J LANIEL eiste het vertrouwen Wenst op dit moment Indonesische regering verzekert godsdienstvrijheid geen openbaar debat Franse onderhandelaars naar Dien Bien Phoe Vuur raasde door bos en heide De Gasperi voorzitter K.S.G.- parlement DIPLOMATIE IS ANDERS DAN GEHEIMZINNIGE KRACHTEN Er zijn geen nieuwe geloof jes nodig in Indonesië Korea weer op het program Het blijft droog en warm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 1 Woensdag 12 Mei 1954 WEERBERICHT L h.Ul AbAitJjA zaken Walther Bedell Smith. V ietminh-voorstel niet zonder meer verworpen Min. Luns bij Bedell Smith hht^T 1111111 w „ZWARTE WILLEM" IS WEG „Geen nieuwe geloofjes meer nodig" ISLAMIETEN MOETEN I ACHTERSTAND INHALEN van het ministerie van Godsdienstza ken o.m. bestaat uit het bewerkstelli- Belangrijke beslissing voor bakkers Beschuit met zegels voor cadeaus mogen zij niet verkopen Y** T «Ufc' - Niet bevreesd voor de feiten van Dien Bien Phoe" Donderdag valt beslissing Voor de evacuatie der gewonden Maatregelen tegen diamantsmokkelarij Elke onachtzaamheid heeft door de grote droogte funeste gevolgen Op het nippertje Kartelbeleid en investeringspolitiek aan de orde Poolse priester in Engeland bedreigd H. Vader schonk twee ton Bouw tehuis ouden van dagen in Zierikzee Gisteren 29 graden Atoomkanonnen gingen - tijdelijk - over de Rijn De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog en morgen overdag zonnig weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Iets lagere? tempe raturen dan vandaag. Donderdag 13 April: Zon op 4.50 uur, onder 20.23 uur; maan op 16.05 uur, onder 2.46 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT Molotof sprak maar zei niets T)T> ATI A A TVTTA A I Genève, onderminister van buitenlandse Molotof's rede, die ongeveer een uur in beslag nam, bestond uit de reeks zo dik wijls gehoorde communistische versie van de Koreaanse geschiedenis sedert 1945 Daarbij voegde Molotof een scherpe ver oordeling van het Amerikaanse plan voor een „Stille Oceaanverdrag" en van de Europese Defensie-gemeenschap. Tenslotte kwam hij nog even terug op zijn eigen plan voor een Europees verdrag voor •wederkerige verdediging. Een Britse woordvoerder vatte de opinie van de meeste Westelijke gedelegeerden samen toen hij na de zitting opmerkte: „Molotof heeft niets gezegd, dat hij al niet eerder op andere conferenties heeft gezegd". Spaak's rede was kort. en dus in over eenstemming met zijn eigen aanbeveling aan de conferentie, geen tijd te verliezen met lange en doelloze redevoeringen. „Wu moeten er aan denken, dat diplomatie iets anders is dan propaganda verklaar „e Spaak. Hij herinnerde de conferentie er aan, dat hij in hetzelfde Paleis der Naties, waar hij Dinsdag sprak, jaren geleden getuige was geweest van „de dood van de collectieve veiligheid" cu dat dit het voor- spel tot de tweede wereldoorlog was ge- weest. Daar tegenover stelde hij de verdedi ging van Zuid-Korea, waarbij, dank zij de kracht van Amerika, „de eerste doel treffende demonstratie van de waarde van collectieve veiligheid" was gegeven. Spaak wees op de noodzaak van inter nationaal toezicht bij de verkiezingen, die tot de eenwording van Korea moeten leiden en herinnerde de communisten er aan- dat de Verenigde Naties, door wie zulk toezicht volgens hem het best kan worden uitgeoefend, met slechts besta an uit de landen, die zij aan zij met Zutd- Korea hebben gestreden, maar uit alle staten die er lid van zijn. Hij noemde het ook „enigszins tegenstrijdig", dat China „met zoveel ongeduld toelating verlangt tot een organisatie, welker rechten het nadrukkelijk ontkent en welker gezag het probeert neer te halen". Met de woorden „laten we pogen elkaar een beetje te vertrouwen en laten we proberen practisch te zijn" eindigde Spaak zijn rede, die door Nederlandse ge delegeerden geprezen werd als een „rus tige, goede samenvatting van het Weste lijke standpunt en een realistische uiteen zetting van wat de conferentie tracht te bereiken". De Zuidkoreaanse rede was in zo ven e De zitting van de conferentie van Genève, die vier uur duurde, was Dins dagmiddag weer gewijd aan Korea, een onderwerp dat de laatste dagen door de gebeurtenissen in Indo-China en door het begin van bet Indo- cbinese deel der conferentie nogal op de athteigrond was geraakt. Waarschijnlijk zal de zitting van Dinsdag er evenwel weinig toe hebben bijgedragen om het Koreaanse probleem weer op de voorgrond te brengen^ want in de drie redevoeringen, die werden afgestoken, werd geen enkel nieuw geluid vernomen. De sprekers waren de Russische minister van buitenlandse zaken Molotof, de Belg Spaak en de Zuid-Koreaan Pjoeu Joeng Tai. een teleurstelling, dat er in het geheel geen aanduiding in voorkwam van het Westelijke compromis-voorstel inzake Korea, waaraan hier binnenskamers al zo lang wordt gewerkt. Dit compromisvoorstel komt, naar ver luidt, neer op bereidwilligheid van Zutd- Korea om, nadat er verkiezingen in Noord-Korea zijn gehouden, mee te wer ken aan verkiezingen Voor een voltes- vertegenwoordiging voor geheel Korea. Tot dusver was het standpunt van Syng- man Rhee, dat de Zuidkoreaanse verkie zingen al gehouden waren en dat nu dus alleen nog de bevolking van Noord-Korea behoefde te stemmen. Maar de laatste puntjes op de i's van dit compromis-voor stel schijnen nog altijd te moeten worden gezet. Pjoen Joeng Tai legde er alleen de nadruk op, dat er in het Zuiden al vier verkiezingen zijn gehouden, alle onder toezicht van de Verenigde Naties, en dat er op 20 Mei a.s. weer verkiezingen worden gehouden. (Deze laatste zijn, voor zover in Genève bekend, alleen van plaatselijke betekenis). „Het gehele probleem van de hereniging van Korea als een vrije en democratische natie zou zijn opgelost, als de communis ten in het Noorden er maar in zouden toe stemmen de waarnemers van de Verenig de Naties ook in het Noorden hun werk te laten doen", zeide de Zuidkoreaanse minister. Maar om dat te bereiken is nu juist deze hele conferentie nodig en het is nog de vraag, of zelfs die het zal kunnen bereiken. De datum van de volgende zitting over Korea is nog niet vastgesteld. Vermoede lijk zal die eerst plaats hebben, wanneer 't Westelijke voorstel rijp voor discussie is Vandaag wordt de bespreking van de Indochinese kwestie voortgezet, met als eerste spreker de gedelegeerde van anti communistisch Vietnam. T.a.v. Indo-China heeft de Franse dele gatie op de conferentie van Cfenève Dins dag intussen verklaard, dat zij de Maan dag door de Vie'minh gedane voorstellen voor het staken van de vijandelijkheden gevolgd door een politieke regeling voor Indo-China, bij alle critiek die zij op die voorstellen heeft, toch wel als een moge lijke basis voor onderhandelingen be schouwt. Een woordvoerder voor de Franse dele gatie verklaarde nadrukkelijk, dat pers berichten van Maandag, als zou de dele gatie het communistische plan geheel en al verworpen hebben en generlei discussie er over mogelijk achten, gebaseerd waren op een verkeerde interpretatie van he*. Franse standpunt. De talrijke Franse bezwaren tegen het plan blijven natuurlijk bestaan, zei hij. maar het bevat toch ook wel enkele pun ten die enige overeenkomst vertonen met het Zaterdag door Bidault gepresenteerde plan. Bijgevolg zal de conferentie moeten trachten een op deze beide plannen geba seerde en wederzijds aanvaardbare for mule te vinden. Minister Luns was gisteravond de gast aan het diner bij het hoofd van de Ame rikaanse delegatie op de conferentie van Reeds Maandag heeft een gesprek tus sen minister Luns en generaal Bedell Smith plaats gevonden, waarbij de situatie in Zuid-Oost-Azië en andere kwesties van actueel politiek belang de voornaamste onderwerpen van gesprek vormden. Bij die gelegenheid heeft Bedell Smith tegen over minister Luns de appreciatie van de Amerikaanse regering voor „de hoogst- N°JdeCrlanndeUz1tn '°yaIe Wijze waar°P e,J" bondgenootschop met de Mnfildin» en °Pvat, geuit. De directe rerié riie deze opmerking was de de rónferent"1S Luns verleden week op de conferentie over Korea heeft gehouden. omstreeks half"8, vertrok hedenochtend omstreeks half twaalf uit Genève naar J -1:1 een onderhoud zou hebben met de Zwitserse minister van buiten- NederianH rtn Pet'tpierre. alvorens naar Nederland door te reizen. :-°f: J» ,\sA wm® --•••- De opsporingsdienst van de P.T.T. heeft dezer dagen op de clandestiene zender „Zwarte Willem" te Raalte beslag kunnen leggen. Tegen de 45-jarige slager G. L. B. aldaar werd proces verbaal opgemaakt. Naar aanleiding van de berichten over beperkende bepalingen voor de godsdienstvrijheid in Indonesië, heeft het ministerie van Godsdienstzaken aan Aneta verklaard, dat deze inte gendeel door de regering wordt verze kerd. In verband hiermede werd gewezen op de causerie van de secretaris-gene- De beschuitfabrikant Tj. T. te Leeuwar den heeft voor de economische rechter al daar terecht gestaan wegens het uitlokken van verstrekking van cadeaux door de bakkers, die zijn beschuit distribueerden. Bakkers mogen krachtens de verordening Sanering Bakkerbedrijven namelijk geen cadeaux verstrekken, beschuitfabrikanten wei De beschuitfabrikant werd vrijge sproken maar de officier ging in cassatie. De Hoge Raad heeft een zuivere vrij spraak aanwezig geacht en het beroep niet ontvankelijk verklaard. Ook een drietal bakkers was door de Leeuwarder rechter vrijgesproken op grond dat niel zij, maar de beschuitfabri kant dè cadeaux zou geven In deze laatste zaken heeft de Hoge Raad echter over wogen. dat ook de bakker, die aan zpn klanten bakkersartikclen verkoopt, welke door een ander in de handel z(jn gebracht en op welke verpakking sluitzegejs zijn geplakt, waarop mededelingen voorkomen omtrent cadeaux. in strijd handelt met verordening sanering bakkersbedrijven. De vonnissen werden daarom vernietigd met verwijzing der zaken naar het Hof te Leeuwarden. <8# Met een brede lach sneed Harry S Truman de eerste punt uit de enorme verjaardagstaart, die hem teas aanae- bodra tijdens een verjaardagsdiner 'ae- orgamseerd door het Harry 's bibliotheek-comité in 't Waldorf Astoria Hotel te New York. De opbrengt van dit diner de deelnemers stortten een som van zeventig dollar per couvert kwam ten goede aan het Harrv S Truman bibliotheekfonds. Margaret"Tru man (links) en haar moeder vonden naar haar gezichtsuitdrukking te oor delen, de taart „overweldigend". gen, dat de godsdienstvrijheid ten vol le wordt nageleefd en het doorvoeren van moderne methoden op het gebied van het godsdienstonderwijs, de gods dienst voor lichting e.d. in de Islamie- tische gemeenschap teneinde de ach terstand onder de Islamieten ten op zichte van hun christelijke broeders en zusters te verminderen. De chris tengemeenschap heeft 't voordeel, dat zij door de missionarissen en kerken, die over betere materiële uitrustingen beschikken, krachtig wordt gesteund. Kafrawi zei o.a. nog verder, dat in Indonesië het principe van rechtsge lijkheid en gelijke behandeling ten aanzien van alle erkende godsdiensten wordt toegepast. De regering heeft steun verleend zowel aan de bouw van moskeeën als van kerken. De regering blijft steun cn bescher ming verlenen aan de activiteiten van buitenlandse en Indonesische missies. Maar zij is de mening toegedaan, dat In donesië geen nieuwe buitenlandse mis sies meer nodig heeft en is er voorts van overtuigd, dat het Indonesische volk, dat thans vrij is, in staat is in zijn eigen be hoeften met betrekking tot de verbrei ding van de godsdienst zelf te voorzien. Derhalve verleent de regering geen toe stemming aan gclnofsverbreiders, die vroeger geen volgelingen hier te lande hadden, om hun geloof in dit land te brengen, aldus Moh. Kafrawi in New York. Van het ministerie van Godsdienstza ken werd voorts de toelichting verkregen, dat met „nieuwe missies" wordt bedoeld nieuwe buitenlandse propagandisten van godsdiensten, stromingen of orden, die in Indonesië nog geen volgelingen hebben of een vertakking van hun godsdienstige organisatie. De Franse Nationale Vergadering kwam gisteren in geladen spanning bijeen om te beraadslagen over het voorstel, door vijftig leden ingediend, tot bet houden van een debat over Indo China. De gemoederen van de afgevaardigden waren, onder de nog verse indruk van de val van Dtsn Bien Phoe, ten zeerste geprikkeld en verschillende sprekers en fracties uilten op zeer opgewonden toon hun wantrouwen in de huidige regering. De minister-president, Joseph Laniel, voorkwam evenwel een beslissing over het voorstel der vijftig, door zelf de vertrouwenskwestie te stellen. Zonder enige opheldering te geven over dp stand van zaken in Indo China eiste hij een uitstel van het debat. Hij zeide: „De opperbevelhebber in Indo China is op dit ogenblik geconfronteerd met geduchte mogelijkheden, liet nationale belang bestaat niet in een vermindering van het gezag der regering of van de militaire leiding op dit ogenblik. Ik vraag de vergade ring of zij de verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor de onderbreking of verdaging van de besprekingen te Genève of het doen ophouden van de militaire voorbereidingen". 12 Laniel, die eerder óp de dag reeds scherpe kritiek van de zijde der verga-; dering had ontmoet, riep uit, dat hij „niet in het minst bevreesd was voor de werkelijke feiten van Dien Bien Phoe" Maar hij verzette zich tegen een open baar debat, omdat „alles wat in dit sta dium openbaar gemaakt zou worden nuttiger zou zijn voor de vijand, dan voor ons zelf". In plaats van een openbaar debat wens te Laniel, dat een speciale commissie zou worden benoemd. Hij verklaarde zich bereid daaraan zelfs de meest ver trouwelijke en geheime documenten over te leggen. Hij verbond hieraan ech ter één voorwaarde onder woede ge huil van de communisten n.l., dat „niemand, van degenen, die weigerden op te staan ter ere van de soldaten van Dien Bien Phoe" er deel van uit zou maken. (De communisten waren Vrijdag de enigen, die bleven zitten, toen de va) van de vesting aan de Nationale Verga dering werd meegedeeld). Toen de plaatsvervangende voorzitter, de oud-Gaullist Palewski, met moeite de orde hersteld had, verklaarde Laniel nog dat „de regering ervan overtuigd is, dat, wanneer het ogenblik om de werkelijke feiten van Dien Bien Phoe te onthullen gunstig is, zal blijken dat zowel militair als moreel de operatie-Dien Bien Phoe niet tevergeefs is uitgevoerd". Met dat al, had de regering niets los gelaten over haar inzichten en plannen betreffende Indo China. En na afloop der zitting heerste onder de afgevaardig den, dan ook algemeen een gevoel van Prins Charles en Prinses Anne, de kinderen van Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, die enige dagen geleden hun ouders tegemoet reisden en hen in Tobroek ontmoetten, maken het laatste gedeelte van de wereldtour van het Koninklijk Paar mee. De kinderen, die hun ouders gedurende enige maafiden niet hadden gezien, vinden het heerlijk met hen mee te terug te mogen reizen. Van elke minuut van de zeereis genieten ze. De bemanning van het Koninklijk Jacht vindt het prachtig om de Konings kinderen de eerste navigatielessen te geven. Hoe zij er in opgaan toont deze foto. teleurstelling en beklemming. De eerste misleidende berichten over de verkla ring van Dulles over Indo China ver sterkten zeer de algemene somberheid en gaven aan enkele Franse gedeputeer den en zelfs ministers verklaringen in de mond, die van weinig sympathie voor de Amerikaanse staatsman getuigden. De indruk was, dat de regering-Laniel een harde dobber zou hebben wilde zij de meerderheid voor haar vertrouwens votum winnen. Maar gelukkig eist de grondwet tweemaal 24 uur bedenktijd al vorens gestemd wordt en de beslissing zal pas op Donderdag vallen. Het is reeds meer voorgekomen, dat tijdens de be denktijd de gemoederen aanzienlijk ge kalmeerd raakten. Een regeringscrisis op dit moment is zo vol van onbereken baar grote en gevaarlijke consequenties, dat men zich nog wel eens hééi goed zal bedenken alvorens Lanie! als zonde bok de politieke woestijn in te sturen. De Franse opperbevelhebber in Indo- China, generaal Henri Navarre, heeft gisteren een beroep op zijn tegenspeler, generaal Giap, gedaan, om de repa triëring toe te staan van gewonden der troepen van de Franse Unie van Dien Dien Phoe. Giap heeft dezelfde dag nog per radio de Franse commandant uitgenodigd per hefschroefvliegtuig vertegenwoordi gers naar Dien Bien Phoe te zenden om te spreken over evacuatie van de zwaar gewonden. Uit Saigon wordt nader gemeld, dat deze besprekingen niet eerder dan Don derdagochtend zullen aanvangen. Franse piloten hebben medicamenten en blokjes ijs boven Dien Bien Phoe uit geworpen. Zij zeiden, dat de Vietrmnh- troepen een groot kruis van parachutes hadden gevormd. Daaromheen waren groepjes tenten te zien. Radio-Vietminh heeft nog gemeld, dat „Franse artsen en verpleegsters" na de val van het fort naar de ondergrondse ziekenzalen mochten terugkeren. De medische dienst van de Vietminh deed al het mogelijke om de omstandigheden voor de gewonden te verbeteren. Intussen vergroten de communisten hun druk langs de 100 km lange Weste lijke rand van de delta van de Rode Rivier. Zij hebben gisteren een post ver overd. die slechts 10 km van Hanoi ver wijderd is. In Franse militaire kringen gelooft men echter niet, dat spoedig een groot scheepse aanval op Hanoi zal worden in gezet. Twee Franse kruisers, de „Gloire en de ..Montcalm" kunnen, „indien de om standigheden het vereisen", onmiddellijk naar Indo-China vertrekken, aldus deel de de Franse admiraliteit Dinsdag te Parijs mede. Beide oorlogsbodems liggen te Toulon voor anker. Te Londen wordt vernomen, dat de regeringen van Groot-Brittannië. Frank rijk, Nederland en België waarschijnlijk maatregelen zullen nemen om paal en perk te stellen aan smokkelarij van diamanten. Sir Percy Sillitoe, voormalig chef san de Britse contra-spionnagedienst, heeft in opdracht van Sir Ernest Oppenheimer, de president van de „Debeers Consolidated Mines" en andere leiders van diamant- mijnmaatschappijen een reis van zeven- wéken naar Zuid-Afrika gemaakt voor het instellen van een onderzoek bij de diamantmijnen aldaar. Sir Percy meent thans op het spoor te zijn gekomen van een smokkelbende, die haar hoofdkantoor te Londen of Parijs zou hebben en door een zeer invloedrijk persoon geleid zou worden. Ingeval de belanghebbende regeringen geen actie zouden ondernemen, aldus wordt vernomen, wil Sir Percy zelf met financiële steun van de diamantmijnen verdere stappen doen. Op de Veluwe zijn gisteren onder de gemeente Rheden^ nabij Kootwijk en in de buurt van Leersum bos- en heidebranden uitgebroken, die dooi de grote droogte met verrassend grote snelheid oni zich been grepen cn zeer moeilijk te bestrijden waren. Behalve de bosbrand weren, die met groot materiaal uitrukten, namen militairen, die in kampen in de buurt ,an tK branden zijn gelegerd, aan de strijd tegen het vuur deel. De oorzaken van de branden waren niet meteen vast te stellen, doch onvoorzichtigheid met vuur van toeristen is niet uitgesloten. is voor ons heide- en bosbezit. Bossen groeien slechts langzaam en derhalve be tekent een door brand verwoest boscotn- p'ex een litteken dat jarenlang zichtbaar blijft. Wanneer men zich dus naar buiten begeeft om te genieten van de vrije na tuur, bedenk dan, dat een onbedachtzaam weggeworpen lucifer, sigaar of sigaret, een zonder nadenken uitgeklopte pijp, zonder meer weggeworpen glasscherven e.d. oor zaak kunnen zijn, dat een paar uur later de plek waar dit gebeurde, zwartgeblakerd kan zijn door' vuur, dat momenteel in het kurkdroge gewas een overdaad aan voed sel vindt. ^and te Rheden ontstond in de naoijheid van de Posbank, vermoedelijk onSeveer half één gistermiddag en op een plaats, waar toeristen kort voordien ean pleisterplaats hadden gezocht. Hoewel men terstond probeerde het vuur te doven, lukte dit niet. De Veluwse bosbrandweer moest groot alarm geven. Men rukte o.m. met tankwagens van Arnhem en Velp uit naar het bedreigde gebied. Assistentie werd verleend door bosbrandweren uit de omgeving en door militairen uit de garni zoenen van Arnhem en Deelen en uit het kamp „De Wittenberg". Hoewel men dus op grote schaal het vuur aanpakte vrat dit met een verbazingwekkende snelheid om zich heen. Om ongeveer drie uur in de middag kon men zeggen, dat men het vuur meester was, doch toen was een oppervlakte van ongeveer 150 ha natuur schoon op een van de mooiste plekjes van de Veluwe. door het vuur verwoest. Nabij het dorp Kootwijk, langs de weg naar Assel, brak gisteren om omstreeks half zes brand uit. Op de plaats waar het vuur woedde stond veel jong hout. Het blussingswerk, waaraan meegeholpen werd door militairen van de Wittenberg en de Harskamp, ondervond veel moeilijkheden door handgranaten en ander achtergeble ven oorlogstuig. Hierdoor werden explo sies veroorzaakt. Ongeveer 9 ha van het natuurschoon rond Kootwijk, waar prinses Wilhelmina herhaaldelijk heeft geschil derd, is verloren gegaan. Nabij 't natuurreservaat „De Utrechtse Plassen" onder de gemeente Leersum achter de Utrechtse Baan is een oefen terrein van het leger. Mariniers van het kamp Woestduin uit Doorn hielden daar gistermiddag een oefening. Vermoedelijk tengevolge van onachtzaamheid met vuur of door schietoefeningen is het droge hout in brand geraakt. De brand ontstond te ongeveer vier uur, doch het vuur verspreidde zich zo snel en was door de droogte zo moeilijk te bedwin gen. dat men om half zes in het centrum van Leersum de vlammen nog kon zien. Rookzuilen kon men zelfs in Amersfoort waarnemen. De aanwezige militairen konden in het begin de brand niet meester worden, zodat zij terstond assistentie inriepen van de brandweer van Leersum en bosbrand- weren uit de omgeving. Spoedig arriveer den ook honderden anderen militairen, deels uit Amersfoort, deels eveneens uit Doorn. Met vereende krachten slaagde men er in tegen zes uur het vuur een balt toe te roepen, juist voordat het hogere bos kon worden aangetast. Dit hogere bos, een complex van honderden hectaren, dat zich kilometers ver uitstrekt, kon dus gelukkig behouden blijven. Nu bleef de verwoesting beperkt tot ongeveer 10 ha. De rijkspolitie stelt een nader onder zoek in. In de afgelopen dagen hebben in de bos- en heidcrijke streken van ons land al herhaaldelijk branden gewoed. Het wei nige natuurschoon dat ons land bezit werd door deze branden verder verarmd. Van bos- en heidebranden ontstaat het meren deel door onachtzaamheid met vuur. het geen altijd, maar in het bijzonder tijdens een periode van grote droogte zoals we die thans hebben, uitermate gevaarlijk De Italiaanse oud-premier Alcide de Gasperi is Dinsdag eenstemmig en bij acclamatie gekozen tot voorzitter van de Assemblée der Europese Kolen, en Staal gemeenschap (K.S.G.), als opvolger van Paul Henri Spaak. Hij was de enige candidaat voor het voorzitterschap. Spaak, de eerste presi dent van het orgaan, heeft deze functie moeten neerleggen met het oog op zijn benoeming tot Belgisch minister van bui tenlandse zaken. Tot vice-voorzitters werden gekozen het Nederlandse Eerste Kamerlid mr G. Vixseboxe (C.H.), de Luxemburger Fohr- mann, de Beig Motz, de Duitser Punder en de Fransman Carcassone. Ook de president van het Gezagsorgaan van de Gemeenschap voor Kolen en Staal, Jean Monnet, is in Straatsburg gearri veerd, Het beleid van het Gezagsorgaan zal de komende dagen door de vergade ring worden beoordeeld. Men kan bij voorbaat aannemen, dat de besprekin gen zich daarbij voornamelijk zullen concentreren op twee punten: de door Nederland geleide aanval op het Duitse kolenkartel „Georg" en de ontwikkeling der investeringspolitiek, als gevolg van de Amerikaanse lening van 100.000.000. Over het kartelvraagstuk is in de commis sie voor de gemeenschappelijke markt al uitvoerig gediscussieerd. In de openbare mening dreigt, volgens de in de commissie gemaakte opmerkin gen, de indruk te ontstaan, dat de Hoge Autoriteit er niet in geslaagd zou zijn, haar wil aan de kartels op te leggen. Het heeft de commissie ook bevreemd, dat het Gezagsorgaan in zijn algemeen verslag over de kwestie der afspraken en concen- Hevige terreur wordt uitgeoefend op de Poolse vluchtelingen in Engeland, \ol- gens berichten van in Engeland werkende Poolse emigranten zijn geheimzinnige krachten momenteel aan het werk in East Moore, ongeveer 50 km van York. Onbe kenden, die in limousines naar deze ge bieden kwamen, hebben getracht de 700 Poolse arbeiders, die daar te werk zijn gesteld op te zetten tegen de Poolse aal moezenier pater Boiesiaw Zabludowski. Terwijl de onbekenden zich tussen de arbeiders mengden en hier en daar .zelfs verkapte bedreigingen tegen de Poolse emigranten uitspraken, kwamen de be trokkenen in verzet en dreigden tot ge welddadige verwijdering van de agenten over te gaan. Pater Zabludowski is zelfs een enkele maal tussen beiden moeten komen. Intussen heeft deze nieuwe vorm van geweld de Poolse gezinnen iD een soort van angsttoesjand gebracht. Men herinnert zich nog altijd het drama van pater J. Borynski. die vorig jaar uit Bradford ver dween en van wie men nooit enig spoor heeft gevonden. De Poolse gezinnen hou den nu uit voorzorg hun deuren gesloten en weigeren in te gaan op telefonische oproepen van vreemdelingen. Volgens pater Zabludowski heeft men hier teipia- ken met Poolse geheime agenten, die trachten te bewerken, dat de vluchtelin gen naar hun land terugkeren. De Engelse autoriteiten, die van de feiten op de hoogte gebracht zijn, trachten nadere gegevens in te winnen en hebben speciale veilig heidsmaatregelen getroffen tegenover de bedreigde priester, die bekend staat als een felle tegenstander van het communis tisch regiem in Warschau. De uitwijzing van twee Poolse agenten, welke door de Engelse regering gelast ts, houdt ten nauwste verband mei deze politieke druk. De H. Vader heeft in verband met de watersnoodramp van 1 Februari van ver leden jaar nog een speciale gift van 200.000 geschonken om daarmede Z|jn bewondering uit te drukken voor de ener gieke wil van het Nederlandse volk om de gevolgen van deze ramp weer te bo ven te komen. De gift zal worden gebruikt voor de bouw van een tehuis voor ouden van da gen in Zierikzee. Maandag a.s. zal de chèque door de nuntius internuntius mgr Paolo Giobbe. aan de vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, mgr J. Groot en de provinciale overste van de Zusters Fran ciscanessen van Aerdenhout, moeder M. Scholastica, te Zierikzee worden overhan digd. traties tamelijk zwijgzaam is geweest. De heer Monnet is aldus uitgenodigd op het tussen Duitse producenten en de rest der gemeenschap gerezen vraagstuk dieper in te gaan, dat naar het oordeel van de rap porteur mede gewenst lijkt door de stap, die de Nederlandse regering tegen de kar tels heeft ondernomen. De commissie hoeft er bij de zes rege ringen op aangedrongen, voortvarendheid te betrachten bij het aanpassen der be lastingwetgeving in de zes landen Daar mee zal volgens haar niet alleen de Ge meenschap voor Kolen en Staal, doch ook het streven naar verdergaande eenheid gebaat zijn. De commissie heeft in haar rapport voorts haar bezorgdheid uitgesproken over de invergelijking met Engeland hoge staalprijzen, die de verwerkende indus trieën der gemeenschap in een moeilijke positie plaatsen. Ook het achterblijven der staalproductie der gemeenschap bij die van Engeland heeft in de commissie bezorgdheid gewekt. De besprekingen over de investeringen zullen uiteraard geheel en al staan onder de indruk van het succesvolle verloop van de besprekingen over een Amerikaan se lening. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen heeft het weer in ons land onder invloed gestaan van een gebied van hoge luchtdruk, dat zich bo ven Scandinavië bevindt. Het veroorzaakte in ons land Oostelijke winden en zonne schijn. waardoor de temperaturen tot voor de tijd van het jaar zeer hoge waarden opliepen. Op vele plaatsen werden giste ren temperaturen van 28 en 29 graden ge meten. In Utrecht en Noord-Brabant kwamen tengevolge van de warmte enkele geïso leerde onweersbuien tot ontwikkeling. Intussen komt in de thans heersende weerstoestand maar heel weinig verande ring. Weliswaar is in Polen en Duitsland iets minder warme lucht binnengestroomd en komt uit de richting Finland nog kou dere lucht naar midden-Europa, maar door de krachtige zonneschijn wordt deze weer snel verwarmd. Hoewel een kleine daling van de tem peratuur in de komende dagen waar schijnlijk lijkt, zal deze toch niet van grote betekenis zijn Afgezien van enkele zeer locale buitjes, moet op aanhouden van het droge weer worden gerekend. Tijdens een militaire oefening bii Gemersheim, in Beieren, zijn zes atoom kanonnen van het Amerikaanse leger d'e elk 85 ton wegen en 29 meter long zijn, met landingsvaartuigen van de lin ker- naar de rechteroever van de Rijn vervoerd Amerikaanse hoofdofficieren sloegen de manoeuvres vanuit een hef- schroefvliegtuig gade. Woensdag zullen de zes kanonnen weer naar de linker-oever worden gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1