de oude com- panen, brachten vaak keurig op, doch zij zijn nu eenmaal geen schutters. Van Beaumont was dit keer de minste van het quintet. Hij faalde niet en deed ook wel goede dingen, doch bleef toch wel onder de mid delmaat. Hoog- hiemstra's ijver is voorbeeldig, zijn tempo soms razend snel en de SCHC- er zou dan ook een voorbeeldig aan valsleider zijn, als hij de bal maar be ter in bedwang had. De elftal commissie geeft de moed niet op dat hij het nog zo ver brengt, hij zelf óók nietilaten van we dus niet wanhopen. Scheidsrechters J. van Donselaar (Ne derland) en A. de Lescluze (België). In het begin waren de Nederlanders het meest aanvallend en reeds in de derde minuut bood Van Heel met een fraaie pass een kans aan Van Erven Dorens, die zeer hard naast schoot. Geleidelijk werk ten de Belgen zich los en kwam ook de gele aanval in actie zonder gevaarlijk te worden, behalve toen Garrels een paar keer miste, waarbij hij zelf door zijn grote snelheid de situatie meestal redde, of Drijver de Belgen op het laatste moment de illusie ontnam. Enige door Mechelijnck goed genomen corners leiden niet tot schoten op doel door goed inlopen van de Nederlanders. Zo golfde het spel op en neer, totdat uit een korte hoekslag Van Heel goed aangaf, Van Erven Dorens insloeg, Van Leer stopte en weg trapte, waarna Ancion de bal fraai stopte en met een snel schot vanaf de rand van de cirkel, langs vele benen en sticks, Van Leer passeerde. Rust 10. Ook in de tweede helft golfde het spel op en neer met moeilijke kansen aan bei de kanten. Geruime tijd waren de Belgen het meest in de aanval, doch de aanval len van Nederland waren toch gevaarlij ker en had Van Leer niet zo uitstekend gekeept, dan zou de oranjeploeg al eer der de score verhoogd hebben. Toen An cion gewond werd kwam Boerstra hem te hulp en werd de aanval omgezet met Van Erven Dorens rechtsbuiten. Van Heel linksbuiten en Van Beaumont linksbin nen. (Van onze sport-correspondent). EINDHOVEN, Zaterdag PSV heeft meer moeite gehad met de „zwakke" broeder WH '16 dan verwacht kon worden in een strjjd tussen de twee de van boven en de tweede van onderen van de ranglijst. WH nam zelfs na 14 minuten de leiding en toen de Limburgse club tegen het einde met 31 achter stond, gaven de Heerlenaren blijk van groot uit houdingsvermogen door de achterstand nog te verkleinen en PSV nog in gevaar te brengen. Nee, PSV had Zaterdag geen gemakke lijke avond en menig supporter heeft na het laatste fluitsignaal van de scheids rechter een zucht van verlichting ge slaakt. WH '16 ging zeer vlot van start en dat overrompelde PSV wel een beetje. Na 14 minuten gaf linksbuiten Koenderink een afgemeten voorzet, die rechtsbuiten Klin kenberg hard inschoot, waardoor hij zijn club de leiding gaf. Nog zag PSV het ge vaar niet in en er werd vrij lusteloos ge voetbald. Na 26 minuten gaf rechtshalf Van Tuyl zijn voorhoede een lesje. Na een halve mistrap van linkshalf Van Lierop bemachtigde hij de bal, passeerde enkele Heerlenaren en maakte op zijn eentje de gelijkmaker: 1—1. VVH bleef goed volhouden, ook nadat Fransen drie minuten voor de rust 21 maakte. Hij schoot van bijna de helft van het veld op doel, maar Zeehof viel finaal over de bal heen. Na de rust was PSV wel sterker en na een kwartier doelpuntte Fransen nogmaals, nu uit een doelworsteling. Deze 31 ach terstand ontmoedigde VVH geenszins en de Heerlenaren hielden de strijd zo goed vol, dat Klinkenberg in de laatste halve minuut via de paal de achterstand kon verkleinen, zodat met 3—2 voor PSV het einde nog vrij benauwd werd. De derde etappe van de vierdaagse wegwedstrijd rond Eibar, over 240 km, Eibar-Bilbao-Eibar, is in een zege voor de Spanjaard Botella geëindigd, die in de sprint zijn landgenoten Massip en Trobat klopte. Onmiddellijk na de start trok de Span jaard Alomar er tussenuit en hij nam een voorsprong, die na 41 kilometer tot 4 minuten was uitgegroeid op zijn naaste concurrent Company (Sp.). Het peloton volgde toen op 7 minuten. Te Lequetio kwam de bekende Spanjaard Miguel Po- blet ten val, waarbij hij zijn rechter sleutelbeen brak. Bij de bestijging van de Sollube verloor Alomar slecht klimmer die hij is een groot gedeelte van zijn winst, maar desondanks passeerde hij toch als eerste de top, op 10 sec. gevolgd door Bahamon- tes, op 13 seC_ door Serra en op 20 sec. door Massip en Company. P® uitslag luidt: 1 Botella (Sp.) 6.06.04, 2 Massip (Sp.) z.h.. 3 Trobat (Sp.) z.t., 4 Bahamonde (Sp.) z.t., 5 Serra (Sp.) z.t., 6 Alomar (Sp.) 6.06.30 7 Segu (Sp.) 6.06.56, 13 Wagtmans (Ned.) 6.08.06, 16 Van Breenen (Ned.) 6.12.30. Na de derde etappe luidt het algemeen klassement: 1 Serra (Sp.) 20.06,07, 2 Ba hamonde (Sp.) 20.06.42, 3 Vidaurreta (Sp.) 20.08.09, 4 Rodriguez (Sp.) z.t. 5 Wagtmans (Ned.) 20.08.52, 28 Van Bree nen (Ned.) 20.42.28. De Nederlandse hockey-ploeg in de aanval. Hooghiemstra- in duel met de Belgische verdedigers Van Leer en Dubois. De bekende motorrenner Ab Koning uit Oosterwolde is Zaterdagmiddag bij De Valk, 15 kilometer ten Zuiden van Barne- veld, dodelijk verongelukt. Koning, die met een Triumph aan de traditionele Coupe de la Montagne-rit deelnam, werd, ter wijl hij met zijn motor draaide, omdat hij bemerkte, dat hij de verkeerde richting insloeg, door een uit de richting Scher- penzeel komende vrachtauto gegrepen. Hij was vrijwel op slag dood. (Van onze sport-correspondent) VENLO, Zondag. Er heeft tijdens de wedstrijd VW—Xerxes, die door de Venlonaren met 5—1 werd gewonnen, tot net emde een gespannen sfeer gehangen vanwege een incident in de dertigste minuut van de eerste helft. Rechtsbuiten Middeldorp trachtte de Het was uit een voorzet van Van Erven Venlos® linksback Theeuwen te passeren, waarbii deze laatste een ongeoorloofde en zeer onsportieve truc uithaalde, waarvan Middeldorp de pijnlijke gevolgen on- Ct 7as e/ §Joot 'umoer onder spelers en toeschouwers. De jonge T» trio V8n e ,*Leir, .Pn Xprxaan stormde het veld op en sloeg de verblufte bfdie met het hele geval niets uitstaande had, enkele malen het gezicht. Daarop verlieten de Rotterdammers het veld. met uitzondering van Rijshouwer, die het desbetreffende „bevel" van leider Schut weigerde op te volgen en wilde doorspelen. Na een verfrissing in de kleedkamer kon de wedstrijd ^yk duel 8 maar "*e ploegen vermeden verder vrijwel elk persoon- Dorens dat Hooghiemstra op enkele me ters vóór Van Leer de bal toegespeeld kreeg. Eerst miste hij nog, doch toen kon hjj toch de bal nog in zijn bezit houden, de Belgen verzuimden aan te vallen (ap pelleerden voor een overtreding, naar we meenden), waardoor de Stichtenaar op nieuw inschieten kon en met succes, 20. Toen volgden de laatste 7 minuten, waarin België fel ten aanval trok, Mulder enige malen in laatste instantie redde, doch in de voorlaatste minuut toch door een kogel van Jadoul werd gepasseerd, 2—1. (Van onze hockeymedewerker) Met de regelmaat van een klok wordt de hockeycompettiie om het heren-kam pioenschap van Nederland afgewerkt. Nu won D.K.S. met de bescheiden cijfers 20, doch toch alleszins verdiend, in Meppel van de Noordelijke kampioen. Het was met rust nog 00, doch toen scoorden Leeftink uit een strafcorner en tenslotte Brusse uit een snelle aanval van links. De stand is nu: Ven'° 3 3 0 0 6 13— 2 TOGO 3 3 0 0 6 9—0 D.K.S5 2 0 3 4 7—10 Meppel 5 0 0 5 0 1—18 Bij de dames is het spel van Oranje- Zwart een openbaring. IJver en tempo overtroeven de tegenstandsters, de vorige week Quick met 42, nu H.V.A., dat toch gelijkgespeeld had tegen H.H.Y.C., met 60. Met rust was het al 4—0. Mej. H. v. d. Werff verrichtte een hattrick, tevo- VVV stond bij het uitbreken van de „vijandelijkheden" reeds met 3—0 voor, waarvan twee doelpunten via een penalty werden gescoord. Xerxes, de „reuzen- doder", had aanvankelijk weinig in te HOOGHIEMSTRA, kan een midvoor klasse 'worden! Al met al: deze ploeg deed het lang niet slecht en zal, eenmaal heter ingespeeld en nog versterkt (we denken o.a. aan Bouwman!) er zeker voor zorgen dat Nederland internationaal nog terdege blijft meetellen! De opstelling der elftallen was als volgt: NEDERLAND: L. Mulder (Amsterdam); J. Garrels (HHYC) en J. Drijver (Togo); J. Ancion (Kampong), H. Loggere (La ren) en T van Dijck (Kampong); W. van Heel (HHYC) Jan van Erven Dorens (La ren), F. Hooghiemstra (SSHC), D. Boer stra (HHYC) en W. van Beaumont (To go). BELGIE: J. van Leer (Wellington); J. Dubois (Leopold) en J. Enderlé (Rasan te); J. van der Stappen (Rasante), R. Goossens (Leopold) en H. Mechelijnck (Gantoise); W. Delaet (Victory), A. Muscb (Uccle Sport), IJ. Freedman (Rasante), J. Jadoul (Leopold) en J. Kielbaij (Ra sante). (Van onze sport-correspondent) Het was de spelers van beide partijen niet aan te zien dat er nu zoveel belan gen op het spel stonden. Haarlem speelde het bekende spelletje, technisch niet on aardig maar met te weinig geestdrift. De IJmuidenaren waren er bepaald niet op uit Haarlem de voet dwars te zetten en zo werd het dus een tamelijk lauwe ver toning. Het droge veld en de straffe wind maakten goed spel overigens zeer moei lijk en over het algemeen viel er niet veel te genieten. Piet Kraak kreeg nu twintig minuten gelegenheid te tonen dat hij het vak nog uitstekend verstaat, want bij een goede combinatie kopte Doets prachtig in maar de oud-internatio naal redde meesterlijk. Dit was welgeteld het enige belangrijke wapenfeit voor de rust en met 00 werd gedraaid. Haarlem, dat na de rust de wind in z'n voordeel had, was ook nu wat sterker, maar bepaald veel gevaar konden Roozen c.s. niet stichten. Stormvogels kreeg dan ook het idee, dat van dit Haarlem-elftal zeker niet verloren behoefde te worden en de IJmuidenaren gooiden er een schepje op. Luppens en Van der Meer wisselden in de voorhoede van plaats het geen inderdaad een verbetering bleek. Een kwartier voor het einde lanceerde Van der Meer een voorzet, Snijders wei felde even en dit was voldoende voor Luppens om het leder in het doel te kop pen, 01. Haarlem kwam nu geweldig opzetten. Met De Voogd mee naar voren werd het IJmuider-doel onder druk gezet en een maal moest Kraak op fantastische wijze redding brengen bij een kopbal van Groenveld. Toch kreeg de Haarlem-ploeg nog uitzicht op de zege toen drie minu ten voor het einde De Voogd met een kopbal de stand in evenwicht bracht. Haarlem viel fel aan, maar in de laat ste minuut kon Stormvogels een uitval doen waarbij de bal uit ging. Luppens gooide het leder naar Snoeks, die een tam en ongevaarlijk schot loste. Maar Snij ders beging een tweede fout en sloeg de bal in eigen doel, 12! (Van onze sportcorrespondent). SNEEK, Zondag In een wedstrijd, die vooral na de rust toch wel sterk door de Groningers werd beheerst, hebben de Snekers de kostbare punten moeten afstaan. Afgezien van het betere voetbal van de GVAV-ers, wier teamspel na halftime stukken boven dat van de sterk verdedigende thuisclub lag. moet deze nederlaag voor een groot deel worden toegeschreven aan fouten van doelman Brinksma, die enkele malen de bal op het kritieke ogenblik verloor en daardoor de tegenstanders ongedachte en meteen benutte kansen bezorgde. De groot ste tegenslag van de Friezen ligt intussen waarschijnlijk wel hierin, dat hun stopper Stuut in een kopduel met Westra een zo danige hoofdwonde opliep, dat hij waar schijnlijk voor de eerste weken zal zijn uitgeschakeld. Voor de rust, toen beide elftallen met dubbele stopper opereerden, was de strijd al heel weinig aantrekkelijk. Beide voor hoedes liepen vast op een muur itan achterspelers, die geen duimbreed gronds cadeau gaven, doch het met de opbouw niet al te nauw namen. Van Oosten doel puntte eenmaal, toen Brinksma de bal liet vallen, dóch deze goal werd wegens buitenspel geannuleerd. Het liep reeds tegen de pauze, toen de gastheren de lei ding namen: Stuut ruimde met een verre trap op, zette daardoor Hofstra aan het werk en uit diens pass kon Douma Roffel passeren (1—0). Bij de Groningers vlotte het na halftime beduidend beter. Met opkomende kant- halfs kwam men nu tot degelijk ploegspel en spoedig werd Sneek dan ook geheel in het defensief gedrongen. Hazeveld stelde met schoten en 'n stevige kopbal Brinks ma op de proef en maakte tenslotte ge lijk, toen de Sneker-doelverdediger na een hoekschop de bal precies voor zijn voeten sloeg (11). De gastheren speelden ont moedigd verder, en zo behielden de blauw- hemden te gemakkelijker het initiatief Reeds had Van Oosten zich enkele malen langs Stuut gewrongen, toen de Groninger middenvoor na een schot van Lacrois op nieuw de bal via Brinksma in bezit kreeg en meteen stond het 21. GVAV bleef stormlopen en won tenslotte verdiend. De vereniging van dragers en draag sters van het Gouden Vierdaagse Kruis N.B.v.L.O., houdt op Zaterdag 29 Mei haar jaarlijkse reünie in Apeldoorn. Alle personen, die bij de Vierdaagse Afstands marsen het Gouden Kruis hebben ver worven. zijn voor deze reünie uitgeno digd. In de morgenuren zal een feestver- gadering worden gehouden. Des middags worden wandelmarsen in de omgeving van Apeldoorn gehouden over afstanden van 12 en 15 kilometer. brengen. Het was in de tiende minuut, dat de Venlose linksbuiten Jack Gubbels zijn doorzetten beloond zag met het eer ste doelpunt. Tot de vier-en-twintigste minuut slaagde Xerxes' achterhoede erin de Venlose aanvallen af te slaan. Toen brak Jan Klaassens echter bij verrassing van het middenveld af door de Rotter damse verdediging. Op de penalty-stip trapte linkshalf Verhoeven Klaassens ech ter na, waardoor deze in een stofwolk tegen de grond ging. Het was linksbinnen Schattorjee, die met een hard schot via keepers handen de bal uit de penalty in het Rotterdamse doel boorde. Vier minu ten later kreeg VVV een tweede penalty toegewezen, toen Van Rhee een trefzekere kogel inschoot, na reeds de uitgelopen keeper Vermeer te hebben gepasseerd maar back Van der Lee de bal met de hand uit het tloel werkte; de penalty werd beheerst door Sijbers ingeschoten. Na het bovenomschreven incident werd het plotseling 3—1, toen de overigens ver dienstelijk debuterende VVV-keeper Del- sing een lauw balletje over zijn handen in het net liet glijden. Een minuut later werd de stand echter op 41 gebracht, toen aanvoerder Nass van VVV het mooi ste doelpunt van de wedstrijd scoorde na goed samenspel met Jan Klaassens. Na de hervatting veranderde er niet veel op het veld. De sfeer bleef een tikkeltje broeierig. Na een kwartier viel het vijfde Venlose doelpunt, toen Schattorjee hoog inschoot. Het was een opluchting, toen scheidsrechter Van Leeuwen uit Enschede, die een moeilijke dag had, een half uur later het einde floot. Te Parijs won Harris een sprint-tour- nooi voor Sacchi, terwijl Derksen en Van Vliet derde en vierde werden en de Franse sprinters en bloc achter zich lie ten. De handbalwedstrijd tussen een Utrechts elftal en het Israëlitische team Macabi Rehovit eindigde in een 98 zege voor de gasten. De 22e party tussen Botwinnik en Smyslov om het wereldkampioenschap schaken is in tweede zitting in remise geëindigd na 45 zetten en nadat de eerste zitting na 40 zetten was afgebroken. De stand is thans: Botwinnik WA pnt, Smyslov 1054 pnt. Smyslov moet de beide laatste partyen van de match winnen om de titel te kun nen veroveren; in alle andere gevallen biyft Botwinnik wereldkampioen. De 22e partij bracht van Smyslov's zijde een nieuwe, Gruenfeld-Indische opzet, maar Botwinnik liet zich niet verrasen, hield de touwtjes in handen, kreeg zelfs winstkansen, die echter kort voor de onderbreking teloor gingen, zodat een ge forceerde remise-stelling ontstond. Gruenfeld-Indisch Wit: Botwinnik. Zwart. Smyslov. 1. c2c4 Pg8—f6; 2. d2—d4 g7—g6; 3. Pbl—c3 d7—d5; 4. Lel—f4 Lf8—g7; 5. e2—e3 0—0; 6. Lf4—e5 Hier kan wit met 6. Cd5:, Pd5: 7. Pd5:, Dd5: 8. Lc7een pion winnen, maar over de waarde van deze voortzetting is hel laatste woord nog niet gesproken. Tot grote complicaties leidt de zgn. torenaan- val 6. Tel. 6e7e6; 7. Pgl—f3 Pb8—d7; 8. Le5g3 c7c6; 9. Lfl—d3 b7—b6; 10. Ddl—e2 Lc8b711. 0—0 Dd8—e7; 12. Tfl—dl Pf6h5; 13. Lg3—h4 De7—d6; 14. g2-g4 Zou zwart bij zijn 12de zet niet vermoed hebben, dat wit deze aanvalszet zou dur ven uitvoeren? 14Ph5—f6; 15. Lh4g3 Dd6—e7; 16. h2h3 c6c5; 17. c4Xd5 Pf6Xd5; 18 Pc3Xd5 e6Xd5; 19. Ld3—a6 Lb7Xa6; 20. De2Xa6 c5Xd4; 21. e3Xd4 Pd7—f6' 22. Tal—cl h7h523. Tel—c7 De7—b4; 24. g4—g5 Pf6—e4; 25. Da6—a3 Db4—b5. Terecht ziet zwart niet veel heil in ruil der dames en het vervolgens slaan van Lg3, omdat dan wit's dubbelpionnen niet van ernstige betekenis zijn. Bovendien Zó vielen de punten Prom. Tweede Klasse West Frisia-HVC 1-2 Tweede Klasse A Zeeburgia-ZVV 2-2 Holland-HFC 3-1 Tweede Klasse B KFC-Watergr.m. 2-3 UVV-Volendam 3-3 Derde Klasse A KVV-DEM 2-2 Alkm. B.-Beverw. 1-1 WSV '30-HSV 0-1 ADO '20- Purmersteijn 1-0 CSV-Alw. Forward 3-2 Zaandijk-EHS 3-0 Derde Klasse B Velsen-Vitesse '22 2-1 ZSGO-TOG 0-2 Wilskr.-Kingheim 2-3 DEC-Terrasvogels 4-4 JOS-Rivalen 2-1 Derde Klasse C Wijk aan Zee- RKVVA 1-3 RK AVIC-O V V O 2-2 QSC-WFC 2-1 SDW-DCG 2-8 OSV-GVO 1-0 Wilh. Vooruit- Hilversum 2-2 Derde Klasse D Hercules- Allen Weerb. 1-0 Patria-Maarssen 0-1 Tweede Klasse A Coal-Unitas 0-4 Derde Klasse A De Postduiven- Lugdunum 2-2 (Wassenaar kamp BMT-VIOS 2-3 RKAVV- Zandvoortm. 3-2 Derde Klasse B HPSV-BEC 2-1 LFC-H. v. Holland 5-3 GDA-VVP 2-3 Derde Klasse C DHZ-Hillesluis 1-0 Alblasserdam- Flakkee 2-3 De Hollandiaan- DCL 5-0 Derde Klasse D Dubbeldam- Moordrecht 1-0 Ammerstolse SV- Waddinxveen 4-1 VFC-Transvalia 3-3 Leonidas-ODS 0-2 Vierde Klasse A Lisse-Roodenburg 0-1 Teijlingen-THB 1-2 Vierde Klasse B Rij swijk-Cromvliet 3-1 oiaia 0-4 Voorburg- Tonegido 2-2 BTC-Delft 1-4 Celeritas- 's-Gravenzande 2-0 Westlandia- Naaldwijk 3-1 (Westlandia kamp.) Vierde Klasse C DJS-RVC 1-4 Maasstraat-RAVA 0-3 EDS-Olympia 5-1 Spoorwijk-Alphia 8-1 ADS-Te Werve 2-6 SMV-Westerkw. 1-4 Westerkw. kamp.) Vierde Klasse D Lékkerkerk-Unio 0-1 Woerden-Schoonh. 1-0 (Woerden kamp.) GSV-DONK 1-1 Moercapelle-VEP 2-4 Oudewater-Haastr. 0-1 Stolwijk-DSO 4-0 Vierde Klasse E Quick Steps-PDK 1-4 VDS-Lenig en Snel 3-1 Zw. Blauw- Full Speed 2-0 Steeds Volharden- DHL 0-2 De Musschen- Hillegersberg 3-0 (Musschen kamp.) 't Noorden-DUNO 1-1 't Noorden degr.) Vierde Klasse F PFC-NADO V 1-1 Schiebroek-DDC 2-1 Aeolus-DRL 4-0 FSV Pretoria- GLZ 3-4 (o.p.v. Pret.) Bolnes- Nieuwenhoorn 1-0 Bolnes kamp.) SIOD-DZB 3-1 Vierde Klasse G Zuiderster-O VV 3-2 Belvédère-Ursus 1-2 Dindua-W. R. W. 1-2 Poortugaal- Dirksland 1-0 Vierde Klasse H LSV-Zwijndr. 1-1 Strijen-'s-Gravend. 1-1 DEH-HION 2-2 ASW-Hardinxveld 0-2 RCD-Geluksvogels 1-0 Tweede Klasse A GRC-Asser Boys 1-0 Helpman-Achilles 3-0 FVC-Frisia 3-0 Tweede Klasse B Noordster-Veend. 1-3 Muntendam-WVV 2-0 HSC-Emmen 2-2 Nw. Buinen- Hoogezand 3-1 FVV-Eext 2-1 Derde Klasse A Bergum-GAVC 3-3 KHC-Rood Geel 6-0 DÓG-B1. Boys 3-2 Lemmer-WZS 1-1 Derde Klasse B Hunsingo-Eenrum 3-1 Haren-Actief 7-0 VAKO-Roden 6-3 Gronitas- Groen Geel 6-1 Derde Klasse C CEC-STA 4-3 Ericase B.-NAB 3-1 Attila-Germanicus 2-1 Beilen-Stadskanaal 1-3 Derde Klasse D Bato-Bellingwolde 3-1 Woltersum- Appingedam 0-0 Wagenborgen- Scheemda 1-1 Noordpool-ZNC 3-3 THOS-WEO 2-1 P.rom. Vierde Klasse Tijnje-Haulerwijk 2-3 Valthermond- ^rDD^demSVaart i"0 ASVB-Gruno o-3 Peise-Zuidhorn 1-0 Tweede KUsse A Sallandia-Labor 2-3 Zwartemeer- Quiek '20 1-2 (o.p.v. Zwart Oldenzaal-Alcides 0-1 Tweede Klasse B Theole-ESGA n-0 WVC- Rob.uf et Vel. 3-9 Be Quick Z- t,t Rheden 0-2 Quick N- Doetinchem 2-3 'Doet. deer i WAVV-Dier. B. 3-3 Derde Klasse A Vosta-TAR 2-1 MVV '29-DOS '19 3-3 UDI-Avanti 2-2 Derde Klasse B RODA-Vict. Boys 7-2 ÜD-Daventria 4-1 WSV-Rijssen V. 5-2 Hattem-Epe 1.3 Vaassen-Davo 3-5 Wierden-GFC 1-1 Derde Klasse C SDOUC-Eib. Boys 7-0 Longa '30- Worth Rheden 3-1 Gelria-V arsseveld 0-0 VVG '25-VVO 2-5 AZC-Silvolde 0-2 Eendracht-VDZ 2-1 Derde Klasse D SCH-Oosterbeek 4-0 (SCH kamp.) Veenendaal-Union 7-1 Hatert-Uchta 1-0 BVC '12-SML 3-0 AWC-De Treffers 3-3 Tweede Klasse A DESK-Oss '20 0-0 De Valk-Wilhelm. 2-2 Helmondia-TOP 4-1 Helm. kamp.) Sarto-Schijndel 0-3 Tweede Klasse B Alliance-MOC '39 1-1 DOSKO-Vlissingen O-O Baronie- Rood Wit W 2-1 Derde Klasse A Boxtel—Tongelre 0-2 Deurne-Bladella 3-2 UNA-ODC 3-3 VSV '34-MULO 1-0 (VSV kamp.) Derde Klasse B OJC-Conc. SVD 2-0 Hieronymus-RWB 1-2 Heusden-RKDVC 3-3 RKTVV- Uno Animo 0-2 Derde Klasse C BSC-Zierikzee 6-2 RKC-WSC 0-1 WVO-Hero 4-2 Derde Klasse D METO- Nieuw Borgvliet 1-2 Biervliet-Hulst 0-4 Tweede Klasse A Chevremont- De Ster 0-1 Waubach- Heksenberg 2-0 Minor-Wabachse B 2-1 RKONS-Gr. Ster 1-1 Tweede Klasse B Woensel-Kimbria 0-8 (Kimbria kamp.) Roermond- Wilhelmina '08 2-1 (o.p.v. Wilh.) Wittenhorst- Almania 2-2 De Spechten- Bleric 3-0 Derde Klasse A Caesar-Geleen 4-6 Maastr. Boys- Standaard 0-3 Derde Klasse B RK Kolonia- Schuttersveld 0-b Haerlen-SVN 1-1 Miranda-Simp. B. 1-3 RKTSV-Sportcl '25 6-1 Derde Klasse C Lindenheuvel- PSV '35 4-1 Linne-BSV '29 1-4 EVV-SVHR 5-1 Stadbroek-DVO 2-0 Derde Klasse D Gennep-RKDEV 2-3 ff OM HET KAMP. VAN NEDERLAND Meppel-DKS O"2 ff heeft wit de c-lün en op den duur dreigt hij pion d5 te veroveren, waarna hij zelf een belangrijke vrijpion zou hebben. 26. Da3b3 Db5—e8; 27. Db3—e3 Ta8—c8; 28. Tdl—cl Tc8Xc7; 29. TclXc7 Pe4Xg3. Dwingt tot ruil der dames, maar nu onder voor zwart gunstiger omstandig heden, daar hij met zijn toren op de twee de rij kan binnendringen. 30. De3Xe8 Tf8Xe8; 31. f2Xg3 Te8—e2; 32. Tc7Xa7 Te2Xb2; 33. Ta7—a8f Kg8—h7; 34. Ta8a7 Kh7—g8; 35. Ta7—a8f Herhaling van zetten om tijd te winnen! 35Kg8h736. Ta8—d8 Tb2Xa2. Zwart stond hier voor een moeilijke keus. Hij wil met zijn kasteel de 7de rij bezetten om f6 mogelijk te maken en heeft waarschijnlijk geredeneerd: pion om pion en beiden houden we een vrije pion. Toch had hier bescherming van pion d5 36. Tb5 o.i. aanbeveling verdiend. Bijv. 37. a4, Ta5 38. Td6, Ta4: 39. Td5:. 37. Td8Xd5 Ta2a7; 38. Kgl—f2 f7—f6; 39. g5Xf6 Lg7Xf6; 40. Td5—d6! Zwart heeft bij zijn vooruitberekening klaarblijkelijk over het hoofd gezien, dat nu de belangrijkste pion b6 valt. 40. Kh7-g7. j Hier werd de partij onderbroken in de volgende stand: Wit (Botwinnik): Kf2, Td6, Pf3, pionnen d4, g3 en h3. Zwart (Smyslov): Kg7, Ta7, Lf6, pionnen b6, g6 en h5. Na de onderbreking volgde nog: 41. Td6Xb6 g6—g5. Zwart dreigt nu me* 41g4 42. Pe5, Le5: 43. De5:, Ta3 voort te zetten, waarna elke winstkans voor wit is verkeken, omdat de koning de derde rij nooit zou kunnen overschrijden ar>hTt a ™Na 42 Ke3' 84. 43. hg4 44 Ph4 (anders Tg3), Lh4: 45. gh4:, Th3 is het ook remise. Ta7-a2t 43. Kf2fl Ta2alt 44 Kfl—f2 Tal—a2f 45. Kf2—flf Remise gegeven door Botwinnik, want de koning kan veld g2 niet vrij geven zon der pion g4 te verliezen (45. Ke3, hg4: 46 hg4:, Tg2). Deze remise is echter voor Botwinnik eveneens een belangrijke stap naar het behoud van de wereldtitel In de volgende partijen staat remise voor Smyslov gelijk met verlies en daar om zal hij vermoedelijk nog wel fel van leer trekken. Chaux de Fonds is met 42 punten voetbalkampioen van Zwitserland ge worden Op de tweede plaats staat Grasshoppers met 41 punt. en op de derde plaats Lausanne Sports met 36 pnt. ren scoorden de dames Van Hooi en Van Loon, tenslotte mej. Perquin. Nu Zondag nog op Klein-Zwitserland winnen en Oranje-Zwart is kampioen van Nederland. H.H.Y.C. zou door een overwinning hoogstens nog gelijk kunnen komen, doch de Haagse dames lijken daar niet toe in staat. Zij konden het in Nijmegen tegen Quick niet verder brengen dan een 3—3 gelijk spel (kwamen ook tegen H.V.A. slechts 11 geiyk) en toonden zich zwak ker dan Gooi en B.D.H.C. in de vooraf gaande jaren. De kans dat voor het eerst een niet- Westeiyke club kampioen wordt, ïykt zeer groot. In Nqmegen was het met de rust al 22. Toen maakte H.H.Y.C. een derde goal, waar Quick later een protest tegen in diende, omdat het volgens de Nijmeegse dames buitenspel was geweest. Tien mi nuten voor tijd maakte mej. Verdoorn die ook beide vorige goals voor Quick had in geslagen, gelijk. De stand is nu: Oranje-Zwart ..2 2 0 o h.k.y.c2 0 2 0 Quick 2 0 1 1 H.V.A2 0 1 1 10—2 5—7 1—7 De superioriteit waarop men in het eigenlyke tournooi vergeefs had gewacht, is In de beslissings-driekamp wèl door Roozenburg gedemonstreerd. En de wereldkampioen heeft dan ook in deze barrage-serie op overtuigende wijze Jok het Nederlandse dam-kampioenschap op zijn naam gebracht. Roozenburg scoorde in deze barrage 7 van de maximaal 8 'punten; in het afge lopen weekeind versloeg hy zyn beide concurrenten Bom en Bergsma, waar na Bom nog over Bergsma zege vierde. Daardoor werd de eindstand: Piet Roozenburg 7 punten, Bom 4 punten Bergsma 1 punt. Zoals bekend waren deze drie dammers in het eigenlijke titel- tournooi gelijk geëindigd. (Van onze sportcorrespondent). AMSTERDAM, Zondag DWS en Leeuwarden hebben slechts in de eerste helft van hun duel aantrekkeiyk voetbal kunnen demonstreren. Na rust, toen de Amsterdammers al een 10 voor sprong hadden, was er niets meer te be speuren van die bewegingen, die het kyken naar het voetbalspel tot een zo aantrekkeiyke bezigheid kunnen maken. Het enige, waarover de toeschouwers zich nog konden opwinden, was het moment, dat DWS een 20 voorsprong nam Dat was in de finish, toen het dus al vrywel vast stond, dat de Amsterdammers hadden gezegevierd. DWS greep direct van start af naar het wapen tempo. Leeuwarden schrok even, maar liet zich toch niet neerdrukken, of schoon het enige malen bijzonder weinig scheelde. Maar na tien minuten konden de Friezen ook aan aanvallen gaan den ken en slechts een in vorm zijnde doelman Richter kon erger voorkomen. In de 28ste minuut kon DWS zijn eerste doelpunt scoren. De kleine en beweeglijke Vonhof speelde de Friese verdediging uit positie en trok vervolgens een pass naar aanvalsïeidp ?e robuste Amsterdam!e gens toe met ®Ven en sloeg vervo1" v een "^stekend schot, dat w poPman verraste: 1-0. m de hervatting begonnen de Amster- aammers weer indrukwekkend. Maar het uteef bij een combinatie tussen Pitters en ".li, waaruit de laatste over schoot. Leeu warden nam de aanval over en DWS moest zijn troepen terug trekken om voldoende weerstand te kunnen bieden aan enkele Friese stormlopen. Vervolgens is het spel peil erg gezakt. De strijd werd door Quick-HHIJC 3-3 (n.n.v. Quick) Oranje Zw.-HVA 6-0 OM HET KAMP. VAN NEDERLAND PSV-VKC 5_4 EERSTE KLASSE Zuid Odilo-Eindhoven 7-8 Noord Rood Wit- Club Brothers 5-4 Sparta-WWMD 4-2 Hoofdklasse Dames Woensel '39- Sagitta 3-1 PSV-Hygiea 5-3 (PSV kamp.) ZAC-DES 7-4 Hoofdklasse Heren Eindhoven-Aalsm. 6-5 PSV-Hellas 14-17 Olympia (Gr.)- DES 11-8 een zekere nonchalance beheerst en iedereen In een party over 10 ronden heeft de was blij, toen het eindsignaal klonk. Kort Belgische zwaargewicht Karei Sijs op voordien doelpuntte DWS nog eenmaal punten gewonnen van de Duitser Hans door Vonhof, die een pass van Kil met Friedncn. een scjaot succesvol afrondde: 20. Naar wy vernemen hebben besprekingen tussen bestuursleden van de afdeling Amsterdam van de K.N.V.B. (Amsterdamse Voetbal Bond), de Hongaarse Legatie te Den Haag en het bestuur van de K.N.V.B. tot resultaat gehad, dat het elftal van Boedapest definitief tegen het Amsterdams elftal op Vrpdagavond 14 Mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal uitkomen. Met de Technische Commissie van de K.N.V.B.is overeengekomen, dat het Am sterdams elftal op drie plaatsen zal worden versterkt met niet-hoofdstedeiyke spelers. Hoewel naar de mening van het bestuur van de K.N.V.B. het Amsterdams elftal geen voldoende sterke party is voor het team van Boedapest, heeft dit bestuur toestemming voor deze ontmoeting aan de organisatoren niet willen onthouden. Wy vernemen nog nader, dat de Hongaren met een groot gezelschap naar Am sterdam komen. Niet minder dan 24 personen zullen de reis meemaken. By de leiders bevinden zich o.a. de secretaris van de Hongaarse Voetbalbond Titkos en de medische verzorger van het elftal dr L/aszlo Kreisz. In ieder geval zullen de volgende spelers de trip meemaken: Doelverdediger: Groscis; achterspelers: Sandor Uuzansky en Lantos; middenspelers: Bozsik Za- karias en Lorant; voorhoedespelers: Budai, Kocsis, Hidegkuti, Puskas en Karpati. Voorts zyn ook Kovacs, Palotas en Toth 1 en 2 voor Amsterdam gekozen, Hieruit biykt. dat het Hoiigaarse elftal, dat van Engeland in November met 63 won, volledig naar Nederland komt met uitzondering van linksbuiten Czibor, die niet in het gezelschap is opgenomen. De wedstryd vangt Vrijdagavond om 19 uur aan De scheidsrechter en de beide grensrechters zullen nog nader worden aangewezen. |Het Amsterdams elftal wordt eerst vanavond samengestelde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6