STRIJD OM DE KOLEN-MAXIMUM PRIJZEN de K.S.G. Levenskansen KOMENDE GRONDWETS HERZIENING In „tij gersluipgangonder scherp mitrailleurvuur 75 jaar geleden vluchtte Het „Heilig Bruurke" in eigen rafkapel Gillette vecht tegen de duurte! Verrassende ivending vergiftigingsproces m Berkelse Gillette De boven-nationale ontwikkeling van H. Vader hervat normaal werk program I Resultaat van (tweede) psychiatrisch onderzoek: abnormale oersoonlük- heidsstructuur D M' Prijsstijgingen overal, maar DONDERDAG 13 MEI 1954 PAGINA 5 H. IIEIJMEIJER VAN HEEMSTEDE Nederlanders ouder dan meeste andere volken Russische diplomaten verlaten Londen Bedell Smith naar Nederland? Prins Bernhard was gisteren bij hem op bezoek In tien maanden Twee „portiers" verza melden dertig mille Niet mogelijk reeds thans een tijdschema aan te geven Zonder één schrammetje Gevechtsbaan in De Harskamp had reeds 24.000 „bezoekers' Ook haan voor artillerievuur Alleen nog geen massa- audiënties Grootste debacle uit Rotterdams historie POLAK KERDIJK Snel naar Antwerpen Geknoei - f. i ir O Zesde dag bracht opschudding JONGENS SPEELDEN OP MILITAIR OEFENTERREIN Achtjarige op slag gedood Verdediger vraagt Hier hebt U de gelegenheid kennis te maken met s werelds beste scheersysteem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheerapparaat. Die be horen bij elkander. Voor slechts f. 1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkelier U een Gillette 32' te tonen! Een Gillette precisie scheer apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes slechts o nadere instructie „Zeker geen gewoon mens Haatgevoelens Tegenstrijdig mensentype Geen tumor-verschijnselen Kleine hoeveelheid cyaankali Pij nog ongeschonden L. PINCOFFS Persoonlijkheid Afrikaans avontuur Wat bleef OOSTENRIJKSE LENING 1934—1959 Eën „goeie morgénbegint met Gillette digd, dan is het nog lang geen uitgemaak te z'aak, dat deze spoedig tot een oplossing der Nederlandse bezwaren zouden kun nen leiden. De door de Hoge Autoriteit aangesproken industriële leiders zitten nl aan beide kanten van de Rijn en dit be paalt de politieke kracht van hun verzet. Zij zitten ook in België en dat maakt het verklaarbaar, dat in deze kwestie geen eensgezinde Benelux-lijn getrokken kan worden. Dit brengt echter ook met zich, dat de ze kartelstrüd tot een politiek geding van de eerste rang is geworden. Niet alleen de belangen van de kleine partners van de zes doch ook het vertrouwen in een echt bovennationale ontwikkeling van de ge meenschap is in het geding. Reden genoeg dus om te verwachten, dat onze Neder landse afgevaardigden in de komende da gen ook in Straatsburg zullen tonen, dat zij even waakzaam blijven als de regering in Den Haag. Naar wij vernemen, zal de heer H A Heymeijer van Heemstede te Amster- dam. erekamerheer met kap en degen van Z.H. de Paus, gedurende de Heilig verklaring van Paus Pius X aan het va- ticaan dienst doen als kamerheer. Van onze bijzondere correspondent STRAATSBURG, 13 Mei 1934. In een zomerse sfeer heeft Straatsburg ditmaal de Europese afgevaar digden begroet. Het is alsof de snelle stijging van de temperatuur ook invloed heeft gehad op het tempo van het Kolen- en Staalparlement. IN a twee dagen is men hier eindelijk zover gekomen, dat men met het grote steekspel kan beginnen. President Jean Monnet heeft daarvoor Woensdagmiddag het startsein gegeven. Hij heeft er niet veel twijfel over laten beslaan, wal daarbij in het centrum van de belangstelling zal komen. De Nederlanders strijden tegen de jongste beslissing in Luxemburg inzake de maximum kolen- prijzen; en het daarmee verbonden voortbestaan van de Duitse kolen- kartels schijnt wel het schermstuk van deze zitting te zullen worden. Monnet heeft de houding van de Hoge Autoriteit in deze rede verdedigd in zijn antwoord op een lange en scherpe reeks vragen van het Nederlandse lid Ned er- horst. Gisteren heeft hij getracht de t verwachten Nederlandse aanval wat wi uit de zeilen te nemen door bij met beloften te komen. De Hoge A teit heeft zich tegenover de ge™®3"3^ap- pelijke vergadering plechtig ver., strijdbijl tegen de kartels te zullen opne men zelfs op korte termijn. De uitnodi gingen tot besprekingen met de van kar telafspraken betichte organen, zullen nog deze week in zee gaan en de heer Monnet heeft bij voorbaat verklaard, dat krach tens artikel 65 van het verdrag het in het Roergebied bestaande verkoopstelsel niet kan worden toegestaan. Wat de kloeke geste van de Nederland se regering betreft om tegenover een ken nelijk door de samenlopende belangen van de grote partners geïnspireerde rege ling langs gerechtelijke weg te velde te trekken, kon Monnet niets anders zeg gen dan dat daarmee weer eens bewezen is, dat men al een heel stuk op Europese wegen voortgeschreden is. Want in plaats van zelf recht te spreken moeten de re geringen zich nu onderwerpen aan het oordeel van een gemeenschappelijke en souvereine instelling. In het Nederlandse kamp te Straats burg is men uiteraard voldaan over net feit, dat de heer Monnet de kartels de handschoen heeft toegeworpen. Maar men is er ver van verwijderd reeds victorie te kraaien, want de politieke verplichting die de Hoge Autoriteit nu plechtig op zich genomen heeft, zegt natuurlijk nog niet veel over de mate en het tempo, waarin het gezagsorgaan de kartels aan banden zal leggen. Daarover heeft Monnet zich nog geeszins uitgelaten en de Nederlan ders hier zijn er van overtuigd, dat het zaak blijkt het verloop van de strijd met een waakzaam oog te blijven volgen. Want de tegenstand in de Roer is tot "dus ver reeds zo sterk gebleken, dat de heer Nederhorst in zijn vragen van een capi tulatie van de Hoge Autoriteit meende te kunnen spreken. Wanneer nu en dan onderhandelingen met de kartelleiders worden aangekon- In Nederland is de uitdrukking „Lang zal hij (of zjj) leven" beslist geen bolle phrase meer, want, zo blijkt uit het juist verschenen demografisch jaarboelt 1953 van de Ver. Naties, de levenskansen in ons land zijn hoger dan in de meeste andere landen ter wereld. Een pasgeboren baby heeft als jongen de kans om gemiddeld 69.4 jaar oud te worden, als meisje zelfs 71.5 jaar. Als een jongen 5 jaar is, kan hij globaal genomen '72.4 jaar in totaal leven; een meisje van vijf jaar kan de 74 halen. In deze cijfers weerspiegelt zich tegelijk de lage kinder sterfte in ons land. Na Zweden en Nieuw Zeeland kan Nederland er trots op gaan het laagste kindersterftecijfer ter wereld te hebben. Interessant is voorts de kans, die een volwassene maakt volgens dit jaarboek. Uit het volgende staatje kan men af lezen welke gemiddelde leeftijd men als vrouw, respectievelijk man kan bereiken wanneer men thans een bepaalde leeftijd, die door het eerste cijfer wordt uitgedrukt heeft bereikt: 20 j. 74.5 (vrouw) en 73.2 (man); 30 j. 75 en 73.8: 40 j. 75.6 en 74.5; 45 j. 76.1 en 75; 50 j. 76.5 en 75.6; 55 j 77.4 en 76.5; 60 j. 78.2 en 77.5; 65 j. 79.4 en 89.9; 70 1 81.1 en 80.7; 75 j. 83.3 ep 83; 80 j. 86.1 en 85.8; 85 j, 89.5 en 89.2. Naar uit goede bron wordt vernomen zal de militaire attaché, tevens luchtvaart- attaché van de Sovjet-ambassade te Lon den, kolonel Afanasi Marakazof, naar de Sovjet-Unie vertrekken, tegelijk met zijn twee ondergeschikten Poepitsjef en Goed- kof, die als personae ingratae uit het land gewezen zijn. Hij heeft een terugreisvisum aange vraagd en ontvangen. Komende van Zürich> waar hij een doop plechtigheid had bijgewoond, is Prins Bernhard gisteren met een door hem zeil bestuurd vliegtuig geland op het vlieg veld van Genève. Hij werd ontvangen door de Nederlandse consul-generaal en de heer Franklin Gowen, permanent ge delegeerde van de Verenigde Staten bij de internationale organisaties te Genève. De prins heeft de lunch gebruikt met generaal Walter Bedell Smith, leider van de Amerikaanse delegatie der conferentie van het Verre Oosten. Hij heeft met de Amerikaanse onderminister gesproken over een eventueel bezoek aan Nederland. Nu de balans is opgemaakt, is gebleken, dat twee populaire portiers tezamen in tien maanden tjjd aan fooien een bedrag van ruim 30 mille hebben ontvangen. Hierbjj dient vermeld te worden, dat het geld steeds afgedragen werd aan liefda dige instellingen, die ze het best konden gebruiken. Aan de ingang van de theaters te Am sterdam, waar de afgelopen maanden de Snip en Snaprevue „Op en top" werd op gevoerd, stonden avond aan avond de twee hoofdfiguren uit deze revue, Willy Walden en Piet Muyselaar, in keurig portiers uniform gestoken, beleefd aan hun petten te tikken, wanneer het publiek binnen stroomde. Op deze wijze wisten zij de 30 mille te bemachtigen. De opbrengst van hun actie wordt verdeeld over de Moveo (oorlogsinvaliden), de Stichting „Het Vier de Prinsenkind", de Stichting Rotterdamse Blinden, de Stichting „Het ouderloze kind", de Nazorg Kinderverlamming en de samenwerkende instellingen voor kin derbescherming, alsmede de Stichting Antwerpse Blinden. De minister-president, dr W. Drees, heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Romme betreffende de verdere voorbereiding en de totstandbrenging van de algemene grondwetsherziening. De heer Romme had gevraagd, of de legering bereids een tijdschema beeft ont worpen met betrekking tot de verdere voorbereiding en de totstandbrenging van de algemene grondwetsherziening, en of de regering bereid is de inhoud van het bedoelde tijdschema bekend te maken. De minister-president heeft hierop reeds namens de minister van Binnenlandse Za ken geantwoord, dat de voorstellen der grondwetscommissie, redactioneel gezien, tezamen reeds neerkomen op een ontwerp van een nagenoeg geheel nieuwe grond wet. Dit is dan ook vrucht van een arbeid van ruim 3'/z jaar. Voor de regering ls fcet nodig te beschikken over de adviezen van onderscheidene instanties. In dezen heeft de regering uiteraard reeds de nodige stappen gedaan. Bovendien is de verwach ting gewettigd, dat zich nog gezagheb bende stemmen in de pers zullen doen ho ren, welke eveneens de aandacht van de regering moeten en zullen hebben. Het zal na het voorafgaande duidelijk zijn, dat het voor de regering niet wel mogelijk is reeds thans een tijdschema te ontwerpen. Om de gedachten enigs zins te bepalen, kan worden gezegd, dat de regering hoopt vóór het einde van dit kalenderjaar in staat te zijn een vol doend verantwoorde beslissing te ne men. De regering houdt zich er van overtuigd, dat de Staten-Generaal evenals zij zelf doordrongen zijn van het besef, dat de voorgenomen grondwetsherziening vóór alles moet zijn een aangelegenheid van rijp beraad in al haar phasen. Op de gevechtsbaan in het infanterie- schietkamp de Harskamp zijn sinds Oc tober 1953 24.000 militairen in „tijger sluipgang" onder scherp mitrailleurvuur door gegaan zonder een schrammetje op te lopen. Voor het overgrote deel mannen die voor hun nummer in dienst waren, maar daarnaast ook de Staf van het Eerste Legercorps onder persoonlijke leiding van It.-gen. Opsomer en dezer dagen nog 2i veldpredikers, die hun militaire opleiding vervolmaakten op deze in Europa uniek» baan Vijf a zes honderd man per dag krijgen op deze baan hun vuurproef onder het wakend oog van de commandant ervan, kapitein Ulriei, die deze baan gemaakt en vervolmaakt heeft naar Amerikaans model. Een enkele handbeweging kan het vuren doen staken als zich onverhoopt iets buitennissigs mocht voordoen. „Als ieder zich aan de voorschriften houdt kan er niets gebeuren", zo zegt hij en in zijn stem die voor elke oefening door de luid sprekers klinkt kan men ditzelfde gelu:d nog eens beluisteren. „U bent hier niet gekomen om de held te zijn, maar om Uw opleiding te vervolmaken", zo hoort e.ke troep zich toevoegen als zij in de loop graaf gereed staat voor de 150 meter die voor het grootste deel „robbend" over de grond en onder het vuur van drie zware mitrailleurs moet worden afgelegd. Even daarna horen de mannen de mi- A? trailleurs achter zich inslaan tegen stalen platen en als zij soms nog niet overtuigd waren dat het hier ernst is dan weten zij het thans. Om de troep te laten wennen aan artil lerievuur is in Oldebroek een tweede baan gemaakt- waar de mannen voorwaarts gaan onder eigen artillerievuur en uit vliegtuigen, gericht op het voorterrein Voorlopig worden hier alleen de infanterie en de genie geoefend, maar men wil deze „vuurproef" in Oldebroek ook uitbreiden tot andere wapens. Reuter meldt uit Vaticaanstad, dat de H. Vader, Wiens herstel van de ern stige maagziekte nog steeds geleidelijk voortgang vindt, thans Zijn normale werkprogramma hervat heeft. Alleen de zeer vermoeiende massa-audiënties blij ven voorlopig nog achterwege. Naar verluidt zal de H. Vader eerder dan gewoonlijk naar Zijn buitenverblijf te Castel Gandolfo vertrekken. Men houdt er rekening mee, dat Hij in het begin van de volgende maand Rome zal verlaten. Uit dezelfde bron wordt nog verno men, dat de Paus tijdens Zijn jongste ziekte ongeveer twintig kilo aan gewicht heeft verloren. Maar ook daarvan is Hij volkomen hersteld. LODEWIJK PINCOFFS is met 4c Noorderzon vertrokken.... De Afrikaanse Handelsvereniging is failliet. Pincoffs compagnon Polak Kerdijk naar Antwerpen gevlucht. Waarom liet de regering Pincoffs naar Amerika uitwijken? Wat was de reden, dat hij niet tijdig gegrepen werd? Dit alles vroeg een ontzet Rotterdam zich af, nu 75 jaar geleden, op 14 Mei 1879. Een man, die bijna als een afgod was behandeld, die stenen in goud deed veranderen en wiens enorme energie een belangrijke rol gespeeld had in Rotterdams economische opbloei van die periode, werd opeens voor een geraffineerde oplichter uitgekreten. Pincoffs vlucht was als een donderslag bii heldere hemel. De vlucht vond plaats in de ochtenduren. Op het Beursplein stond een trein vertrek- klaar. Reeds zetten de raderen van de locomotief zich in beweging. Maar de stationschef gaf een teken. Er moest nog even gewacht worden. Want daar kwam de algemeen geachte, rijke heer Pincoffs met -i-r-y heel zijn gezin het perron op snellen. Hij nam nog vlug plaats in de trein en deze stoomde het station uit. Waarheen? Men vernam het spoedig. De heer Pincoffs had blijkbaar geruime tijd van te voren de nodige maatregelen genomen. Hij slaagde er in, Liverpool te bereiken en vandaar kon hij ongehinderd naar New York ver trekken. Daar heeft hij zich een nieuw bestaan opgebouwd. Jaren later keerde een kleindochter van deze Joodse financier naar Nederland terug, om in Limburg in een klooster te treden, als bekeerlinge. N ROTTERDAM heerste na deze onver wachte vlucht grote verslagenheid. In zijn standaardwerk „Rotterdam in den loop der eeuwen" heeft dr C. te Lintum deze episode opvallend uitvoerig beschre ven. „Men kan zich nauwelijks reken schap geven", zo schrijft hij,' „van de ontsteltenis, die volgde". En dan vertelt hij. dat men zijn hart vasthield voor een Rotterdamsche Bank. een Indische Gas maatschappij en andere ondernemingen. Aan het hoofd van de bank stond een zoon van PincoffsZouden de andere banken de weerslag van deze fail] ure on dervinden? De Afrikaanse Handelsver eniging, waarvan men zulke grote ver wachtingen had gehad, was 'n luchtballon gebleken. Aan verwijten geen gebrek. Want er kwam iets lelijks uit. De commissarissen van de Afrikaanse Handelsvereniging, waarvan Pincoffs en Kerdiik de leidende persoonlijkheden waren, hadden reeds vier dagen vóór Pincoffs vlucht geweten, dat de financiën der onderneming in ontred derde toestand verkeerden. Ze hadden ge zwegen, in de hoop, de gaten te kunnen stoppen en daardoor verdere deconfitures te voorkomen. Echter tevergeefs. En door hen was Pincoffs feitelijk in de gelegen heid gesteld, de wijk naar het buitenland te nemen. Zijn zwager probeerde te Ant werpen zich van het leven te beroven. Hij werd gevangen genomen en naar Neder land overgebracht. Aldus eindigde een periode in Rotter dams ontwikkelingsgeschiedenis, welke ongetwijfeld heel belangrijk is geweest. De er over heen geworpen schaduw werd betrekkelijk vlug weggewerkt. Want al veroorzaakte de affaire Pincoffs in Rotter dam en geheel Nederland een grote con sternatie, ze had toch niet de invloed, welke men er aanvankelijk van vreesde. De val van Lodewijk Pincoffs veroorzaakte geen lawine en zelfs in Rotterdam liep het publiek niet storm op de banken, alhoewel de catastrofe tal van pénnen in beweging heeft gezet en men elkander heel wat verwijten naar het hoofd heeft geslingerd. Er werden millioenen verloren, doch dit verlies werd hoofdzakelijk door kapitaalkrachtige bankiers geleden, als- (Van onze speciale verslaggever) Twee bejaarde dames, de 82-jarige mevr. Kluft—Witte en de 78-jarige mevr- C. Witte, woonden gistermiddag in de aula van het gymnasium der Franciscanen te Megen de ongewone zitting bij ter ge legenheid van de opgraving cn overbren ging naar een speciale kapel van hel „heilig Bruurke", die hun broeder was. En even later zaten zij op dezelfde plaats, omringd door heel veel mensen, voor het merendeel in bruine pij, vlak bij de kist, waarin het gebeente van hun vrome broe der lag. En wellicht herinnerden zij zich hun speeltijd bij vader en moeder in Hoorn, toen Jan Witte ongetwijfeld een vrolijk manneke was. Immers, een der paters, die hem goed gekend heeft, ver- Twee jongens uit Tiel, de 8-jarige P. en de 1.3-jarige J. van D. waren n!fh" A een m'litaire oefening nabij Tiel aan het spelen op het oefen terrein. In hun nieuwsgierigheid kwamen zij bij een vuurwapen, dat zij in wer king brachten. Het achtjarige knaapje werd hierdoor in het hoofd getroffen en overleed ter plaatse. De andere jongen werd gewond aan de schouder en moest in een zieken huis te Tiel worden opgenomen. JL tf Pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes nu slechts 75 ct. Dispenser of pakje van 10 mesjes nu voor f. 1.50 (Van onze verslaggever) Tijdens de middagzitting van Woens dag heeft liet reeds zes dagen durende proces tegen de Berkelse arts O. een ver rassende wending gekregen! Dat ge schiedde, toen de 58-jarige hoogleraar in de psychiatrie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, dr E. Carp, die evenals dr Hoele de verdachte aan een onderzoek heeft onderworpen, tijdens de mondelinge toe lichting op zijn rapport veel verder ging als hij ooit schriftelijk had vastgelegd. Hij schetste de Berkelse arts als iemand met een abnormale persoonlijkheidsstruc- tuuJ- „O. is geen gewoon mens", aldus Carp' »hÜ is een ernstig gepsycho- Pathiseerde persoonlijkheid". Deze geheel nieuwe zienswijze was voor a 'en verrassend en wel zeer speciaal de°™„ verdediging, die zich alleen op reerd en e.f" ln h-et raPP°rt had geprepa- kwam r „Wle deze boude bewering mêl n! donderslag bij heldere he mel. De eerste reactie van mr Huvgens om"nu3" nfi de president teverzoeken om nu na deze verklaringen de zaak terug te verwazen tot nadere instrucHe op psychiatrisch gebied. Dit zou snel kun nen gebeuren en ongeveer vier weken in beslag nemen. De president besliste ech ter, dat prof. Carp de zojuist in de recht zaal uitgesproken nieuwe gezichtspunten in zijn rapport nader zou bepalen om dan over enkele dagen opnieuw voren te brengen. Terwijl de rechtbank, de verdachte, de verdediging en allen in de zaal aanwezi gen in ademloze spanning luisterden [eg de pi+if Carp met duidelijke stem zijn verklaring af. Na zesmaal uitvoerig dat wil zeggen enkele uren achtereen met dokter O. gesproken te hebben, consta teert hij bij hem een abnormale persoon lijkheidsstructuur. O heeft een bijzonder naar binnengekeerde geesteshouding. Het is een man. die zich kenmerkt door ab normale wrokgevoelens en abnormale kwetsbaarheid. Bovendien is hij zeer on- gevoelig. Hij staat erg onder invloed van zijn eigen fantasie. „Het is zeker geen gewoon mens!", concludeert prof, Carp. Even valt er een doods stilzwijgen. Dan vraagt de president of O volgens de menmg van deze deskundige de daad, die hem ten laste wordt gelegd gepleegd zou kunnen hebben. Prof. Carp: „Als een persoon als O ge heel en a) is overmand door haat-ge'voe- lens, dan kan het zijn dat hij uiting geeft ze naar aan zijn gevoelens door zèèr ernstige daden" En hij voegt daaraan toe, dat naar zijn mening de verdachte inderdaad zeer sterke haatgevoelens koesterde jegens zijn schoonmoeder, welke gevoelens een pro jectie kunnen zijn van eigen gevoelens. „Het is bij personen van een dergelijke geestelijke structuur we! vaker zo", meent prof. Carp, dat zij een ander slachtoffer maken dan zij in hun gevoelens bedoe len. In dit geval waren de haatgevoelens van O jegens zijn schoonmoeder sterker dan jegens zijn vrouw. Wat betreft de verstandhouding met het dienstmeisje, is de professor niet van mening dat deze een grote rol heeft ge speeld in de gevoelens van de Berkelse arts. Hij besluit met vast te stellen, dat haat gevoelens zó sterk kunnen zijn, dat ver standelijke overwegingen wegvallen. Het verhaal, dat O. had gedaan over de zelf moordpoging van zijn vrouw, vond prof. Carp niet waarschijnlijk. De president: Waarom niet? Prof. Carp: O. wilde dit verhaal niet aan dé rechter-commissaris vertellen „omdat men hem tóch niet zou willen geloven!" Dan treden, voor de zoveelste maal tij dens dit proces, voor de rechterstafel weer twee deskundigen met elkaar in het strijdperk. Dr Hoele is door de verdedi ging verzocht naar voren te komen, om zijn zienswijze naar voren te brengen. Zoals bekend had dr Hoele de vorige dag verklaard, dat hij O. geheel toerekenings vatbaar achtte, dat O. een volkomen nor male, beheerste indruk maakte en dat er geen aanleiding was te veronderstellen, dat O. zou liegen of veinzen. Ook nu zegt dr Hoele de indruk te jjebben, dat O een warmvoelende persoonlijkheid is en nor maal emotioneel. Carp is het daar niet mee eens. Hij heeft zeer zeker niet de indruk, dat O. warm-gevoelig is. Wel treft men bij dit soort mensen een warm gevoelsleven aan, maar dit is juist het tegenstrijdige in dit mensentype. Zij zijn daarbij ook zeer ongevoelig! Ter illustra tie haalt prof. Carp aan, dat verdachte hem tijdens een onderhoud te kennen had gegeven, dat hij bij de sectie van zijn vrouw aanwezig had willen zijn President: Zou het geen verschil ma ken, dat O. arts is? Prof. Carp: Een arts is toch ook een mens, en zeker in een geval als dit, waar bij de overledene zijn echtgenote is. Is het niet zo, vraagt de tweede ver dediger, mr Van 't Hoff Stolk aan prof. Carp, dat, als O. het werkelijk heeft ge daan, gedreven door zijn haatgevoelens, hij dan eerder een „gedrevene dan een dader" is? Hiermee is prof. Carp het eens en dit houdt in, indien verdachte werkelijk schuldig is, hij mogelijk verminderd toe rekeningsvatbaar moet worden geacht. Tevoren had prof. Carp zich ééns ver klaard met dr Hoele dat O. wèl toereke ningsvatbaar is Over enkele dagen zal dit voor de loop van dit proces uitermate belangrijke on derwerp wederom ter sprake worden ge bracht. Reeds eerder op de dag hadden de des kundigen de degens van de medische we tenschap gekruist. Dat was 's morgens, toen de doktoren Hoele en Berkvens de eventuele doodsoorzaak van mevrouw O. bespraken. Dr Berkvens had in Juli 1952 mevrouw O. neurologisch onderzocht en geen verschijnselen kunnen ontdekken welke zouden kunnen wijzen op de aan wezigheid van tumor. Op een vraag of mogelijke tumor aanwezig kan zijn ant woordt de deskundige „Alles is mogelijk, mijnheer de president". Hij is van me ning, dat vooral omdat bij de sectie een autoriteit met ervaring zijn aandacht hierop had gericht, een tumor indien aanwezig aan het licht gekomen zou zijn. Tevoren had de 60-jarige prof dr Steen- hauwer, buitengewoon hoogleraar aan de universiteit te Leiden, die een toxicolo gisch rapport had uitgebracht over de in gewanden van de overledene, de verkla ring van dr Hulst onderstreept, dat cyaan- vergiftiging de waarschijnlijke doodsoor zaak is. Inmiddels is het in dit buitengewoon vermoeiende proces gewoonte geworden de deskundigen die een zeer belang rijke rol spelen aan het begin van de zittingen te horen. Na enige uren komen dan de gewone getuigen aan het woord. Zo werd, aan het einde van de ochtend zitting, de broer van verdachte, de 34- jarige B. O. voor het getuigenhekje ge roepen. Evenwei weigert deze de eed af te leggen, omdat hij tijdens het gebeuren in September 1952 op de grote vaart was. Na de opzienbarende verklaringen van de deskundige prof. Carp besluit men de middagzitting met het horen van een tweetal inwoonsters uit Berkel en een apothekersassistent. De eerste is mevrouw Bolleboom-Van der Hurk uit Berkel, wier dochter destijds door dr O. werd behan deld, en de tweede mevrouw C. Verrijn- De Veld uit Berkel. die mevrouw O eens in het ziekenhuis had opgekocht en nu verklaart, dat de patiënte had geklaagd over hoofdpijn. Tenslotte vertelt de 46- jarige apothekers-assistent W. J Huiser uit Rotterdam, die destijds de zending cyaankali voor dr O. had verzorgd dat hij er zich over had verbaasd, dat er slechts zon kleine hoeveelheid was be- stela. °n'SaeCks vÜf nur 's middags is deze zesde dag in dit zo uitermate gecompli- har*nrtJP,HCeS achter de ruS- Een opzien barende dag, door de onverwachte ver- klanngen van prof. Carp. En men ver wacht nog meer verrassingen als Donder dag de „briefjes-affaire" zal worden be handeld en, waarschijnlijk de volgende week, de grafoiogen aan het woord zui len komen. Tijdens de middagzitting, toen mr Huyser om een nadere instructie vroeg, ha'" de president reeds laten door- schemercr dat, naar zijn mening, dit pro ces nog wel een week zal duren, telde ons, dat broeder Everardus zoals Jan als Franciscaner lekebroedcr heette een gezellige mens in de communiteit was die van een grap hield. Jan Witte, die 25 Juli 1868 als zoon van een welgestelde bierbrouwer in Hoorn ge boren werd, wilde aanvankelijk priester worden, ging daarvoor naar Hageveld en Venray. maar bleek geen studiehoofd te zijn. Toen hij weer thuis kwam de familie was inmiddels naar Alkmaar ver huisd vond vader wijselijk, dat Jan toch iets moest gaan doen en daarom werd hij bakkersleerling. Na een jaar kreeg Jan verlof om kunstschilder te worden maar in November 1892 meldde hij zien bij de Franciscanen op „Alverna" te Wychen als broeder. In Mei 1899 werd hij portier in Megen en met onderbreking van een jaar, toen hij achtereenvolgens in Woerden en Heerlen was, is broeder Everardus daar tot zijn dood op 22 Decem ber 1950 gebleven, zij het ook, dat hij na 1929, toen door een val van een ladder een hiel verbrijzeld werd, niet meer aan de kloosterpoort verscheen, maar werkzaam heden, zo veel mogelijk zittend, binnen verrichtte. In de vriendelijke broeder hebben de mensen, die met hem in aanraking kwamen, al spoedig iets bijzonders gezien en in de kerk werd men getroffen dooi zijn altijd eendere houding, het hoofd enigszins gebogen, volkomen geconcen treerd in het gebed. Reeds tijdens zijn leven vonden vele ge bedsverhoringen voor intenties, die anderen hem opdroegen plaats, doch groot in aantal en wonderlijk zijn die vooral na zijn dood. Intenties van allerlei aard, doch vooral voor het krijgen van een betrek king of woning dit jaar zijn reeds 490 gebedsverhoringen aan pater Mare. Heijer die zorgvuldig allerlei notities over broe der Everardus bijhoudt bekend zodat iemand eens schreef over een „heilige, die weet wat we nodig hebben." De devotie tot deze Franciscanerbroeder is zelfs doorgedrongen bij emigranten m Canada. Nieuw-Zeeland en Australië. Geen wonder, dat velen verlangen te bidden op de plek, waar het „heilig Bruurke" op Tweede Kerstdag 1950 te ruste werd gelegd. Het kloosterkerkhof laat echter alleen beperkt bezoek toe en daarom werd naar ontwerp van broedei Marinus Zijlstra een apart kapelletje ge bouwd op het plein voor het gymnasium, welk plein een half jaar geleden naar broeder Everardus is genoemd. Alvorens gisteren met de opgraving werd begonnen leidde deken P. Verkuijl uit Herpen als vertegenwoordiger van het kerkelijk gezag een zitting, waarin de beide doodgravers, de metselaar Willem van Rooij en zijn broer Jozef, een knecht van het klooster, werden beëdigd, terwijl eveneens de vroegere gardiaan, pater Dig nus Koot en de vicarius, pater Nieodemus van Heereveld de eed aflegden om vervol gens ondervraagd te worden over de plaats van het graf. Van dit alles hield de Capu- cijnerpater dr Auxentius als kerkelijk notarius nauwkeurig acte. Groot was op het plein de belangstel ling, toen een stoet naar het kloosterkerk hof aan de overzijde trok, waar echter slechts een beperkt aantgl personen werd toegelaten. Daar lag bet graf in de scha duw van twee rijk met rose en witte bloe sem getooide bomen. De twee doodgravers deden bun werk en de spanning onder de omstaanders steeg, toen de kist, waarvan de deksel bleek ingedrukt, te voorschijn kwam. Voorzichtig werd de kist met het gebeente omhoog getild en twee artsen, de heren Teunissen uit Berchem en Baptisi uit Megen. onderzochten de staat van het stoffelijk overschot. Ook wij zagen, hoe pij en sandalen, een rozenkrans en palmtak nog ongeschonden waren en duidelijk zichtbaar op de schede] was het papieren kroontje, dat broeder Everardus op zijn gouden professiefeest kreeg. Toen het stoffelijk overschot in een zin ken met. hout omklede kist was overge dragen, formeerde zich een processie naai de aula alwaar de kist geplaatst werd en vergezeld. Daarop werden de twee dokte ren ondervraagd en andermaal trok onder klokgelui een processie uit, nu naar de ka pel, waar het stoffelijk overschot in de bo dem werd neergelaten en pater provinciaal Castulus van den Eynde de absoute ver richtte. In het graf ging ook een onder tekende oorkonde, die de gebeurtenis van deze dag vermeldde. Nadat het graf met een betonnen plaat was afgesloten werd het verzegeld. Tenslotte werd gebeden om de zaligverklaring van broeder Everardus te verkrijgen. Regeren met Mees mede door gezeten burgers, die tegen een stootje konden. LANG IS MEN er zich over blijven verbazen, dat een figuur als Pincoffs zulk een tijd heel het zakenleven van de Maasstad in zijn ban heeft kunnen houden. Hieraan was zijn fascinerende persoonlijkheid niet vreemd. Deze zoon van 'n immigrant uit West-Pruisen, wiens vader een florerende manufacturenhande] dreef en er bovendien een loterijkantoor op na hield, was ongetwijfeld uitzonderlijk begaafd. Hij leerde de handel in Londen en Antwerpen en vestigde zich als een gewiekst zakenman hier ter stede, zor gend, met rijke en vooraanstaande burgers in contact te komen. Hierbij bewees de politiek hem belang rijke diensten. Lodewijk Pincoffs sloot zich bij de liberalen aan. Vier-en-dertig jaar oud, werd bij lid van de gemeente raad, waartoe volgens de traditie steeds een Israëlietisch volksvertegenwoordiger toegelaten werd. Hij ontplooide er al spoedig grote redenaarstalenten. De rela ties, die hij kweekte, gebruikte hij dank baar voor zakelijke doeleinden. En aldus werd Lodewijk Pincoffs een man, van wie getuigd is, dat hij samen met Mees Rotter dam regeerde Zijn invloed was inderdaad buitenge woon groot. En hij kon aidus heel wat presteren. Toen de Leidse studenten geen kans zagen, een eigen sociëteitsgebouw te financieren, nodigde hij hen (zijn zoon studeerde in de Sleutelstad) op een etentje in Rotterdam. Hij beloofde, de zaak in orde te zullen brengen. De volgende dag was de zaak in orde. Hij had op de beurs het nodige geld bijeengebracht en het thans nog bestaande gebouw kon worden neergezet I E NAAM PINCOFFS is eens ln één adem genoemd met die van de be roemde ontdekkingsreiziger Stanley. Samen met zijn zwager had hij aan de mond van de Congo een factorij gesticht en van daaruit verleende hij hulp aan de man. die Livingstone ging zoeken en hem vond. Pincoffs droomde er van de Congo voor zichzelf en Rotterdam te ontsluiten en hij wist figuren als Prins Hendrik en koning Leopold van België voor zijn plan nen te .interesseren. In tegenstelling met de meeste andere Rotterdamse zakenlieden bezat hli connecties in de Europese haute finance en er was een tijd, dat hij dineer de bij de Belgische koning en aan tafel naast diens gemalin zat. Toch is Leopold niet met hem in zee gegaan, om redenen, welke men slechts kan vermoeden. Wel licht is hij' gewaarschuwd geworden, dat Pincoffs toch de man niet was, voor wie hij zich uitgaf. In ieder geval, de Afri kaanse vennootschap, waarvan Pincoffs samen met Kerdijk directeur was, stond heel wat minder sterk, dan men in Rotter dam geloofde. Achteraf kwam uit, dat reeds een jaar na de oprichting er van door beiden fraude was gepleegd. Het aan vankelijke kapitaal van anderhalf mil- lioen, later enorm uitgebreid, was door talrijke grote verliezen geslonken. Des ondanks hadden er toch grote dividend uitkeringen plaats gevonden. In 1871 werd zelfs een bijzonder hoog dividend uitgekeerd. Hierdoor kon Pincoffs de op richting van de Rotterdamse Handelsver eniging bewerkstelligen. Hij verwachtte er van aldus de reeds bestaande tekorten te kunnen dekken. Door een aantal kun stige financiële operaties trachtte Pincoffs de situatie te redden, maar tevergeefs. Men doorzag ze, de banken verleenden hem geen crediet meer en het einde was een smadelijke vlucht. Tot Pincoffs' eer mag worden gezegd, dat hij niet meer meenam dan het geld, hetwelk hij nodig had, om de Nieuwe Wereld te bereiken. Daar is deze toch ongetwijfeld heel kun dige man in een kommervol bestaan aan zijn einde gekomen. HEEFT in onze tijd getracht, Pincoffs' fraudes te miniseren. Maar de malversaties, waaraan hij zich Jaren achtereen schuldig maakte, blijven een smet werpen op zijn naam. Hij kan zeer zeker niet genoemd worden in de rij van onkreukbare persoonlijkheden, onder wier leiding Rotterdam de grondslag leg de voor zijn huidige wereldhaven. Voorts heeft hij terdege geprofiteerd van de om standigheid, dat juist in de jaren van zijn opkomst de Nieuwe Waterweg te langen leste vruchten begon af te werpen. Hij had aanvankelijk het tij mee. Toch, Pincoffs bezat een onbeperkt ver trouwen in Rotterdams toekomst en een vooruitziende biik. Mede aan hem is het ontstaan van Fijenoord te danken. De n'euwe N.V welke uit de gereorganiseer de Afrikaanse Handelsvereniginng ont stond. groeide later tot een buitengewoon winstgevend bedrijf uit. Het lijdt geen twijfel, dat koning Leopold ook dank zij l incoffs enthousiasme ten slotte het Initia tief nam, waardoor de Congostaat zou ontstaan. Aidus blijft Lodewijk Pincoffs in de ge schiedenis van onze havenstad een inte ressante persoonlijkheid. Velen hebben lang in hem geloofd, ondei wie taliijke eerste burgers van de stad. De populaire burgemeester, Joost van Vollenhoven, zwoer lange tijd als het ware bij hem. Pincoffs ging ten onder 'n een crisis laar. toen men wanhoopte dat Calands plannen ooit volledig uitgevoerd zouden worden. Ook zijn Rotterdamse Handels vereniging werd ondanks een tijdelijke depressie een machtige factor in de haven- aanleg. 14 Mei 1879 was een zwarte dag in de geschiedenis van onze stad. Maar uiteinde lijk is de episode-Pincoffs slechts een waarschuwing tot bezinning geweest en als zodanig was ze van grote waarde. K. H. Oostenrijk heeft aangeboden de dienst op de door de Oostenrijkse regering gega randeerde conversielening 19341959 en op de 4 pet gegarandeerde sterling obli gaties te hervatten. De sterlingobligaties maakten 'n onderdeel uit van de conver sielening.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5